Mary Pos zoekt avontuur nu op de Gooise heide dichtbij Commentaar 'Soms was ik kapot van alle ellende die ik zag' Bekommernis (1) linisters praten net vakbonden irer de Enka het weer )'66 wil spoedig „fiaatregelen tegen troperij Veluwe Mooi oktoberweer weerrapporten een oud lied slaat altijd aan amsterdam jarig gelukt traploper bedrieger RiJDAG 24 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 :ea niet alledaags woord in deze [rant Bij onze Beneluxpartner België Ipordt het tegenwoordig veelvuldig ge- iruikt. En er is zeker reden toe. Want net de Belgische economie gaat het iog slechter dan met de onze. Wie ou denken dat de Belgen met hun root improvisatietalent weerbaarder ijn dan hun wat stijvere Nederlandse lartners die alles en nog wat willen irganiseren, komt bedrogen uit het begin van dit jaar had het planbureau van België de verwachting J litgesproken dat 'in de herfst de ecessie zou stilvallen'. Maar deze uit de Belgische superbreinen al vooralsnog geen realiteit worden, let beeld is in de loop van dit jaar eel minder rooskleurig geworden dan tIe koning, de gouverneur (van de ationale bank) en de minister van de rijksbegroting hadden verwacht aJit de meest recente cijfers blijkt dat Ie werkloosheid is België de 200.000 -1 ruim is gepasseerd. Bekijkt men dit ijfer in relatie met de totale beroeps- evolking dan is het percentage in lelgië (5,8 pet.) belangrijk hoger dan i ons land met 5,2 procent. -taze zuiderburen zitten met vrijwel ezelfde economische problemen als 'ij. Maar met name de laatste jaren s ijn de lonen in de industrie nog 5 terker gestegen en het prijspeil is 'in len nog hoger ritme geraakt'. Het ver- j: aast dan ook niet dat met name uit 7 e Belgische bankwereld de dringende aggestie is gekomen om met name de stabiliteit van de bedrijven te 'ver- tevigen'. Want België is nog meer dan ■lederland op zijn export aangewezen. !n die is nu juist de laatste tijd nogal - cherp teruggevallen. Sedert vele tien- tllen jaren waren wij de grootste andelspartner van België. Maar sedert Ït' begin van de jaren '70 doen België de Bondsrepubliek de beste zaken et elkaar). jtn daar wringt dan ook de Belgische ybhoen. In West-Duitsland waar soci- aldemocraten en liberalen met vrucht Cnet elkaar) regeren en vrijwel nooit ilariseren. is men erin geslaagd de iflatie bewonderenswaardig laag te i ouden. En aan de Rijn is mede aardoor minder belangstelling voor steeds duurder wordende Belgische idukten en diensten. verziet men het geheel van maatre den die door de Belgische overheid jn genomen om de inzinking in het conomisch leven tegen te gaan, dan men zich niet aan de indruk ittrekken dat de 'aanwakkeringsplan- ki' te laat zijn genomen, n bovendien heeft men (evenals bij is) onvoldoende oog voor de nood- lak om het bedrijfsleven niet al te vaar te belasten in een dergelijke :riode. De extra prijs (in Belgische anken) die nu moet worden betaald onnodig zwaar en de bekommernis- in worden extra diep gevoeld. FRECHT Het ministerie van ciale zaken heeft de vakbonden e zijn betrokken bij het overleg VOGölS rer de situatie bij Enka Glanzstoff tgenodigd voor een gesprek aandag a.s. met de ministers lersmai en Lubbers. De industrie- >nd CNV heeft om een dergelijk sprek gevraagd. Dat de bewinds- iden op dit verzoek ingaan toont agens de heer B. Naeuwland van industriebond CNV duidelijk aan zij alles in het werk willen ellen om de impasse te doorbre- door Fred Lammers BUSSUM 'Ik geloof wel dat collega's soms jaloers op me wa ren maar ik merkte daar weinig van, omdat ik een eenzame weg ging en bijna nooit contact had met anderen. Ik was een pionier ster'. Daarmee wil de zwerfster- jour naliste Mary Pos, mevrouw Dow- deswell sinds zij vijftien jaar ge leden trouwde met een inmid dels gepensionerde Britse inge nieur, niet zeggen dat zij tegen woordig op haar lauweren rust. Integendeel. Zo houdt zij nog steeds lezingen over haar reizen. Vroeger ging ik op één dag rustig even heen en weer naar Roodeschool om er een voordracht te houden voor een minimaal honorarium. Ik zag het altijd als een roeping als mensen me vroegen te komen. Ik voel nu ik wat ouder wordt wel, dat ik er geen drie a vier avonden in de week meer op uit kan trekken, maar ik ben nog heel ectief met van alles en nog wat", krijg ik van Mary Pos te horen in haar wo ning in Bussum. Directe aanleiding tot dit gesprek is het feit, dat zij begin volgende maand officieel veertig jaar actief is als schrijfster, en dit valt samen met het verschijnen van haar 25e boek „Dieren hebben geen tranen". Reizen Mary Pos was vroeger een begrip voor velen. Men las haar avonturen in kran ten en tijdschriften. Met name De Spiegel was jarenlang een vaste af nemer van haar reisverhalen. „Ik heb me nooit aan een krant willen binden. Ik wilde vrij zijn. Veertig jaar heb ik Nederland gepropageerd in de vreem de. Mijn reizen betaalde ik allemaal zelf. Ik heb nooit iets van een Marga Klompé of van C.R.M. gehad. Ach teraf probeerde ik de kosten van die reizen eruit te krijgen door artikelen en boeken te schrijven over myn er varingen, in alle delen van de wereld opgedaan. In de loop der jaren heb ik er ook zo'n drieduizden lezingen over gehouden. In het buitenland sprak ik veel voor Nederlandse emigranten. Daar kreeg ik geen geld voor, wel hun hartelijk heid", vertelt Mary, met een kopje thee binnenkomend en vervolgens met een doosje, waarin als attractie neger- zoenen zitten. „Die heeft mijn man gis termiddag gekocht. Hij neemt me veel werk uit handen door af en toe bood schappen te doen. Ut ben nu in, de eer ste plaats huisvrouw. Al het andere moet ik daarnaast doen, ook het schrij ven. Dat doe ik vooral 's avonds. Ik zit dan in de huiskamer, terwijl Wil liam t.v. kijkt. Het is veel gezelliger dan boven achter mijn bureautje te gaan zitten. Ik heb een machientje, dat niet veel lawaai maakt bij het tik ken". Als de thee op is, trekt meneer Dowdeswell erop uit voor een middag wandeling." Dag vent, we gaan straks nog even met de auto weg hoor", zegt Mary als hij goeiendag komt zeggen. MARY POS ik ging een eenzame weg van het Goois natuurreservaat als een zingend orgeltje uit de hemel zien komen voor de eerste ontmoeting met zijn jongen. Dat heeft geen boswachter beleefd. Ik zat er met mijn kijker vlak bij in de natte hei. Je moet er wel iets voor over hebben. Ik trek er vaak op uit In de zomer zit ik soms om vijf uur al of de fiets". Die vogels vormen tegenwoordig de grote hobby van Mary Pos. Zij denkt er zelfs over er een boek aan te wij den. Een ander onderwerp dat haar bezig houdt is de oudere mens. „Ook daarover wil ik een boek schrijven om de ouderen moed te geven. Ik haat het woord bejaarden. Dat is met dis criminatie geladen. Ik zeg dat niet omdat ik zelf ouder wordt. Ik heb me er altijd al aan geërgerd. Als men ou deren zegt is daar alles in begrepen. De mensen willen er niet aan dat ou dere mensen soms nog heel vitaal en slagvaardig zijn". Als ik mevrouw Pos vraag hoe oud zij is reageert zij fel. „U bent de eerste die mij direct durft vragen hoe oud ik ben. Wat is daar voor belang bij Als je je leeftijd zegt hebben de mensen meteen hun oordeel klaar. Als ik be hoorde tot een primitieve stam zou ik mijn leeftijd uitjubelen. Daar wor den oudere mensen meer gerespecteerd naarmate ze jaren tellen". zer, meester Van Zijll Langhout hij is onlangs op heel hoge leeftijd over leden vaak tegen me gezegd,- na het lezen van mijn opstellen: „Marietje, jij brengt het vast nog wel eens tot onderwijzeres". Ik wist echter dat er toch geen geld was om verder te le ren". Zending Kinderjaren in. ;n woordvoerder van de industrie- in d NW deelde mee dat deze ind !het gesprek met de ministers eer beslist niet ziet als een be- iddelingsgesprek.' Volgens de in- istrieibond NW heeft het on der- iud uitsluitend een informatief irakter. Het gesprek vloeit voort t de afspraak dat de vakbonden regering op gezette tijden op de oogte houden over de gang van j ken bij Enka. 'Wij vinden dat in o t stadium de tijd nog niet rijp is lor bemiddeling van de kant van Q2 overheid. Alle wapens die wij dennen gebruiken zijn nog lang et gehanteerd. Wij hebben aan middeling dan ook nog geen be- lefte', aldus de industriebond VV. heer B. Nieuwland (Industrie- g[>nd CNV) zei dat hij het gesprek e.^el degelijk ziet om uit de impasse )ÏCï komen. De centrale onderne- ingsraad van Enka-Glanzstoff :eft in meerderheid besloten mee j werken aan het tot stand komen het advies over het door de En- ■leiding genomen besluit. Ook is iloten dit advies binnen de ge- lagde termijn uit te brengen tor 28 oktober). Al behoort de tijd dat Mary Pos grote wereldreizen maakte en vaak maan denlang van huis was tot het verleden, avonturen beleeft ze nog. „Als je ze maar wilt zien. Dichtbij huis in de Gooise natuur is van alles te beleven. Zo heb ik drie jaar achtereen in de vroege ochtend iets heel bijzonders meegemaakt op de Hilversumse hei de. Daar heb ik de laatste wulpenvader Hoewel zij nu haar veertigjarig ju bileum viert, dateren de eerste pen-, nevruchten van Mary, vroeger Marie tje, Pos al uit haar kindereujaren. „Ik vertelde vriendinnetjes vaak verhaal tjes en die bedacht ik allemaal zelf. Toen ik dertien was heb ik voor het eerst in het openbaar een zelfbedacht verhaal vertelt. Dat was op een kerst feest in Ilpendam. Mijn vader werkte ook daar als evangelist. De opzet van mijn kerstverhaal was die van een zondagschoolboekje over een vader die een dronkaard was. maar alles kwam weer goed terecht, juist op kersta vond." Mary Pos was toen al van school. „Als twaalfjarig meisje moest ik moeder komen helpen, al had mijn onderwij- Geboren in Zaandam, als oudste van zes kinderen, had Mary een fijne jeugd. Juist in de maanden, dat ik werd ver ven zat, een besluit dat zijn leven to- wacht nam vader, die in het zakenle- taal veranderde. Vader kwam uit een zendingsfamilie. Zijn enige broer, die 22 jaar met hem in leeftijd verschilde daartussen za ten tien zusters Werkte als zen deling op Soemba. Toen hij stierf voelde vader Zich geroepen zijn werk over te netüen. Moeder voelde daar niets voor. Zij w&s een helmWee-vróuw- tje. „Waarom ga je de blijde bood schap niet brengen aan de doorarme mensen in donker Noordholland?" Dat is toen gebeurd. Vader ging zich stélde zij voor. inzetten voor turftrappers en landar beiders. Hij heeft er met veel zegen gewerkt. Hij was een man van bijzon- fel debater. Iedereen zei vroeger: „Jul lie vader komt vast in de Tweede Ka- Dat was toen het summum van ales. Ik heb grote bewondering voor vader, zo als hij erop uittrok met zijn tover lantaarn. Als kind zat ik echter dik wijls in doodsangst als vader 's avonds laat nog niet thuis was en ik wist hoe hij in weer en wind door de donkere polders moest fietsen". Mary kreeg het moeilijk in haar eerste kantoorbaan. 'Het was een kantoor waar erg werd gevloekt. Ik had thuis geleerd dat je daar altijd iets van moest zeggen. Dat deed ik dan ook. zelfs tegen de baas, voor wie iedereen bang was, al hielp het niet altijd'. Kritieken In die tijd publiceerde Mary haar eer ste roman onder schuilnaam. Spoedig volgden er meer. De kritieken waren Binnenkort komt haar 25e boek niet altijd gunstig. Hendrika Kuyper van Oordt, een tante die niet met zich liet spotten, schreef in een recensie over haar tweede boek 'lichtzoekers' dat Mary de gebedsgenezing wat vlug bij de hand had. 'Ik heb die recensie nooit gelezen. Ik las heel weinig omdat het kostbaar was me op een knipsel- dienst te abonneren. Maar mevrouw Kuyper was een enig mens. Ik heb haar goed gekend. Later heeft ze zo veel mooie dingen over me geschreven. Mogelijk had zij met die kritiek gelijk. Ik was in die tijd nog een beetje naief.' de Italiaanse dictator Dat werd ook over haar gezegd toen zij in 1935 niemand minder dan Mus solini voor een interview strikte en hem opgetogen omschreef als 'een va der temidden van zijn kinderen'. Na publikatie er van in, het dagblad, De Amsterdammer' (een dochter van, De Standaard)' had Mary het zwaar te verduren. 'Mijn bloed wordt nog kar nemelk als ik aan die gebeurtenis denk. Maar ik heb er geen spijt van. Musso lini had toen nog niets kwaads gedaan. Hij was een dictator, maar deed toen heel bijzondere dingen. Later ben ik wel anders gaan denken. Ik ben heus niet kritiekloos geweest. Ik heb din gen tegen hem kunnen zeggen, waar voor andere mensen in de gevangenis terecht zouden zijn gekomen'. Kritieken Tot op zekere hoogte trok Mary zich van kritiek weinig aan. Het Was niet zo maar dat haar huis lange tijd 'Sta er boven' heette. Tegenwoordig staat er 'Maripoes' op de gevel, een bena ming die een krant in Zuid-Amerika haar eens gaf. In het Spaans betekent het vlinder. Ik heb gezegd dat ik het erg lief bedacht vond, maar dat ik me zelf toch meer een werkbij voelde'. Mary Pos heeft, naar ze mij vertelt, steeds vanuit een christelijke levens overtuiging geschreven. 'Ik ben altijd voor mijn geloof uitgekomen. Als ik niet religieus zou hebben geschreven, zou ik stellig een groter arbeidsveld hebben gehad. Daarom vind ik het erg verdrietig dat vele christenouders hun kinderen tegenwoordig dikwijls boe ken geven waarin de naam van de lieve Heer niet voorkomt'. Eenzaam Eenzaam Mary Pos geeft toe zich vaak 'heel eenzaam' te hebben gevoeld. 'Ik ging altijd met blijdschap op weg. De narig heden die me overkwamen en dat wa ren er nog al wat, zag ik als de tol die ik moest betalen. Ik heb veel meege maakt en ben vaak wonderbaarlijk be waard. Soms was ik kapot van alle el lende die ik zag b.v. in de achterbuur ten van de wereldsteden en in de me laatsenkolonies, waar ik logeerde. Na elke reis was het feest weer thuis te komen, al zou ik veel dingen in Neder land veranderd willen zien. Als ik denk aan wat er is gebeurd met het boek dat ik over wijlen de Zuidafrikaanse premier dr. Verwoerd heb geschreven. Dat moest van onder de toonbank wor den verkocht. Het kon niet in de eta lages worden gelegd omdat dan het gevaar groot was dat er een steen dooi de ruit kwam en dat enkel vanwege de titel. De inhoud, die onbevooroordeeld was, kende men niet eens. Als ik een boek over Stalin zou hebben geschre- ven'was het een bestseller geworden'. lan onze parlementsled actie EN HAAG De Tweede Kamer im actie van D'66 wil dat op korte 1 rmijn maatregelen worden geno- ,01 en om een einde te maken aan •e i stroperij zoals die nu op de w eluwe plaatsvindt. vragen aan de ministers Van De Gaay Fortman en Van der herinneren de kamerleden 'eJJeekmans en Imkamp eraan dat 'erhalf jaar geleden is toegezegd de bestaande veldddenstdeta- lementen van de rijkspolitie zou- :n worden uitgebreid. Zij vragen i wat er van die toezegging is jrwezenlljkt. Van onze weerkundige medewerker Zuidoostelijke tot Zuidelijke winden voeren vrij warme en droge lucht naar Nederland. Hierdoor loopt de temperatuur tot 13 a 14 graden op tijdens zonnige perioden. Veertien graden werd het gisteren onder meer in Vlissihgen en Maastricht. In de hogere niveau's drijft wat bewolking over van Atlantische de pressies. maar gelukkig voor ons laten zij de regen in hoofdzaak achter op het Noordwestelijk deel van de Britse eilanden. Zo kreeg men in Zuidoost-Schotland gisteren 15 millimeter in 12 uur tijd, Zuid- oost-Ierland 11 en op het eiland Man 26 millimeter. Het weer bij ons staat onder bescherming van een omvangrijk hogedrukgebied van 1038 millibar boven de Oostzee en Rusland. Op duizend kilometer ten W. van Ierland ligt een diepe depressie van 975 millibar, die naar het noorden koerst en dus niet dichterbij komt. Alleen de fronten er van raken Ierland en Schotland. Een randsto- ring van 980 millibar aan zijn zuid zijde zet weliswaar koers naar het Oosten, maar zal bij de Britse ei landen vermoedelijk ook naar het Noorden wegdraaien. De komende dagen dus nog wat hogere tempera tuurwaarden in zicht, voorkl 's nachts. Hoe hoog kan het kwik in deze tijd van het jaar eigenlijk nog wel oplo pen? Als recorddatum vonden wij 27 oktober 1927. Dat was het meest ge vorderde tijdstip waarop in De Bilt de temperatuur boven 20 graden kwam: De Bilt: 21.6. Het Drentse Wijster: 22.8. Amsterdam 21.8. Rot terdam: 22. Groningen-stad: 23.1. Winterswijk: 24 en Maastricht zo waar een onversneden zomerse dag van 26.2 gr. C. In het Zuidoosten van ons land is Weerrapporten van gisteravond 19 u weer. maximum temperaturen en neer; van 719 uur. Amsterdam half bewolkt 13 De Bilt half bewolkt 13 Deelen licht bewolkt 14 Eelfle licht bewolkt 13 Eindhoven zwaar bewolkt 14 Den Helder zwaar bewolkt 13 Luchth. R'dam l. bewolkt 13 Twente licht bewolkt 14 Vlissingen onbewolkt 14 Zuid Limburg licht bewolkt 14 Aberdeen regen 12 Athene onweer 22 Barcelona geheel bewolkt 19 Berlijn geheel bewolkt 11 Bordeaux onbewolkt 23 Brussel onbewolkt 15 Frankfort licht bewolkt 14 Genève onbewolkt 12 Helsinki geheel bewolkt 5 Innsbrück onbewolkt 14 Kopenhagen zwaar bewolkt 12 Lissabon zwaar bewolkt 21 Locarno onbewolkt 16 Londen onbewolkt 18 Luxemburg half bewolkt 13 Madrid licht bewolkt 26 Malaga half bewolkt 22 Mallorca licht bewolkt 10 München onbewolkt 10 Nice onbewolkt 19 Oslo geheel bewolkt 6 Parijs onbewolkt 16 Rome onbewolkt 19 Split half bewolkt 19 Stockholm geheel bewolkt 7 Wenen zwaar bewolkt 12 Zürich geheel bewolkt 7 iNEEUW het in de eerste dekade van no vember ook nog wel eens Warmer dan 20 graden geweest, te weten op 7 november 1955 te Maastricht en Buchten: 21 graden. Daarna, wordt het .voor de kwikdraad werkelijk 'winter' en pas in de tweede dekade van februari komt hij weer (overi gens bij uitzondering) boven de 20 gr. C.-grens: 20.1 graden celsius op 18 februari 1920 te Maastricht. Over het hier boven genoemde uit zonderlijke geval van 1927 nog even het volgende: Van de 21ste oktober tot het eind van de maand was de luchtdruk toen beneden normaal, op de 24ste in De Bilt zelfs onder 983 millibar (737 milli meter) en betrekkelijk hoog in het Oosten. In het Westen lagen, net als hu. depressies die niet ver ge noeg naar ons land doordrongen om veel regen te brengen, maar warme Zuidoostelijke tot Zuidelijke winden veroorzaakten met mooi herfstweer. Op het kaartje met de barometrische minima (jammer dat dit nu al jaren in de maandoveraich- ten van het KNMI ontbreekt) zien we, dat in de tweede helft van de maand zo'n kleine tien depressies van Zuidoost-Zuidwest naar Noord- BEWOLKING 10 MIN. T REGEN HAGE' WINOPICHTING HOOGWATER voor vrijdag 24 oktober Vlissingen 4.00-16.12; Harlngvlietslulzen 5.39-17.40; Rotterdam 6.43-18.46; Scheve- ningen 5 07-17.21; iJmulden 5.45-17.59; Den Helder 9.52-22.02; Harlingen 12.10- 0.00: Delfzijl 1.53-14.11. west-Noord over de Britse eilanden trokken. Het zag zwart van de ba nen daar onder redactie van loessmit Van de heer E. J. van der Molen uit het Groningse TJlrum ontvin gen we deze brief: 'Het samen zingen maakt steeds meer plaats voor het samen in strumentaal muziek maken. Ik zeg er geen kwaad woord over. Maar geleidelijk aan wordt het steeds moeilijker dat ouders en kinderen nog samen thuis kun nen zingen. Het. repertoire op school sluit een aantal liederen uit die bij veel ouders geliefd zijn. Zangbundels van vroeger worden niet herdrukt'. De heer Van der Molen kan het weten, want hij is zelf hoofd van de christelijke lagere school in Ulrum. De kinderen die op zijn school gaan, verleren de ou de. vertrouwde liederen niet, want daar ivorden ze nog gezon gen. 'Ik heb altijd veel gezon gen', zegt hij. 'Als het maar even kon ging ik op alle mogelijke samenkomsten achter het orgel zitten en dan zongen we een lied. Dat sloeg altijd aan'. In diezelfde brief ontvouwde de heer Van der Molen zijn plan: omdat er naar zijn vaste over tuiging nog erg veel ouders en leerkrachten zijn, die ook nog graag de liederen van vroeger zouden zingen, moet het moge lijk zijn die te laten drukken, samengevat in een klein tekst boekje. 'Ik stel me een bundeltje van een vijftig liedaren voor', schreef hij, 'en dan echt niet alleen de christelijke, die in het vergeetboek dreigen te geraken! Ook mooie neutrale en vader landse'. Zo'n bundeltje zou voor een paar gulden te maken moe ten zijn, denkt hij. Iedereen die het met hem eens is, moet zulke liederen naar hem opsturen en uit alle inzendingen ivordt dan de grootste gemene deler getrok ken. zodat, er een selectie van de vijftig tot zestig meest geliefde liederen uitkomt. Om wat voor soori liederen gaat het hem? De heer Van der Mo len noemt er een paar: 'Jezus die mijn ziel bemint, bijvoor beeld, Scheepke onder Jezus' hoede. Als g'in nood gezeten. Zulke liederen worden niet meer in Neaerlana gezongen. En ook hele rijen vaderlandse liederen hoor je niet meer: In een blauw geruite kiel. Een karretje langs Maandagmorgen krijgt Amsterdams burgemeester Samkalden een reu zen-beschuit met muisjes aange boden, omdat de hoofdstad dan ver jaart. Het is 27 oktober precies zevenhonderd jaar geleden dat aan de bewoners vrijheid van tolrecht werd verleend, een gebaar van Flo- ris de Vijfde. Gemeente-ambtenaren en scholieren hebben maandag een viije dag, van gemeentelijke gebou wen wordt gevlagt en de café's blij ven een uur langer open. Om half elf 's morgens opent koningin Julia na het Amsterdams Historisch Mu seum in de Kalverstraat. Moeders van Amsterdammertjes die op deze dag worden geboren, zal op 30 en 31 oktober ook be- uiit met muisjes worden ^aange boden. een attentie van de Neder landse beschuitfabrikanten. Voor al die baby's wordt bij de gemeente giro een rekening geopend met daarop zevenhonderd dubbeltjes, en hun ouders krijgen het '700-centen- boek'. Om negen uur maandagoch tend worden de carillons bespeeld en de klokken geluid. Van tien tot vier uur zijn er voor de jeugd sportinstuiven in elf gemeentelijke sporthalen, 's Avonds om tien over f acht wordt op het IJ, bij de TJ- tunnel. het grote jubileum-vuur werk afgestoken. de zandweg reed. Langs berg en dal'. Het gaat er niet eens in de eerste plaats om, zegt het schoolhoofd, dat deze liederen weer verschrikkelijk vaak gezon gen zullen worden, maar ze mo gen niet in het vergeetboek ra ken, zodat ze later nooit meer terug te vinden zijn: 'Het moet een boekje worden met liederen, waarvan christelijke ouders zég gen: die willen we bewaren'. Wie één of meer liedjes voor het bundeltje wil opgeven bij de heer E. J. van der Molen, Asin- gastraat 30 in Ulrum hoeft alleen de titels te sturen. Daar heeft het schoolhoofd voldoende houvast aan. 'Je kunt mij moei lijk liederen noemen, waarvan ik de tekst niet ken', zegt hij, 'tenminste in dit genre'. In Ulrum blijven de kinderen in elk geval zingen. De heer Van der Molen, die over niet al te lange tijd met pensioen gaat, weet al wie zin opvolger zal zijn. En die houdt ook van zingen. Ook wie geen trappen meer kan lopen, zou best op een bovenhuis kunnen wonen als hij of zij de be schikking had over een traploper: een volledig mechanische rolstoel «lie behalve gewone wielen ook een klein soort rupsbanden heeft, waar mee de stoel met zittende en al trappen op- en afklimt. Een uit komst voor mensen die op een bo venhuis opgesloten zitten, wachtend op de toewijzing van een beneden huis dat er maar niet schijnt te zijn. .Alleen: deze trappenlopendo rol stoel is nog niet te koop. De man die links op het plaatje staat toe te kijken, de Amerikaanse werktuig kundige Malcolm Windsor, heeft er vier jaar noeste arbeid op zitten voordat zijn rolstoel werkte zoals hij wilde. Hij hoopt nu dat de stoel die opgevouwen kan worden en in die staat makkelijk in een kleine auto vervoerd volgend jaar in produktie wordt genomen. Het Westduitse meisje Kosemarie Wissmiller wist alleen dat volgens Bartjes én volgens deskundigen de eieren van twee van haar huis- schildpadden geen enkele kans maakten om uit te komen. En dus vroeg twaalfjarige Kosemarie de beroemde professor Grzimek of hij er niets op wist, want ze vond het maar zonde alle eieren die haar Mi- ehaela en Kaphaela gelegd hadden, weg te moeten gooien. Prof. Grzi mek vertelde haar wat ze het beste kon doen, maar gaf haar weinig hoop op schildpadjongen. En toch gebeurde het: er zijn nog wat eie ren over, maar ondanks alle som bere voorspellingen zjjn er zes eelit uitgekomen, waarmee Rosemaries 'veestapel' aardig uitgebreid is. De 26-jarige Belg Robbie de Poor ter, die tot minstens èind april on der de grond wil blijven om het zgn. 'wereldrecord grafliggen' te verbeteren, kan zijn benauwde on dergrondse verblijf meteen al met drie maanden bekorten. Afgelopen zaterdag is hij in het Belgische Alveringen onder de grond gekro pen, zodat hij er volgens plan tot eind april wel tegen de tweehon derd dagen zou moeten liggen. Hij wil het record verbeteren van de eind september boven 'water' ge komen Mare de Maete, die het tot honderdtien dagen gebracht zou hebben, waarmee die de eerste we reldkampioen Louis Luypaerts met vijf dagen klopte. Maar deze Mare, die aan zijn prestatie enige hon derdduizenden Belgische franken heeft overgehouden en zich daar voor gelijk een fraaie sportauto aangeschaft, blijkt zijn gulle fans en de rest van de wereld bedrogen te hebben: hij heeft de politie be kend op 15 juli gespijbeld te heb- Op die dag werd het hem, na vijf weken onder de grond, gewoon teveel. Via de veertig centimeter dikke buis waardoor hij contact met de buitenwereld onderhield en voedsel kreeg, was hij naar boven geki'open, had met een vriend een paar pinten gepakt, een bad geno men en was daarna stilletjes weer afgedaald. Om de echte wereld recordhouder Luypaerts te verslaan hoeft de nieuwe grafligger dus maar 10G dagen, tot en met 31 januari precies, ondergronds te blijven. 'Je service is wel buitengewoon, Siinpkins'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5