Eerst ouderling, daarna Odd Fellow, hoe komt dat? u Vandaag Evangelisatiefilm over leven van Jezus Bijbel per maand-club groeit uit zichzelf ra Iedere zestien dagen bijbelboek in nieuwe .taal De STER heeft haar langste tijd gehad. Zeeman verdronken Ds. J. van Dam voorzitter baptisten-unie Bemepingswe Trans World Radf Nederland bestaak tien jaar Bijbelgenootschap Japan honderd jaja DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 KERK—BINNENLAND TROUW/KWART door A. J. Klei Een ouderling stapt eerst uit het ambt, vervolgens uit de kerk en 'bekeert' zich daarna tot de orde van de Odd Fellows. Hoe komt dat Hoe kom je in aanraking met de Odd Fellows die nu niet bepaald op de hoeken van de straten wervende lectuur uit staan te delen De jonge handelsman die ik met de ze vragen op het lijf val, kijkt me enigszins verschrikt aan. Hij was naar me toe gekomen omdat van daag. de 30ste oktober, de oudste Amsterdamse loge (de Concordia - loge) van de Independent Order of Odd Fellows tachtig jaar bestaat en hij er graag een bericht over wil hebben in de krant. We raakten even aan de praat en toen vernam ik dat hij hervormd ouderling was geweest en nu een geestdriftig lid is van de beweging der Odd Fellows. Maar op een interview heeft hij niet gere kend en hij is er ook niet op gesteld. We spreken af dat ik zijn naam weg zal laten en hem louter en alleen als uitgangspunt zal nemen voor een verhaaltje over wat Odd Fellows zijn en doen. Zoiets is geen overbo dige luxe. De meeste mensen weten niets van de Odd Fellows af óf hun wetenschap beperkt zich tot de op vatting dat we met een minder sjiek soort vrijmetselaars van doen heb ben. Hoewel deze omschrijving mis schien niet vleiend klinkt in de oren van de Odd Fellows, helemaal er naast is ze niet: vrijmetselaars en Odd Fellows hebben heel veel ge meen, maar terwijl de vrijmetsela rij haar aanhang recruteert uit de bovenlaag van de maatschappij, ko men de Odd Fellows uit alle rangen en standen. Een tweede verschil is dat er ook vrouwelijke Odd Fellows zijn, die Rebecca's heten. In zijn boek 'Kerk en secte' behan delt dr. F. Boerwinkel de vrijmetse laars en Odd Fellows in één para graaf. Hij vindt het 'niet ongepast om in deze bewegingen een correctie te zien op het tekort aan Philadel phia, aan broederliefde, in de kerken. Vooral op een tekort aan onderlinge daadwerkelijke steun. Want juist deze onderlinge steun, geestelijk zo wel als materieel, vormt een hoofd bestanddeel van de orden der vrij metselaars en Odd Fellows'. Dr. Boerwinkel concludeert dat beide orden een religieus humanisme als grondslag hebben. De orde der Odd Fellows dateert uit het Engeland van de achttiende eeuw. Handwerksgezellen die niet tot een gilde werden toegelaten (odd fellows: overblijvende of losse gezellen) sloten zich aaneen om el kaar bij te staan. Hier komt de kern vandaan van wat de Odd Fellows be weegt: de broederschap der mensen. Deze broederschap is mijn gespreks partner in de kerk niet tegen geko men, ook al zei je op de kerkeraad 'broeder' tegen elkaar. Hij zag wel naijver, onverdraagzaamheid, tegen werking maar hij praat er liever niet over. hij wil de kerk niet zwart maken. Hij zette op een gegeven moment een punt achter zijn kerke lijk lidmaatschap en werd buitenker kelijk. Een zoekende?, vraag ik. Hij antwoordt Dat zal ik niet direct zeggen. Wel had ik een onvoldaan gevoel en toen een vriend van mij vertelde over de Odd Fellows, bij wie hij aangesloten was, kreeg ik direct belangstelling. U had van tevoren nooit van Odd Fellows gehoord? Het is dus min of meer een gok als je tegen hen aanloopt? Ja, maar uit het feit dat vij hier zit ten te praten valt op te maken dat wij wel iets meer aan de weg willen timmeren. Kun je zomaar lid van de orde wor- den? Je moet er blijk van geven, de goede gezindheid te bezitten. Op stand of rang, op afkomst en ontwikkeling wordt niet gelet, maar het dient duidelijk te zijn dat voor jou geldt dat mens zijn inhoudt: médemens zijn. U vormt een gesloten groep? Ja. maar dat wil niet zeggen dat we in onszelf besloten zijn. Dat zou Vignet van de tachtig-jarigè Am sterdamse Concordia-loge van de Independent Order of Odd Fel lows. trouwens in strijd zijn met ons uit gangspunt. We doen via een stichting aan zorg voor bejaarden en alleen staanden, we organiseren boottoch ten en vakantiereizen, in Deventer staat een serviceflat en je hoeft geen Odd Fellow te zijn om daar in te kunnen komen. Maar we lopen met deze dingen niet te koop. Trou wens. het belangrijkste blijft voor ons de individuele Odd Fellow die probeert zijn overtuiging te verwe zenlijken m zijn contact met de me demens. Goed, maar toch een gesloten, je kunt wel zeggen, een selecte groep. Je mag er niet zomaar binnenwan delen. Dat is waar. Is kritiek op de kerk dan niet on billijk, want daar heb je het niet voor het uitkiezen wie er lid zijn of worden. Ook dat is waar. maar wanneer ik voor mezelf merk dat ik niet in de kerk en wel bij de Odd Fellows de broederschap van de mensen kan be leven én in praktijk brengen, dan kies ik voor de Odd Fellows. Want het gaat er toch om dat je die broe derschap beleeft en verwerkelijken kan en niet waar en in welk verband dat gebeurt? Ik heb nu de plaats ge vonden waar ik leer en de mogelijk heid krijg als mens voluit medemens te zijn. Bovendien kun je kerklid zijn en tegelijk Odd Fellow. Onder ons zijn meelevende kerkleden, tot gere formeerden toe. Maar een godsdienstige stroming willen de Odd Fellows niet vormen? Regel is dat we niet praten over godsdienst. Net zo min als over po litiek. Wel staat voor ons allen vast dat er een hogere macht is, maar iedereen is vrij dit begrip op zijn manier uit te leggen of in te vullen. Je kunt zaken als godsdienst en po litiek toch zomaar niet opzij schui ven? Als u bijvoorbeeld op een ver kiezingsavond samenkomt, houdt iedereen dan z'n mond over dc uit slagen? In onze officiële bijeenkomst in de tempel praten we er niet over. Daar na. in de nevenruimten, mag het wel, maar het gebeurt toch niet veel. In zijn privéleven heeft ieder zijn eigen overtuiging, maar als Odd Fellow hangen we geen bepaalde richting of partij aan. De orde kent benamingen als: tem pel. loge, grootmeester doet dat niet potsierlijk aan? 'Loge' betekent eigenlijk gewoon: bouwkeet, maar los daarvan, in de kerk vinden we het toch ook gewoon dat je het hebt over moderamen, praeses, scriba enzovoort? Ook de Odd Fellows hebben hun sym bolen en riten, waarover gezwegen wordt. Waarom eigenlijk? Via bepaalde rituele handelingen roe pen wij de sfeer op waarin wij met elkaar omgaan. Je kunt je niet op bevel voor elkaar open stellen maar juist door de onderlinge afspraak die achter onze riten en symbolen schuilt, komt er het geëigende kli maat. Daar is niets vreemds aan, je brengt het alleen niet op straat om dat je dan die laat ik zeggen samenbindende kracht er uit haalt. Kijk, we durven ons bij ons samen zijn ook kwetsbaar opstellen omdat je zeker weet: wat ik hier nu zeg komt nooit naar buiten. Het betekent een grote stimulans, tot bezinning en tot werkzaamheid. U bent nu min of meer toevallig met de Odd Fellows in aanraking aeko- men. Moet iedere belangstellende maar afwachten of hij eens tegen een Odd Fellow aanloopt? Belangstellenden kunnen informeren bij C. J. Ockeloen. Chr. Poolmanhof 14 in Amsterdam-West. UIT VAN LEZERS Gewetensbezwaren De ernst van de gewetensbezwaren tegen de militaire dienst worden dus toch onderzocht. Daartegen kan op zichzelf weinig be zwaar bestaan, mits aan de volgende voorwaarden voldaan is: 1. dat ook de ernst van' de motieven van de militair dienstplichtigen on derzocht worden; 2. dat de ernst van het geweten op zichzelf beoordeeld wordt in plaats van getoetst wordt aan wettelijke normen 3. dat de beoordelingscommissie wer kelijk onafhankelijk is; 4. dat de commissieleden vrij zijn van militaristische sentimenten en ob- jektief staan in het konflikt mili- tarisme-pacifisme resp. nationalis- me-mondiale solidariteit. Maar ook al is aan deze vier voorwaar den voldaan, dan is er geen enkel pro bleem opgelost, als van de erkende gewetensbezwaarde geëist wordt, dat hij op het punt van de vervangende dienst geen rechten meer kan laten gelden (Dr. De Kwaadsteniet). Deze eis gaat uit van de gedachte, dat al leen het militaire apparaat kan bijdra gen tot de nationale veiligheid, en is dus typisch militairistisch. De meest logische oplossing is. dat de commissie van advies de vraag stelt: 'Hoe denk je het effektlefst de natio nale veiligheid en de wereldvrede te dienen?", en dan in de dienstplicht regeling de mogelijkheden daarvoor geschapen v/orden. Dan is zowel het beoordelingspro bleem, als het dienstplichtprobleem opgelost. Groningen Tuinen van 't Foort Vaartuigbelasting Nu het voorstel tot forse verhoging van de autobela-sting kansloos ïykt. is iets anders bedacht: belasting voor motorboten en pleziervaartuigen. Moet dit kleine aantal nu de grote melkkoe gaan vervangen? Snapt men niet dat alle kosten bij elkaar (wat denkt men dat het onderhoud van een boot kost het zo duur gaan maken dat men ten einde raad maar weer de auto pakt en met de vakantie naar het buitenland trekt? Weet men ook niet dat dat weer veel minder werk geeft aan kleine werven, dat de winkels veel minder scheepsbenodigdheden. verven, lakken, vlaggetjes, énz. zullen ver kopen? En dat er weer een heleboel mensen meer op de autowegen zullen komen en andere reeds overbevolkte recreatiegebieden weer bezetten zul len? Het is weer het ene gat met het Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: 1 Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktie: Nieuwe Zljds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 65. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. andere stoppen maar het gat blijft. Het is weer het paard achter de wagen spannen. Inplaats van zelf te bezuini gen moeten de mensen uitgezogen worden. Leerdam G. Leusink O'Brien Geldenhuys Een paar vragen bij de brief van dr. O'Brien Geldenhuys aan de geref. kerken (Tr/K 24 okt.) inzake het racismefonds: 1. Als de NGK, zoals OBG beweert, 'met alle kracht werkt aan het bestrijden van onrecht en wreed heid in Z.A.', dan is haar kracht kennelijk wel erg klein! (We mogen deze uitspraak dan ook eerder een pertinente leugen noemen: de NGK toont zich hoogstens bezorgd over bepaalde aspekten van de regeringspol i- tiek. maar heeft nog nooit 'haar' regering veroordeeld of gedwars boomd. Zij valt integendeel haar eigen kerkleden die wel protes teren in de rug aan). 2. Wat bedoelt OBG met 'de dia loog', terwijl de NGK zelfs wei gert mee te praten in de Zuid- afrikaanse raad van kerken en de grootste moeite heeft met haar eigen zwarte dochterkerken, die wel lid van de raad worden? 3. Volgens OBG scheppen desinves teringen een 'oorlogspsychose' onder de blanken. Maar Z.-A. was toch al jaren militair verreweg het sterkste land van Afrika, lang voor er sprake was van des- in ves.eringen? Waarschijnlijk wordt bedoeld, dat teruglopen van de investeringen ook vervelend kan zijn voor het apparaat van geweld, waardoor de minderheid aan de macht moet blijven? 4. OBG pleit voor investeringen in de thuislanden door kerken en buitenlandse ondernemingen. De vraag is, waarom het op twee na rijkste land van de wereld zelf die stukjes land (13% van zijn totale oppervl.) niet ontwikkelt, waar het zijn zwarte bevolking «zo'n 70 van het totaalwil op bergen. Waarom moeten wij de politiek, betalen, waardoor OBG en de andere leden van de blanke groep een luxe-leven kunnen blij ven leiden temidden van de mi sère van miljoenen? Utrecht dr. Jan Schipper strom"! i\r TW GÏSTV. REN GEPLAATSTE BIJDRAGE OVER 'VERONTRUST' WAS VAN DE HEER J. KLEMENT TE DE KRIM. Lof der zotheid Waarom maken de progressieven zich zorgen over de toenemende werkloosheid? Hun nieuwste slogan was toch: 'een mens heeft geen recht op arbeid maar on inkomen'? Dë oplossing is heel simpel. Er zijn mensen die graag werken en er zijn mensen die liever niet werken. Als je de beschikbare arbeid verdeelt on der de mensen die graag werken, be vredig je daarmee hun behoefte. Zij werken dan niet alleen voor zich zelf. maar ook voor degenen die lie ver niet werken. Zij hebben dat er graag voor over, omdat anders im mers hun behoefte om te werken niet zou worden bevredigd. Zo is er geen enkel probleem en de stelling dat een mens geen recht op arbeid maar op inkomen heeft, is bewezen! P. Pronk 's-Gravenhage Zionisme (6) Waar haalt K. Vegter de informatie vandaan, dat een in het voormalig Palestina geboren en getogen Ara bier of Druze geen enkele kans kreeg om in 1948 naar huis en haard terug te keren na de door Israël af geslagen aanval van zes Arabische landen op de jonge staat, die de Ver delingsresolutie van de V.N. had aanvaard (Tr/Kw 27-10)? De waarheid is, dat Israël gevolg gaf aan het besluit van de V.N. d.d. 11 dec. 1948 en 40.000 vluchte lingen. die in vrede met hun buren wensten te leven, toestemming gaf om naar huis terug te keren. Aan hen, die niet vejrkozen terug te ke ren werden eventuele banksaldo's overgemaakt. De aangeboden recht matige vergoeding voor hun eigen dom werd onder Arabische druk meestal geweigerd. Volgens opgave van UNSCOP, de speciale VN-com- missie voor Palestina, verlieten maximaal 600.000 Arabieren het grondgebied van Israël. Anderzijds ontsnapten 800.000 Joden uit de Ara bische landen naar Israël, en kwa men daar totaal berooid aan, 50.000 zagen geen kans, en leven er nog in uiterst benarde omstandigheden, vooral in Syrië. Vlissingen D. van der Schoot Zionisme (slot) Zionisme is niets andere dan het eeuwenoude verlangen van het Jood se volk naar hun oude land Eretz Jisraël. Qngeveer 1500 jaar voor on ze jaartelling was er al een Joodse staat Israël. De Romeinen, die Is raël in de eerste eeuw bezetten, wilden elke herinnering aan Israël vernietigen en gaven het land toen de naam Palestina afkomstig van de Filistijen. Rond 1900 kreeg het Zio nisme een politieke vorm, o.a. door de Jodenvervolgingen in Rusland. Het huidige Zionisme kun je om schrijven als de Nationale bevrij dingsbeweging van het Joodse volk. De meeste Arabische landen kunnen beter de hand in eigen boezem ste ken. In veel ervan mogen Joden het land niet in. Syrië houdt nog steeds 4500 Joden in ghetto's als beesten gevangen. De enige godsdienst die is toegestaan is de Islam, terwijl in Israël Jodendom, Christendom, Is lam en Bahai naast elkaar bestaan. Oudenbosch (N.V.) G. Bego Allah (4) Lees aandachtig de zendbrieven van Johannes. Misschien begrijpt u dan dat er mensen zijn die het maar een trieste zaak vinden wat daar in Leeuwarden gebeurd is. Andijk J. Bakker Van een medewerker HEEMSTEDE De Stichting Woord en Beeld te Heemstede (een organisatie die zich bezig houdt met het uitbrengen van evangelisa tiefilms; adres Sweelinckplein 14) heeft twee nieuwe films in omloop gebracht: één over het leven van Jezus en één over jongeren die in de drug-scène terecht komen. 'Gospelroad' is de titel van een film waarin het leven van Jezus wordt be handeld. De opnamen van deze zes tig minuten durende film zijn ge maakt in Israël met een miniem aan tal spelers. De persoon van Jezus wordt hierdoor sterk geaccentueerd. In deze film zijn hoogtepunten uit het leven van Jezus verfilmd: de verzoeking in de woestijn, de tempel reiniging, het laatste avondmaal en zovoort. Door geluidseffecten is de kruisiging op nogal wrede wijze ver filmd. Boeiend zijn de fragmenten waarin het kruis midden in de wes terse maatschappij met haar wolken krabbers en voorbijsnorrende auto's is geplaatst. In tegenstelling tot een film als 'Jesus Christ Superstar' krijgt de opstanding van Jezus uit de dood alle aandacht. De film eindigt met de uitzending van de twaalf apostelen en de hemelvaart van Je zus. De persoon van Jezus is vertolkt door Robert Elfstrom. Helaas is Elf- strom de enige westers aandoende speler in het geheel. Dit in tegen stelling tot de anderen die de Is raëlische werkelijkheid meer benade ren. Het natuurschoon van Israël is knap verfilmd. De gesproken tekst is van de tot het christelijk geloof be keerde Amerikaanse gospelzanger Johnny Cash die afwisselend spreekt en zingt. Zijn taalgebruik is opval lend. wat ook in de ondertiteling naar voren komt: De aangehaalde bijbel teksten (een groot aantal) zijn in de bijbeltaal blijven staan. Alle andere tekst is speels en daardoor aanspre- kender. De rol van Maria Magdalena, ge speeld door de vrouw van Johnny Cash, is bepaald onduidelijk: mensen die niet beter weten veronderstellen Maria's verliefdheid op Jezus. De Film 'Gospelroad' is geproduceerd door Worldwide films, een Billy Gra ham organisatie. Her was voor dez« organisatie waarschijnlijk onoverko melijk Graham's stem aan 't eind van de film nog te laten horen. In een appèl roept hij de bezoekers van de film, op de hem bekende wijze op hun leven in dienst te stellen van hun Heer en Heiland. Filmtechnisch een boeiende film. In houdelijk als evangelisatiefilm echter met veel schoonheidsfouten. De tweede film die Woord en Beeld introduceert kreeg als titel mee: 'Het meisje dat uit het duister vluchtte', een eigentijds en realistisch verhaal over jonge mensen die aan verdoven de middelen verslaafd raken en daardoor vast komen te zitten. Via een gevangenispredikant en een christelijk opvangcentrum komt er weer wat licht in de zaak waarin geen oplossing scheen. Als 'nazorg-materiaal' heeft de Ver eniging tot Verspreiding van de Hei lige Schrift een speciaal bijbelstudie boekje uitgegeven. Het adres van de Stichting Woord en Beeld is Swee linckplein 14, Heemstede. AMSTERDAM In het afge lopen jaar werd iedere" zestien dagen een bijbelboek of bijbel- gedeelte gepubliceerd dat nooit eerder in die taal verschenen, was. Dit blijkt uit een onder zoek ingesteld door de Wycliff- bijbelvertalers en de wereld bond van bijbelgenootschap pen. Tegen liet einde van 1974 was er in 1549 talen tenminste één bijbelboek gepubliceerd, 23 talen meer dan een jaar daar voor. Ongeveer negentig pro cent van de wereldbevolking kan althans één bijbelboek le zen, in een van de talen die men beheerst. Volgens de stu die zijn er nog ongeveer 4.000 talen en dialecten waarin nog geen enkel bijbelgedeelte is gedrukt, de meeste van deze talen worden gesproken door slechts enkele honderden men sen. De gehele bijbel is nu ver schenen in 257 talen en het nieuwe testament bovendien in 625 talen. AMSTERDAM Twee en een half jaar geleden richtte het Neder lands bijbelgenootschap de „bijbel per maand-club'' op. Het is een club waarvan de leden elke maand minimaal vijf gulden bijeen brengen voor telkens een ander project buiten de grenzen. Allah (slot) Ik was heel blij dat de Hervormde Kerkeraad van Leeuwarden een kerkgebouw ter beschikking wilde stellen voor een niet-christelijke godsdienstoefening. Met dien ver stande dat die niet-christenen in het onderhavige geval Islamieten zijn, die echter m.i. wel degelijk in de zelfde God geloven als wij. 'Islam' betekent 'overgave', en omdat de Is lamieten dit ook doen. is hun geloof in alles wat er in de Koran staat, zo sterk. Als onze Christelijke overtuiging voor wat betreft de Bijbelse bood schap even sterk was, zou er niet zo'n beschamende verdeeldheid zijn in onze kerken en niet zo'n geharre war over tekstuitleg. En dan de 'Godgewijde muren'. Ik dacht dat wijdingen van voorwerpen bij reformatorische Christenen als onjuist beschouwd werden. En dat wij, sinds het voorhang van de tem pel scheurde op het moment van Christus' dood, geen gewijde plaat sen meer nodig hadden voor onze godsdienstoefeningen. Ik dacht niet dat de Heilige Geest zich liet opsluiten binnen kerkmu ren. maar alleen daar aanwezig is waar naar Hem gezocht wordt. Ik zou zelfs in een moskee kunnen bid den en daar de Heilige Geest aan wezig weten. En dan, wat een kans voor Christenen als Moslims in een kerk een godsdienstoefening willen houden, Door onze gastvrijheid kun nen zij een kerk van binnen zien: kunnen wij zeegen: dit. is onze kerk. zullen wij u ook vertellen wat wij hier doen en waarom? Voleens de zendeling-arts Lionel Gurnev (E.O.-uitrending on 23-10 j.l.) ziin er noe 600 milioen Islamie ten, die wel van Jezus als nrofeet gehoord hebhen. maar nog niet van ziin verlossende werk. Wat een taak ligt hier nog voor ons! Rotterdam mej. O. G. de Kwaadsteniet (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Nederland i gebied. ook zendings- Interview met Dirk Stikker. Politieke gevangenen in hongerstaking. Basisgroepen zitten erg graag In een hoekje. Hoe dieren ter dood werden veroordeeld. De afstandelijkheid van Martin Hart. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TJ2LEF.NR.: ab.prijs ƒ51.— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik Ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zondek postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Anlw nummer 1776. Den Haag Maandelijks krijgen de leden een con- tactbrief waarin over het project van de maand wordt geschreven en ov.er de groei van het ledental wordt be richt. Erevoorzitter van de bijbel per maand-club is Prins Bernhard. Het jaar 1973 sloot af met 3.300 le den. die samen 173.457,opbrach ten. Daarmee werd de verspreiding van bijbels en nieuwe testamenten mede bevorderd in Polen. Estland. Letland, Litouwen, in Indonesië en Uruguay. In al die gevallen was sub sidie nodig om de bijbel voor de ge bruikers betaalbaar te maken (de norm is: de prijs van een bijbel mag nooit hoger zijn dan het gemiddelde loon van één dag werken). Het jaar 1974 werd afgesloten met rond 5.300 leden, waarmee het jaar bedrag tot 322.731 was gestegen. Er kon méér worden gedaan. Mede door deze hulp werd bijbelverspreiding gefinancierd in Tsjechoslowakije, Kroatië, Israël, in India, Cambodja en Syrië, in Tsjaad, Kameroen en Egypte, in Chili, Paraguay, Guate mala en Haïti. Begin oktober bedroeg het totaal aantal leden rond 6.500. Er is dus een gestadige groei. Deze wordt voor een groot deel door de leden zelf veroor zaakt, omdat ze zelf namen en adres sen opgeven van hen die huns inziens voor het lidmaatschap in aanmer king zouden willen komen. Dit sneeuwbalsysteem werkt zeer effec tief. Uit alles blijkt dat deze club aanslaat bij zeer velen, juist omdat ze zich daardoor dicht bij het werk van bijbel vertalen, produceren en verspreiden betrokken weten. Inmiddels heeft de Nederlandse club de aandacht van het buitenland ge trokken. Bijbelgenootschappen in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland zochten kort geleden contact met het NBG om te bespreken hoe ook in die landen zo'n initiatief zou kunnen worden genomen. Nagegaan wordt of AMSTERDAM Dinsdagmiddag is uit het water van de Lijnbaans gracht het lijk opgehaald van de 42-jarige zeeman Frits F. van Vliet. Het dreef in debuu rt van de woon boot 'Vlek', waarop de zeeman woon de. Volgens de politie zijn er geen aanwijzingen van misdrijf. wellicht de organisatie en admini stratie samen kunnen worden ge daan. wat kostenbesparend kan wer ken. SNEEK Ds. J. van Dam te Sneek is voorzitter geworden van de unie van baptistengemeenten in ons land. Hij volgt als zodanig ds. W. Veen- stra op, die vijf jaar het voorzitter schap heeft bekleed, dit liever niet langer deed en nu vice-voorzitter wordt van het dagelijks bestuur der unie. Het aantal belijdende leden der bij de unie aangesloten gemeenten steeg van 10.218 (eind 1973) tot 10.547 (eind vorig jaar). Op de al gemene vergadering der unie is besloten tot het aanwijzen van een theoloog die zich voor een deel van zijn tijd zal bezig houden met bezin ning op en studie van de evangelisa tie-arbeid der gemeenten. In deze functie zal ds. H. Reiling te Dord recht worden benoemd. Ds. Th. v. d. Laan te De Bilt wordt conrector van het seminarium (daarover gespro ken: aangaande 'De Vinkenhof' te Bilthoven is besloten dit centrum aan te houden'en eventueel uit te bouwen). Met betrekking tot de situatie in Oost-Europa nam de algemene ver gadering der unie een resolutie aan, waarin de unie 'als haar overtuiging uitspreekt dat de mens als schepsel Gods het van zijn Schepper onver vreemdbare recht heeft ontvangen om Hem in vrijheid te dienen; ver klaart zich verbonden te weten met alle medegelovigen in die delen van de wereld waar overheden en rege ringen hun burgers dit elementaire recht, hetzij volledig, hetzij gedeel telijk, onthouden; en dringt er bij die overheden en regeringen met de meeste ernst op aan alle beperkin gen en belemmeringen die het hun burgers onmogelijk maken van deze vrijheid gebruik te maken, op te heffen.' Aldus de resolutie. 'WELVAARD' Men heeft daar in Enkhuizen, I zeker niet daar alleen, zo'n ld honderdzestig jaar geleden toca een wonderlijke hervormingsdag vierd. Zo lees ik dat de manner de Redevoering moesten zingen:! Ook de Welvaard, lang aan 't I nen. Zag men bij 't hervormingslicht.J Uit den duisternis verschijnen, Met een lagchend aangezicht, r Volken naderden elkander, Door de koop en Zeevaardij d'Eene voorspoed volgde d'ander 't Slaafsche Nederland streed vrij. Men zal hiermee wel de oorlog bedoeld hebben want veel strijd na de Franse tijd h nooit gehoord. Merkwaardig i gladde verbinding van het He mingslicht en de 'welvaard' 'koop en Zeevaardij'. Hoe gema lijk ging men ervan uit dat de ken elkaar 'naderden' door de mercie. Dat heeft wel anders pakt. Ten eerste naderen de v< elkaar maar moeilijk en zeker als het in een soort competitie om wie de slimste of de st* sport) is. We zullen het in a: dingen moeten zoeken. Waarsc lijk, of vrij zeker, kan daarb Stem die Luther hoorde spreki het unieke Woord ons op eei slissende wijze van dienst ziji dat Woord speelt het begrip 'di een grote rol. Het vreemde is d zo zelden volken bijeenkomen samen eens te overleggen hoe kaar en anderen van dienst nen zijn. Dienst kost inspannii 'afzien'. Zien we daar dan zo t op? Wij die nu echt wel kunner ten dat 'welvaard' niet reddend is? 1 ;jI NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdijk: L. man te Ermelo. Aangenomen naar Longerhouw' G. J. Ros kand. te IJsselstein. I Bedankt voor Beerserveld (toez.f A. T. Deinu mte Zaamslag. Beroepbaar: D. Plantinga, Heemskerkstr. 7 a, Ede. GEREF. KERKEN JJ Beroepen te Zeist (part time?1 J Zwarts te Schoonebeek; tef werd: D. Jansma te Ter Apel. Bedankt voor Nieuweroord: Omta te Zwartebroek. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Avereest-Dedems' H. Veldman, kand. te Zwolli Aduart: J. P. C. Simpelaar, kal Zwolle. GEREF. GEMEENTEN i. Beroepen te Randburg (ZA>r Vergunst te Veen. Bedankt voor Bodegraven: j£ Verweij te H.I. Ambacht. BAARN De Nederlandse aftf van Trans World Radio bestaair1 jaar. Dit wordt zaterdag 8 nover gevierd in de gereformeerde F aan deOudeUtrechtsebaan te BI Een van de sprekers zal zijnpl Mial van de TWR-zender in Carlo. f Trans World Radio is eén interrëi nale organisatie, die zending belt per radio. Het hoofdkwartier! Trans World Radio voor de B lux bevindt zich in Baam. Daari den elke week zes radioprogranj' van eljc een kwartier gemaakf' Nederlandstalige produkties wo uitgezonden via de TWR-zendL Monte Carlo en Bonaire. World Radio heeft daarnaastL zenders in Swaziland, CypruT Guam. TWR-Nederland zendt op woei avond en zaterdagochtend uit dio Monte Carlo. Volgens Ha: der Steen, die de Nederlands! zendingen vanaf de oprichting zorgt, werken predikanten en gelisten uit vrijwel alle Nederl kerken aan de TWR-prograi mee. 'Ze hoeven geen bepaalde logische kleur te hebben mogen niet hardnekkig stokpi berijden. Een belangrijk b< van TWR is, dat we ons in dej gramma's tegen niemand afzetl De TWR-programma's b< voornamelijk uit prediking, studie en beantwoording van vi De kosten worden bestreden uit willige bijdragen van christen! TOKIO Het bijbelgenootscha] I Japan bestaat honderd jaar. Dip heeft tot ver buiten de kring kleine, protestantse kerken dit genootschap steunen de aandacl trokken. Een van de grootste 0' bladen publiceerde een extra b van zes pagina's waarin de ge<r- denis en het doel van dit bijl nootschap werd beschreven. Uitgezonderd tijdens de jongst! reldoorlog is de bijbelverspreidi Japan steeds vooruit gegaan s r 1916. In 1948 kon zelfs aan de niet voldaan worden en groeit;1 een zwarte markt voor bijbel werd toen 20. yen betaald vooi 5 bijbel die officieel 3 yen kostte bijbelgenootschap van Japan spreidt nu meer dan zeven mi 'r bijbels en bijbelgedeelten perjjj. Het is het eerste genootschap Derde Wereld dat in staat is O 0 te dragen aan het wereldhulpfcn voor de bijbelverspreiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2