HBS-Soerabaja viert 100-jarig jubileum Ahlbom Bisschoppen vragen om regelmatige kerkgang Joost van den Vondelprijs voor 'energieke jongedame' 'Kruiswerk kan zich vernieuwen' woord en dienst ITEI Feest van vriendschap in Den Haag: Kampen krijgt gereformeerde sociale academie Zaak Herrema nog steeds bewegingloos Eigenaardig om niet aan eenDAF te denken! Dus 't is eigenaardig om geen proefrit te maken. Hebe Kohlbrugge geëerd Prof. Kuijper: Boroepingswerk RDAG 1 NOVEMBER 1975 BINNENLAND KUNST TROUW/KWARTET 9 !Een luchtfoto van de HBS in Soerabaja. ks door Rudi Römer ons lan, wij het ter, ;DEN HAAG Het mag wel vreemd klinken, dat men een fictief honderdjarig bestaan van een school viert, maar ge steund door de traditie ener zijds en de verbondenheid van- nu van de oud-leerlingen ander zijds, mag zo'n 'eeuwfeest' wel op zijn plaats worden genoemd. Het gaat hier om de in 1958 opge heven HBS in Soerabaja, Indonesië, die vandaag met een éclatante re- unie in het Congresgebouw in Den Haag wordt gevierd. Vele oud-leer lingen, zelfs uit Indonesië, Canada en Amerika zullen bewijzen dat de saamhorigneid niet alleen maar een holle frase is. De schooltijd aan de HBS in Soerabaja is voor hen een gouden eeuw in hun leven geweest. De voorzitter van het reünie-comi té, Louis Verschoor uit Den Haag, die met zijn medecomitéleden alles tot in de puntjes heeft voorbereid, zal straks handen vol hebben om de bonderden ex-leerlingen van hein de en ver te ontvangen. Voor hen allen zal het een historische dag zijn, een moment om nooit te ver geten. Soekarno Dat het een school is geweest met 'een rijke historie tonen wel de na men aan die er onlosmakelijk aan verbonden zijn. Wijlen president ir. R. Soekarno van Indonesië was van 1916 tot 1921 leerling van de school. Hij ondervond als Indone siër voor de Tweede Wereldoorlog misschien wel wat discrimineren de opmerkingen van zijn school vrienden, maar hij was grootmoe dig genoeg om alle ongerief te ver geten en degenen die zijn beste vrienden waren geweest, konden dit tijdens zijn presidentschap duidelijk merken door de privile ges, die zij genoten. Een opvoering van een blijspel door de schoolvereniging UNI op 15 september 1917. Liggend Wim Plate, de huidige prof. Plate. Ook Soekarno's grote tegenspeler, de gouverneur-generaal dr. H. J. Van Mook, bezocht de HBS in Soe rabaja (1907-1911). En dit symboli seert de unieke positie van deze school, het verenigde als het ware allen. De realiteit van toen was voor sommigen niet altijd even vlekkeloos en probleemloos, maar later zag men alleen de hoogtepun ten. Die domineerden, vooral nu men na lange jaren vertederd te rugblikt op een verleden, dat voor romantici niet ongrijpbaar is. Maar een reünie is niet compleet zonder een gedenkboek en het is de grote verdienste van de oud-Soera- bajanen Wies en Jan van der Linde uit Den Haag dat ze alles in het werk stelden om iedereen ertoe te bewegen een stukje te schrijven. Ze moesten ook aan foto's zien te President Soekarno op bezoek bij een schoolvriend, de heer Surjo in Ma- lang, Oost-Java. De heer Surjo is Nederlander, die het Indonesisch staatsburgerschap heeft aanvaard. komen en iedereen had maar te grasduinen in zijn foto-albums. Het moest een bijzonder geschenk wor den voor de reünisten, een gedenk boek met een overzicht van hon derd jaar lief en leed van ex-HBS- ers. Letterlijk dag en nacht is het echt paar bezig geweest: dure telefoon gesprekken met Indonesië werden gevoerd, de gebruikelijke luiheid van de inzenders dreigde hen parten te spelen, kortom na al dit geploe ter is het eigenlijk een wonder te noemen, dat het er toch van geko men is. Als vandaag de honderden reünisten naar het Congresgebouw in Den Haag gaan, vinden zij daar het complete jubileumboek op hen wachten. Medewerkers Velen hebben niet geaarzeld hun steentje bij te dragen. De bekende hoogleraar prof. W. P. Plate in Utrecht, de auteurs Rob Nieuwen- huis en W. Bartman, vele Chinese en Indonesische oud-leerlingen, het is al met al een boek geworden met een rijke verscheidenheid aan bijdragen, van verslagen van caba retavonden tot herinneringen aan de woelige tijden rondom de Indo nesische bevrijdingsstrijd. En vooral de foto's, de vele foto's van 'toen, vroeger', die het boek illustreren, maken het geheel tot een smaak vol en onvergetelijk werkstuk. Want zo mag men dit lijvige herden kingsboek gerust noemen. Wij zul len de verleiding weerstaan om gro te gedeelten uit het boek te citeren. Mocht men belangstelling hebben, dan kan men het boek bestellen bij Jan van der Linden, Paulinastraat 12. Den Haag, telefoon 070-851072. Dat het boek er gewoon is, is niet in de laatste plaats te danken aan het belangeloze werk van de auteur Hans Vervoort en de medewerkers van het opinie-onderzoekbureau Inter/Viewin Amsterdam dat haar offset-apparatuur beschikbaar heeft gesteld om het boek binnen zeer korte tijd (twee maanden) keurig af te leveren. (Advertentie) Het ideale orgel voor de klassieke organist Er zijn drie orgels in de Ahlborn Sonata serie, uitgevoerd met 24 tot 33 registers. Grote bedrijfszekerheid door het gebruik van IC's en elektronische toetskontakten, leverbaar in verschillende uitvoeringen tussen f. 8195,— en I. 12895,—. Er zijn vijf verschillende Ahlborn kerkorgels (de meeste kunt u ook als huiskamerorgel gebruiken) met de unieke toonopwekking per toon, waardoor, net als bij het pijporgel, iedere toon onafhankelijk is van de andere tonen. Prijzen van f. 7310,- tot meer dan I. 40000,- Deze dealers willen u graag een Ahlborn orgel laten horen: AMERSFOORT/v. d. Burg. AXEL/Koster-Dey. BARENDRECHT/Verspuy. BODEGRAVEN/Boot. BRUNSSUM/Jacobs. CAPELLE A/D IJSSEL/v.d. Graaf. DORDRECHT/Spiering. GRONINGEN/Hahn. KAMPEN/Lafeber. KOLLUMERZWAAG/Postma. LEEUWARDEN/Hahn. IJJKERK/Verhoog. NIJMEGEN/v. Kalmthout, NIJVERDAL/Völkers.OUD-BEIJERLAND/Bruurmijn, RIJSSEN/de Olde. SLIEDRECHT/Zonnenberg Verloop. UTRECHT/v. Eijk. VEENENDAAL/Technical Schrijf voor de Ahlborn Informatiemap naar Orimex International. .(.fl postbus 78. Dordrecht, of bel 078-33696. IéILmLÏIié iIi'I Van onze onderwijsredactie DEN HAAG In augustus '76 kan een nieuwe gereformeerde sociale academie in Kampen starten. Staatssecretaris K. de Jong Ozn. heeft in een gesprek met het blad 'Onze vakatures' meegedeeld dat deze academie thans in het scholenplan is op genomen. De nieuwe academie in Kampen wordt gesticht op Initiatief vanuit de gereformeerde kerken. De ver wachting is dat er spoedig vierhon derd studenten zullen zijn. De van uit de vrijgemaakt gereformeerde kerken gestichte sociale academie te Zwolle komt (nog) niet voor subsidie in aanmerking. Deze aca demie wordt al drie jaar lang door de betrokken zelf gefinancierd. Het aantal leerlingen is echter te klein om subsidie te krijgen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De r.k. bisschoppen van Nederland hebben in hun adventsbrief zorg uitgesproken over het aanzienlijk teruglopen van de regelmatige kerkgang. Van elke tien gelovigen gaan er op een gewone zondag vier naar de kerk. Bij de jongeren is de situatie nog minder rooskleurig, schrijven ze. De bisschoppen benadrukken, dat een ovprtuigd christelijk geloof de mens niet alleen de opdracht geeft de maatschappij in Christus' Geest ge stalte te geven, maar allereerst re gelmatig het contact vereist met 'de God-van-heil, die in Christus tot ons komt'. Zij wijzen op Christus, die 'naar gewoonte' op sabbat naar de synagoge ging. De bisschoppen noe men de eredienst een plicht, 'in de geest van de verplichting die een mens persoonlijk voelt om het con tact levend te houden met zijn ou ders, zijn familie, zijn gezin'. Overigens vinden de bisschoppen het niet verwonderlijk, dat in deze tijd van welvaartscrisis en eenzaamheid voor sommigen het geloof zijn van zelfsprekendheid verliest. 'Als men- elkaar en zichzelf zo moeilijk kunnen sen elkaar en zichzelf zo moeilijk kunnen vinden, komen dan ook de mogelijkheden tot eredienst niet op een wankele basis te staan?' De bisschoppen hebben ook de in druk, dat een groep gelovigen zich teleurgesteld voelt in de hedendaagse eredienst, omdat zij er te weinig de aandacht van de Heer in beleven. Anderen vinden er niet meer de ge meenschapsband van weleer. De zichtbaar bindende werking van de eredienst als gemeenschappelijk bezit en herkenningspunt van het parochi ële leven is sterk afgenomen. Nog anderen missen de warmte en de uit straling. Het is allemaal zo anders geworden. Daartegenover staat het 'vernieuwd enthousiasme', waarmee velen in de eredienst de mogelijkheid vinden hun geloofsinstelling te belijden en te sterken. 'Zo zien we de laatste jaren hier en daar basisgroepen ontstaan, gemeenschappen waarin nieuwe bin dingen en relaties kunnen ontstaan, die het individu uit anonimiteit en isolement bevrijden. Langs dergelijke wegen slagen we er hopelijk in de hedendaagse mens naar een thuis te brengen waar hij met anderen in eensgezindheid kan leven', aldus de bisschoppen. Zij noteren ook allerlei nieuwe mo gelijkheden voor eredienst, 'die hun waarde in de toekomst kunnen bewij zen', zoals de, vaak oecumenische, citykerken, de gebedsruimten op Schiphol en in Hoog-Catharijne (Utrecht), moteldiensten, onderweg kerken, de camping-, strand- en toe ristenkerken, de radio- en televisie- diensten van het omroeppastoraat. Liturgie De bisschoppen vragen respect voor het rijke liturgische verleden en tege lijk om zelf actief te zijn bij de vol trekking van de eredienst, 'juist zoals alle christengeneraties dat hebben gedaan'. Nadrukkelijk spreken zij hun waardering uit voor de wijze, waarop zeer veel landgenoten zich inspannen om het Nederlandse ka rakter van de eredienst concrete vorm te geven. Tegelyk wijzen zij erop, dat ook de Nederlandse vormgeving dient te passen in de ruimte, die daarvoor in de officiële liturgie gegeven wordt. 'Degenen die concrete vormen van eredienst ontwerpen, zullen aan de Romeinse liturgie een voorbeeld ne men en voorrang geven, ook al zal dit in bepaalde gevallen met zich meebrengen dat men zich beperkin gen moet opleggen; ook binnen de gestelde regels is een rijke veelvor migheid mogelyk'. Eredienst Wat het karakter van de eredienst betreft, zeggen de bisschoppen in hun brief, dat de eredienst er niet alleen is 'om ons bestaan van tijd tot tijd door te lichten'. 'Slechts één ding kan ons als gelovigen samenbrengen en samenhouden: het geloof in de le vende Heer. Wanneer dit vervaagt, heeft ons samenzijn geen fundament en bron meer'. Zij benadrukken daarbij de betekenis van het gebed, de bijbel ('Ook in onze eredienst moet de Schrift een centrale, inspire rende plaats hebben. Onze eredienst veronderstelt zonder meer de kennis van, de liefde voor en de vertrouwd heid met het Grote Boek. Alleen dan kunnen de heilswoorden en de belof ten blijven doorklinken en de sacra menten.' De adventsbrief van de bisschopen is getiteld 'De eredienst, poort naar de toekomst', kost een gulden en is ver krijgbaar bij het secretariaat van de r.k. kerkprovincie, Biltstraat 121, Utrecht. Vervolg van pagina 1 In de llop van de dag groeide gisteren weer enige hoop op een spoedige afloop van het drama, na dat de twee ontvoerders, die in Monasterevin al 'de Ierse Bonnie en Clyde' worden genoemd, 's nachts ruim twee uur hadden ge sproken met twee advocaten, ken nelijk om hun juridische kansen af te weten bij een eventuele overga ve. Eén van de advocaten was Sea- mus Sorohan, die al vakr de ever dediging van leden van het Ierse Republikeinse leger (IRA) op zich nam. Ook spraken de ontvoerders weer geruime tijd met politiecom missaris Edmond Garvey.- Over de inhoud van de gesprekken werd ook nu weer niets meegedeeld. Wel werd iin politiekringen vernomen dat de 29 dagen geleden ontvoerde dr. Herremain grote mate kan bij dragen tot een goede afloop van de zenuwenoorlog. Herrema zou zich verreweg het rustigst gedragen en al enige keren een hoog oplopende ruzie tussen de 28-jarige Gallagher en de 19-jarige Marian Coyle heb ben gesust. 'Hij is veel intelligenter dan zijn ontvoerders en we hebben bewijzen dat hij daar goed gebruik van weet te maken', aldus een poli tieman. Bekend Gallagher schijnt nu te weten dat de politie afgelopen zondag uiterst gevoelige afluisterapparatuur op de vliering van het huis heeft beves tigd. Zijn broer Patrick, die eerder deze week van de politie mocht proberen hem tot overgave te over reden, verklapte dit tegen de af spraken met de politie in, en werd daarom onmiddellijk uit de woning verwijderd. Hetgeen de vertrou wensbasis van de onderhandelingen uiteraard geen goed heeft gedaan. (Advertentie) U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud. U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt Van een speciale verslageefster Bij het in ontvangst nemen van de Joost van den Vondelprijs, donderdag in Münster, heeft mevrouw Hebe Kohlbrugge gezegd dat mensen moeten leren één taal te spreken en dat voorkomen moet worden dat dialoog ontaardt in het hameren op het eigen standpunt. 'Pas dan ontstaat vriendschap en is er een toekomst voor de mens', aldus Hebe Kohlbrugge. HILVERSUM Bij de viering van honderd jaar kruiswerk gister middag in de Expohal in Hilversum heeft prof. dr. J. Kuijper, hoog leraar aan de VU in Amsterdam, suggesties gegeven in welke rich ting de kruisverenigingen zich kun nen vernieuwen. Het kruiswerk kan aldus de hoogleraar op drie manieren bijdragen tot de thans zo gewenste vermenselijking van de gezondheidszorg gezondheidsvoorlichting en op voeding het laten deelnemen van de plaatselijke bevolking aan het be stuur van gezondheidscentra; de organisatie van ombudsbu- reaus voor de volksgezondheid. Het eeuwfeest, dat werd geopend door mr. J. W. van Gelder, voorzit ter van het Nationaal Centrum voor Kruiswerk, werd bijgewoond door prinses Margriet. Aanwezig waren ook leden van de vaste ka mercommissie voor de volksgezond heid. De ruim dertienhonderd aan wezigen, vertegenwoordigers van kruisverenigingen en verwante or ganisaties, werden gisteravond op geschrikt door de mededeling dat de feestavond was afgelast, omdat een van de aanwezigen n<i een hartaanval was overleden. Het was de nog jeugdige zuster A. Beentjes, adjunct-leidster docente vn het kraa centrum in Alkmaar. De 'Laudatio' (lofrede) werd uitge sproken door de vroegere Westduit- se bondspresident Gustaf Heine- mann. Heinemann noemde me vrouw Kohlbrugge inzet in het ver zet, in de hulp aan arbeiders, stu denten, joden en onderduikers en haar veelvuldige reizen naar Zwit serland, de 'Zwitserse weg'. Deze weg was lange tijd de verbinding tussen het verzet in Nederland en de regering in Londen. De prijs werd aan mevrouw Kohl brugge overhandigd door de rector van de Westfaalse Wilhelms univer siteit, professor Hoffmann. Onder de talrijke belangstellenden waren ook enkelen uit Oost-Europa af komstig. De prijs was bedoeld als een erkenning voor haar pioniers werk in het tot elkaar brengen van mensen en volken. Verlegd Na de oorlog zette deze Tcleine energieke jonge dame' zoals dr. W. L. A. Visser 't Hooft haar in zijn memoires noemde haar werk voort in dienst van de Nederlandse Her vormde Kerk Voor de kerk begon zij werk in Duitsland, dat zich al snel uitbreidde naar Oost-Europa. Daarna werd zij hoofd van de sec tie internationale hulpverlening, waarbij de grenzen van het werk opnieuw verlegd werden. Nu naar andere delen van de wereld en vooral Israël en Zuid-Afrika. Haar laatste functie in de hervorm de kerk beëindigde zij na een con flict met de leiding van de kerk. Op het ogenblik staat zij aan het hoofd van de Oost Europa Commis sie van de Nederlandse Raad van Hebe Kohlbrugge kerken. In zijn toespraak noemde dr Heinemann het leven van me vrouw Kohlbrugge een 'leven uit vrijheid van het evangelie, dat over politieke grenzen heengaat, over nationalisme, totalitarisme en voor oordelen heen vriendschappen zoekt om daaruit bruggen te slaan naar wezenlijke ontmoeting en weder zijds begrip'. Hij vergat niet te vermelden haar dwangmatige afkeer van allen die vrijheid belemmeren, haar mee-lij- den met hen die vervolgd worden omdat zij de hun toegemeten ruim te overschrijden en haar zoeken naar hulp die vaak in machteloos heid eindigt. 'Pioniers als zij weten deuren open te stoten waardoor anderen in en uit kunnen gaan', zo zei hij. Hardnekkigheid Mevrouw Kohlbrugge kreeg de Vondelprijs volgens de oorkonde omdat 'zij zich onderscheidde door hardnekkigheid en wijsheid te kop pelen aan ontoegankelijkheid voor kretologie of ideologie van welke aard dan ook, ondanks de daaraan verbonden gevaren voor haar po sitie, bezit en naam, vrijheid en leven'. Met rozen uit Praag in haar hand dankte mevrouw Kohlbrugge voor de ontvangen prijs die zij 'een sti mulans om het werk voort te zet ten' noemde. Deze rozen had zij ontvangen van Oosteuropeanen die niet aanwezig konden zijn. In haar toespraak be nadrukte mevrouw Kohlbrugge het belang van overschrijding van gren zen. Maar dan grensoverschrijding in die zin als de bekende dominee Flip Koopman die na veel belang rijk verzetswerk verricht te hebben in maart 1945 door een toevallige kogel werd getroffen en op zyn sterfbed zei: 'Er zal nu snel een eind aan de oorlog komen. Wat zou ik blij geweest zijn om mijn Duitse vrienden de hand te kunnen schud den'. Ze wees er op dat wij in één wereld, in één tijd en volken met elkaar moeten leren leven. Dat we één taal moeten spreken waaruit één daad zal komen. ADVERTENTIE NED. HERV. KERK Beroepen te Tiendeveen en te Zij- derveld: I. Hoornaar kand. te Utrecht; te Silvolde: J. Ribbink te Halle, die dit beroep heeft aange nomen; te Tjerkgaast: T. J. Jansen Schoonhoven, kand. te Groningen. Bedankt voor Nes en Wierum: Ph. J. Leenmans te Breskens. Aangenomen naar Borsele: J. P. Broeder te Rittbem. Beroepbaar: I. Hoornaar, Julius- straat en, Utrecht; J. L. Clavaud, Mesdagstr. 1 Den Haag: T. J. Jan sen Schoonhoven, Coendersweg 45a, Groningen (verb. ber.). NED. PROT. BOND Aangenomen naar Doornspijk: W. Veen doopsg. pred. te Amstelveen (stafdocent CICSA). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Kantens: J. P. C. Sim pelaar kand. te Zwolle; te Gronin- gen-Oost: D. Noort te Buitenpost. ATTENTE Van „Woord en Dienst" verschijnt 15 november 1D75 een speciaal thema-nummer, getiteld: TROUWEN IN DE KERK* Inhoudsopgave: Ds. J. T. Wiersma Da. W. C. Verstoep Ds. W. C. Verstoep Ds. W. C. Verstoep Dr. B. Maarsingn Dr. F. O. van Gennep Ds. A. A. Spijkerboer Ds. L. H. Ruitenberg Dr. R. J. Mooi Ds. J. T. Wiersma Ds. R. Kaptein Ds. w. R. van der Zee Drs. S. Gersscn Ds. W. R. van der Zee Ds. H. A. Visser P. W, A. de Wit Telefoon: 'Wij zouden graag een afspraak met u maken' Ik zal hem een hulp maken die bij hem past D«.ze is nü eindelijk D.c twee zullen tot één vlees zijn Eén man. één vrouw Eros zegt: 'jij bent van mij!' 1 Korinthe 13 een levens- Jevanrlijk hoofdstuk e eigen gezamenlijk be sluit Zaak van de samenleving De kerk wijdt niet Wat is bevestigen en In zegenen Drie doeleinden O Heer des levens en der eeuwige liefde E'kanders brood en wijn Waarom niet op zondag Samen voor elkaar, samen voor anderen Dr. R. J. Mooi Wij ln de gemeente, dc ge meente met ons Ds. J. T. Wiersma Petrus Maria is r.k. en Neoltje Johanna n.h. Ds. W. J. J. v.d. Waal Gemengd huwen Ds. J. T. Wicrsina Oecumenische cursus voor gemengd gehuwden en verloofden Ds. R. Kaptein De inzegening van het tweede huwelijk Ds. L. H. Ruitenberg Wordt er minder in de kerk Setrouwd ïet of zonder 'boterbriefje' In verband met het bepalen van de oplage horen we nu al graag of u interesse hebt in extra nummers, die 1.60 per exemplaar, bij bestelling van 10 exemplaren of meer 1,40 per exemplaar, steeds exclusief porto kosten. bedragen. U kunt deze bestellen door onderstaande bon in te vullen en te zenden aan: X000(xxx>xc0000000000wxx)0(x)0000000(x)0000000000000c0 'WOORD EN DIENST' Postbus 5176. 's-Gravenhage. Ondergetekende Naam: Adres: Woonplaats: - verzoekt om extra nummers van het thema nummer TROUWEN IN DE KERK1. Het bedrag vanmet porto kosten verhoogd zal na ontvangst van uw accept girokaart worden overgemaakt. Datum: Handtekening:

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9