Uit de weekbladen Friesch-Gromngsche HypotheekbankN.K Twee aanvragen voor lerarenopleiding in Overijssel gehandhaafd Pressiegroepen Franco Juan Carlos Werkgever Portugal 'Rijksdienst mocht worden overgeplaatst' Europa Uitgeloot f 11.740.800,- pandbrieven 9% pandbrieven 1975 per 1978/1987 a 99.50% Protestantse stichting wijst compromis-voorstel af Krijgsmacht DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS8 De Tijd: In De Tijd laat Gerard Kerkvliet twee hoogleraren van 'uiteenlopen de politieke signatuur' aan het woord over het verschijnsel pressie groepen (binnenschippers en bin nenkort ook handelsreizigers). Ter wijl de overheid steeds meer be vreesd lijkt te worden voor actie voerende groeperingen komen de hoogleraren Hans van den Doel (PvdA) en Gerard Scholten (WD) tot de conclusie dat pressiegroepen een bijdrage leveren aan de verdere democratdserintVan den Doel: "Men denkt direct dat het een aan slag op de democratie is. Ik denk juist dat het een versterking is'. Rob Vermaas was in Paramaribo toen de Tweede Kamer de rijkswet voor de onafhankelijkheid van Su riname aannam. Hij geeft een sfeerbeeld van het dagelijkse leven lm de Surinaamse hoofdstad. Een lachende Arran, een optimistische Robin Ravales (statenlid van de regeringsgezinde PNR), die zijn po litieke tegenstanders 'imbeciel' en "koloniaal fossiel' noemt. Maar vooral ook de angst van de Hin doestanen. die vrezen na 25 novem ber onderdrukt te worden. Zij blij ven bij hun standpunt, dat Surina me het ergste moet vrezen. H. J. Neuman bekijkt de kansen van Franco's opvolger, prins Juan Carlos. 'Een onervaren prins op zoek naar het juiste midden'. Verder uitgebreide aandacht voor het relaas van Golda Meir, de ex- premier van Israël, die haar me moires op papier heeft gezet. De Nieuwe Linie: In het openingsartikel van De Nieu we Linie beschrijft Anton Con- standse de periode in Spanje van de Tweede Republiek (1931) tot en met de burgeroorlog (1939). 'Van de zijde van Franco is de burger oorlog met ontzaglijke wreedheid gevoerd, ook nog nadat op 1 april 1939 de overwinning verzekerd was. Het. aantal slachtoffers van de mi litaire opstand is geschat op één miljoen. Het land was zo uitgeput, de verwoestingen waren zo groot, dat Franco niet kon deelnemen aan de oorlog in het westen. Zijn for mele neutraliteit, toen in 1945 zijn beide beschermers-Hitier en Musso lini 'ten. onder gingen, aldus Con- stamdse. Verschillende organisaties schrijven een gezamenlijke open brief aan staatssecretaris Zeevalking over de 'rechtsverkrachting' bij de regular!- satie van gastarbeiders. TJ zegt. dat' de datum van 1 november gehand haafd blijft, maar dat wie zich voor de vijftiende meldt nog in behan deling eal worden genomen. Deze verklaring werkt verwarring. Wij verzoeken u deze verwarring weg te nemen door een openbare uiteen zetting via radio, televisie en pers. Het is ons bekend dat de instruc ties aan de vreemdelingendienst anders luiden', zo staat in de brief. Een analyse van de ervaringen met kinderen die in de jaren zestig anti-autoritair opgevoed zijn staat in een langdradige beschouwing 'De conclusie van de anitdautoriitaire voorlieden nu is: De anti-autori tair begeleide kresjkinderen van de zestiger jaren zijn actieve openlijke en zelfbewuste mensen geworden', aldus De Nieuwe Linie. Elseviers Magazine: De gesprekken die de Newsweek- verslaggever Annaud de Borchgrave had met de opvolger van Franco zijn vertaald terug te vinden in Elsevier. Juan Carlo6 zegt. dat hij zich geen moeite moet sparen om de wanorde en chaos te voorkomen die in sommige landen ten onrech te voor democratie wordt versleten. 'Spanje moet een sterke leiding krijgen'. Oneens was Juan Carlos het met de buitenlandse kritiek over wat in de recente weken in Spanje gebeurde. Hij veracht de petities, de protesten en demon straties in het buitenland. Krasse uitspraken zijn te vinden in het verhaal over het Noordbrabant se dorp Haren, dat zich heftig ver zet tegen de komst van tweehon derd rijksgenoten. Haren peikert er niet over rijksgenoten te bergen. Die mensen houden van raar eten. Wij houden van gewoon eten. Ge hebt er die angst hebben voor de Surinamers. Dat er drugs binnen komen. of bordelen of zo. We ste ken de brand in het klooster, waar ze komen te wonen. We rijgen ze aan het mes'. Uitspraken van be woners die het duidelijk niet eens zijn met het vestigingsbeleid van minister Van Doorn. Kan een christen Marxist zijn? vraagt Elsevier zich af. Het aantal christenen dat zich voor de maat schappelijke consequenties van hun geloof laten inspireren door Karl Marx laat een steeds duidelijker stem horen. Marxistische theologen en docenten vinden hun weg naar de dagbladen en de kansels, vaak tot onoverkomelijke ergernis van andere christenen'. Haagse Post: Vrij Nederland: Na de modale werknemer Piet Bo demeier komt de Haagse Post nu met een portret van de modale werkgever. Het is Mathé Molen schot van de fabriek Molenschot Weegwerktuigen in Breda met 350 man personeel (van wie hij er dit jaar vijftien op straat zette) en met een omzet van twintig miljoen per jaar. Dat kapitaal is ons bezit en daar moet iedereen met zijn poten van afblijven', liet hij Frans Nypels weten. 'Bezit geeft recht op macht. Dat moet. Dat ligt in de cultuur verankerd, maar onder deze regering is een proces aan de gang waarbij heel bewust naar socialisa tie wordt gestreefd. Je holt eerst een bedrijf uit, dan bied je als overheid steun aan in ruil voor anvloed. Dat breidt zich uit en dan volgt overname. Dat noem ik roof'. HP's omslagartikel gaat over het VARA-radioprogramma 'In de Roote Haan': de propaganda-ma chine voor het kabinet-Den Uyl. Een programmt, dat elke zaterdag driekwart miljoen luisteraars aan zich weet te binden en dat door de ene criticus 'een circus' wordt ge noemd en door de andere 'de Club Privé van Jan Nagel'. Verder in dit weekblad aandacht voor de compu terpop van Todd Rundgren en een interview van Ischa Meijer met Harry Mulisdh over zijn nieuwe boek —een roman deze keer "Twee vrouwen'. Mulosch: De oor log is over. we kunnen elkaar weer verhaaltjes verteilen'. Ambtenarengerecht: Van een verslaggever DEN HAAG De beslissing van minister Van Doorn om de rijks dienst voor monumentenzorg van Den Haag in 1973 naar Zeist over te plaatsen was Juist. Dit heeft het ambtenarengerecht in Den Haag uitgesproken op een beroep dat vier ambtenaren tegen de verplaatsing ingediend^ hadden. Bij de dienst werken ongeveer 125 ambtenaren, half in de binnen- en half in de buitendienst. De ambte naren in de binnendienst kregen een 'standplaatswijzigtngdie in hield dat zij naar Zeist moesten verhuizen. Zij kregen daarvoor een vergoeding die volgens een aantal van hen absoluut onvoldoende was. Dat waren vooral mensen die in Den Haag een eigen huis hadden en in Zeist een ander huis moesten kopen of laten bouwen. Zij wilden een aanvullende vergoeding, maar die zaak is door de voorzitter van het Haagse gerecht doorverwezen naar het gerecht in Utrecht (omdat de betrokkenen nu in Zeist wo nen). Het beroep tegen de overplaatsing van de dienst als geheel heeft hij ongegrond verklaard. Volgens de betrokken ambtenaren had hun dienst nooit 'gespreid' mogen wor den maar een vertegenwoordiger van de minister betoogde dat deze het recht heeft een onderdeel van zijn departement over te plaatsen eij ambtenaren die voor die dienst onmisbaar zijn, te laten mee-ver- huizen. Vrij Nederland komt na het dos sier-Zwoismam met het dossier-Por tugal, dat Igor Corneiissen samen stelde. 'De Portugese revolutie kan zich alleen maar uitbreiden en handhaven op eigen kracht. Ge heimzinnige machtscentra die ver- weg gelegen bindende bevelen overseinen, bestaan alleen maar in de hoofden van sommige Westerse politica en militairen, die nu al voorwendsels verzinnen om, straks te kunnen ingrijpen'. VN publiceert ook een gesprek Van Len Stone met Matti Goian. schrij ver van het boek 'De geheime con versatie van Henri Kissinger', dat in Israël werd verboden, maar dat nu na te zijn bewerkt, alsnog zou mogen verschijnen. Golan zegt zelf dit boek, dat gaat over de onder handelingen in het Midden-Oosten, te hebben geschreven 'om mijn land te dienen. Kissinger moet steeds maar weer vertellen, hoe pienter hij wel is en hoe hij die en die te vlug is afgeweest'. En wat de censuur betreft merkt hij op: 'Ik schaam me niet voor de militaire censuur in Israël'. Jan (Rogier tot slot is van mening, dat de redactie van de Volkskrant te vroeg heeft gejuicht over haar nieuwe redactiestatuut, maar dat president-directeur W. van Norden in zijn vuistje lacht. Accent: Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V. Algemeene Friesche Hypotheekbank N.V. Nederlandsche Hypotheekbank N.V. Trekklngslijsten verkrijgbaar. Tot nadere aankondiging verwisselbaar in Amsterdam Arnnem - Eindhoven - Enschede - VGravennage - Groningen - Rotterdam - Utrecht.' Van een onzer verslaggevers DEVENTER/ZWOLLE Het initiatiefcomité tot vestiging van een experimentele leraren opleiding in Overijssel heeft er zijn bevreemding over uitge sproken dat de 'stichting pro- testans-christelijke lerarenoplei ding Overijssel' tenslotte toch het compromis-voorstel voor het oprichten van een lerarenoplei ding in Overijssel heeft afgewe- Het comité vindt dat merkwaardig omdat de suggestie voor een derge lijk samenwerkings-instituut van de protestants-christelijke stichting zelf afkomstig zou zijn geweest. Verder meent men dat de protes tants-christelijke stichting de uit slag van 'n enquête onder de achter ban. op grond waarvan besloten werd deze vorm van samenwerking niet aan te gaan, op onjuste wijze heeft getaxeerd. Het bestuur van de stichting pro testants-christelijke lerarenoplei ding heeft deze verwijten van de hand gewezen. Voorzitter drs. G. Veenhoven, rector van het Mean dercollege te Zwolle: 'We gaan on verdroten voort. Het gevecht is O Verleg weer open. Er moet een tweede protestants-christelijke lerareno pleiding in Nederland komen. Dat kan, vinden wij, het beste in Zwol le (de andere is in Amsterdam)'. Zowel het initiatief-comité als de protestants-christelijke stichting JhajKjiiaaft nu de aanvraag, die bij de minister van onderwijs en we tenschappen ligt. Voorzitter (gede puteerde) A. Smit van het initia tief-comité zei gisteren dat men zou proberen op korte termijn één algemene lerarenopleiding van de grond te krijgen. De achterban van het initiatief-comité is niet alleen, in humanistische kring te vinden, maar er behoren ook enkele rooms- katholieke scholen toe en eveneens enige directeuren van christelijke ^pedagogische academies. Nadat de minister van onderwijs en wetenschappen met twee aanvragen voor een lerarenopleiding in Over ijssel een gebied met een grote witte vlek in dit opzicht was geconfronteerd, verzocht hij de twee groeperingen met elkaar in overleg te treden. Dat is gebeurd, maar het resulteerde niet in een ge zamenlijke aanvraag. Op voorstel van de protestants-christelijke stichting is daarna getracht het door haar gelanceerde 'vleugelmo- del' nader uit te werken. Daarbij kwam een compromis-voorstel uit de bus. Onder één grote parapluie zou er in Zwolle een protestants- christelijk instituut komen, in Twente en Deventer zou een alge mene opleiding komen. Het initia tief comité ging akkoord en ook de achterban gaf groen licht. Van protestants-christelijke zijde werd zoals wij reeds meldden om de achterban te peilen eer. quête gehouden. Dat gebeurdi Friesland, Groningen, Drent* Overijssel. Een grote meerdq van de scholen (VWO-HAVC Mavo, LBO, MBO enz) bleek; een protestants-christelijke ding te zijn. In Overijssel zelf de uitslag half om half. Te zwaar? Het initiatief comité heeft de. testants christelijke stichting I ren verweten dat zij bij de pretatie van de uitslag de gev» in Friesland. Groningen en veel te zwaar heeft laten we Overijssel, waar de opleiding komen, is men heel wat onf lijker voor het compromise Drs. Veenhoven wees erop d: destijds uitdrukkelijk heeft dat men veel prijs stelde raadplegen van de achterbi dat de optiek van de prol christelijke stichting gewoc ders is dan die van het rnil comité zijn ook de noordelij vincies erbij betrokken. 'H< ons om een tweede prot christelijke lerarenopleiding ij derland. Die moet in het t: oosten komen. Waar precies staat op de tweede plaats. Al Overijssel en Zwolle ons het I Wat het protestants-christelij rakter van de opleiding in betreft, merkte hij nog op d alleen vakken met een lev# schouwelijke achtergrond zo: treffen. De rest van de opli moest dan elders gebeuren. "Europa strompelt naar eenwording' meldit Accent. Andere aankondigin gen van dit verhaal: 'Europa slen tert naar zajn eenheid' en 'Europa ligt nog in de luiers'. Alleen de illustratie op de cover van een 'juf frouw met een vlag voor haar li chaam' en de illustratie bij het verhaal binnenin komen met elkaar overeen. Jaap Deltenre vroeg aan PC Amsterdam om een training te mogen meemaken en ervoer, dat hij 'na elke meter dr. Meinsma tegenkwam'. Andere notities van hem: trainer Pim van de Méént is een beul, voorzitter Dé Stoop een domoor en de bal rond. Barbara Plugge sprak met Gerrit den Braber. die door de stichting Conamus is uitgeroepen tot 'de bes te tekstschrijver van het jaar'. Den Braber: 'Liedjes sbhrijven is een ambt, een vak waar je voor moet gaan zitten' en 'Je kimt je er niet met een Jantje-van-Leiden van af maken. Bovendien: mooi rijmen al leen is niet voldoende. Ik schrijf voor artiesten met een verschei denheid aan genres. Daarom zeg ik ook altijd: ik ben een maatkleer- maker'. De Groene Amsterdammer: In De Groene Amsterdammer werpt Ben Dankbaar een blik op de acti viteiten van de bijna vier jfiar oude Werkgroep Vermaatschappelijking Krijgsmacht. De werkgroep is op sterven na dood. concludeert hij. maar één van de belangrijkste woordvoerders van de werkgroep, oud-officier Bloema, laat zich toch positief uit over de resultaten die zijn bereikt. 'Naar mijn mening zijn we met de vermaatschappelij king van het leger praktisch ver genoeg gekomen'. Veel wensen zijn echter tot nu toe onbeantwoord gebleven. Majoor Ui- jen: 'Wil een leger betrouwbaar zijn, dan moeten de leiders uit het volk voortkomen en de top van de strijdkrachten moet ongeveer een afspiegeling zijn van de politieke en levensbeschouwelijke verhoudin gen in de bevolking'. Rogier Wiercx probeert uit te leg gen hoe het met het Spaanse verzet staat en hoe de onderlinge verhou ding tussen de diverse groepen is. Hij stelt vast dat het Spaanse ver zet zich vrijwel niet laat categori seren. 'Het varieert van kritische preken tot aanslagen door ETA en FRAP op leden van de Guardia Civil'. Verder weer veel aandacht voor de situatie in Portugal. De strijd om de katholieke radiozender Renascen- gia, het relaas van een Portugese landarbeider en een interview met 1 de chef van de veiligheidstroepen. Otelo Saraiiva de Ca/rvalho, die een mogelijke terugkeer van ex-premier Vasco Gonzaives niet uitsluit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14