Sport steeds speelt in Cuba belangrijker rol De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. Grote chaos tijdens duel Ierland-Turkije Sectiebestuur bespreekt transfer van Nico Jansen Heerenveen ontslaat coach UEFA vergadert niet in Spanje Sterke impulsen via president Fidel Castra 'Schuiten gaat record pakken' lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. finst voor an Timman Twee spelers weggestuurd, vechtpartijen op de tribune DUBLIN Het Ierse voetbalelf tal heeft voorlopig de eerste plaats in groep zes voor het Eu ropees kampioenschap voor lan denteams veroverd. De Ieren wonnen gisteren in Dublin van Turkije met 4-0. He duel werd ontsierd door een reeks inciden ten. De Ier Mick Martin en de Turk Aratli Alpaslan werden uit het veld gestuurd en scheidsrechter Martinez uit Spanje overwoog zelfs even de strijd te staken. In totaal 109 minuten stonden de spelers op het veld. Negentien mi nuten langer dan normaal, omdat het duel regelmatig onderbroken moest worden wegens blessures, vechtpartijen op de tribunes en ook even drie minuten nadat het licht was uitgevallen. Na rust was er tweemaal oponthoud toen toe schouwers achter het Turkse doel flessen wierpen naar invaller-doel man Rasim. Don Givens werd de enige held van de avond. Een jaar geleden maakte hij in een andere wedstrijd voor giroep 6. tegen Rustend, drie doel punten. Gisteren maakte hij er drie in een tijd van nog geen tien minuten in de eerste helft. Na de pauze scoorde hij opnieuw. De wedstrijd zelf was. afgezien van de incidenten, bepaald geen hoog staand gebeuren. Ierland bleek sterker dan de zich fel verdedigen de Turken. Het publiek werd vooral door het optreden van de Turkse verdedigers rumoerig. Doelman Ra- sim werd daar een slachtoffer van toen de bierflessen rondom hem, neerdaalden. In het veld bereikte de irritatie een hoogtepunt toen Martin en Alpaslan elkaar te lijf gingen. Arbiter Martinez aarzelde niet om beiden naar de kleedka mers te sturen. In groep zes heeft Ierland nu de leiding genomen. Maar het heeft slechts een voorsprong van één punt op Rusland, dat nog thuis tegen Zwitserland moet spelen en naar Turkije toe moet. GROEP ZES Ierland 6 3 12 11— 5 7 Rusland 4 3 0 1 6— 4 6 Turkije 5 1 2 2 4—10 4 Zwitserland 5 1 2 2 46 3 12 december: Rusland-Zwitserland; 23 december: Turkije-Rusland. NOORD IERLAND Het Noordiers elftal slaagde er in Belfast niet in om Noorwegen naar een forse nederlaag te spelen. De Noordieren hadden een grote zege nodig om nog een kans te maken op kwalificatie. In groep drie gaat Joegoslavië twee punten voor de Noordieren aan de leiding. Op 19 november moet Noord Ierland naar Joegoslavië voor het slotduel in de ze groep. Noord Ierland moet dan met vier doelpunten verschil win nen om zich alsnog te kwalificeren. Noord Ierland had zich tot doel HEERENVEEN De ijshockeyclub Heerenveen heeft zijn coach Don McAdam op non-actief gesteld. Dit naar aanleiding van de slechte re sultaten, die de ploeg tot nu toe heeft behaald. Na zes wedstrijden voor de Coupe NN staat Heeren veen puntloos onderaan. Adam heeft wel toestemming gekregen als speler Qleel te blijven uitmaken van de ploeg, maar moet daar zelf nog een beslissing over nemen. Speler Henk Brind is nu belast met de coaching. De Nederlandse Canadezen Prank Hubley en Jan Jansen, die op de nominatie stonden terug te worden gestuurd, zullen als amateur bij Heerenveen blijven. De Canadeès Ken Tyler krijgt nog twee wedstrij den de kans zich waar te maken. Slaagt hij daarin niet, dan kan hij naar Canada terugkeren. De Turk Gokman probeert te voorkomen dat de Ierse verdediger Owen Hand de bal opruimt. Het duel tussen Ierland en Turkije werd gekenmerkt door een reeks incidenten. gesteld met minstens vijf doelpun ten verschil van de Noren te win nen. Heel lang werd in die moge lijkheid geloofd, want Noorwegen keek binnen vijf minuten al tegen een achterstand van 20 op. Na amper negentig seconden scoorde Sammy Morgan op aangeven van Johnny Jamison. De Noorse defen sie had zich nauwelijks van die klap hersteld toen het al 20 stond. Morgan gaf een voorzet die door Sammy Mcllroy ingekopt werd. De Noordierse druk duurde voort na die snelle opening. Maar het duur de tot de 75ste minuut voor het 3 0 werd door Brian Hamilton. On dertussen waren er twee doelpun ten van Morgan afgekeurd en een van Tom Finney. GROEP DRIE Joegoslavië 5 4 0 1 11 Noord-Ierland 5 3 0 2 84 6 Zweden 6 3 0 3 9— 6 6 Noorwegen 6 1 0 5 515 2 19 november: Joegoslavië-Noord-Ier- land. ENGELAND De strijd tussen Tsjechoslowakije en Engeland voor groep een van het Europees kampioenschap voor landenteams werd gisteren na ze ventien minuten voetbal gestaakt. Dat was toch nog een verbazend besluit van de Italiaanse scheids rechter Alberto Michelottl, want in die zeventien minuten was de mist niet dichter geworden dan bij hét begin van de wedstrijd. Toen al twijfelden velen aan de juistheid van Michelotti's beslissing om toch maar af te laten trappen. Het publiek zag slechts af en toe spelers uit de mist opduiken. Vol gens verslaggevers die dicht bij het Tsjechische doel zaten, moest ge concludeerd worden dat Engeland in die zeventien minuten een vel- doverwicht had. In de achtste mi nuut maakte Malcolm MacDonald zelfs een doelpunt. Michelotti be sloot de treffer niet toe te kennen omdat hij niet had kunnen waar nemen of MacDonald buitenspel stond of niet. Na zeventien minuten liet de Itali aan de spelers inrukken. In de kleedkamers werd' vervolgens vij fentwintig minuten gewacht, maar toen het nog niet opgeklaard bleek, staakte Michelotti het duel offi cieel. Onderhandelingen tussen de Tsjechische en Engelse officials re sulteerde tenslotte ln de bepaling dat vanmiddag om een uur (twee uur plaatselijke tijd in Bratislava) opnieuw begonnen zal worden. Ge hoopt wordt dat er op dat tijdstip niet zoveel mist zal zijn. DDR In een wedstrijd voor de Europese groep 2 van het kwalificatietoernooi voetbal voor de Olympische Spelen heeft Oost-Duitsland in Erfurt ge wonnen met 10 van Oostenrijk. Het doelpunt werd vier minuten na de hervatting gescoord door Joa chim Streich. Tsjechoslowakije en Engeland heb ben voor 6000 toeschouwers in Trnava in een wedstrijd voor het toernooi van Europese landenteams van spelers onder 23 jaar gelijkge speeld. Kroupa gaf het Tsjechische voetbalteam na elf minuten de lei ding. Drie minuten na rust zorgde Taylor voor de gelijkmaker: 11. In Edinburgh speelde Jong Schot land tegen Jong Denemarken. De Schotten, die bij rust met 21 leid den. wonnen de wedstrijd met 41. BERN Het speciale congres over de transferbepalingen en de directe uitzendingen van voetbalwedstrij den, dat de UEFA volgende maand in het Spaanse Marbella zou hou den, gaat niet door. Officieel heet het dat de UEFA er niet in slaagt om op tijd de documentatie voor de op 26 november vastgestelde verga dering verspreid te krijgen. Aange nomen wordt echter dat de UEFA gezien de huidige situatie en de diverse boycot akties tegen Spanje, liever niet in dat land vergadert. Voor 28 januari staat in Marbella nog een UEFA vergadering op het programma. Op die vergadering worden door de voorzitters en se cretarissen de UEFA lidstaten, spe cifieke Europese voetbalproblemen besproken. Over het eventueel niet doorgaan van deze samenkomst heeft de UEFA nog niets laten ho ren. De verkiezing van een opvolger voor de Oostduitser Helmut Riedel die aftreedt als FIFA-bestuurder, die voor 26 november in Marbella ook op het programma stond, is nu verplaatst naar de normale verga dering van de UEFA die op 15 juni volgend jaar in Stockholm .wordt gehouden. VOETBAL Het Nederlands amateur- elftal speelt op 4 november een oe fenwedstrijd de laatste in de voor bereiding op het duel tegen Frankrijk tegen de eerste ddvisieclub PEC. KUNST ZWEMMEN Angelica Hons- beek heeft haar club DSZ verlaten. De 16-Jartge Haagse vindt dat de training en begeleiding bij DSZ niet zijn zoals zij verwacht., VOETBAL Peru heeft de Zuldame- rlkaanse voetbalbeker gewonnen door een zege (li—0 op Columbia. TURNEN Wereld- en Olympisch kampioene Loedmllla Toerltsjeva (Rusl heeft in Londen de gouden medaille gewonnen tijdens de strijd om de wereldbeker Haar landgenote Olga Kor but werd tweede. FIETSEN Het koppel Pijnen-Harltz heeft de zesdaagse van Frankfurt ge- MEXICO STAD Oud We relduurrecordhouder Ferdi nand Bracke (Bel), verwacht dat Roy Schuiten vrijdag op de Olympische Wielerbaan in Mexico Stad het record van Eddy Merckx gaat verbeteren. Bracke, die een kamer met Schuiten deelt: 'Als ik met hem aan het trainen ben dan voel ik dat hij het kan. Hij is boordevol zelfvertrouwen en in topconditie.' Schuiten zelf over zijn kan sen en of hij het record ruim gaat verbeteren: 'Al is het maar met een paar meter, dat is al voldoende. Makkelijk zal het niet zijn.' In zijn poging het record te breken zal Roy Schuiten het zelfde verzet (52X14) gebrui ken als Merckx detijds. Dit betekent dat bij elke pedaal- omwenteling 7 meter en 93 centimeter wordt afgelegd. DUSSELDORP Wordt Cuba, sportief gezien, het Oost Duits land van het Amerikaanse we relddeel? Het stellen van die vraag is -alleszins gewettigd na de successen van de Cubanen tij dens de Panamerikaanse Spe len. Oost Duitsland, dat slechts 17 miljoen inwoners telt, over heerste binnen twintig jaar ge heel West Europa op sportge bied. Slechts de Sowjet Unie toonde zich gelijkwaardig aan de DDR. De negen miljoen Cu banen zouden wel eens een der gelijke rol kunnen gaan spelen ten opzichte van de overige A- merikaanse landen met uitzon dering van de Verenigde Staten. (ADVERTENTIE) Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voorwaarde- volle geschenken. Roodmerk 200 gram Tijdens de Spelen in Mexico vero verden Cubaanse sportlieden 57 gouden medailles, de overige lan den met uitzondering van de USA kwamen slechts tot 42 overwinningen. De suprematie van de Verenigde Staten was overduide lijk: 117 maal ging de stars en -stripes in de-hoogste mast. Geen heersen over een land heeft dé opbloei van de sport in zijn natie zo bevorderd als de thans 47- jarige secretarisgeneraal van de communistische partij en president Fidel Castro. Hij is een bekwaam basketbal- en honkbalspeler. Zijn succes in een schaaksimultaanwed- strijd tegen Tigran Petrosjan spreekt nog steeds tot de verbeel ding. Anoniem nam de man met de donkere baard aan de seance deel. Hij slaagde erin de Russische grootmeester te bedwingen. Steeds weer wijst, hij in zijn rede voeringen op het belang van sport. 'Het is gemakkelijker' zo zei hij een paar jaar geleden, 'onze resultaten op sportief gebied te meten, dan onze overwinning op het an alpha- betisme. Alle Latljnsamerikaanse landen jubelen over onze triomfen op de atleten van de Verenigde Staten. Kortom, onze sportlieden zijn de zmnen en de vaandeldra gers van de revolutie'. In 1973 telde Cuba 2,3 miljoen ac tieve sportlieden, daarvan waren er ruim een miljoen scholier of stu dent. Volgens prognoses zal ln 1980 veertig procent van de negen mil joen inwoners van het eiland actief zijn in de sport. Voor de revolutie van 1959 deed slechts een kwart procent van de bevolking aan sport. Dat was de tijd van het professionalisme. Honkbal en bok sen trokken volle stadions. Op 23 februari 1962 werd een wet uitge vaardigd waarbij beroepssport op Cuba verboden werd. Castro was er trots op. zo verklaarde hij herhaal delijk, dat 'men niet langer geld kon zetten op mensen, zoals dat gedaan werd op paarden, honden en hanen'. Het casino van Havanna liet hij verbouwen tot een sport centrum. In 1964 zorgde Enrique Figuerola door op de 100 meter tweede te worden achter de Amerikaan Bob Hayes voor de eerste Olympische medaille voor Cuba. Castro had zijn woorden direct klaar: 'Er bestaat geen twijfel over dat onze invloed in 1968 groter zal zijn dan in 1964. In 1972 zal de sportwereld geducht FIDEL CASTRO: 'Sportlieden ztyn zonen en vaandeldragers van de revolutie'. met Cuba rekening moeten houden. De reden? Sport is dan een reali teit voor onze jeugd geworden'. Met drie gouden een zilveren en vier bronzen medailles bezette het land' tijdens de Spelen van Mllnchen de veertiende plaats op de ranglijst van de landen met medaillewinnaar. Een drietal acties werd opgezet. De doelstellingen daarvan waren in de eerste plaats interesse wekken bij de gehele bevolking voor de sport, vervolgens de jeugd van zest tot twaalf jaar actief te betrekken bij de sportbeoefening, alsmede de op bouw van een organisatie die moet maken dat binnen zeer korte tijd 40.000 sportleiders ter beschikking staan van Cuba. Bij de wet werd bepaald dat de toeggang bij sportwedstrijden en bij zwembaden gratis is. Cuba kent thans zijn "sportwonde- ren'. Een daarvan is het veroveren van de wereldtitel honkbal ama teurs. Zestien jaar na de revolutie in dat tijdvak leerde nagenoeg alle miljoen analphabeten lezen en schrijven wonen er op het eiland welgeteld 167.717 wedstrijdschakers. Van onze sportredactie SPORT TROUW/KWARTET 11 Nico Jansen (rechts) trainde gisteren voor het eerst by Fey- enoord. Links Willem van Hanegem. _eni m ha AMSTERDAM Het sectiebestuur Betaald Voetbal zal zich zaterdag buigen over de transfer van Nico Jansen van FC Amsterdam naar Feyenoord. De grote vraag is of het bedrijf Inter Football ais makelaar is opgetreden bij het tot stand komen van deze overeenkomst. Officieel is zo een tussenkomst namelijk sinds een half jaar door de KNVB tfiljlOdfiU..J)lAaJ-.cr .fecsteat bij enkele leden van het sectiebestuur het •erinoeden dat de transfer van Jansen wel degelijk via het bureau Inter Football heeft plaats gevonden. Het besluit van de sectie Betaald Voetbal, in mei genomen, om de voetbalmakelaars in de ban te doen, lijkt tot nu toe nauwelijks "nig effect te hebben gehad. Er is geen voetballer minder door ver- landeid en er zijn maar weinig mensen die de overtuiging zijn toe gedaan dat de voetballers op dit moment op eigen kracht of met pro deo adviseurs van club veranderen. I Opmerkelijk bij de transfer van Nico Jansen is, dat bij de onder- handelingen ook sectiebestuurder en FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop betrokken was, de man die zich destijds een fel tegenstander van het bureau van Cor Coster, Piet Keizer en Maarten de Vos toonde. Stoop zal zaterdag niet meepraten als de leden van het sectiebestuur de transfer bespreken. Maar hij voelt zich sterk genoeg om nu al te vertellen dat er niets" onreglementairs is gebeurd. Daar zit ook het moeilijke punt voor het sectiebestuur: toon maar eens aan dat er regels zijn overtreden. Geen van de betrokken partijen zal dat beamen. Inter Football heeft, zo heet het, Nico Jansen van advies gediend en is verder geen partij geweest. Vreemd blijft het echter wel dat met name Cor Coster de hele zaak als een succes van Inter Football naar zich toe heeft getrokken. Wat anders aan te vangen met uitspraken van Coster dat zij Nico Jansen zullen blijven begeleiden. 'Want dat is een van de taken van Inter Football.' Feyenoord ontkent zaken gedaan te hebben met Inter Football. De club heeft gesproken met de adviseur van een voetballer, zoals er meer spelers bij FeyenooTd rondlopen die geadviseerd worden door IF. Zo lang er niets op papier staat zal er weinig tegen de transfer van Jansen aan te voeren zijn. Zoals er ook niets is aangevoerd tegen de komst van opnieuw enkele spelers uit het beroemde arsenaal van Joegoslavische 'ex-internationals', die sinds mei in Nederland zijn gaan spelen. Transfers waarbij in bet verleden steeds gebruik werd gemaakt van de diensten van voetbalmakelaars, maar die nu plotse ling uitgeschakeld schijnen te zijn. De KNVB lijkt machteloos te staan bij het uitvoeren van de zelf {aangenomen regels. Ook al omdat het wel erg lang duurt voor het 'voetbal-arbeidsbureau' van de grond komt. Dat bureau wordt gerund {door KNVB, VVC§ (Vereniging Van Contract Spelers) en WON (Ver eniging Van Oefenmeesters in Nederland). Er zijn wel enkele bemid delingen geweest, maar nog lang niet op de schaal die gehoopt werd !en die de doodsteek zou moeten betekenen voor de voetbaiinakelaars. rEjfilDERDAG 30 OKTOBER 1975 flYKJAVIK Jan Timman (eft in dezesde ronde van het peschaaktoernooi in Reykja- k gewonnen van de Belg Van r Broeck. De Nederlandse >otmeester koos opnieuw voor pircverdediging. Timman, die !t zwart speelde, nam snel het tiatief. Bij de 22e zet verloor Belg een pion. In tijdnood takte hij de ene fout na de an- re. Na de 39e zet gaf Van der oeck zich gewonnen. uitslagen van de partijen van de zesde je: Olafsson (IJsl)Poutlanen (Fin) Llberzon flsr)Lalne (Gue) 10. i der Broeck :Bel)Timman (Ned> i. Thorstelnsson (IJsl)Murray (Ier) -4 Parma (Joe)Ostermayer (Wdl) ebroken partijen uit de vijfde ronde: irzon—Thorstelnsson 10. Oster- 'er—dan sa (TsJ) M— Jts Ree heeft zijn partij tegen de 3l Bednarski voor de vijfde ronde i het zone-toernooi in Sofia re- se gespeeld. De Nederlander bezet t drie punten de gedeelde vierde ats. uitslagen van de vijfde ronden zijn: lenkov (Bul) Slgurjonsson (IJsl) '4. Stroebe (Oosl- Radoulov (Bul) r'4. Wlrtensohn (Zwli—Duebal (Fra) ■'i. Matanovie (Joe)Saks (Hon) afg.. blak (isr)Vogt (Wdl) afg.. Neckarj J Lecelter (Fra) afg Ree (Ned) - narski <PoD H-'j. Matoelovlc (Joe) heorghlu (Roe) 'A—',i. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11