Marokko rekent op verdeling van Sahara James Yen haalt meer energie uit de wind Libanon steeds onveiliger bU-leider tegen erdrag Polen- IVest-Duitsland ociaal-democr aten rinnen in Zwitserland Sadat: VS moeten met Palestij nen gaan praten Wereldhandel verloopt slecht voor arme landen jiauretanië zou akkoord gaan fïltvarte studenten Kiew betogen igen discriminatie Indonesische troepen vechten mee op Timor Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. Socialisten in Portugal bereid tot gebruik van geweld [Bj amro bank Idee voor concentratie op klein vlak Wete te\ _^NSDAG 29 OKTOBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 p® ERAKESJ, Marokko (Reuter, UPI, AP) Marokko en Mauretanië hebben gisteren hun beide listers van buitenlandse zaken naar Madrid gezonden om daar van de Spaanse regering toestem- ig te krijgen het omstreden Spaanse Sahara tussen Mauretanië en Marokko te verdelen. Dit heb- v i Marokkaanse regeringsfunctionarissen gisteren meegedeeld. Marokkaanse minister van bui- andse zaken Ahmed Laraki en Mauretaanse collega Hamdi d Mouknass hebben volgens de- anctionarissen een plan bij zich rin het gedeelte ten zuiden van Vivier de Rio de Oro aan Maure- ®të zou toekomen en het gebied ati noorden van deze rivier aan >kko. Daarmee zouden de rijke aatmijnen, waar uiteindelijk al om begonnen is, aan Marokko 1 rallen. Maar de regeringsfuncti- lU1 rissen zeiden dat Marokko en iretanië een akkoord hadden f likt waarin beide landen ïlijk de mijnen zouden gaan pl 2 pKOU (Reuter, AP) Ongeveer Afrikaanse studenten hebben ;eren in de stad Kiew een mars ernomen naar het consulaat van echoslowakije om te protesteren en rassendiscriminatie in het ge- van een Tsjechoslowaakse vrouw getrouwd was met een student Nigeria, aldus is namens de stu- ten bekendgemaakt. hen zouden de Tsjechoslo- ;sékse autoriteiten het huwelijk en verbreken door de 23-jarige na Grulichoya, die in Kiew filo- e studeert, naar haar vaderland Ig te sturen nog voordat haar ïitiie is voltooid. hapril was zij getrouwd met de 29- 11< ge Nigeriaan üdo Obam. De stu- jeurs van zijn vrouw is al inge- ken door de regering te Praag, efis de studenten. slaagden erin een petitie te over- iAdigen in het gebouw dat door de pi tiet-Unie geheel was afgegren- eüd. De demonstratie verliep overi- eh s rustig, n exploiteren. Marokko is op het mo ment al de grootste leverancier van fosfaat, de belangrijkste grondstof voor het maken van kunstmest. Gerechtshof Volgens de Marokaanse bronnen stond de Spaanse regering nog wat huiverig tegenover het plan. De beide ministers van buitenlandse zaken zullen proberen Spanje te bewegen het territoriale parlement dat Spanje in de hoofdstad El Aiun van Spaans Sahara heeft opgezet, te laten stemmen voor de verdeling van het gebied tussen Mauretanië en Marokko. Spanje zou daarmee volgens deze bronnen tegemoet ko men aan de uitspraak van het in ternationale gerechtshof in Den Haag, waar gezegd werd dat het volk van de Spaanse Sahara haar eigen toekomst zou moeten kunnen bepalen. Het gerechtshof zei tevens dat geen enkele natie de soeverei niteit over het gebied zou kunnen opeisen. En dit bracht koning Has san ^an Marokko ertoe 350.000 mensen op te roepen voor een mars naar de Spaanse Sahara. De koning heeft in een televisie interview nog eens herhaald dat de mars zal doorgaan en wel bin nen 13 dagen met hemzelf aan het hoofd, onafhankelijk van het feit of er van tevoren reeds een over eenkomst met Spanje tot stand is gekomen. Als de vrijwilligers moch ten worden aangevallen door guer- illastrijders van de onafhankelijk heidsbeweging, het Polisario Front, dan zullen de deelnemers aan de mars beschermd worden door het Marokkaanse leger. De guerilla's zullen dan als bandieten behandeld worden, aldus koning Hassan. Algerije jgk Pools-Wéstduits akkoord werd in deze maand in Warschau on- tekend door de Westduitse mi- van buitenlandse zaken is-Dietrich Genscher. Dit ver maakt het mogelijk dat 000 Duitsers uit Polen naar de idsrepubliek verhuizen. In ruil rvoor beloofde de Westduitse re- ing 2.3 miljard gulden financiële p aan Polen. Voor CDU-leider il is deze ruil onaanvaardbaar iat er niets is bedongen voor de lere 160.000 Duitsers, die ook in en wonen. akkoord tussen Polen en West- tsland is krachtig aangevallen rechtse pers in West-Duits- d. Enkele belangrijke CDU-le- hadden daarop al gezegd dat het verdrag wel wilden steunen iwege de 'menselijke aspecten', nen de CDU is de toestand op pits gedreven door Franz Jo- -Strauss. de leider van de Bei- CSU, de zusterpartij van de eringe opkomst bij verkiezingen RN (Reuter, AP) De sociaal-democraten zijn de winnaars vorden bij de parlementsverkiezingen, die afgelopen weekeinde Zwitserland zijn gehouden. Zij gaan nu 55 van de 200 zetels in Zwitserse Tweede Kamer bezetten, een vooruitgang van negen. sociaal-democraten zijn nu weer grootste partij in Zwitserland, passeerden de Radicalen (een rale, vrijzinnige groepering), die zetels verloren en nu op een tl van 47 staan. De christen- locraten (in Zwitserland rooms- hoüek en conservatief) boerden ruit van 44 naar 46 zetels. Al 2 'verschuivingen hebben geen •cte invloed op de samenstelling i de Zwitserse regering. Zwitser- K1 wordt sinds 1959 geregeerd >r een coalitie van vier gematig- partijen: de sociaal-democraten, liberale Radicalen, de Christen- Bocraten en de Zwitserse Volks tij. een beweging die haar ihang vooral onder boeren en Idenstanders vindt. Deze Volks tij kreeg bij de verkiezingen zondag 21 zetels. In het kabi- heeft zij één ministerspost, de andere regeringspartijen elk e. Aan deze verhoudingen zullen verkiezingsuitslagen zeer waar- ijnlijk niets veranderen, gallend was dat twee uiterst- htse partijen (de Republikeinen ,de Beweging voor Nationale Ac- hun sterkte in de Tweede Ka- r zagen slinken, van elf tot zes sis- Beide partijen hadden een chtige campagne gevoerd tegen buitenlanders in Zwitserland. De ltserse bevolking bestaat voor zeventien procent uit buitenlanders. De opkomst was zondag erg laag: iets meer dan de helft van de stemgerechtigden bracht een stem uit. De geringe belangstelling wordt toegeschreven aan een 'verkiezings moeheid' van de Zwitsers, die vele malen per jaar worden opgeroepen voor volksstemmingen. De uitslag van de verkiezingen voor de Zwitserse Eerste Kamer, die maandag ook werden gehouden, is nog niet bekend. Deze Kamer be staat uit 44 zetels (twee vertegen woordigers van elk van de 22 kan tons). De sociaal-democraten heb ben hier minder invloed. Zwitser land heeft een erg ingewikkeld kiessysteem, waardoor de uitslagen altijd laat binnen zijn. Werkloosheid De leiders van de sociaal-democra ten zien in hun verkiezingswinst een teken dat de Zwitsers een eco nomisch beleid willen waarbij de overheid wat meer ingrijpt in het economisch en financiële leven. Zwitserland lijdt zwaar onder de al gemene teruggang in de economie. In het afgelopen jaar steeg het aantal werklozen van enkele tien tallen tot ruim 125.000. De bedrij vigheid in de industrie liep met zeventien procent terug. den valt. Gisteravond werd bekend gemaakt dat ook een hoge Alge rijnse vertegenwoordiger bij de be sprekingen in Madrid verwacht werd. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties is gisteren na een bezoek aan Spanje. Marok ko en Mauretanië en Algerije te ruggekeerd in New York. Hij zal bij de Veiligheidsraad van de VN verslag uitbrengen van zijn besprekingen met de leiders van deze landen. Australische missie: SYDNEY (Reuter, AP) Een Australisch hulpverleningsteam dat gisteren vanuit Portugees Timor in Sydney terugkeerde, heeft verklaard dat bij de burgeroorlog op het eiland ook Indonesische troepen betrokken zijn. Volgens het team, dat 10 dagen op Timor doorbracht, geven Indonesi sche helikopters in het grensgebied aanwijzingen voor artillerieaanval- len op troepen van het Revolutionair Front voor de Onafhankelijkheid van Oost-Timor (Fretilin). Op het vliegveld van Beiroet stapelt zich de bagage op van buitenlanders, die de burgeroorlog in Libanon ontvluchten. BEIROET (Reuter, UPI, AP) De gevechten tussen christenen en moslems in de Libanese hoofdstad Beiroet bereikten gis teren een nieuw dieptepunt toen de beide strijdende partijen voor het parlementsgebouw in een heftige schietpartij verwik keld raakten. De volksvertegenwoordigers moes ten met pantserwagens in veilig heid gebracht worden. Op de trap pen van het parlementsgebouw werd gisteren een lijfwacht van de leider van de rechtse falangisten doodgeschoten. De leider zelf, Pier re Gamayel was tijdens de schiet partij in het gebouw. Nog drie per sonen, onder wie een politieman kwamen om het leven. De Libanese premier Karami kondigde tegen de middag de vorming van een 'veilig heidcomité' aan. dat zal moeten nagaan welke maatregelen geno men moeten worden om de veilig heid en de rust in het land te herstellen. Het comité zal negen leden tellen. Voorzitter wordt de premier zelf, andere leden zullen zijn: de minister van binnenlandse zaken Chamoen, de vroegere rege ringsleiders Saeb Salem en Abdal- lah Yafi, enkele ministers en Ka- mal Djoemblatt. voorzitter van de progressieve socialistische partij. (ADVERTENTIE) Het Polisario Front heeft de steun van Algerije, dat wil voorkomen dat het gebied in Marokaanse han- INN Helmut Kohl, leider van de Westduitse christendemo- ten, zal zijn partij oproepen zich te verzetten tegen het nieuwe drag tussen de Bondsrepubliek en Polen. Er bestaat nu een ge- e kans dat dit verdrag niet door de Bondsraad (de Westduitse rste Kamer') zal komen. CDU. Hij riep in een brief alle parlementsleden van CDU en CSU op het Pools-Westduitse verdrag te verwerpen. Deze brief kwam begin deze week in de openbaarheid en veroorzaakte prompt deining in de gelederen van de chriaten-demo- craten. De actie van Strauss was tamelijk pijnlijk voor Kohl. Met zijn brief heeft Strauss de 'echte' CDU-leider Kohl de moge lijkheid ontnomen om zich als eer ste met eigen gezag uit te spreken over de omstreden kwestie van het Pools-Westduits verdrag. De Westduitse regering zal dit ver drag zonder moeilijkheden door de Bondsdag (Tweede Kamer) kunnen krijgen, omdat de socialisten en liberalen daar een meerderheid hebben. In de Bondsraad is de CDU echter sterker. Er moet daar ten minste één christen-democraat voor het verdrag stemmen, anders komt het niet door het prlement. De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als 1 welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat kunnen we wel afspreken, nietwaar?). De burgeroorlog in Libanon heeft nu in zeven weken al meer dan 900 mensenlevens geëist, terwijl er ruim 2100 gewonden vielen. De ma teriële schade en economische ver liezen zouden al 3.4 miljard dollar bedragen. De uittocht van buitenlanders duurt voort en begint meer en meer op een ongeorganiseerde vlucht te lijken. Ongeveer 40.000 Libanezen zijn al naar Syrië uitgeweken. In Israël maakt men zich zorgen óver het lot van de ongeveer 2500 in Beiroet wonende Joden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Jeruzalem zei gisteren dat Israël bij verschillende interna tionale instanties, waaronder het rode kruis, had aangeklopt om hulp. Maar vanwege de gevechten kan het rode kruis niet veel uit richten, nadat ook ambulances en brandweerauto's ond^r vuur worden genomen. De gevechten speelden zich giste ren vooral af in het centrum van de stad. waar vanuit enkele grote hotels en een in aanbouw zijnde torenflat de schutters elkaar met machinegeweren, mortieren en gra naten bestoken. Duitzenden inwo ners van Beiroet hebben de nacht van maandag op dinsdag doorge bracht in tenten en kelders. Het dagblad L'orient de Jour sprak van de gewelddadigste nacht van het afgelopen jaar. WASHINGTON (UPI, Reuter) De Egyptische president An war Sadat wil dat de Verenigde Staten een dialoog aanknopen met de Palestijnen. Hij drong daar gisteren op aan tijdens zijn bespreking met president Ge rald Ford in Washington. 'Ik dring aan op een dialoog tussen de Verenigde Staten en de Palestij nen, omdat de VS de belangrijkste partij vormen bij het spel (in het Midden-Oosten)' zo vertelde Sadat naderhand aan journalisten. 'Als wij een totale oplossing gaan berei ken voor dit probleem moet die de Palestijnen mede omvatten'. Sadat en Ford hebben gisteren een uur met elkaar gepraat. Bijzonder heden over het besprokene zijn niet bekend gemaakt. Eerder op de dag ontmoette Sadat de Amerikaanse minister van defensie James Schle- singer. Met hem besprak hij de mogelijkheden voor Amerikaanse militaire steun aan Egypte. Na dit gesprek herhaalde de president dat hij in de Verenigde Staten in de eerste plaats uit is op economische steun. De kansen dat hij belangrij ke militaire hulp kan krijgen van de VS worden ook erg klein geacht President Sadat zal vandaag naar New York gaan, waar hij niet zal worden ontvangen door burgemees ter Abraham Beame. De burgemees ter weigert Sadat officieel te ont vangen omdat Egypte heeft bijge dragen aan de aanvaarding van een resolutie in de Verenigde Naties waarin zionisme als racisme wordt gebrandmerkt. LISSABON (AP) De Portugese so cialistische leider Mario Soares heeft gisteren gewaarschuwd dat zijn par- tljd geweld zal gebruiken als dat no dig is om de openbare orde te bewa ren indien de soldaten en de politie daartoe niet in staat zijn. Tijdens een persconferentie over de incidenten in Faro van het afgelo pen weekeinde, waar met stenen gooiende socialisten linkse tegen standers verwijderden uit een rege ringsgebouw dat zij hadden bezet, zei Soares dat het de taak van het leger en de politie is om wanneer zij geconfronteerd worden met 'provo caties van minderheidsgroeperingen' de orde te handhaven. ,,'n Mooi gebaar, al zeg ik het zelf GEN'èVE (ANP) De internationale handel ontwikkelt zich sinds de eerste helft van 1974 weer ten nadele van de olie-arme ontwikkelingslan den doordat de prijzen van grondstoffen (behalve olie) dalen en de prij zen van fabrieksproducten uit de rijke industrielanden stijgen. Dit staat in het jaarverslag van de GATT (Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel) dat gisteren is verschenen. De GATT is een organisatie van 83 landen die regels opstelt voor en toezicht probeert te houden op een groot deel van de wereldhandel. De omvang va nde buitenlandse handel dat industrielanden is in het afge lopen jaar en in de eerste helft van dit jaar kleiner geworden. Toch nam het tekort op de handelsbalans van deindustrielanden als groep (behalve Zuid-Europa) in de tweede helft van het vorig jaar af. een ontwikkeling die zich in de eerste helft van dit jaar voortzette. De ontwikkelingslanden zonder oliebronnen zagen het tekort op hun han delsbalans verleden jaar weer sterk aangroeien en volgens het verslag ziet het er niet naaruil dat dit gedurende de eerste helft van dit jaar is ver anderd. De verhouding tussen wat de ontwikkelingslanden betalen voor fabrieksgoederen en granen uit de industrielanden en voor olie uit de olie- exporterende landen en wat de ontwikkelingslanden ontvangen voor hiin grondstoffen is vorig jaar namelijk weer slechter geworden. Als het kenmerk van grote uitvindingen is, dat ze behalve nieuw en nuttig ook verrassend eenvoudig zijn, dan is de Amerikaan James T. Yen aan een grote uitvinding bezig. Hij heeft een combinatie bedacht van een windmolen met een kunstmatige wervelstorm. Door die combinatie blijkt het over grote deel van de wieken van die windmolen overbo dig is worden. Bovendien kunnen de overblijvende wiekjes zo ongeveer plat op de grond worden opgesteld in plaats van moei zaam bovenaan een hoge mast opge hangen. Voor de ontwerper van der gelijke installaties nemen die beide wijzigingen een ongeteld aantal hoofd, brekens weg. De wind is in zoverre een aantrek kelijke energiebron dat hij geheel gra tis langs en over ons waait en dat je er 'alleen maar' een stel wieken in hoeft te zetten om bewegingsenergie in bruikbare vorm af te tappen. Maar het vervelende is dat de hoeveelheid energie per vierkante meter oppervlak dat door die wieken bestreken wordt, aan de erg bescheiden kant is. Zo'n vierkante meter levert een vermogen van een paar honderd watt op: genoeg om wat lampen op te laten branden. De conclusie van de molenbouwers was tot nog toe, dat ze dus maar erg gro te molens moesten bouwen. Toevallig wordt in Amerika juist vandaag een molen met een spanwijdte van 38 me ter in gebruik genomen, gemonteerd op een dertig meter hoge toren. Dat betekent een nuttig oppervlak van een dikke duizend vierkante meter, en daar wordt dan als het een beetje aardig waait honderd kilowatt (kW) uit be trokken. Dat had wel wat meer kunnen zijn, zegt het Nationaal bureau voor lucht en ruimtevaart NASA, dat de molen ontwierp en bouwde. Maar het ging er ons meer om hoe zo'n ding het in de praktijk doet. Het is een tussenstap bij het ontwerpen van nog grotere. meters hoge stalen torens zijn dat be paald niet. En er moet een grens zijn waar ze zo duur worden dat je maar beter kunt ophouden, ze nog hoger te maken. Er zijn ook andere, technische proble men. die worden opgeroepen door het draaien van zulke grote wieken. Als bijvoorbeeld die NASA-molen meer dan drie omwentelingen per seconde maakt, doorbreken de tippen van de wieken de geluidsbarrière. Dat is niet onoverkomelijk, maar de ontwerpei- moet wel zorgen dat de constructie tegen vry rare trillingen kan. Nieuwe moeilijkheden treden op wan neer de draaiende molen recht op de VdridtlSS wind gezet moet worden. Dezelfde krachten die een draaiende tol recht pvereind houden, steken bij een der gelijke richtingsverandering de kop op. Aan dit zogenaamde gyroskopische effect besteedde Herman Coster ruime aandacht in het kwartaalschrift De Kleine Aarde (jaargang 4 nummer 3, pagina 27-30, 21 september 1975). Het komt er op neer dat bij een rich tingsverandering het draaiende wie- kenstel probeert, in zijn geheel voor- of achterover te knikken. Als het goed gaat lukt dat niet, maar er worden zo grote krachten uitgeoefend dat de lagers en de constructie van de toren er terdege op berekend moeten wor den. Die krachten zijn groter naar mate de tollende massa groter is. dus ook dit effect stelt bovengrenzen. Daar valt in principe aan te ontkomen door alle variaties op het klassieke molenmodel te verlaten en iets te ma ken dat, door de wind bewogen, om Beperkingen Intussen wordt één beperking van windmolens al wel duidelijk. De wind is weliswaar gratis, maar tientallen Met deze tekening verduidelijkt James Yen zijn idee. De wind blaast zijde lings de toren in (links) en moet dan ronddraaien omdat de windkleppen aan de andere kant gesloten zijn ('clos ed valves'). Zowel de toren ais de on derbouw staan stil ('stationary struc ture'). De toren hoeft niet zwaar te worden uitgevoerd: hy wordt met grondkabels overeindgehouden ('cables to grd'). Alleen het centrale windmo lentje ('blades') draait en brengt de energie over ('to flywheels and gener ators'). Ook aan de wind die over de toren heen blaast ('top wind stream") wordt nog bewegingsenergie onttrok ken. door drs. Rol een verticale as draait. Dan doet het er niet meer toe, van welke kant de wind waait: er hoeft niets meer ge richt te worden. Die dingen zijn be dacht, maar andere bezwaren van om vang blijven bestaan. Wat James Yen nu gedaan heeft, is iets bedenken dat het effect van een heleboel wind concentreert op een klein plekje, en daar een klein handzaam molentje neerzetten. Dat je windkracht effectief kunt concentreren, was tot nog toe alleen in negatieve zin be kend. In bepaalde nieuwbouwwijken met hoge gebouwen 'waait het altijd' omdat die gebouwen zo ongelukkig op elkaar staan dat de windsnelheid er hier en daar tweemaal zo groot is als in het vrije veld. Gelukkig worden die effecten tegenwoordig vaak van te voren uitgerekend en vermeden, want het kan best anders. Maar in de door Yen bedachte holle toren wordt een kleine wervelstorm juist zorgvuldig gekweekt, door de wind er aan één kant via spleten in toe te laten. De spleten langs de rest van de omtrek zijn door beweeglijke vanen afgesloten. De nu langs de wand ronddraaiende wind wordt naar het midden gedrongen en neemt daarbij in snelheid toe terwijl de luchtdruk af neemt. Dat ziet er niet zo vanzelf sprekend uit. maar natuurkundig blijkt het allemaal tamelijk voor de hand te liggen. Luchtdruk Yen maakt nu geen gebruik van die toenemende windsnelheid, maar van de sterk afgenomen luchtdruk in het midden van zijn wervelstormpje. Bui ten de toren is de luchtdruk nog steeds normaal, en van dat drukverschil maakt hij gebruik door buitenlucht van onderen te laten aanzuigen. Op die luchtstroom laat hij zijn kleine windmolentje lopen (de 'blades' in zijn tekening). Volgens de berekeningen van Yen zou een 'werveltoren' van 60 meter hoog en 20 meter breed een vermogen van 1000 kW kunnen opwekken. Dat Is dus tien maal zoveel als de nieuwste onvolmaakte NASA-windmolen, die een vergelijkbaar werkzaam oppervlak heeft. Zijn 'windmolentje' midden onder zou een spanwijdte van maar twee meter hebben. Zo'n apparaat bestaat alleen nog maar op papier, maar James Yen praat niet helemaal vanuit de theorie. Hij is na melijk verbonden aan de vliegtuigfa briek Grumman Aerospace, en in de windtunnel zijn met schaalmodellen al proeven gedaan. Het verhaal komt uit Science (vol. 290, pag. 257). Tegen het schema z(jn vooralsnog twee mogelijke bezwaren te bedenken. Het is de vraag hoeveel lawaaihinder een permanente wervelstorm oplevert. Ik heb het gevoel dat dat meevalt, maar het is in ieder geval in de wind tunnel niet te meten. Ten tweede: als die andere Amerika nen gelijk hebben, die onlangs aan nemelijk maakten dat echte wervel stormen in de hand worden gewerkt door luchtwervelingen van technische oorsprong (zij dachten aan langs elkaar rijdende auto's), dan zullen de werveltorens van Yen in bepaalde ge bieden van de wereld nooit populair worden. Maar afgezien daarvan lijkt het een schitterend Idee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7