'Westland-Noord' wil fuseren met veiling in Nieuw-Amsterdam Peek &C!oppenburg Rijdend kantoor voor arbeidsbureau Tiel Elke week naar tien dorpen Werkgelegenheid Den Haag loopt steeds meer terug Kerken roepen op Surinamers goed te ontvangen Leiden bouwt wisselwoningen op NS-terrein Haags raadslid wil openbare golfbaan Aandacht gevraagd voor alternatieve geneeskunde Berad van CDA over uiteenlopende opstelling in Kamer Tandartsdienst spoedgevallen in weekeinde Personalia 89.- streep. Mt. 36 t/ip 44. Van èen verslaggever TIEL In Tiel vond gisteren de overdracht plaats van het rij dend kantoor van het geweste lijk arbeidsbureau, dat maandag zal gaan functioneren. Het wes telijk rivierengebied, voorzover het ressorteert onder liet ar beidsbureau Tiel, is de eerste van vier gebieden, die op deze wijze worden bediend door mo biele kantoren. Het gewestelijk arbeidsbureau Amsterdam, Gor- kum en Leeuwarden zullen Tiel volgen. Het is de bedoeling dat het rij dend kantoor eens per week in tien dorpen (Maurik, Opheusden, Beneden-Leeuwen, Maasbommel, Kerkdriel. Hedel. Brakel, Herwij nen, Geldermalsen en Beesd) standplaats zal kiezen. Na enige tijd zal worden bekeken of het nodig is de dienstregeling te wijzigen. In de bus liggen ter inzage alle bij het arbeidsbureau Tiel en in de bijkantoren Zalt- bonunel Culemborg en uit de gewesten daaromheen bekende vacatures. Tevens is uitgebreide informatie beschikbaar over scholingsvoorzieningen, plaats- bevorderende maatregelen, so ciale verzekeringswetgeving, ont slagrecht, beroepsvoorlichting en dergelijke. Via een mobilofoon kan contact gezocht worden met het arbeidsbureau in welks ray on de bus staat. Mindervaliden hebben goede toegangsmogelijkheden tot de bus. Een lift kan zelfs rolstoel patiënten naar binnen helpen. De bus, die een lengte van elf meter heeft, beschikt over een spreekkamer, die is afgesloten van de rest van de werkruimte en waarin zonder storing ge sprekken kunnen worden ge voerd. DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 TROUW/KWARTET Van een verslaggever DEN HAAG De werkgelegenheid in Den Haag blijft teruggelopen. Volgens de jongste cijfers van het gemeentelijk bureau voor statistiek is van april vorig jaar tot april van dit jaar het aantal bedrijven in Den Haag met 800 verminderd tot 24.800, terwijl het aantal daarin werkzame personen terugliep met 4500 tot 213.000. De sinds 1969 geconstateerde ten dens blijft zich voortzetten, zij het dat de daling het afgelopen jaar kleiner was dan de twee voorgaan de jaren. Toen liep het aantal werkzame personen met ruim 7000 terug, aldus een toelichting op de cijfers. In totaal is het aantal ar beidsplaatsen in Den Haag de laat ste zes jaar met 26.500 afgenomen, ofwel 11 procent van het totaal van 1969. Het verloop van het aan,tal vesti gingen is gelijkmatiger: 600 a 800 minder per jaar. in totaal sinds 1969 een vermindering van 4200 of 14 pet. De cijfers zijn inclusief schattingen van beroepsgroepen waarvan geen exacte cijfers zijn (bijvoorbeeld beroepsmilitairen, om redenen van geheimhouding). Het afgelopen jaar verdwenen vooral de kleinere bedrijven met minder dan 10 man personeel. Van de grotere vestigingen die verdwe nen. waren dat vooral bedrijven met 10 tot 100 man personeel. De grote bedrijven bleven constant. De teruggang vond in alle sectoren plaats, maar vooral bij de handel en horeca- en reparatiebedrijven. Wat werkzame personen betreft, was de teruggang niet overal even sterk. Bij zakelijke dienstverlening, transport en communicatie steeg het aantal werknemers zelfs. De overige sectoren vertoonden een daling. Deze daling was het grootst bij industrie en bouwnijverheid. SCHIEDAM Kerken en christe nen zijn geroepen de binnenkomst van Surinamers in onze leefge meenschap niet voor alles als be dreigend te ervaren maar als een uitdaging tot een wezenlijke ont moeting. Dit schrijft het beraad van kerken in Zuid-Holland in een brief, waar in pastores, parochieraden en ker keraden dringend worden gevraagd in deze geest voor te gaan en lei ding te geven. Voor de ontvangst van Surinamers doet het beraad vier aanbevelingen aan de plaatselijke geloofsgemeen schappen: kontakt zoeken met de andere kerken ter plaatse, de adressen van Surinamers door te geven aan ds. J. Legene van de centrale raad van de Evangelische Broedergemeente te Rijkswijk of aan het kerkelijk katholiek bureau te Rotterdam, de Suriname-folder van de raad van kerken versprei den en advies vragen aan ds. P Jansen te Sassenheim, die zich als studentenpastor van Surinamers ook bezighoudt met het begeleiden van het kontakt tussen kerkelijke gemeenten en Surinamers. Van een onzer verslaggevers LEIDEN B en W van Leiden hebben de Nederlandse Spoor wegen verzocht mo voor de op richting van 24 verplaatsbare wisselwoningen tijdelijk te mo gen beschikken over een terrein ter grootte van ca. 7000 m2 langs de spoorlijn Leiden CS Lammenschans nabij de Hof- laan. De woningen zijn bestemd voor tij delijke huisvesting van gezinnen wier woningen elders in Leiden worden gerenoveerd. Is de verbete ring van de 188 woningen van de Leidse Woningstichting en van de 82 woningen van de woningbouw vereniging Ons Belang in uitvoe ring genomen, op dit moment wor den plannen voorbereid voor de renovatie van nog 54 woningen van Ons Belang en 71 woningen van de Vereniging tot Bevordering van de Bouw van Werkmanswoningen. Volgens het Leidse college van B en W zal de uitvoering van de werkzaamheden ten aanzien van deze woningwetcomplexen een pe riode zeker tot het einde van 1978 in beslag nemen. Daarnaast moet nog worden gerekend op de verbe tering van in aanmerking komende particuliere woningen. De Nederlandse Spoorwegen hebben B en W inmiddels bericht dat zij ermee akkoord gaan het terrein voor de oprichting van wisselwo ningen aan de gemeente te verhu ren voor een bedrag van 7.000 per jaar. Het terrein kan toeganke lijk worden gemaakt door het leg gen van een dam met duiker over de tsloot in het verlengde van resp. de Louis Couperusstraat en de Jacq. Perkstraat. Na beëindiging van de renovatie in het Haagwegkwartier kunnen de wisselwoningen naar behoefte naar een ander stadsdeel worden verplaatst. De kosten van aanschaf en plaat sing van de woningen, inclusief de inrichting komen op 778.824. Bij komende werken vergen nog een bedrag van 272.824. Het ministe rie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft B en W ervan in kennis gesteld medewerking aan de realisering van de wisselwonin gen te verlenen. Het college stelt de gemeenteraad voor met het een en ander akkoord te gaan en de wisselwoningen in beheer en onderhoud te geven aan de Leidse Woningstichting. POELDIJK Tweehonderdvijftig kilometers scheiden de groente veilingen Westland-Noord te Poeldijk en 'Spes Nostra' te Nieuw- Amsterdam (Drente). Toch willen ze gaan fuseren. Nog dit jaar zullen de beide ledenvergaderingen over een voorstel van hun besturen moeten beslissen. Zo'n vergezochte veilingfusie is in ons land nog nooit vertoond. De bedoeling is, de accommodatie in Nieuw-Amsterdam in stand te houden en een deel van de daar aangevoerde produkten van Zuid- oost-Drenthe naar Poeldijk te brengen. Dat gebeurt nu. zonder fusie, ook al sinds enige jaren. Vooral belangrijke exportprodukten als komkommers en in mindere mate tomaten, sla en paprika ma ken die reis. Anders dan de meeste andere noordelijke veilingen, zogenaamde consumptieveilingen waar vooral de detailhandel uit de omgeving komt inkopen, is de veiling in Nieuw- Amsterdam met zijn belangrijke aanvoer van glasgroenten sterk af hankelijk van de exportvraag. Niet minder dan 90 procent van de om zet bestaat uit de export. Dit jaar hoopt Nieuw-Amsterdam op een totale omzet van 12 mil joen te komen, de grote broer in Poeldijk op 185 miljoen. Onder meer doordat Zuidoost-Drenthe geen glastuinbouwgebied met een betekenende centrumfunctie is ge worden ziet Nieuw-Amsterdam. met zijn sterke afhankelijkheid van de export, geen kans zijn taak als prijsvormingsinstituut naar beho ren te vervullen. In een gezamen lijk communiqué van beide veilin gen wordt dit meegedeeld. Er zijn in het aanvoergebied van Nieuw- Amsterdam. met de tuinbouwcentra Erica en Klazienaveen ongeveer zestig glasgroentebedrijven geves tigd. Potentiële groeimogelijkheden zijn er volgens de beide veilingen nog ruimschoots aanwezig, maar toch zijn de resultaten van de ook van overheidswege bestimuleerde tuinbouwvestigingspolitiek tegenge vallen. Het samenwerkingsverband met Westland-Noord loste voor 'Spes Nostra' een deel van de problemen op. maar beide veilingen menen toch dat dit een noodverband is en dat alleen een fusie de definitieve oplossing kan beden. 'Westland-Noord' ziet als voordeel voor zichzelf een versterking van zijn positie op de komkommer- markt. Zijn eigen betrekkelijk ma tige komkommeraanvoer van 40 miljoen stuks per jaar wordt met ongeveer negen miljoen Drentse komkommers aangevuld. DEN HAAG Op het zgn. Har- stenhoek terrein, in de badplaats Scheveningen, zou een openbare golfbaan moeten komen. Dit is de mening van het Haagse raadslid Wiersma (PvdA). Hij vraagt B en W of het juist is, dat er plannen voor een golfbaan op dit terrein ontwikkeld zijn. Het gebruik van de baan mag niet beperkt worden tot een vereniging, maar de baan moet voor een breder publiek toeganke lijk zijn, aldus het raadslid. De heer Wiersma wil van B en W weten of het juist is, dat de plannen voor een golfbaan gedwarsboomd wordt door derden, om redenen van na tuurbescherming en waterwinning. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Zou aan de gezond heidsraad, die om advies is ge vraagd over de eventuele toepassing van acupunctuur in Nederland, niet ook gevraagd kunnen worden de homeopathie en de antroposofische geneeskunst in het onderzoek te betrekken? Deze vraag legden gisteren, tijdens de behandeling van de begroting voor volksgezondheid, de Tweede Kamerleden mevrouw Van Leeuwen (ARP) en mevrouw Cornells (KVP) voor aan staatssecretaris Hendriks. Volgens hen verdienen deze alter natieve geneeswijzen het nader on derzocht te worden. De heer Drenth (PvdA) vroeg de staatssecretaris subsidie aan de NVSH te geven voor het kosteloos verschaffen van een anticonceptie- advies aan jongeren. Volgens hem durven nog steeds veel jongeren niet naar hun huisarts voor een dergelijk advies, en voelen zij zich bij de NVSH of bij de Protestantse Stichting ter bevordering van Ver antwoorde Gezinsvorming meer op hun gemak. DEN HAAG Volgens de antirevo lutionaire fractievoorzitter mr. Aantjes zal het CDA-bestuur tij dens het overleg dat vandaag en morgen in Berg en Dal wordt ge houden, zich diepgaand bezig hou den met de uiteenlopende opstel lingen van de fracties van KVP, ARP en CHU. tijdens de jongste algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. In het a.r. partijblad 'Nederlandse Gedachten' herinnert Aantjes eraan dat de CHU-fractie een eigen motie indiende ten aanzien van de be leidsombuigingen in 1976, waar KVP en ARP met een gezamenlijke motie kwamen. DEN HAAG Met ingang vai november heeft Den Haag en i streken een centralet andartsdij voor spoedgevallen gedurende weekeinden en de feestdagen, dienst wordt verleend vanuit j nieuw gebouw van het psycl trisch centrum 'Rosenburg' in Haag. De Nederlandse Maatscha tot Bevordering der Tandheelku afdeling 's-Gravenhage en Oms ken, heeft hiertoe het initiatief nomen Het bestuur verwach;, dat per keinde het eerste jaar rond 50 j sonen en over enige jaren rond zullen worden behandeld. Voor spoedgevallen zijn er spreeku zowel 's morgens als 's midd Voor de zeer dringende gevallei de dienstdoende tandarts ben baar via de portier van het o psijchiatrisch centrum. De tand s-unit ligt in het al in gebi genomen nieuwe medisch cent van 'Rosenburg'. Den Haag heeft nog een tekort tandartsen. Het bestuur van Tandartsenbond verwacht dat tekort over drie jaar is opgehe Voor Den Haag en omstreken i ook thans een eerste hulpverlei bij spoedgevallen bij drie aan I dienstdoende tandartsen. Het in de bedoeling, dat deze eerstel geleidelijk geheel vanuit 'Ro: burg' wordt verleend. Vrijwel tandartsen heben zich be verklaard deze hulpverlening te doen, wat neer komt op m maal twee weekeinden dienst jaar. zoals ook thans reeds het val is. De heer S. Stroek is benoemd lid van de raad van Rijnmond, heer Stroek volgt de heer W. Ibelings op die onlangs de r verliet. Het nieuwe Rijnmondras lid treedt op namens het CDA. Staop streepjes.Bii F Jurk met aangeknipte mouw Tweedelig pakje met wijde T-silhouet). Polyester/wol. vleermuismouw (T-silhouet). In zwart, marine en rood met Polyester- katoen/jersey, krijtstreep. Mt. 36 t/m 44. In zwart/rode en zwart/blauwe Jurk met elastieken ceintuur (T-silhouet). Polyester katoen/jersey. In zwart/rode en zwart/ blauwe streep. Mt. 36 t/m 44. 99.- k. -t? HERAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8