P Westelijke uitvoering van I an Suppés Boccacio Drie solisten in concert met eigentijdse muziek Iet blijft onder ons: lan amusant tot gek CADEIVA sigaren UÜULlf Mist en zon eel vakmanschap en amusante vondsten Weemoedige lyriek in gefluisterde klankpoëzie pk CADENA 't edele vakwerk Zij worden verder ingevuld' en hun onderlinge verhoudingen wor den nader uitgewerkt. Voor wie dit een eerste kennismaking was ble ken zij even amusant als voor de al ingewijden, en nu is al te zien dat het er niet toe dat in welke volg orde je de delen ziet. De zes acteurs (Eric van der Donk. Willem Wagter, Trees van der Van onze weerkundige medewerker Hogedrukgebieden zijn in het kou de jaargetijde niet altijd een pret je. Het weer Is weliswaar rustig, maar in een dunne koude grond laag kan zich zoveel vocht verza melen. dat er mist ontstaat. De lager gekomen zon is dan niet meer i in staat deze af te breken en het gevolg is vaii dag tot dag weinig verandering in het slechte zicht. Boven de koude grondlaag bevindt zich drogere en veel warmere lucht. Daarvan profiteren vooral de hoger gelegen gebieden in ons werelddeel met name de bergstAtions. Ook tij dens het weekeinde was het bijvoor beeld In de Harz en de Ardennen stralend weer en de zon niet van de lucht. Innsbruck rapporteerde gisteravond onbewolkt weer na een maximum van 16 graden Celsius en Graz meldde zelfs 17 graden. Zo'n misttoestand pleegt zich voor te doen bij zeer stabiele situaties. De warme lucht ligt boven de koude. Het hogedrukgebied in kwestie heeft een centrum van 1035 milli bar boven Tsjechoslowaklje met een stevige uitloper onder meer naar Ierland. Het maximum houdt de deksel op de doofpot en fn de eerste helft van deze week moet u blijven rekenen op plaatselijk mist. Echter zullen er ook streken zijn waar het zicht beter is en de zon het weet te klaren. Daar mogen hogere m;ddagtemperaturen worden verwacht duidelijk boven de 10 graden. Alleen' een stevige depres- siewind zal radicaal uitkomst kun nen bieden maar de oceaande pressies worden door het genoemde maximum juist geblokkeerd. Alleen in Scandinavië vindt enige afbraak van het hogedrukgebied plaats Daar is de zuidwest tot westelijke or R. Degens _|iNDAG 27 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 Vocaal sterk STERDAM Van Franz von Suppés operette 'Boccacio' heeft de Nederlandse Opera Stichting orige seizoenen al met veel succes voorstellingen gegeven. Alle reden om er weer eens mee voor lag te komen. Want al is Boccacio, waarin de befaamde Florentijnse auteur van de Decamero- et middelpunt is van een aantal volstrekt onwaarschijnlijke verwikkelingen, zeker geen mees- erk en al lijkt de ene aria van Suppé op de andere van Offenbach (of Strauss), het stuk is zo iig in elkaar gezet dat er wel een avondje luchtig amusement mee te maken valt. ene wat er dan bijgemaakt en dit werk in 1878 in een paar maan- inbreng aan te besteden, iracht moet worden, had Von den in elkaar flansen. En zodoende Dat is bij de voorstellingen door de die een geroutineerd operet- valt er voor het nageslacht (dat er Nederlandse Opera Stichting in de rikant was, misschien zelf óók inmiddels al enkele duizenden op- regie van Kurt Pscherer met veel runnen doen. Maar hij moest voeringen van gaf) nog wat eigen vakmanschap en met tal van amu sante vondsten gedaan. En zo wer den het operette-uitvoeringen van een feestelijkheid en een uitbun digheid zoals men zelden in ons land meemaakt. De reeks die vrijdagavond voor een enthousiast publiek in de Amster damse Stadsschouwburg begon, via de her-instudering onder Jaap Mosterd, indirect weer onder regie van Pscherer en de decors en cos- tuums zijn nog even fleurig en kleurig van Max Bingens en Sophia Schrük. De muzikale leiding berust nu bij Anton Kersjes die met het Omroeporkest wel veel vaart en verve aan de muziek weet te geven, maar die toch ook niet in staat was de zinloosheid van de ellenlange ouverture bij gesloten doek weg te spelen. Maar dat laatste vergeet je wel als het spul eenmaal, op dreef is. En dat is het zodra Willy Caron en Hubert Waber zich vertonen. Zij spelen hier de kuiper Lotteringhl en de kruidenverkoper Lambertuc- cio, die natuurlijk door hun vrou wen bedrogen worden. Caron die niet komisch hoeft te doen om het te zijn (en die daarbij een loei van een tenorstem heeft) en Waber, die onweerstaanbaar onnozel kan doen en ook nog goed zingt, zijn de dames Snip en Snap, zaliger nage dachtenis. van deze Boccacio. Op hun creaties drijft het stuk met de vrolijke kant boven. Ans Philippo en Claude Nicolai in 'Boccacio' door R. Degens n jj(reet Blanken en Willy van Heesvelde in "Het blijft onder ons', het tweede deel van Ayckborns gbcl-trilogie. 'M André Rutten leursteilend zal zijn geweest. Want voor deze volkomen ontrover te, verstilde muziek, moet de solist wel de kwaliteiten van een virtuoos hebben, maar hij krijgt niet de gelegenheid die erg spectaculair uit te spelen. Niet alleen van de solist maar ook van orkest en dirigent, hier de Fransman Diego Masson. wordt in sterke mate een eigen inbreng verwacht. In vele opzichten laat de partituur belangrijke beslissingen inzake vol gorde van onderdelen, tempo en dynamiek, aan de uitvoerenden over. Zodat bij elke uitvoering (en de voorbereiding daarvan) een an der beeld van het werk kan worden gegeven. Wat wel blijft, móét blij ven althans, is de verfijnde, wee moedige lyriek die overwegend in bijna gefluisterde klankpoëzie ge stalte krijgt. Het werd subliem ge daan. in een volmaakt samengaan van solist en ensemble. SPANNING Verstilde muziek is In zekere akn ook 'Calmo' van Luciano Berio voor zangstem (Dorothy Dorow) en in strumentaal ensemble, waarmee bet programma opende. Een verstilling die minder uit een emotionele in keer lijkt voort te komen, en meer op een cerebraal berekende vermij ding van spanning en ontspanning berust. Spanning zat er wel weer in het kersverse 'Incantations' dat Theo Loevendie dit jaar voor bas klarinettist Harry Spamay schreef. Motoriek en jazz-elementen, een. duidelijke climax-opbouw naar de centraal staande solo-cadens, en een plezierige instrumentatie, plus uiteraard een solo-partij, waarin Sparnaay alle door hem ontdekte nieuwe mogelijkheden van zijn in strument kan toepassen, maken het een lekker stuk. dat via de virtuoze Harry Sparnaay zijn weg naar vele concertpodia wel zal vinden. Het contrastrijke programma werd door het orkest onder Masson be sloten met de nog in staat van nieuw verkerende old-timer (1927) 'Arcana' van Edgar Varése. door Jac. Kort De VAR A-matinee bracht zaterdag een heel Tsjaikofski-programma, gspeeld door het Radio Filharmo nisch Orkest o der leiding van een Russische dirigent. Alexander La- zarjef, en met medewerking van zijn landgenoot, de twintigjarige pianist. Andrei Gawrolof. Het pro gramma vermeldde twee werken: het Pianoconcert nr. 1 In bes klei ne terts, opus 23, eindeloos vaak uitgevoerd en de Suite III, die mer kwaardiger wijze pas verleden jaar in Amsterdam naar première be leefde. Gawrilof speelde zijn solopartij met een ongelooflijk elan. Een geweldi ge virtuositeit, waarbij technische ongelukjes niet geheel vermeden konden worden, maar toch in alle opzichten aanstekelijk door het jeugdige vuur dat uit zijn vertol king opklonk. De Suite, die eigenlijk een symfo nie had moeten worden, maar door Tsjalkofski te licht van inhoud werd gevonden voor een destijds zo eerbiedwaardige naam, is een muzi- kantesk stuk, bestaande uit Elégie. Wals, Scherzo en Thema met varia ties, boeiend en afwisselend van inhoud en prachtig van orkestrale vondsten. Het Radio Filharmonisch Orkest gaf er onder Lazarjefs voortreffelij ke directie een briljante vertolking van. tot grote voldoening van het publiek. AMSTERDAM Wanneer je, kort na de oorlog, in een kring van 'kenners' durfde op te mer ken, dat je bewondering had voor veel werken van Tsjaikofs- ki, dan werd je met een medelij dend glimlachje behandeld. Tsjaikofski was nu eenmaal 'uit' precies zoals op dit moment César Franck en Edward Grieg dat zijn. Trouwens: Strawinski heeft ook zijn beste tijd gehade n Benjamin Britten, favoriet van '45 tot '55, hoor je nooit meer. BMETEKENT DAT ALLEMAAL IETS4 Ik geloof, dat dat zeer be trekkelijk is. Het noge waar zijn, dat een lichtgewicht concertje, mits gespeeld op een blokfluit, momen teel een barstensvolle zaal in exta se brengt, op de duur wint de kwaliteit het van de reclame en de waarde het van de mode. Wat dat betreft kun je de ups en downs In de kunst rustig over je heen laten gaan. De befaamde 'tand-des*tljds' weet feilloos, wat hij doet. Rsjai- kofski. meer dan tachtig jaar gele den gestorven, keert op de pro gramma's terug, componisten die begin van deze eeuw in het middel punt van de belangstelling stonden, zijn (voorgoed?) vergeten. Daarbij kan de titelvertolker. Clau- dio Nicolai bijzonder fraai zingen en aardig acteren, en zijn geliefde Fia- metta wordt door Ans Philippo aller liefst gespeeld en voortreffelijk ge zongen. De hele bezetting is vocaal trou wens sterk, met verder o.a. Nelly Morpurgo, Marco Bokkar, Nico Boer. en Pieter van den Berg. terwijl Johan van der Zalm en Elsa Leoni vooral mimisch goede typeringen bijdragen. Dan heb ik het nog niet gehad over het veel en goed zin gende Operakoor, en over het be langrijke en fraaie aandeel van het Nationale Ballet. Kunt u nagaan wat er te genieten valt (als u van het genre houdt) tijdens de voorstellingen die nog komen op 28 en 29 oktober en 9 en 10 november in Amsterdam, op 31 oktober en 2 november in Scheve- nlngen (Circustheater), 4 november in Rotterdam (Schouwburg) en 6 november In Utrecht (Stads schouwburg). (ADVERTENTIE) Donck. Margreet Blanken, Willy van Heesvelde en Sjouke Hooy- maayer), die er onder regie van de Schotse regisseur Euan Smith in spelen in een schitterend decor van Hep van Delft zijn aan elkaar gewaagd. De auteur heeft hen ook vrijwel gelijke kansen ge geven. De spitse vertaling is van Dolf Verspoor. wind dan ook toegenomen. Zaterdagavond werd de voetbalwed strijd Go Ahead Eagies-FC Twente afgelast bij gebrek aan voldoende zicht. Het was voor het laatst In januari 1968 geweest dat ook door mist enkeie voetbalwedstrijden niet konden oooigaan Onze medewer ker in Hoogeveon. d!e zaterdagmor gen op 10 centimeter hoogte een temperatuur van -1 graad C aflas en op and ualve meter hoogte van -2.5 graad C. heeft inmiddels zijn twaalfde mistdag in oktober opge tekend. De fin-radio en tv-golven zijn bij de huidige toestand met inversie (warme spiegelende luchtlaag op enkele honderden meters hoogte) over grotere afstand dan normaal zeer goed te ontvangen. Zo hebben wij gistermorgen voor het eerst sinds lange tijd de klassieke Engel se radiozender BBC 3 in fm-kwali- teit uren achtereen ongestoord kunnen ontvangen. DEN HAAG Van het eerste concert in de serie met muziek van 'de twintigste eeuw die in het Amsterdamse Concertgebouw wordt gepresenteerd onder de naam 'Ongehoord op zondag' kreeg Den Haag zaterdagavond een voorproefje. Het Concertgebouworkest speelde daar als gastorkest (het Residentie Orkest is nog in Ame rika) hetzelfde programma dat het zondagmiddag in Amsterdam zou geven. De zaal was vol; met een publiek dat, gezien de hoge gemiddelde leeftijd, meer voor het Concertge bouworkest dan voor het program ma was gekomen. Het was boven dien een concert dat men daar op een van de series cadeau krijgt. Vandaar. En er waren drie solisten, van wie Theo Olof zeker de groot ste trekpleister was. Hij speelde het Vioolconcert (1939) van de in 1973 overleden Bruno Madema; wat voor de meeste toehoorders wel te- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Vlisslngen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Züurlch Casa Blanca Las Palmas New York Tel Avlv Tunis geheel bewolkt 7 geheel bewolkt 6 geheel bewolkt 8 geheel bewolkt 6 mist 8 geheel bewolkt 7 geheel bewolkt 8 geheel bewolkt 7 mist 6 zwaar bewolkt 15 onbewolkt CU mist 6 onbewolkt 20 licht bewolkt 11 mist 10 mist 10 half bewolkt 12 onbewolkt 16 geheel bewolkt 9 onbewolkt 24 onbewolkt 17 geheel bewolkt 11 geheel bewolkt 6 onbewolkt 19 onbewolkt 21 motregen 22 mist 7 onbewolkt 21 mist 13 zwaar bewolkt 10 onbewolkt 20 onbewolkt 19 zwaar bewolkt 13 onbewolkt 13 onbewolkt 8 licht bewolkt 21 onbewolkt 23 geheel bewolkt licht bewolkt 25 zwaar bewolkt 22 M Het tweede deel blijspeltrilogie van Alan is nu te zien; de to- gaf er zater- de première van on- 'Het blijft onder ons', om dezelfde toevallige reünie van een broer en zussen met hun partners, het eerste deel (Met mes) al liet kennis ma te zien wat er in de gebeurde, nu wat er tege- in de eetkamer voorvalt, derde deel (Binnen de per- ondertussen wat in de zit er nauwelijks in. om het gedrag van gewo- van vandaag de dag elkaar in een voor hem sfeer: zij kunnen zich Het lijkt tamelijk naar getekend, alhoewel het aangescherpt dat het van tot gek werkt. Je ontmoet die je al kent. maar er wel nieuwe facetten j Aan de journalisten drs. Lockefeer en dr. Jan van der is de Dick Scherpenzeelprijs De prijs is door de van ontwikkelingssamen- ingesteld voor een publika- de makers er naar het van een jury het beste in zijn de ontwikkelingssa- in zijn algemeenheid meer aspecten toegan- te maken. De prijs is ge- qd naar Dick Scherpenzeel die h zijn publikaties veel heeft bij - i<gen tot de meningsvorming ft terrein. De beide winnaars een geldbedrag van zesdui- I gulden! o o o o o o O 0 0 0 O 0 0 0 0 0 0.1 O 0 0 O O O O 0 0 0.2 0 O 0 0 0 0 0 O 0 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7