Strijd om de Zuidpool: sen menselijk document iTerugrestaureren van Het Loo is onwijs Project dat miljoenen verslindt m bNDERDAG 6 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET H9 Ihr. Van der Wijck wil paleis geen 'doffe rariteit' laten worden :t aangrijpende verhaal van de idpoolexpeditie waarbij de it Robert Falcon Scott en vier n zijn metgezellen in maart of april 1912 de dood vónden, is al dikwijls verteld. Daarbij kon ge profiteerd worden van de versla gen der overlevenden, maar ook van de dik'«ijls ontroerende dag boeken van Scott, die later met drie van de lijken onge schonden werden teruggevonden en die ook de laatste dramati sche dagen van de verhongerde ontdekkingsreizigers beschrij ven. 1830 gemaakt, toen het landschapspark nog in een pril sta dium verkeerde. oor Fred Lammers )0RN 'Bij het maken van de plannen voor de restauratie van paleis Het Loo wordt teveel uitge- in van de situatie zoals die was ten tijde van Koning-stadhouder Willem de Derde. Belangrijke en fs essentiële toevoegingen uit later eeuwen dreigen te worden vernietigd'. Tot deze conclusie komt dr. Henri W. M. van der Wijck (48) in Doorn, een man die zich al heel lang intensief bezig houdt t de ontwikkeling en het herstel van oude Nederlandse buitenplaatsen. dat onderwerp is hij vorig jaar t gepromoveerd en hij schreef er de loop der jaren in het bulletin de Koninklijke oudheidkundige id en in Britse bladen op histo- :h gebied tal van artikelen over. Van der Wijck werkt thans aan boek over Het Loo, daarbij put- ïd uit zijn omvangrijke archief, arm zaken voorkomen die zelfs in Koninklijk Huisarchief in Den ag niet zijn te vinden, i de plannen doorgaan zal het ,tste paleis dat onder koning Wil de Eerste een voor de monar- le karakteristiek voorkomen Kg, worden ontmanteld en te- ggerestaureerd in de trant van de iden eeuw. Eenzelfde lot trof ds het vroegere paleis aan het agse Noordcindc, terwijl het mpaleis eveneens werd ontdaan i het monarchale karakter,' zegt Van der Wijck spijtig. wist zich gesteund door een iep deskundigen van naam, toen onlangs zijn denkbeelden via een a aan de daarbij betrokken mi- teries en volksvertegenwoordi- s stuurde. 'Het is onjuist te stel- zoals tot nu toe altijd is gedaan, r we de huidige gedaante van Het hebben te danken aan een gril i koning Lodewijk Napoleon,' lt de jonkheer in zijn Doornse ïgalow. 'Stadhouder Willem V ift al met dat idee gespeeld. Hij omstreeks 1760 plannen maken ir een nieuwe aanleg van Het Koning Willem I heeft de la- Park en huis moeten als een eenheid behandeld worden tere plannen van Lodewijk Napoleon overgenomen en voltooid.' Rijpheid Thans ligt het palels in een statig landschapspark, dat zich op het hoog ste punt van rijpheid bevindt. Een pas aangelegd landschapspark is in het begin weinig aantrekkelijk. Van daar dat koning Willem I in 1814 aan zijn moeder kon schrijven: 'De tuinen van Het Loo zijn totaal be dorven en als men de herinnering heeft aan de vroegere is het onmo gelijk zich te troosten met de hui dige toestand'. Als hij de tegenwoor dige situatie zou zien, zou hij zich erover verheugen. De bomen zijn nu prachtig uitgegroeid. We hebben lang moeten wachten op de rijpheid die we nu hebben. Het zou onwijs zijn te zeggen: dat gaan we nu ka pot maken.' Koningin Wilhelmina zou zich daar ook fel tegen hebben verzet. Zij be schermde de oude bomen tegen de bijl. 'Ze zijn mijn vrienden, net als ik zijn ze met pensioen en willen nog wat van hun oude dag genieten,' stelde zij meermalen. Tijdens haar leven werden geen bomen met wat dode takken gekapt, hetgeen dr. Van der Wijck doet zeggen: 'Koningin Wilhelmina heeft ons een voorbeeld gegeven hoe een buitenplaats moet worden beheerd door de wijze waar op zij Het Loo met grote zorg heeft omringd om het geheel in de toe stand zoals zij het van haar vader had ontvangen door te geven aan het nageslacht. De eenvoud, zo eigen aan ons koningshuis, mag bij het herstel van Het Loo niet over het hoofd worden gezien. Integendeel, zij behoort de grondgedachte, voor her stel te vormen. Moet de creatie van de monarchie met haar prachtig ge boomte plaatsmaken voor een slech te Hollandse symmetrische aanleg, een kale vlakte met Franse bloem perkjes en stijve vijvertjes, omslo ten door hoge stenen muren?' Onmogelijk Het is de overtuiging van dr. Van der Wijck dat het in de praktijk 'een onmogelijkheid' zal blijken te zijn de situatie van de zeventiende eeuw te herstellen.' Je kunt er nog zoveel miljoenen impompen als je wilt, je krijgt het niet voor elkaar. Het kan trouwens niet, omdat we niet pre cies weten wat de koning-stadhouder voor ogen heeft gestaan. Het Loo is een onvoltooide conceptie geble ven. We weten eigenlijk ontzettend weinig over het ontstaan van Het Uit 'Trouw' van 30 augustus. Loo. Vele bouwtekeningen, die er over waren, zijn in de achttiende eeuw verloren gegaan. Er wordt nu gedaan alsof Het Loo het parade paardje van de koning-stadhouder ,was. Nu, je kan rustig zeggen dat Het Loo hem weinig interesseerde. Hij wilde jagen. Daarom kocht hij Het Loo. Hij was geen bouwlustig man. Hij wilde Het Loo eenvoudig houden. Toen hij eenmaal koning van Engeland was geworden, moest het een representatief paleis wor den, maar wat hij precies heeft ge wild, weten we niet, omdat hij zijn plannen niet heeft kunnen voltooi en. Het is een kardinale fout nu ver gelijkingen te gaan maken met ande re paleizen in Europa. Het Loo is een jachthuis. Dat mogen we nooit ver geten. Wat er is geweest krijg je toch niet terug. Het idee om terug te restaureren is volkomen verou derd. Dat deden ze honderd jaar ge leden.' Spaarzaam Uit de tijd van de koning-stadhou der zijn van het interieur slechts spaarzame herinneringen overgeble ven, te weten het trappehuis, de grote bovenzaal, de eetkamer en eni ge plafonds in kleinere kamers. Van de oorspronkelijke parkaanleg uit zijn tijd is niets bewaard. 'Je kunt daar om niet eens van een restauratie spreken. Er zijn alleen nog maar de fraaie gravures van verzonken tui nen. Mair de aanleg als geheel was een misbaksel omdat de koning stadhouder de beukenallee, de oprij laan naar het oude Loo, handhaafde en dat viel helemaal uit de toon in de opzet zoals hij realiseerde.' Restauratiearchitect ir. J. B. barón van Asbeck wil nu eerst het paleis gaan restaureren en dan in een li ter stadium kijken wat er aan het park kan worden gedaan. Daarte gen verzet dr. Van der Wijck zich krachtig. 'Huis en park vormen een eenheid. Vroeger was het park bij een buiten vaak nog belangrijker dan het huis zelf. Het moet als één geheel worden aangepakt. Als de restauratie van Het Loo zelf begint, moeten we weten wat er met het park gaat gebeuren.' Dat de verdieping van Het Loo, die er in het begin van deze eeuw op is gebouwd, weer wordt verwijderd, heeft de volledige instemming van dr. Van der Wijck, omdat die ver bouwing het huis trof in zijn diep ste wezen en er een vals facet aan gaf. Het Loo was immers oorspron kelijk bij wijze van spreken zo plat als een pannekoek. Met het verwij deren van de witte pleisterlaag is dr. Van der Wijck minder gelukkig. 'Als dat gebeurt wordt Het Loo een roodbakstenen gebouw, dat zich als een doffe rariteit in het landschaps park zal vertonen. Men moet daarbij ook bedenken dat als men daartoe overgaat de gehele bakstenen bui tenkant van het paleiscomplex zal moeten worden vernieuwd. Er zal geen steentje zijn waaavan kan wor den gezegd dat de koning-stadhou der het nog met eigen ogen heeft gezien.' Een teer punt is het bedrag dat met de restauratie is gemoeid en waar over thans achter de schermen druk wordt gepraat. Het zou om tachtig miljoen gulden gaan. Dit doet dr. Van der Wijck opmerken: 'Waarom moet er met zoveel miljoenen worden gesmeten, terwijl het bijwerken van het huidige landschapspark van Het Loo maar een vrij gering bedrag vraagt? Er zijn vele buitenplaatsen in ons land die van ellende bijna in elkaar zakken. Er is geen geld om daar iets aan te doen. Hoe bestaat het dan dat bij de restauratie van Het Loo kennelijk niet op geld hoeft te worden gelet? Ik vrees dat we binnen afzienbare tijd zullen worden geconfronteerd met een uitgewerkt plan waaraan weinig meer kan wor den veranderd. Laten de deskundigen er nog eens in een open en eerlijk gesprek over gaan praten en de voor genomen plannen op kwaliteit en haalbaarheid bezien. Het is immers een zaak waar heel het Nederlandse volk belang bij heeft.' i de Zuidpool, 18 januari 1912: v.l.n.r.: Oates. ott, Evans, Bowers en Wilson, boven. nting met zijn filmcamera in 1912, rechts. Ann Savours, die de Zuidpool- afdeling van het maritiem mu seum in Greenwich leidt, heeft nu een boek samengesteld aan de hand van dagboekfragmenten en andere beschrijvingen van Scott en zijn groei, maar vooral met zo'n 125 van ce schitterende foto's die Herbert Ponting van de expeditie gemaakt heeft, e.i die er nog zo modern uitzien als waren ze in 1975 en niet al in 1911 en 1912 genomen. Daar door is dit boek een uniek im - selijk document geworden, He is iang geleden, deze reis na de Zuidpool, en smdsdk is de mens zelfs tot de maan doorge drongen, maar zuwei de teks al de foto's van deze barre reis boeien nog zeer. W.F.k. vak aan de voet van een Zuidpoolgletschev, heel rechts. Strijd om de Zuidpooi, door An Savour -. Uitgave H. J. W. Recht, Amsterdam. 1(50 blz., f 32,50. )e zeldzame afbeeldingen van Het Loo paleis en park iie dit artikel illustreren zijn afkomstig uit de verzameling jan jhr. dr. Van der Wijck in Doorn. Ze werden omstreeks

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9