at kan het kabinet doen? De ene Wilde is de andere niet. Arme landen zouden schuld aan mondiale pot moeten aflossen idernemingsraad of personeelsraad Onderzoek naar kosten-explosie van de WAO eisje overreden Stakende cursisten vragen gesprek over hun drie eisen Senaat heeft weinig moeite met wet herstructurering Idee van Haagse studieconferentie: Steeds meer Nederlanders gesteriliseerd Omdat u uw energie zo hard nodig hebt... maatschappelijk werk(st)ers ERDAG 25 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS19/RH13 ior prof. dr. H. J. van Zuthem a het sterk verdeelde advies van de SER van vorige week vrijdag lijkt de verwarring over de onder- imingsraad groter dan ooit. Wie wil nu eigenlijk wat en waarom? e grote vraag van dit moment is: wat gaat het kabinet doen? Er is een wetsontwerp toegezegd ór de jaarwisseling. Zal dit kabinet gaan kiezen tussen ondernemingsraad en personeelsraad? in raad met de directeur er in of een raad zonder directeur? ben van mening, dat het kabinet verstandig aan doet zich te dis- ïtiëren van de bekende tegenstel- gen rondom de ondernemingsraad dit moment. De adviesaanvraag 1973 is voortgekomen uit een oomversnelling, waarin de onder- mingsraad is terechtgekomen als rolg van stakingen en als gevolg een stuk polarisatie rondom het irijvenwerk. Maar deze stroom- snelling is in feite niet meer dan bovenstroom van een-veel dieper end proces van democratisering. opvallende van de huidige dis- ssie is, dat zij de ondernemings- d nogal geïsoleerd ziet. het SER-advies heeft eigenlijk en het CNV de ondernemings- d gerelateerd aan de raad van imissarissen (het gemeenschap- ijk bestuur) en op grond daarvan taak van de ondernemingsraad in ifdzaak beperkt tot het geven van lezen. Daarnaast hebben anderen KV en NKV) gewezèn op de be- enis van de huidige structuur van e economische orde, maar deze wijzing is erg oppervlakkig ge ven. 'agen heeft er nu eigenlijk belang bij wetsontwerp? De werkgevers want zij willen de huidige wet iet laten. De werknemers niet, it zij zijn onderling verdeeld. Bo- dien zal een geïsoleerde oplos van een aantal problemen rond de ondernemingsraad voorbij n aan de dieperliggende vragen democratisering. Wat moet er iHEM De 18-jarige mejuf- L. J. M. Maassen uit de derse plaats Haalderen is gister- gen overreden door een met geladen vrachtwagen met hanger. De bestuurder heeft de die met haar fiets op de senseweg in Bemmel reed, bij afslaan te laat opgemerkt. Zij leed ter plaatse. met de raad van commissarissen ge beuren? Bevoegdheden van raad van commissarissen en ondernemings raad moeten goed op elkaar worden afgestemd. In onze tijd is iedereen overtuigd geraakt van het gewicht van de. beslissingen over investerin gen (werkgelegenheid, milieu, der de wereld). Moeten cieze beslissin gen anders worden genomen, d.w.z. niet alleen door ondernemers maar ook door anderen? Stel nu eens, dat het kabinet komt met een wetsontwerp, dat de onder nemingsraad omzet in een perso neelsraad. Deze raad blijft dan in hoofdzaak een adviesorgaan, want hierover is iedereen het wel eens. Wellicht krijgt deze raad dan een aantal extra bevoegdheden, bijvoor beeld op het terrein van het sociale beleid. Zonder deze extra bevoegdheden als onbelangrijk terzijde te schuiven, mag toch de vraag worden gesteld: wat is er dan wezenlijk veranderd? Eigenlijk alleen de doorbraak naar een visie op de medezeggenschap, waarin het controle-element het wint van het medeverantwoordelijk heids-element. Controle Ik heb nooit kunnen inzien, dat dit dan een vooruitgang in de democra tisering zal betekenen. Natuurlijk is het zo, dat controle een aspect van de democratie is. Maar controle komt vooral voort uit het gebrek aan mogelijkheden direct mee te be slissen. Bijvoorbeeld omdat de situa tie erg ingewikkeld is of omdat de noodzaak van doelmatigheid een stuk arbeidsverdeling wenselijk maakt. Voorop moet toch staan een struc tuur, waarin werknemers zelf zoveel mogelijk meebeslissen. Onze inge wikkelde samenleving maakt het helaas noodzakelijk deze beslissin gen voor een deel te verschuiven naar anderen. Bijvoorbeeld naar ge kozen leiders (die dan gekontroleerd moeten worden) of naar een ge meenschappelijk bestuur (dat dan verantwoording moet afleggen) of naar een parlement. Nieuw inzicht De discussie van de laatste jaren Op ons verzoek heeft prof. dr. H. J. van Zuthem voor de lezers- gegeven op het kring zijn visie SER-advies over de problemen rondom de on dernemingsraad. Zoals bekend is, is professor Van Zuthem hoog leraar aan de Technische Hoge school Twente missie zal vooral moeten ingaan op de samenhang tussen de diverse vor men en niveaus van medezeggen schap. Daarbij zullen een aantal mo gelijke typen van economische orde moeten worden onderscheiden, die vanuit onze huidige situatie ontwik keld zouden kunnen worden. In de tweede plaats zal in veel ster kere mate dan thans het geval is moeten worden geëxperimenteerd met nieuwe vormen van medezeg genschap. Immers, vele voorstellen berusten op goede ideeën en goede bedoelingen, maar we weten voorals nog weinig van de toepasbaarheid. Bij deze experimenten is het niet nodig te volstaan met zogenaamde wetenschappelijke experimenten. Er valt ook te denken aan nieuwe vor men van medezeggenschap, die in onderhandelingen met de vakbon den worden afgesproken en uitgepro beerd. Ik meen, dat vooral de pari tair samengestelde raad van com missarissen hiervan een goed voor beeld is. Moeilijk heeft duidelijk gemaakt, dat het dringend gewenst is dat de verschil lende vormen van inspraak en mede zeggenschap goed op elkaar worden afgestemd. Ook de vormen, die op het niveau van bedrijfstak en samen leving liggen. We zullen moeten erkennen, dat dit grotendeels een nieuw inzicht is. Wie zich de inhoud van het bekende rap port van de staatskommissie-Ver- dom herinnert, zal dit moeten toe geven. Elk land, dat zich met de de mocratisering van hét bedrijfsleven bezighoudt, komt vroeg of laat tot die ontdekking. De geschiedenis van de industriële democratie in Joegoslavië is in dit opzicht even boeiend als leerzaam. Welnu, terwijl dit inzicht door breekt, staan wij in ons land op het punt een geïsoleerde oplossing na te jagen. Het verontrustende in de aan geboden oplossingen is vooral het goeddeels achterwege laten van een samenhangende visie op het geheel van de democratisering. Een kabi net. dat de democratisering wil be vorderen, kan zich dat naar mijn mening niet permitteren. Experimenten Wat moet er nu dan gebeuren? In de eerste plaats lijkt het mij ge wenst, dat er een nieuwe staats commissie voor het vraagstuk van de democratisering komt. Deze com- Hoewel politiek gezien de positie van het kabinet met betrekking tot de ondernemingsraad nogal moeilijk ligt, kan de huidige diepgaande ver deeldheid door het kabinet worden aangegrepen om de discussie over de medezeggenschap in andere en betere banen te leiden. Het zou zeer te betreuren zijn, wanneer het kabi net zou besluiten tot invoering van de personeelsraad. Een dergelijk be sluit is naar mijn mening geen stap vooruit op de weg van de democra tisering, maar een stap terug. Nog een slotopmerking naar aanlei ding van mijn voorstellen over de staatskommissie en de experimen ten. Deze voorstellen zouden de in druk kunnen wekken de democra tisering op de lange baan te willen schuiven. Een feit is, dat staatskom- missies en experimenten tijd vragen. Maar is er op het ogenblik een reëel alternatief? Persoonlijk zou ik er erg voor zijn, dat de structuurwet (over de samenstelling en bevoegd heden van de raad van commissaris sen) op de helling komt. Een raad, waarin tenminste de helft van het aantal commissarissen door de werk nemers wordt benoemd, is sterk aan te bevelen. Maar ook een dergelijke herziening vraagt tijd. Waarom dan niet het geheel van de democratise ring in mderlinge samenhang be zien? Intussen kunnen de ideeën worden getoetst aan de ervaringen in de ex perimenten. Juist dit kabinet heeft de taak niet de min of meer toevallige boven stromen in het proces van democra tisering aan te pakken, maar meer fundamenteel te werk te gaan. (ADVERTENTIE) Wilde Havana 35 cent. Tegenwoordig ziet u steeds meer sigaren met een flos, dat pluimpje binnengoed dat aan het einde uit de sigaar steekt. Veel rokers vinden dat aantrekkelijk. Het volle aroma komt dan al bij het aansteken vrij. Maar de flos alleen bepaalt het aroma niet. Dat doen de melange en het model. Zo is een Brazil, mits het échte Brazil is, wat minder mild maar wel smaakvoller en aromatischer dan een Havana. En is een Wilde Havana ook milder dan de pittige Wilde Cigarillos. En biedt het perfecto- model van de Matanzas een meer Havana-indruk met een diepere smaak en een subtropisch, mysterieus aroma. Melange en model, daarop zal de kenner zijn keus bepalen. En daarom valt zijn keus zo vaak op het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos. Omdat hij weet dat een Wilde zó kan, zó hoort te zijn. En niet anders. Wilde Brazil 35 cent. Wilde Cigarillos Brazil 27 cent. Wilde Cigarillos Havana 25 cent. Rondélas CK 62 33 cent. DEN HAAG Er komt een grondige onderzoek naar de kosten-explosie van de WAO arbeidsongeschikt heidswet voor werknemers). Hier toe is besloten door de sociale ver zekeringsraad en het arbeidsonge schiktheidsfonds. De premie voor de WAO is in vijf jaar verdubbeld. Voor volgend jaar zal die waar schijnlijk 10,2 procent zijn. Dat is een vol procent meer dan dit jaar. Hiertoe zou dan 3.55 procent WAO-premie moeten worden inge houden op het bruto-loon van de werknemers, terwijl de werkgever 6.65 procent WAO-premie zou moe ten bijpassen. Over deze verdeling is overigens nog overleg gaande tussen vakbeweging en werkgevers. Uiteindelijk beslist de regering. Het aantal arbeidsongeschikten ligt rond de 350.000. Dat is al veel meer dan het aantal werklozen en het stijgt nog steeds. Het nu komende onderzoek, dat een aantal jaren gaat duren, moet middelen opleve ren om de factoren die de sterke groei van de WAO-last veroorzaken, te leren beheersen. De sociale ver zekeringsraad heeft minister Boers- ma van sociale zaken ook gevraagd meer coördinatie te brengen in het vele versnipperde onderzoek op ge bied van de sociale zekerheid. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De stakers van het centrum voor volwassenen (CW) in Utrecht hebben een telegram naar minister Boersma van sociale zaken gestuurd, waarin zij vragen om een gesprek met een 'beslis singsbevoegd' persoor van het de partement over de drie door hen gestelde eisen. Het gesprek zou vol gende week maandag gehouden moeten worden. De eisen van de stakers zijn: instelling van een curslstenraad, vrije vakkeuze en in zage in de beoordelingsnormen. Met name wat betreft de vrije vak keuze hebben de cursisten de in druk dat het ministerie dit punt verkeerd interpreteert. Het gaat ons niet om de inhoudelijke kant van de opleiding: Gistermiddag hebben de stakers naar leden van de Twee de Kamer en de vakbonden brieven gestuurd. Van de vakbonden ver wachten de cursisten actieve steun en solidariteit. 'Wij zijn van me ning dat wij leden zijn en aan spraak kunnen maken op hun nhulp'. In de brief aan de kamerle den schrijven de stakers: 'Wij wij zen het landelijk overleg niet af, maar willen ook, op korte termijn, een gesprek over onze eisen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Eerste Kamer heeft, in tegenstelling tot de ver wachtingen, in grote lijnen weinig problemen met de wet herstructu rering wetenschappelijk onderwijs van minister Van Kemenade (on derwijs). De wet is zelfs zo gunstig ontvangen, dat de PvdA-fractie het niet nodig heeft geacht in de schriftelijke voorbereiding van het openbare debat vragen te stellen. De drie christen-democratische fracties in de Eerste Kamer bena drukten dat het wetsontwerp aan zienlijk aan waarde had gewonnen, nadat erin wijzigingen waren aan gebracht met betrekking tot de cursusduur van universitaire stu dies. In het oorspronkelijke wets ontwerp was deze vier jaar. maar later heeft de minister daar een verruimingsmogelijkheid tot vijf jaar ingebouwd. door Nico Kussendrager DEN HAAG Nederland lijkt zo'n beetje het brandpunt te worden van allerlei activiteiten die te maken hebben met 'de nieuwe economische orde', een wereldsysteem waarin de arme landen beter aan hun trekken komen. Enkelé maanden geleden organi seerde de Nederlandse regering in Den Haag een bijeenkomst waar politici en andere deskun digen praatten over de nieuwe economische orde, vorige maand was er in New York de zevende speciale zitting van de Verenigde Naties over hetzelfde onderwerp en ondertussen studeert een door de Nederlandse overheid gefinancierde werkgroep onder leiding van professor Tinbergen ook al op de nieuwe internatio nale orde. Dezelfde Tinbergen opende deze week in Den Haag een confe rentie georganiseerd door het Instituut voor Sociale Studies over de economische orde. Om de conferentie was gevraagd door de UNCTAD, dat orgaan van de Verenigde Naties dat zich bezig houdt met handel en ont wikkeling. Volgend Jaar houdt de UNCTAD de vierde grote con ferentie in haar bestaan, en wel in de Keniase hoofdstad Nairobi. Wat heeft de driedaagse bijeen komst van de afgelopen week nu opgeleverd? Eigenlijk niet zo gek veel en voorzitter professor Hilhorst maakte na afloop ook een wat teleurgestelde indruk. Er is weer een aantal normen gesteld, er is op papier gezet wat we graag willen en wat noodza kelijk is. maar óf en hoe het allemaal haalbaar is, is een heel andere vraag. De conferentie had zeker wat meer in het achterhoofd kunnen houden dat de opdracht van UNCTAD- afkomstig was en dat met de resultaten uiteindelijk volgend jaar op de conferentie in Nairobi gewerkt moet worden. Dan was mogelijk meer rekening gehouden met politieke haal baarheid, in plaats van allerlei schone verlangens op papier te zetten die binnen UNCTAD niet haalbaar lijken. Vervelend, maar waar. Ander adres Er is echter een verschil tussen wat UNCTAD met de voorstellen kan doen en waar de Nederland se overheid mee kan werken. Was de conferentie niet in de eerste plaats erop gericht sugges ties voor de regering te formu leren, in de praktijk is er een aantal aanbevelingen gericht aan haar adres. De meest opvallende is wel dat de Nederlandse regering moet streven naar een internationaal fonds, waaraan de ontwikke lingslanden de schulden die zij hebben aan de rijke landen kunnen afbetalen. Tijdens de speciale zitting van de Verenigde Naties werd een voorstel gedaan voor een 'trust fund' (garantie fonds) waarin tien tot vijftien miljard dollar zouden moeten worden gestopt. Waar die van daan zouden moeten komen werd niet afgesproken. Het In stituut voor Sociale Studies heeft nu voorgesteld het fonds te vullen met afbetalingen van de arme landen aan de rijke. Beide groepen landen zouden het fonds dan moeten beheren. Tijdens de conferentie in Den Haag kwamen daarvan twee dui delijke voordelen naar voren. Zo kunnen de rijke landen niet langer afbetalingen van lenin gen gebruiken om nieuwe te verstrekken. Op het ogenblik wordt vaak het éne gat gestopt met het andere waardoor de rij ke landen onder de norm voor ontwikkelingshulp kunnen blij ven. Tevens kan er beter de hand aan worden gehouden dat leningen inderdaad worden te rugbetaald. Landen die daardoor in moeilijkheden komen kunnen dan door het fonds geholpen worden. Nederland zou sterk op de vorming van zo'n fonds moe ten aandringen, zo mogelijk met een aantal andere 'voorbeeldlan- den' zoals de Scandinavische. Wereldbelasting Een voorstel waar de Nederland se overheid ook iets mee zou kunnen doen is een 'wereldbe lastingsysteem'. De gedachte daaraan is voor het eerst offi cieel geopperd door de Franse president Giscard d'Estaing. Zo'n wereldibelastingsysteem zou de arme landen kunnen vrijwaren voor schommelingen in de hulp. Bovendien zouden de allerrijkste landen meer moeten bijdragen aan de 'wereldbelastingpot', dan de wat minder rijke. Beide voor stellen zouden aan de orde kun nen komen op een conferentie die geheel gewijd wordt aan de schulden van de arme landen, waarvoor plannen bestaan. UTRECHT In Nederland zijn vorig jaar 31.000 mannen geste riliseerd, 4000 meer dan in 1973 en 15.000 meer dan in 1972. Bij vrouwen is deze ingreep verle den jaar 24.000 keer verricht. Deze cijfers staan in het jaarverslag van de 'continue morbiditeitsregi- stratie peilstations', een project waaraan 58 huisartsen deelnemen. Het aantal verzoeken om abortus is gedaald van 24.000 in 1973 tot 19.000 in 1974, het aantal uitgevoer de zwangerschapsafbrekingen van 21.000 tot 15.000. Het pilgebruik is ongeveer gelijk gebleven. Het aantal vrouwen dat de pil slikt blijft rond de 300.000 schommelen. Wel wordt een toene mend gebruik op jongere leeftijd ge constateerd. De morning-after-pil wordt steeds vaker voorgescnreven46.000 keer in 1974 tegen 40.000 in 1973 en 35.000 keer in 1972, vooral voor de 15- tot 19-jarigen. AMSTERDAM Het gesproken dagblad voor blinden zal 31 oktober voor het laatst verschijnen. De be langstelling voor deze gesproken krant is ver beneden de verwachting gebleven, zo zegt de uitgever. m Rondélas Brasil 33 cent. Matanzas 31 cent. Cigarros Autenticos. "SCHRIFT EN GETUIGE NIS" Zondag 26 October 1975, 5 uur Oosterkerk, Maliebaan, Utrecht Ds. R. Akkerman te Kampen Heilig Avondmaal en Nabe trachting. Staat u er wel eens bij stil dat ar in uw ..lichaamshuishouding" door allerlei invloeden en veranderingen vrij gemakkelijk tekorten kunnen ontstaan? Aan mineralen, aan ijzer vooral? Het gevolg daarvan is het overbekende gevoel van futloosheid en gedeprimeerdheid. Maar... als u dat gevoel onderkènt. dan kunt u er ook iets aan doen. Door elke dag een gul glas Pleegzuster Bloedwijn te drinken - een krachtwijn die mineralen en andere versterkende stoffen bevat, waardoor uw weer stand wordt verhoogd en het gevoel van levenslust en fitheid weerkeert. Het drinken van een glas Pleeg zuster Bloedwijn is van oudsher een zeer goede gewoonte. Verkrijgbaar bij uw drogist of apotheker. Pleegzuster Bloedwijn voor dat fijne gevoel van fitheid STICHTING 1940 - 1945 De Stichting 1940 - 1945 verzorgt o.a. de maatschappelijke begeleiding van de verzetsslachtoffers alsmede van hun nagelaten betrekkingen in het kader van de Wet Buitengewoon Pensioen 1940 - 1945. De problematiek vindt zijn oorsprong in ervaringen, opgedaan gedurende de periode 1940 -1945. Voor het dtstrlktsbureau Amsterdam vragen wij, wegens uitbreiding en intensivering yan de werkzaamheden» In da rayons Amsterdam en Noord-Holland r.201F Gevraagd wordt; h.b.o. (diploma Sociale Akadentfe,resp.Urgentie-opteï<fihgofH.SAl; praktijkervaring; leeftijd bij voorkeur niet jonger dan 30 jaar; het bezit van een rijbewijs. Geboden wordt: een verantwoordelijke en zelfstandige functie In een van da rayons; praktijkbegeleiding; mogelijkheid tot supervisie; teamoverleg; salaris en kostenvergoeding volgens rijksregeling; opname in het a.b.p. Inlichtingen over de inhoud van de funktie kunnen telefonisch worden Inge wonnen bij hef hoofd maatschappelijke begeleiding of bij da praktijkbegeleid» ster, teJ. 020 -235280. Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan de Direktie van de Stichting 1940-1945, Rhijnspoorplein 1 te Amsterdam, met vermelding van* vakaturenummar in de linkerbovenhoek van de envelop en de brief. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13