Vierde bouwplan voor Haagse schilderswijk nu in ontwikkeling Haags kijkhuis open KORT thea1er^!dm-548m Controverse met eigen fractie oorzaak van opstappen wethouder 'Asaf' vijftig jaar konfliktsituaties Twee woningen op en rondom te slopen fabriekscomplex Fahrner: zelf s intimidatie niet geschuwd Nootdorp wil belastingen gaan verhogen Raadsleden eisen onderzoek naar 2 branden Aage M. wil zijn schilderijen tentoonstellen Aan verwondingen overleden s.o.s. Residentieorkest DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 TROUW/KWARTET H| Van een onzer redacteuren DEN HAAG In de loop van 1977 zal worden begonnen met de bouw van de tweede fase van het plan Gortmolen. Na de nieuwbouw aan de Jacob Catsstraat, de kortgeleden gestarte bouw van be jaardenwoningen aan de Hobbemastraat en de bouw van de eerste fase van de Gortmolen, waar voor op 25 november 's middags om half drie de eerste paal wordt geslagen, is dit het vierde om vangrijke woningbouwplan in de Haagse Schilderswijk. De tweede fase. die uit circa 200 woningen van een ander type als de eerste fase (156 woningen) zal bestaan wordt gerealiseerd op het binnen afzienbare tijd vrijkomende terrein van Rijmenam aan het Groenewegje en op enkele belen dende braakliggende gronden aan de Fagelstraat en de Koningstraat. De gemeente Den Haag heeft de voormalige fabriek van Lensvelt- Nicola, waarin op dit moment de groothandel van Rijam Verkoop ls gevestigd van het concern Bühr- man-Tetterode NV (Rijam is daar een dochteronderneming van) aange kocht. Volgens een woordvoerder van Rijam NV moeten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nog hun fiat aan de verkoop geven. Rijam Verhoop zal zich elders in het land vestigen. Het voormalige bakkerij complex van Lensvelt Nicola beslaat 24 are grond. Rijmenam had het gebouw en de opstallen destijds aangekocht om het te benutten als magazijn ruimte. Stuurgroep Voor de ontwikkeling van Gortmo len fase 2 is dezelfde stuurgroep aangezocht die het eerste plan voor de Gortmolen heeft voorbereid. In de stuurgroep hebben zitting de op drachtgeefster van het bouwplan, de prot. chr. woningbouwvereniging 'Patrimonium', de architekt, de Be wonersorganisatie Oranjeplein- Schilderswijk (B.O.-S.) en de bou wer. Volge'ns wethouder W. H. A. Nuy van stadsontwikkeling zal nog dit jaar met de buurt over dit 'invulplan' worden gepraat. Ook de winkeliers van de Koningstraat worden hierbij betrokken. Wethou der Nuy vond het wenselijks dat de B.O.-S. ook in deze stuurgroep de belangen van de bewoners, zou be hartigen. 'In de stuurgroep voor de eerste fase van de Gortmolen is dermate constructief gewerkt dat ik er erg voor was voor de tweede fase eenzelfde procedure te volgen', al dus de heer Nuy. De heer A. G. M. Kuijpers. die namens de B.O.-S. zitting zal heb ben in de stuurgroep voor fase 2, zei desgevraagd dat zijn organisatie ertoe bereid is de bewoners van de Fagelstraat en de winkeliers van de Koningstraat in de de stuurgroep te vertegenwoordigen en voor hun be langen op te komen. Het belangrijkste uitgangspunt voor dit vierde bouwplan in de Schilders wijk is het realiseren van betaal bare woningen. Wethouder Nuy zegt met betrek king tot de ontwikkeling van dit plan: 'Je zou 't wel eens wat vlug ger willen. De realisering is echter van veel mensen en veel factoren afhankelijk'. Derde fase In de vorig jaar verschenen doel stellingennota over de nieuwbouw aan de Gortmolen werd gesproken over de realisering van in totaal 500-600 woningen. De eerste twee fasen komen neer op de bouw van ongeveer 350 woningen. Een laat ste. afsluitende bouwfase voor dit deel van de Schilderswijk zal uit een plan bestaan voor de bouw van een aantal woningen aan de Jacob Catsstraat. Zoals bekend is aan de ze straat al een aantal nieuwbouw woningen opgeleverd. Dit plan is nog zo pril dat er geen details over kunnen worden verstrekt. Uiteraard zal ook voor wat betreft de derde fase de inspraakprocedure nauwkeurig worden vastgelegd. Im mers. de drie plannen die worden samengevat in het 'projekt Gorf- molen' zijn in de eerste plaats als sociale bouw voor de Schilderswij- kers bedoeld. Aan de woonomge ving wordt in de planvoorbereiding bijzondere aandacht besteed. De medewerkers van het Haagse Kijkhsui. hier geschaard rondom de projector, leggen vandaag de laatste hand aan de ruimte, waar vanavond de eerste film vertoond wordt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Aan het N.oordeinde 140 a-b wordt vandaag het Kijkhuis geopend. De Stichting Kijk huis noemt zich 'vertoner van videobanden, korte films en films die om commerciële of politieke redenen niet door de sluis van de bestaande vertoningskanalen komen'. Tal van Nederlandse steden hebben een filmhuis, een bioscoop, waar films aan bod komen die de gewo ne bioscopen niet halen omdat ze te weinig publiek op de been bren gen. Het Haagse Kijkhuis wil meer zijn dan zo'n filmhuis. Vooral video krijgt een belangrijke plaats in de activiteiten van dit Kijkhuis. Een speciale werkgroep zich zich bezig houden met het vervaardigen van een Stadsjournaal. dat onder meer aandacht besteedt aan de gemeen teraad. wijkgroeperingen en allerlei acties. Het Kijkhuis werkt hiertoe samen met Meatball, officieel gehe ten Stichting Werkgroep Video. In een zogenaamde videotheek kunnen bezoekers van het Kijkhuis zelf cassettes uitzoeken, gevuld met korte speelfilms (die op videoband zijn 'overgeschreven'), producties die samen met Meatball gemaakt zijn, en documentaires, die in sa menwerking' met de Rijksvoorlich tingsdienst- vertoond worden. Voor de vertoning van dit alles worderi monitors aangebracht in een café bodega. op de begane grond van het Kijkhuis. In de filmruimte, te vens videostudio, wordt vanaf van avond de film 'Them roc' van Fa ral- do vertoond. In samenspraak met het Haags Film Overleg presenteert het Kijkhuis openbare weekpro- gramma's en nachtvoorstellingen (resp. om 20.30 en 0.15 uur). De aankoop van het pand aan het Noordeinde is gedaan door een ver mogende Nederlander, die ruime toepassing van het verschijnsel vi deo een warm hart toedraagt. Het (ADVERTENTIE) Een overzicht vanaf het Groenewegje van het complex van Ryan Verkoop dat gesloopt zal worden. Op de vrijkomende grond zal een belangrijk deel van de tweede fase van het stadsvernieuwingspro- jekt Gortmolen worden gerealiseerd. Van onze correspondent DELFT Totaal onverwachts legde wethouder H. W. Fahrner (PvdA) gisteravond laat, na afloop van de behandeling van de normale agenda in de Delftse gemeenteraad, een verklaring af. dat hij met onmiddellijke ingang opstapte als wethouder. Hier over had hij noit met zijn fractie, noch met het cllege van b. en w. vooraf overleg gepleegd. 'Het kan het college en de raad, maar >in het bijzonder de leden van de commissie 'stadsontwikkeling', verkeer en openbare werken' niet ontgaan zijn. dat een steeds groei ende controverse is ontstaan tussen aanvankelijk een viertal, maar nu "n drietal fractieleden van de PvdA en mij als betrokken wethouder', al dus de heer Fahrner. 'Dit is in het openbaar al uitge groeid tot- een stelselmatige obstruc tie tegen de voorstellen mijnerzijds, waarbij intimidatie niet werd ge schuwd. Het gevolg hiervan is. dat zorgvuldig door het ambtenarenap paraat voorbereide zaken bewust worden getraineerd of erger nog. op deze gronden worden verworpen. Naar mijn stellige indruk is dit al les meer op de persoon gericht dan op de aan de orde zijnde onder werpen.' De wethouder zei verder, dat dit na tuurlijk frustraties teweek brengt met al diegenen die aan deze voor bereidingen werken. 'Dit leidt even eens tot kostenverhogingen, ver tragingen van andere voorstellen en tevens zelfs in de uitvoerende sec toren tot het later gereed komen van woningen en andere voorzieningen. Ik heb getracht dit intern in mijn kring te beïnvloeden, maar bon hier in niet geslaagd.' Na het voorlezen van zijn verklaring verliet de heer Fahrner de raadszaal. Vóór deze raadsperiode was hij vier jaar wethouder van culturele zaken. W1 wil hij als raadslid aanblijven. Reacties CDA-leider drs. M. C. Lelie vond het spijtig dat het aftreden van de wet houder zonder contact met b en w is geld. waarmee de medewerkers van het Kijkhuis zelf het gebouw opge knapt hebben, was een gift van deze man. Voor de exploitatie van het Kijkhuis is men vooreerst aan gewezen op de opbrengsten van de bar-bodega. Gehoopt wordt, dat de gemeente Den Haag een subsidie voor het Kijkhuis in petto heeft. Ook heeft de Stichting Kijkhuis de gemeente gevraagd garant te staan voor een te sluiten lening. Het Kijkhuis is vanavond vanaf 20.00 uur open. Kennismakings-bije«nkomst met Burgemeester Op dinsdag 4 november zal van 19.00-20.30 uur in de Burgerzaal (Raadzaal) aan de Groenmarkt gelegenheid zijn om kennis te maken met de nieuwe burgemeester van 's-Gravenhage. Drs F. G. L. L. Schols, en zijn echtgenote. De bijeenkomst is bedoeld voor alle Hagenaars, die graag persoonlijk met de burgemeester en zijn echtgenote willen kennismaken. In het bijzonder zijn voor deze kennismaking ook de'instellingen uitgenodigd, die in de gemeente werkzaam zijn op Kerkelijk, Maatschappelijk. Recreatief. Onderwijs-, Cultureel en Economisch terrein. gebeurd:. Volgens hem hebben de christen-democraten nooit het ver trouwen in hem opgezegd. De fractievoorzitter van de PvdA, de heer L. Drenth. noemde de ge signaleerde verschillen van politie ke aard en niet op het persoonlijke vlak liggen. Zijn fractiegenoot J. B. Wardenaar bracht naar voren, dat de gehele fractie verdeeld is. Burgemeester dr. ir A. P. Oele pleit te voor een snelle oplossing van de problemen, want. volgens de gemeen tewet moet er binnen veertien dagen vervangina zijn. Hiervoor zal spe ciaal een raadsvergadering worden belegd. Van een onzer verslaggevers NOODDORP De gemeente Noot dorp verwacht in 1976 ruim 8 miljoen uit te geven. Hett otaal dei- inkomsten wordt geraamd op bijna 7,5 min, zodat een nadelig saldo van ruim 500.000 ontstaat. Met de opbrengst van de heffing van de onroerend goedbelasting per 1 ja nuari a.s. 314.000) is het uitein delijke begrotingstekort.' verhoogd met een post van 75.000 voor onvoorziene uitgaven: 318.000. Het belangrijkste deel van het te kort kan worden gedekt door het beschikken over de reserve sport en onderwijsvoorzieningen tot een bedrag var. 250.000. Het uiteinde lijk overgebleven tekort ad. 68.638 zal volgens het college van B en W moeten worden gedekt uit een ver hoging van de plaatselijke belastin gen. De belangrijkste plannen die in de aanbiedingsbrief bij de gemeente begroting worden aangekondigd be treffen d<? reconstruktie van het tweede gedeelte van de Oudeweg, het bouwrijp maken van gronden in bestemmingsplan Vrouwtjeslant en de voorbereidingen van de ont- werp-bestemmingsplannen West en Dorp. Veenweg en Geerweg-gebied. DEN HAAG De Haagse raadsle den Verduyn Lunel (PPR) en Mar tini (PveA) willen een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van twee branden. Hel gaat. om bran den in gebouwen in Kijkduin en Scheveningen. die voor sloop in aanmerking kwamen. Beide raads leden wijzen B en W van Den Haag op de 'veelvuldigheid waarmee in het (recente) verleden panden, waarvan de eigenaren sloop voor ogen hadden, in brand gevlogen zijn'. De raadsleden vragen welke maatregelen genomen zijn door de eigenaren van de belangrijkste ge bouwen in de badplaats Schevenin gen om brandstichting in deze pan den te voorkomen. De heren Marti ni en Verduijn Lunèl noemen in dit verband het Palace-gebouw. Zij ei sen zo snel mogelijk regelingen die een doelmatige bescherming van leegstaande gebouwen verplicht stelt aan de eigenaren. Van een verslaggever LEEUWARDEN 'Meesterkraker' Aage M„ die in de gevangenis in Scheveningen zijn straf uitzit, wil na zijn vrijlating in augustus volgend jaar 'in de kunst gaan.' In een tele foongesprek dat hij gisteren vanuit de gevangenis in Scheveningen voer de met de Leeuwardenaar Koos Reinsma zei Aage M. dat hij zich in Leeuwarden wil vestigen om samen met Reinsma te gaan werken. Er was al geruime tijd contact tus sen het tweetal over een eventuele expositie van Aage's schilderwerken, clie hij in de gevangenis heeft ge maakt. Volgens Aage staan er nu vijftien schilderijen klaar. Volgens Reinsma zal de tentoonstelling de laatste twee weken van november ge houden worden in pand Oriënt aan de Grote Kerkstraat in Leeuwarden. Volgens Reinsma zou er ook van de kant van de politie veel belangstel ling voor Aage's schilderijen bestaan. ROTTERDAM De 77-jarige me vrouw K. de Jong-de Breejan uit Rotterdam is in het Clarazieken- huis overleden aan de verwondin gen die zij bij een ongeluk op zondag 14 september j.l. had opge lopen. Bij het oversteken van de Groeninxlaan in de Maasstad was de bejaarde vrouw door een fietser aangereden DEN HAAG Het -programma dat 'Asaf' gekozen heeft voor het concert ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, is de weer spiegeling van de gevoelens van leden en bestuur van dit christe lijk gemengd koor Het concert dat op 11 november a.s. in het Congresgebouw wordt gegetien, 'wordt geopend met 'Ein Deut- sches Requiem' van Brahms. Niet alleen maar een wonder schoon werk. doch tevens een stijlvolle herdenking van de pe riode dat Asaf onder Chris Ha- negraaff heeft gewerkt. Een diri gent aan wie velen een goede herinnering bewaren. Daarnaast is er ook plaats voor het 'jubilate' Vijftig jaar is een belangrijke mijlpaal in het leven van een koor. Een halve eeuw waarop men met dankbaarheid kan en mag terugzien. Deze ge voelens kunnen in feite niet be ter onder woorden gebracht worden dan Mozart deed in zijn 'Exsultate Jubilate', een motet voor spraan en orkest- Dank- en lofprijzing. Te Deum Laudamus. Hendrik. Andriessen, onze landgenoot die een zo be langrijke bijdrage heeft geleverd aan de hedendaagse orgel- en koormuziek, schreef een gloedvol Te Deum. Een dankbaar werk- om uit te voeren, een boeiend werk om te beluisteren. Het jubileumconcert van Asaf staat onder leiding van Frits Kox. dirigent van het Geweste lijk Orkest. Het is de eerste maal dat hij Asaf leidt, doch gezien zijn prestaties met het orkest in de afgelopen periode is 't. gerechtvaardigd grote ver wachtingen te koesteren van dit concert. Temeer als hij in staat blijkt de gewenste eenheid tus sen koor en orkest te bereiken. Medewerking zal worden ver leend door de\ sopraan Ank Reinders en de bariton Cor Niessen. De entreeprijs bedraagt 10: houders c.j.p 5; 65 kaart 8. Kaarten kan men telefonisch bestellen onder de nummers 650659 en 662319. vanaf 4 no vember aan het Congresgebouw. Adr. Hager Zuidwalland Het Buurtkomitee Zuidwallanj heeft in een brief aan de ge meenteraad aangedrongen o| een spoedige besluitvormini over de- bestemming van h« Zuidwalland. Het comité, dat he behoud van het Zuidwallan voorstaat, wijst erop dat het uit blijven van een beslissing nadej lig is voor het functioneren ai speel- en groenvoorziening vai het land. Elke aanvraag on meer en beter materiaal word nu afgewezen met het argumea dat het land slechts een tijdelh ke speelweide is en dat er daas om niet te veel geld aan worden gespendeerd, aldus hs Buurtkomitee. 'Het begrip 'tijde lijk' wordt nu al drie jaar laq als argument gebruikt'. Wijkweek 'Mensen Buitenspel' is het th< ma van de wijkweek die van tót 9 november gehouden won in hst Valkenbos Regentessi kwartier. Tijdens deze wijkw© wjl de werkgroep 'Discriminatii die de week organiseert, aai dacht besteden aan mensen e groepen die door de maatschaj pij yeelal niet geaccepteerd wo: den, in minder of meerdere mi te. De hele week door worden in de verschillende wijkeend van 'le buurt bijeenkomsten g houden waar telkens één gröi centraal staat: gevangenen, h mofielen. gehandicapten etc. I avonden beginnen om acht Ui en worden maandag gehoude in Centrum De Beek aan Gheynstraat en het Jowega-gi bouw aan de Newtonstraat. dinsdag alleen in Jowega-g bouw. woensdag in gebouw 1 Haard. Daguerrestraat. en Centrum de Steeg, van Swindei straat en op donderdag in Cei trum de Steeg en in het. Dia stencenlrum aan de Copernicu straat. De week wordt zaterdagmiddag november afgesloten met a In.f o-Markt in het genoenu Dienstencentrum. De telefonische hulpdienst S( kreeg vorig jaar maar li© 16000 telefoontjes van mens die op één of andere manier moeilijkheden zaten en de hu van deze telefoondienst inriep* De SOS-dienst. die gevestigd aan de Van der Duynstraat 1 in Den Haag heeft echte rvooi voor de langere kontakten n deze mensen-in-nood nog e flink aantal vrijwilligers nod die een persoonlijker en langt riger re'atie dan via de telefo mogelijk is met de hulpzoe! willen aangaan. Het telefoo nummer van de dienst is 8822 Leijenburg Het bestuur van de Stichti Wijkgebouw Leijenburg h© van B en W te horen gekreg dat rij mogen overgaan tot u breiding van het wijkcentn aan de Hoogkarspelstraat. stichting mag het naasth et ce trum gelegen pand verbouw en inrichten voor een bedi van ten hoogste 45.000 guldi Omdat door deze uitbreiding exploitatiekosten van het Wi gebouw Leijenburg hoger zul wórden zal de subsidie word verhoogd. Voor het Wijkberaad Leijenbi is bovendien een regeling j troffen om de kosten van akti teiten als werkgroepen wijkoi wikkeling, burenhulp en jonj renwerk op te vangen. Bove dien za' het Wijkberaad een s minisriatieve kracht moe' aantrekken. Vooruitlopend een definitieve regeling heeft gemeente nu voor het jaar 1 een bedrag van bijna 28.000 g den neschikbaar gesteld. En dan nog De heer D J. Brouwer vi vrijdag het feit dat hij veer jaar m het onderwijs werkza is. Momenteel is de heer Bri wer hoofd van de Calvijnsch I in Katwijk. De jubilaris is voci bekend door zijn prekend ie regelmatig in verschillende k ken van de omgeving van KJ wijk houdt. nederlands congresgebouw nov DIRIGENT: WILLEM VAN OTTERLOO nov SOLISTEN: WILLEM NOSKE, viool GERTIE CHARLENT. sopraan Mozart: Ouverture Die Zauberflöte Mendelssohn: Vioolconcert Mahler: Symfonie 4 Prijzen: 20.10 - 15.10 - CJP 11.60 - 8.10 Losse kaartan nog verkrijgbaar Konfliktsituaties vragen om overleg. Soms strijd. Daarvoor dient - - de vakbeweging. Maar kom niet met uzelf in konflikt. Wordt lid van het CNV. wie lef het ft, wordt lidvao het CCN\& GEMEENTE LEIDSCHENDAM Op de afdeling financiën ter gemeentesecretarie kan worden geplaatst EEN MEDEWERKER Im/v) die in hoofdzaak zal worden belast met de boekhoud kundige verwerking van ontvangsten en betalingen. Eiseri: - het bezit van het praktijk diploma boekhou den gevorderde studie voor het diploma M.B.A. of een andere gelijkwaardige oplei ding De voorkeur gaat uit naar sollicitanten die reeds ervaring met soortgelijke werkzaam- j heden hebben en die over een grote mate j van accuratesse beschikken. Salaris: Afhankelijk van leeftijd en ervaring kan fa voor 21-jarigen en ouderen een salaris wor- den geboden tussen f 1.436,— en f 2.011,- bruto per maand. Voor minder- j jarigen geldt een salaris naar leeftijd. j De gemeente biedt goede secundaire arbeidsvoorwaar den, onder meer op het terrein van de ziektekostenver zekering en de studiefaciliteiten. Inlichtingen omtrent de geboden funktie kunnen telefo nisch worden ingewonnen bij de chef van genoemde af deling. de heer H.A. Niersman, telefoon 070 - 20 93 50, toestel 111. Schriftelijke sollicitaties, binnen 10 dagen na het ver- P schijnen van dit blad te richten aan burgemeester en r wethouders van Leidschendam. —41

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6