frees dat economische teruggang strijd voor Ichoner milieu afremt fïï ESPANA OWEE 1 Centrum brengt op scholen Wie denk je wel dat je bent Lacey en Jill Bruce: interessant experiment I Gemeente krijgt meer te zeggen over subsidies jeugd- en jongerenwerk School in Drents gehucht hjna zonder kinderen Industriebond NW met veel moeite weerhouden van scherpere looneisen jamerlid: blijven zoeken naar mogelijkheden 'osfaathoudende asmiddelen met luffing belasten' iders vinden dat schoolhoofd weg moet 'Bijsluiter' moet volgende maand bij verpakte medicijnen Onderzoek kanker aan baarmoederhals' Bestuur: Zet eenheid niet op spel 'Orgel-elfsteden' met Bachprogramma Honderddertig gulden voor flesje bier Residentie-Orkest speelt voor gedupeerde orkestleden WeekbladdeTijd (1.80) abonnementen: 020-233984. r~~ iERDAG 30 OKTOBER 1975 BINNENLAND KUNST TROUW/KWARTET 9 onze parlementsredactie 50 i HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer vreest dat de huidige slechte economische si- "(J ie de strijd tegen de milieuvervuiling en de grondstoffenverspilling zal afremmen. Met name ?kU recente cijfers van het Centraal Planbureau, dat de schoonmaak van het milieu vijftien miljard iddjlen plus drie miljard gulden extra per jaar gaat kosten, vervulde tijdens de begrotingsbe van milieuhygiëne de meeste partijen met zorg. Minister Vorrink Oens mevrouw Gr oensmit (KVP) ndsn reactie denkbaar van: 'Laten in deze tijd van recessie vergeten'. Zij benadrukte Ier dat dat niet de houding van en de twee andere chris- democratische partijen (ARP CHU) is: 'Wij willen blijven naar mogelijkheden om n ifcatie in het schoonmaken van rlei milieu te voorkomen'. Volgens n ijrouw Groensmit heeft het plan- et au alleen de financiële kant iteljd' gemaakt, maar wordt de Roag wat hij er in groter verband el terugkrijgen niet beantwood. bef van progressieve zijde werd de geuit dat de economie de «problematiek zal beïnvloeden, ■ouw Epema (PvdA) wees erop de opvatting van minister Lub- van economische zaken erop komt dat Nederland het milieu sneller mag schoonmaken dan buitenland en dat het beslist te snel mag gaan. Een studie het planbureau die heeft ver zou volgens haar meer bruik- ndfr zijn als ook de positieve effec- ndjvan milieumaatregelen konden me'eberekend. |iig goeds verwacht de heer Im- (D'66) van de financiële mil- Jên-injecties van de regering 7 de werkloosheid te bestrijden. hele dadendrang moet onaf- jdbaar tot een verdere milieu- jkeling leiden, iedere cent die öt uitgegeven betekent volgens onze parlementsredactie N HAAG De PvdA en de drie |isten-democratische fracties in iweede kamer hebben zich giste- voorstander getoond van een p fosfaathoudende was- jjJdelen. feens mevrouw Epema (PvdA) is Taal een gróte vervuiler en moet [vervuiler, de gebruiker van het middel, daarvoor betalen. Niet zodoende geld binnen te krij- maar om te bewerkstelligen de hoeveelheid fosfaat in het aanmerkelijk zal verminder- Houwelingen (ARP) die mede lens KVP en CHU sprak, vroeg lister Vorrink overleg te plegen de ministers Duisenberg en ibers om als experiment een 'ing op sommige produkten in voeren. Hij zei dtarbij onder t te denken aan een heffing op f' Ifaathoudende wasmiddelen. de heer Imkamp een aantasting van het milieu. Overigens verweet hij niet alleen het kabinet Den Uyl het milieu laag genoteerd te heb ben staan, ook de Tweede Kamer schoof hij dit verwijt in <ie schoe nen. Verspilling De anti-revolutionair Van Houwe- lingen vestigde de aandacht op het feit dat de oplossingen die zijn gekozen om de werkgelegenheid te stimuleren, opnieuw duidelijk ma ken dat onze samenleving naar te genstrijdige maatstaven is opge bouwd. 'Wij moeten blijven produ ceren, al zijn het zinloze artikelen, om niet economisch ten onder te gaan. Maar tegelijk roept deze pro- duktie gevolgen op die het voortbe staan van onze samenleving in toe nemende mate bedreigen', aldus Van Houwelingen, die eraan toe voegde dat de bedreiging niet al leen bestaat uit de vervulling van het milieu maar ook uit de hiermee onlosmakelijk verbonden grenzeloze verspilling -van grondstoffen en energievoorraden. De kerken hebbdn opgeroepen tot een andere levenswijze, die oproep zullen we ook politiek niet onbeantwoord mo gen laten, aldus Van Houwelingen. De partijen die het kabinet steunen dan wel gedogen, brachten waarde ring op voor het feit dat minister Vorrink twee van de drie belangrij ke milieuwetten die waren aange kondigd (over de afvalstoffen en de geluidshinder) inmiddels heeft in gediend. De CHU'er Van Leijen- horst verweet minister Vorrink op nieuw traagheid, terwijl mevrouw Veder (WD) de resultaten teleur stellend en het beleid verbrokkeld noemde. tsSteu De Rijn De Tweede Kamer erkende dat me vrouw Vorrink internatiinaal aan handen en voeten is gebonden en dat juist op dit terrein geen voor uitgang wordt geboekt. Het duide lijkste voorbeeld is de toenemende vervuiling van de Rijn. Mevrouw Groensmit wees erop dat de Euro pese Gemeenschap onvoldoende mogelijkheden biedt om de milieu problemen aan te pakken, omdat de eerste doelstelling van het EEG- verdrag het beveiligen van econo mische orde is. Zij pleitte voor een ander Europees beleid. Groen-Smit-Van der (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG De gemeenten gaan bindende adviezen uitbrengen over de verdeling van de acht procent verhoging van de rijkssubsidie op de niet-personeelskosten voor het club- en buurthuiswerk en het jeugd- en jongerenwerk. Dit resultaat hebben de organisaties in het overleg met staatssecretaris Meijer van CRM bereikt. honderd procent gedekt door bijdra gen van het rijk en de gemeentelijke overheid. Daarnaast draagt het rijk bij in de kosten van huisvesting, or ganisatie en activiteiten. Deze sub sidie wordt voor het komende jaar met acht procent verhoogd. De procedure wordt voor 1976 be perkt tot drie gemeenten, waarin tenminste vier instellingen voor club- en buurthuiswerk en jeugd- en jon gerenwerk zijn gevestigd. Dit komt neer op 63 gemeenten, waarin 751 van de 1060 gesubsidieerde instellin gen te vinden zijn. Voor de overige instellingen en organisaties, die deze subsidies krijgen, is in beginsel een verhoging van maximaal acht pro cent beschkbaar. Zij, krijgen hun ver hoogde subsidie rechtstreeks van het ministerie. Staatssecretaris Meijer gaat verder vuistregels ontwikkelen voor de her beschikking van mankracht en mid delen. Hij wil daarmeer komen tot een meer evenwichtige spreiding van voorzieningen voor het jeugd- en jongerenwerk en de samenlevings opbouw. Het is voor het eerst, dat in het ka der van de rijkssubsidieregelingen jeugd- en jongerenwerk en samen levingsopbouw in zo vergaande bate een beleidsbepalende rol wordt toe gekend aan de gemeente. De bewindsman had aanvankelijk een verhoging van vier procent voor het komende jaar in het vooruitzicht gesteld en later alternatieven aange geven om de beschikbare ruimte van acht procent te besteden. De perso neelskosten van het club- en buurt huiswerk en van het jeugd- en jon gerenwerk worden doorgaans voor zijn 11 van het B-complex. 'V' c%i We* in een onzer verslaggevers crp door André Rutten Van een verslaggever UTRECHT Verpakte geneesmid delen moeten met ingang van vol gende maand door de apotheek worden afgeleverd mét het bijbeho rende foldertje met gegevens van de fabrikant. Deze 'bijsluiter' wordt dan alleen nog verwijderd wanneer de dokter dat op zijn recept speci aal aangeeft. Tot nog toe gold pre cies de omgekeerde regeling: bijs luiter weg tenzij de arts aangeeft dat hij moet blijven. De patiënt ziet dat tegenwoordig als een niet gerechtvaardigde be voogding, aldus staatssecretaris Hendriks in de toelichting bij zijn besluit, dat gisteren in het Staats blad werd gepubliceerd. De inhoud ervan was al eerder via de farma ceutische industrie uitgelekt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil meer geld uit trekken voor de voorbereiding van het landelijk onderzoek naar baar moederhalskanker dan in de begro ting van volksgezondheid wordt aan gegeven. De Kamerleden Veder- Smit en Ginjaar-Maas hebben een amendement op de begroting inge diend dat verhoging van het bedrag van bijna veertig miljoen met ruim 2.8 miljoen gulden inhoudt. De personeelsuitgaven van het rijks instituut voor de volksgezondheid zouden volgens de WD met hetzelf de bedrag van ruim 2.8 miljoen gul den kunnen worden verminderd. De Tweede Kamer behandelt de begro ting vandaag. AMSTERDAM De toneelgroep Centrum maakt naast haar gewo ne voorstellingen ook een 'scho lenprogramma' dat ook alleen op scholen gebruikt wordt, en dan al leen in Haarlem en Utrecht. Nu de groep een eigen huis in Am sterdam heeft wilde zij de hoofdstad met een nieuw onderdeel van dat programma laten kennis maken in dat eigen huis, Bellevue aan de Leidsekade. Daar werd de voorstel ling 'Wie denk je wel dat je bent' gespeeld, bestemd voor de hoogste klas van het v.w.o. Op de scholen is die voorstelling on derdeel van een hele dag, die voor de leerlingen om tien uur begint en om ongeveer vier uur eindigt. Ieder van de zes spelers-docenten heeft eerst een inleidend gesprekje met een klei ne groep, na de voorstelling en een ruime pauze wordt er weer in zes groepen over doorgepraat, na een slotbijeenkomst met alle deelnemers is er nog een afsluitend gesprek met de leraren. De bedoeling is de scholieren scher per te laten kijken naar wat er in hun leven thuis en op school met hen gebeurt Het aardige van deze voorstelling, al improviserend onder leiding van Gerard Thoolen van het Werktheater, met dramaturgische be geleiding van Rob Scholten tot stand gekomen, is natuurlijk allereerst dat zij levendig en plezierig gespeeld wordt, maar ook dat de reële situa ties thuis of op school niet recht streeks nagebootst worden, maar op een associatieve manier speels ver beeld. Bijvoorbeeld: Een leerling leest, zonder dat een klassesituatie wordt uitgebeeld, zijn opstel voor, echt op de manier waarop een leer ling dat doet, de typisch heen en weer stappende leraar geeft er zijn commentaar op, maar dat doen tege lijkertijd ook de ouders. De leraar geeft, zeg maar, vorm kritiek, de ouders gaan in op wat de jongen over zijn persoonlijk gedrag heeft opgeschreven. Het opstel is ook een persoonlijke onthulling: de jon gen zou eigenlijk in een bootje wil len stappen en wegvaren uit huis en uit de schoolwereld. Dat verwijst trouwens ook haar het slot van de voorstelling, waarin de spelers inderdaad samen wegvaren. Een slot, dat ook op de scholen zelf ontroerend werkt. Zoals het op die scholen doodstil wordt, als in een door Hans W. Ledeboer Van onze sociaal-economische redactie NUNSPEET Het bestuur van de Industriebond NW heeft slechts met grote moeite de bondsraad ervan weerhouden de loon eisen voor een 'centraal akkoord' aan te scherpen in nivellerende richting. 'OGEVEEN Een dertigtal kinderen in het gehucht Fluitenberg ij Hoogeveen wordt door de ouders thuis gehouden van school. De zijn het niet eens met uitspraken van de rechtbank in Assen -Ji het gerechtshof in Leeuwarden, die het schoolhoofd A. Siedsma ^Hjspraken van ontoelaatbare handelingen met de schoolkinderen, vinden dat de heer Siedsma moet verdwijnen. -^oor het thuishouden van him kin- waarbinnen evtenueel ïren. zetten ze het voortbestaan de openbare school op het spel. e laatste twee weken (zij het on tbroken door de herfstvakantie) Tdt deze school bezocht door in ■aal een vijftal leerlingen; de mi- lumgrens is acht leerlingen. Bo- idien risker en de ouders een pro- iverbaal, omdat ze volgens de wet plicht zijn hun kinderen naar iooI te sturen.Het gemeentebe- 'ur van Ruinen zit erg met de •ak in de maag. Volgens burge- eester mr. K. de Roer is er geen itzicht op een snelle oplosing. Het jerk van een commissie van goe- diensten heeft nog geen resulta- en opgeleverd. De burgemeester fil niet zeggen of de gemeente al |n termijn heeft vastgesteld. proces-ver voegt er echter aan toe Jat de ge- meentemeente de zaak niet kan laten lopen. Hoewel het gemeente bestuur heeft toegezegd de school- grenzen soepel te zullen toepassen, heeft geen van de ouders zijn kin deren naar een school in één van de buurtdorpen in de gemeente la ten gaan. Zij schijnen het liever te willen laten aankomen op een procesverbaal. De oudercommissie heeft inmiddels een rechtskundig adviseur in de arm genomen. De algemene bond van onderwijzend personeel wil de belangen van de heer Siedsma wel behartigel, maar heeft formeel geen aangrijpingspunt. zolang diens rechtspositie niet in het ge ding is. De drie vakcentrales, NW, NKV en CNV. willen afzien van koopkracht verbetering voor de 'modale werk nemer' (gezin met twee kinderen en 23.000 gulden bruto), maar eisen wel volledige prijscompensatie, waarvan de helft uitbetaald in een vast bedrag van 245 gulden per procent prijsstijging. Vanuit de bondsraad van de industriebond NW kwam kritiek dat de vakbewe ging te vlot op de nullijn was gaan zitten, en daarmee de werkgevers een dienst bewees. Maar vooral wil de men de prijscompensatie hebben in een vast bedrag voor iedereen, niet voor de helft maar voor de hele prijscompensatie. Het bondsbestuur was hier niet principieel tegen, maar het waar schuwde dat de industriebond door een dergelijk standpunt de eenheid van het NW inzake de lo.oneisen op het spel zet. Juist de werkgevers kunnen dan lachen, zo hield het. bestuur de bondsraad voor. Harde acties door de industriebond in haar eentje, tegen de achtergrond van de ernstige economische situa tie en de werkloosheid, noemde het bondsbestuur 'een onmogelijke zaak'. Uiteindelijk liet de bondsraad zich overtuigen. Als het niet lukt het hele NW mee te krijgen in de eis voor een prijscompensatie geheel in centen, legt de industriebond zich neer bij de huidige ontwerp-elsen van NW. NKV en CNV. Condities De industriebond ging echter slechts akkoord met die ontwerpei sen inzake de nullijn 'onder de strikte condities' dat overheid en werknemers 'op zeer korte termijn' uitzicht krijgen op 'reële zeggen schap over vermogens en over de richting waarin vermogens worden aangewend', staat in een aangeno men motie. Na een schorsing voor Intern be raad had het bondsbestuur laten weten dat het 'enige angst' had ver het gemak waarmee 'de bondsraad kennelijk de huidige economische situatie miskent' en waarmee werd omgesprongen met de eenheid van optreden van de vakbeweging. De industreibond NW is de groot ste bond van het NW. de grootste der drie vakcentrales. Volgende week maandag stellen de verbonds raden van de drie centrales defini tief de eisen voor lonen en andere arbeidsvoorwaarden vast. Dinsdag beginnen de onderhandelingen met de werkgeversverbonden over een eventueel 'centraal akkoord'. ROTTERDAM De 'multi-me- dia-show' van het Britse echtpaar Bruce Lacey en Jill Bruce tot en met 2 november in 'De Lanta ren' is hoogst Interessant. Niet om de inhoud van het gebodene, die niet veel meer is dan een wat kinderlijke science-fiction-toestand. Wel omdat deze twee-mans act een goed geslaagd voorbeeld is van to tale theatertechniek, een richting Cestoda-prijs 1975 voor Gerrit Komrij AMSTERDAM De Cestoda-prijs 1975 is toegekend aan Gerrit Komrij 'voor het moeiteloos hanteren van de nederlandse taal in al haar genres'. Vorig jaar bestond deze prijs nog niet; niettemin werd toen het bericht ver spreid dat deze prijs aan Nico Scheep maker was toegekend. Heel veel lie den. uiteraard collega's hebben zich daarmee kostelijk geamuseerd. Nu heeft Scheepmaker, die ons het bericht zelf doorgaf, de prijs 'geïnstitutionali seerd', en haar toegekend aan Komrij. Die heeft de prijs inmiddels per post ontvangen: een metalen bekertje met inscriptie, plus een bedrag van 53 gulden en 64 cent. Dit vreemde bedrag is gelijk aan de compensatie ln geld die Nico Scheepmaker (toen nog me dewerker aan de Volkskrant) van lezers ontving voor het hem aangedane leed tengevolge van de toekenning van de niet-bestaande prijs. UTRECHT Elf monumentale or gels zijn ingeschakeld voor een 'or gel-elfsteden' die door de Neder landse Bachvereniging en de jhr. Jacob van Eyck wordt georgani seerd. Op deze orgels zullen za terdagavond 8 november in totaal ongeveer honderd werken van J. S. Bach worden gespeeld. De concer ten worden gegeven in Alkmaar, Bolsward, Breda, Culemborg, Gro ningen, Leiden, Maastricht, Mep- pel, Middelburg, Utrecht en Zwol le. De organisten hebben onafhan kelijk van elkaar de programma' samengesteld; het merkwaardige is dat er nauwelijks doublures in voorkomen. De orgel-elfsteden wordt financieel gesteund door CRM en Prins Bernhard Fonds. waarin velen een goede toekomst verwachten. Lacey en Jill Bruce gaan bijzonder ver in het samenstellen van verschil lende theatermedia: dans, zang, mu ziek, film, lichtbeelden, goochelma- gie en daarbij ook nog wat mime en toneelspel. Zij laten in hun 'Stella Superstar and her amazing galastic adventures' al deze media in elkaar overvloeien, zelfs zodanig dat het publiek geheel vergeet slechts met twee spelers te maken te hebben. Dat publiek zit niet op stoelen maar op platte kussentjes op de grond. De hele show speelt zich rondom af en wel zo, dat ook dat publiek mee gaat figureren. Wonderlijke sensatie om te ontdekken dat je buren door de belichting ineens even wonderlijke groen-geel-blauw-rode gezichten hebben als de beide optredenden en deel uitmaken van de bevolking van de vreemde planeet waar die twee optredenden hun avonturen beleven. Centrums groep voor het scholen- programma in „Wie denk je wel dat je bent," v.l.n.r.: Pieter Kramer, Keith Adrian. Wim Serlie, Saskia Verwayen, Petra van der Zee, niet zichtbaar Loes van der Vliet. scenetje vier leraren op de knieën voor één leerling zingen: wij bedoe len het zo goed maar doen het zo verkeerd. AMSTERDAM Een flesje (pijpje) bier uit het begin van de jaren der tig heeft 130 gulden (plus 16 procent kosten) opgebracht op de openbare verkoping die Sotheby-Mak van Waay dinsdag hield van voorwerpen die betrekking hebben op 700-jarige Amsterdam. Het pilsje (Amstel) werd aangekocht door het Amster dams Historisch Museum. Er was een enorme publieke belangstelling voor deze veiling, die tot nu middernacht duurde en waarbij tientallen gega digden die niet meer in de zaal kon den. in het trappenhuis de verkoop volgden. Spannend werd het toen een houten scheepsmodel van een Oostindisch retourschip (afkomstig uit de collectie Enthoven) voor 25.000 gulden werd ingezet. Binnen een paar minuten was het hoogste bod bereikt: 68.000 gulden. Voor dit bedrag plus veilingkosten, werd de Londense bankier C. Brewer eige naar van het model. Hij wil het in het hoofdkantoor van zijn bank, de International Mercantile Bank Ltd', in Londen exposeren. De hoogste prijzen bij de geveilde schilderijen waren voor een Springer (56.000) en een Gezicht op de Dam van Berck- heyde (46.000). Twee Breitners brachten het tot 22.000 en 19.000 gul den. DEN HAAG Het Residentie Orkest is van zijn Amerikaanse toer- nee, teruggekeerd, met alle orkestleden, maar met een groot aantal van de oorspronkelijke instrumenten minder. Zoals-wij eerder berichtten, werd nog vóór het eerste Amerikaanse concert een aantal instrumenten gestolen. Tij dens een persconferentie die maandag direct na de terugkeer van het orkest werd belegd, zei de directeur, de heer H. B. van der Meer, er niet zeker van te zijn dat de instrumenten werden gestolen uit de truck die op een be waakt parkeerterrein in New York stond, zoals aanvankelijk werd ge dacht. Ondanks de inschakeling van ojn. de FBI is men er nog niet achter hoe het precies is gebeurd. Zeker is dat er zeven kisten met acht entwintig instrumenten zijn verdwe nen. Twaalf waren eigendom van het orkest, de anderen van de orkestleden. De verzekeringsuitkering zal vermoe delijk ongeveer 69.000 gulden bedra gen, de aanschaf van nieuwe Instru menten ten minste 120.000 gulden. Optimisten geloven nog dat de instru menten opgespoord zullen worden; maar in feite wordt die mogelijkheid met de dag kleiner. In tegenstelling tot wat men zou denken, heeft de diefstal het orkest geen gunstige pu bliciteit bezorgd: de Amerikanen wil den nl. zo weinig mogelijk horen over ontvreemding van eigendommen van buitenlanders in hun land. Hulpconcert Dankzij de medewerking van de ge meente 's Gravenhage en het Neder lands Congresgebouw en dirigent Wil lem van Otterloo is het mogelijk een zogenaamd 'hulpconcert' te geven ten bate van de gedupeerde orkestleden. Op 9 november, 's middags 14.30 uur, speelt het orkest ln het Congresge bouw onder Van Otterloo een pro gramma met de ouverture Die Zauber- flöte van Mozart, het Vijfde Piano concert van Beethoven (Daniël Wayen- berg) en de Vierde Symfonie van Brahms. De opbrengst (entreeprijs vijftien gulden) wordt geschat op 25.000 gulden. Ondanks deze onprettige ervaring staat het Residentie Orkest niet negatief tegenover een volgende Amerika- toernee over enkele jaren. Maar dan zal men niet langer dan ongeveer drle- eneenhalve week gaan. Volgend sei zoen geeft het Residentie Orkest ze ventien concerten in Duitsland. Een toernee door Italië wordt overwogen. (ADVERTENTIE) M JT De Tijd geeft deskundigen het woordHenk Neuman berekent de geringe kansen op succes voor Juan Carlos Prof. dr. A. F. Manning verklaart de katholieke sympathieën voor Franco Verslag uit Paramaribo: bange dagen in de Surinaamse politiek Johan van der Keuken over zijn VPRO-film 'De Palestijnen' (Bijlmer)kinderen zeggen de waarheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9