Lansen medezeggenschap geen recht maar plicht dichtbij mmentaar iname-debat (1) |name-debat (2) CNV wil 'gemeenschappelijk bestuur' in top van ondernemingen iname-debat (3) iname-debat (4) weer Gunstig weekeinde Weerrapporten een pas voor de (brom-) fiets onverstaanbaar bezorgd afgod ■JAG 25 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 'idoor het Suriname-debat van feek in de Tweede Kamer dui- jeworden dat de Surinaamse leleider Lachmon nog steeds )or de confrontatie en dat is moedigend teken. reiende is dat iedereen op een re wijze, bewust of onderbe- 'el aanvoelt dat de verontrus- Lachmon voor de toekomstige reling niet helemaal zonder it s. Alleen: door zo breed uit te 1|in zulke sombere toekomstper- te suggereren, draagt Lach- in hoge mate bij tot het van een sfeer van wantrou- Bïiarin zulke voorspellingen mis- y nog waar worden ook. Daarom de stap van Lachmons partij- Hindorie (die vorige week dat g-gesloten denkwereldje van on doorbrak en de regering- tegemoet trad) een veel vestan- aktiek; vandaar ook de oproe- ze week in onze Nederlandse Kamer en van de Surinaamse Dorzitter Wijntuin om van Surï- onafhankelijkheid 'een feest lamenlijkheid' te maken, zoals r Den Uyl het formuleerde. jcl dwaasheid om te suggereren, Ï,achmon en Mungra doen, dat inaamse regering is samenge- it een stelletje racisten die er zijn de Hindostanen voor een oekomst een geweldige loer te i. Er zitten elementen in de regering, die deze vrees wel ds wettigen, maar Lachmon e afgelopen anderhalf jaar niets gedaan dan de ministers bij J\op een hoop jagen (waardoor itieke positie van een man als sterker werd dan zij in werke- Vl is), terwijl het waarschijnlijk •Tjel betere taktiek zou zijn ge- die ploeg uit elkaar tespelen coveel samenhang zit er toch :t in). lien moet Lachmon niet verge- ^■it hij door deze regering-Arron ere zin een koekje van eigen hijgt opgediend. Het was Lach- lie' nog geen drie jaar geleden sterke man achter de door hem teiide regering-Sedney de mensen- isp aantastte door vakbondsleiders P irnalisten in de gevangenis te en het recht van vergadering te ïi |cn. Het CNV wil dat alle ondernemingen als toporgaan een' 'gemeensciiapeljjk bestuur' krijgen. De helft van de itc.en «iervan moet rechtstreeks worden gekozen door de werk nemers van de onderneming. De overige leden van hei gemeenschappe lijk bestuur' kunnen worden gekozen door andere bij de onderneming betrokken groe pen, zoals aandeelhouders, afnemers (con sumenten), overheid. De werknemers krij gen het meeste gewicht, want zij zijn niet alleen financieel maar met hun hele bestaan verweven met de onderneming. Het 'gemeenschapelijke bestuur' beslist over de doelstellingen van het bedrijf, de hoofd lijn van het beleid, vitale kwesties (fusie, reorganisatie, ontslagen), benoeming en ont slag van directeuren, vaststelling van jaar stukken en verdeling van de. winst. dit 'gemeenscliapeiyke bestuur' ligt dus het zwaartepunt van de medezeggenschap van de werknemers, en niet bij de onderne mingsraad. De ondernemingsraad, met als een van de leden de (een) directeur, bespreekt en beïn vloed de dagelijkse gang van zaken in het bedrijf. De raad moet daartoe wel meer be voegdheden krijgen dan hij nu heeft. Een van de belangrijkste taken moet worden het adviseren van het 'gemeenschappelijk bestuur' inzake doelstellingen van de onder- ming en hoofdlijnen van het beleid. De hier geschetste opbouw kan, volgens het CNV, met enkele betrekkelijk simpele wets wijzigingen worden gerealiseerd. Grote NV's zijn al verplicht een raad van commis sarissen te hebben. Die moet worden omge bouwd tot het 'gemeenschappelijk bestuur'. Ook de niet-grote ondernemingen moeten hiertoe worden verplicht. Instellingen zon der winstoogmerk, maar met vaak grote aantallen wernemers, moeten een soortge lijke bestuursopbouw krijgen. Grondslag voor dit CNV-standpunt is dat de mens, volgens de bijbel, is bestemd beeld drager Gods te zijn. De bestaande structuur van de onderneming biedt de werkers echter onvoldoende mogelijkheden voor vrij heid en verantwoordelijkheid en dat geeft bij hen gevoelens van onmacht en vervreem ding. Er wordt echter, volgens het CNV, niets op gelost door dan maar de bedrijfsleiding (di recteur) uit de ondernemingsraad te zetten; en deze raad met meer bevoegdheden uitsluitend te laten opkomen voor 'het werk- nemersbelang' binnen de onderneming, door vanuit een houding van oppositie in plaats van samenwerking de bedrijfsleiding te con troleren en te beïnvloeden. NVV en NKV verlangen een dergelijke 'personeelsraad'. door Johan van Workum e]e(gering-Arron heeft ernstig ge- al was het alleen maar na de Imdiging van de plannen voor onafhankelijkheid zoveel re tijd verloren te laten gaan bij stellen van de daarvoor brood- re wetten en zekerheden, maar sedert twee maanden nu Lach- net zijn oppositie die er op uit is verknoeien. waar: de regering-Arron treedt nt op en men kan zich niet aan Iruk onttreken dat in dit op lf goede poces van onafhanke- d van Suriname een element van neming op Lachmon en de zij- ivordt gelegd. Dat is jammer, daardoor komt een op zichzelf zaak als de onafhankelijkheid aar discrediet. Lachmon zelf is er nu duidelijk om deze arrogantie met gelijke terug te' betalen. Het is duide- at hij nog steeds vijf weken voor jna heilig gewprden datum van Dvember 1975, denkt aan he,t enden van de regering-Arron en lien wel aan het op losse schroe- :etten van die datum van 25 iber (al bewees hij er ook deze in de Tweede Kamer steeds /i,l] lippendienst aan). is te hopen dat Lachmon zich indenkt wat er in dat geval aal in Paramaribo kan gebeuren. één punt: al dient"het scheppen een sfeer van wantrouwen om ame's onafhankelijkheid nergens - de Nederlandse Kamerleden n het op één punt wel laten en om althans een reden voor 'antrouwen weg te nemen. De lerheid van de Nederlandse Ka lden was, met minister De Gaay ïan, er wel van overtuigd geraakt le bepalingen in de Surinaamse irp-grondwet over de opschorting de mensenrechten in geval van een wat zorgvuldiger formule- verdienden. hebben de Nederlanders uitge- :en. Maar waarom hebben zij in dit aan interrupties zo rijke een ondubbelzinnige uitspraak dit artikel 1. lid 18 van de erp-grondwet ontlokt aan een als Nooitmeer? De senatoren bn volgende week het verzuim de twee Kamerleden nog goed kkig dat er nog een Eerste Ka- 'Wij zien veel tekortkomingen in het bedrijfsleven. Maar dat is geen reden om onze leden op te roepen afstand te nemen van de gang van zaken in de onderne ming. Dat zou namelijk beteke nen dat de werknemers afstand zouden moeten nemen van hun eigen belangen. Hen vragen zich te keren tegen de onderneming is hen vragen ziph te keren tegen zichzelf.' Met volle inzet van zijn overtuigings kracht verdedigt Jan Lanser de CNV- ideeën voor medezeggenschap, onder nemingsraden en ondernemingsbe- stuur, die in de politiek bij KVP, ARP en CHU, maar ook bij sommige socia listen bijval oondervinden. Lanser verdedigt zijn ideeën tegen die genen NW, NKV, andere socialis ten die de werknemers afraden in ondernemingsraden medeverantwoor delijkheid op zich te nemen voor be drijfsbeleid waarop zij geen wezenlijke invloed zouden kunnen uitoefenen, vooral niet vanwege de nationale en internationale kapitalistische concur rentieslag die bedrijven zou dwingen tot kapitalistische, onmenselijke be slissingen. 'De benadering van St. Poppe (PvdA- kamerlid) is verkeerd. Hij zegt: we zijn nog niet toe aan aanvaarden van medeverantwoordelijkheid, participatie is een zaak voor de toekomst, nu kun nen we slechts opponeren. Deze bena dering zal de ontwikkeling naar meer medezeggenschap tegenhouden. Na tuurlijk, het is erg moeilijk wijziging te brengen in bestaande verhoudingen. Maar de geschiedenis leert dat het lukt. Wie de feiten nuchter onder ogen ziet zal moeten erkennen dat de po sitie van de werknemer nu heel anders is dan vijftig jaar geleden. Groeiproces 'De medezeggenschap verloopt in een groeiproces. Het gaat niet zodat je ooit plotseling in een situatie komt dat je (Poppe) kan zeggen: nu is het zo ver, nu kunnen we de werknemers medeverantwoordelijkheid op zich la ten nemen. 'Dat proces gaat niet snel genoeg, vind ik. Het zou veel sneller gaan als de hele Nederlandse vakbeweging het CNV-standpunt zou steunen. Dan heb ben we (met inbegrip van NW, NKV) het doel eerder bereikt dan bij een strategie van permanent opponeren.' (In een ander verband zei Lanser eens: 'Als je uitgaat van klassetegen stellingen en daar je beleid oop afstelt, kunnen de' werkgevers rustig blijven Jan Lanser zitten waar ze zitten. Dan wéét die ondernemer dat er niet aan zijn stoel wordt getrokken.' Samenwerking Volgens het CNV is de onderneming feitelijk een samenwerkingsverband. Het zijn mensen die de onderneming vormen, en het gaat om het handelen van mensen. Er mankeert echter nog veel aan deze samenwerkingsverban den. De onderneming moet niet pro- duktie- of consumptiegericht zijn, maar op de eerste plaats mens- en maatschappijgericht. De bedrijfsgeno- ten moeten gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid dragen voor het on- dernemingsgebeuren. Daartoe moeten de bedrijfsgenoten de doelstellingen van de onderneming mede kunnen be palen. Nu mogen ze slechts onmondig meewerken aan de uitvoering ervan, zonder werkelijke participatie. Lang niet alle werknemers echter staan te'dringen om die participatie. Lanser: 'We moeten ronduit zeggen dat een heleboel werknemers ook vakbondsleden, CNV-leden in hun houding tegenover hun bedrijf niet toe zijn aan die medezeggenschap die er moet komen. Ze zouden de verant woordelijkheid moeten nemen, maar ze laten het aan anderen over. 'Maar er is niet op de eerste plaats een recht op medezeggenschap, maar een plicht. Geen recht op, maar plicht tot (mede)verantwoordelijkheid. Daar om houden wij onze leden voor: men sen, jullie mogen geen genoegen ne men met de huidige situatie, je moet er bezwaar tegen, maken dat in je be drijf de doelstellingen eenzijdig worden opgesteld. Er mogen niet alleen economische doelstellingen zijn, er moeten ook so ciale doelstellingen komen.' Stel, een bedrijf zit in moeilijkheden. Door overinvesteringen bij (buiten landse) concurrenten kampt de sector nu met overcapaciteit. Er zal inge krompen moeten worden, wil het be drijf zich kunnen redden. Moeten de werknemers, die part nog deel hebben aan de schuld van de ontstane moei lijkheden, nu via de ondernemingsraad zich belasten met medeverantwooorde- lijkheid voor pijnlijke ingrepen? Lanser: 'Dat kan een probleem zijn, ja'. Nu worden die beslissingen geno men door een klein groepje mensen, zonder de werknemers. De consequen tie van ons standpunt is dat in de toe komst de bedrijfsgenoten gezamenlijk de verantwoordelijkheid dragen voor zulke ingrepen. 'Wij dragen verantwoordelijkheid, of we het nu willen erkennen of niet. Wij belasten volgende generaties met wat wij doen achterlaten. Je wordt nooit in een open, blanke geschiedenis geboren. Je bent niet verantwoordelijk voor wat anderen ervan hebben gemaakt en aan je overdragen, wel voor wat je er zelf mee gaat doen. Die verantwoordelijk- losmakelijk verbonden met je mens heid kun je niet ontlopen. Die is on- zijn. 'Ik geef toe: verreweg de gemak kelijkste weg is te zeggen: ik bemoei me er niet mee, ze zoeken het maar uit.' Lanser erkent dat ook zonder dat er personeelsraden komen, de praktijk van de ondernemingsraden dus met een directielid erin als lid kan uit lopen op controlerende oppositie in plaats van gezamenlijke verantwoorde lijkheid. Zeker wanneer er, zoals het CNV verlangt, onbeperkte gelegenheid komt voor vooroverleg en 'onderling beraad' van de gekozen werknemers leden. Wanneer namelijk in dat onder ling beraad definitieve standpunten worden afgesproken, functioneert in feite een personeelsraad die vervolgens zijn beslissingen bespreekt met de be drijfsleiding in wat officieel 'onderne mingsraad' blijft heten. Omgekeerd is ook Lanser ervan over tuigd dat ook veel wettelijk ingestelde personeelsraden niet uitsluitend zullen opponeren en werknemersbelangen be hartigen. In de praktijk zullen ook personeelsraden vaak tot participatie komen. 'Het leven zal sterker zijn dan de leer'. 'Maar iets anders is het wanneer je structureel richting geeft aan ontwik kelingen. Dan moet je de zaken funda menteel benaderen. Dan verwacht ik van de wetgever dat hij het instituut van de ondernemingsraad (dus met de bedrijfsleiding erin) garandeert. Voor een AR-minister (Boersma) moet dat toch voor de hand liggen.' Ook in de CNV-visic zal er geoppo neerd worden, komen er momenten dat (stakings-) acties nodig zijn. 'Maar het opponeren mag niet maatgevenad zijn voor de houding tegenover de onder neming.' Daarom verwerpt het CNV de perso neelsraad, ook in de vorm van over heveling van een aantal bevoegdheden van de huidige ondernemingsraden naar het 'onderling beraad' van de ge kozen werknemers-leden. Van onze weerkundige medewerker Een prachtige oktoberdag gisteren! Zonneschijn van de morgen tot. de vooravond (daarna mist), weinig wind en temperaturen tot om en nabij de 15 graden Celsius. In het bos vierden hele zwermen grote vliegen de late zomer op de stam men van eike- en berkebomen, Iet wel, goed uitgezocht, aan de zonne- kant om bij het passeren van 'on raad' met veel gesnor op te vliegen. Opvallend is dat veel bomen nog dik in het blad staan. Er zijn wei nig of geen oktoberstormen geweest en de nachtvorsten bleven laag bij de grond. Al dit moois komt tot ons via het sympathieke hogedrukge- bied van 1033 millibar, dat het grootste deel van het vasteland overdekt. Het kreeg sinds donder dag vooral versterking over Frank rijk en Spanje (1029 millibar). Te zelfdertijd leeft een depressie van grote omvang (980 millibar) zich boven de oceaan uit, maar op zoda nige afstand van Nederland, dat wij dit weekeinde- niet voor regen hoeven te vrezen. Wel kunnen sterk verzwakte frontuitlopers tot over de Lage Landen doordringen, maar meer dan bewolking brengen die niet, wel een vergrote kans op mist in de nacht en ochtend door de toegenomen vochtigheid. Ook tij dens het weekeinde blijft het gun stig weer, zonder regendreiging en met namiddagtemperaturen tot circa 15 graden, maar zeker niet in gebieden waar de mist in de och tend te lang blijft hangen. De Londense weerkundigen blijven het weer op z'n minst tot half november gunstig inzien, vooral wat betreft de temperatuur. De ko mende weken zullen volgens hen betrekkelijk zacht blijven, uitgezon - AtyP/KNMI Amsterdam licht bewolkt 14 0 De Bilt onbewolkt 15 0 Dee'en mist 15 0 Eelde mist 15 0 Eindhoven mist 16 0 Den Helder licht bewolkt 15 0 Luchth. R'dam mist 15 0 Twente mist 15 0 Vlissingen mist 14 0 Zuid Limburg onbewolkt 17 0 Aberdeen zwaar bewolkt 14 0 Athene zwaar bewolkt 17 4 Barcelona geheel bewolkt 20 0 Berlijn mist 11 0 Bordeaux zwaar bewolkt 16 0 Brussel licht bewolkt 16 0 Frankfort geheel bewolkt 9 0 Genève licht bewolkt 9 0 Kopenhagen zwaar bewolkt 11 0 Lissabon half bewolkt 22 0 Locarno onbewolkt 17 0 Londen zwaar bewolkt 15 0 Luxemburg zwaar bewolkt 12 0 Madrid licht bewolkt 21 0 Malaga geheel bewolkt 22 8 Mal'.orca licht bewolkt 22 0 Nice onbewolkt 20 0 Oslo regen 10 0.1 Parijs geheel bewolkt 14 0 Rome onbewolkt 21 0 Split onbewolkt geheel bewolkt 21 0 Stockholm 11 0 Wenen onbewolkt 12 0 Las Palmas onbewolkt 24 0 Tel Avlv onbewolkt 29 0 Tunis licht bewolkt 22 0 derd noord- en west-Schotland en noord-Ierland. Het weertype op de Britse eilanden wordt als 'veran derlijk' omschreven, wat ongetwij feld verband houdt met de depres sies- die men ziet naderen. Maar evenals in oktober zullen doorbra ken naar de Noordzee weinig plaatsvinden. Vandaar dat men in de zuidelijke en westelijke distric ten van de Britse eilanden het win derigste weer verwacht. In Enge land worden hoogstens korte perio den met bestendig weer voorzien, maar dat behoeft nog niet in te houden dat dit ook bij ons zo zal zijn. De kans is zelfs niet gering, .dat het aantal droge dagen op het continent bij een dergelijke situa tie met oceaandepressies niet te dicht bij, vrij belangrijk blijft: kortom een situatie die in grote trekken het stempel van het okto- berweer draagt. Vervelend is dat er op de Britse eilanden vaker mist wordt verwacht dan normaal en dat is een 'ziekte' die gemakkelijk naar het continent overslaat, vooral wanneer er zwakke frontultlopers tot Nederland doordringen, gepaard gaande met een verhoging van het vochtgehalte van de lucht. De alge- HOOGWATER voor zaterdag 25 oktober Vlissingen 4.37-16.52 Harlngvlletsluizen: 6.14-18.28 Rotterdam: 7.14-19.28 Scheven- lngen: 5.41-17.56 IJmulden: 6.21-18 36 Den Helder: 10.27-22.34 Harllngen: 0.26- 12.51 Delfzijl: 2.24-14.47. HOOGWATER voor zondag 26 oktober Vlissingen 5.19-17.36; Harlngvlletsluizen 6.52-19.09: Rotterdam 751-20.16: Scheve- ningen 6.17-18.35: IJmulden 7.01-19.19: Den Helder 11.04-23.07; Harllngen 1.00. 13.33; Delfzijl 2.58-15.25. mene luchtcirculatie op het noor delijk halfrond vertoont overeen komst met die in de jaren 1900 en 1943. De winter van 1901 leverde in De Bilt negentien ijsdagen op, die van 1944 vier. Vriezen of dooi en dus in de toekomst en uit zoeken maar. onder redactie van loessmil Zes jaar geleden werden er ruim elfhonderd fietsen en bijna vijf tienhonderd bromfietsen gesto len. Soms alleen voor de lol (joy-riding), maar meestal voor de handel. Een lucratief zaakje blijkbaar, want vorig jaar ver dwenen er al bijna zevenduizend fietsen en een kleine zesduizend brommers. De eigenaars hébben hun tweewieler lang niet alle maal zonder slot laten staan, mgar, zoals Konsumenten Kon- takt onlangs schreef: wie zijn fiets of brommer afdoende tegen diefstal wil beschermen, kan niet volstaan met een goed koop ring-, spaak- of kabelslot, maar zal een paar tientjes uit moeten trekken voor een beu gel- of ketting slot'En dat doet niet iedereen. Die bestolenen gaan dan na tuurlijk naar de politie, maar als daar gevraagd wordt wat voor fiets of brommer het was, kun nen ze vaak hoogstens merk en kleur noemen. En daarom heeft de rijkspolitie pasjes voor fiet sen en brommers 'uitgevonden' blauwe en groene kaarten ter grootte van een briefkaart, met wat tips om diefstal te voorko men en een vragenlijst om in te vullen. Voor een fiets moeten niet alleen type, kleur en merk worden ingevuld, maarook gege vens als het nummer, het soort zadel, rem, banden en bijzondere kenmerken. Op een bromfiets pasje moeten merk, type, fra me- en motornummer, kleur brommer en zadel, alles wat op het verzekeringsplaatje staat en ook weer bijzondere kentekenen worden geschreven. En dan goed bewaren natuurlijk. Tot nu toe werd drie procent van de fiet sen- en twaalf procent van de bromfietsdiefstallen opgelost, maar met de uitvoerige informa tie op de pasjes bij de hand zouden die percentages wel eens flink kunnen stijgen. Opperwachtmeester J. A. W. Verhoek, die voor het district 's Hertogenbosch fulltime met de voorkoming van misdrijven be last is en in die functie veel van de pasjes afweet, vertélt dat (brom-)f ietseigenaren soms zo slordig met hun bezit imsprin- gen, dat ze hun verzekeringsbe wijs in de koplamp of in het fietstasje bewaren. De pasjes zijn verspreid onder handelaren, die bij elk nieuw gekocht rijwiel een pasje uitreiken. Voorzover de voorraad strekt dan. want er is zoveel vraag naar dat de eer ste serie van vijfduizend al op Maar er komen nieuwe. Kolonel Vijlbrief van de algemene in spectie korps rijkspolitie in Den Haag het landelijk lioofdbu- Je hoort en leest het wel vaker: klachten van vooral radioluisteraars over de manier waarop door mu ziek heen gepraat wordt, of anders om over de muziek die door het praatje van een spreker, ook op de televisie trouwens, heen draait. Die klagers en nog zoveel anderen die niet meteen in de pen klimmen ervaren die door-elkaar-heen- geluiden als bijzonder hinderlijk. Mensen die het daar nog veel eh veel moeilijker mee hebben, zijn de slechthorenden, die met behulp van een gehoorapparaat nog redelijk wat kunnen opvangen mits de spreker niet wordt begeleid door een muziekje. In 'Omega', het maandblad van de Nederlandse ver eniging voor slechthorenden NWS, schrijft een slechthorende over de televisiecursus archeologie van Te- leac. De begeleidende muziek van fluitist Chris Hinze komt b(j hem over als 'een scherpe fluit waar door, althans voor mij met mijn ge hoorapparaat, de spreker soms on verstaanbaar was'. De Teleac-uit- zending, aldus de briefschrijver, heeft plaats onder auspiciën van professoren. 'Ik ben ervan over tuigd' dat, wanneer zij elders over dit onderwerp spreken en iemand zou daarbij gaan fluiten, de fluitist direct uit de zaal zou worden ver wijderd'. Bij natuurfilms op de t.v. signaleert hij hetzelfde euvel. Ach tergrondmuziek bij zulke films noemt hij valse romantiek: 'In de natuur wordt geen muziek ge maakt; het leven in de natuur zou er zelfs door worden verstoord'. reau van de rijkspolitie van waaruit de pasjesactie ook ge start is weet dat er nog dit jaar twee a drie keer zoveel exemplaren bij komen. Het gaat, zegt hij, niet zozeer om de uit voering als wél om het idee. 'De ondertoon is heel duidelijk: mensen, leg nou eens vast wat de kenmerken van uw fiets zijn voor het geval die opgespoord moet worden. We dachten er een aardige vorm aan te geven door er een pasje van te maken, maar het zou ook een stenciltje ge weest kunnen zijn'. En wat moeten al die gemeenten nu, waar de rijkspolitie niet opereert? Die hebben alles over de pasjes intussen al in hun vakblad kunnen lezen. 'Als er bij de gemeentepolitie belangstel ling voor bestaat, zijn wij na tuurlijk altijd bereid om te hel pen', zegt de kolonel, zelf een groot voorstander van nauwere samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitie. 'Iedereen mag het idee van ons overnemen, in het belang van de goede zaak'. Een Russische econoom en volken kundige heeft in een interview in een grote Sowjet-krant zijn be zorgdheid uitgesproken over het dalend aantal geboorten in zijn land. Deze Anatol W. Wisjnewsky zei, dat de Sowjet-Unie graag wat meer inwoners zou willen hebben dan de 253 miljoen nu, maar steeds meer echtparen willen niet meer dan één of twee kinderen. Grote gezinnen met vier of meer kinderen zie je haast niet meer. 'Onze grootste zorg is, dat echtparen zelfs een derde kind al pertinent weigeren, aldus Wisjnewsky, waar op zijn ondervrager tegenwierp dat dat niet meer dan logisch is, als die echtparen niet meer dan een één- of twee-kamerflatje kunnen krijgen. Wisjnewsky bleek daar wel gevoelig voor: 'De prijs voor een kind is inderdaad erg hoog, speciaal in de grote steden', ant woordde hij. 'Ik denk dat het pro bleem van alsjeblieft-geen-derde- kind zó uit de wereld zou zijn, als de leefomstandigheden verbeterd zouden worden'. We moesten de televisie maar zo gauw mogelijk afschaffen, heeft de heer Billy Graham evangelist in Amerika volgens de heer Simon van Collem sterren- en filmken ner, vooral van .oude dozen ge zegd. De evangelist zei dat, lezen we in Televizier, letterlijk in deze bewoordingen: 'Ik waarschuw u. De televisie heeft een vuige greep op onze natie. De buis is helaas voor te veel Amerikanen het fami lie-altaar geworden waaraan het gezin iedere avond vol aanbidding is gezeten. Het is een heidens al taar, dit televisietoestel, dat ons belast en ontoelaatbaar in ons le ven ingrijpt. Voor veel van onze landgenoten heeft de televisie de plaats van God ingenomen. Laat ons deze afgod uit onze huizen bannen'. 'Ja, ik heb wel een heel zuinig vorvo.visiülilc!

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5