Mogelijk toch uitstel RW 14 Besluit Koekamplus 4 maanden uitgesteld Betalingen KORT Middenstand zet B en W voor het blok Samenwerking tussen Delftse ziekenhuizen nu een voldongen feit Te weinig publiek bij koren in Scheveningen Alternatief 'groep van acht' verworpen NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Nieuw centrum woonwagens aan de Escamplaan Zoetermeerse raad kritisch over plan Stadcentrum DINSDAG 28 OKTOBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET II Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de eerste week van december zal de Tweede Ka mer, ondanks het verzet van minister Westerterp, naar alle waar schijnlijkheid de aanleg van de verlengde landscheidingsweg (rijksweg 14) naar een verdere toekomst verschuiven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeenteraad heeft gisteravond laat het initiatiefvoorstel van acht raadsleden om een tramtracé zonder viaduct door Koekamp aan te leggen, verworpen. Slechts 16 van de 42 aanwezige raadsleden (11 socialisten, de 2 PPR-leden, de eenmansfracties van CPN en DS'70 en de christendemo craat Bol) steunden het initiatief voorstel. Er zal nu op voorstel van B en W een studiecommissie wor den ingesteld, die alle nog mogelij ke alternatieven voor het omstre den Koekamp-viaduct zal gaan on derzoeken. De studiecommissie, die medio november aan het werk zal gaan, zal binnen vier maanden een rapport uitbrengen over de best ge achte oplossing voor het openbaar vervoer tussen station Den Haag Centraal en Scheveningen. De grootste partij in de Haagse raad, de PvdA, toonde zich in meerderheid voorstander van het initiatief-voorstel, dat beoogde het groengebied de Koekamp te sparen. Woordvoerder Hardon meende, dat de onzekerheid over het gewraakte viaduct alleen maar zou toenemen bij verder uitstel van de uiteinde lijke keus. Het grootste deel van de DELFT Nog dit jaar wordt een voorlopig samenwerkingscon tract getekend tussen de drie Delftse ziekenhuizen Bethel, St. Hip- polytus en Oude en Nieuwe Gasthuis. Een werkgroep onder voorzitter schap van de heer G. Z. de Vos, oud-wethouder van volksgezondheid van Rotterdam, ontwikkelt een ju ridisch samenwerkingskader, waar in het beleid ten aanzien van in tra- en extramurale gezondheids zorg van de drie ziekenhuizen op elkaar wordt afgestemd. Ten aanzien van investeringen en het aantrekken van specialisten zijn al besluiten genomen, aldus blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag van het prot. chr. Be thelziekenhuis. In groter verband werd een samen werking tot stand gebracht met ne gen andere ziekenhuizen in Zuid- Holland onder de naam Zisam, met het doel om de automatisering van een aantal ziekenhuis-facetten te ontwikkelen. Ten behoeve van dit projekt zal eind dit jaar in een kantoorgebouw in de Zoetermeerse wijk Driemanspolder een computer centrum zijn gerealiseerd. Het ge hele projekt is door de Nationale Ziekenhuisraad aangewezen als één van de Nederlandse drie proeftui nen op dit gebied. Ander nieuws van het Bethel-front is dat het nu mogelijk is geworden om in het Delftse ziekenhuis aan staande artsen een deel van de academische opleiding te laten vol gen in de specialismen chirurgie, interne geneeskunde, neurologie en gynaecologie. Daartoe is een affiii- atóecontract gesloten met het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Voor wat betreft de openbaar ver- voersverbindingen naar het zieken huis in de Delftse wijk Buitenhof heeft Bethel gemeend op haar kos ten een speciale ziekenhuisbus in te moeten zetten die de noordelijke gemeenten van het Westland en Rdjswijk aandoet. Ongeveer de helft van de patiënten is namelijk van buiten Delft afkomstig. De bussen (ADVERTENTIE) Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de van Westnederland stoppen nu ook bij de Delftse ziekenhuizen. Ondanks de sterke groei heeft het Bethelziekenhuis het geplande be zettingspercentage in 1974 niet be reikt. Een aantal specialisten kon niet tijdig worden aangetrokken. De beddencapaciteit is door het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne vastgesteld op 364 bedden. Volgens de direktie blijkt uit de reeds bekende gegevens van dit jaar dat de geplande bezettings graad van dit jaar haalbaar moet worden geacht. Overigens is de direktie van het Bethelziekenhuis niet van mening dat de samenwerking van de drie zièkenhuizen ten koste zal gaan van de identiteit van dit zieken huis. De samenwerking ligt op een zo technisch vlak dat verliezen van het eigen gezicht bij geen van de ziekenhuizen ter sprake behoeft te komen. Ook zal de samensmelting voorlopig geen gevolgen hebben voor het personeelsbestand van Be thel. St. Hippolytus en Oude- en Nieuwe-Gasthuis Mochten de plannen om in Zoeter- meer een ziekenhuis met zo'n 400 bedden te bouwen inderdaad ge stalte krijgen dan hoopt de direktie van het Bethelziekenhuis wel be trokken te worden in de opzet van dit nieuwe ziekenhuis, zo hebben zij aan staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid laten weten. Im mers. een groot ziekenhuis in Zoe- termeer zal zeker een zuigkracht op het patiëntenaantal van het regio nale Bethelziekenhuis hebben dat doorgaans tien procent van haar patiënten uit Zoetermeer en omge ving betrekt. De staf van het Be thelziekenhuis hoopt dan ook dat er duidelijke afspraken gemaakt zullen worden over de grenzen van het werkterrein. CDA-fractie en de gehele WD- fractie deelden echter de mening van B en W. 'Wij zijn bereid mee te werken aan een nieuwe bezin ning op het tramtracé bij Den Haag Centraal', aldus CDA-woord- voerder mevrouw Otter-te Kolsté. Het CDA-raadslid Bol had het initi atiefvoorstel ondertekend en was het dan ook niet eens met me vrouw Otter. Twee andere ondertekenaars van het initiatiefvoorstel, de WD-ers Heus en De Vries, namen gistera vond afstand van dit voorstel. Niet omdat het een slecht voorstel zou zijn, maar omdat zij veel heil zagen in een studiecommissie. De kleinere fracties in de Haagse raad, DS'70, PPR en de CPN, wilden van een studiecommissie niet weten en steunden het 'voorstel van de acht', dat de kans op aanleg van het Koekamp-viaduct teniet zou doen gaan. Wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en ver voer) zegde toe, voornamelijk op aandrang van het CDA, dat de stu dieduur circa vier maanden zal be dragen. Diverse raadsleden hekelden de ma nier, waarop b. en w. eind vorige week op de proppen kwamen met een nieuw voorstel, namelijk het in stellen van een studiecommissie. De wens van de vier PvdA-wethouders om tijd te krijgen voor een 'herbe zinning' heeft hierbij een rol ge speeld, maar ook de houding van de Nederlandse Spoorwegen. De spoorwegen lieten vrijdag Jl. we ten, dat zij toch nog medewerking wilden verlenen aan zo'n commis sie. 'Het grote struikelblok van de afgelopen maanden, namelijk de zo genaamde onwil van de NS om aan welke oplossing dan ook mee te wer ken, blijkt plotseling in een achter namiddag opgelost te zijn', zo merk te het PvdA-raadslid Hardon schamper op. Links op de foto het groengebied Koekamp, rechts het station Den Haag Centraal. Volgens het sterk aangevochten raadsbesluit uit 1973 moet er een viaduct ko men door de Koekamp, tussen het tram- en busplateau van het station en de Koningskade, die langs de Koekamp loopt. Op de voorgrond het in aanbouw zijnde kantorenflatgebouw Bel- levue. DEN HAAG De Haagse ge meenteraad heeft maandag be sloten een woonwagencentrum aan te leggen aan de Escamp laan en het centrum aan de Leyweg een grondige opknap beurt te geven. Met deze beslissing heeft Den Haag volgens wethouder Van Lier 'een stukje schuld ingelost' jegens de woonwagenbewoners. De afgelopen jaren is door bewoners van het centrum Leyweg meer dan eens fel geprotesteerd tegen het ruimtege brek, waarmee dit centrum te kam pen heeft. De raad is gisteren ak koord gegaan met reconstructie van het centrum Leyweg. dat aan 55 woonwagens plaats moet bieden. Voordat de werkzaamheden hier beginnen zullen 40 standplaatsen aan de Escamplaan aangelegd wor den. Dit nieuwe centrum is onder meer bestemd voor de 22 woonwa gens, die een tijdelijke standplaats hebben gekregen aan de Noordwal. Met het oog op de nieuwbouwplan- nen in Kortenbos moeten deze wa gens zo spoedig mogelijk naar el ders. In het nieuwe centrum Escamplaan komt o.m. een school gebouw en accommodatie voor so ciaal-cultureel werk. Woonwagen bewoners, die in het slopen of ver handelen van auto's hun middel van bestaan vinden, krijgen de be schikking over een terrein aan de Poolsterstraat. Met de totale werk zaamheden ten behoeve van de Haagse woonwagenbewoners is een bedrag van ruim tien miljoen gul den gemoeid. Een motie van de socialist Knot om de aanleg vijf jaar uit te stellen zal dan, tijdens de behandeling van de begroting van verkeer en water staat, een kleine meerderheid kun nen krijgen (zie ook elders in deze krant). Ook vorig jaar werd in de Tweede Kamer bezwaar gemaakt tegen de verlengde landscheidings weg. Minister Westerterp heeft toen de aanbesteding uitgesteld en toe gezegd net karakter van de weg te herzien. Dit heeft ertoe geleid dat de verlengde landscheidingsweg van een autosnelweg tot een stad- sautoweg is geworden met snel heidsbeperking en ongelijkvloerse kruisingen. Ook zal alleen het deel tussen rijksweg 4 (Ypenburg-Am- sterdam) en de Bezuidenhoutseweg worden aangelegd. Minister Westerterp wees erop dat het nu om een stedelijke weg gaat, die ook door de betrokken gemeen tes had kunnen worden aangelegd. Van de betrokken gemeentes heeft bovendien alleen de gemeente Voorburg zich tegen de weg uitge sproken. Voor de KVP is dat een van de redenen om zich voor de aanleg van de weg uit te spreken. Minister Westerterp, die vorige maand liet weten dat zo snel moge lijk met de aanleg wordt begonnen, vroeg de Tweede Kamer de zaak in de juiste verhouding te zien. Met Den Haag is afgesproken dat de stad een wegenstructuur in de vorm van een hoefijzer zou krijgen. Van deze structuur, waarvan de Leidse baan en de Rotterdamse baan reeds zijn geschrapt, maakt de landscheidingsweg deel uit. Bo vendien betekent uitstel van vijf jaar dat de bestaande verkeersover last in woonwijken blijft bestaan. Dit laatste bestreed het Tweede Kamer-lid De Boer, die namens de meerderheid van de ARP sprak. Volgens De Boer zorgt de aanleg van rijksweg 14 weer voor nieuwe problemen in andere woongebieden. Zo zullen op sommige plaatsen elf meter hoge schermen moeten wor den opgericht om de geluidsoverlast te beperken. De Boer ontkende ook dat met de aanleg van rijksweg 14 het sluipverkeer in het centrum van Leidschendam wordt tegenge gaan. Het deel van rijksweg 14 dat wordt aangelegd, tot aan rijksweg 4, heeft nu juist weinig te doen met het sluipverkeer uit Zoeter meer, aldus De Boer. door Adr. Hager SCHEVENINGEN Drie werken uit de eerste helft van de 18e eeuw sierden het programma, dat zaterdagavond werd uitgevoerd door de uit Hoek van Holland afkomstige chr. gemengde zangver eniging 'Hosanna'. Dirigent Tiemen Ottink bepaalde zijn keuze op Psalm 42 van Handel, het Sta bat Mate r van Pergolesi en het Gloria van Vivaldi, een fraai geheel. De belangstelling voor deze uitvoe ring in de Scheveningse Oude Kerk was helaas matig, voor de Haagse en Scheveningse koorliefhebbers was duidelijk 'onbekend maakt on bemind' van toepassing. 'Hosanna', Oud-schoolhoofd N. J. Dekker overleden DEN HAAG In ziekenhuis Leyenburg is op 66-jarige leeftijd de heer N. J. Dekker overleden, die tot verleden jaar hoofd van de Comeniusschool aan de Haagse Kempstraat is geweest. De overle dene werd In 1909 te Koudekerk in Zeeland geboren en studeerde aan de chr. kweekschool in Middelburg. Hij ving zijn loopbaan als onder wijzer aan in Oud- en West-Sou burg en was achtereenvolgens werkzaam te Middelburg en Mid- delham is. Hij verbond zich op 1 september 1975 als hoofd aan de Comeniusschool, waar hij werkzaam was tot aan zijn pensioenering op 1 augustus 1974. versterkt met een klein dameskoor, verdiende beter. Bij een dergelijk programma is het orkestaandeel van groot belang, een onmisbaar element. Tiemen Ottink schonk aan dit aspect te recht veel aandacht, dank zij zijn intenties speelden de leden van het Gewestelijk Orkest attent en cor rect. Meerdere goed afgewerkte so lotrekjes vielen te beluisteren en het ensemble als geheel was een stimulerende steun voor het koor. Handels Psalm 42 -r- in het Engels werd in beheerste tempi fraai genuanceerd weergegeven, waarbij de mannen, kwantitatief onderge schikt, kwalitatief niet onder deden voor de sopranen en alten. Ook in het melodieuze Stabat Mater van Pergolesi wist Tiemen Ottink een uitstekend klankevenwicht tot stand te brengen. De sopraan Erica Grefe, die in H&ndel reeds vocale schoonheid en een knappe techniek ten toon spreidde, bleek ook In Pergolesi een vocal is te van het zui verste water. Een stem met vele mogelijkheden diie niet onder de korenmaat moeten blijven. Ook de alt Lies van der Pool maakte in alle opzichten haar keuze waar. Het klein dameskoor leverde een stijlvol aandeel. Vivaldi's Gloria schonk 'Hosanna' de mógelijkheid op overtuigende wijze een goede koortechniek en 'zanglust' te demonstreren. Een op vallend goed concert! Spoorstaven In de wijken Driemanspoidi Meerzicht in Zoetermeer w< op het ogenblik op lorries z spoorstaven vervoerd voor bouw van de 'Zoetermeer door de Nederlandse Spooi gen. De jeugd heeft deze sti onmiddellijk als speelobjecu beslag genomen. De Nederla Spoorwegen wijst er nadrtf lijk op dat dit levensgevaa kan zijn Dienstencentrum Het college van B en V? Voorschoten heeft voorgei twee lokalen van de Paus Jf nesschool aan de Molenlaanl schikbaar te stellen voor P voorlopig dienstencentrum P het openbejaardenwerk in f gemeente J>eter te kunnen c|f dineren. In Voorschoten zijnK voldoende mogelijkheden f bejaarden bij verschillende niglngen en Instellingen. J- deze activiteiten beter op elP af te stemmen is de instef van een coördinatiepunt voo® vrijwillige hulpverlening noodzakelijk. De huidige sff teltsruimte in het ambachts* baljuwhuis is trouwens moe}1 bereikbaar, en he: sociëteitsf in de Werf, eenmaal per Wi heeft dringend behoefte meer mogelij kheden. Uitbresfc in de Werf is onmogelijk.» beide sociëteitsbesturen wf nu sarnen gebruik maken va:* twee schoollokalen. Zodra1 komst van dit diensteneend vaststaat, zal de gemeente Tr schoten bij het ministerie L CRM een rijksbijdrage vr^J om hiermee een projectleide kunnen aantrekken. Delftweg In het belang van de verki veiligheid is door de geme Rijswijk een plan ontwo voor reconstructie van de D weg. De oude klinkerbestra die vaak bij plotseling optre) de gladheid de oorzaak Is L slippartijen, waarbij wel U voertuigen in hét water teif komen, zal vervangen woij Ook de verouderde straatverL ting wordt vernieuwd en lr het Rijn-Schiekanaal wordtp vangrail geplaatst. Bezoek schouwburg r Mede dankzij de vaste bespa van de Koninklijke Schouw i in Den Haag door de Ha Comedie kan de direktie vai theater terugzien op bevredi de bezoekcijfers in het jaar Al is er in het kalenderjaar een lichte daling in de ge delde bezetting ten opzichte 1973 te constateren, wannee theaterseizoen '74/'75 met van '73/'74 vergeleken v blijkt bet gemiddeld aantal zoekers van 546 naar 552 g gen te zijn, wat betekent d% zaal het afgelopen seizoen 70.8 procent gevuld was. drukst bezochte voorstelling 'Don Juan' van Molière, stuk trok gemiddeld 684 the^ bezoekers per avond naar Schouwburg, tegen een ge delde van 596 voor de 'Vei aanse Tweeling', die daarmee een tweede plaats komt te In hei bezoekersaantal bib. Hofstad Operette (gem. blijkt een stijgende lijn te ten. De direktie verwacht da veranderingen in de tonei reld de komende tijd nog di lijker hun gunstige invloed len hebben op de bespeling de Schouwburg. Van een onzer redacteuren ZOETERMEER De winkeliersorganisaties Dorpscentrum bv en Stamizo hebben hun bezwaarschrift tegen het globaal bestem mingsplan voor het te realiseren stadscentrum Zoetermeer on danks de verwachtingen die er waren niet ingetrokken. Wethouder A. Nagtegaal (CDA) deelde gisteravond laat. toen de raad aan de debatten over dit voor de groeigemeente zo belangrijke plan begon, mede dat de middenstands organisaties te weinig vertrouwen hebben in de door het college van B. en W. voorgestelde suggestie een begeleidingscommissie in het leven te roepen, met het doel tot een even wichtige belangenbehartiging van beide partijen te komen. In een brief aan het college dringen Dorpscentrum bv-Stamizo erop aan dat zij de helft van het aantal zetels van de begeleidingscommissie moe ten vormen. De winkeliers zeggen verder dat deze commissie beslissen de bevoegdheden zal moeten hebben' met betrekking tot de formulering van de voorstellen over de grootte van het winkelareaal in het stads centrum. In een reactie zei wethouder Nagte gaal dat het standpunt van de win keliers van de Dorpsstraat een wij ziging heeft ondergaan. Volgens hem heeft de adviseur van Dorpscentrum bv-Stamizo die de besprekingen met de gemeente heeft gevoerd, de band met de winkeliers vorige week ver broken. oindat deze het niet eens was met de inhoud van de brief aan het college. Volgens wethouder Nagtegaal kan de handhaving van dit bezwaar schrift een drainerende werking hebben op de realisering van het bestemmingsplan. De gemeenteraad, die in meerderheid teleurgesteld bleek in de houding van de winke liersorganisaties. drong er dan ook bij B. en W. op aan zo spoedig mo gelijk nog eens met hen om de tafel te gaan zitten, teneinde een oplos sing voor de problemen te kunnen vinden. Mevrouw H. van Leeuwen (CDA) vroeg zich af of deze houding van de winkeliersorganisaties een soort onderhandelingstactiek is. waarbij een compromis wordt uitgesteld, teneinde zoveel mogelijk te berei ken. Namens de WD verklaarde mr. J. R. H. Kuyper dat in redelijkheid niet kan worden volgehouden dat aan de belangen van de winkeliers geen aandacht is besteed. Ook speet het de PvdA-fractieleider ir. J. de Jong en de heer F. L. Meijer (open groepering) dat de relatie Dorps straat-stadscentrum zodoende in de mist bleef hangen. Voorweg Ook de heer Bontenhal blijft bij zijn bezwaarschrift tegen de route die uit zuidelijke richting zal leiden naar het ontsluitingspunt voor voet gangers (onderdoorgang spoorbaan nabij dienstwoning aan de Vlaming straat). De raad had naast woorden van lof voor het projekt 10 kritiek op het meerderheidsstandpunt van het college de bestaande woningen aan de karakteristieke Voorweg door de gemeente aan te kopen en deze panden bewoond te laten door de huidige bewoners zolang zij dit zelf wensen. Alle fracties waren het er over eens dat dit geen harde nood zaak is. Zij pleiten ervoor in het be stemmingsplan zekerheden voor de bewoners in te bouwen, opdat men werkelijk weet waar men aan toe ls. Voor wat betreft het aantal te bou wen woningen In het plangebied drong de raad aan op realisering van een flink aantal woningwetwo ningen. Van de rond 19C0 te bou wen woningen in het stadscentrum zouden er ongeveer 1500 in de pre- Een plattegrond van het nieuwe stadscentrum van Zoetermeer, dat omsloten wordt door de wijken Meer 1 (links), Buytenwegh de Leyens en Segwaert (boven), Palenstein (rechts) en Zoetermeer-Dorp met Drien# polder (onder). De zgn. Sprinterlijn van Den Haag-Centraal naar deze groeistad komt ook door het nieuwe P te lopen. Aan de detaillering van het globaal bestemmingsplan wordt druk gewerkt. miesector worden uitgevoerd. De heer Meijer kondigde desnoods een motie aan wanneer B. en W. geen medewerking tot wonangwetbouw wilden verlenen. De VVD-fractie bepleitte de bevor dering van het eigen woningbezit In dit centrumgebied. De raad was er blij mee dat B. en W. van een te hoge bebouwing zijn teruggeko men. De inspraak bij de uitwerking van de plannen zagen de raadsleden niet meer zo zitten, omdat tamers grote haast geboden is bij de realise ervan. Desondanks drong men aan bij het college al het moge in die richting te doen. Bij het ten van deze editie rond mid nacht duurden de discussies voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6