'olkssterrewacht Bussloo start ij komende maansverduistering 'Milieubeleid begint bij de vuilnisemmer thuis' Fiets meest comfortabel n centrum Amsterdam inister Wester terp opent van ontwikkeling tegenruit rond R'dam De Keyser en Van Campen waren mede bouwmeesters flotor het snelst, volgens autoblad Britten zien af ,tste viaduct in gebruik genomen Arnhems project Minister stemt in met herstel van Arnhemse Eusebiuskerk Minder belasting voor militair oefenterrein Eindhoven kampt met drugprobleem Politie rolt bende inbrekers op Minister Vorrink op studiedag raad Europese gemeenten: artèJIji dag 7 november 1975 binnenland trouw/kwartet p6-h13 t een verslaggever ^STERDAM In het centrum van Amsterdam is de motor het snelst en de fiets het meest imfortabele vervoermiddel. De fiets is nummer twee wat snelheid betreft. Dat staat in het juist rschenen blad 'Autovisie', dat zes manieren van vervoer met elkaar heeft vergeleken. inkeer het echter om de eigen izf gaat is de auto veruit favo- t. De drie soorten openbaar voer in de vergelijking-tram, i witkar zijn grote veriie- van de drie soorten eigen roer: auto, fiets en motorfiets, t blad heeft de verschillen in praktijk vergeleken. Daartoe is i drukke werkdag van een za- $6man in Amsterdam nage- otst: tussen kwart voor elf ochtends en 's middags vijf uur ;st hij zes adressen bezoeken, telekens op hetzelfde tijdstip zes vervoermiddelen met el- ar te kunnen vergelijken, heb- i zes personen, ieder met een der vervoermiddel de (willekeu- gekozen adressen bezocht. steeds in dezelfde volgorde. Veruit het langzaamst bleek de witkar te zijn, die sterk de nadelen onder vond van het geringe aantal stati ons. Ook met de auto kostte de routes te veel tijd. 'Autovisie' heeft ook de kosten van de zes vervoermiddelen ver geleken. De tram kwam nog gun-, stiger uit de bus dan een buur fiets De testdeelnemers waren van oor deel dat de fiets het meest ideale vervoermiddel in het centrum is, gevolgd door auto, motor, taxi, tram en witkar. Gevraagd naar de eigen keuze bleek de voorkeur uit te gaan naar de auto, gevolgd door fiets, motor, taxi, witkar en tram. 'Autovisie' concludeert uit de test, dat de motor veruit het snelste vervoermiddel is. maar bijkomen de ongemakken als dikke kleding en valhelm maken hem niet ide aal. Slechts weinigen laten zich verleiden de auto in de steek te laten ten gunste van de motor; liever stappen ze dan op de fiets. De witkar is geen voldoende al ternatief: de actie-radius is te be perkt, het aantal stations te ge ring en de rij-eigenschappen te onplezierig. Kortom, aldus 'Autovisie', de auto is niet overbodig, zelfs niet in een stad als Amsterdam waar de auto zo veel in de weg wordt gelegd. fairst ten f 11 een onzer verslaggevers ITERDAM Nadat er anderhalf jaar geleden feest was, omdat ijkswegenruit rond Rotterdam werd gesloten, zodat het weg teer voortaan helemaal om Rotterdam heen kon, was er gister dag wederom feest in het Rotterdamse stadhuis, nu omdat ister Westerterp diezelfde wegenruit officieel kwam openen. fleiding was het in gebruik nemen van het laatste viaduct, dat de Groene Kruisweg, waardoor de laatste gelijkvloerse krui- in de wegenruit definitief tot het verleden behoort. iter Westerterp bood de ge- nte Rotterdam de ruit aan in 'onn van een glaspaneel dat plaats in het stadhuis krijgt constateerde dat Rotterdam nu lorre cht is boven de andere steden, omdat Rotterdam als zo'n volled ig wegen circuit enom' heeft. Hij beloofde nog moois: verbetering van de jwegen van en naar Rotterdam grotendeels reeds in uitvoering Botlektunnel, waaraan vol- jaar wordt begonnen, een rijksweg van Rotterdam Den Haag, en nieuwe ver- irden op de r ijkswegenruit Rotterdam, want daar is de the zo, dat de afslagen naar 1de Rotterdamse stadsgedeel- niet erg duidelijk zijn. De arme ibillst, die de borden 'Rotter - blijf.t volgen, komt te eeuwi- dage de ruit niet af. maar iït in een kringetje rijden «n tunnel 'waarschuwde met klem de Van penoordbrug in de ruit te mij- Als de 'Matrix-lichten' filevor- l aangeven, dan is de route via de Beneluxtuninel véél beter. En hij moest met spijt constateren dat er voorlopig van een Alexandertunnel nog niets kan komen, omdat daar voor nu nog geen geld is. Dat laatste werd door burgemeester Van der Louw met heel veel genoe gen aangehoord: 'Rotterdam heeft', zei hij, 'geen enkele behoefte aan deze tunnel, die de woningbouw plannen in het oosten en zuidoos ten van Rotterdam ernstig zou ver storen. Als oplossing zag hij een beter gebruik van de wegenruit en nu reeds constateerde hij een dui delijke en voor de Rotterdammers heel plezierige afname van het au toverkeer door de stad en door de buitenwijken op de rond de stad lopende straten. Ook het verkeer op de Maasbruggen en door de Maas tunnel neemt af, terwijl het ver keer op de ruit toeneemt. Meer toegangen Die ontwikkeling zag de heer Van der Louw graag bevorderd door meer toegangen van Rotterdam uit tot de wegen van de ruit. Aan meer afritten van de ruit naar Rotter dam toe had hij geen behoefte. Van een verslaggever ARNHEM De Londense project ontwikkelingsmaatschappij Town and City Properties is niet meer in staat een honderden miljoenen gul dens kostend project in Arnhem zuid van de grond te brengen. Het bedrijf kampt met ernstige finan ciële moeilijkheden. De Britten hebben de projectontwikkelaars van het bouwbedrijf Wilma in Weert bereid gevonden het contract over te nemen. De gemeenteraad van Arnhem zal zich nog over de problemen moeten uitspreken, al dus de gemeente in Arnhem. Town and City werd door het ge meentebestuur in maart 1974 de meest geschikte kandidaat geacht voor de ontwikkeling, bouw en ex ploitatie van het stadsdeelcentrum 'Kronenburg' ln de nieuwbouwwijk Malburgen. Twee Nederlandse kan didaten. Joh. Matser uit Hilversum en VOM Nederland in Arnhem moesten afvallen. Na het besluit van de raad om met. de Britten in zee te gaan. begonnen burgemeester en wethouders met onderhandelingen over de uitwer king van de plannen (winkels, kantoren, woningen en sociaal cul turele voorzieningen). Tot een af ronding is het nimmer gekomen omdat Town and City zich finan cieel niet meer in staat achtte het project te verwezenlijken. Aanvan kelijk was het de bedoeling begin 1975 met de eerste fase van het centrum te beginnen. Volgens de gemeentevoorllchting is Wilma be reid het contract, dat naar zijn zeggen gunstige voorwaarden voor de gemeente bevat, over te nemen. Van een verslaggever ARNHEM Minister Van Doorn gaat akkoord met het restauratieplan voor de St. Eu- sebius- of Grote Kerk te Arn hem. Dit heeft hij meegedeeld aan het college van kerkvoog den van de hervormde gemeente aldaar. Het restauratieplan voorziet in een uitvoering in vier jaar en kost vol gens dé prijzen van 1975 6.682.472 gulden. In oktober 1974 berekende een commissie na een onderzoek van anderhalf jaar, dat de restauratie twaalf miljoen gulden zou kosten. Daartegen rezen toen nogal wat bezwaren en protesten. Het verschil tussen dit plan en het huidige, goedkopere plan, schuilt vooral in het niet vervangen van de kapcon structie van de kerk. De Eusebiuskerk in Arnhem werd tijdens de oorlog zwaar beschadigd. Na de oorlog werd er voor vijf miljoen gulden aan gerestaureerd. Deze restauratie kwam gereed in. 1961. In 1973 kwamen er plotseling allerlei moeilijkheden: er kwamen brokstukken uit het dak naar bene den en de kerk werd voor het publiek gesloten. Van de kosten van de nu door de •minister goedgekeurde restauratie neemt het rijk 54 pcocent voor zijn rekening. Ook de provincie Gelder*- land en de gemeente Arnhem dra gen in de'kosten bij. In hervormde kring wordt nog overlegd en bin nenkort wordt een besluit verwacht over het vereenvoudigde restaura tieplan. 'Met het besluit van de minister is in ieder geval de belang rijkste horde tot herstel van de Grote Kerk genomen', aldus het college van kerkvoogden. Van een verslaggever ASSEN In het militaire oefen- gebied 'Balloërveld' zullen oefenin gen met militaire voertuigen voort aan niet meer gehouden worden. Dat heeft het ministerie van defensie besloten. In dit gebied dat faam ge niet vanwege het natuurschoon, zul len alleen nog infanteristen oefe nen. Dit betekent dat het terrein aantrekkelijker gaat worden voor de recreatie. De staatssecretarissen Stemerdink en Van Lent (beiden defensie) heb ben dit in Assen gezegd tijdens een informeel bezoek aan het provin ciaal bestuur van Drente. Gemotori seerde oefeningen zullen in het ver volg gehouden worden op het oefen terrein 'Witten' bij Assen. De schiet baan van dit terrein is verbouwd, en nu afgeschermd, waardoor de vei ligheidszone aanzienlijk kon worden verkleind. In het beschikbaar geko men gebied zijn rijbanen aangelegd voor zwaar materieel. Selderse amateursterrewachters nu georganiseerd Pan een verslaggever RNHEM Op dinsdagavond 5 november om 23.23 uur pre ses zulllen Gelderse amateur- terrewachters gezamenlijk het heffen. Op dat tijdstip zal maan volledig verduisterd iijn en gaat de 'Stichting Volks- Tewacht Bussloo' officieel fcn start. sterrewacht draait sinds augus- us en na een negental voorlich- ingsavonden die door bijna twee- B j londerd belangstellenden werd bij- ,f,| e ewoond, vindt men het tijd nu in ijke [eorganiseerde vorm verder te [aan. De volkssterrewacht is de lerste ,in Gelderland. De amateurs lebben via het recreatieschap Ve- Sive de beschikking gekregen over ti boerderij in het recreatieplan issloo, dat ongeveer in het midden |t van de stedendriehoek Apel- orn, Deventer en Zutphen. b«i 'rofessioneler Een deel van de boerderij is inge richt als ontvangstruimte en in een Kder vertrek staat de apparatuur gesteld. Van de Nederlandse Ver- iging voor Weer- en Sterrekunde eft de nieuwe stichting een forse ker in bruikleen gekregen. 'Nu a we in staat de vele amateur astronomen de gelegenheid te bie den onder deskundige leiding de Ihemel te laten afturen. Eerst ope- reerden de sterrewachters nog min of meer afzonderlijk in de plaatse lijke afdelingen van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterre kunde, maar met de volkssterre wacht kan het allemaal wat pro fessioneler gebeuren', aldus waar nemingsleider P. A. Koning van de stichting SVB. Het ligt in de bedoe ling om volgend jaar vierentwintig voorlichtingsavonden te geven en ook bij bijzondere gebeurtenissen paraat te zijn met de kijkers en foto-camera's. Helder weer De officiële ODening heeft de stich ting laten samenvallen met een to tale maansverduistering. Twee maal in de drie jaar is er zo'n maans verduistering, maar deze is niet al tijd waarneembaar. De laatste keer was een totale verduistering in ons land in 1964 te zien. Op dinsdag de 18de komt de maan om 21.39 uur in de schaduw van de aarde en om 23.23 uur zal zij volledig verduisterd zijn. Om acht minuten over een in de nacht is het weer afgelopen. 'Onze grote hoop is na tuurlijk dat het op die avond hel der weer is. We zullen er allemaal zijn met onze spullen. Als het be wolkt is, laten we de verduistering via een diaprogramma zien', aldus de heer Koning. Hij laat nog weten, dat de maans verduistering ook zonder professio nele apparatuur is te volgen. Met een gewone prismakijker is goed te zien wat er met de maan gebeurt. Met een telelens op het fototoestel (wel statief gebruiken) en een be lichting vart- zo'n acht seconden met open lens, zijn leuke plaatjes te maken, aldus zijn advies. Na het eeuwenoude Burgerweeshuis, dat een bouwval dreigde te worden, is een complex van archi- tonische schoonheid verrezen. Monumentaal boekwerk over Amsterdams Burgerweeshuis In de serie 'Monumenten van Geschiedenis en Kunst' is een reeks van 20 delen opgezet over Amsterdam. Het eerste deel van deze reeks is gewijd aan 'Am sterdam, Burgerweeshuis', van de hand van ir. R. Meischke, die nauw betrokken is geweest bij het herstel van het gebouwen complex van dit weeshuis, dat heeft geleid tot de totstandko ming van het onlangs in gebruik genomen Amsterdams Historisch Museum. Over Amsterdam zijn uitgaven in voorbereiding over het Maagdenhuis en andere wees- en armenhuizen, de Oude en de Nieuwe Kerk. Het thans verschenen kloeke, rijk geïllustreerde boekwerk behandelt de geschiedenis van het bouwblok: het Sint Lucienklooster, het Oude Mannenhuis en het Burgerweeshuis. Het boek vertelt niet over het wees huis als instelling tot het verzorgen van ouderloze kinderen, de tekst richt zich voornamelijk op de archi tectonische kant en dc inhoud be perkt zich tot het Burgerweeshuis, zoals het van 1580 tot 1960 tussen Kalverstraat en Nieuwe Zijds Voor burgwal gehuisvest was. Deze be perking, die de auteur zich heeft opgelegd, betekent dat slechts zijde lings sociaal-maatschappelijke facet ten worden belicht, steeds uitgaande van de gebouwen, zalen, kamers en binnenplaatsen. Zo wordt vermeld, dat het weeshuis al in 1629 liefst 700 wezen huisvestte. Verlies van functies In de tweede helft van de 19de eeuw en in het begin van deze eeuw ver loor het gebouw verschillende func ties. De werkplaats voor de glazen maker en de schoenmaker schijnen reeds voor ca. 1860 te zijn verdwe nen. Het rookhuis werd in 1880 bui ten werking gesteld, de bakkerij werd in 1885 opgeheven en de tim- merloods veranderde in een recrea tiezaal voor jongebs. In 1914 werd de weeshuisschool opgeheven en in 1320 werd dé historische kleding afge schaft. Het aantal kinderen was aan merkelijk gedaald. Na de ontruiming in 1960 kocht de gemeente het com plex om het een museumbestemming te geven (aan het IJsbaanpad was een modern kindertehuis gebouwd). De inrichting van het oude complex een zeer ingrijpend proces duurde van 1962 tot 1975. Ta! van vondsten Ir. Meischke merkt onder meer op: 'Bij de uitvoering van de verbou wing kwamen vele onbekende dingen Van een verslaggever EINDHOVEN 'Wij vrezen dat de drugproblematiek van Eindhoven door de diverse departementen niet voldoende onderkend wordt'. Dit ant woordt het college van b. en w. van Eindhoven op schriftelijke vragen van het raadslid PL van den Baar (Progressieve Kombinatie). Enige maanden geleden heeft de ge meente Eindhoven het rijk subsidie gevraagd voor de organisatie van een hulpverleningscircuit voor drugge bruikers. Op deze subsidie-aanvrage is volgens b en w nog steeds niet of ficieel gereageerd. Evenmin heeft het college antwoord gekregen op een recent verzoek aan minister Van Doorn (CRM) om een delegatie van het Eindhovense gemeentebestuur te ontvangen. bestaande situatie onhoudbaar. 'Hoe- B en W van Eindhoven noemen de wel vertegenwoordigers van het mi nisterie erkennen dat er iets aan de problematiek gedaan moet worden, heeft dit nog niet geleid tot beslis singen. Wij vermoeden dat hierbij het gebrek aan voldoende financiële middelen een grote rol speelt', aldus burgemeester en wethouders van Eindhoven. aan het licht: Middeleeuwse kloos terfunderingen en graven van non nen; oude waterputten, rioleringen en een overkluisde waterloop; Mid deleeuwse balklagen en dichtgemet selde vensters, overgeverfde schilde ringen op, de schouw in de regenten zaal. Het onderzoek in de archieven dat met de restauratie gepaard ging, gaf de namen van bekende en on bekende bouwmeesters. Het bleek, dat de meest vooraanstaande ar chitecten hier hun eerste hoofd werk geleverd hadden. Hendrick de Keyser bouwde in 1598 het kinder huis dat alleen nog bekend is van prenten; Jacob van Campen ontwierp de grote binnenplaats. Andere be kende meesters, zoals Pieter en Wil lem de Keyser en Philip Vingboons leverden er werkstukken. Onze tijd gaf aan het gebouwencomplex een nieuwe toekomst', aldus de schrijver, die niet alleen aan zijn studie een indrukwekkende literatuurlijst heeft toegevoegd (bijna vijf pagina's), doch ook voor een omvangrijk register heeft gezorgd. De grafisch vlekkeloze uitgave omvat ruim 360 pagina's met tal van belangwekkende illustraties. 'Amsterdam, Burgerweeshuis' is een uitgave van de Staatsuitgeverij, al daar en bij de boekhandel verkrijg baar, de priis is 79, Jan Roelfs Van een verslaggever BOXTEL De arrestatie van twee inbrekers door de gemeentepolitie van Boxtel in samenwerking met collega's nit Eindhoven heeft tot de oplossing geleid van een groot aan tal in alle delen van het land ge pleegde diefstallen, waarbij voor zo ver nu bekend is, voor ruim een miljoen gulden ls buitgemaakt. De politie kwam bij de eerste on- derzoekronden op het spoor van wat zij noemt een professioneel opere rende inbrekersbende waarvan nu negen leden gepakt zijn. Hun iden titeit is door de politie nog niet be kend gemaakt. Van een onzer verslaggevers HENGELO 'Milieubeleid is voor mij een Europees beleid, anders komt er niets van terecht'. Dat zei minister Irene Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne op een gisteren in Bekkum (ge meente Hengelo) gehouden studiedag van de Raad der Europese Gemeenten over het thema 'Ge ïntegreerd Milieubeleid'. Hoewel mevrouw Vorrink de mi lieuproblematiek diaarmee ln een breed kader plaatste, waarschuwde zij er anderzijds voor deze niet te abstraheren. De Milieuproblema tiek'. zed zij, 'begint tenslotte thuis, bij de vuilnisemmer.' Niet zonder waardering sprak mi nister Vorrink die de studiedag opende, over de onder auspiciën van de Raad der Europese Gemeen ten verschenen Nota 'Bereid tot milieubeleid?' welke gisteren vaak ter sprake werd gebracht. De nota kwam tot stand in samenwerking met het Sociologisch Instituut van de Katholieke Universiteit te Nij megen. Geestelijk Vader van de no te is Dr. N. J. M. Nelissen. In de nota wordt gesteld dat ongewenste ontwikkelingen door 'n hiërarchisch doelstelllngenschema kunnen wor den omgebogen, te beginnen bij de gemeenten. Knikkertjes Mevrouw Vorrink wees erop vanuit haar functie meer geïnteresseerd te zijn in de knikkertjes dan in het spel. In het bijzonder had daarom de volgende zin haar aandacht ge trokken: 'De plaatselijke samenle ving kan als gevolg van haar ver mogen van zelfbesef door gerichte maatregelen het milieu behoeden voor vervulling en beschermen te gen ongewenste inbreuken.' Minder kon zij één der laatste zinnen waarderen, waarin gezegd wordt dat 'het principe der limieten ons moet behoeden voor al te optimisti sche verwachtingen ten aanzien van het beleid'. Hiermee worden vond zij. gemeentebestuurders ach ter gelaten in een toestand die het best kan worden omschreven als een 'gesystematiseerd onvermogen.' Sprekend over de financiële kant van de zaak had minister Vorrink opgemerkt nog niet te zien dat er middelen beschikbaar komen voor een afdoend milieubeleid. Ook wanneer de geldstroom rijker gaat vloeien, zal efficiency bij het aan pakken van de milieuproblematiek nodig zijn. Het gaat eenvoudig niet dat er 840 milieu bureautjes zijn in evenzovele gemeenten. Bomen en bos Burgemeester Mr. C. P. M. Bevers van Hengelo wees erop dat er 18 wetten. 73 provinciale voorschriften plus een hoeveelheid gemeentelijke regelingen zijn, die met het milieu te maken hebben. Hierbij voegen zich dan nog de vele elkaar vaak tegensprekende publicaties over dit onderwa' o -,jar»ör ttttt door de bomen het bos of te wel het milieu niet meer. dat moet nodig doorbro ken worden', vond hij. Een voor beeld niemand, zei hij dat tegen woordig steeds meer binnensteden autovrij worden, maafr dat tegelijk het gevaar opdoemt dat er een ver schuiving plaatsvindt, zodat men als wandelaar kans loopt van de zand wegen te worden weggetoeterd. De studiedag werd geleid door de heer J. A. M. Reynen. voorzitter van de Raad der Europese Gemeen ten sectie Nederland (Burgemeester van Oldenzaal en lid der Eerste Kamer) die stelde de 'juist in deze tijd van economische stagnatie een goede testcase gegeven is om vast te stellen hoe serieus wij het met milieubeleid bedoelen'. In een si tuatie waarin de prioriteiteh op nieuw ter discussie komen, bestaat de gelegenheid concreet te weten te komen wat wij voor ons leefmilieu over hebben. Bij het begrip milieu gaat het en ging het ook giste ren op de studiedag zei hij, niet alleen over milieuhygiënische zaken, maar 'ook over landschapsbescher ming, ontwikkeling van steden en de verhouding stad-platteland. 'Wil je goed opereren, dan is een geïntegreerd beleid nodig. Dan moet je de grenzen overtrekkén.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13