legering in ibanon staat p springen Marokko gaat in Madrid praten militie duikt onder het Rhodesisch verzet uiteenspatte Britse consul in Asmara ontvoerd Portugese linkse Franco Caroline Kennedy aan dood ontsnapt De nieuwe folder NS minitripsisuit. ■JAG 24 OKTOBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 IOET, CAIRO, JERUZALEM, NEW YORK (AP, UPI, Reuter) .terwijl de vijandelijkheden in de Libanese hoofdstad Beiroet G-ren voortduurden, maakten verschillende linkse dagbladen eiroet bekend dat de onderlinge verhoudingen tussen de chris- ie president van Libanon Franjeh en de moslemse premier imi een breekpunt hebben bereikt. •ns het pro-Palestijnse blad Al irrer heeft premier Karami be- n af te treden. Het pro Syri- blad Ash-Sharq meldde dat de gisteren geplande kabinetsver- ring werd afgezegd na een te- ngesprek tussen de beide slieden waarbij harde woor- zijn gevallen. inningen binnen het Libane- binet komen voort uit onenig- over het inzetten van het le- vaom de rust in het land te ellen. Franjeh is voorstander an, terwijl Karami hier fel te il is. n verklaring aan het Libanese Lment verklaarde Karami giste- dat de regering alles doet om l'isis in het land te bezweren. >n radiotoespraak waarschuwde k&banese minister van binnen- e zaken Chamoen dat strenge regelen zullen worden geno- op zeer korte termijn om een te maken aan de vijandelijk- ringen van de Amerikaanse ssade in Beiroet is vernomen aen de mogelijkheid niet uits de ontvoerders van de eer deze week verdwenen twee deze zullen vrijlaten een losgeld is betaald in de van voedsel. Dit is eerder Sird in juni toen een Ameri- se kolonel werd ontvoerd, ispamaskus beschuldigde de Lei van de Libanese socialisten ilat, Israël van het leveren van ns aan de christelijke Falan- partij in Libanon. Hij wees Rington, tokio, (Reuter, AP) President Ford van de iigde Staten zal zeer waar dij k dit najaar, wanneer hij >ezpek aan China brengt, ook ïesië en de Filippijnen aan- zo hebben functionarissen n<het Witte Huis gisteren meege- Eerder deze week maakten ikaanse functionarissen be- dat Washington van plan is hulp aan Indonesië te bbelen om zich zoals het heet 0tè passen aan de nieuwe poli realiteit in Zuidoost-Azë. op het gevaar van een burgeroorlog op grote schaal, een verdeldng van het land zoals in Cyprus, en van een nieuwe Arablsch-Israëlische oorlog. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin het mandaat van de VN-troepen in de Sinai met een jaar werd ver lengd. China en Irak onthielden zich van stemming. Irak motiveerde haar stemonthouding door te zeg gen dat vernieuwing van het man daat Israël meer tijd geeft om haar positie op Arabisch gebied te con solideren. Intussen heeft Egypte haar ambas sadeur in Syrië voor overleg naar Cairo teruggeroepen. Dit is een vol gende stap in de verslechterende relaties tussen de beide landen sinds Egypte een nieuw tussentijds akkoord met Israël heeft gesloten. Volgens de Israëlische autoriteiten zijn de Syrische troepen in de hoogvlakte van de Golan in een beperkte staat van paraatheid ge bracht. 'Wij kunnen ons niet voor stellen waarom, behalve het feit dat wij eenm illtaire eenheid op de Golan hebben- vervangen' zei een Israëlische woordvoerder in Jeruza lem gisteren. Inmiddels gaat de staking van de 1700 onderhoudsmonteurs van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al zijn negende dag in. Alle vliegtuigen van de maatschappij staan al meer dan een week op de grond. Gisteren zei de Israëlische minister van verkeer Yaacobi. dat deze staking tot een faillisement van de maatschappij zou kunnen leiden. In Cairo heeft president Sadat van Egypte het Egyptische opperbevel de schuld in de schoenen gescho ven van de 'ramp van 1967'. De president verweet het opperbevel dat zij tijdens de Zesdaagse Oorlog dè heuvels in de Sinai hadden op gegeven. Het leger van 1967 verge lijkend met het leger van 1973 zei hij: 'Het leger van 1973 was een beroepsleger, dat door de officieren geleid werd die zich niet met poli tiek bemoeien' BB„i. Jpg' 'fy te?- 4" ':-Mé Caroline Kennedy, de 17-jarige dochter van wijlen president Kennedy, en het Britse conserva tieve Lagerhuislid Hugh Fraser zijn gisteren in Londen aan de dood ontsnapt toen een bom on der de auto van Fraser ontplofte, vlak voor het tweetal er zou in stappen. Fraser werd opgehouden door een telefoongesprek. Bij de explosie in de villawijk Kensing ton kwam de buurman van the Lagerhuislid, de bekende kanker- specialist Gordon Hamilton Fair- ley om het leven. Hij was zijn hond aan het uitlaten en liep vlak bij de auto. De aanslag wordt In verband gebracht met de tot le venslang veroordeling van drie jonge Ieren en een Britse in ver band met aanslagen op twee ca- fé's in Guildford en Woolwich, waarbij destijds zeven mensen omkwamen. Een andere mogelijk heid is dat het een actie van de IRA, het Ierse Republikeinse leger tegen de persoon Fraser zelf be treft. Fraser oud-minister van luchtvaart, vooraanstaand lid van de Lagerhuisfractie van de Con servatieven en behorend tot de katholieke aristocratie in Groot- Brittannië heeft altijd een hard standpunt ingenomen met betrekking tot het bestrijden van de IRA. Hij is momenteel gast heer van Caroline Kennedy, die bij het veilinghuis Sotheby een kunstcursus volgt. Vlak voor hij haar naar Sotheby zou brengen kreeg Fraser een telefoontje van een collega. Het tweetal zou an ders op het tijdstip van de ont ploffing in de auto hebben geze ten. Deze werd door de explosie vijftien meter weggeslingerd. Op de foto: de resten van de Jaguar vlak na de aanslag. RABAT, MADRID, NEW YORK (AP, UPI, Reuter) Een hoge Marokkaanse functionaris zal nog deze week in Madrid aankomen voor onderhandelingen met de Spaanse regering over de Spaanse Sahara, zo meldde gisteren het Spaanse persbureau Cifra. Dit be richt kwam na de terugkeer van de Spaanse minister José Solis uit Marokko, waar hij met Koning Hassan heeft gesproken. Gisteren heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in een resolutie alle bij de Spaanse Sahara betrokken partijen verzocht om matiging te betrachten. Verder ver zocht de Raad aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Waldhelm, om onmiddellijk met alle betrokken landen in overleg te tre den over een mogelijke oplossing van het conflict. Overeenstemming in de Veilig heidsraad werd bereikt nadat er drie dagen lang achter de schermen was beraadslaagd. Een eerdere re solutie van Costa Rica, waarin Ma rokko werd verzocht de voorgeno men vredesmars naar de Spaanse Sahara af te gelasten, werd inge trokken. Na afloop van de vergadering van de Veiligheidsraad heeft Waldheim de Marokkaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties uitgenodigd voor een gesprek. Waldheim heeft verklaard dat het van zijn overleg in New York zal afhangen of hij naar de betrokken landen zal rei zen of niet. De Verenigde Staten hebben ver klaard zich strikt nèutraal te hou den in het konflikt over de Spaanse Sahara. Amnestie Inmiddels heeft Koning Hassan van Marokko nu al beloofd alle inwoners van de Spaanse Sahara die zich verzetten tegen de vredes mars amnestie te geven. In een radioboodschap gericht tot de naar schatting 70.000 inwoners van het gebied zei hij: 'Degenen die zijn bedrogen door het kolonialisme en gemanipuleerd door ambitieuze be langen moeten samen met ons een nieuwe bladzijde beginnen ln een tijdperk van nationale eenwording'. Met geen woord repte de koning over de resolutie van de Veilig heidsraad. Terwijl duizenden vrijwilligers ln Agadir aankwamen om deel te ne men aan de vredesmars, arriveerde gisteren in Marokko een officiële Jordaanse delegatie, bestaande uit ministers, parlementariërs en jour nalisten om uit solidariteit in de vredesmars mee te lopen. In Madrid werd gisteren vernomen dat in verband met mogelijke moeilijkheden tijdens de vredes mars het ziekenhuis in de hoofd stad van de Spaanse Sahara. El Ayoen, is ontruimd. Zo zijn 12 ern stig zieken, per vliegtuig naar een ziekenhuis op de Kanarische Eilan den overgevlogen, terwijl van daar uit een aantal medische specialis ten naar El Ayoen vervoerd zijn. Op het vliegveld van El Ayoen sta pelt zich de bagage op van Spaanse vrouwen en kinderen die het land nog voor de mars willen verlaten. Alle vluchten van El Ayoen naar Las Palmas zijn al voor twee weken volgeboekt. ADDIS ABEBA (AP, UPI, Reuter) In Asmara werd gistermor gen de Britse honoraire consul door twee gewapende mannen uit zijn kantoor in het centrum van de stad ontvoerd. Abeba kreeg van de Ethiopische autoriteiten de verzekering dat al les gedaan zal worden om de ont voerde Engelsman op te sporen. Alle wegen in en uit Asmara staan thans onder verscherpte controle, maar het wordt onwaarschijnlijk geacht dat de ontvoerders via de gebaande wegen willen ontsnappen. Eerder deze week verklaarde Hoe- med Koeloe, woordvoerder van het Eritrese Bevrijdingsfront tegenover een verslaggever van het Britse persbureau Reuter dat het front Omdat Groot Brittannië geen echte diplomatieke vertegenwoordigeng in Asmara heeft werd enkele jaren geleden de heer, Burwood-Taylor, directeur van een Britse handels maatschappij aldaar tot honorair consul benoemd. Burwood-Taylor woont al 15 jaar in Ethiopië. Volgens de Ethiopische radio zijn de ontvoerders waarschijnlijk lid van een Eritreese afscheidingsbe weging of sympathisanten van een dergelijke beweging. De Britse ambassadeur in Addis bereid is de twee Amerikaanse mi litairen die het in september ln Eritrea ontvoerde vrij te laten. Voorwaarde voor de vrijlating is dat de Verenigde Staten al hun militaire en economische hulp aan de Ethiopische regering beëindigen. Bovendien eiste hij dat de Verenig de Staten al haar bases in Ethiopië sluit. Koeloe overhandigde aan de ver slaggever twee door de ontvoerde Amerikanen geschreven brieven, waarin zij aandringen op stappen voor hun vrijlating. Deze brieven zullen aan de Amerikaanse ambas sadeur ln Addis Abeba worden ge geven. LISSABON (Reuter, UPI, DPA, AP) Portugals zwaar bewapende linkse militie heeft gisteren aangekondigd ondergronds te zullen gaan werken om te voorkomen dat zij wegens illegaal wapenbezit zal worden aangehouden. De leidster van de Revolutionaire Briga des Isabel do Carmo zei dat 'de strijd nu meer dan ooit op leven en dood is!' id Nyerere-Kaoenda zwaar beproefd )r Willem Offenberg ^SAKA Volgende maand begint de regentijd in zuidelijk Afri- ;eDit betekent dat de guerrilla-acties van Rhodesië's bevrijdings- igingen in alle hevigheid kunnen beginnen. Tenminste: als de ringsleiders van Tanzania, Zambia en Mozambique, de landen waaruit wordt geopereerd, deze verhoogde militaire activiteit in toestaan. Want met de breuk in de overkoepelende verzetsbe- *ing, de Afrikaanse Nationale Raad, is ook de solidariteit \an de ringen van deze landen gebroken. kantoortje van ZANU (Zim- 'e African National Union) aan .cha Road in de Zambiaanse istad Loesaku is potdicht. De in zijn vergrendeld. Door de iliede raampjes zie je echter ilijk dat de burelen niet zijn ïimd. De typemachines staan er de posters met de beeltenis van r Sithole hangen nog aan de r. Officieel heet het dat ZANU afzonderlijke positie heeft op- 'en en sinds maart met ZAPU ïOLIZI (de twee andere Rhode- e bevrijdingsbewegingen) zetelt et 'Liberation Centre', het be- ngscentrum van de stad. Dit is immuurd complex met op de plaats wat kleine oneffe ge- ;jes het doet denken aan de 'es van een kleine voetbalver- wal 1 t.i !i}i tji Mk], r las dkl wie aan de poort om informa- raagt vindt zelden een verte- oordiger van ZANU, ZAPU of LIZI bereid om hem te woord a taan. Het Liberation Centre namelijk nauwelijks gebruikt dministratief hoofdkwartier. De activiteiten spelen zich af de muren van de oude kan- jes, iedere groep in zijn eigen ijuwtje. Of bij de leiders van de 'athillende verzetsgroepen thuis. 1. 1 t du TUI sci en lijneenheid 0 is het altijd geweest. Ook na- .ANU, ZAPU en FROLIZI eind nber heetten te zijn opgegaan binnen Rhodesië ontstane ANC 'rican National Council. En zo nog, nu de eenheid binnen te grabbel ligt en de vertegen- digers van Rhodesië's bevrij- ïbewegingen ook niet meer voor )rs hun 'drieëenheid' hoeven op mden. laningi Sithole, leider van ZA- ïet Jason Moyo en James Chi- a (vroeger FROLIZI) deel uit- ind van de Zimbabwe Liberation Jicil, de buitenlandse vleugel van INC was de eerste die toegaf "e hele schijnbare harmonie een show is geweest. Hij was ook rste die na de mislukte bespre- )n met Smith bij de Victo- Watervallen eind augustus, het ïtijdige vertrek van Joshua tno (ZAPU-leider) veroordeel- ■iï; I'üi iii? 1 S ter de. Nkomo zou om reden van zui ver huiselijke aard zijn vertrokken terwijl bisschop Moezorewa (ANC- leider) en dominee Sithole de pers nog te woord moesten staan. Alom werd bij die gelegenheid waardering uitgesproken voor het 'eenheids front' dat tegen Ian Smith in stel ling was gebracht. Nog geen week later Moezorewa was op toernee in Europa voor een inzamelingsactie beschuldigden Sithole in Loesaka en Nkomo in Boelawayo (Rhodesië) elkaar openlijk van 'verraad aan de zaak'. Nkomo, zo beweerde Sithole, zou bereid zijn alléén met Smith in zee te gaan. Ja, hij zou zelfs geld van de rebellenleider hebben aange nomen. Sithole deed het voorkomen alsof Nkomo alleen nog maar de do cumenten voor een regeling van een overgangsregering in Rhodesië zou hoeven te tekenen. Kaoenda's man Weliswaar had de gezette ZAPU-lei- der Nkomo alle reden gegeven tot dergelijke speculaties, maar enige bewijzen van een sluikse 'deal' met Smith bestaan er niet. Wel zou hij in juni stiekem een bezoek aan pre mier Vorster van Zuid-Afrika heb ben gebrachtSithole's antipathie is niét zo verwonderlijk. Vorig jaar december toen de twee verzetslei ders pas uit de gevangenis van Salis bury waren vrijgelaten door Smith, bleek overduidelijk dat Nkomo alle sympathie had van de architect van de ontspanningsinitiatieven, presi dent Kaoenda van Zambia. Sithole werd te radicaal bevonden. Hij eiste directe overname van de regering door de nationalisten. De anderen, Moezorewa, Chikerema en Nkomo gingen akkoord met een overgangsregeling. Bij terugkomst van Moezorewa uit Europa (hij had inmiddels 280.000 gulden van minis ter Pronk toegewezen gekregen) in september bleek de breuk binnen ANC niet meer te lijmen. Chikerema en Sithole namen Moezorewa. aan wiens leiderscapaciteiten nogal eens getwijfeld wordt (hij lijkt voorna melijk een 'verzoener') onder han den. Zij eisten dat Nkomo 'en zijn kliek' uit de partij zouden worden gestoten. Vooral omdat deze de or ganisatie van een nationaal congres in Rhodesië wilde doordrukken. Het Nkomo en bisschop Moezorewa zitten hier nog broederlijk naast eikaar op een congres van de alles overkoepe lende African National Council in Dar es Salaam. Inmiddels is de bisschop opgekomen als zwarte leider binnen congres was immers afgesproken bij de Loesaka-overeenkomst tussen de drie verzetsgroepen. Maar de om standigheden zijn sindsdien wat ge wijzigd. Sithole is 'persona non gra ta' in Rhodesië: hij zou onmiddellijk worden ingerekend. Hetzelfde geldt voor Chikerema. Aandringen op uit stel van dit congres hielp niet. Nko mo stelde de datum vast: 27 sep tember. Moezorewa werd uitgenodigd naar Salisbury te komen, maar de bebril de eminentie vermoedde al dat Nko mo met zijn meerderheid in de 69 leden tellende Uitvoerende Vergade ring van ANC, een greep naar het leiderschap zou doen. Dus royeerde hij Nkomo als lid van ANC. Nkomo ging gewoon door. Hij bracht tij dens het congres 5500 mensen op de been in Salisbury's 'Highfield' sta dion. En zoals te verwachten was: hij werd gekozen als de nieuwe lei der van ANC. Andere voorkeur Hoe reageren nu de belangrijkste supporters van de vrijheidsstrijd om Zimbabwe op deze ontwikkelingen? Nyerere van Tanzania heeft laten weten slechts één verenigd ANC-le- ger te zullen steunen. Sinds begin dit jaar zijn de drie verzetsgroepen in één opleidingskamp onderge bracht in Tanzania, en Nyerere lijkt niet bereid om de oude situatie verschillende kampen voor de ver schillende bewegingen te herstel len. Ook Machel van Mozambique is niet van zins mee te helpen aan de tot standkoming van een situatie zoals in Angola, waar drie bevrijdingsbe wegingen om de macht strijden. Ook al omdat FRELIMO het in zijn land Rhodesië door Nkomo onttroond als voorzitter van de ANC en staat hjy nu aan de kant van dominee Sithole, die alleen nog maar in gewapende stryd gelooft. alleen heeft klaargespeled. Beide presidenten zijn echter ge neigd om eerder Sithole dan Nkomo te steunen. Hierin lijken zij belang rijk te verschillen van Kaoenda die de wat meer gematigde Nkomo ver kiest. Ook de steun van de grote mogend heden verdeelt zich over beide kam pen. Rusland heeft zich achter Nko- mo's ZAPU geschaard, terwijl Sitho le's ZANU wapens uit China ont vangt. Oost-Duitsland (het ZAPU- partijblad 'Zimbabwe Review' wordt in Oost-Berlijn gedrukt) steunt Nkomo, terwijl het Vietnamese Be vrijdingsfront en andere China-ge- zinde bewegingen de groep van Sithole van materiële hulp voorzien. Ondertussen loopt de recrutering van nieuwe guerilla-strijders ge smeerd. In de afgelopen maanden hebben honderden middelbare scho lieren hun klassen in Rhodesië van de éne dag op de andere verlaten om zich in Zambia, Tanzania en Mozam bique in de opleidingscentra te mel den. De totale sterkte van het ANC- leger wordt geschat op ruim 4000, inclusief enkele tientallen vrouwen. Dat het in die opleidingscentra tus sen de bevrijdingsbewegingen nogal eens tot onenigheid komt, werd dui delijk door het sneuvelen van enkele Zambiaanse militairen, die vorige maand tussenbeide w?ren gekomen bij gevechten in Kabwe tussen ZA NU- en ZAPU-militanten: twaalf doden en een onbekend aantal ge wonden. Ook stammentegenstellingen wer ken deze strubbelingen in de hand. Berrin dit jaar zijn bij interne ver wikkelingen binnen ZANU een veer tigtal doden gevallen tussen de Ka- ranga en de Manyika-stam. Dan is er nog een taalstrijd. Sithole appe- leert bijvoorbeeld aan de Shona- sprekende groepen in Rhodesië en vindt zijn aanhangers vooral onder jongeren in de grote steden. Nkomo komt uit Matabeleland, spreekt Nde- bele en vindt zijn aanhang vooral op het platteland. De ideologische verschillen tussen beide partijen zijn door de persoon lijke geschillen tussen beide leiders geheel op de achtergrond geraakt. Verbaal wint Sithole het met glans van Nkomo. De dominee weet zich duidelijk uit te drukken, terwijl Nkomo de tien jaar hechtenis in Salisbury's Maximum Security Pri son' geïsoleerd heeft doorgebracht en daardoor 'opnieuw heeft moeten leren spreken'. Sithole richtte zich tijdens zijn ge vangenschap tot de ZANLA-troepen (Zimbabwe African National Libe ration Army) middels een wijdver spreid periodiek, waarbij zijn radi calisme weinig onder zijn vrijheids beperking bleek te lijden. Vlak voor zijn onverwachte vrijlating schreef Sithole nog: "Er zijn slechts twee manieren waarop onafhankelijkheid bereikt kan worden: via de stembus, of op het slagveld. De stembus is ons geweigerd. Ons enige alternatief is daarom het slagveld. Zonder vrij heidsstrijd geen onafhankelijkheid: voorwaarts met de revolutie'. Nkomo heeft nooit zulke duidelijke taal gebruikt. Hij laat zich nauwe lijks uit over de maatschappij die hem voor ogen staat als hij denkt aan en onafhankelijk Zimbabwe. Sithole daarentegen propageert en thousiast het socialisme. Hij heeft duidelijke ideeën over naasting van bedrijven en nationalisering, wil al le grond onteigenen en naar Tanza- niaans model (ujamaa) onder de be volking verdelen. ZAPU-leden laten zich nogal schamper uit over het en thousiasme waarmee Sithole een on afhankelijk Zimbabwe schildert. Zij halen hun schouders op over de ideologische motivering van ZANU, wat hen regelmatig op verdachtma king door ZANU-leden van sympa thie met het kapitalisme komt te Als het aan Sithole en zijn gevolg zou liggen, wordt in de komende re gentijd een massaal offensief ont ketend om Rhodesië met geweld te bevrijden. De zwarte leiders van Afrika zullen, vooral nu de bruk bin nen ANC definitief lijkt, alle moeite hebben om hem van dit plan af te houden, om zodoende het vreedzame overleg met Ian Smith nog een kans te geven. Maar met de gematigde Moezorewa in vrijwillige ballingschap, ln mili tant gezelschap van Sithole en Chl- kex-ema, lijken de kansen op een vredesinitiatief door de externe vleu gel nagenoeg verkeken. De vraag is of Nkomo daarentegen genoeg steun zal ondervinden van Zambia, Tanza nia en Mozambique om op eiger; houtje met Smith in zeé te gaan, terwijl ZANU-guerrilla's aan de grenzen klaar staan om het land binnen te vallen. President Da Costa Gomes besloot vorige week dat de Portugese bur gers alle illegale wapens moeten inleveren. De termijn, waarbinnen dit straffeloos kan gebeuren loopt vandaag af. De pro-communistische krant O Seculo haalde gisteren een uitspraak van Gomes aan, waarin deze waarschuwt voor een poging tot een staatsgreep in verband met de onafhankelijkheidsverklaring van Angola op 11 november. Het hoofd van de veiligheidstroe pen COPCON, de links-radicale ge neraal Otelo Saraiva de Carvalho Vervolg van pag. 1 1 was steeds gezegd dat hij goed her stelde van een lichte hartaanval, die hij drie dagen geleden kreeg. Direct na het bekend worden van de ach teruitgang in Franco's toestand kwamen hoge Spaanse autoriteiten bij elkaar om over de machtsover- De verslechtering trad vandaag vroeg in de ochtend in. Het bulletin luidt letterlijk: 'Vandag bij het aanbreken van de dag is de gunstige ontwikkeling in de hart ziekte van het staatshoofd plotseling verslechterd en zijn de eerste teke nen van een nieuwe hartzwakte ver schenen'. Toen het bulletin verscheen waren de door Franco als zijn opvolger aangewezen prins Juan Carlos de Bourbon, premier Carlos Arias Na varro en Franco's schoonzoon en woordvoerder van de familie, Marti- nez-Bordiu markies de Villaverde in vergadering. In militaire kringen verluidde dat het leger 'ln Lichte staat van paraat heid' is gebracht. De weekeindverlo- ven zijn ingetrokken en de militai ren moeten in de kazernes blijven. Volgens de grondwet zal een uit drie personen bestaande regent- schapsraad, gevormd door de voor zitter van het parlement, de hoog ste leider van de rooms-katholieke kerk in Spanje en de hooggeplaatste officier, de door Franco uitgeoefen de staatsmacht overnemen tot Juan Carlos als koning is beëdigd. De wet schrijft voor dat er niet meerdan acht dagen mogen verlopen tussen het einde van Franco's be voegdheden als staatshoofd en de proclamatie van de koning. heeft in een radio-vraaggesprek ge zegd te vrezen dat linkse groepen een avonturistische greep naar de macht zullen doen, waarna rechts onmiddellijk van de verwarde situ atie gebruik zou maken om even eens een staatsgreep te plegen. De stafchef van het Portugese leger generaal Fabiao ls van mening dat de strijdkrachten uiteen kunnen vallen in het geval een goed geor ganiseerde groep het bewind van voor april vorig Jaar met geweld zou willen herstellen. Fabiao zei ln een televisiegesprek dat het drin gend geboden is dat gezag, discipli ne en hiërarchie ln het leger worden hersteld. De generaal gelooft niet dat de linkse groeperingen een staatsgreep zullen wagen. De volksdemocratische PPD heeft gezegd dat momenteel de geruchten over een op handen zijnde rechtse staatsgreep worden rondgestrooid om een rechtvaardiging te hebben voor een linkse greep naar de macht met het doel 'de revolutie te beschermen'. De PPD en de socia listen vrezen dat de communisten langzaam op een staatsgreep aan sturen. Duizenden linksen hebben gisteren door het centrum van Lissabon ge marcheerd als hoogtepunt van een campagne tegen de regering door communisten en uiterst linkse mili tairen en burgers. Er gingen geruch ten dat deze mars een staatsgreep moest maskeren. De revolutionaire raad kwam in spoedzitting bijeen en plaatste een elite-eenheid commandotroepen on der vol alarm in de buitenwijken van de stad. Generaal Carvalho zei dat de regering van de geruchten op de hoogte was. maar vond dat rechts nog steeds de grootste bedreiging voor Portugal vormde. De mars was tevens een protest tegen de campag ne van premier Azevedo tegen de anarchie en voor herstel van de discipline in het leger en tegen orde verstoringen. In een anoniem telefoongesprek eis te het clandestiene rechtse Portu gese bevrijdingsleger de verantwoor delijkheid op voor het plaatsen van een bom in het hoofdkantoor van een linkse revolutionaire organisa tie. Een woordvoerder van de Proletari sche Revolutionaire Partij Revo lutionaire Brigaden (PRP-RB) bevestigde gisteravond dat een der gelijke bom bij hun op kantoor ge vonden werd. (ADVERTENTIE) Met bekende bestemmingen als Texel, Sauerland, Drenthe enz. Maar ook tal van nieuwe. Bijvoorbeeld Luxemburg, Munster en Rijk van Nijmegen. Tal van mogelijkheden om er deze herfst of winter even tussenuit te wippen. De NS Minitrips folder krijgt u gratis op ieder station.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7