UOllANPt PIED Reve en Carmiggelt openen Hollands Diep. UOLtANP* DIEP Uit de weekbladen SIMON CARMIGGELT EN GERARD REVE Laaiende vuurzee in |L paar minuten geblust Suriname vrij Onafhankelijkheid Asbestkanker Herrema Appeltaart Echte liefde Enka en acties Verzekering 'Natuur en Milieu' voor beperking van watergebruik Minister droeg zes 'olifanten' over Twee mannen op de Maasvlakte gedood PPR: verbod op schadelijk gas in spuitbus NUMMCR l 8NOVEMBER 1975 PRIJS HET GESPREK TUSSEN DE HOF EMER:? Hollands Diep is een nieuw blad: een blad over cultuur, met ruimte voor politieke satire, geschreven door een uitgelezen schare journalisten en schrijvers. Veel informatie, veel opinies, gebracht in een heldere en dikwijls ironische stijl. Hollands Diep wil steeds oor spronkelijk en actueel zijn. Daarom brengt Hollands Diep in het eerste nummer meteen een primeur: •kunstbroeders' Gerard Reve en Simon Carmiggelt in een door Max van Rooy genoteerd gesprek over het Schrijverschap, de Nacht, de Drank en andere Schrijvers. ■f(^\ Ander hoogtepunt in het eerste nummer: een tragikomische reportage van Bob 4en Uyl uit Oost-Berlijn, waar de wegen leeg zijn en zelden aangenaam. William Rothuizen vormde zich langs diplomatieke weg een beeld van de culturele avondjes op Drakesteyn, en sprak met de hof kunstenaars van Beatrix en Claus. gekregen duiven tot rede te brengen. •Jan Cremer legt de 'vrouw in de kunst' op het 'Aambeeld', een vaste rubriek waarin Cremer's ergenis in elk nummer een kans krijgt. Harrv Mulisch voor het eerst in een vaste rubriek:'Gnoom'. wijs gerig voer voor lezers en psycho logen. in eigenzinnige aforismen. Gerard Reve vinden we behalve in de coverstory ook in een vaste column: 'Een eigen huis'. Vlam mende tirades of melancholiek proza? Deze eerste keer een ont roerende jeugdherinnering. Over zijn pogingen twee mottige, cadeau- Cultureel opinieblad. Elke veertien dagen. Losse nummers f 2,75. Harrv Mulisch JEk Wim T. Schippers Veel literatuur en literatoren in Hollands Diep. Maar ook beel dende kunst, architectuur, theater, film en televisie krijgen ruim aandacht. In het eerste nummer van Hollands Diep vindt u bijvoorbeeld een staaltje van ongewone TV- kritiek: Freek de Jonge en Bram Vermeulen verslaan een typische VPRO-avond. •Freek de Jonge en 3ram Vermeulen In de kaleidoscopische rubriek 'Vaudeville' van G. Brands figu reren mens en dier. En in de kri tische agenda Attracties' houden wij u op de hoogte van onver wachte evenementen die het leven aangenaam maken en verdiepen. In de vileine Hollands Diep gossip-column 'De mond van iedereen' gaan corifeeën. vedetten en hoogwaardigheidsbekleders gelijkelijk over de tong. Literatuur-besprekingen vindt u in het eerste nummer o.a. van: Jan Blokker. Louis Paul Boon. Hugo Brandt Corstius, Koen Koch, Gerrit Kouwenaar, RenateHlubin- stein en Bert Schierbeek. Verder werken regelmatig mee Jan Hein Donner, Cherry Duvns, Betty van Garrel, W. F. Hermans, Dick Hillenius, Pieter Holstein en Wim T. Schippers. De redactie. Hans Sleutelaar, K. Schippers, Max van Rooy en G. Brands, stelt zich ten doel Hollands Diep de diepgang te geven van een maandblad, en de actualiteit van een weekblad. Hollands Diep verschijnt dan ook niet maandelijks of wekelijks, maar elke veertien dagen. Deze week voor het eerst. In geselecteerde tijdschriftenzaken en boekhandels. Of via de brieven bus als u abonnee wordt. Dat is zo geregeld: even de bon hieronder opsturen, of opbellen naar Hollands Diep, tel. 08370-19000, toestel 150. Ik wil me graag abonneren op Hollands Diep. Noteert u mij voor: een jaarabonnement a f 67,50 een nalf-jaarabonnement a 1 35.- Woonplaats In een envelop zonder postzegel opsturen aan: Hollands Diep. Antwoord nummer 7. Wageningen. In plaats van deze bon kunt u ook een lege ongefrankeerde envelop sturen met uw naam en adres duidelijk op de achterkant en linksboven op de voorkant uw voorkeur: 'heel jaar' of 'half jam'. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS10-RHI|0f De Groene: 'Suriname vrij. eindelijk' meldt De Groene op de voorpagina, maar het blad degelijk als altijd laat het daar niet bij. Vier pagina's wordt stil gestaan bij de komende onafhankelijkheid van deze op één na laatste Nederlandse kolonie. 'Opgeklopte raciale tegenstellingen onttrekken de veel belangrijkere en voorlopig blijvende economische afhankelijkheid van Suriname ten opzichte van Nederland aan het oog. De grootscheepse ontwikke lingsplannen bieden op geen enkele wijze zicht op vermindering of op heffing van de werkloosheid in Su riname. De opvang van Surinamers in Nederland is ontaard in een overval op kleine dorpsgemeen schappen in de periferie van Ne derland'. tekent het blad hierbij aan. Amout Weeda is van mening, dat de oliemaatschappijen alle reden hebben om de aardgasvondst bij Ameland te bagatelliseren' en Fleur Bougonje bericht over de kritieke toestand van 43 Chileense vluchte lingen in Argentinië ('Onze fout. is dat we niet omgekocht willen wor den') De Nieuwe Linie: Hoewel 11 november de officiële datum is voor het uitroepen van de onafhankelijkheid van Angola, be weert Frank Janzen in De Nieuwe Linie dat de Portugese kolonie na die datum niet onafhankelijk zal zijn. 'De blanke overheersing gaat door.' Twee van de drie bevrij dingsbewegingen in Angola, de FNLA en TJnita (beiden gesteund door de VS), hebben een spoor van chaos en vernieling getrokken en maken het voor de. door het merendeel van het volk gesteunde. MPLA, moeilijk de bevrijding van het Afrikaanse land daadwerkelijk door te voeren. Marianne van Ophuijsen sprak met twee van de drie samenstellers van het boek 'Een zevende dag. Het verhaal van een gastarbeider'. John Berger en fotograaf Jean Mohr. Het is een boek geworden 'dat geen antwoord geeft op vragen over de gastarbeider, maar wel stof tot na denken biedt. Berger: 'Door in een simpel verhaal te vertellen hoe ie mand in onze maatschappij ver dwaald raakt en klem komt te zit ten. kunnen we iets leren. Niet alleen over hem, maar ook over onszelf." In de reeks 'Socialisme en fascisme in Spanje' probeert Rudolf de Jong uit te leggen waarom Franco het zolang volhield. De Tijd: In De Ti.jd wijst P. van der Eijck op de gevaren van asbestkanker. De Vlissingse bedrijfsarts dr. J. Stum- phius schat dat er in ons land jaar- iinks tweehonderd mensen sterven aan deze aandoening, die wordt veroorzaakt door inademing van as bestdeeltjes. Hoewel de Zweden spreken van de 'grootste milieu ramp van onze eeuw', blijven de verwachtingen wat betreft ingrij pende maatregelen somber. De SER werkt aan een asbetsbesluit dat strenge voorwaarden stelt aan de verwerking, maar een algeheel ver bod is ondenkbaar. Jan Tromp vindt dat het college van bestuur van de Nijmeegse uni versiteit een klucht maakt van de identiteit. 'Vaagheid is troef, nu het college wel warm wil lopen voor de katholiciteit maar de vingers niet wil branden.' Ook de kerken in Suriname stellen zich actief op om de weg naar de onafhankelijkheid van obstakels te ontdoen. Er is een commissie van goede diensten in het leven geroe pen, die de politieke partijen met elkaar moet verzoenen. Rob Ver maas sprak met de voorzitter van deze commissie, mgr. A. Zichem, bisschop van Paramaribo, die over de te behandelen grondwet zegt 'dat deze voldoende grondrechten waarborgt ea voor iedere Surina mer best aanvaardbaar i* Elseviers Magazine: René de Bok reconstrueerde voor FJseviers Magazine het drama-Her- rema en vernam in IRA-kringen het volgende over de dissident Gal lagher: 'Er is een paar maanden geleden een executiepeloton van tien man geïnstalleerd om Gallag her te liquideren. Hij weet dat zijn naam op de dodenlijst van de IRA voorkomt. Daarom is hij tot alles in staat'. Aansluitend een portret van de psycholoog-directeur Herre ma, 'een man die in zijn contacten met vakbonden altijd een koel en analytisch denkend onderhandelaar was. die ondanks uitgesproken me ningsverschillen altijd het vertrou wen van de andere partij behield'. Cees Labeur interviewde prof. Tin bergen ('Laat de hoog-betaalden een paar procent van hun inkomen opgeven') en Philip» eerste man Van Riemsdijk zegt beslist: 'Wij investeren, niet de vakbeweging'. Ferry Hoogendijk meen tdat mis schien een machtigingswet op haar plaats zou zijn om een cen traal akkoord over de lonen tot stand te laten komen: 'De situatie is nu veel en veel ernstiger dan tijdens de oliecrisis'. Verder in EM een ooggetuigeverslag uit de vuurli nies van Beiroet, een reportage over de gasbel van Ameland ('bijna zeker een zeepbel') en bemoedigen de woorden van de theoloog prof. Van Iersel over de rooms-rode rel len op de Nijmeegse universiteit. Hervormd Nederland: 'De derde wereld lijdt geen honger, omdat het een arme wereld is. maar omdat wij rijk zijn. Omdat wij appeltaart eten. Eigenlijk zou je zo moeten leven, dat je een zo iaag mogelijke behoefte hebt. Wat heb je aan een gouden huis als niemand van je houdt? Als iemand van je houdt, dan is het goed.' Dit zegt Jules de Corte tegen *Cees Veltman, die voor Hervormd Neder land met hem sprak. De Corte: 'In het algemeen is mijn bezwaar te gen christenen, dat ze alle dingen die goed zijn met het etiket 'chris telijk' beplakken. Je moet niet iets christelijke noemen, als je iets an ders bedoelt'. En ook: 'Wie zijn er nou in Nederland het christelijkst? Dat zijn de mensen die het hardste met de bijl zwaaien. De EO, dat vind ik iets verschrikkelijks, iets verbiedenswa ardi gs Bert Jan Jonker schriijft over broeder Pachom. die in zijn tot klooster verbouwde boerderij in het kerk-dorp Sint-Hubert als monnik wacht op mede-broeders. Henk Wolzak bericht over de internatio nale Sacharow-hoorzitting in Ko penhagen en in HN ook aandacht voor het boek Albert Hahn van Koos van Weringh. waaraan de conclusie wordt verbonden, dat 'cartoonisten vroeger veel feller konden zijn'. Vrij Nederland: 'Ik ga niet in interviews vertellen, dat ik gevoelig ben', zeg Jasperina de Jong in Vrij Nederland, 'maar wie koud en hard is komt niet over bij het publiek'. Bibeb sprak met haar en tekende verder op: 'En ik voel toch zeker de echte liefde uit de zaai naar me toekomen. Ik ben een perfectioniste. Ik vind dat je het publiek het allerbeste moet bie den. Op het toneel ben ik hard voor anderen en hard voor mezelf. Ik heb nooit iets cadeau gehad'. VN heeft op de voorpagina een gesprek met Israels minister van buitenlandse zaken Yigal Allon ('Ik weet misschien meer over de PLO dan Arafat zelf'), dat op naam staat van Joop van Tijm maar de rest van dit gesprek, dat verdergaat op pagina 2, wordt ondertekend door Jaap van Wesel. Een geza menlijke prbduktie zullen we maar denken. In dit blad wordt ook uit. de doeken gedaan, hoe de machtig ste ambtenaar van Nederland ir. C. A. Doets ongecontroleerd 1300 miljoen kan verdelen voor de bouw van drie academische ziekenhuizen, terwijl tevens Keerpunt '76 wordt gepubliceerd, waarin staat dat naast kennis, macht en inkomen (uit Keerpunt '72) nu ook arbeid, ruimte en ontplooïng dienen t.e worden gespreid Haagse Post: Martijn de Rijk sprak voor de Haagse Post met Jan Bouseman over de 'dilemma's van een Enka- ondernemingsraadslid'. Bouseman 'Acties voeren is misschien mooi, maar dan hoor je ook mensen zeg gen, ja, Enka heeft al een jaar lang niets anders gedaan dan het volle dige loon uitbetalen met de werk tijdverkorting. Stel nou. dat wij acties gaan voeren, een uur staking bijvoorbeeld, en de raad van be stuur van Akzo zegt. jongens als jullie dan van mening zijn dat wij zulke slechte werkgevers zijn dan trekken wij die twintig procent aanvulling op het loon in. Dat zijn allemaal motieven, waar een arbei der mee loopt. Mensen zijn nog al tijd voor hun geld bij een baas'. 'De helden van het eerste uur zijn wel wat moe' laat Vara-directeur Piet te Nuyl HP weten naar aanlei ding van het huidige programma beleid. En ook: 'We moeten wel zekerheden bij de mensen wegne men. maar we moeten oppassen dat ws er niet teveel wegnemen, zodat de mensen radeloos worden.' Ischa Meijer zorgde voor het omslagarti kel 'De emoties van Renate Rubin stein'. misschien beter bekend als columniste Tamar voor Vrij Nedr- land. 'Wat ik ook doe. doe ik sowie so met hartstocht, 't Verschil tus sen rede en gevoel, daar stel ik me niks bij voor, want ook de rede gaat bij mij met grote hartstocht'. Accent: 'Het afsluiten van een verzekering voor gijzeling en losgeld is een exclusieve zaak' schrijft Accent de ze week na een speurtocht langs aller 1 ei ver zeker in gsmaatsch a pp ij en waarbij geïnformeerd werd naar een dergelijke verzekering. Vast staat wel. dat 'het leven van een ontvoerde niet kan worden verze kerd'. Het blad bracht een bezoekje aan Molly Geertsema. 'Een waardig kas teelheer' staat er boven dit ver haaltje. Geertsema: 'Ik ben ervan overtuigd dat wij het bewijs zullen leveren dat zelfs in deze moderne tijd een kasteel nog best door een gezin bewoond kan worden zonder dat daarbij een staf van personeel noodzakelijk is. Het enige perso neelslid dat we hebben is een jonge inwonende hulp. die alle huishou delijke taken moet kunnen waar nemen'. Emmy Huf interviewde Salvador Dali en wilde van hem weten, wat het leukste is, dat hem ooit is overkomen, wat hem het meest er gert. waar hij het meest van 'houdt en wat zijn eerste stap zou zijn, als hij 24 uur de wereld zou kunnen regeren. 's GRAVELAND De Stichting Natuur en Milieu meent dat er niet aan valt te ontkomen aan beperking van het watergebruik. De stichting betreurt het standpunt van de regering dat deze beperking nog niet nodig zou zijn. De geld verslindende projecten die voorge steld worden, tonen volgens de stichting overduidelijk het tegen deel aan. De Stichting meent niet% alleen dat het verbruik van het water vermin derd kan worden, ook kan er zuini ger worden omgesprongen met hef schaarse grondwater. Het industrië le verbruik is maar voor enkele tientallen procenten aangewezen op grondwaterkwaliteit. Het ligt vol gens de stichting daarom voor de hand dat in de grote industriege bieden naast het bestaande water leidingnet een tweede net wordt aangelegd met industriewater, dat bereid is uit oppervlaktewater. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De laaiende vuurzee van een bij een kettingboK sing betrokken en in brand geraakte tankwagen werd gistermit dag in Dordrecht in enkele minuten geblust door twee 'rijk schuimbluswagens'. Bluskanonnen met een capaciteit van twii tigduizend liter schuim per minuut gaven het vuur geen enkei»al kans. Minister De Gaay Fortman kon dan ook tevreden zijn ovi het effect van deze wat hij noemde 'oliefanten' die hij even tev FIf ch ren had overgedragen. De kettingbotsing waarbij behalve de tankwagen zes personenauto's waren betrokken was in scene gezet om van her en der gekomen brand weerautoriteiten te laten zien hoe waardevol de schuimbluswagens zijn voor de brandbestrijding op grote rijkswegen in het bijzonder op trajecten waar langs intensief vervoer van gevaarlijke stoffen plaatsvindt. De minister droeg de zes. elk 260.000 gulden gekost hebbende wa gens. over aan de brandweren van Amersfoort. Breda, Heerlen en Utrecht, alsmede aan de brand weergemeenschap Lek en Merwede (standplaats Dordrecht) en de regi onale brandweer Noord Brabant (standplaats Eindhoven). Hij zei daarbij dat als gevolg van de mo derne industriële ontwikkeling het leven aanzienlijk gevaarlijker is ge worden. Het vervoer van gevaarlij r ke stoffen kan tot ongekende cala miteiten aanleiding geven reden waarom met de beste op het ogen blik ter beschikking staande mid delen moet kunnen worden opge treden. De bluswagens, waarvan er enkele met zowel een schuim- als een poederkanon zijn uitgerust en die bovendien water kunnen geve behoren daartoe. Zij worden zo g stationeerd dat zij bij een calanjn teit van twee kanten naar i rampplaats kunnen worden gediipn< geerd. De minister zei verder nf^1" dat er om het hele land op de wijze te kunnen bestrijken 25 wkn gens nodig zijn. De brandweerkoi &'1 sen van Amsterdam, Arnhem, Delfijk zijl, Den Haag, Emmen en Rotter dam beschikken reeds over eig< schuimbluswagens. er HILVERSUM Het PPR-bestul begrijpt niet dat minister Vorm nog steeds wil wachten met maa| regelen tegen de schadelijke dril gassen in spuitbussen. Uit de ve klaring van minister Vorrink ble( gisteren, dat zij wacht op een 4 menvattend rapport in 1976. 9 PPR vindt dat er voldoende rappe ten op tafel liggen. Blijven wacht is een misdaad tegen al het lev op aarde en een demonstratie vi een onverantwoorde machteloze b le ids voering. Bovendien zal bij het tijdig treff van maatregelen de positie van ROTTERDAM Bij het bedrijf An- doc op de Maasvlakte zijn gisteren 8H||G twee elektromonteurs om het leven rwerknemers in de Aerosol-indusb gekomen. Het zijn de 42-jarige J. L. Hupkens uit Delft en de 31-jarige H. P. Kleinee uit Rijswijk., De man nen werkten aan een schakelkast op een ponton, dat naast een in- aan bouw zijnd booreiland ligt. De heer Hupkens werd daarbij dodelijk door stroom getroffen. De heer Kleinee werd aanvankelijk vermist en later door duikers uit het water gehaald. niet onzekerder worden, vindt 1 PPR-bestuur. De minister zou zijn minst nu een verbod moei aankondigen op de schadeli; drijf gassen in spuitbussen als resultaten van het samenvatten rapport de gegevens bevestigen nu uit wetenschappelijke onderzo ken op tafel liggen, aldus het PPl bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16