apenhulp aan iraël moet perkt worden i liens611 Azevedo krijgt massale steun Noord-Portugal adats reis naar Amerika geeft ok einde van Nasser-tijdperk aan reytenbach moet terecht aan wegens 'communisme' Gezondheidstoestand van Franco Geleerden tegen Sacharow ft naar Washington ADENA Paraatheid snel opgeheven ïafrikaanse schrijver Watertoevoer naar Loeanda weer goed Franse CP vraagt Moskou vrijlating van andersdenkende Grote aanhang voorMoezorewa in Rhodesië Waldheim begint overleg over aties tussen Egypte en Sowjet-Unie op dieptepunt Hag 27 oktober 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 INGTON, PARIJS (Reuter, UPI, AP) President Anwar van Egypte zal in de Verenigde Staten president Ford en ^er Kissinger ervan proberen te overtuigen de Amerikaanse Jj] aan Israël te beperken. Dit zei Sadat gisteravond in een te- |ji interview, dat kort voor zijn aankomst in de Verenigde Sta- i trd uitgezonden. ieah VjBte oplossing voor de wapen - het Midden-Oosten zou een Lng zijn op de Amerikaanse i everanties aan Israël', aldus resident in het interview dat in Cairo werd opgenomen, i Jnt Sadat werd gisteravond, met zijn vrouw, in Williams- Irginia, verwelkomd door de aanse minister van buten- zaken Kissinger. Hij wordt lg officieel door president het Witte Hus iontvangen. prekingen tussen de leiders an over het Midden-Oos- het algemeen en over de ""|aans-Egyptische betrekkin dat heeft te kennen gegeven de VS wil polsen over de ieid van meer wapens voor Gisteren zei hij dat hij >ns wilde kopen en dat hij vragen om militaire steun, geen bedelaars. Wij willen iet begrip en de goede wil onze beide landen bevorde- 'el wil Egypte graag econo- huip van de VS. Sadat eraan toe dat wanneer Was- geen wapens aan Egypte len verkopen 'hij in de hele „op zoek zou gaan naar wa- do in de Sowj et-Unie.' Mitste lijkt niet erg waar- ijk, gezien het dieptepunt ADVERTENTIE i sigaren dena 't edele vakwerk van de Egyptisch-Russische betrek kingen. Zaterdag beschuldigde het Russische partijblad Prawda Egypte van ondankbaarheid en 'schaamte loze verdraaiing van feiten'. Het blad nam het de regering en de Egyptische pers zeer kwalijk dat zij kritiek hebben geleverd op de Rus sische hulpverlening en hetblad viel opnieuw het Israëlisch-Egypti- sche Sinai-akkoord aan. Het artikel in Prawda werd ondertekend met 'waarnemer', hetgeen er op wijst dat de tekst afkomstig is van de hoogste partij- of regeringsleiders. Westerse diplomaten in Moskou spraken van de felste verwijten sinds president Sadat in 1972 de Russische adviseurs naar huis stuurde. Prawda schreef: 'De hele wereld is getuige geweest van de ononder broken stroom, over zee en door de lucht, van Russische wapens en mi- nutie naar Egypte en Syrië. Men moet wel bijzonder schaamteloos zijn om te zeggen, dat Egypte maar een paar offers met onderdelen uit de Sowjet-Unie ontving'. Sadat heeft herhaaldelijk geklaagd dat de Russen het oorlogstuig dat Egypte in de oorlog van '73 verloren heeft, niet heeft vervangen. Inmiddels heeft het Engelstalige Egyptische blad 'Gazette' de kritiek van de Sowjet-Unie als absurd bestempeld. Volgens had blad Al Akhbar zal de leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Jasser Ara fat. spoedig naar Moskou vertrek ken. Details werden niet meege deeld. Op zijn reis naar de Verenigde Staten heeft president Sadat een tussenlanding gemaakt in Parijs en daar gisteren besprekingen gevoerd met de Franse president, Valéry Giscard d'Estaing. Na afloop zei Sa dat dat Giscard en hij het eens waren over alle zaken die bespro ken werden, en dat hij de Franse president in december van dit jaar in Cairo zou verwelkomen. Sadat blijft tien dagen in de VS en brengt dan een officieel bezoek van vier dagen aan Groot-Brittannië. LISSABON (Reuter, UPI, AP, AFP) De Portugese premier José Pinheiro de Azevedo heeft dit weekeinde de massale steun van het conservatieve noorden gekregen. Ongeveer 150.000 mensen demon streerden in Oporto bij gelegenheid van het eerste bezoek van Azevedo aan het noorden ten gunste van de premier. Ook de con servatieven en de monarchisten deden aan de massale betoging mee. Journalisten en gewone Madrilaanse burgers wachten buiten het Pardo-paleis op nieuwe ontwikkelingen in de gezondheidstoestand van Franco. 9 Vervolg van pagina 1 door hem bezochte mis liet opdra gen. Toen bleek dat er geen gevaar be stond voor een acute crisis vertrok ken de ministers echter weer. Miljoenen Spaanse kerkgangers hebben gisteren voor het staats hoofd gebeden. Zelfs in de roerige Baskische provincies vestigden de priesters in him preken de aan dacht van het kerkvolk op Franco's 'christelijke deugden. Hart beschikbaar Drie Franquistische oud-strijders uit de burgeroorlog, zelf hoog bej aard, stelden hun harten ter be schikking als een transplantatie het D leven van de 'caudillo' zou kunnen jjCgTUIGniS redden. De vereniging van oud strijders deelde mee dat een van hen toestemming heeft van zijn vrouw en twee kinderen. het laatste nieuws over Franco's gezondheidstoestand te lezen. De krantekoppen varieerden van 'ui terst ernstig' tot 'Franco stervend'. Buiten bij het Pardopaleis werd ge post door groepen journalisten, ter wijl de kranten zich in hoofdarti kelen bezonnen op het aanstaande 'na-Franco-tijdperk'. 'De geschiedenis zal oordelen over de verdiensten en dem isslagen van Franco, maar het kan niet in twij fel worden getrokken dat hij zijn hele leven aan Spanje heeft ge wijd', aldus 'het onafhankelijke Nu- evo Diario. Het rooms-katholieke 'Ya' schreef: "De rechtervleugel moet afstand doen van zijn egoïsti sche trekken en gematigd links moet de impulsen in de richting van de anarchie intomen.' Bij de kiosken stortte de bevolking zich gretig op de avondbladen om 2SBURG, NEW YORK ,Reuter) De Zuidafrikaan- rijver Breyten Breytenbach, augustus in Pretoria ge- zit, wordt ervan verdacht (i de communistische partij te getracht te hebben onder cellen op te richten in [frika, zo stond gisteren in de Times in Johannesburg. het blad begint op 10 no- in Pretoria een proces te- reytenbach dat, aldus de Ti- der sensationeelste' be- worden sinds het proces Nelson Mandela in 1964. Mandela, hoofd van het 'Afrikaanse nationale Congres', werd tot leven slang veroordeeld, evenals de leider van de Zuidafrikaanse communisti sche partij. Bram Fischer, in 1966. Fischer is begin dit jaar gestorven. De Zuidafrikaanse regering heeft zaterdag de yrouw van Breyten bach, Yoltnde, die in Parijs woont, toestemming gegeven naar Pretoria te gaan en tijdens het proces bij haar man te zijn. De Zuidafrikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Roelof Botha, heeft gisteren de 'grote liberalen' die voor de VN en verscheidene organisaties werken vijanden van orde en vrede in zijn land ge noemd. 'U weet heel goed dat die overal in de wereld voorkomen, zij doen het voorkomen alsof zij de grote minnaars van de vrede zijn, de grote liberalen.d e goeie mensen in de wereld. Werken doen zij wel. maar niet voor de vrede, zij gedijen in de conflicten'. Botha zei dit alles in een vraagge sprek voor de Amerikaanse radio. Hij zei verder dat het voor zijn land moeilijk werd nog langer lid te blijven van de VN. Bij de vorige Algemene Vergadering van de VN werd Zuid-Afrika van de debatten uitgesloten Uit welingelichte bron verluidt dat de begrafenis van Franco reedsi n alle details is geregeld. Deze zegs lieden meldden dat het staatshoofd waarschijnlijk zal worden bijgezet in de 'vallei der gevallenen' nabij Madrid. Franco heeft daar een uit de bergen gehouwen basiliek gewijd aan de nagedachtenis van de slach toffers der burgeroorlog. Ondanks de lichte verbetering in Franco's toestand neemt men alge meen aan dat het proces van zijn opvolging reeds formeel in gang is gezet en niet meer zal wordent e- ruggedraaid. Daarop kennelijk vooruitlopend schreef het officiële dagblad 'Ariba': 'De opvolging houdt niet in dat de staat veran- LOEANDA (Reuter) De Angolese bevrijdingsbeweging MPLA beheerst de watertoevoer naar de hoofdstad Loeanda na een twee dagen duren de beschieting van het pompstation in de stad Quifangondo. Tijdens deze beschieting was de watertoe voer naar Loeanda gestremd. Het station is door de beschietingen niet beschadigd. In de hoofdstad hielden vele duizenden een demon stratie ten gunste van de MPLA. dert. Wat verandert is de persoon van de hoogste ambtsdrager, de lei dende hand. De politieke krachten wijzigen hun strategie, niet hun denkbeelden. De staat verandert niet. evenmin als zijn fundamente le wetten, welke kunnen worden aangepast of opener gemaakt, maar geworteld dienen te blijven in de beginselen (van de staat).' PARIJS (Reuter) De leider van de Franse communistische partij Ge orges Marchais heeft verklaard dat zijn partij aan de Sowjet-Unie de vrijlating van de andersdenkende geleerde Leonid Plyushch vragen als mocht blijken dat deze om niet-me dische reden in een psychiatrische inrichting zit opgesloten. Marchais zei dit zaterdag bij de opening in Lyon van een nieuw partijbureau. De Franse communistenleider zei dat hij nog geen ontkenning heeft ver nomen op de klachten van anders denkenden in de Sowjet-Unie dat Plyushch om politieke redenen is op gesloten De vrouw van de geleerde heetf onlangs gezegd dat haar man verdovende middelen krijgt toege diend. In zijn toespraak prees Azevedo de bevolking van Oporto voor haar on verwoestbaar patriottisme. Hij riep haar op de verdraagzaamheid en eensgezindheid te herstellen zonder welke het socialisme geen kans heeft. De premier verwierp de theo rie dat Portugal verdeeld is in een noordelijk en een zuidelijk deel. Hij verklaarde dat zijn regering tot het komend voorjaar zal aanblijven. Azevedo waarschuwde dat het ge vaar van een burgeroorlog echter nog steeds niet is geweken. Het opperbevel van de nationale veiligheidstroepen COPCON hief zaterdagmiddag de staat van paraat heid op die 36 uur daarvoor voor het gehele Portugese leger was afgekon digd. Als reden werd vrijdag opge geven dat men na een aantal bom aanslagen vreesde voor een rechtse greep naar de macht. Diplomatieke kringen sloten echter niet uit dat de actie was ondernomen om te laten zien dat de COPCON op haar hoede is voor een opleving van rechts en bereied is meteen op te treden. Bomontploffing In de stad Oporto heeft een bom ontploffing zaterdag een grote com munistische drukkerij ernstig be schadigd. H,t gebeurde enkele uren voor de aankomst van premier Aze vedo. De communisten wilden niet deelnemen aan de betoging ten gun ste van de regering. In Lissabon ontplofte een bom in het Angolees cultureel centrum. SALISBURY (Reuter) De Rhode- kische nationalistische bisschop Abel Moezorewa heeft gisteren de steun gekregen van zo'n 35.000 zwarte Afri kanen. De aanbashrdl kanen. De aanhang van de bisschop Spaanse Sahara bleek gisteren veel groter te zijn dan die van zijn rivaal Joshua Nko- mo, ten gunste van wie vorige maand een demonstratie plaatsvond. De massale fanifestatie ten gunste van Moezorewa zal mogelijk de voorkeur van Ian Smith's blanke minderheids regering versterken om over de nieu we constitutie te onderhandelen met de gematigde Nkomo. De vice-voorzitter van de African National Congres, het overkoepelen de orgaan van de diverse nationa listische bewegingen, dr. Gabellah een aanhanger van Moezorewa zei toen hij de betogers toesprak: 'de wereled weet nu waar de macht ligt. U hebt aangetoond dat u geen min- dersheidsgroep bent. "De massale aanhankelijkheidsbetuiging aan Moezorewa kan de regering-Smith in moeilijkheden brengen omdat men het liefst met Nkomo onderhandelt. MOSKOU (Reuter, UPI, AFP) Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft dit weekeinde een verklaring gepubliceerd van 72 geleerden van de Acade mie van Wetenschappen in Moskou een derde van het aantal leden die uiting geven aan 'hun verontwaardiging en verzet' over en tegen de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede aan de natuurkundige Andrei Sacharow. De ondertekenaars van de verklaring, onder wie voorzitter Wla- dimir Kotelnikow en oud-voorzitter Mstislaw Keldysj, beschuldigen de an- denkende natuurkundige ervan 'tegenstander te zijn van de ontspanning, de vredespolitiek en het socialistische regiem van de Sowjet-Unie'. Zij menen dat de toekenning van de prijs 'een onwaardig en provocatief ka rakter heeft.' Sacharow heeft naar aanleiding van de verklaring de vrees geuit dat hij geen toestemming zal krijgen de prijs in Noorwegen in ont vangst te nemen en dat men probeert hem uit de academie te stoten. MARAKESJ, Marokko (Reuter, UPI, AP) Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren een onderhoud gehad met de Marokkaanse koning Hassan, als eerste stap van zijn diplomatie ke missie die bedoeld is een vreed zame oplossing te vinden voor het conflict over de Spaanse Sahara. Waldheim. die de situatie 'zeer ern stig' noemde, zou gisteravond nog naar Nouakchott vliegen om met de Mauretanische president Moktar Ould Daddah te spreken. Daarna zal hij naar Algiers vliegen voor een onderhoud met de Algerijnse presi dent Boemedienne. De Marokkaanse minister van bui tenlandse zaken Ahmed Laraki ls gisteren al aangekomen in Maure- tanië, met een boodschap voor pre sident Daddah. Over de inhoud is niets bekendgemaakt. Zaterdag kwam Laraki vanuit Madrid in Ma- rakkesj aan. Volgens onbevestigde berichten zou hij daar in principe overeenstemming hebben bereikt over de overdracht van de souverei- niteit over de Spaanse Sahara aan Marokko. Gisteren hebben naar schatting 6000 mensen in de hoofdstad van Spaans Sahara een betoging gehouden tegen de aanspraken die Marokko en Mau- retanië op het gebied maken. De betogers zwaaiden met vlaggen van het Frente Polisaria. het bevrijdings front van Spaans Sahara, en riepen: 'weg met Marokko en Mauretanië* en 'wij verwerpen iedere anexatie'. Spaans Sahara is in trek vanwegen de enorme hoeveelheden fosfaat die er gevonden worden. Intussen gaan de voorbereidingen voor de Marokkaanse mars naar het gebied onverminderd voort. Terwijl Waldheim van het vliegveld vertrok reden er nog steeds kolonnes met duizenden vrijwilligers door Mara- kaesj, op weg naar het verzamel punt voor de mars bij Tarfaya. r James Dorsey 'en begon president Sadat van Egypte aan een tien dagen durend staatsbezoek aan de Ver- e Staten. Hij is het eerste Egyptische staatshoofd, dat door het Witte Huis voor een officieel aan de Verenigde Staten werd uitgenodigd. if's toenadering tot het wes- met name tot de Verenigde gaat gepaard met een steeds vervreemding van de Sow- dhie en haar bondgenoten. Dit ijnsel van vervreemding be ften voorlopig hoogtepunt in toen vrijwel het volledige jlt personeel en masse Egypte ajuitge wezen. ersverandering van de Egyp- buitenlandse politiek maakt jjuit van het zogenaamde 'de- 1 'iseringsproces. Met dit begrip 1 n naast de omwenteling in de i landse politiek, ook de bin- ïdse veranderingen na de 1 van president Nasser in 1970 i duid. na de dood van Nasser werd ttijn opvolger Anwar el Sadat dat hij slechts enkele we- elan de macht zou blijven. Sa- 3erd als een zwakke en beslui- 4 figuur gezien, die niet sterk J; zou zijn om Egypte's groei - problemen onder de knie te i. Men veronderstelde, dat ju worden gedwongen om af te zodra de strijd om de macht t linkse en rechtse 'Nasseris- pu zijn beslist. Aan de voora vond van zijn bezoek aan de Vere nigde Staten verklaarde Sadat te genover een verslaggever van de Egyptische krant Al Ahram, dat met name 'het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken en de CIA' zich in deze hadden vergist. Machtspositie Met het uitschakelen van de pro- Russische groep van vooral militai ren onder leiding van Ali Sabrl in mei 1971 werd de consolidatie van Sadat's machtspositie voltooid. Sa dat heeft inmiddels kans gezien gedurende de vijf jaren van zijn bewind net zo veel macht aan zich te trekken als zijn voorganger Nas ser in handen had op bet hoogte punt van zijn regeringsperiode. Hij verrastde de wereld door zijn flexi biliteit. zijn gevoel voor improvisa tie en zijn eenvoudig leiderschap. Terwijl onder Nasser de beslissin gen voornamelijk door één man werden genomen en de instituties van de staat slechts rubber stem pels waren, heeft Sadat zich als een man ontpopt, die zijn beslissingen, tenminste gedeeltelijk, wil ontlenen aan de geïnstitutionaliseerde staat. Zo werden de Volksassemblee (vroeger de Nationale Assemblee) en het kabinet weer van groter belang. De rol van het leger in de politiek werd beperkt. Sadat wijt het falen van het Egyptische leger in de Zes Daagse Oorlog aan de in menging van de militairen in de politiek. Het succes in de Oktober- oorlog verklaart hij uit het feit dat Egypte vandaag een 'beroepsleger' heeft, dat 'niet geleid wordt door officieren, die zich niet met poli tiek bemoeien. 'Sadat begon de ge heime diensten te ontmantelen en politieke gevangenen uit de rege ringsperiode van Nasser kregen amnestie. Zelfs ballingen, die tot het 'ancien regiem' behoorden, mochten naar Egypte terugkeren. Doodstraffen Toch hebben deze positieve aspec ten van de 'de-Nasserisering ook hun keerzijde. Toen begin van dit jaar de arbeiders van de staalfa briek van Heluan in Cairo de straat op gingen om voor betere arbeids voorwaarden te demonstreren, schreef Sadat de protestacties toe aan een 'communistische organisa tie' een aan 'internationaal links' De demonstraties dienden dan ook voor Sadat als aanleiding om hon derden mensen, waaronder vele in tellectuelen die in het verleden po litiek actief zijn geweest, te laten arresteren. In de meeste gevallen hield de arrestatie geen enkel ver band met de arbeidersdemonstra ties. Ook later dit jaar zijn veelvul dig arrestaties in progressieve krin gen van Egypte verricht. Nog op 12 oktober van dit jaar bekrachtigde Sadat de doodstraffen van een Pa lestijn en een Egyptisch student. Zij werden ervan beschuldigd een rol te hebben gespeeld bij een aan val op een militaire school in Cai ro. De bedoeling van de aanval was om wapens te krijgen, waarmee het bewind van Sadat zou kunnen wor den vervangen door een islamiti sche technocratie. De 'de-Nasserisering' in Egypte vindt ook haar weerklank in de pers. Zo werd verleden week de hoofdredacteur van de grote Egyp tische krant Al Ahram en vertrou weling van wijlen president Nasser, Muhammed Hassanein Heikal met pensioen gestuurd. Gedurende het laatste jaar heeft de Egyptische pers een vooraanstaande rol ge speeld bij de kritiek op het regiem van Nasser. Er werd uitvoerig hulde betuigd aan leden van de familie van de door Nasser in 1952 verdre ven Koning Faroek. De onteigening van het privé-kapltaal onder Nasser wordt in de pers scherp aangeval len en er wordt zelfs een schade vergoeding geëist. Ook de repressie, de martelingen en de onderdruk king van de vrije meningsuiting worden aan de kaak gesteld. Alhoe wel de naam Nasser in geen enkele publicatie voorkomt, mogen de hui dige leiders van Egypte blij zijn, dat er geen standbeelden van Nas ser in Egypte zijn opgericht. Hun is de beslissing bespaard gebleven om dergelijke beelden te laten verwij deren. De 'de-Nasserisering' van Egypte zet zich ook door in de Egyptische eenheidspartij, de Arabische Socia listische Unie (ASU), Zo verklaarde verleden week Aboe Waf ia. lid van het centrale comité van de ASU en zwager van president Sadat. dat er in de boezem van deze partij een 'sociaal democratische' stroming is ontstaan. Het naar buiten komen van ideologische stromingen bin nen de ASU werd eigenlijk al enige tijd verwacht. In augustus 1974 werd een hervormingscommissie door Sadat in het leven geroepen die een discussie binnen de ASU over de democratisering van de partij moest stimuleren. In deze discussie kwam er een veelvoud aan voorstellen naar voren, variërend van het toestaan van politieke stro mingen binnen de partij tot het invoeren van een meer-partljen- stelsel in Egypte. Toen al klaagde Aboe Wafia de 'politieke eentonig heid' in Egypte aan. De jongste verklaring van Wafia heeft aanlei ding gegeven tot het vermoeden Minister Kissinger en president Sadat broederlijk naast elkaar. Sadat gaat in de Verenigde Staten onderzoeken hoeveel die vriend schap Washington waard is. dat deze 'sociaal democratische' tendens binnenkort in alle politie ke organen van Egypte merkbaar zal zijn. Weinig enthousiasme Het spreekt van zelf dat de ontwik kelingen in Egypte en de reis van Sadat naar de Verenigde Staten noch in de Sowjet Unie noch in Israël met enthousiasme gezien worden. Behalve gedurende een korte periode aan het einde van 1974 zijn de betrekkingen tussen Moskou en Cairo sterk bekoeld. Toch hebben de Russen ondanks een aantal felle verklaringen van de kant van Sadat. zich tot voor kort onthouden van rechtstreeks •aanvallen op hem. De scherpe kritiek die in het par tijblad van de communistische par tij van de Sowjet Unie, Prawda. op Egypte zaterdag werd geuit, duid aan dat de betrekkingen tussen Egypte en de Sowjet Unie een nieuw dieptepunt hebben bereikt. Ook in Israël volgt men Sadat's stappen met argusogen. Men weet dat Egypte in de Verenigde Staten meer steun zal aangeboden krijgen dan elk ander land behalve Israël zelf. De Amerikanen hebben in Sa dat een betrouwbare bondgenoot gevonden, die Israël nog weieens als 'enige democratie in het Midden Oosten' zou kunnen beconcurreren. In Israël noemt men Sadat's reis het 'Sadat festival'. Sadat zelf be weert, dat zijn gang naar Washing ton meer het karakter heeft van een goodwiLl-reis dan van een dag je winkelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5