Grote verontwaardiging over executie Nederlander in Irak Vastrechtkaar t voor alle automobilisten' Minister Van der Stoel ontbiedt ambassadeur Vervoersbond CNV wil openbaar vervoer bevorderen Vrouw verongelukt WOENSDAG 5 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWART Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft de ambassadeur van Irak in Ne derland ontboden om te protesteren tegen de executie van de Nederlander Leo Aaronson die als 'joodse spion' in Irak is opgehangen. 'De Nederlandse regering is diep geschokt door deze executie', zei de woordvoerder van buitenlandse za ken gisteren. De regering is ook verontwaardigd dat zij totaal on verwacht over deze executie te ho ren kreeg, terwijl de afgelopen maanden herhaalde malen aan de Iraakse regering om inlichtingen over Aaronson was gevraagd, zon der dat daarop was gereageerd. Buitenlandse zaken onderzoekt mo menteel nog of Aaronson inderdaad de Israëlische nationaliteit had. Hierover is contact met Tel Aviv opgenomen. Juridisch is het moge lijk dat Aaronson de Nederlandse nationaliteit had verloren als hij inderdaad in dienst van een vreem de mogendheid, in dit geval dus Israël, was getreden. Handlanger Stilzwijgen Volgens officiële mededelingen van de regering van Irak had Aaronson de Israëlische nationaliteit en droeg hij de naam Alexander Ha roen. Hij werd terechtgesteld omdat hij spionage voor Israël zou hebben bedreven en ook een handlanger zou zijn geweest ran de opstandige fKoerden in Irak. Dit zou gebleken zijn uit de papieren die Aaronson bij zich droeg, toen hij door de Iraakse autoriteiten werd gearres teerd. Hoe dat ook zij, het neemt de Nederlandse verontwaardiging niet weg over het stilzwijgen van Irak over de aanwezigheid van Aaronson in het land. Reeds in augustus nam de vader van Aaronson contact op met buitenlandse zaken omdat zijn zoon in Koerdiistan vermist werd. Buitenlandse zaken nam contact op met de landen waarin Koerd is tan ligt, te weten Irak, Turkije. Perzië en Syrië. De drie laatstgenoemde landen lieten weten dat er niets bekend was over Aaronson. alleen Irak antwoordde niet. En dat bleef ook zo bij daarop volgende verzoe ken om inlichtingen. Volgens Aaronsons ouders is er geen sprake van dat hun zoon de Israëlische nationaliteit zou hebben of spionage voor Israël zou hebben bedreven. Leo Aaronson was ver pleger en als zodanig de laatste jaren actief in tal van streken in de wereld waar hij dacht mensen te kunnen helpen. Zo werkte hij on der meer bij Albert Schweitzer in Lambarene, in Biafra. India en Bangladesj. Het laatste wat zijn ouders van hem hoorden was dat hij naar Koerdistan was vertrokken om de in nood verkerende Koerden medisch te helpen. Leo Aaronson was getrouwd en had vier kinderen, die met zijn vrouw in Groningen wonen. Op verzoek van de familie van Aaronson zal buitenlandse za ken trachten het stoffelijk over schot naar Nederland te doen over brengen. Van onze sociaal-economische redactie DRIEBERGEN De vervoersbond CNV ziet in de motorrijtuigen belasting een middel om bij automobilisten het gebruik van het openbaar vervoer te bevorderen. Minister Van der Stoel: informaties gevraagd LOENEN De 67-jarige mevrouw A. Soede uit Loenen is gistermiddag in haar woonplaats bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij werd met de fiets op een kruis punt aangereden door een personen auto. Verhoging van de motorrijtuigen belasting zonder verdere maatrege len is volstrekt zinloos en lost niets op. Maar de automobilist is wel de trein in te krijgen wanneer een deel van de motorrijtuigen belas ting pakweg 100 gulden wordt beschouwd als betaling voor een vastrechtkaart. Via die kaart zou den de belastingbetaler en zijn ge zin tegen half geld gebruik kunnen maken van al het openbaar ver voer. Voorzitter J. J. Dasse1 van de ver voersbond CNV, die dit idee giste ren tijdens de ledenvergadering in Driebergen lanceerde, rekende voor dat er bij het huidige autopark, via de vastrechtkaart 350 miljoen gul den in het laatje zou kunnen wor den gebracht voor het openbaar vervoer. Mensen zonder auto zou den uiteraard ook voor zo'n hon derd gulden een vastrechtkaart kunnen kopen. Uiteindelijk zou de vastrechtkaart wel een half miljard kunnen opleveren, ongeveer de helft van wat het openbaar vervoer jaarlijks opbrengt. De heer Dassel zei dat de regering fout zit wanneer ze denkt de auto mobilist meer voor het openbaar vervoer te kunnen Interesseren door te volstaan met een forse ver hoging van de motorrijtuigenbelas ting. 'Integendeel, aldus de heer Dassel, die automoblist zal dan juist vaker zijn auto pakken om de hoge lasten 'eruit te rijden'. Het, gebruik van het openbaar vervoer zal volgens hem pas stijgen, wanneer de kosten duidelijk beneden de ddrekte rij kos ten komen te liggen. 'Door het verlagen van de toegangsdrempel zal het openbaar vervoer ten volle zijn taak in de samenleving kun nen vervullen. Zo krijgt ieder toe gang tot een bewegingsvrijheid te gen de laagste maatschappelijke 'Amsterdam Autovrij* en handelsreizigers aan gesprekstafel AMSTERDAM De actielej van de Nederlandse Handels gers en handelsagenten veren] (N.H.R.V.) en de gezamelijke groepen 'Amsterdam Autovrij' len vrijdagavond 7 november ii hoofdstedelijke Rothaanhuis oi tafel te gaan zitten om begri krijgen van eikaars standpui De N.H.R.V. heeft aangekondigd op 10 november een protestact houden tegen de stijging va^n, autokosten het enorme verlies r]a manuren door parkeerproblemen e) de binnenstad en afgesloten a keicentra. 'Amsterdam-Aut^tii vindt dat de handelsreizigers rs hun protestactie in Amsterdai e problemen nog eens extra opvqen en heeft dan ook een tegen gepland. kosten. Ook dat ls inkomen: tiek', aldus de bondsvoorzitter. De heer Dassel noemde het gelukkige zaak dat het CNV heeft besloten uit de federati( met NKVV en NKV te stappens constateerde, dat het voor het steeds moeilijker wordt met NW en NKV partners constnjn' samen te werken. 'In het NV NKV -kamp het verschil in ringen onder in botte slogan: c hij. Die slogans vormen het cof tiepak voor een veelal slechtp naam progressief beleid. Er teruggegrepen op reeds lang terhaalde standpunten en ir des. Dat beleid is conservatief, zelfs reactionair', aldus de en

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12