Israel heeft veel paraat voetvolk in VS SAY KGB eng troeteldier van Sowjetleiders r Stortvloed van brieven hield Hawks voor Jordanië tegen Veiligheidshalve' mag geheime dienst alles kTERDAG 1 NOVEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 13 door James Dorsey Waarnemers omschrijven de „joodse lobby" in Washington als de sterkste en meest effectieve ethnische pressiegroep in de Verenigde Staten. Hoe men in Amerika tegen deze joodse be langenvertegenwoordiging aankijkt, verschilt van groep tot groep. Zo verklaarde generaal' George Brown, voorzitter van de verenigde chefs van staven van de Amerikaanse strijdkrachten, aan het begin van dit jaar: „Het is ongelooflijk hoe sterk de lobby is. De Israëli's komen naar ons om wapens te vragen, en wij zeggen dat wij het Congres nooit zover zullen krijgen om met hun voorstellen in te stemmen. Hun antwoord is: maak je geen zorgen over het Congres. Dat ne men wij wel voor onze rekening. Dit zijn nu mensen van een ander land, die het inderdaad klaarspelen..." Alhoewel deze uitspraak van Brown vanwege verdere antisemitische op merkingen veel consternatie in de Verenigde Staten veroorzaakte, had hij het in deze toch bij het rechte eind. In klingen van Amerikaanse joden wordt het druk uitoefenen op de Amerikaanse regering om een pro-Is raëlisch stahdpunt in te nemen gezien als een volledig legitieme onderne ming. „Het is helemaal niet onjuist dat Amerikaanse joden zich tot het Congres wenden, zodat dit op zijn beurt de regering vraagt om Israël een helpende hand te bieden. Volgens de grondwet hebben wij het recht om ons tot onze regering te wenden," ver klaarde Isaaih L. Kenen, het voorma lig hoofd van de joodse lobby in Washington. De leiding van de joodse lobby is in handen van de 21 jaar geleden opge richte American Israel Public Affairs Committee (AIPSC), die officieel als pressiegroep geregistreerd staat-^In maart van dit jaar volgde Morris Amitay Kenen op als directeur van het comité.' Het AIPSC heeft een jaar lijks budget van ongeveer 350.000 dol lar. Twaalf mensen met een gemid deld jaarsalaris van 15.000 dollar heb ben aan de belangenvertegenwoordi ging van Israël een dagtaak. Het AIPSC is van plan om zijn budget en staf uit te breiden „omdat de Ameri kaanse joden bang zijn" verklaarde Amitay onlangs. „Bang is eigenlijk niet het goede woord. Zij zijn be zorgd. bezorgd dat de pogingen van de Verenigde Staten om na de Jom Kippoer Oorlog de betrekkingen met de Arabische staten te verbeteren ten koste zal gaan van de veiligheid van de staat Israël", zei hij onlangs tegen de Washington Post. Het AIPSC wordt gedragen door veertien verschillende landelijke Amerikaanse joodse organisaties, die zeggen vier van de zes miljoen Ameri kaanse joden te vertegenwoordigen. De vertegenwoordigers van deze or ganisaties komen wekelijks in Wash ington bijeen om over het te voeren beleid van de AIPSC te praten. Vol gens Amitay heeft het comité 12.000 leden, en komen zijn fondsen uitslui tend uit particuliere bron. Wekelijks wordt de nieuwsbrief van het AIPSC. de Near East Report, aan alle leden en verder aan 27.000 abonnees toege zonden. Succes Een duidelijk voorbeeld van de werk-, wijze van het comité gaf de Washing ton Post in een artikel weer: in juli van dit jaar werd bekend dat presi dent Ford van plan was het Congres om toestemming te vragen voor de le vering van veertien Hawk-raketten ten bedrage van 256 miljoen dollar aan Jordanië. Amitay werd doortwee Congresleden om zijn mening ge vraagd over een memorandum dat de Amerikaanse regering aan de Se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen inzake de verkoop van de raketten had doen toekomen. Bin nen enkele dagen hadden Amitay en zijn medewerkers een nota geschre ven waarin zij tot de conclusie kwa men dat de Hawk raketten „agressie ve handelingen tegen Israël zouden kunnen dekken". De nota werd on middellijk aan alle Congresleden en aan de meeste joodse gemeenten in Amerika toegestuurd. Binnen 24 uur werden de Congresleden door hun joodse kiezers met telefoongesprek ken. telegrammen en brieven be stormd, waarin men er bij hen op aandrong tegen de verkoop van de ra- jketten aan Jordanië te stemmen. Drie In New York wonende joden demonstreerden vorig jaar november tegen de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) en tegen de aanwezigheid van de PLO-leider Yasser Arafat in de Verenigde Naties. dagen na de eerste nota werd een tweede door het AISPC verstuurd, waarin uitspraken van Jordaanse lei ders geciteerd werden die erop wezen dat Jordanië nieuwe wapens nodig had om Israël te kunnen aanvallen. De campagne van de joodse lobby kreeg de ruggesteun van een resolu tie. die door de senatoren Case en Bingham werd ingediend en waarin" de wapenverkoop werd afgekeurd. Een week na het versturen van de eerste nota werd Amitay uitgenodigd om te getuigen voor de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen. De dag daarop trok de regering haar aanvraag terug en besloot deze opnieuw in het najaar bij het Congres in te dienen. De lobby had een voorlo pig succes geboekt Tegenlobby Ook Senator Jamos Abourezk is wei eens met het AIPSC in botsing geko men. Abourezk is de enige senator van Arabische afkomst. Hij wordt ge zien als de onofficiële leider van de langzamerhand opkomende Arabi sche lobby in Amerika. Weliswaar wonen er in de Verenigde Staten vier keer zoveel Amerikanen van joodse afkomst als van Arabische afkötnst, maar toch vormen de joden in Ameri ka slechts drie procent van de gehele bevolking. Maar omdat de opkomst van joden bij yerkiezingen veel hoger is dan de, opkomst van andere Ameri kaanse bevolkingsgroepen zijn .de joodse stemmeh bij verkiezingen bij zonder belangrijk. Zo wordt bijvoor beeld aangenomen dat de joodse stemmen doorslaggevend zijn ge weest bij de verkiezing van president Kennedy in 1960. Bovendien behoren de joden in Amerika tot de groep met de beste opleidingen en zijn zij in one venredig aantal politiek actief. Dat verklaart de effectiviteit van de jood se lobby, die bovendien aansluit op de algemene overtuiging dat wat goed is voor Israël goed is voor de Verenigde Staten een stelling die eveneens door het AIPSC wordt gepropageerd Sympathisanten van de Arabische zaak zijn in de afgelopen twee jaar de noodzaak van een goeddraaiende lob by in de Verenigde Staten gaan in zien. Zo is de Arabische Liga op even eens op grotere schaal nieuwsbrieven aan opinievorniers en beleidsmakers gaan versturen. Doodgebloede Ara- bisch-Amerikaanse Kamers van Koophandel werd nieuw leven inge blazen en er worden studentenreizen naar het Midden-Oosten georgani seerd. Zelfde techniek De Arabische Amerikanen hebben inmiddels ook de techniek van brie ven. telegrammen en telefoontjes naar Congresleden geleerd. De op komst van de Arabische lobby be reikte in juni van dit jaar een mijlpaal toen elf vertegenwoordigers van de Arabische Amerikanen een onder houd van veertig minuten hadden met president Ford en minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Tijdens dit gesprek hielden zij een pleidooi ten behoeve van de Palestijn se bevrijdingsbeweging PLO. Senator Abourezk benadrukt uit- - drukkelijk dat de Arabische lobby in de Verenigde Staten niet uit is op een totale ombuiging van het Amerikaan se beleid jegens Israël. „Ik ben een voorstander van het bestaansrecht van de staat Israël, maar ik steun niet de territoriale veroveringen van Is raël in het Midden-Oosten" zegt hij. Ook de jzoorzitter van de Nationale Vereniging van Arabische Amerika nen zegt „dat de Verenigde Staten Is raël moeten blijven steunen; toch mo gen wij Israël geen carte blanche ge ven". Maar wanneer men brieven van leden van de vereniging of van de ver eniging zelf bekijkt ontstaat er een ander beeld. Er wórdt keer op keer geëist dat de militaire hulp aan Israël zal worden opgezegd. Naar de me ning van Senator Abourezk heeft het werk van de Arabische lobby weinig afbreuk kunnen doen aan het werk' van de joodse lobby in de Verenigde Staten. „Ik heb Arabische leiders veelvuldig aangeraden om een grote publiciteitscampagne te ontvouwen", zo zei hij. Dit advies werd echter tot nu toe grotendeels nog niet opge volgd. Medium Teruggaand in de geschiedenis vindt men het gebruik van dezelfde tactie ken tijdens de debatten in de Verenig de Naties in 1947 over de verdeling van Palestina en de oprichting van een joodse staat. De toenmalige Ame rikaanse president Truman schreef zelf hierover: .Niet alleen binnen de Verenigde Naties werd pressie uit geoefend op een manier die tot dan toe ongekend was, maar ook het Witte Huis lag voortdurend in de vuurlinie. De houding van de extreme zionisti sche leiders, hun politieke argumen ten en hun bedreigingen waren zoda nig dat ze me ergerden. Enkelen van hen eisten van mij. dat wij soevereine regeringen zouden chanteren om vóó.. de verdeling van Palestina te stemmeh." Het gebruik van telefoon gesprekken, telegrammen en brieven is ook bij de Verenigde Naties een geoorloofde praktijk om gedelegeer den onder druk te zetten. Maar in 1947 gingen de zaken nog veel verder. Zonder medeweten van Truman, werd de president van Haiti onder fi nanciële druk gezet om vóór de verde ling van Palestina te stemmen. Ook de Franse VN-ambassadeur kreeg te horen dat Amerika zijn economische steun aan Frankrijk zou stopzetten wanneer dat land tegen de verdeling zou stemmen. President Tubman van Liberia die eveneens tegen het verde lingsplan gekant was, werd gedwon gen om te kiezen tussen een boycot van de .Firestone Tire Rubber Company" die vele investeringen in Liberia had gedaan en het stemmen voor het verdelingsplan van Palesti na. Met andere middelen werden de Filippijnen, Griekenland, België en Nieuw-Zeeland, die zich van stem ming wilden onthouden, onder druk gezet. Uiteindelijk werd het verde lingsplan op 29 november 1947 met 33 stemmen vóór 13 stemmen tegen en 10 onthoudingen aangenomen. Dat de joden in de VS toen allemaal op de punt van hun stoel zaten kan overigens niet los gezien worden van een tegenovergestelde activiteit: die van de machtige olielobby in de VS die eerst de houding van de VS ten opzichte van het verdelingsplan bij zonder aarzelend maakte en daarna zijn enorme invloed aanwendde om de uitroeping van de staat Israël te voorkomen. Allemaal uit vrees voor de oliebejangen in de Arabische we reld. Inmiddels is de aanpak van de joodse lobby in Amerika verfijnder geworden alhoewel men er nög"stëëds' het oude patroon in terug kan vinden. Politici die het met de lobby niet eens zijn krijgen het weieens zwaar te ver duren. Senator Percy kan dit bevesti gen. Hij maakte aan het begin van dit jaar een reis door het Midden-Oosten en verklaarde bij zijn terugkomst in de Verenigde §taten dat Israël zich uit de meeste in 1967 bezette gebieden zal moeten terugtrekken en dat hij Yasser Arafat de leider van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging, een be trekkelijk „gematigde" man vond. Sindsdien heeft Percy 20.000 brieven ontvangen van boze kiezers. Volgens zijn kantoor stromen er nog wekelijks 50 van dergelijke brieven binnen. In de pers van Chicago, de stad waar Percy vandaan komt en waar 250.000 joden wonen, verschenen boze lezers- brieven waarin hij ervan beschuldigd werd Israël te willen dwingen „een nationale zelfmoord te begaan." door P. Klijnsma inlichtingendiensten zijn momenteel onderworpen aan een groeiende publieke belangstelling. De CIA dreigt in het felle licht van de publiciteit zelfs te ontbinden als we haar directeur Colby mogen jeloven. Over de geheime dienst van de Sow jet-Unie verscheen in 1974 een gedocumenteerd boek- uiteraard niet in de Sowjet-Unie, maar ook in de VS. geschreven door de ex-inlichtingen-officier )ij de Amerikaanse marine John Barron. Dit boek is thans beschikbaar in een Nederlandse verta- ing. Barron putte zijn gegevens uit diverse ironnen. Allereerst kreeg hij inlichtin- jen van ex-KGB-agenten, die nu in het Vesten zijn en voorts sprak hij met ge duchte Sowjet-burgers, die ervaringen ipdeden met de KGB. Verdere infor- natie kreeg hij van de Amerikaanse in- ichtingendiensten en van die van an- iere niet-communistische landen. Zo itond de FBI hem een onderhoud toe net de onder haar hoede staande ge duchte agent Kaarlo Tuomi. In 1964 vluchtte de KGB-officier No- lenko via Zwitserland naar de VS. Hij iep in mei 1970 onaangekondigd het ;antoor binnen, waar Barron in Wash- ngton aan zijn project werkte, om hem net inlichtingen van dienst te zijn. ïveneens eigener beweging schreef en andere ex-KGB'er Wladimir Sa charow in 1971 van zijn post in Koe weit naar de USA uitgewekeneen iricf aan Barron met informatie. De Kremlinoloog Conquest dekt in een in leiding op dit boek de inhoud ervan en de verbannen auteur Solzjenitsin .doet hetzelfde met een korte epiloog. Hoofdkwartier Niet ver van het Kremlin staat aan het Dzersjinskiplein het gebouwencom plex van het KGB-hoofdkwartier. Het plein ontleent zijn naam aan de eerste leider van de geheime dienst, door Le- ïin in het leven geroepen en toen Tsje- <a genoemd.Chroesjtsjew liet op het plein een standbeeld voor Dzersjinski oprichten. In het bureau van de huidige leider Andropow sinds 197.3 hangt van deze „pionier" een portret. Van het complex maakt de Ljoebanka-gevan- genis deel uit. Westerse inlichtingen diensten schatten het aantal stafleden, waarover Andropow de scepter zwaait, op een kleine 100.000, voor binnen- en buitendienst. De organisatie van de KGB is ingewik keld en zeer veelomvattend. De belang rijkste onderdelen zijn het directoraat Planning en Analyse, het directoraat buitenlandse agenten, de afdeling des informatie, een afdeling voor code ring en decodering, voor personeels- werving, voor laboratoriumwerk, voor het vervaardigen van valse documen ten en voor de financiën. Ultrageheim is de afdeling Uitvoering, bestemd voor de zg. „natte zaken", liquidatiegeval- len. De eomputerafdeling neemt elk jaar in belangrijkheid toe. Dubbele functie KGB staat voor Komitet Gosoedarst- vennoj Bezopasnosti, Comité voor Staatsvèiligheid. Het is het instrument voor het regime' ter bescherming van de veiligheid naar buiten en van bin nen, een CIA en FBI ineen. Conquest stelt in zijn inleiding, dat elke staat het recht en de plicht heeft de eigen staats geheimen te beveiligen. Volgens hem is de KGB echter de stoottroep, die het westerse systeem wil ondermijnen. Hij hekelt de verslapping van de westerse waakzaamheid en noemt als schok kend voorbeeld de documentenroof uit he: Amerikaanse koerierscentrum op het vliegveld Orly in 1963. Van Lenin tot Breznjew heelt elke Rus sische leider zich met hart en ziel ach ter dit machtsinstrument van het regi me gesteld. Wel moet gezegd, dat Chroesjtsjew, die aan de geheime dienst de naam KGB gaf, zekerheden voor controle inbouwde. Het regime is echter afhankelijk van dit apparaat, in gebouwde controle of niet. Het is, zegt Barron, „zwaard en schild" van het re gime. En niet alleen tegenover het bui tenland, evenzeer tegen het eigen volk. In deze zin zou je de KGB een anti-Sa- charow-apparaat kunnen noemen, een instelling die de door Andrej Sacharow voorgestane liberalisering met het „zwaard" tegengaat. Sacharow heeft de dubbelfunctie van de KGB juist aangeduid in een schrijvèn aan het Centrale Comité ovër de opnieuw groeiende KGB-onderdrukking. waar in staat: „Met pijn en ontsteltenis moet ik constateren, dat zich een groei voordoet van de beperking van de ideo logische vrijheid .(en) van een inter nationaal op de spits drijven van natio nale (minderheids)problemen." Orly De KGB rekruteert elk jaar een be paald kwantum medewerkers. Zij pro beert dit onder meer ook te doen onder ideologisch en/of financieel geïnteres seerde Amerikanen. Zij boekte in 1953 succes bij een gefrustreerde Ameri kaanse sergeant Robert Lee Johnson, toen gestationeerd in Berlijn. Begin 1963 zag deze tot de KGB toegetreden spion kans uit de kluis van het Ameri can Forces Courier Centre op het vlieg veld Orly bij Parijs geheime documen ten te halen. In dé middernachtelijke uren werden deze overgedragen aan een KGB-officier, in ijltempo op de Sowjet-ambassade in Parijs geko pieerd en daarna weer in de kluis gede poneerd. Chroesjtsjew nam persoon lijk een groot deel van het gedecodeer de materiaal door, vertelde Johnsons contactman hem opgetogen op Tweede Kerstdag '62. Een andere gevluchte KGB'er Nosenko heeft dit bevestigd. Zevenmaal opende Johnson de kluis. Zijn buit bestond uit ongeveer 90 enve loppen „met inhoud". Die inhoud be trof berichten voor de NAVO. voor de Amerikaanse legerleiding in Europa en voor de Amerikaanse Zesde Vloot. En kele missers van Johnson wekten arg waan en de operatie werd op een laag pitje gezet. Johnsons overplaatsing maakte er definitief een einde aan. Johnsons Oostenrijkse vrouw Hedy was depressief en onderging behande lingen in Parijs en later in het Walter Reed Hospital in Washington. In haar verwarde spreken viel nu en dan het woord spion. Later thuis, door FBI functionarissen ondervraagd, vertelde zij. weer redelijk bij haar verstand, de waarheid. John son was er toen al dertig dagen van door. In Las Vegas vergokte hij zijn geld. In arrenmoede gaf hij zich ten- Yoeri Andropow, sinds 1973 hoofd van het Komitet Gosoedarstvennoj Bezopasnosti (KGB), het Sowjetrussische Comité voor Staatsveilig heid. slotte platzak aan bij de politie. Zijn vonnis luidde 25 jaar gevangenisstraf. Hij zou ze niet uitzitten. Robert John son jr. teruggekeerd uit de oorlog in Vietnam, bracht zijn vader een bezoek. In de bezoekerskamer stak de zoon de vader neer. Mokriedela De KGB heeft een aparte afdeling voor de mokrie dela, de natte zaken,\waarbij bloed vloeit. Het boek van Barron be vat ook over dit aspect een treffend ve haal, meegedeeld door alweer een ex-KGB'er Stasjinski.Ook deze was bij de KGB gekomen door chantage.'Hij had als arme spoorstudent wel ééns ge reisd zonder kaartje. Ernstiger was, dat zijn familie verdacht werd van Oe- kraïens nationalisme. Stasjinski werd gerekruteerd en opgeleid en hoe! voor liquidatiegevallen. De slachtoffers moesten vallen onder Oekraïense leiders in het buitenland. Twee van hen kwamen inderdaad door Stasjinski om het leven. Zijn tweede slachtoffer had hij ontdekt bij de be grafenis van een door een andere KGB- agent omgebrachte Oekraïner, ver moord in Rotterdam. De gefotografeer de leider heette Bandera. Stasjinski li quideerde hem bij zijn flat in München door hem uit een glazen apparaat blauwzuur in het gezicht te spuiten. Stasjinski's latere vrouw, het Oostber- lijnse meisje Inge Pohl bracht hem tot inkeer. Een dag voor de begrafenis van hun gestorven zoontje, tevens de dag voor begonnen werd met de bouw van de Berlijnse muur, vluchtten beiden naar West-Berlijn. Een hof in Stuttgart veroordeelde de politieke moordenaar tot acht jaar, overwegende dat de echte schuldigen aan het Dzersjiskiplein moesten worden gezocht. Desinformatie Voor desinformatie heeft de KGB een speciale afdeling. Door valse voorlich ting wordt de publieke opinie misleid. Het voornaamste doelwit is uiteraard Amerika. Daarbij kan zij dan vaak ge bruik maken van verhalen die reeds de ronde doen en waarvoor aanwijzingen bestaan. In Vietnam en Thailand zou den de VS bacteriologische wapens hebben opgeslagen. Op Cyprus zouden zij samen met de Griekse junta de coup tegen Makarios hebben voorbereid. Een CIA-agent zou hebben geprobeerd de Turkse politiek te manipuleren. Men werkt ook veel met valse brieven en vervalste handtekeningen. Als voor beeld van handtekeningvervalsing staat die van Solzjenitsin achter in het boek afgedrukt. China is uiteraard het tweede land, waarop desinformatie wordt toegepast. Het ontmoedigende bezoek van Kosigin aan Peking in sep tember '69 werd gevolg door een desin- formatiepoging met waarlijk wereld historische gevolgen. Een bericht in de Londense Evening News van de agent Loei behelsde, dat de Sowjet-Unie van zins zou zijn een preventieve kernoor log tegen Rood-China te beginnen. Het verborgen dreigement werkte als een boemerang: Mao opende het gesprek met de VS en Nixon ging naar Peking. Ook de Duitse bondsrepubliek wat een doelwit. Rondom de jaarwisseling 1958 '59 spoelde een vreemde golf van an tisemitisme over West-Duitsland met uitlopers over de gehele westelijke we reld. Barron zet hier een groot vraagte ken bij. Hij verdenkt het foenmalige hoofd desinformatie Agajants ervan deze campagne te hebben geënsce neerd. Overgelopen insiders hebben dit bevestigd. Voor de actie is in een dorp 80 kilometer buiten Moskou gerepe teerd: een KGB-ploeg kladde daar hui zen vol met hakenkruizen. Derde Wereld In.,de Derde Wereld trachtte de KGB eveneens haar desinformatieslag ta slaan. Dit keer via een satelliet, de STB, de Tsjechische geheime dienst. Deze suggereerde via valse documenten en verzonnen rapporten een CIA-moord- komplot tegen president Soekarno. Een anti-Amerikaanse hysterie in Dja karta was het gevolg. Soekarno ging daarbij voorop. Ook hier echter kwam de KGB/STB van een koude kermis thuis. De machtsgreep van september '65 1 ep uit op de afgang van Soekarno. Bij tienduizenden werden communis ten afgeslacht Soehartó stelde de com munistische partij buiten de wet.. Een inlichtingendienst is voor een ^taat een noodzakelijk kwaad. Met Conquest kan gezegd worden, dat zij recht v^n bestaan heeft, mits zij zich defensief ter_ bescherming van de eigen staatsveilig heid opstelt. Zodra zij echter agressief- offensief optreedt, overschrijdt ze da grenzen. (John Barron. KGB. Werkwijze, organisatie en machtsbereik van de Russische Geheime Dienst, Amsterdam Boek 1975.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13