i 'Ze worden hier dol van het vliegtuiglawaai' dichtbij dsherstel (2) nfessionelen zijn itisch over itsontwerp-Nvpels Zeeuw wil niet nieuwe partij het weer - Poolkou in Zweden weerrapporten hugo schreef kortste brief verjaardag bruidsmeisje suske en wiske franjepoot "ElISDAG 29 OKTOBER 1975 - BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 -Omiïienta&r D°kter Van Ojik uit Zwanenburg houdt rekening met harde acties [dsherstel (1) fcgering is van plan wettelijke \tedheden te scheppen, waardoor neenten de bevoegdheid krijgen ;enaren te dwingen hun eigen- ip te knappen. De overheid van "jd kant verklaart zich dan bereid eel van de kosten voor haar V ng te nemen. ijkt ons een goed plan, temeer j| het besef doordringt dat het ■Ihouden van steden langs de pan afbraak en daarna nieuw- een groot aantal vervelende ver- rfll lingen ook sociale en sociaal- de kan meebrengen. De ge- van 'stadsherstel', die uitgaat he ït bestaande en de aanpassing en e nisering van dat bestaande, wint meer veld. daarvoor dient de overheid wel nupen instrument te beschikken om greep op dat huizenbezit te i. Bij stadssanering langs de weg Ibraak kan desnoods de onteige nt worden gebruikt. Maar als bi behoud en herstel gaat, heeft jrheid aanzienlijk minder instru- n ter beschikking. Zo'n instru- wordt nu met deze nieuwe wet waar: met deze wet kunnen ren onder druk worden gezet en Cjzij in zekere zin een stukje d kwijt om zelf over hun eigen- e beschikken. Echter: als'ergens dat het eigendomsrecht maar een a betrekkelijk recht is, dan geldt ker in het geval van woningen, latie immers die de huurder, de leer van het eigendom heeft met lis en de omgeving daarvan, is pat intensiever en heel wat moei- vast te leggen in concrete be- n en waarden dan het belang eigenaar. door Jan Brokken rens: dc goede huiseigenaar heeft wet net zomin te vrezen als de ote meerderheid van het Neder- volk alle bepalingen in, bij- eeld, het wetboek van strafrecht, verheid krijgt er slechts een ijkheid bij om de goeden te irmen en de kwaadwilligen aan kken; net zoals zij die allang in het wetboek van strafrecht, niemand moet zich vergissen: wetsontwerp is wel degelijk uit de praktijk gevoelde behoefte, aame bij de gemeentebesturen, jekomen. Het gebeurt nog steeds illeen in de grote steden; ook ire steden en zelfs dorpen.ontko- èr niet helemaal aan) dat één >f één onderneming hele huizen- in verwerft die huizen willens tens laat verkommeren, om dan bij het slopen met een dank- gezicht de lof oogsten dat 'de Ju eindelijk van zo'n rotzooitje is en tegelijk met een minder are dankbaarheid de winst op- als hij de aldus vrijgekomen met winst verkoopt of zelf met ieve objecten laat bebouwen. een oude truc, die in het ca maar al te vaak en al te :kelijk is toegepast (en dat echt alleen bij huizen; na dezelfde ereiding zijn in de vorige eeuw el wat steden onder het gejuich :en kortzichtige burgerij aan de iling en het verval overgelaten ten gedempt en niet onderhouden wallen geslecht). Om dergelijke te voorkomen en daardoor onze mèt hun woonfunctie te behou- en dat is één van de grootste logische uitdagingen voor de ko- 25 jaar is een dergelijke iiterst welkom. ZWANENBURG 'De afgelo pen zomer was de geluidshinder hier in Zwanenburg weer bui tengewoon hinderlijk. Met zui denwind landen de vliegtuigen altijd op de Zwanenburgse baan en deze zomer bleef de wind we kenlang zuid. Die continue ge luidsoverlast, zodat je van iede re anderhalve minuut door het gebrul van de vliegtuigmotoren overstemd wordt, daar worden met name nerveuze en labiele mensen hoorndol van. In augus tus hebben een paar patiënten tegen mij gezegd: 'Dokter, als u mensen nodig hebt om lelijke dingen te doen, dan zegt u het maar.' Dat krijg je. Wanneer de 55 kosteneenheden (rekenmaat voor geluid, red.) overschreden worden, kunnen mensen rare dingen gaan doen. En ik denk niet dat ik ze zal tegenhouden. Nee, dat denk ik niet Dokter C. A. van Ojik, huisarts in Zwanenburg en voorzitter van de Samenwerkende Actiegroepen rond Schiphol, kijkt even uit het raam van zijn bungalow naar de licht benevelde polders waarboven een vliegtuig naar de landingsbaan zoekt. Alleen harde acties kunnen de aan dacht trekken?, vraag ik. Dokter Van Ojik: 'Toen in 1971 de toegangsweg tot Schiphol met een brandende auto werd afgesloten, belde kamerlid Tolman van de CHU mij op en zei: 'Wilt u het mij nog eens allemaal komen uitleg gen'. Ik ben het hem gaan uitleg gen, ik ben bij alle kamerfracties geweest, bij gedeputeerde staten van Noord HollandWe zijn nu vier jaar verder. En Schiphol is vergeten'. 'In die vier jaar is het aantal vlieg bewegingen op Schiphol aanzienlijk toegenomen. In 1971 werden op. Schiphol 120.000 landingen uitge voerd, en vorig jaar waren dat er 160.000. Alle maatregelen die tegen de geluidshinder kunnen worden genomen, zijn genomen: het maxi male is eruit gehaald. Toch onder vinden de bewoners van deze streek nog steeds veel hinder van het vliegtuigverkeer. Er moet dus iets gebeuren. Er moet elders een lucht haven worden gebouwd. Maar de regering stelt de beslissing over de Tweede Nationale Luchthaven steeds maar weer uit. Als er in dit gebied drieste dingen gaan gebeu ren, dan is dat zonder meer de schuld van de regering'. 'Wij willen niet de bewoners van een andere streek met een luchtha ven opzadelen. Drie jaar geleden hebben wij voorgesteld geen Twee de Nationale Luchthaven te bou wen, maar een nieuwe nationale luchthaven, die negentig procent van de taken van Schiphol over neemt- Schiphol zou dan een regio naal vliegveld moeten worden. Die nieuwe luchthaven moet in (een kleine) Markerwaard komen, vin den wij. De meeste partijen in Noord Holland, ook de PPR, zijn het met ons eens. Ook de meerder- Dokter C. A. van Ojik: doorgaan met actiewerk, ik ben huisarts. 'Een vijfde baan zou funest zijn' heid in de Tweede Kamer deelt ons 'standpunt'. Voorlopig niet 'Toch hebben wij, net zoals u, het gevoel dat door de energiecrisis en door de huidige economische reces sie voorlopig geen nieuwe luchtha ven gebouwd zal worden, dat Schiphol met een vijfde baan zal worden uitgebreid. Tegen die vijfde baan kan juridisch weinig onderno men worden. De regering wijst domweg een luchtvaartterrein aan. Zo staat dat in de wet. Ingewikkel de onteigenings- en inspraakproce dures zijn daar niet voor nodig. Ook de gemeente Haarlemmermeer heeft niets over een dergelijk be sluit te zeggen. Een paar jaar gele den hebben wij op het terrein van die vijfde baan een paar honderd bomen geplant. Iedere boom heeft een andere eigenaar. Deb edoeling was dat. wanneer besloten wordt een vijfde baan aan te leggen, te gen iedere eigenaar een onteige ningsprocedure op gang moet wor den gebracht. Maar juridisch klopte het niet. De regering kan zonder meer een luchthaventerrein aan wijzen'. 'Als Schiphol met een vijfde baan zal worden uitgebreid, betekent dat, dat nog eens 200.000 mensen, voor al in Haarlem, Hoofddorp en Nieuw Vennep, met zeer ernstige geluids hinder geconfronteerd zullen wor den. Die beslissing over de vijfde baan hangt gewoon in de lucht, je voelt het aankomen. Op dit mo ment hebben wij de wind zwaar tegen'. 'Waarom wij niets doen? Wij wachten af. Wij voeren al zeven jaar actie. Wij kunnen iedere week wel een demonstratie organiseren, maar dan zijn we zodadelijk dood moe. We wachten liever af tot de beslissing gevallen is. Het wordt een planologische kernbeslissing, dus hebben we twee jaar de tijd om bezwaren aan te dragen'. 'Een vijfde baan zou voor Holland funest zijn. Minister Gruljters doorziet dat wel. Ik heb een paar keer langdurig met hem gesproken. Gruljters doorziet de ontwikkeling. Als er een vijfde baan bijkomt, zal Schiphol aan nog eens dertigdui zend mensen werk verschaffen. Dat betekent dertigduizend huizen. Die huizen zullen niet In de kop van Noord Holland worden gebouwd, want dan moeten er nog zeker drie tunnels onder het Noordzeekanaal (voor het zuid-noord verkeer) wor den aangelegd. Die huizen zullen in de Haarlemmermeer worden ge bouwd. Dat betekent dat èn de overloop mislukt èn het Groene hart van Holland dichtslibt. Den Haag, Haarlem en Amsterdam zul len dan, aan elkaar vastgroeien. Gruijters ziet dat wel, maar hij is niet bewogen door het milieu. Hij is een pragmaticus'. Geen krachtfiguur 'Minister Vorrink, met wie wij ook herhaaldelijk gesproken hebben, is wel zeer bewogen door het milieu. Maar zij is geen krachtfiguur. En minister Westerterp? Die durft niet verder te kijken dan een half jaar. Een besluiteloze, wankelmóedige man, die op een veel te hoge post zit. Westerterp is echt zo'n man die zich geen blaren wil branden aan een besluit over de Tweede Natio nale Luchthaven. Hij breidt Schip hol liever met een vijfde baan uit. Welke gevolgen dat heeft, ziet hij niet. Westerterp heeft volledig ver trouwen in de directie van Schip hol. En de directeuren van Schip hol spelen het spelletje heel han dig. Zij manipuleren zeer behoed zaam naar de vergroting van Schiphol met een vijfde, en daar aan vastgekoppeld een zesde baan. En ze doen het. voorkomen alsof die vijfde baan gebouwd zal worden om de geluidshinder te verminderen'. Als je nu weet, dat een vijfde en een zesde baan gelijk étaat aan een compleet nieuw vliegveld, dan be grijp je hoe ze de boel beduvelen. Ach, sommige mensen noemen dat handig, ik noem het- misdadig. Wat zo'n Douwes Dekker (directeur Schiphol, red.) doet. dat is erger dan een briefje van duizend stelen'. Nu links 'Geradicaliseerd? Dat ben ik, ja. Zeven jaar geleden stemde ik nog CDA. Nu zit ik links. Dat ging bij iedereen op deze manier. Wij zijn begonnen. Met de actiegroep Zwa nenburg/Halfweg. Toen werden er elders actiegroepen opgericht, in Haarlem, Buitenveldert. Amstel veen. En telkens kwamen ze bij ons om advies. We willen geen harde acties, zeiden ze dan tijdens zo'n eerste gesprek. Wij willen politici met argumenten overtuigen Maar na een jaar wilden ze de meest drieste acties op touw zetten'. 'Als er één teleurgesteld is in de democratie, dan ben ik het wel. Geloof mij, de directeur van de KLM of de directeur van Schiphol heeft veel meer macht dan de frac tievoorzitter van de PvdA. De par lementariërs beschikken over te weinig informatie, te weinig cijfers. Dat zullen alle leden van de actie groep met me eens zijn, denk ik'. 'Sinds we zeven Jaar geleden met de actiegroep begonnen, zijn de meeste leden naar elders verhuisd. Zij waren de Don Quichotterie moe. Dat krijg je hier: degenen die het betalen kunnen verhuizen. Dat de huizen hier niet leegstaan, komt uitsluitend door de woningnood in Groot Amsterdam'. 'Ik blijf met het actiewerk door gaan. Waarom? Ik ben huisarts. Per jaar kan ik gemiddeld zo'n vier mensen van de dood redden. Maar die vliegtuigen vermoorden zeker tien mensen per jaar hier. Span ning, hoge bloeddruk, of andere oorzaken Een paar maanden ge leden heeft één van mijn patiënten zelfmoord gepleegd. Een labiel ie mand. Hij kon de geluidshinder niet meer verdragen'. 'Ik weet niet wat hier gebeuren gaat als volgende zomer weer we kenlang op die baan daar gevlogen wordt. Wetenschappelijk is vastge steld dat mensen veertig kosten eenheden geluidsoverlast kunnen verdragen, maar dat ze bij 55 kos teneenheden dol worden, dat ze dan tot misdadige daden in staat zijn. En als er ook nog een vijfde baan bijkomt onze sociaal-economische tie HAAG KVP. ARP en CHU f Tweede Kamer staan kritisch over het initiatief-wetsontwerp iet Kamerlid Nypels (D'66). De- 1 bij wet de vakcentrales en de lie werkgevers-, middenstands- "ndbouwverbonden door de rege- t worden genoopt om organisa- e*ls de raad van overleg voor Telbaar en hoger personeel toe te tot het overleg over een even- centraal loonakkoord. ARP en CHU betwijfelen of 't n invol is dat de wetgever op dit regelend optreedt. Zij twijfelen t wetje van Nypels wel uitvoer- c is. Ook deze partijen zien graag oveel mogelijk georganiseerde en aan het centraal loonoverleg (en meedoen. Maar zij vragen of die zaak wordt gediend met c wettelijk verplichten van pri- echtelijke organisaties om be- tpe gesprekspartners toe te laten. een verslaggever HAAG Oud KVP-voorzltter 0 leeuw heeft gisteren laten we- B dat zijn politieke groepering 'zal gaan samenwerken met het "op te richten Democratisch Ac- 1 tentrum (DAC). Het DAC heeft A open weekeinde zijn eerste res gehouden. De beweging-De w had hiervoor een uitnodi- ontvangen, maar zag ervan af spreker naar het congres te Van onze weerkundige medewerker Van tijd tot tijd dringt er een koude tong winterse poolluchV over Noord-Scandinavië door. Dat is juist weer het geval geweest achter een depressie die over Noordwest Rus land naar het zuidoosten wegtrekt. Boven een tien cm. dik pak sneeuw daalde de temperatuur in de hut op anderhalve meter hoogte in de Noord-Zweedse ertsstad Kiruna tot 21 graden. Diezelfde nacht bleef het kwik in Gotenborg (Zuidwest-Zweden) op plus 11 graden. Overal in Noord- Rusland viel sneeuw, waarbij in Ust-Tsilma niet ver van de Oeral (65 graden noord. 52 graden oost) een laag van 32 cm. werd gemeten. De kwikstanden in die omgeving waren 10 tot 15 graden. In ons land is van enige depressieactiviteit niets te bespeuren. De minima zijn wel gedwongen in een grote boog om het centrum van 1035 mb. bo ven Midden-Europa heen te trek ken. Zij leven zich uit in het ge bied ten westen van Ierland en bij IJsland. Op het westelijk deel van de oceaan is de tropische wervel storm Hallie verschenen, die vorige week over Mexico trok. De cycloon beweegt in noordoostelijke richting de oceaan op en zal zich wel vrij snel tenminste zo gaat dat meest al als eenmin of meer normale depressie gaan gedragen. En nu de vooruitzichten. Het ziet er eindelijk eens een beetje fleuriger uit. In hoofdzaak na vandaag zal een drogere zuidelijke tot zuidoos telijke stroming uit Frankrijk ons land bereiken. In laatstgenoemd land komt het momenteel al tot mooie en brede zonnige perioden. Boven Nancy en Parijs Le Bourget was het gisteravond onbewolkt na temperatuuxmaxima van 8 en 11 Weerrapporten van gisteravond 19.00 uur: weer maximum temperaturen en neerslag van 719.00 uur. Amsterdam geheel bewolkt 5 0 De Bilt geheel bewolkt 4 0 Deelen geheel bewolokt 6 0 Eelde geheel bewolkt 4 0 Eindhoven geheel bewolkt 5 0 Den Helder geheel bewolkt 6 0 Luchth. R'dam geh. bewolkt 5 0 Twente geheel bewolkt 4 0 Vlisslngen geheel bewolkt 5 O Zd. Limburg geheel bewolkt 4 0 Athene onbewolkt 19 0 Barcelona onbewolkt 21 0 Berlijn mist 4 O Bordeaux licht bewolkt 19 O Brussel onbewolkt 5 O Frankfort geheel bewolkt 4 0 Genève mist 10 O Helsinki onbewolkt 5 O Kopenhagen geheel bewolkt 11 0 Lissabon half bewolkt 24 O Locarno onbewolkt 19 O Londen zwaar bewolkt 11 O Luxemburg zwaar bewolkt 4 0 Madrid licht bewolkt 21 0 Malaga licht bewolkt 23 O Mallorca licht bewolkt 23 0 Nice onbewolkt 22 0 Parijs onbewolkt 11 0 Rome onbewolkt 22 0 Stockholm zwaar bewolkt 11 0 Wenen onbewolkt 15 0 Casa Blanca zwaar bewolkt 30 0 Las Palmas geheel bewolkt 23 0 Tel Aviv half bewolkt 25 0 graden C., maar Orly zat nog dicht met stratus (maximum 6 graden). In Brest (17 graden) en Nantes (19 graden) ging het al veel beter. Aan de Riviera is het zelfs vrij zomers: Nice gistermiddag 22 graden, Mar seille 25 graden. Ook Toulouse deed flink mee met 21 graden. Hoopge vend voor de naaste toekomst zijn ook de hoogtestromingen. Boven Bern werd gisteravond tot 17.000 meter hoogte een wind tussen zuid oost en zuidwest gepeild. Daarbo ven was hij zwak westelijk. De hoogten van de temperaturen zijn de laatste tijd afhankelijk geweest van de hoogte van het waarnemingssta tion. Heel mooi bleek dat gaster- middag in Oostenrijk. Linz op 300 meter hoogte kreeg geen hoger maximum dan 5 graden en Inns bruck op 630 meter17 graden. HOOG WATER, voor donderdag 30 okloDcr: Vlisslngen: 9.42—22.22; Haruigvlletsluizen: 11.1823.56; Rotterdam: 12.160.00: Scjieve- ningen10.55—23.29: IJmuiden: 11.39—(>.00; Den Helder: 2 06—15 21; Harlingen: 4.24— 17.48; Delfzijl: 6.4&-1957. onder redactie van loessmit De kortste "brief die ooit ge schreven is, lag in het begin van de vorige eeuw op het bureau van Victor Hugo's uitgever. Hugo wilde weten hoe het er met 'Les Misérables' voor stond en zette alleen een vraagteken op papier. De uitgever antwoordde met slechts een uitroepteken. Als het om de grootste koffie drinkers ter wereld gaat. kan geen land aan Finland tippen. IJslanders gebruiken de meeste suiker, in Egypte wordt de grootste hoeveelheid meelspijzen verorberd en in Uruguay wordt meer vlees gegeten dan in welk land ook. Dat is allemaal te vinden in de laatste (22ste) editie van het beroemde 'Guinness book of re cords'. nog maar net gelijktijdig bij de Londense uitgeverij Guin- nees Superlatives en Bantam Books in New York verschenen; een Nederlandse uitgave bestaat (nog) niet. Geen wereldrecord is gek genoeg voor dit Guinness-recordboek: je kunt er in vinden wie het langst in de boom gezeten heeft, wie het hardst kan schreeuwen, wie het langst aan één stuk door kan praten, wie de meeste bana nen in de kortste tijd naar bin nen kan werken, waar de groot ste hoeveelheid bier getapt wordt, wie de meeste kiezen ge trokken heeft en wie het vlugst de meeste meloenpitten kan uit spugen. Hoogte- en dieptepunten op een wat serieuzer vlak staan natuur lijk ook in dit 350 pagina's dikke boek: het land waar de meeste moorden gepleegd worden, is Mexico; Spanje staat genoteerd als het land waar het minst gemoord wordt, maar daar heb ben ze statistische cijfers uit 1967 voor gebruikt. Hongarije is het land met de meeste zelf moorden en wat dat betreft slaatJordanië helemaal onder aan. En nu iers vrolijkers: het langst bestaande stripverhaal heet 'the Katzenjammer kids', dat voor het eerst al in 1897 in het New York Hournal geplaatst werd. Wereldkampioen buitenshuis eten is Fred Magel uit Chicago: hij at tot nog toe in 36.000 restaurants in zestig landen. Het grootste paasei is in de Australi sche stad Synney gemaakt het woog 290 kilo en ook in Australië, in Melbourne, is een jaar geleden de langste salami worst van bijna drieëneenhalve meter lengte geproduceerd. Joe- goslavié's president Tito is met zijn 83 jaar het oudste staats hoofd ter wereld en van de staatshoofden van niet-konink- lijke bloedemag de 24-jarige president van Haiti, Jean-Claude Duvallier, zich de jongste noe men. De tweelingbroers (50 jaar) Ross en Norris McWhrirter hebben voor hun Londense uitgeverij een toepasselijk telegramadres bedacht: 'mostest' de meer dan overtreffende trap van 'most' (meest). Hun boek heeft zelf trouwens ook een overtref fende trap bereikt, zo ver de herinnering van uitgevers en boekverkopers teruggaat, zijn er, nooit meer exemplaren van welk boek dan ook verkocht dan van dit Guinness-recordboek. Als je dierenverzorger van be roep bent, zul je een vrouw moeten zoeken die ten minste ook een beetje van dieren houdt. En dat doet Carol Gurney. Toen ze met Jeffrey Maggs, hoofdop- passer in de Whipnade-dieren- tuin in het Engglse Maidenhead trouwde, stond ze er zelfs op dat de dieren uit de tuin het feest zouden meevieren. En zo mocht olifant Birma als bruidsmeisje mee naar het stadhuis en waren de jachtluipaard-baby Cipa (in Carole's armen) en dc Indische python Stumpy (om Jeffrey's ar men) eregasten op de trouwerij. De Belgische provincie Antwer pen heeft het al eerder gedaan. Die liet de Antwerpse uitgeverij Standaard een album van Suske en Wiske maken, waarin het tweetal een avontuur in die ene provincie beleeft en onderde- hand de lezertjes ongemerkt op de attracties van Antwerpen at tent maakt. De provinciale VW en de zes streek-VW's van onze eigen provincie Noord-Brabant heeft nu ongeveer hetzelfde gedaan. Ook bij de Standaard-uitgeverij zijn nieuwe avonturen van het voortvarende tweetal verschenen die uitsluitend in Noord-Brabant spelen: per vliegende klomp ma ken Suske en Wiske een rond reis door de provincie en bele ven natuurlijk heel wat in zestig steden, stadjes en dorpen. Wat er aan landschappen en gebou wen in het album voorkomt, is ook in 't echt in Noord-Brabant te zien; de tekenaars hebben ze zo natuurgetrouw mogelijk weer gegeven. Het nieuwe boek is ge woon ln de winkel verkrijgbaar. De rozen, waaraan de Ameri kaanse mevrouw Betty Anick 56) ruikt, zijn er maar een paar van de vele boeketten die ze heeft gekregen ter gelegenheid van de verjaardag van een opmerkelijk feit: al zeven jaar leeft ze met het hart van een ander. Me vrouw Anick is daarmee op het ogenblik degene die van alle harttransplantatie-patiënten ter wereld het langst na de operatie in leven is gebleven. Vermoedelijk is de grote franje- poot een heel stuk van zijn trek- route afgedwaald. Maar een feit is dat deze Noordamerikaanse waadvogel de laatste dagen re gelmatig bij Goes op Zuid-Beve land is gezien. Normaliter trekt hij in het najaar van Noord- naar Midden-Amerika, zodat hij een behoorlijk eind door de sterke westelijke luchtstroming, denken vogelkenners van huis is geraakt. Niet voor niets wordt de vogel in Europa een 'dwaal gast" genoemd. In herfst en win ter zijn de veren van de 25 centimeter grote vogel grijs, en hals, kop, buik. stuit en staart zijn wit. Het dier heeft lange, donkergele poten, waarmee het razend vlug langs kreken en meertjes rent. Ook als de vogel zwemt, pikt hij met snelle, drif tige bewegingen voedsel uit het water. In Noord-Europa broeden ook wel franjepootsoorten, maar die zijn kleiner dan de Noorda merikaanse en hebben een witte streep op de vleugels. Bij de Noordamerikaanse, die deze eeuw nog maar twee keer in ons land is gesignaleerd, ontbreekt die streep. Moge-lijk dwaalt de grote franjepoot al een week in ons land rond. 'Doorgaans schakelen we de zaag ev en uit, als we gaan schaften'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5