)DR slechts egenoverde juitenwacht nafhankelijk Dppositie in Zuid-Korea door terreur verstikt Sowjets verstevigen greep op tweede Duitse staat ntstellende ontdekkingen van Amnesty ÜRDAG 25 OKTOBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET PS 15 -RH17 >or J.den Boef [erekend op de dag van de viering van de 26e verjaardag van 'DR als onafhankelijke Duitse staat moest de gehele politieke uit Oost-Berlijn in Moskou een nieuw vriendschapsverdrag Jjepteren, dat de vraag deed rijzen of de DDR de zestiende itaat van de Sowjet-Unie was geworden. Zo simpel als in vraag wordt gesteld, liggen de zaken niet. Maar wèl is duide- i geworden, dat Moskou deze Duitse Democratische Republiek jft zien als een kunstmatige staatkundige constructie in het in 6 door de Sowjet-Unie bezette deel van Duitsland. wijl de Sowjet-Unie tegenover de [communistische landen deed alsof hechts uit was op volledige volken- jtelijke erkenning van de DDR als [.socialistische Duitsland", zorgde ,|r tegelijkertijd voor dat de tweede tse staat steeds hechter en „eeuwi- 'aan haar werd verbonden. Het be ft dan ook niet te verwonderen dat op 7 oktober in Moskou getekende Irag de zogenoemde Breznjew-doc- •B (betreffende de „beperkte soeve- Uteit van de socialistische staten") p ingebouwd. Ie preambule van het akkoord it nl. gezegd dat „de ondersteu- versterking en bescherming van ocialistische verworvenheden een Seenschappelijke internationale lit is van de socialistische landen", dusver had Moskou deze bepaling n in het aan Tsjechoslowakije op- gde vriendschapsverdrag opgeno- Deze doctrine stelt de Sowjet- in staat, Oostduitse troepen in te n tegen een afvallige binnen het jetblok (en later misschien ook nog daarbuiten), maar kan ook tegen DR zelf worden aangewend als zij „voor eeuwig trouw" zou blijken te en „vrije hand" ander opmerkelijk feit is dat de jet-Unie in het verdrag geen af doet van haar rechten en ver- itingen tegenover „Duitsland als el", een term die nog overgebleven 11945, toen de Sowjet-Unie in een deel ervan als bezettende mogendheid optrad. Moskou voelde er blijkbaar niets voor, iets aan de sinds 1945 be staande situatie te veranderen en de onafhankelijke DDR ook de vrije hand te geven wat de verbindingen betreft tussen West-Berlijn en de Bondsrepu bliek Duitsland. Dit geldt met name voor de rechten en verplichtingen, die Amerika, Engeland en Frankrijk voor al ten opzichte van de positie van Ber lijn hebben. Ook nu het nieuwe verdrag is gete kend, blijft de in Oost-Berlijn zetelende ambassadeur van de Sowjet-Unie een soort Hoge Commissaris, „belast met kwesties welke Duitsland als geheel be treffen". Bovendien is de vurige wens van.de DDR, dat West-Berlijn als een deel van haar territorium zal worden beschouwd, in het verdrag niet in ver vulling gegaan. Er is slecht^ vastge steld dat de Sowjet-Unie en de DDR „wat hun verbindingen met West- Berlijn betreft er van uitgaan dat het geen bestanddeel is van de Bondsrepu bliek Duitsland en verder ook niet door haar geregeerd wordt". Eigen initiatief Steeds is de DDR er op uit geweest, vol ledige internationale erkenning als on afhankelijke Duitse staat te krijgen. Zij probeerde vooral hét Sowjetblok af te schermen tegenover het Westen, met name de Bondsrepubliek. Hoe ver zij daarbij durfde gaan, bleek uit de ont maskering van de DDR-spion Günther Guillaume, persoonlijk medewerker van kanselier Willy Brandt. Aan de on- Bij het 25-jarige bestaan van de DDR v.l.n.r. op het erepodium: de premier Willy Stoph, de Sowjet-partijleider Breznjew, de DDR-partijleider Honnecker en de minister van defensie Heinz Hoffmann. derharidelingstafel wisten de delega ties van de Sowjet-Unie, Polen, Tsje choslowakije en de DDR zelf via de in lichtingen van Guillaumé precies, hoe ver zij tegenover de niets vermoedende gesprekspartners uit Bonn konden gaan. Geruime tijd na zijn aftreden als kan selier kreeg Brandt in Moskou van par tijleider Leonid Breznjew te horen, dat deze niets zou hebben geweten van de activiteiten van Guillaume. Er lijkt re den om aan te nemen dat hij de waar heid sprak, temeer omdat de indruk be staat dat de DDR wel eens meer .eigen initatief' heeft getoond. Zo wordt nog altijd aangenomen dat ,de muur' die Walter Ulbricht in 1961dwars door Berlijn heeft laten opwerpen om het leeglopen van de DDR te beëindigen, Moskou voor een voldongen feit plaats te. Het is tegen deze achtergrond bijzon der interessant om na te gaan, waarom de DDR-top zo demonstratief in Mos kou aanwezig moest zijn op de dag van de viering van de 26ste verjaardag van de onafhankelijke DDR. Er waren nog verdragen uit 1955 en 1964, waarvan het laatste nog tot 1984 geldig was. Het had geruisloos aangepast kunnen wor den aan de gewijzigde omstandighe den, zoals die in het slotakkoord van de Europese veiligheidsconferentie, dat in juli werd ondertekend, werden vastge legd. Herenigingskansen Dat in het nieuwe verdrag met geen woord meer wordt gesproken over de Duitse hereniging, ligt voor de hand, omdat ook in het document van Helsin ki daaraan geen woord meer werd ge wijd. Wat de herenigingskansen betreft moeten de Duitsers het voortaan doen met de zeer algemeen gestelde bepaling dat de grenzen in Europa onschend baar zijn. en slechts door vreedzame onderhandelingen gewijzigd kunnen worden. Met ,de Duitsers' zijn ook de mensen in de DDR bedoeld bij wie de gedachte aan een herenigd Duitsland nog leeft en die men zeker niet alleen moet zoeken bij de tegenstanders van het DDR-bewind. Het nieuwe verdrag laat nog minder re den voor optimisme, omdat het eenvou dig uitgaat van de .onaantastbaarheid van de grenzen van de staten van het Warschaupact, zoals ze als gevolg van de tweede wereldoorlog en de naoor logse ontwikkeling ontstaan zijn'. Met nadruk wordt hieraan toegevoegd: .„Met inbegrip van de grenzen tussen de Duitse Democratische Republiek en de Bondsrepubliek Duitsland". Wijziging als gevolg van vreedzame onderhande lingen wordt in het verdrag niet meer als mogelijkheid ppengelaten. Het verleden Niet de DDR maar de Sowjet-Unie heeft dan ook belang bij het nieuwe verdrag. In het Westen heeft men de neiging de DDR te vergelijken met de andere staten van het Sowjetblok, zoals Polen, Tsjechoslowakije en Hon garije. Men vergeet dan dat deze verge lijking voor de Sowjet-Unie niet hele maal op gaat. Moskou wil zijn troepen bepaald niet alleen in de DDR blijven stationneren om zuiver strategische re denen. Het wil ze daar vooral handha ven om een stevige greep te houden op een staat, die wel onder communisti sche leiding staat, maar niettemin niet los kan worden gezien van het verle den, waarin het Duitsland van Hitier een groot deel van de So\yjet-Unie in een puinhoop heeft veranderd. Ontwikkelingen De mogelijkheid bestaat dat het ver drag ook vooruitloopt op nieuwe ont wikkelingen in verband met Tsjecho slowakije. Deze kunnen verband hou den met de problemen die (evenals Roemenië en Joegoslavië) verschillen de Westeuropese communistische par tijen hebben met de voortdurende aan wezigheid van Sowjettroepen in het land van Doebtsek en Smrkowsky; maar ook met de MBFR-besprekingen in Wenen (over een wederzijdse en evenredige troepenvermindering in Europa). Mocht Moskou besluiten, Tsjechoslowakije te ontruimen, dan houdt het in de DDR een vooruitge schoven pion, die in een noodsituatie onmiddellijk ingezet kan worden. .Dat deverplichting tot wederzijdse (militaire) bijstand zich in het nieuwe verdrag niet langer beperkt tot Europa, behoeft geen bijzondere betekenis te hebben, ook al maakt zij het mogelijk dat DDR-troepen zelfs aan de Chinese grens kunnen worden gelegerd. Overi gens is ook in verdragen met andere Warsehaupactlanden de beperking tot Europees grondgebied al weggelaten, zonder dat dit bijzondere aandacht heeft getrokken. Niettemin geeft de on beperkte 'bijstandsverplichting' de Sowjet-Unie gelegenheid om troepen van Warschaupact-partners van Euro pa naar Azië over te brengen. .Duitse gevaar' Na de ondertekening van het verdrag is er geen reden meer voor de vrees van mensen als de Franse generaal Fran cois Binoche, dat Europa opnieuw kan worden geconfronteerd met 'het Duitse gevaar'- als gevolg van een eventuele Erich Honnecker, secretaris van de SED in de Duitse De mocratische Republiek. •hereniging van beide delen van het vroegere Duitsland, die nu als onafhan kelijke staten een eigen leven leiden. Binoche zag deze staten als de belang rijkste activisten binnen de machts blokken waartoe zij behoren en achtte de Duitse hereniging met instemming van Moskou heel wel mogelijk. 'De Franse generaal vergiste zich ech ter in de betekenis van de rol die de DDR als inderdaad de belangrijkste* activist binnen het Sowjetblok speelt of beter gezegd mag spelen. De DDR kon haar opvallende rol slechts spelen, omdat de Sowjet-Unie zelf er belang bij had. Dit was het geval toen Bonn buiten Moskou om diplomatieke betrekkingen had aangeknoopt met Roemenië. Op verzoek van de DDR, die geïsoleerd dreigde te raken, greep Mos kou in toen Polen en Tsjechoslowakije het voorbeeld van Roemenië wilden volgen. Een beslissende rol heeft de DDR ook gespeeld op het ogenblik dat de Sowjet- leiders aarzelden om een eind te maken aan het liberalisatieproces in Tsjechos lowakije. De voorstanders van een mi litair ingrijpen konden in het Kremlin hun wil doorzetten door zich te beroe pen op een aan de DDR toegeschreven 'waarschuwing' betreffende een in de Bondsrepubliek georganiseerde sa menzwering om Tsjechoslowakije los te weken uit het Sowjetblok. De DDR had vervolgens een stevig aandeel in het militaire ingrijpen in Tsjechoslo wakije. ior Johan ten Hove p 9 april van dit jaar, dezelfde dag dat een missie van Amnes- nternational Zuid-Korea verliet, werden er in de hoofdstad mensen opgehangen. De missie was daar om beschuldi gen te onderzoeken dat er in Zuid-Korea politieke gevangenen ematisch worden gemarteld, dat advocaten worden belem- d in hun werk en dat grote aantallen mensen, vaak zonder ge vorm van proces, worden vastgehouden. De missie was er ook bij toen op 8 april het opperste gerechtshof van Zuid-Ko- acht doodvonnissen bekrachtigde. De beklaagden en hun ocaten mochten daarbij niet aanwezig zijn. Diezelfde dag nog g de Amnesty-missie van een ambtenaar van het bureau van Dpenbare aanklager te horen dat de vonnissen niet zouden den voltrokken voordat de beklaagden de kans hadden ge- een verzoek om herziening van het vonnis of om gratie in I ienen, waar ze volgens de Zuidkoreaanse wet het recht toe den. Die kans kregen zij niet. De volgende dag, vroeg in de tend werden de acht mensen opgehangen. zaak, die bekend is geworden ie „zaak van de Revolutionaire spartij" staat niet op zichzelf. Het ichts een onderdeel van de pogin- n Zuid-Korea alle kritiek tegen het nd van president Park op harde ier de kop in te drukken en elke op- ie hoe dan ook de mond te snoe- En daarbij worden niets ontziende lensonterende methoden veelvul- •egepast. missie van Amnesty, bestaande e Deense chirurg dr Eric Karup rson en de Britse advocaat Brian >el, zegt in een gisteren verschenen ort dat „martelingen door officiële nties regelmatig worden toegepast de bedoeling om valde bekentenis- if te dwingen en mensen te intimi- i. Verder komen arrestaties van lalisten, kerkelijke leiders, advo- en academici regelmatig voor. De caten worden belemmerd bij de ediging van gevangenen. Vaak en ze bepaalde getuigen niet horen, rijgen huisarrest opgelegd zodat ze ttingen niet kunnen bijwonen. Ook len volgens het rapport burgers sy- atisch lastig gevallen, brieven len geopend, telefoons afgetapt en wordt op straat'openlijk gevolgd agenten van de Koreaanse centra- ichtingendienst (KCIA). dat alles om een „directe bedrei- van de staatsveiligheid door com- istische subversieve elementen" te gaan. De oorlog van de jaren g en de meer dan twintig jaar iding van Noord- en Zuid-Korea in het zuiden een trauma veroor- t tegen alles wat communist is, lijkt of er naar ruikt. En het be- van Park buit dit uit door welke van welke oppositie dan ook itsvijandig" te noemen en „geleid communistische politieke krach- lit Noord-Korea". et Koreaanse schiereiland werd in Jstus 1945 na de overgave van de inse bezetters aan de geallieerden zo ongeveer langs de 38e breedtegraad feitelijk in tweeën gedeeld. Nadat het bijna 2000 jaar een eenheid had ge vormd. Onder het mandaat van de Sowjet-Unie en de Chinese Vólksrepu bliek enerzijds en de Verenigde Staten en Groot-Brittannië anderzijds begon nen de politieke tegenstellingen tussen Noord en Zuid zich al spoedig scherp af te tekenen. Hetgeen in juni 1950 re sulteerde in een oorlog waarin de niet- communistische landen (vooral Ameri kanen) onder de vlag van de VN voch ten tegen „vrijwilligers" uit communis tisch China. Op 27 juli 1953 kwam een wapenstilstand (Armistice Agreement), waar sinds '51 aan was gewerkt, tot stand. Beide delen, Noord-Korea onder Kim II Sung en Zuid-Korea onder Syngman Rhee begonnen aan de op bouw van hun verwoeste land. Zuid-Korea kreeg enorme steun van de Verenigde Naties en Amerika, maar de ontwikkeling-bleef achter bij de ver wachtingen. Het bewind van Rhee en zijn Liberale Partij, dat in toenemende mate autoritair geworden was, wekte steeds meer verzet. Nadat hij in 1960 via corrupte verkiezingspraktijken op nieuw tot president verkozen was gin gen studenten in alle belangrijke ste den de straat op om tegen hem te de monstreren. Rhee kondigde de nood toestand af en bij de daaropvolgende rellen werden meer dan vijfhonderd mensen gedood. In april trad hij af en op 15 juni 1960 werd Yun Po Son tot president gekozen. In plaats van de Li berale Partij kwam de Democratische Partij aan het bewind. Maar niet lang. In zijn greep naar de absolute macht ontbond Park eind '72 het parlement en kondigde een nieuwe grondwet, de Yushin Constitutie aan, op grond waar van hij op elk door hem gewenst mo ment speciale nooddecreten kan afkon digen, en van die mogelijkheid heeft hij de laatste jaren dan ook veelvuldig ge bruik gemaakt. De nieuwe grondwet werd in november '72 bij een referendum goedgekeurd, hoewel achter het „democratische" van dit referendum wel enige vraagtekens geplaatst moeten worden. Amnesty te kent hierbij aan dat de overgrote mas sa de tekst van de grondwet niet kon le zen, dat vóór het referendum het bijna onmogelijk was een exemplaar te krij gen en dat het verboden was de nieuwe wet te bespreken. Verder voerde de re gering een enorme campagne voor de wet en zei Park zelf dat de wet gezien moest worden als „hervormingen in de richting van een nieuwe Koreaanse de mocratie." Maar zodra de grondwet erdoor was werden tegenstanders van het regiem voortdurend onderdrukt, vaak zonder proces vastgehouden of op twijfelach tige gronden in staat van beschuldiging gesteld. Een grote rol hierbij speelde de KCIA, die meer en meer als een staat in de staat opereert. De laatste twee jaar nam de onder drukking nog meer toe nadat er enkele presidentiële nooddecreten werden af gekondigd, waardoor men in feite de doodstraf kan krijgen voor het er op na houden van een afwijkende mening. In totaal werden er in 1974 203 mensen gearresteerd, 168 van hen werden in fe bruari van dit jaar voorwaardelijk vrij gelaten. Een aantal van hen zei gemar teld te zijn. bracht naar het hoofdkwartier van de KCIA. Hier werd ik in drie verschillen de kamers verhoord. Ik werd hard af geranseld. Opom ongeveer zes uur in de avond werd ik weer naar de ver-- hoorkamer van de KCIA gebracht, waar twee agenten en twee of drie poli tiemannen mij aan een waterbehande ling onderwierpen". Dit is een beruchte martelmethode waarbij de onder vraagde op de rand van de verstik kingsdood wordt gebracht maar die geen lichamelijke sporen achterlaat. Het proces eindigde met de ophanging van acht mensen op 9 april. De volgen de dag werd één lichaam direct door de gevangenisautoriteiten gecremeerd. Familieleden wilden één lichaam op sporen van martelingen laten onder zoeken. De politie nam het in beslag en liet het zonder meer verbranden. Een derde lichaam werd uit de begrafenis stoet gehaald en werd ook verbrand. Kerk en pers Martelingen Een moment uit een van de vele processen in Seoel toen ze nog openbaar waren. Nu voltrekken ze zich in het geheim. Staatsgreep Op 16 mei 1961 pleegde een groep leger en marine-officieren onder leiding van generaal-majoor Park Tsjoeng-Hee een staatsgreep. Het nieuwe bewind sloeg hard toe: politieke partijen werden ver boden, het parlement ontbonden en perscensuur ingesteld. Talloze Korea- nen werden gearresteerd en door. krijgsraden berecht. In die tijd werd ook de KCIA opgericht. Het bewind be loofde in '63 herstel van de demo cratie en de partijvorming. In eco nomisch opzicht ging Park met gro te voortvarendheid te werk. Met be hulp van Amerikaanse dollars en na '65 door enorme Japanse investeringen vond er in tien jaar inderdaad een eco nomisch wonder plaats. Zuid-Korea werd van een agrarische staat omge vormd tot een moderne industriestaat. Het bruto nationaal product verdrie voudigde, zonder dat dat overigens veel aan de armoede van de grote mas sa veranderde. Park werd in 1963 offi cieel tot president gekozen. In '67 en '71 werd hij herkozen nadat hij de grond wet zodanig gewijzigd had dat hij onbe perkt herkiesbaar werd Maar bij de laatste verkiezing was zijn overwicht maar klein. Van de stemmen ging 46 procent naar oppositieleider Kim Dae Jung van de Nieuwe Demo cratische Partij. Kim wilde meer ont spanning tussen Noord en Zuid en vooral meer democratische vrijheden voor de Zuidkoreanen. (Kim werd in 1973 vanuit zijn hotel in Tokio door de KCIA ontvoerd en naar Seoel ge bracht. Hij kreeg huisarrest en werd door de KCIA „ondervraagd", waarna hij politiek geen rol meer heeft ge speeld). Van beide ideeën van Kim moest het heersende regiem niets heb ben, maar Park's partij was wel de meerderheid in het parlement kwijt. In december 1971 kondigde hij dan ook de noodtoestand af vanwege de „oorlogs dreiging van het communistische re giem in Noord-Korea." Eén van de presidentiële decreten ver biedt het bekritiseren van de grondwet, overtreding kan 15 jaar gevangenis straf opleveren. Toch gingen studenten en kerkelijke groeperingen door met hun protest omdat ze vonden dat deze grondwet de president onbeperkte macht verschaft. Daarop werd op 3 april '74 een decreet uitgevaardigd waarbij een studentenorganisatie (de National Democratic Youth and Stu dent Federation, NDYSF) onwettig werd verklaard. En 22 leden ervan wer den ervan beschuldigd de regering om ver te willen werpen en in Zuid-Korea een gewelddadige communistische re volutie te willen ontketenen. Er volgde een proces waarbij met de regels van de rechtsgang gesold werd en waar het rapport van de Amnesty-missie van zegt dat valse bekentenissen door mar telingen werden afgedwongen, en dat de beklaagden geen open en eerlijk proces kregen. Het rapport bevat ver klaringen van een aantal gemartelde gevangenen, waarvan hier een gedeelte volgt: „Op (datum) werd ik meegeno men naar het politiebureau van Yong- deungpo, vanwaar ik werd overge Niet alleen studenten en academici, maar ook andere organisaties en men sen worden onderdrukt. De pers wordt gemuilkorfd, of gelijkgeschakeld. Bij de staatsgreep van '61 werden al 49 van de 64 dagbladen gesloten. Begin dit jaar werd het oudste en tot voor kort laatste onafhankelijke dagblad Dong- A Ilbo „aangepast". Ook de kerk ondervindt grote moeilijk heden. Verschillende zendelingen, die kritiek op het regime hadden geuit, werden uitgewezen. Vier Koreaanse geestelijken, onder wie Park Hyung- Kyo en Cho Seung Hyuk, werden in april van dit jaar gearresteerd op be schuldiging van „wanbeheer" van gel den, die zij van Westduitse groepen hadden ontvangen voor zendingsactivi teiten. Ook de bekende strijdbare bis schop Tji Hak Soen is opnieuw gear-* resteerd nadat hij in februari van dit jaar door tussenkomst van kardinaal Kim van Seoel en vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten uit de hele we reld was vrijgelaten. Bisschop Tji werd in augustus 1974 al veroordeeld tot 15 jaar, omdat hij geld gegeven zou heb ben aan de dissidente'dichter Kim Chi Ha, een andere bekende tegenstander van het regime. Deze dichter werd vele malen door de KCIA gearresteerd en gemarteld in verband met artikelen en gedichten waarin hij de regering aan valt. De laatste keer dat hij gevangen gezet werd was op 13 maart van dit jaar. Men vreest dat hij ter dood ver oordeeld zal worden. Maar net als bis schop Tji is hij niet te intimideren zoals blijkt in het voorwoord van zijn boek „O Chok" (Vijf Bandieten), waarin hij de situatie in Zuid-Korea hekelt en dat is opgenomen in het Amnesty-rapport: .Aangezien de drang om te schrijven buiten mijn controle ligt, heb ik beslo-, ten om een geschiedenis over bijzonde re bandieten te schrijven. Ik doe dit in de wetenschap, dat het harde straf maatregelen en onbeschrijflijk licha melijk lijden tot gevolg zal hebben".

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17