m Adverteren doet verkopen leer samenwerking bij koop li produktie legermaterieel 3 Een langere auto-garantie van Wynn's is meegenomen. CiuunirsD T? St propese landen in NAVO zetten eerste stap Jongen van acht in zandkuil bedolven Staatssecretarisschool moet echt kinderrijp worden De Vauxhall Viva.Twee jaar lang dit alles gratis. VTETL- IERDAG 6 NOVEMBER 1975 TROUW/KWARTET PS11-RH13 E ie bi ït gei irie boe! de Bij ïn ste onze Haagse redactie HAAG De (Europese) ministers van defensie van de zogenaamde Eurogroep in de NAVO .de 1 >en gisteren een eerste stap gezet op de weg naar betere samenwerking bij de produktie, aan- en tev r$X>p van defensiematerieel. Dat gebeurde op een speciale zitting in de Haagse Julianakazeme. volj^feiirogroep (België, Denemarken, samenwerking heeft gestaan, is er rich1 Duitsland, Griekenland, Italië, nu. aldus minister Vredeling, goede mburg, Nederland, Noorwegen, hoop dat de Fransen toch zullen or^ani de en Engeland) nam daar het meewerken. jipebesluit een 6peciaal secre- Op de vergadering van de Euro- at in te stellen voor deze 6a- groep op 7 december in Brussel exposfverking. De ministers zijn er zullen de gisteren genomen princi- doeld bij vanuit gegaan dat er geld pe-besluiten nader worden uitge- doc&ild wordt als landen zelfstan- werkt. Dan zal ook meer duidelijk- defensiematerieel blijven ont- heid over het Franse standpunt be staan. Alhoewel alle Eurogroep-lan- den gisteren in principe met de instelling van het secretariaat ak koord zijn gegaan, moet nog afge wacht worden of ze allemaal ook daadwerkelijk zullen deelnemen. de grfcelen en produceren, leerb Eurogroep zal proberen ook den fokrijk, dat om politieke redenen deel uitmaakt van de groep, r die samenwerking te interes- i omdat Frankrijk een van de dat de huidige situatie waarin de VS de meeste wapens aan Europa leveren zonder dat daar veel Ame rikaanse aankopen van Europese wapens tegenover staan, wordt doorbroken. Er kan dan een twee richtingsverkeer ontstaan. Ir. Vredeling was. gisteren tevreden over het resultaat van de speciale vergadering. 'Het doel waarvoor wij hier waren gekomen, is bereikt. Er is een eerste stap gezet, de rest moeten we afwachten', zei hij. tste wapenproducenten in Eu- Dat hangt af van de concrete opzet Om Frankrijk erbij te be- van het secretariaat. Verhouding met VS De verbeterde samenwerking op materieel gebied is zeer belangrijk voor de verhouding met de Vere nigde Staten. De VS hébben sterk aangedrongen op meer Europese samenwerking omdat anders de huidige defensie-inspanning van de NAVO voor veel lidstaten te duur gaat worden. Minister Vredeling heeft ook steeds op dit punt gewe zen. Meer Europese samenwerking in de wapenproduktie betekent ook wordt gedacht aan de op- van een, van de Eurogroep ikelijke stuurgroep. Toetre- van Frankrijk tot die stuur- r' zou dan geen politieke pro- ien in dat land behoeven op te He t Euro groep-secretariaat dan als informatieorgaan van «afhankelijke stuurgroep kun- optreden. nkrijk rel Frankrijk tot voor kort afwijzend tegenover dit soort Van een verslaggever DEN BOSCH Spelend op een braakliggend terrein in het kerkdorp Empel (Den Bosch) is de achtparige Erik Engelbert om het leven geko men. Het kind was in een zandkuil gekropen waarvan de wanden plot seling instortten. Hij werd onder zand bedolven en hoewel ouders en buren onmiddelüjk begonnen te gra ven lukte het niet het kind levend naar boven te brengen. Van onze onderwijsredactie KAPELLE Staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn. (onder wijs) meent dat de school echt 'kindrijp' moet worden, en daarvoor is het nodig dat er heel wat verandert. Elk afzon derlijk kind moet de kans krijgen, zich goed'te ontplooien. De leerlingen moeten niet langer gelijk geschakeld worden binnen één jaarklas, maar de school moet rekening houden met de verschillen tussen al de kinderen. De staatssecretaris sprak bij de opening van een nieuwe open bare, geïntegreerde kleuter- en basisschool in het Zeeuwse Ka- pelle. Hij zei, dat de sterke op splitsing in vakken niet aanslut bij het wereldbeeld van de kleu ter en van het lagere schoolkind. Al die losse vakken zijn voor de leerling vaak net stukjes van een legpuzzel, waarvan het kind niet doorheeft, dat ze allemaal bij elkaar horen. Er zijn nog meer bezwaren te gen de huidige manier van wer ken op de lagere school, aldus de staatssecretaris. Veel kinderen uit minder bevoorrechte gezinnen doen het op de lagere school vaak niet zo goed, omdat de school zo'n vreemde wereld voor ze is. Op school worden heel andere dingen belangrijk gevon den dan thuis. De hele lagere schoolperiode is er ook te weinig aandacht voor achterstanden. Te vaak hoopt men maar dat het het volgend jaar wat beter zal gaan en laat men het kind daarom zitten. Als dat ook niet blijkt te helpen, volgt daarna vaak te gemakke lijk uitstoting naar het buiten gewoon onderwijs, aldus de staatssecretaris Bij het begeleiden van de kinde ren moet ermee rekening wor den gehouden dat de kinderen verschillen in aanleg, belang stelling, begaafdheid en tempo. Daarom kan het nodig zijn voor korte tijd met kleinere groepjes te werken van kinderen die on geveer even ver in him ontwik keling zijn, aldus de staatssecre taris. AMSTERDAM-WEST Ds. G. MAIMSVELTSCHOOL Karei Doormanstraat 125 Het Bestuur van de Amsterdamse Vereniging voor Chr. Onderwijs vraagt voor genoemde school een HOOFD Positief Christelijke levensovertuiging en voorstander van Christelijk Onderwijs. Sollicitaties z.s.p. met voll. inlichtingen te zenden aan de secretaris, de heer J. van Amstel, Benedenlangs 51, Amsterdam-N. Telefoon 020-272410. Inlichtingen bij het H.D.S., de heer G. Bos, Fritz Conijnstraat 18 hs., A'dam-W. Tel. 020-130710. Goed nieuws voor mensen met aambeien. Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen Pijn kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwijnt. Do wetenschap kene tegen woordig een middel dat de bij zondere eigenschap heeft aam beien te doen 'wegdrogen'. Do pijn stopt, üc zwelling ver dwijnt. Dit middel heet Sperti Preparation H* Met Sperti Preparation H ver schrompelen ook hardnekkige aambeien. Sperti Preparation H is mild en ontsmettend. Voordirekto. snelle, afdoende behandeling van aambeien is er maar één middel:Sperti Preparation II zalf en zetpillen. .n.-,nac|,rocrlI FAMILIEBERICHTEN junnen telefonisch worden opgegeven van 100-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 lir 020-220383. S. lan, roei eden heeft de Here tot Zich genomen, voor is geheel onverwacht, mijn innig geliefde I^an, onze zorgzame Vader, onze beste Zoon, t, Zwager en Oom Huibert Jan Coenraad Baerends p de leeftijd van 47 jaar. T. Baerends-Brink Steven Gerrit Ans Huib en verdere familie^ [estervoort, 4 november 1975 Jsseldijk 36 Geen toespraken, ttegenheid tot condoleren vrijdag ~a.s. van O.OO21.00 uur aan huis. Ie rouwdienst wordt gehouden zaterdag 8 no- ember a.s. om 12.30 uur in de Gereformeerde trk aan de Hamersestraat te Westervoort, irna de teraardebestelling zal plaatsvinden 13.15 uur op de algemene begraafplaats Idaar. Iet grote verslagenheid namen we vandaag nis van het plotseling overlijden van Huib Baerends pij verliezen in hem een trouw en enthou- 'ist bestuurslid. ize gebeden omringen zijn vrouw. Steven, ierrit, Ans, Huib en verdere familie. Moge God hen troosten en sterken op deze ^oor hen zo moeilijke weg. Vereniging van Voorstanders van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Westervoort. Pfestervoort, 4 november 1975. skretariaat: Molenlaan 15. fod nam heden tot Zich onze lieve Zwager en Willem van der Laan echtgenoot van Aleida Augusta Ketel de leeftijd van 71 jaar. Groningen: N. A. Ketel A. C. Ketel Delft: R. S. Ketel S. Ketel-van Wijk Groningen: C. P. Ketel A. F. van Wijk-Ketel A. H. Ketel Neven en nichten Groningen, 4 november 1975. Correspondentie-adres: Diamantlaan 46. Na een langdurig ziekzijn, nam de Here heden uit ons midden weg, onze lieve Vrouw Moe der Oma Zuster Schoonzuster en Tante Pietertje de Waard-Groenenboom op de leeftijd van 76 jaar. C. de Waard T. de Waard C. de Waard en verdere familie Rotterdam-3026. a november 1975. •$Dwarsdijk 1. Moeder is opgebaard in de aula van de be graafplaats te Barendrecht, Scheldestraat. Rouwbezoek aldaar: vrijdagavond van 19.30 20.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 10 november te Barendrecht plm. 14.30 uur, voor af zal een rouwdienst worden gehouden in de aula welke aanvangt 14.00 uur. In plaats van kaarten Na een moedig gedragen lijden nam God tot Zich mijn lieve Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder, Oma en Schoonzuster Grada Antonia Lieverdink-Ruesink op 72-jarige leeftijd. Varsseveld: Sinderen: Varsseveld: Zutphen: Rom. 8 18. J. G. Lieverdink G. Ch. Buevink-Lieverdink D. A. Buevink Albert, Jan en Gert Vroomshoop: Ch. A. Smit-Lieverdink W. Smit Tineke en Hans D. W. Lieverdink H. Th. Otter-Lieverdink J. Otter Lambert en Loes Varsseveld: Da. W. Lieverdink Varsseveld, 5 november 1975 O. O. Aaltenseweg 1. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op zater dag 8 nov. op de alg. begraafplaats te Vars seveld. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in het geb. van Christelijke Belangen v.m. 10.30 uur. Hierbij wordt u beleefd uitgenodigd. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in genoemd gebouw. De Kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Heerjansdam geeft met leedwezen kennis van het overlijden van Ds. J. A. Visser die onze gemeente van 1951 tot 1957 als een trouw dienaar met veel enthousiasme en over gave gediend heeft. Namens de Kerkeraad: Ds. G. van Noordennen, praeses Mw. A. Zoeteman-Vos. scriba. Zonder ziekbed ging naar zijn Heer, welke hij vanaf zijn jeugd zo gaarne diende, onze ge liefde oudste Broer. Zwager en Oom Klaas Paarlberg gélukkige echtgenoot van Guurtje Bijpost Middenweg 1, Dirkshorn. Alkmaar: M. Paarlberg Gr. Paarlberg Driebruggen: P. F. Paarlberg S. Paarlberg-van Dijk Krabbendam: G. Biersteker A. Biersteker-Paarlberg Neven en nichten Dankbetuigine Het is ons onmogelijk ieder persoonlijk te bedanken voor alle felicitaties en attenties bij ons 40-jatig hu welijksfeest. Daarom langs deze weg, mede namens de kinderen, voor dit alles onze hartelijke dank. A. Vermeer P. Vermeer-Stolze Naaldwijk Verspijcklaan 28 November 1975 Uw meeleven na het overlijden van mijn man en onze vader heeft ons goed gedaan. Hiervoor onze dank R. van den Broek-van Randen Marjanne en Arie Johan Roel John Barneveld, november 1975 Langstraat 43. Wie tot MIJ komt zal Ik geenszins uitwerpen. Joh. C 37b Op Zijn tijd heeft de Heere tot Zich genomen onze lieve zorgzame Man, Vader, Groot- en Over grootvader Brunis Hendrik van den Berg op de leeftijd van 83 jaar. Uit aller naam: M. van den Berg- van Barneveld De Büt. 4 november 1975, Huize ..Weltevreden", Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnesweg 14. Vader is opgebaard ln de rouwkamer van Huize "Weltevreden". Gelegen heid tot condoleren aldaar vrijdag van 19.30-20.30 uur. Geen bloemen. De begrafenis zal plaats hebben zaterdag 8 novem ber om 11.30 uur op de begraafplaats ..Branden burg" le Brandenburger- weg. Vooraf wordt om 10.30 uur een rouwdienst ge houden in Huize „Wel tevreden". De krant wordt gespeld van weer bericht tot overlij dens advertentie. En als u 'm spaart, brengt hij goed geld op. Oud papier: nieuwe uniformen voor de harmonie, belangrijke bijdrage aan 't jeugdwerk. Da's toch zeker prachtig mooi? De krant is nooit weg. HARMONIE OF CONFLICT Polarisatie zijn modewoorden. Ze wonlen vooral gebruikt door hen die de maatschappij willen veranderen door middel van harde strijd. De christelijke vakbeweging meent dat het anders moet. Zij wil door de kracht ven evan gelische overtuiging bouwen aan nieuwe maatschappelijk* verhoudingen. Samen met an deren. Daar zal soms strijd voor nodig zijn. Maar het uitgangspunt Ik tt- menwerking, harmonie. Om de keus tussen harmonl* en conflict gaat het in de maat schappelijke ontwikkeling van monie? Meldt u dan aan bij: Dat garandeert alleen de Viva. Twee jaar lang geen garage rekeningen! Koop tussen nu en 31 december aanstaande Vauxhall Viva en twee jaar (of 40.000 km) lang krijgt u gratis onderhoud. Dus: Gratis reparaties. Gratis servicebeurten. Gratis onderdelen. Gratis arbeidsloon. En dat geven wij u zwart op wit U heeft al zo'n ruime Viva v a. fl. 9.999 (inkl. B.T.W.) U poetst uw auto regelmatig. Maar wat doet u aan de motor? Vaak weinig. En de motor moet uiteindelijk bij het rijden het werk doen. Wynn's bij de olie doen is niet zo veel werk, maar u /fl krijgt er veel voor terug. pfljlX Wynns zorgt voor minder slijtage van de bewegende delen. Wynns zorgt voor hetere motor-prestaties. Wynn's houdt uw motor langer in tóp-konditie. W ynn's geeft extra hesclu-rming tijdens de inrijperiode. Wynns neutraliseert schadelijke zuren in de olie. Importeur voor NederlandAgar B.V. Prins Mauritslaan 104. Postbus 9016, Den Haag. Telefoon (070) 546100 Wynn's, omdat een auto nooit beter is dan z'n motor. Met Wynn's kunt u bovendien de garantie-periode op uw motor met 6 tot 9 maanden verlengen. Dat is meegenomen in deze dui" tijd. Vraag uw garage even naar Wynn's. Dat is de moeite waard voor en uw auto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13