Goede verlichting van levensbelang autobiografie Stichting Recreatie: gesloten groenfront Vijfjarig contract Datsun Nederland Nieuw huis van prinses Margriet Vervoersfederatie wil ruimte in arbeidsvoorwaarden Rampenfonds voq; landbouw niet zekfe de smaak blijft raak! Goldberg met impulsieve al verslagen Vfat is goede verlichting? Het ant woord hangt van de omstandigheden af. De beste verlichting is namelijk volgens deskundigen waaronder de Nederlandse Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid SWOV goede straat- of wegverlich- ting. 1 Hoe belangrijk die is komt uit een f recent Engels onderzoek naar voren, gebaseerd op de halvering van de straatverlichting voor de meeste Lon- dense wijken in januari en februari 1974. De onderzoekers van het mi nisterie van milieu en de Groot-Lon- dense Raad constateren dat zo'n halvering op jaarbasis tot het aanrij- 1 den van negenhonderd voetgangers en I autobotsingen met 65 doden zou leiden. Zulke gegevens heeft Nederland niet doordat tijdens de oliecrisis veel maat- regelen genomen werden, die het aan- tal verkeersslachtoffers beperkten. Groot- of dimlicht: ook overdag als het zicht slecht is. Niet bewust Een reeds ouder Engels onderzoek van het Transport and Road Research Laboratory duidt er op dat bij sche mering ieders ongevallenkans gemid deld anderhalf keer zo groot is als op klaarlichte dag. Het kernprobleem blijkt, dat de automobilisten zich dit niet bewust zijn. Zij passen niet alleen hun rijgedrag te weinig aan, maar ook de verlichting van hun voertuig krijgt onvoldoende aandacht. Vaak zijn lichten stuk of wordt het oppervlak van voor- en achterverlichting niet ge- noeg gewassen. Alvorens te gaan rij den moet men daarop letten: onderweg kan men er niets meer aan doen. Een vraag, die ook bij velen leeft, is of men nu wit dan wel geel koplamp- licht moet verkiezen. In wezen maakt dit geen verschil, zo heeft dr. ir. D. A. Schreuder, wetenschappelijk medewer ker van de SWOV, vastgesteld. In het maandblad Verkeerskunde verklaart hij, dat de originele Franse stelling- name (uit de jaren dertig), als zou geel licht beter door mist dringen, niet juist is. Wat wel een rol speelt maar dan met name voor wie veel in Frankrijk rijdt is de verblinding. Daarbij gaat het dan niet zozeer om wat het oog werkelijk waarneemt, maar om het psychologisch effect. Geel licht wekt de indruk minder te verblinden. Dat DifTllich' kan een voordeel zijn. maar in Neder- 1 land worden alleen Peugeots en Sim- ca's met geel licht geleverd. Reden om bij andere merken wit licht door geel te vervangen is er feitelijk niet. rustige wegen ontstoken worden. Over dag echter speelt de verblinding geen rol van belang en verdient bij dichto mist of zware sneeuwval groot licht de voorkeur. Hiervoor dienen ook speciale mistlam pen: aan de voorkant van een auto mag men er alleen twee laten mon teren; achter slechts één en dan altijd links. Dit mistachterlicht dient men alleen buiten de bebouwde kom bij een zicht van minder dan vijftig meter te gebruiken. Maar het is wel een zeer aanbevelenswaardig accessoire. Groot licht De belangrijkste vraag tenslotte is: welk licht moet men aan doen; stads-, dim- of groot licht? Groot licht ver blindt altijd tegenliggers als het don ker is, en kan dan dus alleen op zeer Dimlicht moet. al vroeg te beginnen bij invallende duisternis, buiten de be bouwde kom altijd gebruikt worden. Binnen de bebouwde kom bestaat in Nederland de keuzemogelijkheid tus sen stads- en dimlicht. Ook op dit ge bied heeft dr. Schreuder studies ver richt. Enkele jaren geleden zijn na melijk proefnemingen gedaan met ac ties voor dimlicht. Door zo'n actie steeg het gepruik van dimlicht in Utrecht van dertig tot tachtig procent. Maar het ongevallenpatroon gaf wei nig veranderingen te zien. Niettemin betekent het kleine lampje, dat de meeste auto's als stadslicht voeren, dat men andere wagens minder snel ziet. En met dimlicht ziet de auto mobilist iets meer. Dat heeft in prin cipe dus de voorkeur. Aanpassen De Zweedse autofabriek Saab kwam enkele jaren geleden als eerste met koplampruitewissers. Wie deze niet heeft, moet zelf steeds zijn koplampen schoonhouden: met oog op veiligheid. In Apeldoorn hebben prinses Margriet en mr. Pieter van Vol- lenhoven enkele weken geleden hun nieuwe woning betrokken. Foto boven: prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven voor de hoofdingang van het huis. Het oude anker is een geschenk van de gemeente Vreeswijk ter gele genheid van hun huwelijk. Foto links: prinses Margriet achter de snuisterijenkas in de salon. Foto rechts: ook in het nieuwe huis heeft de piano een ere plaats gekregen. Maar het belangrijkste is, zo consta teert dr. Schreuder, dat men zijn auto verlichting aanpast aan die van de andere weggebruikers. Met name het voeren van stadslicht als het meren deel van de auto's met dimlicht rijdt, houdt toch wel een extra ongevallen risico in. Nog preciezere regels zijn moeilijk te geven. Studies hebben al eerder uitgewezen dat oudere mensen meer licht nodig hebben om een voorwerp op te mer ken dan jonge mensen. Ook dat plett dus voor een meer algemeen gebruik van dimlicht. De beste regel voor rij den in de stad is dan ook: dimlicht gebruiken, tenzij de straten zeer goed zijn verlicht en vrijwel ledereen stads licht voert. Beter veel licht dan weinig is het veiligste parool. Van een verslaggever ÜTRECHT De federatieraad van 4 de vervoersfederatie NW is giste ren in Utrecht op bepaalde voor waarden akkoord gegaan met de nota arbeidsvoorwaardenbeleid 1976 van de drie vakcentrales. De belan grijkste voorwaarde is. dat er op basis van bestaande indexeringsre gelingen afwijkingen per onderne ming of per bedrijfstak mogelijk moeten zijn op de wijze, waarop de prijscompensatie moet worden be nut voor de herverdeling. In dit verband moet rekening worden ge houden met meerjarige contracten en het trendbeleid van de overheid. Grote nadruk legde de federatie- raad op het uitgangspunt in het beleidsprogramma van de vakcen trales. dat het sociaal-economisch beleid dient te leiden tot maat schappelijke veranderingen. Een motie van district west (Rotterdam en omstreken), waarin de ontwerp - nota arbeidsvoorwaardenbeleid in zijn geheel werd afgewezen, ver wierp de federatieraad met grote meerderheid. VAN een onzer verslaggevers DEN HAAG De Stichting Recreatie vindt, dat in de strijd voor het behoud van de groene ruimten de krachten nog te veel ver snipperd worden. De belangen van de beleidsvormers in de land bouw, bij het natuur- en landschapsbehoud en de openluchtrecrea tie lopen nog zover uiteen, dat van één gesloten werkelijk groen front nog geen sprake is. DEN HAAG De instelling] een rampenfonds voor de landj is nog niet zeker, zo heeft min Van der Stee van landbou^j visserij meegedeeld op vragen1' Tweede Kamerleden van de grote fracties. Uit dat fonds zó' catastrofes in de land- en tuinj financiële steun kunnen verleend. De minister wijst in zijn anti op het bestaan van de rijksgn regeling zelfstandigen die erf' gens hem juist is voor die zelf?? digen, die door onvoorziene ties in financiële moeilijk In haar jaarverslag pleit de stichting dan ook voor meer samenwerking. Zij vindt het van belang, dat in de nieuwe commissie Openluchtrecreatie ook niet-ambtélijke vertegenwoordi gers bij het overleg worden betrokken. (ADVERTENTIES) Angst 1 Door een fusie te sluiten met het Zwitserse importbedrijf heeft de volledig Nederlandse auto-importeur Datsun Nederland b.v. te Lisse een vijfjarig contract met de Japanse fabriek Nissan kunnen sluiten. Een dergelijke overeenkomst is uit zonderlijk bij autobedrijven: vaak kun nen autofabrieken hun importeur met een jaar opzeggen. De topman van LNiSsan, Tadahiro Iwakoshi, heeft zich ftijdens een bezoek aan Nederland op timistisch uitgelaten over de toekomst van Datsun. Dit jaar zal het Japanse merk een aandeel van bfjna vijf procent in de Nederlandse autoverkoop behalen te gen vier procent vorig jaar. De heer Iwakoshi reikte vorige week de sleu tels van de twintigduizendste in Ne derland verkochte Datsun van 1975 uit aan de koper. Het is voor het eerst, dat Datsun Nederland dit aantal in één jaar t(jd bereikt heeft. Pirelli Ltd. ontwerpt beter type autostoel Beter en ook nog goedkoper is een nieuw typ» autostoel, dat ontworpen werd door Pirelli Ltd. in het Engelse Burton-on-Trend. De stoel biedt extra steun en comfort, kan ingesteld wor den op de rij-omstandtgheden en ven tileert beter door minder gebruik van schuimmaterialen. De stoel zou tien tot vijftien procent lager in prijs uit komen dan de thans toegepaste auto stoelen. Pirelli haakt met de 'stijvere' stoel aan bfj de problemen, die automobilisten steeds met hun zitting ondervinden eD waaruit veel rugklachten voortvloeien. De structuur van de Pirelli-stoel, die bestaat uit een vrij open nylon weef- «el bevestigd aan rubber strips, is be proefd door er het gewicht in de vorm van een persoon van 127 pond ander half miljoen keer met kracht op te laten vallen. Thans testen drie Britse autofabrikanten de Pirelli-stoel. De nieuwe Pirelli-stoel vóórdat deze bekleed is. De stevige struc tuur biedt zekere voordelen. Blijvende groei De heer Iwakoshi verwacht wel een blijvende, maar een tragere groei van de autoverkoop in heel de wereld. In Japan stijgt de verkoop weer snel, waardoor de produktie van Nissan dit jaar met tien procent tot ruim twee miljoen auto's stijgt. Maar het Nissan- merk Datsun is nu in de Verenigde Staten en Engeland ook het meestver- kochte importmerk geworden. Over bezwaren van de Britse regering tegen de import van Japanse auto's zei de heer Iwakoshi, dat Nissan daar over geen gesprekken met Engelse autoriteiten heeft gevoerd. Het is ook niet de bedoeling de export naar En geland af te remmen, zei hij. Milieu Hij verklaart de successen van Datsun vooral uit het economische brandstof verbruik door de auto's van dit merk. Op dit gebied verwachten de inge nieurs van het Japanse autoconcern zelfs nog wel verdere vooruitgang, maar de nadruk van hun werk komt steeds meer te liggen op de bestrij ding van de luchtvervuiling. In Japan weegt dit probleem het zwaarst, aldus de heer Iwakoshi. Hij verklaarde na een bezoek van meer dan tien Jaar geleden zeer onder de indruk te zijn van het Nederlandse net van snelwegen, 'die internationaal een belangrijke rol spelen voor het ver voer en de industriële ontwikkeling'. Winterinspectie Datsun Nederland b.v. heeft alle Dat- sunrijders in Nederland een gratis win terinspectie aangeboden. Deze inspec tie van twintig minuten is gedurende de maand november mogelijk bij alle Datsundealers en geldt de banden, ver lichting en technische staat van de auto. Miljoenste automaat bij Mercedes-Benz Voor het merk Mercedes-Benz is de miljoenste automatische transmissie gefabriceerd. Deze versnellingsbak is van de band gekomen in de Daimler- Benzfabriek te Hedelfingen. Hier werd in 1961 met de produktie van automa tische versnellingsbakken begonnen. Thans bouwt de fabriek rond 160.000 'automaten' per jaar. Bijna alle acht- cillndermodellen van Mercedes worden van automatische transmissie voor zien, bij de zescilinders geldt dat vaor twee derde, bij de viercilinders voor een kwart en bij de diesels voor een vijfde. Mét vele anderen zegt de stichting de snelle onttakeling van natuur en land schap met angst gade te slaan. Maar zij maakt er bezwaar tegen, dat tot de oorzaken daarvan steeds meer ook de recreatie wordt gerekend. 'Zelfs in officiële regeringsstukken gaat deze filosofie de kop opsteken', aldus de stichting, die daarvoor de oriënterings nota ruimtelijke ordening als voor beeld noemt. 'De recreatie wordt hier op één lijn gesteld met wegenaanleg en industrievestiging'. -« Een fundamentele fout vindt de stich- YY"Ï 11 K" T") ting, dat gesproken wordt over 'de J.J.J. GiZJAv/XY V CA/11 recreatie', zonder dat er enig onder- -r-x -i i "l scheid wordt gemaakt tussen recrea- r\ 11 fl 1 i>T PT") N 5-1 Tl tieve activiteiten, recreatieve voorzie- Ivliul L/v_/|^/llCA/ll ningen en recreatiebehoeften. In haar jaarverslag pleit de stichting er voorts voor, dat niet meer gebruik te militaire oefenterreinen en verdedi gingswerken in de recreatieve sector worden ondergebracht. Zij vindt, dat daarmee tot nu toe maar weinig vor deringen zijn gemaakt. door W.H. Wolvekamp met vaste hand waarbij een i tige verzadigde strijkersklank^ te onderkennen, vooral treurmarsachtige deel, dat het tweede deel van BrahmsI quiem niet in vier- maar indj kwartsmaat staat. ROTTERDAM Het belang rijkste programmaonderdeel tij dens het vrijdag in de Kleine Doelen gegeven concert van het -¥■ -ï t-v Ayucicii gegeven euiicex t> vctn ïiei* J OClan .boys DIJ rust doos Szymon Goldberg geleide VOLENDAM-JODAN BOYS 3-0 (3- 0) De Boys waren bij de rust al een geslagen ploeg. De gasten kon den geen moed meer verzamelen om goed terug te komen. Voor de thee hadden de Gouwe zich niet moeten laten intimideren door de naam van Volendam. Het bood te weinig tegenstand, zodat er zowel voor en vooral na rust van geen aantrekkelijke partij gesproken kan worden. Na tien minuten bracht Billy Bond de stand op 1-0. Siem Smit scoorde met het hoofd uit een corner 2-0. Terwijl hij dit eveneens deed na samenspel met Billy Bond (3-0). Vanavond heeft de Vereniging van Voetbaloefenmeesters in Ne derland West II weer een bijeen komst op het terrein van Steeds Volharden in Rotterdam-Hillegers- berg. Boo Maaskant van NAC geeft vanaf half acht een veldtrainings- demonstratie. afgestemd op de amateur-trainer. Nederlands Kamerorkest werd gevormd door een Musik für Saiteninstrumente (strijkorkest, harp en piano) van Rudi Ste- phan. Deze reeds op 28-jarige leeftijd in de Eerste Wereldoorlog gesneuvelde .Duitse componist heeft met de be trekkelijk weinige werken die hij heeft nagelaten verwachtingen ge werkt die helaas niet in vervulling konden gaan. Roveneenoemde compositie, oor spronkelijk een kamermuziekwerk getiteld Musik für sieben Suitenin- strumente leert Stephan kennen als een laat-romanticus. wiens klan kentaai herinneringen oproept aan Skriabin. De muziek klinkt impulsief, wendt zich wat de vorm betreft af van de geijkte symfonische vorm door zijn monothematiek (een kernmotief is bepalend voor de ontwikkeling) en vertoont een sterk lyrische inslag. Szymon Goldberg leidde het orkest Afzonderlijk vermeld mag belangrijke klavierpartij dii goed samenspel met het werd uitgevoerd. Tevoren wer< derde concertino in A het naamde P ales trlnaconc er t Pergolesi ten gehore gebracl een bewerking van Bruno Mai Een geslaagde samenvoeging het Palestrijnse contrapunt e nieuwe melodische stijl van del ste helft van de 18de eeuw.) driedelige concert heeft geen speelduur, en het zou wel eei teressant geweest zijn wanne dirigent het opvallend korte gramma van deze avond be£ had met een herhaling van Pi si's compositie in de oorsproi ke versie om eens te kunnen stellen wat Maderna er nu eig< aan veranderd heeft. Na de pauze hoorden wij de aangekondigde Sylvia Schli een ontdekking van de laatste in Bachs cantate nr. 170: Veri te Ruh', beliebte Seelenlust. cantate bestaat uit drie ara/ia' schelden door twee uitgebreide 1 citstieven. Sylvia Schlatter bei over een opvallend fraai ste mi dat waarschijnlijk met de nog voller van timbre en zal worden. Wij kregen de indruk dat zij 1 stem voorlopig op voorzichtige f ze gebruikt waarbij het volle ac| op een muzikale voordracht Met de uitstekende orkestbegi. ding en een belangrijke obligf partij voor orgel (portatief) het een alleszins respectabele 'j tolking. Zondagmiddag vond I herhaling van dit concert plaati MAANDAG 27 OKTOBER 1975 BINNENLAND door Sicco de Jong Nu de avond weer steeds vroe ger invalt, is het van levensbe lang tijdig voldoende autover lichting te ontsteken, met name op niet of slecht verlichte we gen. Bovendien is dit ook nood zakelijk bij slecht zicht overdag, dat zich in het najaar geregeld voordoet. Bij duisternis, mist en zware neerslag gebeuren nu een maal meer verkeersongelukken. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8