Proefwoningen Patrimonium in Transvaalwijk opgeleverd B en w stellen voor: nu (nog) geen viaduct KORT n R. K. kerk Schenkkade wijkt voor nieuwbouw Ingenieursbureau zegt: Ander Koekamp-viaduct spaart het groengebied Michelle Leclerc krijgt waardering van publiek Zoetermeer zegt: discriminatie geen Verbeteringen streekvervoer rond Den Haag Kwaliteit water Delftse Hout is vaak niet best Franse organiste in Houtrustkerk KORPEL ZATERDAG 25 OKTOBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTI Bewonerscommissie enthousiast over resultaten door Dammis de Geus DEN HAAG In het Transvaalkwartier, de dichtstbevolkte woonwijk van Den Haag is gistermiddag een zestal proefwoningen opgeleverd van een renovatieplan van ca. 180 uit de twintiger jaren da terende huizen. Aannemer Intervam uit Rijswijk heeft vier woningen aan de le Pie terburgstraat en drie woningen aan de Delagoastraat in opdracht van de prot. chr. woningbouwvereniging 'Patrimonium' in Den Haag. die in Transvaal rond vijfhonderd wonin gen beheert, laten renoveren. Bij de ontwikkeling van dit plan heeft de Bewonerscommissie voor Huurders Patrimonium Transvaal, die als actiecomité begon een zeer grote rol gespeeld. De huurharmo- nisatie van 1972 was voor een paar huurders van Patrimonium-hulden in Transvaal aanleiding de hoofden bij elkaar te steken. De forse huur verhoging van 11.5 pet. zagen zij niet zitten, mede gezien het feit dat voor gemeentewoningen «en per centage van slechts 6 pet. uit de bus kwam. Volgens Martin van der Zwan. voorzitter van de Bewonerscommis sie bleek dat de weigeraars van bet complex dat nu gerenoveerd wordt voor een deel gelijk hadden. De huurverhoging hebben zij namelijk nooit hoeven te betalen. Enquête Toen Patrimonium eenmaal met de plannen kwam om de woningen te gaan renoveren werd de toen ge vormde Bewonerscommissie er vol ledig bij betrokken. Van der Zwan: 'De contacten tussen onze commis sie en de woningbouwvereniging werden steeds intensiever. We heb ben tal van constructieve vergade ringen gehad. De commissie werd volledig als gesprekspartner geac cepteerd. We hebben onder de be woners nog een enquête gehouden. Bij de ontwikkeling van het reno vatieplan is met de wensen die toen naar voren zijn gekomen dui delijk rekening gehouden'. Er kwam zelfs een renovatiekrant waarin de bewoners op de hoogte worden gehouden van de verschil lende activiteiten van de bewoners commissie. B en W blijven zich verzetten tegen het voorstel van acht gemeente raadsleden. De acht willen een tramtracé zonder viaduct om het groengebied de Koekamp bij stati on Den Haag Centraal te sparen. B en W menen dat de raad deze suggestie zou moeten verwerpen. Echter, zo'n verwerping zonder meer zou betekenen, dat. het oude raadsbesluit om het Koekamp-via duct aan te leggen uitgevoerd moet worden. Ook een aantal leden van het college van B en W voelt daar op dit moment nieta voor. Aan de gemeenteraad wordt een nieuw voorstel aangeboden: het opschor ten van de definitieve beslissing over het tramtracé. Er moet dan een commissie ingesteld worden, die advies zal uitbrengen over 'een alternatieve oplossing, die harmo nieert met de gesloten overeen komsten'. Het gaat met name om overeenkortistên met het rijk. de HTM en de Nederlandse Spoorwe gen. die dan ook vertegenwoordigd zullen zijn in de studiecommissie, naast deskundigen 'van bulten'. In- dien de raad besluit zo'n studie commissie in te stellen moet er gezocht worden naar een tijdelijke openbaar vervoersvoorziening tus sen het station en Scheveningen. via de kantorenwijk tussen Java- brug en Wlttebrug. Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen zijn nu ook bereid te helpen zoeken naar een ander tracé. Zij eisen wel een oplossing, die gelijkwaardig is aan een tramroute vla de Koekamp-lus. Het plan van de acht raadsleden DEN HAAG —De gemeente Zoe termeer heeft geen gegadigden voor woonruimte teruggestuurd naar Den Haag omdat het rijksgenoten betrof. Dit blijkt uit het antwoord van B en W van Zoetermeer op vragen van de raadsleden Tiemens en Groene (PvdA). 'Wij kennen geen enkel onderscheid en kennen uitsluitend woonrulmtebelioeven- den'. aldus B en W. 'We hebben een tiental aanvraagformulieren te ruggezonden naar Den Haag omdat wij de aanvragers niet. binnen af zienbare tijd aan de gewenste woonruimte konden helpen en om dat de meest noodzakelijke gege vens op de aanvraagformulieren ontbraken'. De beide raadsleden hebben B en W tevens gevraagd om initiatieven, 'toegespitst öp de menselijke pro blematiek van de huisvesting van rijksgenoten'. B en W antwoorden daarop, dat aan de woonrulmtepro- blematiek van rijksgenoten reeds alle aandacht geschonken wordt. 'Regelmatig bereiken ons aanvra gen via het Centraal Bureau Uit voering Vestigingsbeleid Rijksgeno ten. waaraan binnen het kader van de mogelijkheden wordt voldaan'. DEN HAAG Begin november wordt de dienstregeling van het streek vervoerbedrijf NZH verbeterd. Er zal een nieuwe buslijn 57 in gebruik genomen worden, die het station Voorburg (lijn Den Haag- Gouda) verbindt met het centrum van Leidschendam. De lijn krijgt een half uur-frequentlc en is in gebruik van maandat tot en met zaterdag (dagelijks tot ca. 20 uur. op koopavonden tot ca. 21 uur). De buslijn zorgt er o.m. voor. dat het centrum van Voorburg weer een rechtstreekse verbinding krijgt met het ziekenhuis Antoniushove en winkelcentrum Leidsenhage. De huidige lijn 45 (Den Haag - Voorburg - Leidschendam - Voor schoten - Wassenaar) wordt per 2 november vervangen door een nieuwe lijn 49. die van de Turf markt in Den Haag naar Schaken- bosch in Leidschendam zal rijden. De opheffing van de (weinig ge bruikte) buslijn brengt een onge wenste frequentie-vermindering ge durende de avonduren en de zon en feestdagen met zich mee, reden waarom lijn 48 (Den Haag - Voor burg - Leidschendam - Voorschoten - Leiden - Leiderdorp) op deze uren en dagen ook een half uur frequentie krijgt. De verbinding Voorschoten-Wassenaar wordt voortaan het gehele jaar onderhou den door lijn 63. De bestaande sneldienst 49 (Leiderdorp-Station Den Haag Centraal) zal onder de nummers 64 en 65 beurtelings naar het station en de Stadhouderslaan gaan rijden. Nu het zover is dat de bewoners vanaf volgende week woensdagmid dag de proefwoningen aan de le Pieterburgstraat kunnen bezichti gen slaakt de Bewonerscommissie een zucht van verlichting. Avond- aan-avond hebben de bestuursleden aan de problemen die ermee ver bonden zijn gewerkt. Van -der Zwan: 'Als we de resultaten zleh zijn we een beetje van de proefwo ningen geschrokken, in positieve zin moet ik zeggen. Wat is het allemaal mooi geworden. Aan onze activiteiten is geen uur verspild ge weest'. De proefwoningen zijn niet bedoeld als modelwoningen. De inspraak procedure werkt zover door dat de huidige Patrimonium-huurders in Transvaal nog hun op- en aanmer kingen kwijt kunnen. Kleine wijzi gingen zijn in dat geval nog wel mogelijk. Architect L. W. Rietmul der zegt geen veranderingen meer te kunnen aanbrengen in het grondpatroon, maar dat is volgens de Bewonerscommissie ook een lo gische zaak. Trappenhuis Zo gaat de zolderslaapkamer van de te renoveren woningen in Transvaal er uit zien. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben, vlak voor de gemeenteraads vergadering over het fel omstreden Koekamp-viaduct, toch nog voorgesteld een studiecommissie in te stellen, die bekijkt of een ander tramtracé mogelijk is. Van dè 180 te renoveren woningen blijven er zo'n 150 over. De wonin gen worden intern volledig ver bouwd, alleen de buitengevel, die uiteindelijk nog gereinigd wordt, blijft als het ware overeind staan. De vijf woningen die nu aan een portiek liggen worden veranderd in een 2-, 3-, 4- en 6-kamerwoning. Van de woning die vervalt wordt een deel gebruikt voor de bouw van een fraai trappenhuis. Hoofdopzichter W. van den Berg van Patrimonium zegt het enorm belangrijk te vinden dat bij de renovatie oak aan woningen toot grotere gezinnen is gedacht. De in grijpende vernieuwing kan alleen slagen als de woningen per blok leegkomen. 'Het werkt het meest efficiënt als hele straten tegelijk gerenoveerd kunnen worden', aldus de heer Van den Berg. Om de bouwvakkers de gelegenheid te geven tot renovatie over te gaan heeft Patrimonium permanent veertig wissel woningen ter beschik king voor gezinnen die straks in hun vernieuwde huizen terugkeren. Een mogelijkheid is ook dat bewo ners van Transvaal die al verhuls- plannen hadd en een nieuwe wo ning elders in de stad wordt toege wezen. Huren Het uiteindelijke huurbedrag per Leden van de Bewonerscommissie Patrimonium Transvaal, met in liet midden voorzitter Martin van der Zwan voor de gisteren opgeleverde proefwoningen aan de Eerste Pieterburgstraat. maand is ook voor de Bewoners commissie een verrassing geworden. Door extra subsidies e.d. komt de nieuwe huur neer op ca. ƒ150 per maand waarbij de kosten voor cen trale verwarming zijn inbegrepen. De oude huurprijzen lagen tussen 80 en 100 per maand. De reno- vatiekosten per woning zijn door elkaar genomen 48.000. Van der Zwan: 'Een functionaris van het ministerie van volkshuis vesting zei me dat je er beter aan toe bent met deze woning als met een nieuwe woningwetwoning'. Met de materialen is niet extra zuinig omgesprongen. Alle woningen krij gen hardhouten kozijnen en uits luitend uit glas bestaande boven lichten. De schuiframen aan de straatkant worden veranderd in draairamen. Ook aan Inbraakbevei liging is gedacht: alle achterdeuren krijgen cyiindersloten. In de tuinen zullen fietsenbergingen worden ge bouwd, ook voor de bewoners van de bovenwoningen. Men had deze wens bij de enquête opgegeven. De Bewonerscommissie is. terug ziend op de ontwikkeling van het plan. uiterst tevreden met het re sultaat. Van der Zwan: 'De gevolg de procedure zou een goed voor beeld kunnen zijn voor de opzet van andere renovatieplannen'. Dat de Bewonerscommissie actief blijft bewijst het feit dat Patrimo nium een pand aan de Vrijstaathof 47 heeft vrijgemaakt. Vanaf het moment dat de proefwoningen op slot gaan en geschikt worden ge maakt voor bewoning zal de Bewo nerscommissie op dat adres spreek uur gaan houden. biedt zeker geen gelijkwaardig tra cé, aldus de-NS. tDe NS zullen met gemengde ge voelens reageren op een mogelijk raadsbesluit, dat de weg vrij maakt voor een studiecommissie. De Spoorwegen blijven erbij dat het Koekamp-viaduct zo snel mogelijk aangelegd zou moeten worden. Ech ter. indien de gemeenteraad niet besluit tot onmiddellijke bouw van het viaduct ontstaat volgens de NS 'een geheel nieuwe situatie', een situatie, waarin de Spoorwegen zich bereid zullen verklaren 'in gemeen schappelijk overleg' te zoeken naar een alternatief voor de Koekamp lus. 'De studiecommissie zou op de kortst mogelijke termijn rapport moeten uitbrengen, teneinde het verder uitlopen van de vertraging zoveel mogelijk te beperken', zo be sluit de directeur van de NS een gisteren verzonden brief aan de ge meenteraad. De raad zal zich. zoals gemeld, maandag uitspreken over de Koe kamp-kwestie. DELFT Het water in de recreatiepias De Delftse Hout is dikwijls zo ondoorzichtig, dat niet voldaan wordt aan ae eisen die ae Gezondheids raad aan open recreatiewater steit. Verbetering wordt nooa- /.axeiljk geacht. Tot oeze slotsom is i*«t Cen trum voor Technische Milieu kunde van de 'ïecnnische Ho- gescnooi gekomea. zo meldt een medewerker aan de Deiftse TH in het blad 'Tech- no-mugazlns'. Juist tijdens drukke weekein den is de waterkwaliteit niet aeceptabei, aldus het blad. 'Onuauks verbodsborden springen sommige recreanten zomaar in net water, waar door ze in da moader bunnen 'olijven steaeii. oi men duikt op een harde bodem of scherp voorwerp. Ook is de kans op verdrinking in ondoorzichtig water natuurlijk groter'. Gebleken is. aldus het blad, dat het water in chemisch en bacteriologisch opzicht de toets der kritiek kan door staan. Het is echter noodza kelijk, dat de hoeveelheid bo- demsiib oeperkt wordt, terwijl ook het zgn. zwavcad sllbge- liaite zoveel mogelijk verlaagd wórdt. Juist tijdens drukke dagen wordt veel slib losge woeld. DEN HAAG De rk Sint Liduinakerk aan de Haagse Schenkkade zal hoogstwaarschijnlijk gesloopt worden om plaats te maken voor nieuwbouw, waarin onder meer een kerkzaal ondergebracht zal worden. In beginsel is tot verkoop van de kerk besloten. Het kerkbestuur on derhandelt momenteel met twee ondernemingen over nieuwbouw. Gedacht wordt aan een verzorging stehuis. Het is de bedoeling dat in het nieuwe complex een ruimte komt, die gedeeltelijk voor kerk diensten en vergaderingen gebruikt kan worden en die in elk geval een gesloten ruimte bevat voor een dagkerk met sacristie. Voor de priesters moet woonruimte aanwe zig zijn. De voornaamste reden van de voor genomen verkoop Is het financiële tekort van de St. Liduinakerk ver oorzaakt door de ontvolking van Bezuidenhout-west, de afname van het aantal parochianen dat finan cieel bijdraagt en de toenemende .lasten. Uit diverse mogelijkheden (o.a. minder uitgaven, een lening, samenvoeging van parochies) werd verkoop als de beste oplossing voor de financiële problemen gekozen. Op basis van de huidige kerkbijdra gen meent het kerkbestuur met een nieuwe en kleinere kerk. waarop geen extra lasten meer rusten, een sluitende begroting te kunnen krij gen. 'In een kerkje met een gerin ger aantal zitplaatsen', zo schrijft het parochieblad 'zullen de geregel de kerkgangers zich beslist meer thuis voelen dan in de huidige, zeiden of nooit gezellig gevulde kerk'. Ook voor de rk St. Agneskerk aan de Beekplan wordt gedacht aan vervanging door een kleinere kerk. Hierover ls evenwel nog geen enke le beslissing genomen. In november zal de parochie een informatiebij eenkomst beleggen. DEN HAAG Het Haagse Ingenieursbureau voor verkeerskunde (IBV) is van mening, dat het Koekamp-viaduct gebouwd kan wor den zonder veel schade aan te brengen aan het groen. door Adr. Hager DEN HAG De Franse organiste Michelle Leclerc geniet in ons land zoveel belangstelling en waardering, dat van de grammo foonplaat waarop zij het Van den Heuvel orgel in Ridderkerk be speelt, reeds 25.000 exemplaren zijn verkocht. Ter gelegenheid van dit opmerkelijke feit werd haar één dezer dagen een gouden plaat uitgereikt. Volgens het ingenieursbureau kan een tracé ontworpen worden dat 'veel minder inbreuk doet op het Koekamp-gebied' dan het viaduct, dat B en W van Den Haag voor ogen hebben. Het verschil is gele gen in de afmetingen van de zoge naamde boogstraal. Een boogstraal, die krapper is dan de 125 meter in het gemeentelijke plan. is volgens het bureau aan te bevelen. 'Uit zuiver technisch oogpunt is een boogstraal van 100 meter op een viaduct misschien niet ideaal, maar zeker uit exploitatief- en veilig heidsoogpunt. De straal is krapper dan men normaal, omwille van het comfort voor de reizigers, op een viaduct zou willen aanleggen, waar door het nodig is. dat een iets lagere snelheid wordt aangehouden door de trams. Een en ander houdt niet in dat onveilige situaties be hoeven te ontstaan', zo schrijft het ingenieursbureau gemeenteraad aan de Haagse Een gelijkvloers tramtracé een tracé zonder viaduct, zoals velen in Den Haag willen is uit het oog punt van veiligheid niet aantrekke lijk. Want, zegt het bureau, zo'n gelijkvloerse trambaan zorgt voor onveilige verkeerssituaties op het Koningin Julianaplein (aan de zij de van de Rijnstraat) en op de plaats, waar het tracé de Bezuiden- houtseweg kruist. Mét B en W ziet het verkeersbureau nog meir nade len in een tram tracé-zonder-via duct. Zo wijst het bureau op 'ge compliceerde en onlogische over- stap-faciliteiten tussen de diverse middelen van openbaar vervoer", op het niet benutten van het viaduct Muzestraat en het tramplateau van station Den Haag Centraal en op hinder voor het overige verkeer. Michelle Leclerc, organiste te Sens waar zij ook werd geboren, verliet in 1956 het conservatorium te Troyes met een eerste prijs. Na haar studie tijd "bij Jean Langlais vielen haar meerdere prijzen ten deel en groeide haar bekendheid ook buiten Frank rijk. Gisteravond bespeelde zij het Klalsorgel van de Houtrustkerk in een duits-frans programma. Ener zijds Bach en een Bachbewerking, anderzijds haar landgenoten Vierne, Dupré, Langlais en Messiaen. Technisch is deze bruisende musicie- ne voor geen kleintje vervaard, dat gave van Bachs preludium en fuga in g. Het eerste deel virtueus, de fu ga met een 'uitgekiende' registratie. ADVERTENTIE Hoewel verdienstelijk, zelfs knap ge speeld toonde het trio 'Allein Gott in der Höh' sei er* en het concerto in C aan, dat het zuidelijk bloed zich niet verloochende: De Fransen klonken toch overtuigender en stijl voller en bezaten ook meer elan, vie len op door de kleurrijke registratie en beheersing. Pittig voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21. Michelle Leclerc heeft een voorkeur voor een pittige speeltrant, serieuze tempi en Is in staat haar spelvreug de over te brengen op haar toehoor ders. Daarvan waren onder andere Pièces de fantalsle van Vierne en de variaties van Dupré (een hoogte punt) welsprekende voorbeelden. Haar leermeester bewees zij eer met de vertolking van zijn sfeervolle Cantilène en een deel uit L'Ascen- sion van Messiaen gevormd door de afsluiting van het concert waarvoor het vrij talrijke publiek veel waar dering had. Eén toegift was de dank van Michelle Leclerc. Beestenmarkt De Delftse adviesraad vo midden- en kleinbedrijf ermee eens. dat de Beestei aantrekkelijker gemaakt worden, zij het met hand van het aantal parkeerpl Het college van BenWi kelt momenteel plannei het kleine, sfeervolle plek volgens de adviesraad o: aantal terrasjes moet kon Rijksweg 19 Momenteel wordt ond hoe de geluidshinder, die komstige rijksweg 19 doe den-Delfland zal veroo zoveel mogelijk beperk worden. Ook wordt na hoe de weg zodanig ingep worden in het polderlan dat 'aan flora en fauna mogelijk schade wordt bracht'. Dit heeft de van Rijkswaterstaat ges< aan het gemeentebestuio Schipluiden. De Schipl i raad heeft zich meer da i bezorgd getoond over de gen. die de nieuwe rijkst het landschap en het leef zou hebben. Natuurwandelinger Het Instituut voor Na schermingseducatie org in samenwerking met meentelijke Dienst Schi Kindertuinen in Den komende weekeinden de de natuurwandelingen: 25 oktober: Marlot, vertr uur vanaf de ingang Bezuidenhoutseweg. Zon oktober: Vogeltrekex trek 08.00 uur vanaf de v ren te Scheveningen. Zal november: Ockenburgh, 10.00 uur vanaf het eind« oprijlaan. Zondag 2 no. Meijendel. vertrek 10. vanaf het bezoekerscent de boerderij. Expositie In de kerkzaal van de Ramaerkliniek van de J Rosenburg aan de Oud»' weg 377 in Den Haag dinsdag 28 oktober om 1 een expositie geopend. I 1 len schilderijen, kerami1 handwerken te bewondei' die door de verpleegden psychiatrisch centrum digd zijn. De expositie november dagelijks vai 17.00 uur te bezichtigen. Vietnamactie Het Comité Den Haag v nam organiseert van november een Vietnamj deel uitmaakt van de 1 Vietnamcampagne. De b deze actie zijn bestemd bouw v^n drie scholen 1 Vietnam en een ooghei kliniek in Zuid-Vietnan ter Pronk van Ontwikk' menwerking heeft toegi opbrengst van de actie1 viervoudlgen. IryDen fl een collecte worden i en tevens zullen rep f van een prent van del kunstenaar Nol Kroes ches van de Bond van 13 Kunstenaars te koop zij verse kraampjes in de s 1 het HOT-theater. Op zK november zal het orke Hulp op verschillende 1 in de stad optreden om dacht op de actie te Diegenen, die deel wille' aan deze actie kunnen geven bij Dldl van Ve1 schaertstraat 59 in Df tel. 68 55 39. Wandelpark Het college van B ene Rijswijk heeft voorga van het grondgebied 1 i Van Vredenburchweg, a lijn, het sportveldencol i het scholencomplex 't Lande' een wandelpark) ken. In dit plan is hei van waterpartijen opn die zullen aansluiten i nieuw gegraven schel* i bij 'Huis te Lande'. De het park doorkruisen bruggetjes over de wat* leiden, zullen te zijner sluiting krijgen op hel trekken Julialaantje. 1 worden voorzien van t verlichting. De kosten aanleg van het park w raamd op 503.000. En dan nog dit: Pastor teamleid van den Bulk van Pi us X-parochle stein/Bouwlust) in Dei 1 door bisschop Slmonls terdam benoemd tot p* de Maria Koninginpa Krimpen aan de IJss* Van den Bulk, die ruim e Den Haag heeft ge we i pastoor Tijssen op, die ritaat gaat. Op wofc oktober van 14.00-2 fi wordt in het Zendingf de Leidse Straatweg 11 geest weer een verkil gehouden. die geonc wordt door de Vr< il dingskring. Het Intfi House van de Leidse U d wordt op vrijdag 31 okte cieel geopend. Dit ni* e moetinigsc entrum voor tenlandse medewerker universiteit houdt tav huis' op zaterdag 1 en november. Kerkdiensten meer nieuws de regio-pag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6