Jelgische speelzalen vrezen Jederlandse concurrentie niet RENAULT [oe zeere vallen ze af... leuwenoude scheepswerf in Vorkum wordt gerestaureerd Auto Haag, Renault Nederland, Kolthof en ELAM showen de nieuwe Renault 3oTS. Kom kijken. Kom een proefrit maken. Kom genieten. Auto Haag Kolthof ELAM Renault Nederland -en speler is nogal honkvast', zeggen ze in Knokke Ilangrijk voor scheepsbouwgeschiedenis Comité in Lelystad vecht voor behoud van werkgelegenheid 'Liever de Friese zeedijken verhogen dan nieuwe bouwen' Maassluis krijgt drie miljoen Caravan van bijna 20 mille gestolen Anderhalf jaar voor bankoverval De krant is de enige die 6 dagen per week in de bus komt. SCHOOLBEDIENDE ET ISDAG 29 OKTOBER 1975 REGiO UtN hhn TROUW/KWARTET H13 -org, root hoej een verslaggever hoej)KKE/DEN HAAG De Belgische speelzale n zijn niet bang voor concurrentie van de Nederland- He naar verwachting op zijn vroegst eind 1976 kunnen gaan draaien. Een speler is nogal honk- wat zijn speelzaal betreft; een casino vergt een uitgebreid arsenaal van voorzieningen daarom- i en bovendien moet een concessiehouder het v ak tot in zijn vingertoppen kennen. Een 'ten met ambtelijk ingestelde mensen behoort tot de onmogelijkheden. iet al is één van de dicht bij Nederland gelegen speelzalen, namelijk die in Knokke, niet zijn Nederlandse klanten, veertig procent va n het bezoekerstal, te verliezen. •eft de heer Didier Welvaert van lino Knokke verklaard. De iste groep bezoekers komt uit Bel- tamelijk 52 procent, en de Duit- andere landslieden maken ;s acht procent uit van het speel- ek. Opmerkelijk is, dat deze per ges overeenkomen met die van eristische sector, aldus Eric Pa an de Stedelijke Dienst Toerisme lokke. erhalen van tot de bedelstaf ge- ite mensen, die zich buiten het ca- voor het hoofd schieten of zich de hoogste boom in Knokke op- verwijst de heer Welvaert nd naar het rijk der fabelen, endeel: in het speelpatroon heeft Ijle laatste jaren een verandering ikken. Het is niet meer een be- elijk gering aantal mensen in 5tj doen, dat de speeltafels bevolkt, grote aantallen mensen, die wat er goed in de slappe was zitten, imen niet in de eerste plaats om jevulde portemonnees te vertrek- laar om zich met het spel te ver- n. Dit heeft voor de speelzaal het le eel, dat het risico gespreid is en idien maken de vele kleintjes van e ene grote uit het verleden. Van tot jaar blijven de omzetten op Dofeoe groot die zijn wordt niet aan jjjïote klok gehangen. Slechts en- ^%iensen zijn hiermee op de hoog- eker is, dat de speelzaal altijd et langste eind trekt. Casino van Knokke, dat naast Jjeelzaal nog tal van grotere en sre zalen heeft, worden het ge- aar door concerten, het optreden zo lekende sterren, kunstmanifesta- es tentoonstellingen en dergelijke aa aniseerd. Dit zijn over het alge verliesposten, aldus de heer Wei maar die evenementen worden emaakt door de winsten van de saai. De speelzaal kan echter niet de andere voorzieningen leven ze kunnen niet bestaan zonder de al :treft de inmiddels in Nederland iwezen plaatsen Valkenburg en oort zien de Belgen de 'infra- .uur' rond deze plaatsen niet zo (Nederlandse) Raad voor ispelen heeft het probleem van die infrastructuur ook wel gezien, want als hoofdcriterium voor vestiging stel de deze raad de aanwezigheid van een hoogwaardig toeristisch centrum. Daaronder wordt verstaan een goede bereikbare plaats of streek met een omvangrijk verblijfs- of dagtoerisme en een daarop afgestelde accommoda tie in allerlei vormen. 'Geen massatoerisme' 'Dat is er by ons al', zegt Knokke. In onze gemeente zijn dertienduizend villa's en appartementen, waarin ze ventig procent van de gasten logeert. In de vele hotels verblijft nog eens twintig procent en de overigen kiezen voor een andere vorm van verblijf, b(j- voorbeeld een camping, maar daarop heeft Knokke het niet zo. Het kam peerterrein van die plaats bevindt zich ergens aan de gemeentegrens. Knokke heeft duidelijk niet gekozen voor het massatoerisme, zo zegt de heer Pa- rez. De gemeente waakt verder tegen geluidshinder: transistorradio's op het strand zijn verboden, autoraces krijgen geen kans en luidsprekerwagens zijn ook contrabande. Concessiehouder Gustaaf Nellens heeft behalve het Casino in Knokke, inclu sief de speelzaal dus, ook de exploita tie en de speelzaal van Chaudfontaine en die in Tanger (Marokko). België kent acht speelzalen,hoewel speelzalen wettelijk verboden zijn. De bestaande hebben echter uitwijkmoge lijkheden op grond waarvan ze kun nen bestaan. Nieuwe mogen er echter niet bijkomen en de bestaande moge lijkheden mogen niet worden uitge breid, zodat men in Knokke alleen maar roulette en baccarat kan spelen. Beperkingen Ten aanzien van de bezoekers kent België een aantal beperkingen: een Belg mag in zijn eigen gemeente, in dien daar een speelzaal is, niet spelen. Beroepsverenigingen kunnen hun le den het spelen verbieden, zoals de Or de van Advocaten heeft gedaan. Zij, die geld van anderen beheren, zoals bankiers en notarissen, hebben ook geen toegang. Hetzelfde geldt voor de Belgische ambtenaren. Daarnaast zijn er beperkingen, die als het ware door het Casino worden op gelegd. Zonder opgaaf van redenen mogen liefhebbers worden geweigerd. Verder worden er eisen gesteld ten aanzien van kleding. Voorop staat echter dat men lid moet worden van de club, die de speelzaal exploiteert. Eerst wordt men adspirant-lid en als geen bezwaren van welke kant ook worden ingebracht, wordt men definitief lid. Honkvast De heer Welvaert is van mening, dat de komende Nederlandse speelzalen in de eerste plaats die Nederlanders zul len aantrekken, die op het ogenblik van clandestiene gelegenheden gebruik maken. Natuurlyk zullen ook Neder landers, die nu regelmatig in Knokke spelen, er wel een kijkje gaan nemen, maar de heer Welvaert is ervan over tuigd, dat zij toch weer naar hun 'eigen' speelzaal zullen terugkeren. Een speler is nogal honkvast, zo merkte hy op. De concessiehouder van de speelzaal in ,Knokke heeft verder een overeenkomst met de gemeente op grond waarvan jaarlijks een bedrag van zes miljoen Belgische francs moet worden be taald. Daarnaast eist de gemeente een minimumbedrag van twaalf miljoen francs als bijdrage in de toeristische propaganda van de gemeente. Dit be drag heeft de laatste jaren evenwel steeds hoger gelegen. De motir Mede door deze bijdrage kan de ge meente allerlei activiteiten ontplooien, die ook het Casino ten goede komen. Zo is er bijvoorbeeld een nieuw cultu reel centrum gebouwd, compleet met een kleine toneelzaal, geschikt voor al lerlei doeleinden. Er komt een biblio theek in, die is ingesteld op de maxi male zomerbezetting van Knokke: tweehonderdduizend mensen. Knokke zelf heeft slechts 29.000 inwoners. Ver der maakt de gemeente uitvoerige re clame voor weekends in Knokke in de winter. Maar met als uitgangspunt, Groot arsenaal van voorzieningen eromheen nodig dat de speelzaal de motor van alles is. Zoals gezegd: de speelzaal in Knokke ziet thans geen concurrentie, dat wil zeggen niet wat de huidige generatie betreft, maar wel wat betreft de toe komstige. Daar het echter minstens 25 jaar zal duren om de Nederlandse speelzalen van een passende entourage te voorzien, zalh et ook nog wel zo lang duren, eer het probleem aan de orde zal komen, meent men in Knokke. Het is de speelzalen verboden in eigen land reclame te maken, maar daar voor zorgt de stedelijke dienst van het toerisme wel met buitenlandse propa ganda. Maar men moet het vooral hebben van de mondelinge aanbeve lingen: van de mensen dus. die er ge weest zijn, aldus de heer Welvaert. Hij voorziet op grond van zijn erva ringen en de ontwikkelingen in Knok ke een algehele evolutie van het toe risme, dat zich niet alleen meer tot de zomer zal beperken, wy evolueren naar een seizoen van 52 zaterdagen, met daarin een hoogseizoen van twee maanden. Maar op het ogenblik is het al zo, dat in het voor- en naseizoen de nachtclubs in Knokke het zaterdags drukker hebben dan op een doorsnee woensdagavond in de zomer. ■PJI is er en onverbiddelijk is de aanval op de laatste resten van herinneringen aan een zomer :erzet- Maar de jeugd trekt zich van deze actie niets aan en de afgevallen bladeren vormen een ge- i tl decor voor hun speelse uitbundigheid "T omplex wordt zeer belangrijk ge- voor de scheepsbouwgeschiedenis. irj estaat uit een woning en een hel- oods. De woning is een blokvor- ^0pand met verdieping onder een Jtentdak. Het noordwestelijke deel it van een oudere woning, tderbouw dateert uit 1711. de bo- v van omstreeks 1830-1835. De heeft een gemetselde borst- g met steunberen, waarop zich louten blokvormige bouw onder ag tentdak bevindt. De gevel aan sllingzyde is uitneembaar, opdat l- en zoals smakken, koffen en gal- in de timmerloods gebouwd kon- vorden. ankelijk was het complex niet op- "^en in de definitieve lijst van beschermde monumenten voor de ge meente Workum. Volgens een mede deling van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg is destijds vergeten het op de lijst van beschermde monumenten te plaatsen. Toch heeft het Ryk beslo ten tot subsidie over te gaan omdat het complex past in het beschermd stads gezicht. De werf, die eigendom is van de stich ting 'Zwolsman Werf' te Workum, is aan algeheel herstel toe. Na de res tauratie krijgt de werf weer een func tie: voor bouw van schepen en onder houd van plat- en rondbodems. De sub sidiabele restauratiekosten bedragen 121.632 gulden. Het rijk betaalt daar van veertig procent tot een maximum van 48.653 gulden. Gedeputeerde Sta Van een verslaggever LELYSTAD In verband met de ontwikkelingen rond het bouwbedrijf Holborn in Lelystad heeft een aantal inwoners van deze plaats besloten een comité op te richten, dat zich gaat inzetten voor het behoud van de werkgelegenheid in Lelystad. Hol born werkt nu met vijftig procent werktijdverkorting voor de elemen- tenfabriek, het bedrijf heeft sur séance van betaling aangevraagd. Veel onderaannemers hebben hun- materialen van de bouwplaatsen in Lelystad weggehaald. De initiatief nemers van het comité vrezen dat met de sluiting van Holborn de ge hele werkgelegenheid in Lelystad in gevaar komt. Bij Holborn werken vierhonderd mensen. Daarmee is het de grootste particuliere werkge ver van Lelystad. Maandagavond zijn de fractievoorzit ters van Lelystads adviesraad op de hoogte gebracht van de situatie waar in het bedrijf zich op het ogenblik bevindt. Het comité wil van de regering on voorwaardelijke garanties voor het behoud van het bedrijf. Vrijdagavond houdt het in Lelystad een openbare llCt IvlJK Landelijke Vereniging tot Behoud Waddenzee: Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft Gedeputeerde Staten van Friesland gisteren een rapport aangeboden, waarin zij haar duidelijke voorkeur voor het verhogen van de bestaande zeedijken in Friesland boven het aan leggen van nieuwe dijken heeft uitgesproken. De dijken in Noord-Friesland moe- tón op Delta-hoogte worden aange bracht. Dat kan gebeuren door ze op te hogen of door een nieuwe dijk ten noorden van de oude te leggen. Voor deze laatste oplossing is vooral de Friese landbouw, want daardoor kunnen buitendijks gele gen zomerpolders. kwelders en slik ken worden ingepolderd. Deze in poldering zal uitstekende land bouwgrond opleveren. Naar deze gebieden fungeren ook als rust-, voedsel- en rulgebied voor vergadering waar het zich aan bevolking zal voorstellen. Van een verslaggever ARNHEM Van het terrein van het caravanbedrijf 'De Leeren Doedel' in Arnhem is een caravan gestolen die volgens de eigenaar ruim 18.500 gul den waard is. De caravan was be doeld voor een show in Brussel en zou de enige in zijn soort in Europa zijn. Van een verslaggever MAASSLUIS Staatssecretaris J. L. N. Schaefer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft aan de gemeente Maassluis een bijdrage van drie miljoen uit 's Rijks kas voor de uitvoering van het recon structieplan Van Toor-De Neef toe gekend. Dit plan behelst o.a. de verwerking en sloop van een hout zagerij met opslag, waarnao p die plaats, nabij het centrum, wonin gen zullen worden gebouwd. De ge meente heeft voor deze beboiiwing een plan ontwikkeld voor gevarie erde woningbouw in een vrij hoge dichtheid. vogels. Wanneer de kwelders en slikken worden ingepolderd zal dat een achteruitgang van de vogel- nen. stand lin het Waddengebied beteke- De Vereniging tot behoud van de Waddenzee heeft nu aan een aantal deskundigen gevraagd aan welke oplossing zij de voorkeur geven. De deskundigen opteren in een door de vereniging uitgegeven rapport voor verhoging van de bestaande zeedij ken. Volgens de deskundigen zijn geen doorslaggevende redenen aan te geven voor algehele Inpoldering, ook geen landbouweconomische re denen. De kosten van de inpolde ring zullen namelijk hoger zijn dan de bate. Bovendien wordt met de inpoldering een stukje natuur ver nietigd. UTRECHT De 21-jarlge Woerden- se monteur Rony S. is door de recht bank in Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek wegens het ple gen van een gewapende overval op de RABO-bank in Kamerik. De rechtbank achtte S. licht vermin derd toerekeningsvatbaar. Geëist was een jaar cel met aftrek. Bij de over val maakte Rony met drie van zijn kameraden 26 mille buit, nadat zij zwaaiend met pistolen de bank wa ren binnengestapt. 'onze correspondent !UWARDEN De scheepstimmerwerf „De Hoop" te Workum, die nog de enige in zijn soort is de lage landen aan_het IJsselmeer, zal met subsidie van het rijk en de provincie Friesland ge cureerd worden. Jawel, de nieuwe Renault 30TS staat bij ons in de showroom te pronken. Kom kijken. Naar de grote ruimte die ook deze Renault u weer biedt. Naar het interieur dat zo perfect is af gewerkt dat het wel handwerk lijkt. Kom u overtuigen van de vele vei ligheidsaspecten: de voorwielaandrijving, de rembekrachtiging, de stuurbekrachti ging, het grote (gelaagde) glasoppervlak, de verstelbare koplampen. En zo kunnen we nog wel even door gaan. Kom heerlijk zitten temidden van alle ingebouwde comfort. Kom een proefrit maken in deze eer ste 6-cylinder met voorwielaandriiving met een top van 185 km/u. Kom genieten. Kies zelf uw dag: u bent welkom op donderdag 30 oktober van 9.00 tot 21.00 uur, vrijdag 31 oktober van 9.00 tot 18.00 uur en zaterdag 1 november van 9.00 tot 18.00 uur. Pletterijkaue 9-14 (tussen Spui en Rijswijkseplein) DEN HAAG,Tel.070-85S307 Stadhoudersplcin 47,WASSEN AAR,Tel. 01751-17400 Westduinweg 196 (verkoop), DEN HAAG,Tel.070-549213 Haarlemmerweg 2-4, LEIDEN, Tel.071-33141 Loosduinseiveg l.Gaslaan 2,DEN HAAG,Tel.070-643830 ten van Friesland hebben aan de pro vinciale staten voorgesteld om een subsidie van tien procent of 12.165 gul den te verlenen. Verder zullen de provinciale staten van Friesland beslissen over een aan tal restauratiesubsidies, die met elkaar de provincie zeventigduizend gulden zullen kosten. Deze hebben betrekking op historische panden in Harlingen, Bolsward, Dokkum en Metslawier. Hierby zijn vier panden in Harlingen en een pakhuis aan het Grootzand in Bolswaid, dat onder een zadeldak tegen een klokgevel Is gebouwd en een gebeeldhouwde bekroning heeft, waar op een siervaas voorkomt. Na de res tauratie zal het als woonhuis in ge bruik worden genomen Dat mag wel even in de krant! De Christelijke Scholengemeenschap voor Handel en Administratie, Schenkweg 250 te 's-Gravenhage vraagt: voor het verrichten van alle voorkomende werkzaamheden o.l.v. de conciërge. Salaris momenteel tussen de 1220 en 1569 per maand, (afhankelijk van leeftijd en ervaring). Goede collegiale verhoudingen. Ruime vakantie-periode. Opname in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Premie A.O.W./A.W.W. voor rekening werkgever. Mondelinge sollicitaties na telefonische afspraak. Tel. 070-850527.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13