Vier Nederlanders in Duitsland verongelukt fluit eens», Russen fotograferen Venus opnieuw /rijzinnig democratische lartij opgericht in 1976 Opvolger Lee Kong Fong voorgedragen imMix 1ï5Oil!SS fcmocratisch actiecentrum vormt nieuwe groepering atenlid maakt :h zorgen ji de bisamrat Raadslid Rotterdam vraagt onderzoek naar ESSO-brand Bezetters KSA verbaasd over dreigement jbewijzen g getrokken Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. (oj amro bank Mist eiste vele doden Meerderheid regeringscoalitie mogelijk SiSïe. Tweede capsule hield het nog langer vol RITA NDAG 27 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 een verslaggever jrTERDAM Het Democratisch actiecentrum heeft zaterdag besloten te komen tot de vorming een vrijzinnig democratische partij. Hierbij wordt een bijzonder beroep gedaan öp leden en hangers van D'66, DS'70, democratisch centrum Nederland, de liberaal-democratische partij en rmpathisanten van oud KVP-voorzitter De Zeeuw om alles te doen ter bevordering van de iwe partij. hest congres In Rotterdam is oten dat de oprichtersvergade- van de nieuwe partij geduren de eerste helft van 1976 zal den gehouden. in het democratisch actiecen- m optredende leden van ver- Hende politieke partijen en typeringen zijn het erover eens 13 in de Nederlandse pllitiek 8 te is voor een vrijzinnig demo- v Ische partij. 1 ens het zaterdag gehouden con- van het DAC in Rotterdam n en de. voornamelijk uit D'66 en li 0 afkomstige, DAC-ers bereid i de oprichting van zo'n partij te gaan. Over het tijdstip van jt jprichting bestonden nogal ui- opede opvatingen ld vroeg: (eenresolute werd oorgested de n! htingskrgadering van de partij treeks februari volgend jaar te ïaöen. Maar met name de leider es de liberaal democratische par- p prof. Wessel en de secretaris ti< DS'70 Nijhof, vonden dit tijd- e te vroeg om te kunnen vas/t- jijen hoe de groeperingen tot wie p«DAC zich richt zich zullen ont- lelen. Als tussenoplossing werd de termijn gesteld op de eer- „J. Wessel vond ook deze tijd- Bduiding nog te voorbarig, re- lelft van 1976. waarom hij zich terugtrok als )lflidaat voor een bestuursfunctie «het DAC. Wessel zei meer voor olide basis te voelen, met mo- De initiatiefnemers van de nieuwe partij Nijpels van D'66 (links) en Nijhof van DS'70. n RLEM Het lid van de pro- iale staten W. F. Reus (CDA) Noord-Holland maakt zich on- st over het eventueel voorkomen - de bisamrat in deze provincie. heeft daarom aan Gedeputeerde en gevraagd, of het juist is dat ifgelopen tijd bisamratten, die v hun graafwerk dijken kunnen irmijnen, zijn waargenomen in rovincie Noord-Holland. Tevens j gt de heer Reus, of Gedeputeer- itaten het met hem eens zijn, r met het oprukken van de bi- rat (ook wel zoetwaterkonijn amd) sprake is van een gevaar situatie, en of het gewenst is ;r maatregelen worden genomen h Verspreiding van dit dier tegen ejaan. Tot slot vraagt het CDA- "eich af of het niet noodzakelijk <at Gedeputeerde Staten zich f niet via de betrokken water- ppen dan wel via de gemeente waren tot alle scholen in Noord- md wenden met het verzoek aan Schoolkinderen de nodige voor ging over bisamratten te geven, [j evens de schooljeugd te vragen el mogelijk te letten op het voor den van de bisamrat. gelijk als consequentie dat de nieu we partij niet kan deelnemen aan de verkiezingen van 1977. Met name twee leden van de twee de-kamerfractie van D'66, drs. Nypels en drs. Nooteboom, drukten aanwezigen, die niet names him partijen maar op zichzelf in het DAC opereren, op het hart zich aaneen te sluiten. Nypels besloot zijn toespraak met de oproep 'vrij zinnig democraten aller partijen, verneigdt u'. Nooteboom. die evenals andere D'66-ers constateerde dat de pirit i het DC ontbak, zeidat de soide basi gaandeeg tot tand za moeten omen. Is er n geen utzicht estaat p de tostandikomit van departij, ormen wj de zoeelste olitieke studielub, vond hij. Na langdurige discussies werd de resolutie van de coördinatiecom missie zonder al te ingrijpende wij zigingen aangenomen. Nijhof kreeg zijn zin toen het congres ermee akkoord ging de oproep eruit te halen om in de eigen partij te gaan bewerkstelligen, dat niet meer aan verkiezingen zal wrden delgenome. Elk partij of groeering zal zelf moeten bepalen op welke wijze en door welke organen de toenadering van het DAC wordt verwerkt, vond van de Arbeid. Het bestuur zal in een paar pud-leden van de Partij Nijhof. Tenslotte vond de schriftelijke ver kiezing van het DAC-bestuur plaats. Op de kandidatenlijst prijk ten voornamelijk namen van leden van DS'70, D'66, enkele 1-eden van de liberaal democratische partij en tern worden aangewezen, zo zei drs. Nooteboom, die kandidaat is voor het voorzitterschap. Van een verslaggever ROTTERDAM Het Rotterdamse raadslid H. E. Mol (PvdA) heeft het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond gevraagd een onderzoek in te stellen naar de brand, die op 7 oktober woedde op het terrein van ESSO chemie b.v. in Rotterdam. Bij deze brand werden twee man nen zo ernstig gewond, dat zij later in een ziekenhuis overleden. De heer Mol meent te weten, dat de redding van de twee slachtoffers plusminus 54 minuten geduurd heeft. Volgens hem, waren er op de plaats van de brand geen nooduit gangen of vluchtwegen. Het raads lid zou ook graag uitgezocht willen zien, of het normaal is bij ESSO chemie dat personeel onder zulke omstandigheden moet werken. Een woordvoerder van ESSO ver klaarde op 7 oktober dat de brand was ontstaan, doordat er een plug uit een van de leidingen was ge schoven. Uit het gat spoot een brandbare vloeistof, die vlam vatte doordat ze terecht kwam op een verhit sluitingsstuk. De twee man nen, die bezig waren met laswerk- zaamheden aan de leiding, kregen ernstige brandwonden aan het ge- zifht en bovenlichaam. De slachtof fers, respectievelijk 20 en 36 jaar oud, waren beiden afkomstig uit Oisterhout. Van een verslaggever DEN HAAG De bezetters van de Katholieke Sociale Academie in Den Haag vinden dat staatssecreta- tis Klein van onderwijs geen reden heeft de subsidie voor de academie in te houden, aldus een terstond uitgegeven verklaring. De staatsse cretaris had het bestuur van de school geschreven dit te overwegen als de lessen vandaag niet volgens rooster zouden zijn hervat. Het bestuur heeft de docenten daarop verzocht om een persoonlij ke verklaring, waarin staat dat ze hun onderwijstaak onmiddellijk zullen hervatten. In die verklaring zeggen de bezetters, dat het onder wijs door de bezetting nooit is stil gevallen. Na de herfstvakantie gaat alles weer gewoon door. De bezet ting blijft wel gehandhaafd, 'waar bij onderwijsvormen, die door en tijdens de bezetting zijn ontwik keld. zullen worden geïntegreerd. Goed onderwijs dient zich steeds te vernieuwen', aldus de bezetters. (ADVERTENTIE) een verslaggever sTERDAM Drie automobilisten m vrijdagnacht bij een controle de Amsterdamse verkeerspolitie nate onder de invloed van sterke te zijn dat hun rijbewijzen plaatse werden ingehouden. In «al werden bij deze controle op "•uitvalswegen naar de buitenwij- ti van de hoofdstad 3150 automo- eten gecontroleerd. Van hen iten er 67 blazen. In totaal kre- n.33 automobilisten een rijverbod d legd, veraiërend van acht tot lf uur. Zaterdag heeft Koningin Juliana in Leiden een reünie bijgewoond van de Stichting Vriendenkring van Oud- Natzweilers. Hoewel de situatie in dit Duitse concen tratiekamp in Frankrijk misschien nog verschrikke lijker was dan de meer bekende kampen zoals Dachau, kreeg dit na de Tweede Wereldoorlog niet zoveel be kendheid. De ten dode gedoemde verzetsstrijders uit Frankrijk, België en Nederland werd dit kamp als laat ste verblijfplaats aangewezen. Op de foto krijft de Koningin bloemen aangeboden door de echtgenote van wijlen de eerste voorzitter van de vriendenkring, Sam Hingst. In het midden voorzitter H. Wijnen. De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat kunnen ^we wel afspreken, nietwaar?). ,,'n Mooi gebaar, al zeg ik het zelf Van een verslaggever AMSTERDAM Bij verkeers ongelukken in Duitsland zijn za terdag vier Nederlanders om het leven gekomen. Het echtpaar Gorissen uit Zoetermeer werd op slag gedood na een frontale botsing met een sportwagen bij Neustadt-Bad Windsheim. Hun drie kinderen raakten gewond. Op de weg Hannover-Dortmund kwamen de 52-jarige H. Hiensch en de 40-jarige A. Bloot uit Veenen- daal om het leven. Beiden waren leraar aan het christelijk lyceum in Veenendaal. De heer Hiensch was gemeenteraadslid voor de ARP. Hun auto was bij dichte mist op een stilstaande vrachtauto gebotst, die door de vangrail was gegleden en op de baan van het tegemoetko mende verkeer terecht was geko men. De beide echtgenotes van de slachtoffers werden met zware ver wondingen in een ziekenhuis opge nomen. MIST Het weekendverkeer in Nederland eiste, vooral vanwege de mist, vele doden. De 29-jarige M. van Dier- men uit Baarn overleed aan zijn verwondingen na een verkeerson geluk in Maartensdijk. De 41-jarige F. van de Hoef uit Ede werd vrijdag avond op slag gedood, toen een tegenliggende automobilist na een slipmanoeuvre boven op het dak van zijn auto terechtkwam. In Am stelveen kwam vrijdagnacht de 18- jarige F. van der Maas om het leven nadat hij met zijn bromfiets tegen een tegenligger was gebotst. Een frontale autobotsing in Drei- schor (Zeeland) kostte zaterdaga vond de 38-jarige M. van Steljn uit Eindhoven het leven. In een Nij meegs ziekenhuis overleed de 20- jarige L. Niessen uit Heljen (L.) aan zijn verwondingen na een ver keersongeluk bij zijn woonplaats. De 23-jarige G. van den Broek uit Harskamp reed zaterdagnacht, eveneens vanwege de dichte mist, met zijn auto tegen een boom en verloor daarbij het leven. Na te zijn geschept door een bestelauto overleed gisteren de 77-jarige H. Bogers uit Alem (Gld.). Mevrouw P. Randham uit Oostka- pelle bezweek in een ziekenhuis aan haar verwondingen tengevolge M. Stein uit Eindhoven overleed na van een verkeersongeluk donderdag- een fatale inhaalmanoeuvre in een avond in Dreischor. De 39-jarige ziekenhuis in Zierikzee. (ADVERTENTIE) /lil) Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen (A^>' kan fluiten zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) Van een verslaggever PARAMARIBO Als opvolger van Lee Kong Fong is Frederik Martodihardjo voorgedragen. Zodra Martodihardjo lid zal zijn van de Surinaamse Staten zal de regeringscoalitie haar vroegere meerderheid can twintig tegen negentien hersteld hebben. Charles Lee Kong Fong had vrijdag zijn ontslagbrief ingeleverd. Samen met twee andere statenleden voor de nationale partij Suriname, me vrouw Liesdek-Clarke en de heer Somahardjo vormde hij een eigen fractie en sloot zich aan bij de oppositie die daarmee een meerder heid vormde. Rond de intrede van zijn mogelijke opvolger Martodihardjo kan grote beroering ontstaan. Hij moet na melijk zijn geloofsbrieven aanbie den tijdens een openbare vergade ring van de staten, die pas bijeen geroepen kan worden als twintig leden aanwezig zijn, d.w.z. negen tien plus één van het totale aantal van 39 statenleden. De oppositie heeft na het vertrek VOSSEMEER In Oud Vosse- op het Zeeuwse eiland Tholen aèterdagmiddag de boerderij 'de ielhoeve' door brand verwoest, iade wordt geschat op ruim lf miljoen gulden. De oorzaak ibekend. De eigenaar was ver- In de 36 meter lange schuur drie tractoren, verschillen- idbouwmachines, 350 ton aard- ilen, honderd ton uien en zestig hooi en stro verloren. De brand bestreden door de corpsen van m en Sint Annaland. Oud Vos- :r heeft zelf geen brandweer- meer. MOSKOU (UPI, Reuter) Met de geslaagde landing van de Vénus 10 om kwart over zes zaterdagmorgen, is de dubbele Russische verkenningstocht naar de pla neet technisch en wetenschappelijk een volledig succes geworden. Het tweede in strumentenpakket kwam neer op 2200 kilometer van de plaats waar eerder in de week dat van de Venus 9 landde. (ADVERTENTIE) 'n TIC-JE BETER jDUBBELE VIEUX DUBBELE JENEVER 0% besparing uikt immers maar de It (een half borrelglaasje) maakt dus 2x zoveel Irinks uit een fles. li betekentperlongdrink besparing in geld en I alcohol-gebruik. producten. Ook ditmaal werd, via het moederschip-dat om de pla neet was blijven cirkelen, een scherp panoramabeeld van de omgeving naar de aarde overgeseind. Die om geving bleek er wat anders uit te zien dan het met vrij grote keistenen bezaaide landschap dat door de Ve nus 9 was waargenomen. Wat voor de buitenstaander een wat vlekkerig beeld lijkt, wijst volgens dr. Boris Ne- poklonow op de aanwezig heid van brede, platte ste nen, die tekenen vertonen van vulkanische activiteit en van erosie (verwering). Ook de 'weersomstandighe den' op de nieuwe landings plaats verschillen van wat eerder werd gemeten. Het is er iets minder heet: 465 graden Celsius vergeleken met 485 graden. In die voor de elektronische apparatuur uiterst ongezonde omstan digheden, bleven Instrumen ten en zender van de Venus 10 één uur, en vijf minuten correct werken voordat ze het opgaven. Een record voor Venus, want vorige week ging het na 53 minu ten al mis. De Russen heb ben intussen meegedeeld dat de ontwerplevensduur dertig minuten bedroeg. De presta ties zijn dus flink meegeval len. Wind De door de Venus 10 opge nomen windsnelheid be droeg 3,5 meter per seconde (m/s), tegen 0,5 (m/s) bij de Venus 9. Die windsnelhe den zijn overigens niet zon der meer te vergelijken met aardse. Ten eerste heerst er een druk die negentig maal zo groot is als de luchtdruk op aarde. Ten tweede be staat de atmosfeer van Ve nus voor het overgrote deel uit kooldioxide, een gas dat zwaarder is dan onze lucht De combinatie van beide ef fecten komt er op neer dat een windje met een snelheid van 3,5 meter per seconde op het oppervlak van Venus even hard tegen voorwerpen aan 'duwt' als een wind met een snelheid van 180 m/s op aarde (dat is bijna zes maal orkaansnelheid). Weegt een liter lucht op aarde ongeveer 1.2 gram, de massa van een liter Venus- atmosfeer bedraagt ruim 60 gram. Het mechanisch effect van de gemeten wind op Venus kan misschien realis tischer worden vergeleken met dat van water met een stroomsnelheid van 20 cen timeter per seconde. Van de merkwaardige eigen schappen van die 'dikke lucht' hebben de Russische ontwerpers overigens ten volle gebruik gemaakt. De belde instrumentencapsules werden met parachutes af geremd tot op een hoogte van vijftig kilometer. Daar werden de valschermen af gehaakt. waarna de capsules in een vrije zweefvlucht naar hun landingsplaats zakten. Wolken Onderweg deden zij onder andere metingen aan de twintig kilometer dikke wol kenlaag die het oppervlak voortdurend aan onze waar neming onttrekt. Die moet anders in elkaar zitten dan men had gedacht, want op de foto's blijken de rots blokken scherpe schaduwen te werpen. De zon moet dus. dwars door het wolkenpak heen, op Venus duidelijk zichtbaar zijn. Van boven wordt dat wol kendek nog steeds bekeken door de rondcirkelende moederschepen. Op een gis teren ontvangen serie foto's waren krachtige rondgaande stromingen te onderschei den. Op foto's die een Ame rikaanse Marinier in 1973 bij het langsvliegen nam, had men zulke stromingen ook al menen te zien. Niet alleen is dat nu bevestigd, maar door de langere waar nemingsperiode die met de rondcirkelende Venus 9 en 10 mogelijk is, zal ook de ontwikkeling van dergelijke strom ingsbeelden kunnen worden gevolgd van Lee Kong Fong nog slechts negentien statenleden, evenals de regeringscoalitie. Verschijnt één van beide partijen niet, dan kan statenvoorzitter Wijntuin geen ver gadering uitroepen. In Paramaribo wordt er op gere kend dat tenminste één lid van de oppositie misschien wil meewerken aan een bijeenroeping van de sta tenvergadering. De naam van ir. G. Hindorle wordt genoemd. Hij is tenslotte al eens van zijn partijlijn (de grootste oppositiepartij VHP) afgeweken, door op eigen houtje naar Nederland te reizen en tegen de wil van zijn partij mee te doen aan het debat over de rijkswet, die het voor Suriname mogelijk maakt onafhankelijk te worden. Werkt Hindorie mee aan de beëdi ging van Martodihardjo dan ver liest hij zijn 'machtspositie', want zodra Martodihardjo lid is van de staten heeft de regeringscoalitie haar oude meerderheid van twintig tegen negentien stemmen herwon nen. Aanvaarding van rijks-, maar vooral grondwet op voorwaarden van regeringspartijen is dan geen probleem meer. Statenvoorzitter Wijntuin is zater dag met de NPK-fractieleider Nooit- meer naar Rome vertrokken om contacten te leggen met Italiaanse parlementariërs. De reis wordt ge maakt op uitnodiging van het Itali aanse parlement. 'Nu Suriname on afhankelijk wordt is het van belang dat wij ons in het buitenland gaan oriënteren, aldus de heer Wijntuin bij zijn vertrek op Schiphol. De door de Venus 10 doorgeseinde panorama-foto (bo ven) en een model van de gelande instramentencap- sules (onder)De lichte verticale strepen in de Venus- foto bevatten gecodeerde meetresultaten van andere instrumenten. De witte vlek onderaan is een deel van de capsule zelf. 'Hij zal zijn havermouth voortaan graag eten, ik heb hem gezegd, dat het modder was

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3