Kinderen in Suriname hebben geen idee wat onafhankelijkheid is |blij met blik Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen Rotterdamse justitie wil gokhuizen aanpakken DCLLY VAN ARNHEM Vermoeiend Spanjaard verdrinkt WOENSDAG 29 OKTOBER 1975 BIN N E N LAN D/R AD IO-TV TROUW/KWARTE' Wim Neijman over 'Jouw Beurt' Van onze radio- en tv-redactie BUSSUM Surinaamse kinderen zijn vanavond te gast in het IKOR-programma 'Jouw beurt'. 'Ora aan Nederlandse kinderen uit te leggen wat de onafhankelijkheid van Suriname inhoudt en aan de andere kant te laten zien wat voor gedachten de Surinaamse kinderen erbij hadden, maakten we dit programma', legt gastheer Wim Neijman uit. 'Als Je wat meer van elkaar weet. begrijp je elkaar beter. Dat is een legitieme taak van het IKOR. Als de kerken iets kunnen bijdragen tot betere verstandhouding van de mensen onderling vind ik dat een erg christelijke manier om met de mensen bezig te zijn'. Samen met Yvonne Doets (regie) en Alex Boom (camera) is hij drie weken in mei en juni naar Surina me geweest. De oogst bedraagt vier programma's. Vanavond 19.05 uur. Nederland 2 gaat het over de onaf hankelijkheid. Begin volgend jaar een uitzending over lichamelijk ge handicapt zijn in Suriname en een over Wat weten Surinamers van Nederlanders en omgekeerd. Dan is er nog een documentaire gemaakt als extraatje buiten de kinderserie over een aantal intel lectuele Surinamers, die in hun land willen blijven. Uitzenddatum nog onbekend. Een inleidend filmpje laat vana vond zien hoe het komt dat er in Suriname zoveel rassen wonen: InA dianen. boslandcreolen, stadscreo- len. javanen. chinezen, hindoesta- nen. blanken enz. In een koreaal de rivier de Marowijne opvarend ging het team op zoek naar een indianendorp en een bosnegerdorp. Het indianendorp was gauw gevon den, Biggie-stam, vlakbij de plaats Albina. Daarna kwam het bosne gerdorp aan de beurt, een hindoe- staanse bruiloft, een javaanse brui loft en Chinese winkels. Slavenhandel Het gaat er met deze illustrerende beelden vooral om de Nederlandse kinderen uit te leggen hoe al deze rassen in dit land zijn terechtgeko men ln tijden van slavenhandel en contractarbeiders. Het studiogesprek van Wim Neij man met twaalf kinderen in Suri name wordt gehouden in de studio in Paramaribo. Die kinderen, die op de scholen zijn opgetrommeld, ver tegenwoordigen zoveel mogelijk rassen. Wim: 'Je stelt vragen als: Kun je met zoveel rassen samen één volk zijn. wat zijn jullie plan nen voor later, kun Je met elkaar trouwen, ben je verschillend uiter lijk, maar ook innerlijk?' Surinaamse kinderen hebben geen idee wat onafhankelijkheid is. is de indruk die hij opdeed, 'Het is iets waar je naar streeft, wat een feest wordt. Maar ik heb langzaam ook de indruk gekregen dat veel vol wassenen het ook niet weten. De voorlichting in de kranten, radio, televisie en dorpsnieuws is mager'. Vrijpostig Wim Newman vraagd wordt heeft hij de naam vrijpostig te zijn. Terwijl wij juist graag vrijpostige kinderen hebben'. 'Toen we opnamen wilden maken van kinderen joelend op een schoolplein vonden de onderwijzers dat fout onder het mom van wat moeten ze in Nederland voor in druk krijgen. Wim Neijman: 'De taalbeheersing is ook aanzienlijk minder dan van Nederlandse kin deren. En in eerste "instantie zijn ze bang van de grote blanke heer'. Slecht materiaal Het materiaal waarmee in de 'enige armzalige studio' in Paramaribo gewerkt moest worden was buitengewoon slecht. Er wordt ge filmd met afgedankt materiaal van de NOS. Als naar Nederlandse be grippen een opnamebuis na 300 uur op is. moet hij nog 2000 uur dienen in Suriname. Veel technisch personeel heeft er ook een baan bij. Een technicus moet bijvoorbeeld zijn drogisterij in de steek laten als er opnamen gemaakt worden. Al is het team vol lof over de vriendelijke behande ling. De camera's kunnen niet rij den, de hengel met microfoon niet bewegen en de air-conditioning in de hete studio was stuk. De studio opnamen konden alleen in zwart wit worden gemaakt. Dat het geluid slecht is, is aan de uitzending te merken. Toch toont Wim Neijman, ondanks dit klaaglied, zich wel tevreden, ge zien de omstandigheden. 'We moes ten goed zoeken naar kinderen die een beetje vrij zijn. Daarbij spre ken ze op die leeftijd geen enkele taal goed. Thuis spreken ze hin- doestaans of chinees. Hun Neder lands is ouderwets en daarom moest ik hele korte zinnetjes ma ken in aandoenlijk ouderwets Ne derlands anders begrepen ze me niet'. Weinig serieus Als de serie Jouw beurt is afgelo pen zijn er 25 afleveringen ge maakt. Over een paar weken wordt voorlopig gestopt en in januari worden de laatste afleveringen van de 25 gemaakt. Wim Neijman is met dit werk begonnen naar reac ties van zijn eigen kinderen. 'Ze worden zo weinig serieus gezien. Tussen de 8 en 12 jaar krijgen kinderen nooit een kans voor tele visie iets te zeggen. We leven in een samenleving van de middelbare leeftijd, tussen de 30 en 50 mag je zeggen hoe het moet. daarbuiten niet. Maar dat is oneerlijk, een kind van tien mag net zo goed kwijt dat hij het erg vindt als zijn ouders gaan sche'-den. En zulke dingen mogen ze bij ons zeggen'. Dat over Jouw beurt wordt nage praat weet hij uit brieven van ou ders, kinderpsychologen en andere mensen die zich voor hun vak be zighouden met kinderen. 'Kinder psychologen laten kinderen naar het programma kijken om te laten zien dat zij niet alleen underdog zijn', vertelt Wim Neijman. 'Ze ervaren het als iets leuks, een opluchting', vult Yvonne Doets aan. In tegenstelling tot wat we van veel Nederlandse kinderen gewend zijn viel het niet mee de Surina- mertjes aan de praat te krijgen. Yvonne: 'Er wordt van ze verwacht dat ze zich netjes gedragen. Als een kind iets meer zegt dan hem ge- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Roterdamtse justitie gaat harder optreden tegen, de eigenaars van gokhuizen die, ondanks alle waarschuwin gen, doorgaan met het geven van speelgelegenheid. Officier van justitie mr. H. R. G. Feber is van plan in het vervolg onvoorwaar delijke vrijheidsstraffen te eisen. Op overtreding van de wet op de kansspelen staat een maximumstraf van twee jaar of een geld boete van vijftigduizend gulden. De heer Dêber zei dit naar aanleiding van het opl-ollen van een club aan de Van Vollenhovenstraat. Dinsdagmor gen vroeg heeft de politie met 25 man een inval gedaan in de Seven-Eleven- club. Tegen achttien spelers, voorna melijk Grieken en Marokkanen, werd proces-verbaal opgemaakt. De eige naars, de gebroeders A. Z., zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Een aantal spelers is overgeleverd aan de vreem delingenpolitie. In het pand werden voorts een man en een vrouw aangehouden, die tot het personeel van de club behoorden. De man was in het bezit van een gas- pistool. Aan speelgeld werd ongeveer vijfduizend gulden in beslag genomen. Het is de dertiende club, die in Rot terdam is stilgelegd. Volgens mr. Fe ber staan nog drie grote gokhuizen op de nominatie 'aangepakt' te worden. De justitie begon met haar .actie in augustus vorig jaar. Een aantal ge legenheidsgevers staakte min of meer vrijwillig de activiteiten nadat er tus sen hen en het openbaar ministerie een gesprek was geweest, waaruit dui delijk werd dat er een eind gemaakt zou worden aan de Illegale gokprak tijken. Sindsdien ls het volgens mr. Feber de harde kern die is doorgegaan. (ADVERTENTIE) I Bali champignons Smakelijk Eten uit Blik. Recept no. 16 KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal1 vlokkige stof op bier enz., 4. sappig, 7. wiel. 8. eenmaal. 10. spil van een wiel, 12. nobel, 14. droog oven. 16. rivier in Zwitserland, 18. gljjvoertuig. 20. lidwoord. 21. meisjes naam. 23. vod. 25. plaats in Letland. 27. rekening. 29. vlug. 30. ongaarne, 32 stoomturbine (afk.), 34. plaats in Gelderland, 36. ladder. 38. meisjes naam, 40. kleverige stof. 42. welaan, 43. sierplant. 45. plaats in Gelderland, 47. rivier in Siberië. 48. mogelijkheid. Verticaal: 1. volksnaam van de kauw. 2. bloedhuis. 3. honingdrank. 4. Man gaan i afk.5. bijbels figuur. 6. sluis- kolk. 7. voorlichting. 9. aanloop. 11. hemellichaam. 13. gekneed meel. 15. verharde huid. 17. tijdperk, 19. kant. 22. sterk smakend, 24. vruchtbare plaats. 26. hetzelfde, 28. gekheid, 29. lichte bedwelming. 31. jongensnaam. 33. deel van een trap. 35. dreef, 37. achten. 39. dwaas. 41. eikenschors, 44. muzieknoot. 46. naschrift (afd. Lat.). Oplossing Hor.: 1. laan. 4. leed, 7. te. 8. samos. 10. er, 12. ram. 14. pos, 15. gei, 16. ar. 18. Se, 19. malie. 22. Annet. 24. plant soen. 25. stond. 26. tegel. 28. O.T.. 30. te. 31. rat, 33. mee, 35. nes, 37. ar. 38. model. 40. Lt.. 41. kaal, 42. mars. Verf.. 1. Lea. 2. as. 3. nap, 4. los. 5. es. 6. Dee. 7. tram. 9. mos. 11. riet, 13. malloot. 15. genegen. 17. riant. 18. snoet. 20. Apt. 21. end. 22. ast, 23. ene. 25. Sara. 27. last. 29. eed. 32. ark. 33. mol, 34. Eem. 36. ela. 38. ma, 39. la. Voor 4 personen. Bereidingstijd ca. 15 minuten. blikje i champignons.blikje bamboespruitjes. 1 ui, 2 eetlepels (sla) I olie. 1 glas witte wijn, 1 eetlepel ketjap manis, peper, liter zure room, 1 eetlepel maïzena. 5 champignons en bamboespruitjes laten uit- I lekken. De gesnipperde ui lichtbruin bakken en de - in plakjes gesneden - bamboespruitjes plus champignons 3 i min zachtjes meefruiten. Dan I afblussen met wijn en het ge- heel op smaak brengen met peper en ketjap. Het gerecht éérst binden met maïzena en tot slot de zure room er door- mengen. Blijven roeren, en vooral - i zónder dat het opnieuw gaat koken - I goed doorwarmen. Menu-tip: Serveren bij rosbief, sla en droge rijst. Mijn kijk op blik: I Groenten in blik zijn minstens zo vers als groenten die eerst I in de winkel gekocht worden en daarna thuis worden klaar- i I gemaakt. Dat komt omdat voor groenten in blik de beste kwa- I I liteit wordt gekozen. En deze groenten worden vers - zo van I het land - binnen 24*uur na de oogst direct schoongemaakt I I en daarna veilig ingeblikt. v. Vragen? Schrijf postbus 103. Deventer. J KARELTJE KNETTER Als programmamakers van de KRO menen dat er behoefte bestaat aan nog een poprubriek zal ik geen boe roepen. Maar waarom niet een origineler vorm bedacht dan al weer een quiz? Het is een saai en door snelle beeldwisselingen vermoeiend spelletje. Er valt over de popbeweging toch wel meer door te geven dan in dit al te gemakkelijk in elkaar geflanste showt je gebeurt. Meer genoegen werd verschaft in de tweede aflevering van Father Brown. De verhalen van Chesterton zijn uitstekend geschikt om de kijker voor privé-detective te laten spelen. Jammer dat deze serie een andere voortreffelijke Engelse reeks gedeeltelijk overlapt. Daarmee is wel iets bijzonders aan de hand. Veel kijkers zullen de geschiedenis van David Coppetfield kunnen dromen en waarschijnlijk hebben zij er al verscheidene filmversies van gezien. Maar als het hen vergaat zoals mij. raken zij toch weer in de ban van die romanfiguren. Omdat ze zo grandioos knap, zo conform onze verbeelding, in deze BBC-serie tot leven worden gebracht. De film '100 idealisten óp een heuvel' kan hebben bijgedragen aan het vormen van een genuanceerde mening over Nes Amrrrim. de christelijke nederzetting in het noorden van Israël. Catherine Keyl heeft dit 'teken van vriendschap met de joden' niet uitsluitend door een Nederlandse bril bekeken. De visies van rabbijn Aba ton Keller en van de Arabische pater Chacoer completeerden het beeld, maar voegden er ook enige vragen aan toe. Dominee Simon Schoon, de predikant van Nes Ammim. die in onze krant van zaterdag aan het woord kwam, ging in de film wel op enkele aspecten in, maar er bleef stof tot overdenken door hetgeen ongezegd is gebleven. Bijvoorbeeld: Waarom wordt niet via dit centrum Nederlandse technische kennis ter beschikking gesteld van het Israëlische bedrijfsleven, zoals de rabbijn voorstelde? Waarom is het leggen van contact naar Arabische kant ze moeilijk als dit van Joodse zijde toch ook belangrijk wordt geacht? Waarom kan een Nederlandse dlentweligeraair zijn vervangen dienstplicht in Nes Ammim vervullen, hoewel daar met geladen geweer wacht moet worden gelopen? Over deze door het camerabeeld opgeroepen vragen had ik graag meer willen horen. Amsterdam zijn vuurwerk wij ook! Dat scheen bij AKTUA-TV te zijn gedacht omdat men maandag weinig te bieden had. De gezwollen manier waarop het klapstuk van de uitzending werd gelanceerd, riep bedenkingen op. Het directe leea en de onmenselijke spanningen waarmee twee Ieren dr. Herrem a en zijn familie kwellen, leken hier te worden uitgebuit tot meerdere glorie van de heldendaden plegende verslaggever. Een irf^-éen deken gewikkelde Ier tegenover Ard Horvers zou één van de ontvoerders zijn en zou details hebben prijsgegeven die alle gewiekste Britse en Ierse journalisten niet wisten te bemachtigen. Mag ik twijfelen? T.H. VARA accepteert show Rudi Carreli Van een verslaggever HILVERSUM De VARA heeft gis teren besloten het aanbod van Rudi Carreli om een televisie-spellenshow te komen presenteren, aangenomen. De show zal piet worden gpbaseerd op de quiz 'Een van de acht'. Paren die elkaar dagelijks in hun werk ont moeten. zullen tegen elkaar uitko men. In de laatste ronde zal een spel met flipDerautomaten de win naar aanwijzen. De eerste van de vier-wekeliikse uitzendingen >s op zaterdag 24 januari. SCHIEDAM Bij de scheepswerf Gusto in Schiedam is gisteren de 30- jarige Spanjaard J. A. Bastilleiro Lopez verdronken. Tijdens werk zaamheden aan de buitenkant van een in aanbouw zijnde tanker viel hij samen met een andere Spaanse arbeiders in het water doordat de stelling waarop de mannen stonden losraakte. De collega van het slacht offer wist zwemmend de wal te be reiken. Toen de brief was geschreven beves tigde Kareltje hem aan de schacht van een pijl en legde het wapen op de pees. Even mikte hij, toen liet hij los en fluitend joeg de snelle pijl op het bos af, waar smidje Verholen nog steeds stond te praten met Ever- hart van Boecenroode. Suizend vloog de pijl vlak langs Everhart's gezicht om dan ketsend in de stam van een oude eik te slaan. 'Verhip!' riep smid- je Verholen uit. 'Een pijl met een briefje! Dat is natuurlijk een mede deling van Kareltje of Humfrle!' Snel trok hij de pijl uit de boomstam én las wat er op het stukje perkament stond. 'Hurnfrie wil niet mee. Mag zelf ook niet meer weg, Kareltje las de smid. 'Die sallemanderse tamme malloot!' tierde de smid. Maar Everhart van Boecenroode tier de toch nog veel harder. Deze laatste was namelijk van oordeel, dat een boogschutter uit Reynout's slot een moordaanslag op hem had gepleegd. Hij liep dus knalrood aan van drift en begon toornig met zijn zwaa zwaaien. 'Valt aan! Kneutjö voor BoecenroodeZijn onvers» soldaten verbleekten, want nu het blijkbaar ernst. "Waar wac op, luie rakkers', vervolgde 'Vooruit! Valt aan en schiet he aan flarden!' Toen wierpen dapperen hun schild weg om k haf tig enkele meters naar von rennen. Ze spanden de boog en dra stortte er een regen van fli de pijlen op het slot neer Radio vandaag HILVERSUM I TROS. 7.00 Nws. 7 02 (S) Ontbijt-soos: licht- en popular klassieke muziek met om 7.30 Nws. 7.41 Aktualifeiten. 8.30 Nws. 8.37 Gym. voor de4huisvrouw. 8.00 Toera- ku'ta. 9 30 (6) Van heinde en verre. 10.00 (5) Ka'bouterttjd. 10.30 Nws. 1033 (S) Sphinx, progr. voor de vrouw. 14.45 (S) Ca re- chantent12 26 Medvoor land- en tuinbouw. 12.20 Nws. 12,41 AktuaMtetten. 13.15 (S) Sport na sport. 13,45 (S) Lich- te koorzang en fanfaremuz. 14.15 Close Up 15.30 Nws. 15 33 (S) After Sesjum. NCRV: 16.00 Middagdlenst 16.20 (S) Een uur natuur OVER.HEIÖ6MAG. 17.20 tekst en uitleg. NCRV: 17.30 Nws. 17.32 »S'! Actualiteiten NCRV IS 00 (S) Bandstand. 18.30 Nws. 18 41 Snectrum, 18.46 (Sl Lied van de week. 19.00 Populaire klassieken. 19 30 Theologische etherleergang. TROS: 20.00 Eight o'clock special 21.15 (8) Speciali teiten a la carte. 28.30 Nws, 22 40 Actua liteiten. 23 00 Blaumllohkanaal. hoorspel. 23.38 (S) Lichte gcammofoonnvuz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws 7.11 Ochtendgym. 7.20 (S) In de Roode Cirkel. 8.00 Nws. 3.11 <S> In de Roode Cirkel (vervolg). 9 00 (S) Licht Irkeat met zang? oils ten. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S> Radloweekblad. 11.00 Nws. NOS 11 03 Jazz uit het historisch ar chief. 11.30 Solegel van Duitsland. VA RA: 12.00 Zand voort -Centraal: recht streekse gesprekken. 13.00 Nws. 18.lil Din gen van de dog 13.25 (S) Een middagje Stoomradio. 16.00 Nws. 16.03 Moordbriga de Stockholm, hoorspeiserie (deel 5). 17.00 (SI Amusementsmuz. RVU.: 17.35 Edueotief progr VARA: 17.55 Med. VARA: Nws. 18 11 Dingen van de dag. P P 18 20 Uitzending PSP VARA: 18.30 Gesorek 18.55 De Scala 1925-1950. NOS: 19.40 19 40 (S1 Openbaar Kunstbezit 19 50 Den Haag vandaag. 20 00 Nws 20 05 (S) Woensdagavond muziekmag. 22 10 En toch De boerengroep uit Wageningen. FO: 22.40 Woord der Waarheid (S) 22.55 Klankbord 23.05 (S) Postludlum. 23.45 (S) Buenas Nuevas 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.02 (S) Drie op 1e boterham 9.03 (S) Pep-op-drie 11.93 (S) Drie draalt op verzoek. 12 03 (S) Drie tussen de middag 14.03 (S)' Pop-Kontakt. met een spec:a! over Amerika. 16.03 (S) De H:t meesters. 18.03 De Yakaturebank. 18.10 (S) Joost mag niet eten. 19 02 (S) De Rock 6t Roll Methode 20 02 (S) Woensdagavond III. 23.02 (S) Kom Does. 0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02 (8) Take it easv. 2.02 (S De Meurders Methode TROS: 6.02-7.00 (S) Drie OP Je boterham. Speciaal TV vandaag De NCRV vertoont de eerste af levering van De reizen van Kim, naar de populaire verhalen van Jens K. Holm. Ned. 1/17.15 In Suriname sprak Wim Neijman met kinderen over de onafhankelijk heid vann hun land. Na de uitzen ding van Jouw Beurt volgt Kenmerk, waarin aandacht besteed wordt aan de situatie varf de Chileense vluch telingen. Ook in Kenmerk de reactie van Pax Christi en het Interkerke lijke Vredesberaad op de defensie plannen van de regering en aandacht voor de komende assemblee van de Wereldraad van Kerken. Ned. 2/19.05 Opstandige agrariërs gaan de monstreren in de tweede uitzending van Boeren, bonzen en bommen. Ned. 1/20.00 De EO brengt een programma over de bejegening van bejaarden. Ned. 2/21.00 Duitslandkijkers kunnen Georg Büchners blijspel Leonce und Lena volgen, zoals het werd opgevoerd tij dens de Salzburger Festspiele. Duitsl. 2/21.30 In de theologische etherleergang van de NCRV vervolgt prof. Mulder zijn college over 'Joden, christenen en moslims'. Hilv. 1/19.30 Tony van Verre praat met actuer Piet Hendriks. Hilv. 2/18.30 Blaumilchkanaal is een satirisch luisterspel van de bekende Israëli sche schrijver Ephraim Kishon. Hilv. 1/23.00 NEDERLAND I NOS-NOT 9.30,10.00-1045 en 11.10-11.35 Schooltelevisie NCRV 15.30 Doris Day, tv-serie 16.00 Kijkdoos, kinderprograir 16.50 De trom van Pandoera, 17.15 De reizen van Kim, TELEAC 18.15 Computerkunde huiswerk, les 18 en 19 NOS l>< 18.45 Verkeers(p)licht: infon over verkeer 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Uitzending van de PVDA 20.00 Boeren, bonzen en bommeij tv-serie 21.00 De korte film: aandacht^ voor het werk van jonge Nederlandse filmers 21.10 Werkwinkel 21.35 Journaal 21.50 Den Haag vandaag 22.05 Studio Sport 22.30 Panoramiek 23.15 Journaal NEDERLAND H NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal IKOR 19.05 Jouw beurt: Surinamers I 19.30 Kenmerk 20.00 Journaal EO 20.30 Zolang er nog een vogel zingt: liedjes van de wereli van nu en morgen 21.00 Bejaarden65 plus of min, informatief programma 21.40 Holland, ze zeggen..., muziekprogramma 22.45 Tenslotte 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Huisartsen, les 3 30 beheerste fourires zijn altijd een nco aan wilskracht.' Grootmama n Bilant zegt het aphoristisch over tf! fel heen, als ze klaar is met het ;be!lezen. -oetsier, die bij de deur staat, ont- igt de orders van de dag. Jacoba I de coupé met één paard krijgen het doen van haar boodschappen, -uMeman heeft elk aanbod van ï'ijtuig avslagen. Hij wil z^jn Beukenloose •rf en nicht de ongewone vreugde \v. het zitten in de paardentram niet innemen. Zijn moeder stelt hem voor. •li zich dan tenminste met het rijtuig lit 8cheveningen te laten halen. 'Is een paardentram na al dat gesjouw wel de peine waard? Je wordt er ont zettend in gebousculeerd en de gezond heid die je met de zeelucht wint, ver lies je in die nare trams: ik zeg altijd, dat het haarden van infectie zijn. ik •vil me er niet in mengen, maar keur Jij dat nou goed, Jacoba?' Jacoba heeft er geen bezwaar tegen, het rijden in de paardentram heeft ze (riemens ai van Beukenloo af beloofd. Roeleman vertelt van het Schevening- se programma, dat ze hebben opge maakt. ezelrijden, winkelen, de pier, historisch bezoek aan de Keizerstraat om liet huis te zien, waar de Prins van Oranje is geland. Reeë grootmoeders van het type van mevrouw van Bilant voelen hun kleinkinderen graag eens door Henriette L.T. de Beaufort II. I'. I.mpnldi L'lIHvrrxmlJ. N.V.. aan de verstandskies, ze kan dan ook niet nalaten hun te vragen: 'En weten jullie nu wel, hoe die Prins van Oranje later genoemd is?' 'Mama, de kinderen zijn zeven, ze heb ben nog geen echte geschiedenisles gehad,' pleit Jacoba. Maar Clemens verbluft iedereen: 'Koning Willem de Eerste, oma.' 'Overgrootvader van de jonge Konin gin,' vult Dolly weifeloos aan. 'Gunst kinderen, ik wist niet, dat jul lie zo op de hoogte bent,' kan Jacoba niet nalaten te zeggen, maar Roele man vertelt haar. dat hij juist gisteren avond het tweetal voorbereid heeft op het Scheveningse bezoek en dat het verhaal van de landing van 1813 er deel van uitmaakte. 'Die landing had ik nóg liever gezien dan öe inhuldiging in Amsterdam,' zegt Dolly met een diepe zucht, terwijl ze haar ei pelt. 'Je betovergrootvader was er bij,' me vrouw van Bilant kijkt peinzend naar het conterfeitsel van een frisse jonge man aan de muur. 'Ja, dat kan wel, maar daar heb ik niets aan, ziet U.' snibt Dolly terug, haar ei pellend zonder op te kijken. Jacoba peinst voor de zoveelste keer, waarom haar kinderen op de Vijver berg een onwellevende, haast onheb belijke manier van antwoorden heb ben, Clemens is het enig kleinkind uit haar gezin, dat courtools blijft tegen haar moeder. Doet hij het uit tact of uit berekening? Want hij is uitgespro ken haar lievelingskind, dat weet hij: hij krijgt van zijn grootmoeder meer geschenken dan de anderen. Het lijkt haar soms. of die vier andere kinderen de lichte irritatie die tussen haar en haar moeder zo gemakkelijk rimpelt, toch nog net voelen. Zij en haar moe der strijken elke wrevel terstond weer glad, als de kinderen er bij zijn, maar de stemming op de Vijverberg blijft korrelig. Na het ontb(jt gaat Roeleman met neef en nicht stijf gehaakt aan elke arm, naar de Plaats om er een paardentram voor Scheveningen te pakken. Het ge- is luk is hem goedgunstig, want staat juist een open tram op hel van te vertrekken. Roeleman en gaan er in zitten, maar Clemens een staanplaats op het voorbaks goed te kunnen kijken naar de sier, hoe hij rijdt, tegelijk de ren teert en dan nog telkens een it santé trap met zijn voet doet. De den in Den Haag zijn ook ande 1 tuigd dan in Arnhem, constateel meng geboeid. Roeleman en Dolly naast mekaar op één bank, erg Bij een binnenboeht van de tra de rails naar de Koninginnegrai buigen, wordt Dolly zacht tegec" Roeleman aangedrukt. Ze legt hoofd stijf tegen zijn mouw, weging is niet verholen, duidelijk hij haar zeggen: 'Schatteoom, héérlijk om zo naai kaar te zitten, vindt U niet 'Nichtepluisje,' Roeleman even naar zijn contente buurvroi De strandtent van grootmami Bilant staat vlak onder Seinpo is hun eerste doel. Roeleman voor, datde tweelingen eersl poolshoogte in de omtrek gaan l dj er is genoeg te zien. ze kunnen Ie: het strand kuieren en wat op dlo] ren lopen. Hij doet dit voorstel t re welovenvogen eigenbelang: hij een heel stel couranten mec-geüf c die hij in de tent eens op zijn wil doorlopen. Met dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4