Amsterdamse komt op voor Amerikaanse gevangenen dichtbij Commentaar Corrie Courtens zendt ware papierlawine naar staatsgevangenis van Oklahoma Nog niet voorbij Artikel 208 Rectificatie Uitzonderlijk dagje ONWEER 't onvolmaakte op deez' aard bewaarkaart recordhouders blaasproef muizenissen ZATERDAG 1 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Het beraad van het dagelijks bestuur van het CDA in Berg en Dal is kennelijk vooral voor één punt goed geweest,- namelijk dat de deelnemers wat beter eikaars motieven en achter gronden zijn gaan begrijpen in de discussie over de relatie tussen het uitgangspunt van het CDA en het optreden van CDA-vertegenwoordi- gers. Wie bedenkt dat de drie betrokken partijen al een jaar of acht tot elkaar proberen te komen, zal het opvallen dat het wederzijds begrip - en dan nog slechts tussen de hoogste partijtoppen - rijkelijk laat daagt. Maar dat het er kennelijk is, is al winst. Voor de rest is het verschil in benade ring, dat de laatste maanden zo druk is besproken, blijven bestaan. Nieuw is dat het eventuele vorming van één gemeenschappelijke lijst bij de Kamer verkiezingen niet in de weg zal staan; nieuw omdat het niet klopt met de aloude leus dat 'eensgezindheid over uitgangspunt, programma en beleid vooraf moet gaan aan en voorwaarde is voor organisatorische eenheid'. Wat dit betreft heeft de AR-delegatie gisteren - hervormingsdag - duidelijk een offer gebracht dat velen in eigen kring waarschijnlijk nog voor zware problemen zal plaatsen. Het voordeel van de nieuwe positie is in elk geval dat het volle gewicht nu komt te rusten op wat in het CDA- jargon 'de politieke hypotheek' is gaan heten. Bij de beoordeling van het I beleid van het kabinet -Den Uyl zijn drie weken geleden bij de algemene I beschouwingen in de Tweede Kamer ernstige verschillen van inzicht geble- ken. Bij het overbruggen daarvan zul len opnieuw belangrijke, dit keer zelfs materiële, offers moeten worden ge bracht. Het is nog niet goed in te zien hoe dat nu weer in het vat moet worden gegoten. De bestuurders van het CDA hebben voor hete vuren gestaan, maar hun beproeving is nog niet voorbij. De strijd om de herziening van het grondwetsartikel dat de vrijheid van onderwijs vast legt, is in alle hevig heid ontbrand. Van alle kanten wor den wijzigingen voorgesteld. Al die pogingen om actuele kwesties van dit moment in de grondwet te regelen, kunnen het toch al lange artikel 208 alleen maar langer maken. Of de I omschrijving van de vrijheid van on- derwijs daardoor aan duidelijkheid zal winnen, is zeer de vraag. Vandaar dat wij zouden willen pleiten voor een i drastische versobering in het formule- I ren van dit belangrijke grondrecht. Er zijn veel redenenen te bedenken waarvan men het grondwetsartikel over de vrijheid van onderwijs zou herzien. De formulering dateert uit 1917, het jaar dat het einde van de schoolstrijd markeert. De tekst ademt de geest van die tijd. Dat komt onder meer tot uitdrukking in de grote aan dacht voor het lager onderwijs, waar de gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs het eerst een feit was. De afgelopen vijftig jaar is het onderwijs zo snel gegroeid, dat het huidige artikel wat antiek aandoet. Allerlei actuele vragen lijken moeilijk te beantwoorden met artikel 208 in de hand. Er zijn nieuwe situaties ontstaan waaraan men in 1917 nog niet had kunnen denken. Nu kan men proberen artikel 208 aan te passen aan de situatie van vandaag. Dat zal niet makkelijk zijn, en wan neer de tekst van het uitgelekte wets ontwerp juist is, is wel duidelijk hoeveel moeilijkheden men zich op deze manier op de hals haalt. De problemen vermenigvuldigen zich, wanneer ook politieke partijen hun eisen gaan stellen, zoals nu reeds het geval is. De regering zou er daarom goed aan doen zich af te vragen of de vrijheid van onderwijs evenals andere grond rechten (vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, enzovoorts) niet beter kort en daarmee heel prin cipieel kan worden vastgelegd. Wat dat betreft biedt de 'Proeve van een grondwet' die in 1966 door de antire volutionaire minister Smallenbroek ter discussie werd aangeboden een tekst die nog altijd de moeite van het overwegen waard is. Deze tekst luidt: 'Het geven van onderwijs is vrij, be houdens het toezicht van het bevoegd gezag en, voor wat bij de wet aange wezen vormen van ander dan weten schappelijk onderwijs betreft, het on derzoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van hen die onderwijs geven, een en ander bij de wet te regelen'. Deze tekst is vele malen korter dan het huidige artikel en dan de tekst die vermoedelijk nu bij de raad van state ligt. Niemand kan ontken nen dat de vrijheid van onderwijs duidelijk omschreven is. De uitwer king van de vrijheid van onderwijs zal altijd een zaak van de actuele politiek blijven. Maar dat geldt van alle grond rechten. In het commentaar Zakelijk (1) in de krant van gisteren is een storende fout geslopen. De eerste alinea had als volgt moeten luiden: De reis van de Westduitse kanselier Helmut Schmidt naar China heeft geen politieke betekenis. Tenzij men door Willem Schrama AMSTERDAM Op het eerste gezicht lijkt het een zinloze strijd die Corrie Courtens is aangegaan. Maar ze moet dat niet horen, want dan haalt ze een voorraad logica tevoorschijn en begint die in melodisch Amsterdams te spuien totdat ze voor zichzelf heeft vast gesteld dat je overtugd bent. Een gemotiveerde juffrouw, dat wel. Vanaf haar etage in de Spaarndam- merstraat vecht ze met bewonderens waardig fanatisme voor een mens waardige behandeling van gedetineer den in Amerikaanse gevangenissen. En in het bijzonder tegen de wantoestan den in de McAlester Penitentiary, de staatsgevangenis van Oklahoma, waarvan zij de directeur Richard A. Crisp persoonlijk de handschoen heeft toegeworpen met de woorden: 'Tot de situatie zich wijzigt blijf ik uw tegen stander'. Wat de heer Crisp hier ook van mag denken, hy is er zeker van dat een taaie 39-jarige Amsterdamse hem en zijn superieuren zal blijven overladen met een papierlawine, die op dit ge bied haar weerga vermoedelijk niet kent. Ze beschikt over voldoende klachtenmateriaal om dit werk nog jaren voort te zetten. Sinds ze drie maanden geleden in haar eentje con tacten begon te leggen met de gedeti neerden in McAlester, komt ze om zoals ze het zelf smakelijk uitdrukt in de reacties. Mappen vol met corres pondentie veroorzaken binnenkort een situatie, waarin ze haar' dagtaak als dierenverzorgster in een dierenspe ciaalzaak zal moeten gaan halveren. 'Anders kom ik er niet meer uit', stelt ze sombertjes vast. Amnesty Corries bezigheden vonden hun oor sprong in haar betrokkenheid met Am nesty International, waarin ze als ac tief lid de kanalen leerde kennen waarlangs de bureaucratische wirwar van autoriteiten kan worden ontrafeld. Maar in die tijd had ze de nodige moeite met de taakafbakening van Amnesty, die zich om voor haar overigens volstrekt begrijpelijke rede nen alleen met politieke gevange nen bezighoudt. Maar zij had persoon lijk de neiging om die lijn te over schrijden, om een pad te effenen naai de moeilijkheden waarin ook crimine le gevangenen zich bevinden, Een geslaagde poging om een Engelse gedetineerde vrij te krijgen betekende voor Corrie de doorbraak. Samen met de op vrije voeten gestelde Engelsman en een vriendin, die daaraan haar bij drage had geleverd, richtte ze de hulp organisatie HAPOTOC op, die zich ging bezighouden met het lot van niet- politieke gevangenen. Maar piramide vorming en een al te strakke ideolo gische omlijning werden haar enkele maanden geleden teveel, zodat ze be sloot uit te stappen en alleen verder te gaan ('je hoeft toch niet te verga deren om elkaar te gaan overtuigen 'van je overtuiging?'). Op dat moment had ze juist contacten gelegd met dertien gedetineerden in de McAlester gevangenis, uit wier brieven onver bloemd een serie wantoestanden naar voren kwam waaraan ze iets wilde gaan doen. Haar schrijfmachine heeft sindsdien nauwelijks stilgestaan. Wie ze ook maar kon benaderen, wie ook maar iets met deze zaak van doen had, de gouverneur van de staat Oklahoma, de officier van justitie, allen werden ge attendeerd op wat zy noemt 'de meer dan erbarmelijke handelwijze van een gevangenisdirecteur, die kost wat kost de orde wil handhaven en daartoe middelen aangrijpt, die nergens op slaan'. Eigen rechtertje Corrie: 'Ik zie het zo: de maatschap pij straft iemand door middel van re gels, die ervoor moeten zorgen dat het zo eerlijk mogelijk gebeurt. Iemand krijgt bijvoorbeeld de kans zich te ver dedigen, en het resultaat is dan een aantal jaren vrijheidsberoving, zoals het officieel heet. Oké, maar dan is het ontoelaatbaar als je daarnaast als gevangenisdirecteur nog eens eigen rechtertje gaat spelen. Ook hij moet zich aan de regels houden. Als er zo nodig regels moeten zijn, dan zijn ze er ook voor hem'. Een kleine inventaris van de klach tenregen, die haar per luchtpost be reiken: een jarenlang niet gebruikte cellenrotonde onder het gevangenis complex is door de heer Crisp weer in gebruik gesteld om lastige gevange nen tot rust te laten komen. Corrie: 'Hij legt te kust en te keur een rook verbod op, haalt boeken weg, verhin dert dat iemand in het bezit komt van tandpasta of kantine-artikelen, wei gert af en toe gevangenen te laten luchten, staat als hij dat wil geen dok tersbezoek toe, weigert gevangenis advocaten en stelt zich racistisch op'. Even later zegt ze: 'Nou, dat lot trek ik me aan. Dan zijn er mensen die zeggen dat je gek bent, die wel hun mond vol hebben over maatschappij hervorming en dergelijke, maar dan zeg ik: zo simpel ligt dat. Ik ben me bewust van een bepaalde verantwoor delijkheid als mens, en daarom doe ik dit. Het had net zo goed iets anders kunnen zijn, maar ik kies nu toevallig voor dit. En het gekke is, dat iedereen weet dat er misstanden zijn, maar men haalt de schouders op. En dat is juist de denkfout. Als een maatschappij zo nodig straffen moet. dan moet je er ook op toezien dat zoiets correct ge beurt'. Corrie Courtens: als we allemaal maar iéts doen. Vragenlijst Mijn opmerking dat ze natuurlijk al door op haar hoede moet zijn voor een eenzijdig informatiebeeld, pareert ze onmiddellijk: 'Natuurlijk, zo is het le ven niet hoor, dat alles één kant heeft. Daarom is mijn werkwijze als volgt. Na het sturen van enkele ansichtkaar ten ontstaat er een zeker contact, waarna ik brieven ga schrijven. Daar doe ik een vragenlijst bij, over natio naliteit, leeftijd, aard van misdrijf en beschuldiging enzovoort. En als ik dan op een gegeven moment twaalf de zelfde klachten krijg van jongens, waarvan ik door middel van mijn vra genlijsten weet, dat ze solitair zitten, heb ik de meeste zekerheid die ik van af deze plaats kan verkrijgen. En ik krijg wat leed hier binnen, dat kan ik je verzekeren. Jongens die tientallen namen van autoriteiten aandragen, met het smekende verzoek dat ik ze benader. Als je de zaak overdrijft of beduvelt, doe je zoiets niet. En al zou ik dan geen concreet resultaat boeken wat ik trouwens zeker geloof dan doe ik toch iets heel zinnigs voor een groep mensen, die alleen maar smeken dat iemand ze hoort en antwoord geeft. Oké, je kunt zeggen: het zijn misdadigers. Er zijn er inderdaad bij, die vijftig tot vijfenzeventig jaar heb ben, maar aan de andere kant kun je natuurlijk ook oeverloos gaan praten over het systeem dat niet deugt'. Corrie is nu op het punt beland, dat de zaak haar boven het hoofd gaat groei en. 'Ik kan het niet meer aan. van wege het onvermogen om meer voor hen te doen dan enkel en alleen cor responderen'. Ze heeft nu haar hoop gevestigd op het onlangs opgerichte Medisch-Juri- disch Comité Politieke Gevangenen, waarin kopstukken als mr. Bakker Schut, de psychiater Jef Teuns en de criminologen prof. Kempe en prof. Na gel figureren. Al richten de activiteiten van het Medisch-Juridisch Comité zich voornamelijk op recente ontwikkelin gen rond de politieke gevangenen in West-Duitsland, Corrie heeft uit een telefoongesprek met mr. Bakker Schut voldoende hoop geput dat zij indien nodig deze organisatie in haar acti viteiten kan betrekken. Corrie: 'Wat wil je, hoe kom ik aan een advocaat, als dat nodig is? Die mogelijkheden liggen wel binnen het Comité, dat zijn mensen met relaties alom'. ICAT Voorlopig laat ze zich echter door niets of niemand ontmoedigen. Ze heeft briefpapier laten drukken met een in drukwekkend briefhoofd, dat haar eenmanszaakje tot iets indrukwek kends verheft. ICAT staat er op, met daaronder de betekenis: International Collective Against Torture. Coördina- Voldoende klachten om met werk nog jaren door te gaan tor Corrie Courtens. 'Het is bluf', zegt ze. 'Een blanco blaadje stelt niets voor. Weten zij daar wat de Spaarn- dammerstraat is Kan net zo goed het Shell-gebouw zijn. Het zijn toch im mers bureaucraatjes! Kleine mannen niet een hoog salaris. Die worden toch op den duur moe van je, als ik ze steeds maar weer met de rechten van de mens om de oren sla?' Haar laatste opmerking: 'Mijn chique broer zou het een altruïsme noemen, maar ik formuleer het zo: je kunt niet alles dóen, maar je moet toch ergens beginnen. Zolang je je ergert aan on eerlijke, zelfs walgelijke dingen in de maatschappij, dan zal je voldoende je stem laten horen als je maar iets doet. Door één zo'n aspect aan te vechten, breng je volgens mij een heleboel kan ten naar voren. De bal is zo gerold voor mij, omdat ik vind dat mensen een beroep op elkaar kunnen doen. Maar het had net zo goed gezinshulp kunnen worden. Als we allemaal maar iets doen, voor mijn part voorlezen in een ziekenhuis. Het lijkt niet veel, maar voor mij is het heel wat'. Van onze weerkundige medewerker Gisteren beleefden wij een van de mooiste dagen van de late herfst. Schitterend kwam de zon in de ochtend boven de mistvelden te voorschijn. Dat gebeurde na ople ven van de zuidoostelijke wind, aangezogen door flinke luchtdruk dalingen in Engeland. Op de bospa den belandde eindelijk een flinke vracht bladeren, die dit jaar wel opvallend laat zijn neergedwarreld. Droog was deze oktobermaand, in Limburg viel plaatselijk maar 7 tot 10 mm regen, in Ede 15. Hoogeveen bijna 20 mm. Daar waren slechts 4 dagen met 1 mm of meer neerslag. Landelijk bezien maakten wij met 15 tot 20 mm de droogste wijnmaand mee sinds 1953, toen Weesp op 2 mm bleef staan. De thermometers lieten gisteren middag weer meesterlijke hoog standjes zien: om 2 uur werd uit Limburg zelfs 20 graden gemeld, een evenhoge temperatuur als in Bordeaux en hoger dan de 19 gra den van Ukkel, de 18 van Münster. Dusseldorf en Parijs, de 17 van Stuttgart en de 16 van Keulen en Saarbrticken. Aan Spanje konden we niet tippen, waar Valencia en Sevillia op 26 graden kwamen en Gibraltar evenals Pau (Zuid-Frank rijk) 25 graden. Tegelijkertijd stond de thermometer in het haar ziet tegen de achtergrond van het feit dat Peking blijkbaar liever met de Bondsrepubliek Duitsland dan met de Duitse Democratische Republiek (DDR) samenwerkt. Dit is echter een oud gegeven dat nauwelijks aandacht trekt. Voor China is de DDR nu eenmaal een te trouwe bondgenoot van de Sowjet-Unie. -V~>- ZONNIG OPKLARINGEN IE WOL KINO IAX. TE MP HOOG WATER, zondag 2 november Vlls- singen: 0.28—12 47; Haringvlietsluizen1.52 14 19: Rotterdam: 3.0515.15; Sehevenin- gen: 1.2513.48; IJmuiden: 2.0214.23; Den Helder: 6.3019.18; Harlingen: 8.3021.28; Delfzijl: 10.23—23 06. HOOG WATER, maandag 3 november Vlissingen: 1.11—13.30: Haringvlietsluizen: 2 42—15.06; Rotterdam: 3.55—16.04: Scheve- ningen2.17—14.38; IJmuiden: 2.5015.11; Den Helder: 7.2920.06; Harlingen: 9.25 22 11; Delfzijl: 11.15—23 52. noord-Finse Sodankyla op minus 13 graden en in Kiev zelfs minus 16 graden. Sommige mensen dachten dat de warmte van vrijdag record was maar dat was niet in overeenstem ming met de feiten. Op 31 oktober 1968 was het namelijk in vrijwel het hele land'warmer dan nu. na melijk 17.5 graden in Marken. 18.7 in Eelde. 19.4 in Enschede. 19,5 in Wageningen. 19.8 in Oudehbosch. 19.9 in Gilze-Rijen. 20.5 in Kapel- lenbrug. 21.3 in Beek. 21.4 in Venlo en 22.5 graden in Buchten (Lim burg). De Bilt registreerde toen wind uit zuidelijke of zuidwestelijke richtingen maar begin volgende week zullen de middagtemperaturen wel wat gedrukt worden. Heel lang zaam krijgen oceaanfronten name lijk wat meer voet op het continent wat ons te staan kan komen op plaatselijk wat regen of een bui maar vermoedelijk blijft het over het geheel genomen meestentijds droog dit weekeinde. Het koufront in de Golf van Biskaje bracht re gen van betekenis in Vigo (noord west Spanje) te weten 19 mm sinds vrijdagmorgen 7 uur na onweer en 15 mm in Nantes. 10 mm plaatse lijk in zuidwest Wales, 6 mm in Belfast. Er kwam nogal wat onweer voor gisteren in het zuidelijk deel van de Golf van Biskaje. De baro meters op de Azoren zijn de laatste dagen hoger geworden: Horta gis termiddag bijna 1030 mb, maar gis terenavond daalden het weer daar weer iets. onder redactie van loessmit Vandaag bij wijze van hoge uitzondering een gedicht. Na lezing zult u wel begrijpen waar om. 'Geen lamp heeft thans meer licht genoeg. Geen brandkast is meer dicht genoeg. Geen woning is meer mooi ge noeg. Geen kelner krijgt meer fooi ge noeg. Geen spoortrein gaat meer gauw genoeg. Geen taille is meer nauw ge noeg. Geen geldbeurs is meer vol ge noeg. Geen uitgaansdag meer dol ge noeg. Geen mode is meer dwaas ge- genoeg. Geen onderwijs neutraal genoeg. Geen kind is meer brutaal ge noeg. Geen werkman krijgt meer geld genoeg. Geen reclame maakt vertoon ge noeg. Geen bruid heeft meer fortuin genoeg. Geen kluchtspel is meer schuin genoeg. Geen dienst is thans meer chiek genoeg. Geen clown is meer komiek ge noeg. Geen orgel maakt lawaai genoeg. Geen sportman is meer wild ge noeg. Geen aalmoes is meer mild ge noeg. Geen meisje is geleerd genoeg. Geen vrouw geëmancipeerd ge noeg. Geen dagblad heeft meer stof genoeg. Geen straattaal is meer grof ge noeg Misschien dat veel mensen de kaarten die ze op hun verjaar dag en bij andere wens-gelegen- heden krijgen, een poosje op de schoorsteen zetten of in een la bewaren. Maar na verloop van tijd gooien de meesten ze weg. want wat moet je er verder mee? Er zijn nu kaarten in de handel gekomen die beslist niet om weg te gooien zijn. Ze wor den 'bewaarkaarten' genoemd en er staat dan ook zoveel informa tie op dat het gewoon zonde zou zijn om ze weg te mikken. Er zijn er vier van: 'katten', 'wilde bloemen', 'dieren in de vrije na tuur' en 'beek en plas'. Je vouwt ze uit en dan ligt er een klein stukje encyclopedie voor je: de afbeelding is ineens viermaal zo groot en uit de tekst valt heel wat te leren. Maar dan lien je er er nog niet, want ook de achter kant staat vol dieren of planten dat hangt van het onderwerp af natuurlijk duidelijk gete kend en duidelijk benoemd, in 't Nederlands en het Latijn. Het plaatje hierbij is de 'voorkant' van 'beek en plas', maar uitge vouwen staat er een hele sloot op. Te mooi eigenlijk om er een wensje op te schrijven, maar voor de 2,95 die ze per stuk kosten zit er ook een envelop bij. dus er kan best een extra velletje in. Wie de bewaarkaar ten in eigen omgeving niet kan krijgen, kan bij de distributeur (Meulenlioff-Bruna, afd. Statio nery. Singel 516 in Amsterdam, tel. 020-240885) informeren waar dan wèl. 't Is 't onvolmaakte op deez' aard Dat zoveel stof tot moppen baart' Een vers van een wat ouder iemand, zou je zeggen, die geen vrede heeft met de hedendaagse levensstijl. Mis. Het gedicht staat weliswaar in het nieuwste nummer van 'Allen op weg' (AOW), het contactorgaan van de öovenvijfenzestigers m gerefor meerd Diemen, Watergraafsmeer en Bijlmermeer, maar de redac tie van AOW heeft het gevonden in weer een ander blad: De Ba nier, gedateerd. 8 februari 1899. Ook zesenzeventig jaar ge leden waren er dus al mensen in dit geval vrijwel zeker een manspersoon die zich gruwe lijk ergerden aan de verworven heden van de moderne tijd: nie mand was blijkbaar meer tevre den met zijn huis en zijn inko men. ondergeschikten wilden medezeggenschap, sport kon niet sensationeel genoeg zijn, kinde ren waren veel te brutaal, de mode leek maar niks, om van de kranten maar helemaal te zwij gen. En dan de taal die werd uitgeslagen! Alleen het lawaaieri ge orgel zou nu stereo-installa tie of t.v. genoemd zijn en wat die verregaande emancipatie van de vrouw voorstelde, is ons een raadsel. Maar één ding is duidelijk: wat ze eind vorige eeuw hoogst on betamelijk vonden, komt ons nu als uiterst fatsoenlijk voor. Er gernis en opwinding, of beter: de zaken waarover men zich pleegt op te winden, zijn dus maar zeer betrekkelijk. Over honderd jaar snappen ze vast niet meer waar de wereld zich anno 1975 zo druk over heeft gemaakt. Onder de nog steeds binnen druppelende gegevens uit de nieuwste editie van Guinness' recordboek woensdag al uit voerig in deze hoek behandeld zitten een paar leuke en min der grappige die we u niet mo gen onthouden. De man die in één keer de meeste kerstkaarten verstuurde (of liever: heeft laten versturen) is ex-president Richard Nixon. Ter gelegenheid van 1969 kregen veertigduizend mensen en in stellingen een kaartje van hem. 's Werelds meest geslikte drug is valium: in 1973 zijn daar alleen al in de Verenigde Staten 47 miljoen recepten voor uitge schreven. Een parkwachter in de Amerikaanse staat Virginia is degene die het vaakst brand wonden heeft opgelopen: bij de vijfmaal dat hij gewond werd. is hij zijn wenkbrauwen totaal kwijtgeraakt en heeft z'n haar twee keer in brand gestaan. Ene Brenda Robinson heeft het re cord draad-in-naald-steken op haar naam gebracht: zij pres teerde het in twee uur bijna 3800 draadjes door het oog van een naald te wurmen. De 92- jarige Paul Morgan uit Miami ten slotte schijnt de verwoedste filmliefhebber ter wereld te zijn. Vanaf 1949 tot vandaag aan toe heeft hij nog geen dag in de bioscoop ontbroken steeds hetzelfde theater overigens. Hetzelfde blad 'Allen op weg' heeft ook een stukje uit een Amerikaanse krant, The Seattle Times, overgenomen. Daar stond dit in: 'Houd dit papier voor uw gezicht en blaas er op. Als het groen wordt, roep dan uw dokter. Wordt het bruin, ga dan naar uw tandarts. Wordt het purper, ga naar uw verzekeringsagent. Wordt hel rood, ga dan naar uw bankier. Wordt het zwart, roep dan uw advocaat en maak uw testament. Houdt het dezelfde kleur, dan bent u goed gezond en is er geen reden ter wereld waarom u aanstaande zondag ochtend niet in de kerk zou zijn'. Vooral vrouwtjesmuizen krijgen het volgens het tijdschrift De Bejaarden lichamelijk moei lijk op hogere muizenleeftijd. Mannetjesmuizen hebben er ook wel last van. maar vooral de vrouwtjes krrijgen naarmate ze ouder worden, steeds meer be hoefte aan water.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5