Akkoord over ahara zou in ie maak zijn MPLA mobiliseert mannen in Angola Kissingers partner in China is omstreden man Franco's toestand Juan Carlos wil weg van 'achterhaalde twisten' Politieke gevangenen gemarteld in Z.-Korea 3' Sadat: meer begrip van Amerikanen en geen verkoeling met Russen redesmars' gaat door iiitenlanders in etnam mogen Üar huis toe Zuid-Afrika zou invallen hebben gedaan Litorair model fÉRDAG 25 OKTOBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 BAT/MADRID (Reuter, UPI, AP) Er zou een akkoord in de ak zijn over de Spaanse Sahara. De Marokkaanse minister van tenlandse zaken Ahmed Laraki is gisteren in Madrid aangeko- d n voor overleg. I0lls 'bekend maakt Marokko aan- £bken op de Spaanse Sahara, r werden deze aanspraken door internationaal gerechtshof in Haag ongegrond verklaard, bezoek van Laraki aan Madrid t op een eerder gesprek van de d|anse minister Jose Solis Ruiz koning Hassan van Marokko, en tegenbezoek zo snel op ar wijzen er op dat intensief gezocht naar een regeling de Spaanse Sahara. Van Ma- wkaanse zijde is echter officieel end dat al een'akkoord geslo- zou zijn. is gezegd dat de Marokkaanse tr de®' vredesmars de Sahara in zeker zal doorgaan. 'We zijn de mars begon nen en zijn we het gesprek begon nen. Dat hoeft niet met elkaar in tegenspraak te zijn', aldus een be kendmaking. Er is echter nog steeds niet bekend wanneer de grens zal worden overschreden. Op het ogenblik wordt het meest ge praat over dinsdag, maar het kan ook later zijn zijn. Met de mars wil Marokko zijn aanspraken op de Spaanse Sahara onderstrepen. Behalve Marokko doet ook Maure- tanië rechten gelden op de Spaanse Sahara, terwijl Algerije net als Spanje een volkstemming zou wil len. Vandaag vertrekt secretaris-gene raal Kurt Waldheim voor een reis langs de hoofdsteden van de be trokken landen. De veiligheidsraad had hem hierom gevraagd. $EVE Veertien buitenlanders, het merendeel missionaris- die eerder dit jaar tijdens de der Vietnamese oorlog niet len of wilden vluchten, zullen ende week donderdag uit Viet- K worden gerepatrieerd. Dit is [edeeld door een zegsman van VN-hoge commissariaat voor glhtelingenzaken, de instantie die uitreisvisa heeft geregeld, 't om negen Amerikanen, twee idezen, twee Filippijnen en een raliër. Zij bevinden zich mo- teel in de Noordvietnamese dstad Hanoi. ie g een speciaal vliegtuig zullen zij len overgevlogen naar Vientia- Laos en vandaar verder vlie- 2 naar Bangkok in-Thailand. 1 d Jemen heeft het hoge com- oi riaat gevraagd te bemiddelen lei de repatriëring van 270 jeme- len die in april, bij de machts- eling in Zuid-Vietnam, geen meer hadden gezien uit Sai- weg t,e komen. De betrokken en ie ten' woonden voor het me- ieel reeds langere tijd in Zuid- nam. iel< r an een onzer verslaggevers iEN HAAG In Zuid-Korea orden politieke gevangenen I oor de politie en de Koreaanse lentrale Inlichtingendienst dqKCIA) systematisch gemarteld, rorden advocaten die deze ge- Bangenen willen verdedgien in zij un werk, belemmerd en staan siurgers bloot aan willekeurige irvolging en intimidatie. e it concludeert een missie van )in mnesty International, (de or- anisatie die zich het lot aan- ekt van politieke gevangen veral ter wereld) na een bezoek an Zuid Korea. Het rapport van jjj e missie werd gisteren in Den [jaag aan de pers voorgelegd. )r. Th. van Boven, lid van de ectie internationale zaken van Nederlandse Raad van Ker en, zei gisteren op de perscon- enerentie dat de bevindingen van ges e Amnesty-missie overeen ko- tjnen met die van een commissie an de Wereldraad van Kerken, coï ie ook 'een onderzoek in Zuid- Eorea instelde. irïDe rapporten zijn nu ter be- h« chikking gesteld aan de com- opjnissies voor buitenlandse zaken an het Amerikaanse Congres en zijn aanwijzingen dat dit Congres ermee rekening zal hou den bij de toekenning van hulp gelden aan Zuid-Korea. Volgens de laatste gegevens wa ren er in 1974 in Zuid-Korea ongeveer 1100 politieke gevange nen, waarvan sindsdien een deel werd vrijgelaten. Maar een nog groter aantal werd daarna weer gearresteerd. De Britse journa list, Brian Wrobel, die deel uit maakte van de missie van Am nesty, verklaarde dat de Zuidko- reaanse autoriteiten op alle mo gelijke manieren het werk van de missie had belemmerd. Zo werden mensea die verklaringen over martelingen wilden afleg gen, met vrachtwagens Seoel uitgebracht voor een 'excursie naar het platteland'. Verder mocht de missie bepaalde ge vangenen en inrichtingen niet bezoeken omdat ze 'geen tele foon hadden' of 'omdat het nummer niet bekend was' Ook kregen oud-parlementsleden, die met de missie wilden praten huisarrest of werden ze gearres teerd. Zie voor meer informatie en achtergronden over Zuid-Korea pag. 15 De Spaanse minister Jose Solis Ruiz ontvangt de Marokkaanse be windsman van buitenlandse zaken Ahmed Laraki- De laatste is in Spanje voor overleg over de Spaanse Sahara. II I I - I MM .M.l. ..—M. 0 Vervolg van pagina 1 Polisario-Front Inmiddels heeft de Marokkaanse bevrijdingsbeweging Pollsano- Front elk eventueel akkoord tussen Spanje en Marokko dat het volk van de Sahara zou kunnen beroven van zijn zelfbeschikking en onaf hankelijkheid, afgewezen. Dit heeft een vertegenwoordiger van deze be weging in Algiers verklaard. Vol gens hem heeft de VN Spanje nooit opgedragen met een derde land te onderhandelen over het lot van het volk van de Sahara dat het laatste woord moet heben. Spanje moet integendeel de wil van het volk van de Sahara eerbiedigen en de territoriale onschendbaarheid van de westelijke Sahara waarbor gen tot het dekolonisatieproces is voltooid. Anderzijds werd koning Hassan ervan beschuldigd dat hij met het organiseren van de mars zijn kracht wil tonen en aldus ver warring en spanning wil scheppen om zijn nederlaag in Den Haag (internationaal gerechtshof) en in de VN te maskeren, aldus de woordvoerder. dure in werking, waarbij de minis ters bereikbaar moesten blijven en de troepen in hun barakken moés ten blijven in afwachting van een alarmsignaal. Als generaal Franco niet verbetert en de macht niet overdraagt aan Prins Juan Carlos heeft de regering het recht hem onbekwaam te verklaren. Onder de huidige wetten kan de regering dit met een tweederde meerderheid doen. Als de advise rende kroonraad met eenzelfde meerderheid akkoord gaat gaat de verklaring voor ondertekening naar de Cortes, het Spaanse parlement. Dit moet dan uiteindelijk beslissen dat de prins generaal Franco op volgt ook al leeft deze nog. Politie ke kringen hebben gezegd dat de WASHINGTON (AFP) Libië heeft vorige maand Turkije zeven Ameri kaanse straaljagers van het type 'Northrop F5A geleverd, diei n 1967 aan Libië waren verkocht op voor waarde, dat zij niet aan derde lan den overgedaan zouden worden, zo heeft de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Robert McCloskey, verklaard. In een brief aan een lid van het congres voegt McCloskey eraan toe, dat dit Libi sche initiatief Turkije in staat ge steld heeft het Amerikaanse embar go te omzeilen op de levering van Amerikaanse wapens. De Ameri kaanse ambassade in Tripoli heeft bij de Libische regering geprotes teerd naar aanleiding van de over dracht van Amerikaanse straal vliegtuigen aan Turkije. regering een dergelijke stap pas in uiterste nood-^al doen. Volgens welingelichte .kringen trof premier Arias Navarro de caudlllo donderdagavond laat bewusteloos aan toen hij bij hem was voor ondertekening van de machtsover dracht. Dit coma zou veroorzaakt zijn door onvoldoende zuurstoftoe voer naar de hersenen. Volgens sommige politici van de oppositie heeft de schoonzoon van Franco, de markies van Villeverde tot het ui terste geprobeerd de verslechtering van de toestand van P'ranco geheim te houden. Leon Herrera, de Spaanse minister van informatie ze gisteravond op een persconferentie dat er meer officiële informatie zal worden ver strekt over de toestand van het staatshoofd. Dit om allerlei geruch ten te voorkomen. Hij zei dat er iedere morgen een medisch bulletin zal worden uitgegeven. Volgens Herrera bestaat er onder de negen behandeld ende artsen geen verschil van mening over de behandeling van Franco. Twee Madrileense dagbladen heb ben gisteren kritiek geleverd op de geheimzinnigheid rond Franco's ziekte. De onafhankelijke Nuevo Diario schreef: 'de verstrekte infor matie is onvoldoende voor een land dat op de drempel'van historische ogenblikken in zijn geschiedenis staat'. En de katholieke YA: 'de natie gaat door een duistere tunnel van nieuws vervat in amateuristi sche communiqués. Sadat zei dit aan de vooravond van zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten, waar hij morgen aankomt. Vooral wil Sadat proberen vde Ame rikaanse leiders toeschietelijker te maken inzake de Palestijnse kwes tie. Over de betrekkingen met de Sow- jet-Unie zei Sadat dat een verdere verslechtering niet gewenst is. 'on danks alles wat ik door de Russi sche behandeling hebben' moeten verduren'. Sadat heeft er de Russen herhaaldelijk van beschuldigd, dat het hem ondanks de beloften mo derne wapens en financiële steun onthoudt. In de Verenigde Staten zal Sadat ook praten over wapenle- Gemengde gevoelens over Franco's opvolger MADRID (Reuter, AFP) Prins Juan Carlos van Bourbon, de 36-jarige oudste zoon van de in ballingschap levende Spaanse troonpretendent Don Juan is sinds zijn jongelingsjaren opgeleid om generaal Franco op te volgen als staatshoofd. Don Juan, die zijn aanspraken op de troon altijd heeft gehandhaafd, woont in Portugal, maar Juan Carlos ging in 1948, toen hij tien jaar was, naar Madrid voor een opvoeding in Spanje waartoe zijn vader en Franco hadden besloten. Franco bereidde de jonge prins al lengs voor op zijn taak als toekom stige koning, waartoe hij hem in juli 1969 aanwees. De benoeming werd op 22 juli met 491 tegen 19 stemmen bij 9 onthoudingen door de Cortes (parlement) goedgekeurd. De benoeming van Juan Carlos door Franco was mogelijk door een successiewet van 1947. waardoor Spanje een monarchie werd. Fran co heeft altijd gesproken van 'in stelling' van de monarchie en niet 'herstel', daar hij de monarchie wilde zien in het kader van zijn eigen Nationale Beweging. Juan Carlos 1,88 m. lang, gol vend bruin haar, breedgeschouderd heeft zich zoveel mogelijk op de'' achtergrond gehouden en zich in politieke zaken voorzichtig uitgela ten. In 1968 verklaarde hij in een vraaggesprek dat iedere toekomsti ge koning van Spanje als scheids rechter en matigende factor in de politiek zou moeten optreden. De monarcie zou snel ineenstorten als zij in maatschappelijk opzicht niet vooruitstrevend zou zijn. Herhaaldelijk heeft Juan Carlos be klemtoond dat hij een 'koning van alle Spanjaarden' wil zijn. Als lid van een generatie die de burgeroor log niet heeft meegemaakt betoogt hij steeds dat 'de achterhaalde twisten tussen overwinnaars en overwonnenen mij niet aangaan'. Twintig jaar Spaanse opvoeding onder het wakend oog van de cau- dillo hebben bij Juan Carlos gevoe lens van loyaliteit met de generaal doen groeien en hem bevestigd in de overtuiging dat Spanje voor al les behoefte heeft aan continuïteit van het bewind. De wat kleurloze prins is er echter niet in geslaagd populair te worden in Spanje, waar ook de monarchie als zodanig niet in erg hoog aanzien staat. Juan Carlos Voor premier Carlos Arias Navarro, is Juan Carlos 'de beste garantie voor de toekomst van Spanje'. Tij dens de ziekte van Franco in de zomer van 1974, toen Juan Carlos 40 dagen lang de bevoegdheden van het staatshoofd had overgenomen, he$ft de prins zich 'met moed waardigheid en waarlijk dienstbe toon aan de staat' van -zijn taak gekweten, aldus Arias Navarro. Hij ziet de toekomstige rol van de ko ning als 'bemiddelaar', als een ko ning die 'niet alleen de hoogste vertegenwoordiger is van de natie en de verpersoonlijking van de na tionale soevereiniteit, maai* 'ook po litieke functies vervult en de grondwet verdedigt'. De Spaanse oppositie ziet de per soon van Juan Carlos wat minder rooskleurig. Voorde 'Democratische Junta', waarin communiste^, linkse socialist-en en christendemocrate en Carlisten samenwerken, is de prins slechts een schepping van het Francisme, en als zodanig volko men onaanvaardbaar. Ook de 'De mocratische Conferentie' van socia listen, sociaaldèmocraten en chris tendemocraten ziet weinig heil in een democratisering van Spanje onder het koningschap van Juan Carlos. Uiterst-rechts daarentegen, waartoe de falangistische leider Bias Pinar, Franco's schoonzoon, de markies van Villaverde en deel van Franco's familie 'wordt gerekend, vreest dat Juan Carlos een slappe figuur zal blijken, niet in staat om de teugels strak in handen te hou den. Tijdens de harde repressie van de laatste maanden deed Juan Car los zijn mond niet open. De prins, die op 5 januari 1938 in "Rome werd geboren, is een klein zoon van Spanje's laatste koning, Alfonso de dertiende, die in 1931 vrijwillig afstand deed omdat de monarchie niet meer de steuii van het volk had. Zijn vader. Don Juan. Graaf van Barcelona, werd troon pretendent nadat zijn oudste broer, prins Alfonso afstand had gedaan van zijn rechten om met een Cu baans meisje te kunnen trouwen. Ook de tweede zoon van Alfonso, de doofstomme prins Jaime, deed, eveneens in 1933. afstand van zijn rechten. Prins Juan Carlos trad in mei 1962 in Athene in het huwelijk met Prinses Sophia van Griekenland, zuster van de afgezette koning Konstantijn. Het paar heeft drie kinderen. LISSABON (Reuter) De volksbeweging voor de bevrijding van Angola, MPLA, heeft alle mannen tussen de 18 en 35 jaar opgeroepen om tc strijden .tegen wat zij een buitenlandse invasie noemde. CAIRO (Reuter, UPI) De Egyptische presideht Sadat wil bij de Amerikanen meer begrip kweken voor de Arabische zaak. Tevens wil hij een verdere verslechtering van de verhouding met de Sow- jet-Unie voorkomen. Radio Loeanda deelde in een speci ale uitzending voor Portugal mee dat de MPLA deze maatregel had genomen om 'een algemene buiten landse invasie die door het interna tionale imperialisme wordt betaald' te bestrijden. De strijdkrachten van de MPLA hadden een verklaring uitgegeven waarin opdracht tot een algemene mobilisatie in heel Ango la werd gegeven. ve ran ties. In de Libanon heeft het leger posi ties ingenomen bij de toegangen naar Beiroet en op belangrijke punten in de Libanese hoofdstad. Deze om een einde te maken aan de strijd tussen linkse mbslems en rechtse christenen in het land. Overigèns moet volgens waarne mers worden afgewacht wat het posteren van legereenheden uit haalt. Privélegers van moslems en christenen beschikken over meer manschappen dan de.officiële strijd krachten. Wel zijn deze versterkt met zeven honderd man militaire politie van de Palestijnse bevrij dingsorganisaties. Verklaard werd dat Angola een noodtoestand meemaakte. Zuid-Af- rika werd ervan beschuldigd dat troepen de vorige dag de zuidelijke provincies Hui-la en Cune-ne waren binnengedrongen. In de verklaring werd gezegd dat de omstandigheden OAE-bferaad er voor de MPLA waren om op 11 november eenzijdig de onafhanke lijkheid uit te roepen. Portugal had aangekondigd dat op die datum de macht zou worden overgedragen. rivaliserende nationale front voor de bevrijding van Angola, FNLA. De Portugese staatstelevisie Melide uit Loeanda dat de MPLA en het FNLA de hele dag elkaar rond Qui- fandongo, 20 km ten noordoosten van Loeanda, had beschoten. Qui- fandongo beheerst de belangrijkste watertoevoer naar de hoofdstad die in handen van de MPLA is. President Idi Amin van Oeganda, voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). heeft het dagelijks bestuur van de orga nisatie bijeengeroepen voor spoed beraad inzake een politieke oplos sing voor Angola. door Paul Etiang, chef van de OAE- verzoeningsmissie die uit Angola is teruggekeerd. Over Etiang's bevin dingen is niets bekend gemaakt. Amin heeft tevens de staf gebroken over de vermeende aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen In An gola, die naar zijn zeggen een be dreiging vormt voor Afrika en de hele wereld (ADVERTENTIE) Het Portugese avondblad Diario de Lisboa heeft gemeld dat 390 tot 1000 man - onder wie huurlingen en geregelde zuidafrikaanse troepen - 250 km Angola waren binnenge trokken. Zij stonden onder bevel van Daniel Chlpenda. een voorma lige militaire bevelhebber van de MPLA ep nu plv. leider van het Volgens radio Oeganda zal Amin in persoonlijke boodschappen aan de leiders der drie strijdende Angolese bevrijdingsbewegingen vragen om alle vijandelijkheden op 1 novem ber te staken. Het dagelijks bestuur van de OAE zal bespreken hoe óe drie bewegingen ertoe kunnen wor den gebracht zich aaneen te sluiten om het land op 11 november riel alleen onafhankelijkheid, maar ook vrede te schenken. Amin heeft de vergadering uilge schreven na te zijn voorgelicht bezoek van minister Kissinger aan Peking viel samen met een nieuwe wending in de sr.,d om de olging van partijleider Mao. Die ging gepaard met tekenen, die moeten aangeven dat ae partijlei- uit de macht wordt gedrongen door Teng Hs iao Ping, de 70-jarige vice-premier, die dt Chines-- 3ein heeft bestuurd tijdens de ziekte van Tsjoe En Lai, -p beleidskwestie die enige tijd sla- pa e is geweest, begint weer naar bo- te komen tussen de regels in de ese pers. Het tempo bij de mecha- we ie van de landbouw zal sterk wor- lie opgevoerd, maar de leiders die ber woab dat dit alleen maar kan door 0-2 lelie bouw van grote staal- en ma- B-fabrieken, worden aan de kaak 11 (eld als „revisionisten". In plaats rko van eisen de officiële richtlijnen ouw van duizenden kleine machi- Vr< ibriekjes, zo ongeveer op de ma- En» van de smeedvuren achter op het U'die het kenmerk waren van oktB sprong voorwaarts" in de twee- nWelft van de jaren vijftig. 'n6ers eerste geheime bezoeken Peking gingen vergezeld van een om de opvolging, die verstrikt te in een hevig conflict binnen de WkDRt'SCilUWlflG ng over de gehele richting van a's politiek in de toekomst s toenmalige erfgenaam Lin Piao lor zijn post (en zijn levenen Pe- opende zijn poorten voor presi- Nixon. Nu is het vice-premier Hsiao Ping die president Ford welkom wil heten, onmiskenbaar tegen de bezwaren in van andere leiders. De tekenen uit Peking hebben duide lijk gemaakt dat Teng wil dat Fords reis door zal gaan, ook al komt Wa shington zijn beloften niet na om de ontwikkeling waarbij Taiwan weer bij het vasteland van China wordt ge voegd te steunen. Zo heeft Peking die beloften tenminste begrepen. Maar aan de vooravond van Kissingers bezoek klaagde Peking officieel over de „fla grante schending van de beginselen uit de Verklaring van Shanghai'' door de Verenigde Staten, en dat is een te ken van een heel ander soort. Welis waar betrof de boodschap zogenaamd Tibet, maar het verband met Taiwan is onmiskenbaar. Zo op het eerste gezicht lijkt het mis schien dat de boodschap alleen maar diende om Kissinger te waarschuwen dat hij niet moet denken Peking in zijn zak te hebben. Maar tegen de achter grond van de machtsstrijd in Peking is het waarschijnlijker dat de boodschap wilde zeggen dat tekens die van Teng komen niet moeten worden beschouwd als een geautoriseerde uiting van ge meenschappelijk beleid. Het uitgeven van die boodschap op dat moment lijkt berekend om het gezag, dat Teng zelf wilde tonen, te ondermijnen: Deze uitleg zou boter passen bij de versluierde kritiek op Teng. die nu in de Chinese pers Verschijnt. Deze aan vallen op hem komen na een periode, waarin hij weer erg in opkomst leek, nadat Tsjoe En Lai hem had gered van de status van „verrader", waarmee hij gedurende de ciïlturele revolutie was gebrandmerkr. Inderdaad, met de mahier waarop hij de zaken regelde tijdens het herstel van China van de Culturele Revolutie, verdiende hij de vijandigheid van links. Tezeiiiiertijd zijn de leidende bureau cratie veel van haar leden zijn dooi Teng in ere hersteld) en de massa van het volk, voor wie de Culturele Revo lutie een onwelkome rustverstoring was. Teng meer en meer gaan be schouwen als de redder van het land. Mao's langdurige afzijdigheid van het openbare leven in een periode waarin Tsjoe En Lai ziek was, leek erop be rekend te zijn om het volle licht te werpen op Teng als de ware leider ën de opvolger van Mao. Maar de campagne die nu in de Chi nese pers wordt gevoerd door middel van literaire en historische beschou wingen duidt er op dat dit alles is ge daan tegen de wil van Mao. De cam pagne in de pers concentreert zich rondom twee historische figuren uit de dertiende eeuw. Eén van hen; de leider van een boerenopstand, moet duidelijk aan Mao doen denken, terwijl de andere, een verrader en een kon kelaar, de oppositie tegen Mao moet vertegenwoordigen. De verrader Sun Tsjaing, die de lei ding van de opstand wil grijpen, wordt afgeschilderd als degene die de ware revolutionaire leider, Tsjao Kai zoveel mogelijk uit het licht van de open baarheid probeert te houden, ongeveer net zo als dat met Mao is gebeurd. Sung (lees: Teng Hsiao Ping) bleef proberen Tsjao (lees: Mao) naar de achtergrond te werken onder het mom hem juist te beschermen: „u bent de meester" en kunt het „fort in de ber gen" beter niet verlaten. Maar de lezers van de Chinese pers worden opgei-oepen te doorzien dat Sung (Teng) alleen maar deed alsof hij Tsjao Maoeerbiedigde. In werke lijkheid wilde hij dat Tsjao alleen in naam de grote leider was, terwijl hij elf probeerde de openbare functies waar te nemen tijdens de afwezigheid van Tsjao, om op die manier zijn eigen gezag te vergroten ten koste van Tsjao's macht. In de artikelen in de Chinese pers wordt Sung (Teng) steeds aan de kaak gesteld wegens het recruteren van grote groepen vijanden, die hij belangrijke posten in de opstandige be weging gaf. Dat is bijna hetzelfde wqt Teng deed toen hij de slachtoffers van de culturele revolutie in ere herstelde. Destijds voerde de Chinese pers aan dat deze rehabilitaties de eenheid A'an het land hielpen herstellen. Nu schrijft zij over „zekere mensen" die maar vol houden dat Sung in zijn tijd „alles deed om de eenheid te versterken". Deze mensen wordt verteld dat zijn doel juist het tegenovergestelde was, dat Sung een „samenzweerder' was, „be lust op het maken van carrière en daarom „tweedracht zaaide". Dat zijn dezelfde woorden die werden gebruikt voor de beschrijving van Mao's eigen vijanden, die de afgelopen jaren zijn genomen en verslagen. Maar nu roept de pers opnieuw op een held uit de dertiende eeuw te ontmaskeren niet al leen „ideologisch", maar ook „organi satorisch". In de Chinese politieke vaktaal bete kent „organisatorische ontmaskering" hetzelfde als „uit het veld zetten". Dat nog kan nemen tegen een politicus uit is een maatregel die men nauwelijks de dertiende eeuw. Maar het kan wel tegen Teng Hsiao Ping en dat is waar zijn vijanden op aandringen. Wij zijn zij De kwesties, waarover zij hem aanvallen, wijzen er op dat het mensen zijn van de linkei'vleugel bin nen de leiding. Omdat de perscampag ne van nu gebaseerd is op een com mentaar over het dertiende-eeuwse verhaal van Mao zelf zou men kunnen denken dat de aanvallen op Teng op zijn bevel zijn begonnen. Maar de ar tikelen waarschuwen Mao ook zich niet door Teng te laten inpakken. Teng wordt herhaaldelijk voorgesteld als de man. die alleen maar wacht op de dood van zijn meester om de volledige macht over te nemen en diens politiek geheel om te keren. Het laatste van deze artikelen roept Mao op iets te doen nu daar nog tijd voor is. „Toen Tsjao (Mao) stervende was," zo roept dit artikel in herinne ring terug, „logenstraften zijn laatste woorden de werkelijkheid dat Sung de natuurlijke leider zou worden. Helaas, het was te laat. Want tegen die tijd had Sung al alle macht gegrepen." De mensen van links roepen Mao op, dat hij hen moet helpen zijn levens werk te redden nu daar nog tijd voor is. De wijze waarop de campagne in de pers zich ontwikkelt duidt er op dat hij meer geneigd is naar hen te luiste ren, ook al mag Teng Hsiao Ping dan beweren met Kissinger te praten in naam van Mao. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7