Kerken bezig met ontvangst van Surinamers in ons land r\ 55 de Schakel i Vandaag VJ Inflatie bedreigt bij bel verspreiding 'Den Haag' vindt kerken racistisch Nieuwe Poolse bijbelvertaling Conferenties HERFST-WINTER Zendelingen weg uit Vietnam Gereformeerd predikant herdoopt Dr. W. Nijenhuis wordt hoogleraar Rapport: kerk in sociaalpolitieke spanningen Bijna twee miljoei hulp aan Indonesië WOENSDAG 29 OKTOBER 1975 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 j door Aldert Schipper Komende winter zullen zo'n 150.000 Surinamers mogen „meegenieten" van ons klimaat. Dat klimaat schijnt hen niet af te schrikken. Integendeel: tot 25 november, de dag van Surinames onafhankelijk heid worden nog zo'n tienduizend nieuwe migranten verwacht en niemand gelooft dat de stroom na die datum ineens zal opdrogen. Intussen wordt de kloof tussen hen en de overige Nederlanders al door breder. Staaltjes van bruut racisme komen al niet meer in de dagbladen. Ze behoren tot het alledaagse, dat geen nieuws meer is. En het racisme zal nog wel toenemen. Geen prettig vooruitzicht, als men zich realiseert dat de meeste Surinamers van plan zijn hier te blijven. De strijd tegen het racisme staat reeds tientallen jaren op de agenda van de kerken, maar bij het bureau dat namens de regering in Den Haag tracht de migratie van Suri namers nog enigszins in goede ba nen te leiden, staan de kerken er niet zo best op. Daar vindt men dat on der het kerkelijk, publiek juist nogal wat rassenvooroordelen leven. Een reden, waarom het Haagse bureau slechts schoorvoetend kerkelijke pottenkijkers toelaat bij de ont vangst van Surinamers. Toch kan niet gezegd worden dat de kerken het wat de Surinamers be treft hebben laten afweten. Al in een vrij vroeg stadium hebben de ker ken, met name de rooms-katholieke en de evangelische broedergemeen te, zich met de migranten bezigge houden. De laatste tijd is het de evangelische broeders echter over het hoofd gegroeid. Door de toevloed van leden uit Suriname is hun kerk de snelst groeiende in ons land ge worden, met predikanten in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en de Bijlmermeer naast de reeds functionerende dominees in Haarlem en vooral Zeist. De broedergemeente heeft vorig jaar de overige kerken in ons land gevraagd, haar bij de opvang van Surinamers bij te springen. Die vraag is via de raad van kerken bij de plaatselijke gemeentes op. tafel gelegd. De raad liet in mei een Suri- name-krant uitreiken en deed een aantal suggesties hoe de plaatselijke gemeente iets voor de Surinamers in haar midden kan doen. Persoonlijk contact De raad van kerken vraagt in de eerste plaats persoonlijk contact tot stand te brengen. In veel gemeen ten pleegt het plan te leven, een bij zondere dienst rondom het thema 'Suriname' op te zetten. De raad van kerken raadt dat niet af, maar waar schuwt de gemeenten dat zij niet te leurgesteld moeten zijn, wanneer de Surinamers hier niet in groten ge tale op af vliegen. De zin van zulke speciale diensten zit veeleer in het toerusten van de Nederlandse ge meenteleden, opdat die in hun ont moeting met Surinamers deze als Surinamers tot hun recht laten ko men en niet van hen vergen dat zij zich aan het Nederlandse gedrags patroon zonder meer aanpassen. De raad van kerken beveelt voor de ze toerusting aan, te rade te gaan bij de in Sassenheim wonende ds. P. Jansen, die in dienst van de Suri- nameraad is. Oorspronkelijk diende ds. Jansen zich bezig te houden met de Surinaamse studenten in ons land, maar zijn werkterrein is noodge dwongen uitgebreid tot het begelei den van het contact tussen Neder landse gemeenten en Surinamers. Ds. Jansen heeft zelf enige tijd in Suriname gewerkt en hij schopte enkele jaren geleden tegen heel wat zere benen, toen hij beweerde dat de Surinaamse bevolking in een corrup te armoede-maatschappij leeft, me de als gevolg van de uitbuiting van het land door Nederland. Intussen hebben wij allen wel begrepen dat ds. Jansen toen gelijk had. En dat de armoede en de sociale onzeker heid een van de oorzaken is voor het vertrek van de Surinamers naar Ne derland. Werk zoeken Ds. Jansen vertelt dat de migratie van Surinamers in de jaren zestig eerst goed op gang gekomen is. In 1960 waren er ongeveer 12,000 Suri namers in ons land. Sinds 1960 was er elke vijf jaar een verdubbeling van het aantal Surinaamse migran ten. In het begin kwamen mensen uit de sociale bovenlaag. Langzaam verschoof de stroom van de betere kringen naar de lagere sociale groe pen, onder welke erg veel werkloos heid heerst in Suriname. De conclu sie is gewettigd dat veruit de mees te Surinamers hierheen komen om werk te zoeken, niet om te profite ren van werkloosheidsuitkeringen. Ook komen veel mensen op het be tere sociale klimaat in ons land af. Er is in Suriname geen enkele so ciale zekerheid als je werkloos of ziek wordt of een ongeluk krijgt. Er is geen aow of weduwen- en we zenwet, om van een bijstandswet nog maar te zwijgen. Er is geen werk voor iedereen. De ambitieuze ontwikkelingsplannen hebben niet voorzien in voldoende werkgelegen heid voor de sterk toenemende be volking van Suriname. De sociaal- economische situatie in Suriname is ondanks de ontwikkelingsplannen steeds slechter geworden. Ds. Jansen: 'Intussen zijn er natuur lijk ook persoonlijke motieven bij gekomen. Men gaat naar Nederland omdat hier familie zit, bij wie men wil gaan wonen. Als de situatie in Suriname niet zo slecht was, dan zouden de persoonlijke motieven niet zo'n grote rol spelen.' Racisme Zijn de hindoestaanse Surinamers die hierheen komen bang voor Suri namers van Afrikaanse afkomst? Er komen op het ogenblik erg veel hindoestanen naar Nederland. Dat lijkt op angst te wijzen, maar er was al een stroom. Volgens een on derzoek uit 1969 was al een heel groot aantal hindoestanen definitief van plan om naar Nederland te gaan. Die mensen hebben sinds die jaren gespaard voor de overtocht en zij komen dus volgens programma hier heen. Er is ook een politiek motief, maar het sociale speelt een hoofd rol. De pers geeft hier een verkeer de voorstelling van zaken. Ze over drijft de kans op een rassenconflict in Suriname. Er zijn rassentegenstellingen. Maar die hoeven niet tot een conflict uit te groeien, wanneer daar niet be haalde groepen belang hadden bij een conflict. Er is een bepaalde bo venlaag, die belang heeft bij polari satie, uitgaande van het idee 'ver deel en heers'. In Suriname zou volgens sommigen de voorlichting over wat de men sen hier te wachten staat niet zo best zijn. Voorlichting is geen instrument om de stroom te keren. Daarvoor treft de Surinaamse regering geen blaam. De manier om de stroom te keren of de Surinamers aanleiding te geven terug te keren is werk in Suriname te creëren. Zolang er geen werk is, is men ge dwongen om hier naar Nederland te komen. Voorlichting verandert de si tuatie in Suriname niet. Er is een grootscheeps ontwikke lingsplan aangekondigd. Het plan-Essed, waarover men het Ds. P. Jansen nu eens is, maakt het onwaarschijn- lijk dat er binnen afzienbare tijd voor de gewone mensen enige ver betering zal optreden. Verandering is niet uitgesloten, maar het is bij de huidige plannen een zeer langdu rig proces. aRiife'Wi «ter», In Suriname is gezegd dat de op vang hier te goed is. Dat is gewoon onzin. De opvang is helemaal niet zo goed. Bovendien maakt hoogstens twintig tot dertig procent van de migranten gebruik van de opvangmogelijkheden. Van de 15.000 Surinamers, die in de eer ste zeven maanden van dit jaar naar Nederland gekomen zijn, zijn er niet meer dan 2.000 naar een opvang centrum gegaan. De anderen zoeken zelf hun weg. Drees Drees jr. vindt dat we de Surina mers gewoon niet moeten toelaten. Dat is niet mogelijk, omdat zij de Nederlandse nationaliteit hebben. ThUISV06l6n Drees had zich dertig jaar geleden druk moeten maken, als hij zo be gaan is met het lot van de Surina mers. Als hij nu zogenaamd voor hun bestwil pleit voor terugkeer, is dat in mijn ogen huichelarij. Bovendien: veel Surinamers willen graag terug, maar bijna niemand kan terug, zo lang er geen zicht is op een verbete ring van de Surinaamse economie. Er wordt gezegd dat de Surinamers beroepswerklozen zijn. Er is inderdaad vooral de laatste tijd een alarmerende werkloosheid onder de Surinamers. Maar op dit punt moet men ook weer niet overdrijven. Hoogstens vijftien procent van de Surinamers is langer dan een half jaar werkloos. De meeste komen hier om werk te zoeken, maar het is vaak moeilijk te vinden voor hen. We schuiven de Surinamers vaak af naar streken in ons land waar ook al een hoge concentratie werkloos heid heerst, zoals Oost-Groningen, Twente, de Achterhoek of Zuid-Lim burg. Dat is roepen om moeilijkhe den. Bovendien komen erg veel Su rinamers terecht in oude stadswij ken. De achterstand die zij al heb ben wordt dan nog verder vergroot. Wat moeten de kerken doen aan het probleem van de Surinamers? De Surinamers zijn officieel Neder landers. Maar ze zijn in de eerste plaats Surinamers. Wij moeten niet prooeren Nederlanders van ze te maken. We moeten ze in hun cultu rele eigenheid laten en we kunnen op dat punt nog wel wat van ze le ren. Veel Surinamers komen in een voor hen toch erg vreemde samen leving. Sommigen voelen zich be dreigd zoals omgekeerd veel Neder landers zich ten onrechte be dreigd voelen door hen. Dat moet veranderen. De Nederlandse kerkle den moeten een klimaat scheppen, waarin de Surinamers zich thuis voe len en tot hun recht kunnen komen. Zijn er voorbeelden van kerken, die goed op gang zijn? In Friesland hebben kerken binnen een week een werkgroep opgericht, die de plaatselijke gemeenten helpt bij de opvang van Surinamers. Ook in andere provincies bestaan dit soort plannen of zijn er werkgroe pen voor dienstverlening aan Suri namers opgericht. Mijn ervaring is dat veel mensen zeker bereid zijn om de Surinamers op te vangen, als ze maar weten hoe. In Alphen aan de Rijn sprak de gemeenteraad zich uit tegen de komst van Surinamers. De kerken hebben toen een kansel- boodschap afgekondigd, waarin zij zich tegen de gemeentelijke politiek keerden. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Taal Zeer terecht lucht ook de schryver van 'Vandaag' (Tr. 17 okt.) eens zijn hart over het voortwoekerende taalbederf. Gaat het te ver dit verschijnsel als vak-idiotisme aan te duiden? Ik denk aan het fraaie staaltje van ambtena- rentaal, onlangs in Tr. gepubliceerd, dat zelfs door mede-ambtenaren on leesbaar en belachelijk werd bevonden. Overigens is deze bedreiging van onze taal niet de enige, misschien niet eens de ergste. Gesproken en geschreven Nederlands krioêlt van kreupele zin nen en verminkt idioom. Enkele van de meest voorkomende voorbeelden van deze produkten: zoals ieder kan vaststellen wordt de uitdruk king '...niet het minst...' (is: 'in be langrijke mate', 'by uitstek' enz.) keer op keer in zijn tegendeel verkeerd door dat men schrijft .niet in het minst...' dus: 'volstrekt niet' e.d.!). Resultaat: baarlijke onzin! De onnozele uitdrukking: "Volgens mij.in plaats van: 'Naar ik meen. of 'Naar mijn mening' e.d. is hard op weg gemeengoed te worden en vloeit zelfs al vlot uit mond of pen van be langrijke figuren! Dat de mens meer en meer een onper soonlijk voorwerp wordt blijkt ook al uit het spraakgebruik: 'De vrouw, waarvan de naam niet bekend is. 'De bewoner, waartegen de aanslag beraamd was...' enz. De juiste vorm: .van wie.en .tegen wie. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Rodaktle: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 65, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. wordt al uitzondering! Krant, radio en vooral commentaren leveren een toenemend aantal taaiver minkingen op: 'Dit gesprek is enkele weken geleden gebeurd', na aan zienlijke overweging.'De belang rijke plaats die deze instelling thans inneemt is veroorzaakt door.en nog veel meer van dat moois. Hoe is dat zover gekomen? Is het onderwijs de hoofdschuldige? Zeker wel mede schuldig. Het is een ernstige zaak. Wie zei ook weer: 'De taal is heel het volk?' Bloemendaal J. C. van der Leek Woonruimte Dat er verpleegkundigen uit België in ons land worden aangetrokken komt doordat verplegers die in onze zieken huizen werken vermoedelijk naar de geneeskundige diensten van diverse bedrijven vertrekken omdat deze be drijven veelal voor spoedige woon ruimte voor de gezinnen kunnen zor gen. Laat men er ook eens aan den ken dat bij nieuwbouw of uitbreiding van ziekenhuizen waar ze ook als re gel dan meer geschoold verpleegkun dig personeel nodig hebben, ook hul zen bouwen of reeds beschikbaar heb ben bij sollicitatie en tegen redelijke huurprijzen. Tiet J. Klein Racisme Een blanke Zuid-Afrikaan, de heer dr. O'Brien Geldenhuys, schrijft aan de ge reformeerde synode in Nederland niet te weten wat onder racisme verstaan moet worden. Die meneer Geldenhuys toch! Misschien kan hij even een autoritje maken naar een van die vele 'lieflijke' dorpen in zijn land, zoals Dimbaza en Limehill. Het doodsklokgelui zal hem van verre reeds een welkom bereiden. Dear Hazel Nomakhwezi Kula. jij die stierf toen je nog niet één jaar oud was, wij zullen jou niet vergeten. Jij bent gestorven omdat mensen als O'Brien Geldenhuys zeiden: Ich habe es nicht gewusst. Den Haag. Mevrouw D. van Leeuwen. Verontrust (16) Wiersinga ontkent, dat de toorn Gods op Golgotha Is gesteld. Het was niet de bedoeling dat het lijden, of zelfs kruisiging werd. God wilde anders, maar de mensen hebben niet anders gewild. Dr. Wiersinga stelt de vraag scherp: Wie en wat is Jezus? Het kan niet de Jezus zijn, die voor eens en al tijd de kwalijke rekeningen van de mens heeft betaald: zodat er nu op de lauweren kan worden gerust. Verzoening en verlossing zijn dode be grippen geworden. Maar ze kunnen leven, als de kerken, de christenen, de mensen, gaan inzien dat ook door hen nog wat is te volbrengen. In Jezus naam en op zijn voorbeeld! Tot zover dr. Wiersinga. Verontrusten of niet- verontrusten, onderzoekt zelf de schriften en beproefd de geesten of ze uit God zijn. WARSCHAU In Polen is een nieuwe vertaling van de bijbel ver schenen. Theologen en taalkundigen van acht verschillende kerken hebben 25 jaar lang aan deze vertaling ge werkt, onder andere van de hervorm de kerk, de lutherse kerk, de oud-ka tholieke kerk en van de orthodoxe kerk van Polen. De vertaling die tot nu toe gebruikt werd stamde uit 1632. De eerste exemplaren werden uitge reikt aan de voorzitters van de syno des en kerkelijke vergaderingen tij dens een feestelijke bijeenkomst van de Poolse raad van kerken. Deze bijeen komst werd ook bijgewoond door de Nederlander mr. Ole van Luyn, de nieuwe secretaris voor Europa van de bijbelgenootschappen. Deze nieuwe ver taling werd gedrukt in Polen en gefi nancierd door het Europese produktie- fonds van de bijbelgenootschappen in Stuttgart. De eerste druk bereikte een oplage van vijftigduizend exemplaren. Déze nieuwe vertaling is te vergelijken met de Nederlandse Vertaling-1951, vroeger de Nieuwe Vertaling genoemd. Sedert 1972 wordt in Polen ook ge werkt aan een vertaling van het nieuwe testament in de Poolse om gangstaal, te vergelijken met de Ne derlandse uitgave 'Groot Nieuws voor Het 'politieke avondgebed' in de Kloosterkerk in Den Haag besteedt tweemaal aandacht aan de C van het CDA, dinsdag 28 oktober met mede werking van Andriessen en dinsdag 4 SDvember met medewerking van Aan- es. Beide diensten beginnen om acht uur. De gemeente als trooster. Conferen tie voor ambtsdragers over pastoraat in deze tijd, m.m.v. mevrouw L. Ree- dijk-Boersina. Van vrydag 7 november 19.30 uur tot zaterdag 8 november 17 uur op Kerk en Wereld te Driebergen (tel. 03438-2241). Hervormde Mannenbond op G.G. Toogdag zaterdag 8 november vanaf tien uur in Tivoli. Utrecht. Sprekers prof. dr. W. H. Velema (het christe lijk leven in de crisis) en prof. dr. C. Graafland (een nieuwe verzoenings leer U'. De belangstelling voor de bijbel neemt in Polen nog steeds toe. Wer den er in 1973 ongeveer 149.000 bybels en bijbelgedeelten door het bijbelge nootschap verspreid, in 1974 waren het 'er byna 177.000. (ADVERTENTIE) ftrtOHMAtUfllSr.il Xlff KMI AO f Het weer wordt guur en koud Daarom binnen blijven en lezen WAT LEEST U? Natuurlijk goede lektuur! Vergeet dan ook DE SCHAKEL niet. HET Christelijke familieblad, veel interessante artikelen voor het hele gezin en mooie verhalen en puzzels voor de kinderen. WORD OOK ABONNEE of vraag eersteen proefnummer aan Elke nieuwe abonnee ontvangt een prachtige surprise. Stuur de hiernaast afgedrukte bon in een open envelop zonder postzegel naar: DE SCHAKEL. Antwoordnr. 69 Goes. NAAMTI ADRES WOONPLAATS Ik word abonnee en betaal per kwartaal 19, halfjaar 36,50 jaar ƒ71,50 Ik wil graag een proefnummer AMSTERDAM De vraag naar de bijbel in de wereld is zo groot geworden dat de bijbelgenootschappen nauwelijks meer in staat zijn eraan te voldoen. Hoewel voor 1975 meer geld was uitgetrokken dan ooit tevoren, namelijk 27 miljoen gulden, bleek dit bedrag bü lange na niet groot genoeg. Reeds in augustus hadden de bijbelgenootschappen die hulp nodig, want uit het buitenland was 83 procten van het hun toegezegde bedrag opgevraagd. In september bleek het regio Afrika reeds al het beschikbare geld besteed-te hebben. Het uitvoerend comité van de wereld bond kreeg op z(jn vergadering in Kyo to, Japan te horen dat in 1975 zeker 1.750.000 gulden meer uitgegeven zal moeten worden dan voor dit jaar be groot was. Oorzaken van dit enorme tekort op de begroting zijn vooral de door de toenemende inflatie sterk ge stegen produktie- en vervoerskosten. Om toch de tering zoveel mogelijk naar de nering te zetten, konden in dit jaar enkele produkties van bijbels en bijbel gedeelten tegengehouden worden. In de meeste andere gevallen bleek dat van te voren vastgestelde oplagen veel sneller verspreid werden dan oorspron kelijk was aangenomen. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft daarom zijn leden en vrienden gevraagd een drietal projecten alsnog mogelijk te maken. Het gaat om het laten drukken van 18 miljoen selecties die verspreid zullen worden op open- HANOI Veertien buitenlanders, voor het merendeel zendelingen, die tijdens de slotfaze van de Vietnamese oorlog Zuid-Vietnam niet konden of wilden verlaten, zullen morgen met een speciaal vliegtuig van Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam, wórden overgevlogen naar Vientiane in Laos. Vandaar zullen ze naar Bangkok vlie gen. Het betreft negen Amerikanen, twee Canadezen, twee Filippino's en een Australiër. 't Gezond verstand' Naast mij ligt een vergeeld schrift vervaardigd van een soort oud-hol lands papier en op de eerste bladzijd! lees ik in sierlijke letters geschreven 'Zangen, geschikt ten gebruike de Hervormde Gemeente van Enkhuizen bij den openbaren Godsdienst, op he derde Eeuwfeest der Kerkhervorming den 2 November 1817'. Onder dei 'zangen' werd ik bijzonder getroffei cloor de volgende twee verzen 'Na h« voorgebed. Wijze Psalm 65': De Zwijmelgeest der Farizeeuwen Herleefd in 't Christendom: Getuigt, o Wijdverbasterd' eeuwen! Hoe hoog de dwaling klom. 't Gezond verstand, door God geschonke Door Jezus hoog vereerd, Om 't mensdom tot Gods lof 't ontvonka d' Onschatbre menschelijke Rede, Gedoemd tot Slavernij, Sleept overal haar keten mede, In dienst der hierarchy. De geldzucht dreef verboden handel Met onze zondenschuld: d' Opregtheid, blank van hart en wand»1 Verloor het taai geduld. En dan te bedenken dat de opstell» van deze regels, en de opdrachtgevend en de zangers in Enkhuizens kerker' waarschijnlijk oprecht van mening zij, geweest dat dit een waardige herden-v king van de Kerkhervorming was. Me 1 't Gezond verstand, door God ge schonken, Door Jezus hoog vereen en al. NED. HERV. KERK Beroepen te IJsselmuiden: (toez. J. de? Hoed te Sliedrecht); te Ede: Besten te Huizen (NH). Aangenomen naar Raalte: B. AlbadEt te Strijen. Bedankt voor Berkel en Rodenrijs: ter Steege te Aalsum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Diemen-Watei®1 graafsmeer-Bijlmer: C. M. Verspuy l Oldehove. Beroepbaar: J. D. Hofstra, Veelas 14 hs, Amsterdam: P. ter Veen, DanflS' Theronstr. 36', Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Utrecht N.W.: W. Po«h welse te Ureterp: voor Rouveen: J. Post te Den Helder. MIDDELBURG De Middelburg*» gereformeerde predikant C. van dcc Zanden heeft zich zaterdag late e herdopen. De doop door onderdompeling voa plaats in Kortrijk, in de kapel va ,i( een volle evangeliegemeente. Tegi &E lijk met ds. Van der Zanden liete,- nog 35 mensen zich dopen. Vrijdai |C avond vergadert de classis Middi burg om zich op deze zaak te ben den. In afwachting daarvan hee de kerkeraad ds. Van der Zandf Jj. vrijgesteld van ambtelijk werk. w Ds. Van der Zanden is 37 jaar lr stond, voordat hij in Middelbu al kwam, in Pesse (1966-1970). Hij ons gisteren, feitelijk reeds in z1^ studententijd moeite te hebben l kregen met de kinderdoop. SI» kort doopt hij geen kinderen mee Hij hoopt, dat er ruimte gevondi kan worden, zodat hij met zi, werk als predikant in de gerefö meerde kerken kan voortzetten. 1 bare en christelijke lagere scholen in Indonesië, om 3.000 nieuwe testamen ten in het nieuwe Chinese schrift en om 125.000 gulden om dit jaar te kun nen voortgaan met het vertalen van het oude testament in omgangstaal voor Nederland. Tijdens de vergadering in Japan is door het uitvoerend comité van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen vastgesteld dat in 1976 ruim dertig miljoen gulden nodig zal zijn om min stens evenveel bijbels en bijbelgedeel ten te verspreiden als in 1974. In dat jaar werden ruim 254 miljoen bybels en bijbelgedeelten verspreid. GRONINGEN Dr. W. Nijenhuis is benoemd tot gewoon hoogleraar in de geschiedenis van de christelijke godsdienst en de geschiedenis van de leerstellingen van de christelijke godsdienst aan de rijksuniversiteit te Groningen. Hij volgt als zodanig prof. dr. W. F. Dankbaar op, die onlangs met emeri taat is gegaan. Dr. Nijenhuis (59.) is thans wetenschappelijk hoofdmede werker bij de faculteit der godge leerdheidvan de universiteit van Am sterdam. Van 1942 tot 1969 was hij hervormd predikant, achtereenvol gens in Maasdam, Oosterend (Fr.) en Loosduinen. In 1958 promoveerde hij bij prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden op 'Calvinus Oecumenicus'. DEN HAAG-Speciaal bedoeld vo het leidinggevend kader van de (to vormde) kerk is het rapport 'De ke in de sociaal-politieke spanningen' c de raad voor kerk en theologie van hervormde kerk op verzoek van hervormde synode (juni '75) in licht doet zien. Deze raad loopt hl mee niet de raad voor overheid en menleving voor de voeten, want bepaalt zich tot beleidsbepaling, uitgangspunten en fundamentele zichten. Het werd een boekje van pagina's, waarvoor Het Boekend trum in Den Haag een tientje vn By dezelfde uitgeverij zijn de Nf zondagavondlezingen van mr Schaafsma over 'Godsdienstig leven Amerika' in uitgewerkte vorm gel* deld. De auteur is bezig met de me typerende geloofsgemeenschappen de V.S. (147 pag., prijs 18,50). bij Boekencentrum: 'Uit de bergre (ondertitel: werkschrift van een meente in de leer bij Matthetls 5 tot 111 pag., prijs 13,50) van de Hasj hervormde ds. W. R. van der Zee: v slagen van kerkdiensten en leerhi avonden. rcH DEN HAAG In Jakarta is een derlands-Indonesische overeenkoi getekend, waarbij Nederland Indo sië 1.940.000 gulden schenkt voor ontwikkeling van een aantal stroo gebieden in midden-Java. Het geld zal worden gebruikt de aankoop van materieel voor studie van de ontwikkeling vai stroomgebieden van de Traguni Tuntang, de Serang, de Musi ei Juana. De Grontmij Internat' b.v. zal de werkzaamheden uitvi in opdracht van de directie te< sche hulp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2