Israëlische huwelijkswetten mogelijk op de helling 'ICCC bedreigde burcht van oecumene in Nairobi' Uit de kerkbladen Vandaag Conferenties Schots bezoek aan DDR-kerk afgezegd Camara-actie Drie stromingen bij theologie studenten VU Nieuwe projecten van 'Woord en Daad' Raad van kerken meer aandacht vo<f persoonlijk geloof Wereldraad vraag vrijlating politieke gevangenen in Indi MAANDAG 27 OKTOBER 1975 KERK TROUW/KWARTET door James Dorsey Jonge mensen die in Israël willen trouwen mogen dit volgens de wet niet zo maar doen. Om te beginnen bestaat er in Israël geen burgerlijk huwelijk. Het huwelijk van joden moet door een rabbijn volgens de joodse traditie worden gesloten. Maar niet elk huwelijk dat door een rabbijn is voltrokken wordt erkend; een huwelijk dat niet door een orthodoxe rabbijn is goedgekeurd is volgens de Isra ëlische wetgeving ongeldig. De Israëlische pers sloot zich on middellijk aan bij het alom in Is raël bestaande gevoel van onvrede over deze. middeleeuws aandoende wetgeving. Zo schreef het dagblad Ha'aretz in een hoofdartikel: T>it is een schandaal dat geen enkele de mocratische maatschappij kan ver werken'. Maar het bestaan van zwarte lijs ten was niet het enige dat de consternatie veroorzaakte Zo ston den er op de lijsten vaak roddel praatjes naast een naam. Bij voor beeld: 'de moeder van de bruid beweert dat de bruidegom geen jood Is' of 'Buren beweren dat me vrouw Cohen ad lang een verhou ding buitenshuis heeft gehad'. De Joodse orthodoxie probeert met vereende krachten het bestaan van deze lijsten te rechtvaardigen. Haar argument is dat deze lijsten van het grootste belang zijn om de 'ha- lachische' wetgeving te kunnen toepassen. Toch zijn vele Israëli's met dit argument niet meer gerust te stelden. Steeds sterker wordt de eis van het instelden van een bur gerlijk huwelijk in de joodse staat. De politieke verhoudingen in Israël hebben het tot nu toe onmogelijk gemaakt om de wettelijke mogelijk heid voor het burgerlijk huwelijk te scheppen, alhoewel slechts twintig procent van de Israëlische bevol king zich als orthodox joods be schouwt. In het spectrum van politieke par tijen heeft de Nationaal Religieuze Partij van Israël, die deel uitmaakt van het kabinet Rabin, een wip- functie. Herhaaldelijk heeft de par tij gedreigd om uit het kabinet te stappen wanneer er over het instel len van een burgerlijk huwelijk in Israël zou worden gesproken Zon der de Nationaal Religieuze Fartij zou de Israëlische regering geen meerderheid hebben in het parle ment. Toch zouden de politieke verhoudingen in Israël een aard verschuiving kunnen beleven wan ne ar de Knesseth (het Israëlisch parlement) deze week bijeen komt en de kwestie van de zwarte huwe- lijksiijsten op de agenda staat. De toepassing vqn de orthodex joodse wet brengt in vele gevallen onaangename en onvoorziene ver wikkelingen met zich mee. In vele gevallen hebben jonge mensen van het rabbinaat te horen gekregen dat zij 'psulai hitoen' zijn. dat wil zeg gen dat het hun volgens de wet verboden is om te trouwen. Volgens de halacha (de religieus joodse wetgeving) mogen joden niet met niet-joden trouwen, en slechts met bekeerlingen tot het Joodse geloof die door een orthodox joods rabbijn bekeert zijn. Ook mag een geschei den vrouw niet met haar minnaar trouwen wanneer zij reeds een ver houding heeft gehad tijdens haar huwelijk. Tenslotte is er nog de groep van 'mamzeriem' de Israëli sche bastaarden. Dit zijn kinderen die het gevolg zijn van incest of geboren zijn uit een buitenechtelij ke reactie van een getrouwde vrouw. Deze 'mamzerleem' mogen slechts onderling of met bekeerlin gen tot het jodendom trouwen. Ondanks veelvuldige ontkenningen, stelt het Israëlische ministerie van religieuze zaken, dat een bolwerk is van de joodse orthodoxie, lijsten samen van degenen die wel en die niet mogen trouwen. Onlangs kon dit ministerie het bestaan van der gelijke zwarte lijsten niet meer ontkennen, want iemand had ze aan de pers laten uitlekken. Op deze lijsten stonden meer dan tien duizend namen van mamzeriem, soldaten verminkt aan de ge slachtsdelen en mensen die niet op de door orthodoxe Israëlische rab bijnen erkende wijze tot het joden dom zijn toegetreden. Joods bruidje in Israël in de jaren zeventig. UIT VAN LEZERS De Reformatie (2) Ik ben geen lezer van de Reforma tie en heb er dus ook geen mening over. Toch mag mijns inziens dhr. Klei het feit dat dit blad 50 jaar be staat niet als kapstok gebruiken om zijn ongenoegen te spuien over de Vrijgemaakte Gereformeerden en over de EO. Niet wat ons scheidt, maar wat ons bindt moet zwaar wegen. En heeft Jezus Christus zelf ons niet bevolen elkaar lief te hebben? Strijen J. Huijzer Verontrust (slot) Als wij Prediker 12, vers 8-14 eens allemaal tot ons door zouden laten dringen, en alleen opnieuw beginnen met Hem, die ons heeft verlost van al die dingen waar wij ons nu zo druk over maken, dan moet en kan het niet anders of alles komt weer goed, en eerder dan wij allen ver wachten. Amsterdam S. Booy Kerncentrales (3) Heer Kohier, het maakt een hele boel uit of wij of anderen die kern centrale aan Zuid-Afrika leveren daargelaten of we daarmee de apartheidspolitiek veranderen. Want als wij hem leveren dan weten we dat we daarmee een regime, dat we officieel veroordelen, steunen, en daar gaat het nu juist om. Dat die kerncentrale er toch komt, mag waar wezen, maar dit feit mogen we geenszins als excuus voor een im morele daad gebruiken. Dat er ge noeg landen zijn die het economisch beleid en landsbelang vóór de prin cipes laten gaan, is al erg genoeg, en voor ons volstrekt geen reden dat ook te doen. De eventuele tegenwer ping dat er met aanvaarden of af wijzen van de order, miljoenen op het spel staan, die de Nederlandse economie zo hard nodig heeft, is hier niet ter zake. Het gaat er om, de beslissing: wel- of niet leveren, be wust en wel op morele gronden te maken. En dan blijft er maar één mogelijkheid over: géén levering. Als de centrales er dan toch ko men, is dat zeer te betreuren, maar niet onze schuld. Den Haag Paul de Roo Kerncentrales (4) Het Is kortzichtig om te denken dat men door het leveren van kerncen trales aan Zuid-Afrika voorwaarden kan stellen de apartheidspolitiek te Onze adressen AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 913456, Postbus 859. Redaktie: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 65, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. veranderen? (Tr/Kw, 21 okt., J. C. Kohier). Dat de 'voordelen ten goe de komen aan de gehele bevolking' is blind geredeneerd. Het is naïef te menen dat de gehele bevolking pro fijt heeft aan het plaatsen van kern centrales; arm zijn ze en dat zullen ze blijven. Het handjevol blanken in Z-Afrika is slechts uit op macht. Het meest doeltreffende middel is dan ook: boycotten, opdat mensen misschien eens zouden kunnen gaan nadenken. De gedachte dat wij (Ne derland) Z-Afrika 'voorwaarden' gaan stellen, is utopisch, immers Z- Afrika stapt dan naar een meer be vriend land, die helaas (nog) be staan, waar ze hun plannetjes 'zon der gezeur' door kunnen drijven. Amsterdam Arend Evenhuis Zionisme (4) Als de overgrote meerderheid van de in de V.N. vertegenwoordigde naties een motie steunt, waarin het zionis me een vorm van racisme wordt ge noemd, zou dat voor ons aanleiding moeten zijn ons ernstig af te vra gen, of daar misschien ook enige grond voor is. We maken ons er al te gemakkelijk van af, als we uit de constatering, dat zionisme een ant woord is op racisme (daarmee ben ik het helemaal eens) de conclusie trekken (zoals gebeurt in 'Commen taar' van 20 okt.), dat het dus zelf geen racisme kan zijn. Om het ver wijt van racisme te rechtvaardigen moet het duidelijk zijn, dat de wet ten en instellingen van het zionisti sche Israël gerichf zijn op discrimi natie naar ras of godsdienst. Is dat het geval? Ik weet weinig van de Israëlische wetgeving, maar er is één wet, die joden bevoordeelt boven arabieren: de Wet op de Terugkeer uit 1950. Deze Wet verleent aan elke jood, die Israël binnenkomt, of hij nu Rus of Amerikaan is, automatisch de volledige rechten van een staatsbur ger, zoals het recht op huisvesting en sociale bijstand. Daarentegen krijgt een in Palestina geboren en getogen Arabier of Druze, die (bv. omdat hij voor het oorlogsgeweld gevlucht was) ten tijde van de on afhankelijkheidsverklaring in 1948 buitenslands verbleef, geen enkele kans om naar huis en haard terug te keren. Er kan niet genoeg op dit grote onrecht, dat m.i. een duidelijk geval van discriminatie is, gewezen worden. Emmen K. Vegter HILVERSUM Indien de Rus sische baptistenleider Georgij Vins het maar met de geheime dienst op een akkoordje had wil len gooien en deze had geholpen de gemeente van de initiativni- ki van binnen uit te hollen, zo als dat ook gebeurt met andere kerken in de Sowjet-Unie, dan was hij al lang vrij geweest- Dit is dit weekeinde gezegd door doopsgezinde evangelist Hermann Hartveld, een Volksduitser die sinds kort uit Rusland in West-Europa is aangekomen na meer dan zes jaar in gevangenissen en vooral werk kampen te hebben doorgebracht. Hartveld sprak tijdens de vierde reformatorische getuigenisdag, die de internationale raad van christe lijke kerken (ICCC) In Hilversum organiseerde. Hartveld zei dat Vins liever in de gevangenis is met Christus, dan in vrjheid als verrader van Chrstus' gemeente. Hartman (er wordt nu plotseling over Hartman gesproen - steno) werd vertaald door de secretaris van het ICCC, de christe lijke gereformeerde predikant ds. J. C. Maris, die na de toespraak van Hartman zelf het woord nam over de bijeenkomst die het ICCC deze zomer in Nairobi heeft gehouden. Ds. Maris maakte van de gelegen heid gebruik nog eens te vertellen hoe de voorzitter van de ICCC, dr. Carl Mclntire, deze zomer door de regering van Kenya het land is uitgezet. 'De pers vraagt ons steeds naar ons standpunt in maatschap pelijke kwesties, zoals het racisme', vertelde ds. Maris. Hij meende te kunnen vaststellen dat racisme vooral voorkomt bij zwarte volken. Deze volken worden volgens de predikant opgezweept door berichten over vermeende on derdrukking van zwarten in Zuid- Afrika en Rhodesië. Ook nu weer suggereerde ds. Maris dat de Wereldraad van Kerken de hand had in de verwijdering van Maclntire uit Kenya. 'De burcht van de oecumene werd door de ICCC in Nairobi bedreigd, zei Ma- ris. die melding maakte van de grote belangstelling onder de inwo ners van Kenya die bij de ICCC weer hetzelfde geluid hoorden als vroeger bij de zendelingen, die het evangelie in Kenya brachten. Deze gewone zwarte mensen staan volgens ds. Maris vreemd tegenover een moderne 'zwarte theologie', die hun van van bovenaf wordt opge legd. 'De eenvoudige negers weten niets af van een zwarte Jezus, die solidair is met de armen', aldus ds. Maris. Daar de Hilversumse Expohal slechts voor ruim een kwart gevuld was. vroeg ds. Maris de aanwezigen of zij meer heil zien in regionale of plaatselijke bijeenkomsten. Dt idee sprak de bezoekers aan. Er gngen althans vele handen omhoog. De dag van de ICCC werd opgeluisterd door de zang van de alt Joke de Vin en van zes koren onder leiding van Janvan den Driest. Er werden twee collectes gehouden. De och tendcollecte bracht ruim 10.000.- op. BERLIJN Een Schotse delegatie, die gisteren voor een bezoek aan de kerk in de DDR in Oost-Berlijn zou aankomen heeft op het laatste mo ment haar bezoek afgezegd. De reis van de delegatie, onder leiding van. Duncan Shaw van de Schotse presbyteriaanse kerk, is langdurig voorbereid. Er wa6 ook een inreis visum ontvangen. Op het laatste moment belde de voorzitter van het kerkelijk bureau in Oost-Berlijn evenwel over problemen tussen de kerkleiding en de staatssecretaris van kerkelijke aangelegenheden. Seigewasser, inzake het voorgeno men bezoek van de schotten aan het het catechetisch seminarium Naumburg, een van de drie kerke lijke hogescholen in de DDR. Bij de kerkelijke leiding in de DDR ont stond de indruk dat de Schotten hier niet welkom waren, waarna Shaw liet weten, van het bezoek af te zien. AMSTERDAM Door een vergis sing is vorige week een verkeerd gironummer genoemd ten behoeve van de Camara-actie. Zij die het werk van de Braziliaanse bisschop financieel willen steunen, kunnen dat doen door te storten op girore kening 284023 van de Rabo-bank te Leiderdorp, ten gunste van de actie Dom Helder Camara. Zionisme (5) Opnieuw is gebleken, hoezeer de Verenigde Naties verworden zijn tot het wereldinstituut van anti-Ju- daïsme. Het ware te wensen dat het Nederlandse volk en de Nederlandse regering en met name diegenen on der hen. die zich christenen noemen, op krachtiger wijze uiting gaven aan hun afkeer van deze sinistere me thoden en krachtiger en onomwon den blijk gaven van hun sympathie voor het volk van Israël. Bergschenhoek J. van Vliet Misbruik De heer Kok heeft namens de Vak centrales het misbruik van de so ciale voorzieningen door de werkge vers aan de orde gesteld. Met deze opmerking kan ik mij geheel ver enigen. Hoeveel arbeidskrachten zijn of worden er niet door de grote on dernemingen afgevloeid via de Wet Arbeidsongeschiktheid, zonder dat er een keuring aan vooraf is ge gaan. Een kleine middenstander be hoeft zo iets niet uit te halen, maar de grote superinternationale con cerns blijken het hier in Nederland wel voor elkaar te krijgen. Deze machten dienen er op gewezen te worden, dat met dergelijke praktij ken men niet alleen het personeels lid zelf treft, maar' ook het gezin. Het wordt hoog tijd dat aan die praktijken een eind wordt gemaakt en dat niet maai steeds de werkne mer als misbruiker aan de kaak wordt gesteld. Voorburg A. A. de Jong Onder de theologische studenten aan de Vrije Universiteit zijn er thans drie stromingen, vertelde prof. dr. J. Firet in een interview met de Gereformeerde Kerkbode van Rotterdam en omgeving: A. De maatschappij-critischen. 'Ze leggen er alle accent op. dat het evangelie gezien moet worden als een kracht, waardoor de samenle ving vernieuwd en veranderd moet worden; ze zijn zeer activistisch (wat trouwens practisch alle stu denten zijn); ze hebben groot en thousiasme voor ontwikkelingssa menwerking en zullen straks in de eerste jaren van hun predikant schap de gemeente bombarderen met de derde wereld problematiek; ze berijden de stokpaarden van de ze tijd; ze verzetten zich tegen allerlei vormen van kerkelijk deco rum'. B. De heel gewone gereformeerden. 'Ja. wat zijn dat eigenlijk voor jongens en meisjes. Och, u begrijpt misschien wel. wie ik bedoel. In ieder geval: Dit is een kleine groep'. C. Jongeren vanuit Youth for Christ, Navigators, enz. 'Deze groep neemt de laatste Jaren sterk toe. Hun bijbelopvatting is uiterst fun damentalistisch (alles wordt sim plistisch letterlijk genomen, red.); verder hebben ze allerlei strenge codes. Allerlei vertegenwoordigers van deze groep zie je in de loop der tijd volstrekt de mist In gaan: als ze ontdekken, dat alles toch zo simplistisch niet is. slaan ze hele maal naar de andere kant om; ze zien het dan helemaal niet meer zitten'. Prof. Firet vertelt ons, dat deze drie stromingen onder de studenten van één Jaar soms grote spanningen oplevert. 'Ze zijn heel erg met die verschillen bezig en doen er alles aan om bij elkaar te blijven. Daar zit de diepe ernst achter van 'straks moeten wij in diezelfde kerk aan het werk en wil jij mij er dan wel in hebben?' Een tijd geleden is zo'n groep van één jaar uit elkaar ge knald. Fen ander woord kan lk niet gebruiken. Het werd nl. een breuk onder elkaar, waarover men enorm veel verdriet had en die met de grootste rellen gepaard ging. Ont zettend emotioneel vanuit de diepe ernst: Wij moeten bij elkaar blij ven en wij kunnen het niet'. Wijkgemeente In het gereformeerd Kerkblad van de classis Amsterdam pleit mr. D. W. O. A. Grosheide voor de territo riale wljkgemeente: Omdat men bij elkaar hoort, elkaar nodig heeft en elkaar helpen kan. Nu hoeft dat niet per se in wijk verband. maar ik ben wel diep overtuigd dat de territoriale wijk de beste organisatievorm is juist in een grote stad om te voorkomen dat iemand 'zoekraakt', dat een hulpeloze geen hulp krijgt en dat het werk continu doorgaat. Indivi duele acties, groepsvorming, dwars door alles heen gaande verbanden zullen altijd blijven en ook altijd nodig zijn, al was het alleen maar om het systeem voor verstarring te behoeden. Maar hun schaduwkant is dat vele mensen dan buiten de aandacht blijven, dat geestelijke hobbies te dominerend worden en dat als een actie over is of een groep uiteengevallen, er niets over blijft, (waarbij ik tussendoor de prozaïsche vraag stel. wie het door gaande werk en bv. de tractemen- ten en pensioenen eigenlijk dan zal betalen als ieder voor zich aan de gang gaat). Ik wil pleiten voor een gemengd systeem. Ieder is lid van zijn territorale wijk en doet daar aan ook mee in meerdere of min dere mate. Daarnaast en daar door heen worden allerlei andere ge meente vormen gestimuleerd. De morgendienst voor de wijk, de mid dagbijeenkomst ter keuze! Wat vindt u er van? Heel wat anders In Sola Fide, het blad van de Ne derlandse lutherse jeugdbond, schrijft Wlm van Beek: Politiek ls en blijft blijkbaar nog een moeilijke zaak voor de kerk. Voor me ligt de folder van de aktie 1 plus. Een lutherse aktie voor soci ale verandering, zoals de ondertitel luidt. Het feit dat de algemene Vergadering van de Wereldraad in 1968 (Uppsala) een getal van mini maal 2 procent noemde voor de ontwikkelingssamenwerking laat ik liggen. Valt 2 procent of meer slechter bij de gemeenteleden? Ontwikkeling, aldus de folder, bete kent niet meer dat we de nadruk Het schrijven van Mususah, het kleine uittreksel uit de Thora, dat aan de deurposten van een joods huis bevestigd wordt. Een illustratie in het speciale nummer van Evan gelie en Israël. leggen op de ekonomische groei, maar op de sociale gerechtigheid en zelfstandigheid. Het klinkt mooi, we moeten geloven in verandering, maar dan moet je er wel bij vertel len, wat dat inhoudt. Dan moet je vertellen hoe het komt dat wij in het Westen rijk zijn (gekanker op de belastingen is bij ons een la chertje), hoe het komt dat twee derde van de wereld nog steeds arm is'. Hoe komt het, dat er een onrechtvaardige verdeling in de wereld is, ik denk dat de kerken dan het beste maar naar hun eigen geschiedenis kunnen kijken. In hoeveel boeken op scholen wordt gezegd, dat de rol van de kerk en daarmee van de 'christelijke' staten altijd die van de machthebber, van de uitbuiter is geweest. Waarom vallen ln genoemde brochure niet de woorden revolutie en bevrijding. We moeten komen tot een netwerk, waarin kerk rijk of arm als gelijkwaardige met elkaar kunnen omgaan. Rijk betekent macht, arm betekent machteloos. En die twee kunnen onmogelijk in een gelijk waardige relatie met elkaar staan. We zouden het wel graag willen, zeggen we. het kan. zeggen we, daar hebben wij die rijk zijn aller lei argumenten voor: 'Het gaat om het Evangelie, dat staat boven rijk of arm, dat spreekt tot het hart van de mensen'. Of, 'die mensen zijn gelukkiger dan wij', of 'de kerk GEVAREN Wie een kuil graaft loopt de kans erin te vallen, wie een gat in de muur maakt loopt de kans l, dat een slang hem bijt. Iemand die stenen loswoelt kan zich verwonden, L wie hout klooft loopt gevaar. Een algemene waarschuwing r voorzichtigheid bij bezigheden riskante aspecten hebben? Aft schlen. Hoewel de eerste t% werkjes een beetje naar bepaaf bedoelingen ruiken. Een kuil gL ven heeft vaak de betekenis m voor iemand een val maken, gat in de niet al te stevige mJ van het Oosters huis maken kanL bedoeling van inbraak aan het life brengen. Maar een slang die in l< huis lag te slapen kan erdoor r paniek raken en gaan bijtij; Scherpe punten uit de grond jjo woelen kan makelijk verwond! gen veroorzaken en het kloven hout heeft zijn eigen gevaar I voldoende bekend is. Wat je fe doet, Je moet wel blijven bedenlfc waar je mee bezig bent. Of fa verstandig is om verder te gati Misschien ls het tijd om tot bez) ning te komen en ergens een pij achter te zetten. Een mens hot 1 niet altijd af te maken waarmee] begon. Omkeren is een oerbijlie woord dat overal doorheen sp]l als de grote kans van het lk( (Pred. 10 vers 8 en 9). i Van een onzer verslaggevers VELP De reformatorische hulp actie 'Woord en Daad' heeft in het zojuist verschenen nummer van het gelijknamige blad een nieuwe serie projecten gelanceerd. Deze actie, die nu twee jaar be staat, is gericht op christenen in de 'reformatorische' hoek. Voorzitter is ds H. Visser uit Nieuwe Tonge (hervormd), de secretaris I. 't Lam uit Gorinchem is van de gerefor meerde gemeenten, penningmeester G. Puttenstein uit Velp is vrij ge maakt-gereformeerd en verder heb ben in het bestuur onder meer ds. P. Beekhuis (dir. geref.) en ds. H. J. Hegger (geref.) zitting. Het komend jaar wil 'Woord en Daad' 187.000 gulden bijeenbren gen. Hiervan is 82.000 gulden be stemd voor verdere hulp aan pro jecten in India (vooral een zuivel- project). 50.000 gulden voor een kraamkliniek en polikliniek in Pangkalpinang op Banka (Indone sië), 30.000 gulden voor het kin derhuis Future Juvenll in Columbia en 25.000 gulden voor een alfabeti seringsproject (Alfalit) in Nicara- giua. Eeerdere projecten van 'Woord en Daad* betroffen onder meer een school in Kenia en een zendings- vllegtuig in West-Irian. kan zich niet met politiek zaken bemoeien, het gaat om menselijke aspekten'. Dat schijnt dan heel wat anders te zijn. Beroepingswerk In de Hervormde Kerkbode van de classis Harderwijk schrijft ds. A. Klein Kranenburg over het beroe pingswerk: Wel valt het ons allen op dat maar een zeer klein aantal predikanten een beroep krijgt en dan niet één maar tien tegelijk. Pas vertelde me een lid van een hoorcommissie, er zaten met ons nog uit 7 andere gemeenten afgevaardigden in de kerk en de jonge dominee zijn vier jaren waren precies net om. Wat voor een gedachte zal zo'n jonge predikant wel bij zichzelf krijgen? Zou het in ons land niet ook moge lijk worden dat andere minder be kende jonge predikanten van G.B. modaliteit om dat woord nu maar te gebruiken ook eens weer een beroep krijgen. Of zijn deze voor altijd onaanvaardbaar? Ik schrijf dit niet om direct kritiek te hebben op kerkeraden, want ik weet hoe teer en moeilijk soms alles ligt bij het beroepingswerk. Maar ik heb toch de indruk dat vroeger als er een beroep op een predikant was uitgebracht, andere kerkeraden wachtten tot de beslis sing was genomen' en pas daarna ook beriepen terwijl men daar mo menteel niet over zal denken. Mis schien gaat men ook teveel af op courantenberichten en heeft men te weinig tijd om van zaterdag tot maandag eens rustig minder be kende predikanten te beluisteren, zoals dat vroeger vaak het geval was en als men dan 's maandags thuiskwam, had men vaar drie pre dikanten besluisterd en wist men via gesprekken en oriëntatie vaak méér dan tegenwoordig nu men per auto zondagsmorgens even heen en weer 'vliegt'. Eeuw Het deputaatschap van de gerefor meerde kerken voor de verkondi ging van het evangelie onder Israël bestaat honderd jaar. In een speci aal nummer van Evangelie en Is raël wordt een boeiend overzicht gegeven van een eeuw werk en zich wijzigende opvattingen. Het is voor een gulden te krijgen (giro 51 22 84 t.n.v. Evangelie en Israël. Wilhel- minalaan 3. Baarn) en een jaar abonnement kost vijf gulden. NED. HERV. KERK Beroepen te Schiedam (bijz. vrijzinnigen): B. van Blanken] Haastrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Zuid^) H. Torenbeek te De Lier. CHRISTELIJKE GEREF. KERK Beroepen te Apeldoorn-centrumjl op den Velde, Zierikzee. NEW YORK De nationale van kerken in de Verenigde Stf1 heeft besloten, grotere aandacht* zullen besteden aan het persooJp geloof. Om te beginnen zal r rapport worden opgesteld, wai wordt ingegaan zowel op de f' soonlijke aspecten van het chr' tenzijn als op de maatschappeP konsekwenties. De raad heeft hiermee een esj stap willen doen tot dichting f de kloof, die de raad door f] kerken heen ziet lopen. Ook iif Verenigde Staten is er, volgend raad van kerken, een groeit! verwijdering tussen de Christel die vanuit hun levensovertuif actief werken aan verbetering J de wereldstructuren, en de ehrf nen, (he vooral de nadruk Ie* op persoonlijk geloof en op dei loofsverkondiging onder indivio i len. (J De leden van de raad, die L allen rekenen tot de eerste gg van christenen, spraken de oven ging uit. dat de kloof, die i scheidt van de zg. 'evangelici te overbruggen is. Geloven is dagwerk. Oriëntat gen met jeugdwerkleiders, ji predikanten, katecheten e.a., n dag 27 oktober 10 uur tot dii 28 oktober 17 uur op Den Alen Laag Zuthem (tel. 05290 - 416). Ontmoetingsdag van hervoi gereformeerde predikantsvrouj donderdag 30 oktober half tiei vier uur in het gebouw CSB, K me Nieuwe Gracht 39, Utrecht. I G. van Leyenhorst spreekt overj christelijk onderwijs in de branf en drs. G. van den End over hetl fiebarwerk. Levenmet angst en Vormingsconferenties van de formeerde vrouwenbond, 3 en vember te Driebergen m.m.v. Eizenga, en 10 en 11 noveml Paterswolde m.m.v. dr. A. Jel Inf. tel. 02154 - 3366. GENEVE De wereldraad vanl ken heeft de Indiase premier 1^ Gandhi verzocht de politieke vangenen in India vrij te lateij, brief is ondertekend door dr. Potter, secretaris-generaal vi Wereldraad. Dr. Potter vraag democratische rechten van hetl te herstellen', met name de vri van meningsuiting. In het bi der vraagt dr. Potter de vrijU van de oppositie-leider Jaya kash Narayan, maar ook van a ren, 'van wie de morele en poli Integriteit vaststaat'. 0 Dr. Potter noemt het een 'zeer stige schending van de met rechten', dat in India dooi- de 1 zonderingstoestand mensen keurig gearresteerd kunnen wo Volgens voorzichtige schattifco, van de wereldraad zijn er ongf ai 20.000 politieke gevangenen inü dia. ve

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2