ostbaar erfgoed irordt bedreigd Lampe Lampe temt de modeprijzen. 20.- Het uur der waarheid (4) v 18r Vj5r "12.- 139.- Zp G 7 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET PSRH2-11 i nieuw levensgevoel op alle terreinén eeft zin de Christelijk Sociale Conferentie van 1952 in de herinnering te roepen. Zij was belegd le vier Convents-Organisaties: Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland (C.N.V.), Christe- Joeren en Tuindersbond in Nederland (C.B.T.B.), de Christelijke Middenstandsbond (C.M.B.) en erbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in .Nederland (C.W.V.). Met opzet was de naam rentie gekozen en niet Congres, vanwege diepgaande verschillen van mening. Resoluties konden /orden aangenomen, wel Samenvattingen, maar deze legden juist in elk van de drie secties een verschilpunten vast. Deze geschilpunten bewogen zich in de driehoek kerk, overheid en organi- van de samenleving. Hoe lag de onderlinge verhouding van deze drie grootheden; hoever reik- elk van deze punten bevoegdheid en taak? dr. C. Rijnsdorp Erasmus en Calvijn: grote invloed op onze cultuur ven alweer 23 jaar later en in erk veranderde wereld. Vroeg mr. P. Borst zich af: 'Zijn de ons niet te machtig gewor- na 23 jaar zou men kunnen n van de overmacht der feiten, agstukken van oorlog en vre- wapening, de conflictstof op lijke punten zoals het Midden- de labiele politieke situatie icheidene landen,dit alles is euws van de dag. Misschien t zich de gewijzigde situatie idelijkst af in de samenstelling Verenigde Naties, vergeleken n kwarteeuw geleden. 2 was er nog volop geloof in usche groei. Nu zien we met de grimmige grenzen die aan aande groei zijn gesteld. Toen: ende welvaart en ruime werk- iheid; nu: massale werkloos- lie meer en meer een blijvend, ireel karakter aanneemt. En ks worden we geconfronteerd overbekende problemen van volking, milieuvervuiling en ide uitputting van de grond- erken n we een kwarteeuw geleden en tamelijk bloeiend kerkelijk d) het dan op de basis van vèr- verdeeldheid vandaag con- rt men sterk afgenomen kerk- teruglopend ledental, afbraak cerkgebouwen, financiële zor- )e vraag naar de positie en de van de kerk (gezien in haar eit en als ideële grootheid), de jdte van het ambtelijk geleide verk, het spréken van de kerk, es die in 1952 onopgelost ble- naken vandaag de indruk van lijks meer ter zake te doen. ien levende vragen waren, zien bijna uit als verziekings- )men. kon nog werden gezegd: de ngen vallen niet meer in de kerken, maar in de fabrieken. Is het vandaag niet weleer zo, dat de be slissingen vallen over de fabrieken? En bij die vraag is de kerk (wat dit begrip dan ook voorstellen moge) helemaal uit het gezicht verdwenen. Is het mogelijk deze ontwikkeling, die zich onder onze ogen heeft afge speeld en zich nog afspeelt, een beet- jé doorzichtig te maken, er wat sa menhang in aan te brengen? Dit is niet alleen gewenst, maar ook drin gend nodig, willen we verder kunnen. Het is dan wel zaak een paar grote lijnen te trekken. En het merkwaar dige is, dat bij dit alles de kerk, in positieve maar ook in negatieve zin, een rol speelt. Onze westerse be schaving is namelijk van huis uit gestempeld door het christelijk ge loof. In de middeleeuwen was het de kerk van Rome. Ze overkoepelde de hele samenleving. De renaissance herontdekking en verwerking van de antieke cultuur opgekomen in Italië, en de reformatie, die zich in noordelijk Europa baanbrak, schie pen tezamen een nieuwe situatie. Erasmus en Calvijn Na de godsdienstoorlogen waar van Noord-Ierland een gruwelijke staart te zien geeft ontstond een meer gestabilieerde toestand. Deze kwam neer op een min of meer vreedzaam naast elkaar leven van christendom en humanisme. De Ne derlandse cultuur leefde tot onge veer 1950 en deels ook nog daarna onder de schaduw van voornamelijk twee zestiende-eeuwse figuren: Eras mus en Calvijn. Erasmus is de vader van het vrije denken geworden, maar een elitair denken, dat na 1950 van zijn voetstuk is gehaald, zie onder meer de geschiedenis van de V.P.R.O. Luther en Calvijn hebben volgens critici onwettige geesteskinderen voortgebracht: Luthers twee rijken- leer het nationaal-socialisme en Cal- vijns doctrine van hard werken en sober leven het kapitalisme. Op mijn weg ligt niet hier een on derzoek naar het vaderschap in te stellen. Het nationaal-socialisme is een verschrikkelijk feit geweest en zijn geest leeft nog voort onder de Italiaans gekleurde term van neo- fascisme. Het kapitalisme is een ge weldige macht geworden en heeft als tegenspeler het communisme in het leven geroepen. Dat dit in Rusland tot staatskapitalisme is ontaard, doet niets af aan de levenskracht van de bron achter zich gelaten. Dit is in de wereldgeschiedenis iets nieuws, nog nooit vertoond. Een huiveringwek kende aangelegenheid van veel in grijpender aard dan de ineenstorting van het Romeinse rijk. Want er is nu een luchtledig ontstaan, een soort tegenbeeld van de 'volheid der tij den', een klimatologische situatie die cyclonen tevoorschijn kan roepen. De technieken van de oude Chinezen, Grieken en Romeinen hebben nooit tot een technologie geleid. Bij de antieke Europeanen kan schroom tegenover de goden en natuurmach ten. vrees voor overmoed (hubris) hebben meegespeeld. Maar het chris telijk geloof, dat de mens bevrijdde, gaf hem onbedoeld de gelegenheid vrijpostig te worden. Secularisatie, verwereldlijking, is een natuurlijk kind van het christendom. De techniek is niet in zonde ont vangen en geboren, maar wel tot angstwekkende ontwikkeling ge bracht door zondige menen in een zondige samenleving. In de negen tiende eeuw zag men vooral de licht zijde: vandaag valt de slagschaduw over ons, hoewel ik dit niet zou kun nen schrijven als de technische ver worvenheden ons niet ten dienste stonden. En het proces is onomkeer baar. Het heeft onze gehele planeet in zijn greep gekregen. Wat voorlo pig gekomen is, is niet het konink rijk Gods maar het koninkrijk van de techniek. Een element van on menselijke neutraliteit, van ethische onverschilligheid, van bruikbaarheid voor alle doeleinden, goed of kwaad, heeft zich in de menselijke samen leving groot gemaakt. Ontluistering Het nieuwe levensgevoel is voor een belangrijk deel een reactie op de ver woestende effecten van de techniek in het recente verleden. Zijn eerste daad was ontluistering van alles wat tot nu toe voor aanzienlijk, gezag hebbend, vanzelfsprekend en schoon had gegolden. Tegenover de officiële cultuur kwamen sub-culturen en anti-culturen op. Het is hier niet de plaats in bijzonderheden te tre den: we moeten de grote lijn vast houden. Deze ontluisteringswoede, deze mo derne beeldenstorm, gaat gepaard met een wijdverbreide inflatie van het woord. Zoals in 1923 Duitsland het dieptepunt van zijn inflatie be leefde ($1 was gelijk aan 4.2 biljoen Mark), zo kennen wij al sinds ge ruime tijd een alle proporties te bui ten gaande overproduktie van woor den. let wel: woorden binnen ge- hoors- en leesafstand. Als dichters vandaag nog een functie in de sa menleving hebben, dan is het o.a. die van de sanering en herwaarde ring van het woord. Het is niet toe vallig dat de filosofie zich op de taal heeft geworpen en zich de vraag heeft gesteld: wat is zinvol spreken? Merkwaardig dat het dagelijkse Ba- bel van geluiden zich op twee gebie den tot bondige uitspraken verdicht: in de reclame en in de leuzen en slagzinnen van actiegroepen. In bei de gevallen wil men bepaalde over tuigingen er inhameren. Ander mensbeeld Het gewijzigd levensgevoel veronder stelt een gewijzigd mensbeeld. Dat is de naakte massamens, waar ook ter wereld, teruggeworpen op zijn pri maire behoeften en aandriften. Het zijn de veel te velen, die willen leven en vaak graag willen werken, maar als de maag eenmaal vol is behalve hun brood ook spelen willen hebben. Misschien heeft de massale werkloosheid althans deze goede kant, dat men de betekenis en de waarde van de arbeid, van het nut tig en functioneel bezig zijn, voor anderen of tezamen met anderen, weer inziet. Recreatie is alleen zinvol als afwisseling van creatieve arbeid, in welke vorm dan ook. Alles concentreert zich op de mens. Hij is zo'n groot vraagteken gewor den, dat men naast hem niets anders meer duldt. De omstandigheden dwingen tot vereenvoudiging: een hemel boven de mens met een God erin maakt de zaken maar ingewik kelder dan ze al zijn. Hier ligt de kracht van het materialisme, name lijk in zijn afwijzing van een derde dimensie (het bovennatuurlijke) en zijn concentratie op de twee dimen sies van ruimte en tijd. Wel gaat communistische gedachte, zoals die hier in het westen in het neo-marxis- me tot uiting komt. Zijn kracht is dat het tegelijk filosofeert èn handelt. kostbaar erfgoed, een werkelijk patri monium, dat vandaag op het spel staat. Een theologie, opgekomen tussen de beide wereldoorlogen in en die Zwit serse en Duitse toestanden tot ach tergrond heeft, kan hoe indruk wekkend ook niet zomaar op Ne derlandse toestandep worden toege past. Kart Barth is dood en de theo- logieën zien er vandaag alweer heel anders uit. We behoeven ons erf deel waartoe ook de christelijke pers en de christelijke omroep (en) behoren niet meer specifiek tegen Barth te verdedigen. Wat ons pa trimonium vandaag echt belaagt is het nieuwe levensgevoel, dat sinds ongeveer 1950 op alle terreinen dui delijk openbaar is geworden. Levensgevoel Verzwagerd Wat heeft de kerk gedaan? Ze heeft zich verzwagerd met de heersende machten. In 1919 was het al duidelijk dat de arbeidersklasse zich groten deels van de kerk had afgewend. Het Nederlandse protestantisme heeft geschiedenis gemaakt door de school strijd, door zijn politieke partijvor ming en door zijn christelijk-sociale organisaties. Ondanks alle aankle vende gebreken hebben we hier een Nu is 'levensgevoel' een vage term, maar deze uitdrukking duidt een zeer werkelijke en machtige cultuurfac tor aan, even ongrijpbaar en werke lijk als het woord geest. Is het mo gelijk van dit machtige spook een schetstekening te ontwerpen? Het tekent zich af tegen deze achter grond: onze beschaving is uit het christendom voortgekomen en heeft nu het christendom als meebepalende machtsfactor en ook als inspiratie- men meer en meer inzien, dat de mens een natuurlijk milieu om zich heen nodig heeft: de wereld van die ren en planten, zuiverfe lucht en zui ver water. Maar dat verandert niets aan die centrale positie van de mens, die tot in de filosofie en de theologie toe volledig aan zijn trekken wil komen. De vragen naar alles wat boven de mens uitgaat zijn naar de omtrek verschoven, behalve voorzover de godsdiensten machtsfactoren voor stellen. 'zoals de r.k. wereldkerk, de Islam, het Joodse kaoitaal in Ameri ka en elders, en in mindere mate ook organisaties als de Wereldraad van Kerken, het I.C.C.C. en het interna tionale Lutherdom. Twee elementen dreigen te worden veronachtzaamd: het nationaal-Nederlandse en zijn historie. De wereldsituatie van 1975 wordt ervaren als 'noch nie dage- wesen' en verbiedt bijna elke belang stelling voor het historisch gegroei de en verworvene, speciaal op na tionaal gebied. Een uitzondering hierop' maken, zoals reeds opgemerkt, monumenten en curiosa uit het ver leden, concrete zaken dus, geen gees telijke verworvenheden. Maar Goethe heeft indertijd terecht geschreven: Wat je van je vaderen geërfd hebt, moet je VERWERVEN om het te bezitten. Het adjectief 'christelijk' betekent niets als er geen echte christenen zijn die het dragen en waar maken. Bedreigd Zo wordt ons patrimonium van bui ten af en van binnen uit bedreigd: kerkelijk, sociaal en politiek. Er is aan de ene kant een neiging merk baar het lichtzinnig te verkwanselen, zoals Ezau voor 'dat rode daar'; aan de andere kant een vlucht in de reac tie. waarbij het vaderlijk erfdeel zó heilig wordt, dat men herinnerd wordt aan een versregel van W. Schulte Notdholt: 'God is zo heilig, dat Hij niet bestaat'. Met een vrijwel heilig verklaarde traditie valt niet te werken. Nietzsche, aan de rand van de waan zin. heeft Europa voor de keus ge steld (omstreeks 1887) zijn leer van de hogere mens te aanvaarden- Hij voorzag het vacuüm waarin wij van daag terecht gekomen zijn. Vandaag zal elk verstandig christen in Ne derland zichzelf en de anderen voor de keus stellen wat te doen met ons weliswaar niet heilig, doch wel waardevol vaderlijk erfdeel. Laten we het opnieuw VERWERVEN, om het te bezitten. Als niet bezittende. Df voorgaande artikelen ln deze van vijf stonden in de krant van 1 november, 4 november en 5 novem ber. Tinneroy overgooier met strook en appliqué. Mt.86(18.-) t/m 116(25.-: Banlon souspull. Diverse kleuren. Mt. 92 (5.-) t/m 164 (8.-). Imprimé pakje met Acryl pullover, vierbaansrok. Polyester/ Rechte hals. Diverse angora. In herfstkleuren, kleuren. Mt. 98 (18.-) Mt. 40 t/m 48. 89.- t/m 164 (26,-).V.a. 18.- Gabardine rok. Diverse kleuren. Mt. 122 (12.-) t/m 167 (19.-). m Flannel collegecoat. Afknoop- bare capuchon. Losse ceintuur. In zwart, raf en groen. Mt. 34 Moderne loden mantel. Slank van boven, wijd van onder. In raf en groen. Mt. 36 t/m 44. 149.- Chenille sjaal met bijpassende mut9. Acryl streeppullovi in smalle en brede streep. Acryl kimonopullover in de T-lijn. Effen zwart, 25.- roest, raf en grijs. 20.- Terlenka rok. Gerend Tweebaans rok van modeL In roest, raf, geruit polyester/woL groen en zwart. Mt. 36 Mt. 36 t/m 44. t/m 44tl -Jv»

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11