Surinaamse kinderen al spoedig in gewone klas dichtbij Rijexamen wordt duurder ;nze betrouwbaarheid euw beleidsplan dig njderzoek voltooid S;ar mogelijke eJlkoping Stmerleden Luchtverdediging vliegbases wordt sterk verbeterd Veel klachten tegen medici Zon probeert het weerrapporten over poppen en aardappelen droom poppekop ziek gratis misverstand ^DERDAG 30 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 )ommentaar Onderwijs gericht op integratie in de Nederlandse samenleving [de Tweede Kamer, bij het debat de begroting van defensie, is week de vraag gesteld of Neder- een betrouwbare bondgenoot is. twijfelt aan de loyaliteit van ons ten opzichte van de NAVO, leelt het nationale defensiebeleid •echte geïsoleerd van het totale ingsbeleid, gericht op de bevorde- van een meer verantwoorde, poli- economische en sociale orde- il0i zowel nationaal als internatio- bbe jke politieke druk op onze defensiebe- ara ing is het gevolg van het verband e^j wordt gelegd tussen de zorg voor va; n veiligheid en de inspanning die 'B menen te moeten opbrengen o"m binnen voldoen aan andere ver- htigen, bijvoorbeeld die ten op- u s te van de derde wereld, n c van de uitgangspunten van het onale defensiebeleid is, dat samen- king met anderen in de NAVO Dtieel is voor onze veiligheid, irbij gaat het uiteraard om meer het leveren van een overeengeko- i defensiebijdrage door de leden. I^jj; de NAVO heeft als organisatie eigen verantwoordelijkheid. Zij onder andere de voorwaarden -,i scheppen die de leden in staat aj en een verantwoorde defensie-in- ining op te brengen. iraktijk is. dat de NAVO onvol- ide gezag en mogelijkheden heeft een meer effectief en goedkoper van de grond te krijgen. Vele irden guldens worden jaarlijks >ild door het gebrek aan samen- ;ing tussen de leden op het gebied onder andere de organisatie en sting van strijdkrachten. Individu- belangen hebben nog altijd de ;keur boven het gemeenschappelijk ng van een verzekerde veiligheid. 1 aar kritiek op Nederland behoort »IA /O zich meer bescheiden op te 'en. Immers, ons land heeft altijd j lereidheid getoond tot vérgaande l inwerking en onze defensiebijdra- oet zeker niet onder voor die van re, kleinere landen als België, (ada, Noorwegen en Denemarken, ^dat wij loyaal zijn, mag blijken uit lereidheid van onze regering om nu weer naar de bondgenoten te eren. Bepaalde bezuinigingsmaat- len zijn al geheel of gedeeltelijk jedraaid. daarmee zijn de problemen, voor wij staan, niet van de baan. onvoldoende verbetering van de inwerking en voortgang van bij beeld de bondgenootschappelijke 'erdeling zal het op den duur ogelijk zijn. de nationale krijgs- ïtplannen in hun volle omvang te haven. de NAVO is de tijd meer dan om aan de slag te gaan. Er zal de komende jaren een nieuw dsplan op tafel moeten komen voorziet in ten eerste: een verde- van verantwoordelijkheden en ta- tussen Amerika en West-Europa tussen de Westeuropese landen rling; ten tweede: een op ontspan- gerichte strategie en ten derde: samenwerking op het gebied van rganisatie en uitrusting van strïjd- j (rganisatie jhten. ineer de organisatie hiermee geen jt maakt en krampachtig vast blijft "ten aan de in het verleden over- lekomen verplichtingen, vrezen wij het uithollingsproces (waarvan de pen in zuidelijk Europa reeds dui- k zichtbaar zijn) niet meer te fcn is. ft de regering wel voldoende ge- l om de problemen die hier spe- Jduidelijk te maken? Een te sum- 'e en te gebrekkige beleidspresen- J wekt de indruk, dat het tenslotte igaat om het nastreven van partij- iieke hobbies. mogen echer niet vergeten, dat jeloofwaardigheid van onze defen- ispanning, met name in de ogen !de leden van het Warschau-pact, lal wordt bepaald door de eensge- heid, waarmee volk en krijgs- ht zich achter het beleid opstellen, f eensgezindheid dient met kracht (orden nagestreefd. st HAAG Het openbaar minls- in Amsterdam heeft het on- e( ek naar de omkoopaffaire et de vervanging van de Star rier door de Amerikaanse F 16- afgesloten. Minister Van Agt, iit de Tweede Kamer per brief y jleelde, zal binnenkort bekend of het onderzoek nog tot strafvervolging zai leiden, eifonelusies van het onderzoek to n°S niet bekend gemaakt. Het rzoek werd ingesteld na be- „kligingen van de Kamerleden (PvdA) en Keja (WD) jjhet Franse vliegtuigconcern .^ault (de producent van de con- rende Mirage-jager) gepro- r 1 had hen om te kopen. Die pgen zouden zijn gedaan door 'Nederlandse vertegenwoordiger Dassault, ir. J. Botterman. die chter steeds ontkend heeft. door Piet Hageri AMSTERDAM Elke week kunnen er in Suriname een paar schoolklassen worden gesloten. Per vliegtuig verhuizen de leerlin gen naar Nederland. Dat betekent dat hier wekelijks een paar klas sen met Surinaamse kinderen ingepast moeten worden in de Neder landse scholen. Exacte cijfers zijn niet bekend. Maar als we aannemen dat er elke week meer dan duizend Surinamers op Schiphol arriveren, dan zitten daar toch zeker twee, drie school klas jes bij. Dat klopt ook wel met het aantal extra leerkrachten dat wordt toegewezen door het ministe rie van onderwijs. Sinds maart van dit jaar zijn al ongeveer zeventig boventallige leerkrachten benöemd voor de opvang van Surinaamse kin deren. Vanaf Schiphol gaan de meeste Su rinamers eerst naar een van de lan delijke opvangcentra (Soest en Leeuwarden). Als het goed is duurt het verblijf hier niet langer dan en kele dagen. In die korte periode ma ken de kinderen voor het eerst ken nis met het Nederlandse onderwijs. Veel meer dan een eerste kennisma king kan dat nog niet zijn. De kin deren moeten wennen aan de nieuwe omgeving, aan het klimaat, aan de rap-pratende Nederlanders. Fysiek zitten ze dan op een Nederlands schooltje, maar eigenlijk zijn ze met hun gedachten nog in Suriname. Na enkele dagen verhuizen de kinde ren opnieuw, hu naar een van de ruim vijftig regionale opvangcentra, die over het hele land verspreid zijn. In deze centra kunnen ze meestal en kele maanden blijven. Dan verhuizen de emigranten en dus ook hun kinde ren voor de derde maal, misschien wel weer naar een tijdelijke bestem ming. Toch is het in die regionale centra dat het Surinaamse kind vertrouwd moet raken met het Nederlandse schoolsysteem. Als het enigszins mo gelijk is gaan ze naar gewone scho len. Alleen als het niet anders kan worden er speciale klasjes in het re gionale centrum gevormd. Voor de school die er van de ene op de andere dag ineens tien, twintig, misschien wel dertig nieuwe kinde ren vanuit een heel ander land bij krijgt is dat geen geringe opgave. Er moet erg veel geïmproviseerd worden. Om te beginnen moeten er in de meeste gevallen extra leer krachten worden aangetrokken. On het ministerie van onderwijs hebben de heren R. I. Lindeboom (zelf af komstig uit Suriname), en N. J. van Haren handen vol werk om alle aan vragen uit het. land met spoed af te werken. In afwijking van alle gel dende ambtelijke procedures heb ben zij de bevoegdheid om waar no dig extra leerkrachten (42.000 gul den per leerkracht op jaarbasis) toe te wijzen. In zo'n geval blijft de hele papieren rimram die anders nodig is achterwege en via een telefoontje wordt de zaak snel geregeld. Voor de grote steden geldt een aparte re geling: hier wonen al zoveel rijksge noten dat zij permanent beschikken over geld voor extra leerkrachten. Problemen Als het schoolbestuur erin slaagt gauw een onderwijzer te vinden blij ven er nog genoeg problemen over. Er zijn lokalen nodig, het vervoer moet geregeld worden, er moeten leermiddelen komen, enzovoorts. On derwijzers die Surinaamse kinderen in hun klas krijgen moeten zich plot seling verdiepen in de achtergronden van deze kinderen. Wie weet in Ne derland precies hoe de samenleving in Suriname in elkaar zit? Hoe gaat het daar op school toe, welke ver schillen bestaan er tussen de diverse bevolkingsgroepen, hoe zit het met de kennis van het Nederlands, be staan er boekjes die geschikt zijn voor Surinaamse kinderen en zo zijn er nog heel wat vragen waarmee een onderwijzer 'overvallen' wordt. Het ministerie van onderwijs advi seert de scholen de kinderen uit Su riname meteen op te nemen in de gewone klassen en hen niet eerst apart te zetten. Het argument daar voor is dat het contact met Neder landse leeftijdgenootjes het proces van aanpassing het meest bevordert. Toch vinden veel scholen dat een te grote sprong. De meeste scholen hebben daarom sluisklasjes, waarin de Surinaamse kinderen worden op gevangen. Na maximaal twee maan den stromen de kinderen dan door naar de gewone klassen. Ze hebben dan voldoende tijd gehad om een beetje te wennen en de school heeft kunnen uittesten op welk niveau de kinderen thuis horen. Niet 'bi-cultureel' Het onderwijs dat Surinaamse kin deren krijgen is in principe gelijk aan dat wat Nederlandse kinderen leren. De officiële politiek van de Nederlandse regering is gericht op integratie van Surinamers in de Ne derlandse samenleving en voor het onderwijs betekent dat: gewoon Ne derlands onderwijs. Er is dus geen sprake van 'bi-cultureel' onderwijs zoals dat voor kinderen van gastar beiders bestaat. De situatie is we zenlijk anders, zo is de redenering. Een kind van een Griekse gastarbei der spreekt een andere taal en de kans is groot dat hij later terug gaat naar Griekenland. Dan is het gewenst dat er ook op een Neder landse school iets gedaan wordt aan de Griekse taal en cultuur. Voor Su rinaamse kinderen wordt dat niet nodig geacht. Wel zullen de onder wijzers waarschijnlijk meer over Illustratie uit „Rob en Ilva", taaiprogramma voor kinderen uit Suri- name, ontwikkeld door onderwijsbegeleidingsdienst in Amsterdam» Bijlmer. Suriname vertellen dan ze gewend zijn. Je kunt zorgen dat er Suri naamse leesboekjes zijn, je kunt Su rinaamse verhalen voorlezen of wat extra aandacht geven aan de ge schiedenis van Suriname. Maar echt 'bi-cultureel onderwijs' is dat niet. Groepen Surinamers die de gedachte aan terugkeer naar Suriname wil len levend houden streven daar wel naar (de stichting Tenasu in Am sterdam of de stichting Denice in Su riname). maar officieel blijft het onderwijs toch gericht op integratie. Vrije keus Wanneer ergens een regionaal cen trum wordt gevestigd is er meestal overleg met alle scholen in de om geving. Net als Nederlandse ouders hebben Surinaamse ouders vrije schoolkeuze. Terwijl openbare scho len verplicht zijn een plotseling in de Snel improviseren vaak noodzakelijk gemeente gevestigde groep Suri naamse kinderen op te nemen, kun nen bijzondere scholen nieuwe leer lingen weigeren, al is het niet waar schijnlijk dat ze vah dat recht ge bruik maken als voor de nodige voor zieningen gezorgd wordt. Een overwegend katholiek dorp met alleen een katholieke school kan zo plotseling een invasie protestanten, mohammedanen en hindoes beleven. In een volgend artikel zullen we na der ingaan op de aanpassingsproble men van het Surinaamse kind op de Nederlandse school. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De luchtverdediging va<n de zeven vlieg basses in Neder land zal worden verbeterd. De ver dediging zal komen te bestaan uit gemoderniseerde hawk-raket een heden en 40 millimeter luchtdoel- kannonnen voorzien van Neder landse vuurleidingsapparatuur. Met de Hollandse Signaal appara- tenfabriek zal deze week een con tract worden getekend voor de le vering van zogenaamde 'fly-cat- cher' radarinstallaties die met luchtdoelkanonnen zullen worden gecombineerd. Staatssecretatis Ste- merd'ink van defensie heeft dit gis teren meegedeeld Volgens een militaire werkgroep zal op de aangegeven manier voorlopig een redelijke oplossing zijn gevon den voor de vliegveldverdediging. Voor dit doel was in de defensieno ta in de prijzen van 1974 92 mil joen gulden uitgetrokken. Ongeveer twintig miljoen hiervan zal worden Van een verslaggever RIJS,WIJK Het rijexamen wordt met ingang van 6 november duur der. De tarieven worden dan als volgt: volledig examen personenauto's ƒ50,25 (was ƒ43,75), een herexamen alleen praktijk ƒ46,50 (was ƒ40,50); een volledig examen voor motor, vrachtwagen of autobus 46.50 (was ƒ40,50), en herexamen praktijk in deze categorieën 37,50 (ongewij zigd) en een theoretisch herexamen ƒ28,75 (was ƒ25,De prijs van het formulier eigen verklaring (ge neeskundig) wordt 4,25. Van een verslaggever DEN HAAG Ruim vierhonderd klachten over medische handelin gen zijn dit jaar al binnengekomen bij de geneeskundige inspectie. En de meeste van die klachten blijken gegrond te zijn. ofschoon ze mees tal niet van ernstige aard zijn. Dit besteed aan verbetering van de luchtverdediging bij de landmacht. De verbetering van de luchtverde diging zal geleidelijk gebeuren en in 1979 voltooid zijn. heeft staatssecretaris Hendriks ge antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Bij het merendeel van de klachten kon na een gesprek met de klager of de aangeklaagde een oplossing worden gevonden. In enkele geval len wees de geneeskundig inspec teur de artsen op hun tekortschie ten. Verder heeft de inspecteur zich in enkele gevallen gewend tot het openbaar ministerie, zo deelt de bewindsman mee. De zon heeft het gisteren dapper geprobeert. Vooral in het zuiden blonken er opklaringen aan de lucht en ook in het midden van het land was hier en daar een glimp van de zon te zien. In het noorden zagen we dicht bij Heereveen tegen half twee eventjes het begin van een doorbraak, daarna schoven de dampige lagen weer dicht ineen. Nee, een alround zonnige show is in Nederland gisteren niet opge voerd. maar we houden moed. Van daag en morgen wordt de kans op opklaringen of zonnige perioden groter bij een wat toenemende zuidelijke wind. Lukt dit allemaal volgens plan dan kunnen de mid dag temperaturen tot waarden tus sen 10 e 15 graden oplopen. Ook in noordwest-Duitsland zat gisteren alles potdicht. Hamburg kon geen /hogere temperatuur krijgen dan 4 graden, Berlijn-vliegveld Schöne- feld 3 graden. Het vliegverkeer wordt daar sinds vorige week vrij dag vrijwel doorlopend belemmerd. Het station Kalten Nordheim in de DDR reeg een maximum van 2 graden, maar het zicht was daar gisteren in een dikke mist dan ook niet groter dan honderd meter. Ook in Linz was het met 4 graden bepaald niet na-zomers, maar het ging iets beter in Neurenberg en Hannover (7). Saarbrücken (8) en Bremen (9 graden Celsius). Evenals de voorafgaande dagen was de hoogte van de temperatuur opnieuw sterk afhankelijk van de hoogte waarop het waarnemingsstation zich bevond. Kijk eens naar de volgende opklimmende reeks: Stuttgart 12, Dresden en Wasser- kuppe op 900 meter: 14, Kahler Asten, Sauerland op 780 meter: 16. Graz en Wenen 17. Locarno en Innsbruck 18 graden Celsius Het was daar zestien graden warmer Weerrapporten van gisteravond 7 uur. .maximum temperaturen van gisteren en neerslag 719 uur. Amsterdam onbewolkt 8 0 De Bilt mist 9 0 Deelen half bewolkt 11 0 Eelde geheel bewolkt 5 O Eindhoven mist 14 O Den Helder geheel bewolkt 5 O Luchth. B'dam mist 11 0 Twente mist 10 0 Vlisslngen half bewolkt 12 0 Zuid Limburg zwaar bewolkt 15 O Aberdeen half bewolkt 16 O Athene onbewolkt 21 0 Barcelona onbewolkt 21 0 Berlijn geheel bewolkt 4 0 Bordeaux half bewolkt 21 O Brussel onbewolkt 15 0 Frankfort mist 5 O Genève mist 9 O Helsinki regen 9 3 Kopenhagen geheel bewolkt 7 0.1 Lissabon zwaar bewoikt 21 0 Locarno onbewolkt 18 0 Londen half bewoklt 15 0 Luxemburg - licht bewolkt 9 O Madrid zwaar bewolkt 22 0 Malag8 licht bewolkt 22 0 Mallorca licht bewolkt 22 O Nice onbewolkt 20 0 Oslo zwaar bewolkt 10 0 Parl.is onbewolkt 16 0 Rome onbewolkt 21 O Split onbewolkt 22 O Stockholm zwaar bewolkt 11 0 Wenen mist 9 O dan plaatselijk in de DDR. Nog even de 3000 meter hoge Zug- spitze beklimmen. Hoe gedraagt de thermometer zich daar derzer da gen? Wel. op dat hogere niveau is het natuurlijk minder warm dan op 600 e 1000 meter. Het kwik wees er gisteren maximaal 6 graden bij een af en toe harde zuidoostenwind. In Italië is het ook al dankzij het bijna alles omvattende Euro-hoge- drukgebied 20 tot 22 graden gewor den bij veel zonneschijn en op de teen van Sicilië 24 graden. Nergens storingen en helemaal geen onweer daar. Hier het laatste thermische nieuws uit Israël: maxima van gisteren met tussen haakjes die van eergis teren Haifa 26 (26). Lod Airport 26 (27). Tel Aviv 29 (29). Jeruzalem 21 (22) en Eilat 29 (29). Achter een depressie viel in het gebied rondom Moskou met straffe noordelijke winden de winter in. Woensdagmorgen was het daar uit gebreid -7 tot -8 graden. Over Scandinavië zijn weer snel nieuwe depressies in aantocht die langs een zuidoostwaarts gerichte baan, gericht op de Oeral, telkens sneeuw brengen. Het Europese maximum vrijwaart de Oekraïne echter voor vroege winterkou. Hoog water voor vrijdag 31 oktober Vlisslngen: 10.56-23.34. Haringvlletsluizen: 12.37-0.00. Rotterdam: 1.16-13.32. Schevenln- gen: 12.07-0.00. IJmulden: 0.13-12.46. Den Helder: 3.45- 16 59. Harlingen: 5.56-19.21. Delfzijl: 8.14-21.14 onder redactie van loessmit Heel vroeger waren het vaders en broers, die met eindeloos geduld poppen voor dochters en zusjes uit esdoorn- of dennehout sne den. Echt handige houtsnijders maakten er beweegbare armen en benen aan, die op houten pinnen scharnierden. Wie denkt ook zo'n handige vader of moeder te zijn kan nu zelf zo'n houten pop ma ken, ook met houten pinnen. De complete werkbeschrijving is te vinden in 'Popmooi', zo'n leuk vierkant boekje van uitgeverij Bert Bakker in Den Haag. Grietje Hartman en Ellen Lens schreven het en zorgden zelf ook voor fo to's, tekeningen en vormgeving. Zo te zien hebben ze alleen het drukken en uitgeven aan anderen overgelaten. Behalve die houten pop staan er werkbeschrijvingen in van nog tien andere soorten, waaronder een leren pop, een matroosje, een sofapop, een 'antieke' pop en zelfs een popje voor de pop. Alle elf zijn het poppen die de laatste hon derd jaar (en sommige ook al lang daarvoor) erg in trek waren. De sofapop (nooit bedoeld om ermee te spelen, maar alleen om mooi te zitten wezen op de sofa in de sa lon) is met nog drie andere wel de moeilijkste; daar moet je zelf ook nog een masker voor het ge zicht bij maken, maar na bestu dering van het hoofdstuk over maskers moet dat best te doen zijn. Duidelijke werktekeningen zijn er niet alleen voor alle pop pen, maar ook voor hun kleertjes. Jurken, pakjes, jakjes, (lange) on derbroeken met kant, hemden, schoentjes, onderjurken, mutsjes hoeden en petten zijn zó van hei patroon over te nemen. In dezelfde serie van Bert Bak ker is tegelijk nog zo'n formaat boekje verschenen over een totaal ander onderwerp: aardappelen. Dat klinkt nogal prozaïsch, maar de titel ('aardappelkunsf) doet iets 'hogers' vermoeden. Nu hoeft de zin van het door de Amerikaan se Myrna Davis geschreven werk je ook weer niet zo ver gezocht te worden, ook al heeft Truman Capote (schrijver van 'In koele bloede') er een voorwoord in ge schreven en hebben 23 kunste naars voor de illustraties gezorgd. Er staat in hoe de aardappel aan z'n naam komt ons bintje bijvoor beeld is genoemd naar een Friese schooljongen)waar ie vandaan komt en wat ie allemaal beleefde, er zijn wat quasi-diepzinnige cita ten over de knollen in opgenomen, er staat een weinig om het lijf hebbende aardappel-woordenlijst in en ook het hoofdstukje 'ge zondheid en schoonheid' is niet om over naar huis te schrijven, maar de recepten vormen dan ook de hoofdschotel. Daar zitten heel bijzondere (maar zelden moeilijk te maken) tussen: aardappelwafels en sinaasappelaardappels bijvoor beeld, gesuikerde aardappels, pud- Advertenties en folders zagen er vroeger je hoeft er de fac simile-uitgave van de Leonidas- prijscourant 1913 maar op na te slaan wel een tikje anders uit dan vandaag. Andere teksten, zoe tige plaatjes en andere artikelen natuurlijk. Vroom en Dreesmann heeft nog eigen reclamemateriaal uit de jaren twintig en dertig, waarvan een paar plaatjes en teksten in het personeelsblad Ven- dex Press staan afgedrukt. Een heel stripverhaaltje van een vrouw die zich door haar man met de auto bij het warenhuis laat afzet ten, terugkomt met armen vol pakjes en door haar man ontvan gen wordt met de woorden: 'Ko lossaal wat 'n inkoopen, zeker erg goedkoop hè???' En een afbeel ding van een wat ouder, wande lend echtpaar, waarvan de vrou welijke helft tevreden opmerkt: 'En nu gaan we naar huis zonder pakjes, want alles wordt je bo vendien nog netjes thuisbezorgd'. Zelfs het nieuwe overhemd van 2,90 dat de kantoorbediende na kantoortijd nog even aanschafte ('Ja, vrouwtje, 'k ben wat later!') wordt thuisgebracht. Maar het mooiste is het romantische plaat je van een in bed zittende vrouw, turend over een sneeuwlandschap, met daarbij een vierdelig rijm a la Sinterklaas over een reclame actie: alleen tegen betaling van de verzendkosten kon je een on beperkt aantal wollen dekens gra tis laten wassen. De laatste regels van het vers gaan zo: 'Fijn zult U er onder slapen - Net als nieuw en schoon en frisch - En U droomt van Vroom en Dreesmann - Die U graag ten dienste is'. dingen, soepen, salades, broden, cakes en koekjes van aardappe len, en gerechten met namen als 'varkens tussen dekens', 'eieren in het nest', 'vissersboten' en 'Rus sische steppes'. Wie zijn dagelijkse aardappeltje niet kan missen, kan met dit boekje in elk geval heel wat va riatie in de warme hap met dop pertjes en magere jus brengen. Poppen- en aardapelboekje kos ten allebei 13,50. Wie erg zijn best doet, kan vol gens de beschrijving in 'Popmooi' zo'n oude, porseleinen poppekop heel goed zelf namaken. En als ie niet zo mooi uitvalt, zal er toch best nog iets aardigs uitkomen. 'Tenzij er een wonder gebeurt zijn de 24.000 iepen in onze stad ten dode opgeschreven', zegt Maurice de Moan, het hoofd van de Parijse stadsparken. Oorzaak van alle el lende, waarvan nu al vele duizen den iepen de dupe zijn geworden, is de Hollandse iepenziekte, zo genoemd omdat die in 1917 voor het eerst in ons land ontdekt werd. De Moan kan wel ongeveer uitleggen wat er met de iepen ge beurt. maar niemand heeft een idee hoe de bomen van de onder gang gered kunnen worden. 'An dere hoofdsteden hebben ons al tijd benijd om onze grote, oude bomen langs straten, op pleinen, in parken en bossen', zegt De Moan somber, 'maar zoals het er nu uitziet, wordt Parijs een kale stad'. De beroemde Place des Vosges, een van de oudste en aan trekkelijkste Parijse pleinen, is voor een groot deel overgroeid door 172 oude iepen, die nu onge twijfeld allemaal omgehakt moe ten worden. De autoriteiten zullen er wel iets meer dan tweehonderd lindebomen voor in de plaats zet ten, maar echt vervangen kunnen die de mooie, oude bomen niet. Ook de naburige bossen van Vin- cennes en het Bois de Boulogne zullen elk 1500 tot 2000 iepen moeten missen. De gemeente kan niets anders doen dan de zieken omhakken. 'We weten niet hoe lang het duurt voor ze allemaal dood zijn, maar dat ze dood gaan staat vast. We voelen ons net dok ters, die toekijken hoe een ernsti ge ziekte'de patiënt sloopt en niets kunnen doen om hem beter te maken'. Drie jaar geleden besloten de ver voermaatschappijen Maarse en Kroon en NBM voortaan onder de naam Centraal Nederland samen verder te gaan. Sindsdien is het allemaal zo snel gegaan, dat de maatschappij al aan z'n vijfhon derdste bus toe is. Die vijfhon derdste wordt vandaag, feestelijk versierd, in gebruik genomen. Niet op één lijn, maar vanwege het. feest, op verschillende lijnen, waar de nieuweling steeds een tijdje als extra wagen meerijdt. Wie er instapt mag gratis mee, maar proppen is er niet bij: meer dan het maximaal toegestane aantal passagiers mag de chauf feur er niet in laten. 'Profetie of misverstand?' staat er boven een knipseltje uit een pas verschenen encyclopedie, dat de NCRV in de gids heeft afgedrukt. De regels, die handelen over de NCRV. vermelden dat de omroep vereniging in 1924 is opgericht, waarna er dit staat: 'Grondslag was de Heilige Schrift'. Daartegen protesteert de NCRV: 'Wat ons betreft is de Heilige Schrift nog steeds de grondslag van de NCRV en dat zal ook zo blijven. Daarom toch maar spreken van een mis verstand'. 'Als we jou op hoefijzers zouden laten lopen, zou je dat leuk vinden?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5