van uriname was historisch genblik in de Kamer Veiligheidsbindingen tijdig laten afstellen 300.000 dit jaar naar de sneeuw Vlak over grens ook skipistes Toerisme Kamervoorzitter knijpt oogje dicht bij debat aatste deel van route chiphol-lijn staat vast Koopjes in januari ideling zet tegen zijn gewoonte applaus in fissen Schiphol en Leiden Grond in polders kan gepacht of gekocht worden Drs. R. Zijlstra: laatste kans voor het CDA Dr. Veerman (ARP) misschien weer Tweede Kamerlid Eerst oefenen jjlDA IDAG 25 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS11/RH19 HAAG Het is een wat versleten woord, maar het was don- igavond o melf uur een historisch moment, toen de Tweede er met 106 tegen 5 stemmen de onafhankelijkheid van Surina- anvaardde. amervoorzitter Vondeling voelde an. Met de hem bekende nuchte- «jgenheid hield aan het eind van ns zeer emotionele debatten, een eechje, waarin hij de hi'stori- —jwaarde van dat moment bena- De door hem in het Surinaams proken woorden van het volks verden in het begin wat aarze- maar later toch harmonieus, jnomen door de in nde Kamer :zige Surinamers, behalve door tieleider Lachmon en de zijnen, tweede ronde leverde het debat rdag weinig meer op. Het was ijk dat iedereen zijn kruit had loten in de eerste ronde, die dan wee volle dagen heeft geduurd, entwintig sprekers (14 Kamerle- ia 13 Surinaamse statenleden) in meer of minder gloedvolle be- ingen hun verhaal af. In de e ronde lieten de statenleden uit urinaamse regeringscombinatie uitsluitend vertegenwoordigen NPK-fractievoorzitter Nooit- Ook enkele Tweede Kamerleden van het woord af. ,tste van de parlementariërs statenvoorzitter Wijntuin, die in ite ronde van de debatten niet ird had gevoerd, omdat hij zich mogelijk van beïnvloeding van it wilde onthouden. Alleen als ns hem feitelijke onjuistheden gezegd, zette hij die bij inter- recht. klaus tuin deed een oprechte poging jppositie en regeringspartijen na- elkaar te brengen. Hij gaf toe jx>k fouten te hebben gemaakt in jelopen tijd, maar we moeten ge- ilijk bouwen aan een Suriname, iet het privé-bezit is van welke dan ook. Suriname moet het j zijn van de totale Surinaamse (king. •voorzitter Vondeling liet blij- ser onder de indruk te zijn van »og. Geheel tegen zijn principes I hij zelf een applaus in. Anders hij iedereen altijd zich te jiuden van tekenen van bijval of De fractie van DS'70 die kelijk van plan was tegen de nkelijkheid te stemmen verary e door het betoog van Wijntuin bening en stemde voor. Van Zeil behield zich wel het recht voor om bij een eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid terug te ko men op deze zaak door een interpella tie aan te vragen. Zorgvuldig ok minister Pronk oefende enige druk uit op de Surinaamse regering, toch vooral zorgvuldig om te springen met de rechten en vrijheden van het Suri naamse volk. Hij benadrukte dat de ontwikkelingssamenwerking met Suri name onder dezelfde voorwaarden ge schiedt als die voor ale andere ontwik kelingslanden gelden. Een van die voorwaarden is dat de menselijke rechten en vrijheden gewaarborgd zijn. De gevolmachtigd minister van Suri name, Van Eer, tenslotte zei, vooral aan het adres van de oppositie, dat de Surinaamse regering zeer snel na de onafhankelijkheid verkiezingen zal uit schrijven. Dat is ook waarschijnlijk de enige mogelijkheid om uit de moeilijke politieke situatie te komen die op het ogenblik in Suriname bestaat. in motie jKVP-Kamerlid Van Zeil zag er af een motie in te dienen, die hij j eerste ronde wel had aangekon- Hij wilde namelijk vastleggen [mocht de Surinaamse regering de uitroepen zonder daaraan een duidelijke uitspraak de staten aan de grondslag lag, gemaakte afspraken opnieuw zou- moeten worden bezien. Premier Uyl was er erg blij om dat Van de motie voor zich hield, temeer deze een redelijke kans van sla- jnaakte. Den Uyl zei hierover: ,,de Title van deze motie zou een be toning van wantrouwen zijn." door P. L. van Enk Dr. A. Vondeling is een kamervoorzitter die de wind er uitste kend onder heeft. Niet ten onrechte wordt hij meestal een ou derwetse schoolmeester genoemd die pietluttigheid met ge strengheid combineert. Het voordeel daarvan is in elk geval, dat de zaken in de Tweede Kamer tegenwoordig goed mar cheren en dat ieder zijn deel (van de schaarse spreektijd) krijgt. Deze week, tijdens het Surina- medebat, was Vondeling echter zichzelf niet. Hij liet dingen ge beuren die anders in zijn'regiem onbestaanbaar zijn. Hij stond interrupties van Surinaamse de legatieleden toe die tot hele re devoeringen uitliepen, hij ver trok geen spier wanneer zij el- kaars karakterstruktuur onder de loep namen, en masseerde één keer pas achteraf een belediging weg die zelfs niet door de groot ste beugel kon, lachte toegeef lijk, toen, tot tweemaal toe, van de bomvolle ambtenarenloge ba gagestukken achter zijn zetel neerploften en kneep een oogje dicht, toen twee Surinamers aan de verkeerde kant van het groe ne gordijn een shagje draaiden en nog oprookten ook. De goedmoedigheid van de ka mervoorzitter ging zover dat een zwarte journalist op de perstri bune van 'positieve' (misschien kun je ook zeggen: omgekeerde) discriminatie sprak. De achter grond daarvan is niet moeilijk te raden: de kamervoorzitter wilde tot elke prijs vermijden dat de procedure van behande ling van de onafhankelijkheids- wet in de Tweede Kamer later zou worden aangemerkt als oor zaak van onverhoopte (maar niet onwaarschijnlijke) moei lijkheden in. Suriname. Ernst van de toestand Trouwens, niet alleen Vondeling maar de hele Kamer was uit haar gewone doen. Na een wat lacherig begin van het debat kregen de meeste kamerleden door het uitwisselen van haat en nijd tussen de Surinaamse dele gatieleden al gauw door wat al eerder tot Vondeling was door gedrongen, namelijk dat de toe stand in Suriname op het scherp van de snede balanceert. De Ne derlandse parlementariërs gin gen, ietwat bleek om de neus, als het ware op hun tenen lo pen. De problematiek, die voor niet zo weinigen tot dusverre zo ongeveer tot de sfeer van het onderling, distribueren van bui tenlandse reizen beperkt was ge bleven, kreeg plotseling het pers pectief van opstanden en rassen- onlusten. Daaruit volgt dat het Nederland se parlement de Surinaamse problemen de laatste tijd op een nauwelijks aanvaardbaar niveau heeft behandeld. Eigenlijk is er maar één in de kamer die Suri name van haver tot gort kent en dat is de KVP-er Piet van Zerk die de laatste weken dan ook veelvuldig is opgetreden tussen de Nederlandse en de partijen in Suriname. Voor het overgrote deel van zijn collega's zijn de zaken van het overzeese rijks deel verloren gegaan in de poli tieke praktijk van de kleine din getjes van alledag. Wat het Surinamedebat aan de Nederlandse kant heeft onthuld is dat de ernst van de situatie voor de meerderheid van de ka mer nog onthuld moest worden. Dat is nu gebeurd, maar wel aan de rijkelijk late kant. onze parlementsredactie HAAG Het tracé van de Schiphol-lijn, de rechtstreekse iéwe spoorverbinding tussen Amsterdam en Den Haag via de ithaven Schiphol, ligt nu vast. Minister Westerterp (verkeer en ïrstaat) heeft gisteren het laatste deel van de lijn, dat tussen phol en Leiden, vastgesteld. nieuwe spoorlijn zal, na bij iphol boven de grond te zijn >men, langs Hoofddorp en Vennep lopen. De lijn kruist rijksweg 44 en dé ringvaart en 01 zo dicht mogelijk langs de itzijde van de rijksweg en sluit olgens aan op de bestaande irlijn Leiden-Haarlem. ister Westerterp heeft bij de stelling van het trac het ad- i gevolgd van de commissie Tra- Schiphol-lijn, dat koos voor de ijzigde variant 2. Voor het vast heide gedeelte waren zes varian- ontworpen. Een geheel nieuwe ant bracht het actiecomité iphol-lijn Warmond naar voren, rbij de spoorlijn geheel ten en van en direct langs rijksweg ou lopen tot Leidschendam. De zou dan aansluiten op de he mde spoorlijnen naar Den Haag de Hofpleinrichting in de rich- Rotterdam. Hoewel dit tracé rens de commissie wel enkele rdelen biedt, bestaan er echter een groot aantal nadelen. Ook kosten van deze variant zullen groter zijn. ïluidshinder I de aanleg van deze lijn zal rden bezien of het mogelijk is in jofddorp en Nieuw-Vennep stati- B aan te leggen. Bestudeerd zal jpden welk aanbod van reizigers 'beide plaatsen in det oekomst te pachten valt. Wat het gebied bij psenheim en Warmond betreft, Ben de mogelijkheden van een Hörichting van dit gebied wor- P onderzocht. In het advies van [commissie, dat minister Wester- fp heeft overgenomen, wordt ook voorgesteld maatregelen te nemen om de geluidshinder te beperken. Daartoe zal onder meer de stalen brug bij Warmond moeten worden vervangen door een betonnen brug. SRond het eindpunt van de spoor lijn in Amsterdam 'is nog geen de finitieve beslissing genomen. Voor lopig is als eindpunt de Minerva- laan gekozen. Minister Westerterp meent dat een goede verbinding van dit eindpunt met het openbaar vervoer naar de verschillende delen van het stadscentrum gewenst is. Aan de stuurgroep verkeer- en ver voersinfrastructuur in en om Am sterdam zal worden opgedragen een nader onderzoek te verrichten. Ook de mogelijkheid dat de lijn alsnog een aftakking zal krijgen naar het Centraal Station in Amsterdam is niet uitgesloten. De mogelijkheid van een dergelijke aftakking zal nog nader worden bestudeerd. DEN HAAG De komende drie jaar zal grond voor woningbouw in Lelystad en Almere gekocht dan wel gepacht kunnen worden, ter keuze van de gegadigde. Aldus heeft mi nister Gruijters van Volkshuisves ting schriftelijk aan de Tweede Ka mer meegedeeld. Na afloop van de periode wordt bezien of er een an dere gedragslijn inzake gronduitgif- te moet worden gevolgd. Daarbij wordt ondermeer rekening gehouden met de in andere ontwikkelingsker nen geldende uitgifte-voorwaarden. Van een verslaggever ARNHEM 'Het CDA verkeert nu in een kritieke fase. In 380 Neder landse gemeenten en tien van de elf provincies wordt in CDA-verband gewerkt. Op 30 en 31 oktober, als de CDA-top in Berg en Dal bijeen komt, zal het uur van de waarheid klinken. Als het dan niet lukt is de laatste kans op een christen-demo cratische politiek verkeken.' Dit heeft donderdagavond drs. R. Zijl stra gezegd op een bijeenkomst in de oost-Gelderse plaats Hummelo. Hij zei dat het bij een eventueel mislukken van de besprekingen niet zo belangrijk is dat het CDA van de baan is, maar dat dan de kans wordt gemist met een christelijke politiek een wezenlijke invloed uit te oefe nen. Volgens zijn mening betekent het afzonderlijk opereren van de drie confessionele partijen een ver nietiging van een christen-democra tische politiek. 'Wij zijn dicht bij een groot succes of een grote mis lukking. We werken nu op het scherp van de snede', aldus de heer Zijlstra. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De om gezondheids redenen afgetreden staatssecretaris voor onderwijs dr. A. Veerman (ARP) beraadt zich momenteel over de 'vraag of hij weer Kamerlid wil worden. Hij staat als eerste op de lijst om dr. A. Vermaat op te volgen, die de Kamer heeft verlaten in verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de VU. Dr. Veerman zal eerst nog met onder meer AR-fractieleider Aan- tjes overleg plegen alvorens een beslissing te nemen. In de fractie bestaat enige aarzeling over de vraag of het wel verstandig zou zijn dat dr. Veerman, gezien zijn ge zondheidstoestand, weer aan het zware Kamerwerk zou gaan deelne men. Een wintervakantie mag dan bij lange na nog niet zo populair (lees: bereikbaar) zijn als een paar weken wegwezen in de zomer, ze blijkt de laatste jaren wel haalbaar te worden voor steeds groeiende groepen. Dat geldt ook de relatief vrij dure sneeuwvakanties. Aangenomen wordt, dat deze winter 300.000 Nederlanders hun nog resteren de vrije dagen in de bergen zul len gaan doorbrengen. En ongeveer de helft doet dat om de latten onder te binden. Skiën is een sport, die ook in ons polderland gaat meetellen en elk jaar meer belangstellenden trekt. Dat be tekent ook: elke winter meer nieu welingen, die voor vragen komen te staan. Want een sneeuwvakantie is per definitie een meer gecompliceer de zaak dan een trip naar de zon. Met het boeken van een reis uit de vele brochures alléén ben je er niet. Het 'welke bestemming kies ik', 'wel ke uitrusting is nodig' en vooral: 'wat gaat dat allemaal kosten' zijn vragen, die bepalend kunnen zijn voor het slagen van zo'n vakantie of het wél dan niet doorgaan ervan. In de eerste plaats de bestemming. In de reisbureau-brochures staan er vele opgesomd. Keus is er genoeg: natuurlijk Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Maar daarnaast ook nieu were gebieden als de Italiaanse Do lomieten, Joegoslavisch Slovenië, Noorwegen, Roemenië en Bulgarije. Die Oostbloklanden en Italië hebben als voordeel, dat ze doorgaans lager in prijs zijn, maar ervaren skiërs werpen daar tegenin, dat ze nog wei nig 'ambiance' hebben, en soms ook minder,accommodatie en sportmoge lijkheden bieden dan de traditionele wintersportlanden. Voor de ervarenen staan Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk nog steeds 't hoogst genoteerd. Frankrijk (Haute Savoie met centra als Chamonix, Mégève, Val d'Isère) omdat het op timaal skicomfort biedt met uitste kende pistes en geconcentreerd avondvermaak, Zwitserland omdat dat al per traditie een wintersport- land is met doorgaans zeer goede ac commodatie en een uitgebreid net van liften en ccn groot aantal ski- scholen en Oostenrijk omdat men daar alle kanten uitkan: goede ski mogelijkheden, veel pistes en ski- scholen en accommodatie voor iede re beurs. Waar Zwitserland en Frank rijk veelal uitsluitend gekwalificeer de (en dus duurdere) hotels en pen sions bieden, kan men in Oostenrijk ook voordeliger (maar dan ook een voudiger onderdak). Evenzeer van belang bij de bepaling van de keus is de hoogte van de bestemming. Wie sneeuwzekerheid wenst, moet rond de Kerst en in maart zeker 2000 meter hoog gaan zitten, in januari en februari ligt de zekere grens veelal veel lager. dag; die van schoenen ƒ3,50 tot ƒ5 per dag. Gaat men daarna tot koop over, dan moet wel op een fikse uitgave ineens worden gerekend. De prijzen van goe de ski's (met bindingen) variëren van 250 tot zo'n 700, terwijl schoe nen gemiddeld een dikke 100 kos ten. Voeg daarbij de kleding (wind- dicht jack, truien, skibroek, leren skihandschoenen) en het totaalbe drag komt dan al dicht bg de duizend gulden! Wat de keuze van de ski's betreft: van de stelling, dat lange ski (tot 2.20 meter) de beste zijn, is men in kringen van ervaren kiërs al een paar jaar af. Met de Kurzki (tot 1.70 meter) gaat het ook best: er kunnen snelheden van over de 50 km per uur mee worden bereikt Naast die Kurzki valt het aanbod in drie soorten uiteen: de slalomski (voor de kunstenaars), de lange af dalingsski (voor de snelle renners) en de combi-ski, die eigenschappen van beide typen verenigt. De ski vereniging beveelt de laatste aan voor hen, die 'alleen maar voor hun plezier op latten gaan'. Langlauf Uitrusting Voor wie voor het eerst gaat: moet de uitrusting gehuurd of gekocht worden? De Nederlandse Ski Ver eniging beveelt nieuwelingen aan het eerst met huurmateriaal te proberen. Het blijft tenslotte mogelijk, dat zo'n sneeuwvakantie helemaal niet bevalt. De gemiddelde huurprijs van ski's met sokken en bindingen is ƒ6 per Wie om wat voor reden dan ook wei nig voelt voor het skiën op hellingen kan in sommige wintersportcentra op de Langlauf-ski. Dat is een (lange smale) ski, die speciaal wordt ge bruikt voor het maken van tochten door vlak terrein. In tegenstelling tot de afdalingsski zit de voet hier alleen met de neus van de schoen vast aan de lat, zodat men er vrij gemakkelijk mee vooruit kan. Overigens moet de kunst van het Langlaufen niet onderschat worden. Brochures mogen dan suggereren, dat men het in vier dagen onder de knie heeft, in de praktijk kost het meer tijd en is het bovendien ver moeiender dan voorgespiegeld wordt. Voordeel van de Langlauf is wél, dat de uitrusting een stuk voorde liger is: voor zo'n 200 heeft men al latten plus schoenen. Nadeel is, dat men er nog lang niet in alle wintersportcentra voor terecht kan. Nog veel fabeltjes over lengte van de ski. Wie actief wil winter sporten zal zich moe ten voorbereiden en ervoor moeten zor gen in conditie te zijn. De Nederlandse Ski Vereniging organi seert daarvoor in en kele tientallen plaat sen gymnastiekcur- sussen (van gemid deld 18 lesuren). Daarnaast kan in de praktijk worden ge oefend op v(jf kunst skibanen: in Bergen (NH), Duinrell in Wassenaar (twee ba nen, waarvan één van de Nederlandse Reis Vereniging), in Til burg en in Ubbergen (adressen verstrekt ae skivereniging). Voor doe-üet-zeivers zijn er de grammo foonplaat (lp) skigymnastiek Leo Lochtenbergh en het boekje Beter Skiën Elsevier) van J. Kemmler, waarin tientallen oeleningen worden beschreven en verbeeld. met door De Nederlandse Ski Vereniging is een actie begonnen om de veiligheid van het skiën te vergroten. Niet omdat het aantal ongelukken opzienbarend groot zou zijn, maar vooral omdat van de ongeluk ken, die er elk jaar opnieuw toch weer gebeuren er meer dan negen van de tien te wijten zijn aan onkunde en roekeloosheid. Speciale aandacht wordt in deze cam pagne besteed aan een juiste afstel ling van de skibindingen, die ervoor moeten zorgen dat de ski's bij een val op het juiste moment lossprin gen. Een steekproef in Duitsland heeft aangetoond, dat 92 procent van de skiërs, die bij een ongeluk betrok ken raakten hun bindingen verkeerd hadden afgesteld: 52 procent gebruik te ze te strak, 40 procent had ze te los afgesteld: in sommige gevallen werkten de bindingen zelfs helemaal niet. Aangenomen wordt, dat deze percentages bij de minder ervaren Nederlandse skiërs nog hoger zullen liggen. Afstelling De ski-vereniging beveelt iedereen aan voor op reis te gaan eerst de bindingen exact juist te laten afstel len. De meeste goede sportzaken heb ben daarvoor een zgn. Tibia-meter, die de breeksterktewaarde van de beenbotten registreert en daarmee tevens aangeeft hoe strak de binding moet worden aangehaald. 'En dan is het vooral zaak', zegt verenigingsvoorzitter jhr. R. von Bo- se, 'dat tijdig te doen. De ervaring heeft geleerd, dat de aankoop of huur van de uitrusting en afstelling van de bindingen vaak als een sluit post wordt beschouwd, waaraan pas op het laatste moment wordt gedacht. Dat betekent aan het eind van het jaar een stormloop op de winkels, met het gevolg, dat de verkopers nauwe lijks voldoende aandacht aan hun klanten kunnen besteden.' De. vereniging adviseert om zodra de Tibia-meting is verricht de resultaten daarvan in een bakboekje vast te leg gen voor het geval de bindingen on derweg door stoten verspringen: men kan dan eenmaal op de bestem ming altijd nog opnieuw laten afstellen. Tien geboden Daarnaast brengt de vereniging de tien geboden voor de skiër van de internationale federatie van skiver enigingen onder de aandacht. In ver reweg de meeste landen wordt aan deze regels bij het bepalen van de schuldvraag in geval van een ongeluk door de rechter dezelfde waarde toe gekend als aan de verkeersregels en -tekens hg het wegverkeer. Enkele van die regels: de van achteren komende skiër moet zjjn spoor fco kiezen, dat hij skiërs voor hem niet hindert, inhalen mag zowel links als rechts gebeuren, maar wel' zo, dat de ingehaalde skiër niet in zijn be wegingen wordt belemmerd, vermeden moet worden tijdens een afdaling te stoppen. Wie valt moet de baan zo snel mogelijk vrij maken, 1voor een baan te kruisen moet men zich er eerst van vergewis sen, dat deze vrij is, iedereen, die getuige is van een ongeluk is verplicnt zijn perso nalia op te geven en hulp te bie den. Zinvol is dan ook eerst te informeren bij de Nederlandse Ski Vereniging in Den Haag (Wassenaarseweg 220). Daar heeft men een volledig over zicht van centra, waar les wordt ge geven in deze sport. De laatste jaren is het aantal daar van sterk gegroeid. In tegenstelling tot de plaatsen, waar het mini-skiën werd gepropageerd. Hoewel deze methode (beginnen op zeer korte en brede ski's en langzaamaan overgaan op langere en smallere) enkele jaren geleden ,nog werd gezien als hét systeem om snel te leren skiën, blijkt zij om financiële redenen door de skischolen nauwelijks meer te worden toegepast: ze moesten te veel ski's voor één leerling aanschaffen om de opleiding effect te geven. Misschien iets voor beginners, die zich hog niet direct durven wagen aan een volledige wintersportvakan tie, óf vanwege de kosten, óf omdat je van tevoren nu eenmaal niet weet of zo'n reis zal bevallen: probeer het dan eerst eens dichter bij huis. Zowel in Duitsland als in België liggen ge bieden, die met de auto gemakkelijk binnen een dag bereikbaar zgn en die zich uitstekend lenen voor een weekendje trainen. De meest voor de hand liggende zijn de Belgische Ardennen, en in Duitsland de Eifel en Sauerland. Enig probleem is, dat er niet altjjd sneeuw ligt. Ver van tevoren reser veren heeft dus geen zin. Beter is voor vertrek even het Duits of Bel gisch verkeersbureau te bellen (Spui 24, resp. Leidseplein 7 in Amster- Schalk 602 dam). Die hebben in de winter spe ciale telefoonnummers, via welke automatisch sneeuwberichten wor den doorgegeven. Tevens krijgt men er informatiemateriaal over accomo- datie- en sportmogelijkheden. 5lr<m» ^Fttjsdorf ïfldingen/' A OWrembt VEsch Berrerm §>tein»lr«i HepJbr ch t weiier fi 1 door Dick Ringlever Zelfs de korte winter kent voordelige en dure seizoenen. Wie lukraakt prikt in de reisbrochures, moet er mee re kenen in de periode rond Kerst (overigens voor het grootste deel al uitverkocht) veel duurder uit te zijn dan in januari, de maand, die in de wintersportlanden algemeen bekend is om zfln lage prijzen. Februari is ook weer duur, maar van eind fe bruari tot het eind van het seizoen zakken de prijzen weer. Vuistregel is, dat men voor de prijs, die met Kerst wordt gevraagd voor één persoon in januari met twee per sonen vakantie kan vieren. Dat geldt zeker hen, die individueel reizen en geen gebruik maken van een reis organisator. Zowel in Zwitserland als in Oosten rijk kan men in deze eerste maand van het jaar al een week in (vol) pension voor 250 (vanaf), en dat is dan inclusief de skipas voor de pistes. Over prijzen van de skiliften: die variëren in de Alpenlanden doorgaans van 90 tot 120 gulden per week (abonnement). Beginners wordt overigens aangeraden daarvan geen gebruik te maken, omdat ze toch maar een beperkt aantal pistes kun nen benutten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19