lachmon denkt steeds ver verwerpen grondwet GOBLET dat proef extra zacht Suriname loopt niet warm voor feest WENN IEKEI R remie verplichte rzekering van 2 naar 9,6 pet JONGE JENEVER jgj M Weer Nederlanders bij HAL vervangen door 'goedkope' Ind onesiërs Bezetting op Nijmeegse universiteit protest tegen benoemingsbeleid pBMHi! Ir' F ster De Gaay Fortman: Er zijn ook mooie dingen gebeurd in de koloniën willig fonds 23 pet duurder Bonden verontwaardigd Zelfs deskundigen in de mist Gasbrand in Kinkerbuurt Elektrische speelgoedtreinen vaak niet veilig Katholiek karakter in discussie Kolonel Hefford niet tevreden met 'sobere' plannen regering $bad afgebrand waddenkust METZLER- RITA 24 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 nze parlementsredactie IAAG Lachmon speelt nog steeds met de gedachte om in het Surinaamse parlement het ontwerp voor de grond- i als gevolg daarvan ook de wet voor Suriname's onafhanke- d te doen verwerpen. Dit bleek gisteren tijdens een nogal interruptiedebat in de Tweede Kamer tussen Lachmon en inaamse gevolmachtigde minister Van Eer. Dn reageerde geërgerd op het dat de Surinaamse regering het ontwerp-grondwet le daarbij horende stukken Surinaamse parlement heeft !erd. Daaruit leidde hij af dat naamse regering niet met de tot overeenstemming wil over deze grondwet. bleek er de voorkeur aan dat de nieuwe Surinaamse et een grondige 'voorbehan- (kennelijk in de commissie) i waarbij aan de wensen van ositie tegemoet kan worden n. De eigenlijke vaststelling grondwet in het parlement t niet meer dan een hamer ijn. Lachmon zinspeelde er dat Hindorie het op dit eerst de grondwet afhande- pas de wet op de onafhan- ïld het met hem eens is. n bleek ook dat minister De 1 Fortman zich de bezwaren Surinaamse oppositie tegen punten in het ontwerp- et wel kan indenken. Het voldoet aan hoge eisen, zei har als ik dan nog eens één een advies mag geven, dan naar mijn mening de bepa- over de mogelijkheid van V jerken van de grondrechten bepaalde omstandigheden 'gvuldiger geformuleerd moe- irden. ep de avond bleek ook het terlid Van Mierlo, die in s-tantie een nogal hoogge- verhaal over de ontwerp- et had gehouden, onder de indruk gekomen te zijn van de bezwaren bij de Hindoestanen en bij minister De Gaay Fortman te gen de toch vrij gemakkelijke wijze waarop in noodgevallen de grond rechten kunnen worden beperkt. De minister deed een dringend be roep op de Surinamers nu de gele deren te sluiten en hard aan het werk te gaan, temeer daar iedereen ook Lachmon heeft gezegd akkoord te gaan met de onafhanke lijkheid en de datum van 25 no vember. Het is nu een historisch moment, aldus de minister. Wij mensen maken de geschiedenis niet, maar wel wordt van ons ge vraagd onze verantwoordelijkheid op beslissende momenten waar te maken. Voor zo'n beslissend mo ment staan wij Nederlanders en Surinamers nu. 'Ik schaam ine' De minister ging ook in op de uitlating van het PvdA-lid Frans- sen dat onze koloniale geschiedenis met bloed geschreven is. Dat leek de heer De Gaay Fortman een te krasse uitspraak. lik schaam mij voor de geschiedenis," aldus de mi nister; maar toch zijn er ook mooie dingen gebeurd. Hij verwees in dit verband naar de graven om de grote stadskerk in Paramaribo van jonge mannen en vrouwen, die naar Suriname gekomen waren en dat beslist niet uit drang naar gewin, naar de graven ook van de paters redemptoristen en de broeders van Tilburg in Paramaribo. Gevolmachtigd minister Van Eer. Trouwens: niet alleen de kolonisa tor beïnvloedt de kolonie; omge keerd heeft ook Nederland positieve invloed van zijn koloniën onder gaan, Minister De Gaay Fortman toonde zich persoonlijk dankbaar voor wat hij stammend uit een geslacht met zovele banden met de koloniën via zijn ouders aan waarden over andere volken en culturen had geleerd. Vrij uitvoerig ging de minister ook nog in op de kwestie van de Neder landse verantwoordelijkheid voor een .deugdelijk bestuur in Surina me, waarbij hij duidelijk maakte dat het hanteren van de betreffen de bepalingen in het statuut een terugkeer naar de koloniale status zou hebben betekend zo een dergelijke maatregel al mogelijk was geweest. Ook premier Den Uyl had hierop al gezinspeeld. Hij noemde de thans in Suriname bestaande problemen en spanningen een historisch gege ven, waarbij het Nederland straks na de onafhankelijkheid (maar ook nu al) aan machtsmiddelen ont breekt om een oplossing af te dwingen. Die moet in de eerste plaats van de Surinamers zelf ko men, aldus premier Den Uyl. Nieuw overleg De Nederlandse regering gaat op nieuw overleg voeren met de Suri naamse regering over de termijn, waarbinnen in Nederland geboren Nederlanders die op 25 november de Surinaamse nationaliteit krijgen omdat zij in Suriname gevestigd zijn, de Nederlandse nationaliteit op eenvoudige wijze kunnen terug krijgen. In de huidige regeling is die termijn slechts een jaar, terwijl uit ,de Tweede Kamer de suggestie kwam om die drie jaar te maken. Staatssecretaris Zeevalking (justi tie zegde toe deze suggestie uit de Kamer in het overleg met de Suri naamse regering te betrekken. Zeevalking wees de motie van de heer Verwoert (DS'70), waarin hij vroeg alle Surinamers die voor 1 januari 1971 in ons land zijn geko men, op 25 november de Surinaam se nationaliteit te geven, met kracht van de hand. Hij bestreed het argument van de heer Ver woert, als zouden deze Surinamers het recht op de Surinaamse natio naliteit niet mogen onthouden, met de opmerking dat dat ook niet ge beurt, omdat zij tien jaar lang het optierecht op de Surinaamse natio naliteit houden, zodat zij gemakke lijk toch de Surinaamse nationali- (ADVERTENTIE) Minister De Gaay Fortman: ook Ne derland onderging invloed van zijn koloniën telt kunnen krijgen, ook al wonen ze ity Nederland. Motie De staatssecretaris vroeg het Suri naamse statenlid Adhin (VHP) zijn motie in trekken. In deze motie wordt gevraagd om een optierecht voor in Suriname wonende Surina mers op de Nederlandse nationali teit. Als argument voor zijn motie voerde Adhin aan dat het onrecht vaardig is dat Surinamers die wel een vliegticket naar Nederland kunnen betalen de Nederlandse nationaliteit kunnen behouden, ter wijl zij die dat niet kunnen hun recht op Nederlanderschap verlie zen. Zeevalking wees Adhin erop dat als deze motie aangenomen zou wor den, het hele pakket van maatrege len op het gebied van de nationali- teitsregelihg opnieuw bekeken zou moeten worden. Minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) wilde eigenlijk nog niet ingaan ov p de vraag van het KVP-kamerlid van Zeil om het ge drag dat voor de ontwikkelingshulp is beschikbaar gesteld (ruim drie miljard gulden) in koopkracht ge lijk te houden. Pronk vond het te vroeg om op deze kwestie in te gaan. Bovendien wees hij erop dat de Surinaamse regering bewust voor deze regeling gekozen heeft. Suriname kon na melijk kiezen tussen een lager be drag met een jaarlijkse aanpassing aan de prijsstijging of het huidige bedrag zonder die aanpassing. nze sociaal-economische redactie HAAG De ziekenfondspremie voor werknemers gaat chijnlijk van 9,2 naar 9,6 procent voor 1976. De helft daar- al weer worden opgebracht door de werkgevers, de andere wordt ingehouden op het loon van de werknemer- De maand jes voor het vrijwillige ziekenfonds zullen gemiddeld 23 pro- duurder worden. Dit heeft de Ziekenfondsraad geadviseerd le regering. Die zal, naar wordt aangenomen, deze adviezen emen. vanwege de sterke kostenstijging in de gezondheidszorg. ROTTERDAM Holland America Cruises ziet zich op grond van de economische ontwikkeling genoodzaakt orr} ook op de 'Rotter dam' en de 'Statendam' een deel van Nederlandse bemannings leden door Indonesiërs te vervangen, heeft de Holland-Amerika Lijn meegedeeld. Op korte termijn zullen 52 personeelsleden in vaste dienst moeten afvloeien. De afvloeiingsregeling die vorig jaar horen we dat er 52 man uit moe- Van een verslaggever DEN HAAG Ondanks hun deskundigheid hebben de volksgezond- heidsdeskundigen in de Tweede Kamer moeite met een aantal vreemde woorden, die voorkomen in de toelichting op de begroting van milieu hygiëne en volksgezondheid. Omdat er volgende week in de Kamer gesproken wordt over de a deling volksgezondheid van die begroting, hebben de deskundigen nu staatssecretaris Hendriks gevraagd iaat de betekenis is van de volgende woorden: ischaemisch hartziekten, oefen therapeut cesar, orthopist, gechloreerde koolwaterstoffen, polychloor- bifenylen, contaminanten, stork-duke systeem, lassakoorts, psycho- hygiëne en ergotherapeut. remiestijging voor het ver- ziekenfonds voor werkne- is overeenkomstig de ver- .tnng. De stijging had eigenlijk moeten zijn om de kosten te maar de ziekenfondsraad dat gezien de economische maar wat op de reserves orden in geteerd door de zle- Isen. De komende loonon- leltogen zullen dus uit de- Dofde niet worden geconfron- met een tegenvaller. :s invallers genvallers zijn er, naar ver- wel bij andere premies van i sociale verzekeringen. De fljen hierover vallen wat hoger ii in de regeringsstukken was ^lersteld. De regering moet er nog over beslissen. Niet la- orgaan van geadviseerde ver- ;en kan betekenen dat sterk ierves zou moeten worden in door de sociale fondsen, in elk geval nooit meerdere tunnen. willige zieken f ondsverzeke - staat open vtfor alle niet- emers met een inkomen be- 1 de ziekenfondsgrens (thans gulden). Vooral kleine zelf- jen maken er gebruik van. i anderhalf miljoen aangeslo- In sommige gevallen zullen igend jaar premies gaan beta lt achttien procent van het toen (werknemers 4,8 procent). xrArcra H/sv-iin cr vvoti rla 'viaLron 'Vrijwillige' premies Door de gasbrand in de Amsterdam se Kinkerbuurt werd een dragline vernield. overeengekomen werd met de vak beweging, toen hetzelfde gebeurde op de 'Prinsendam' en de 'Veendam' zal ook nu gelden. ten. In eerste instantie lijken me de ontslagen niet acceptabel, maar een definitief standpunt moeten we morgen bepalen'. De maandpremie voor vrijwillig verzekerden gaan gemiddeld om hoog van 85,50 naar 105,17. Voor gehuwden met een inkomen bene den 16.500 (thans 14.950) geeft AMSTERDAM De Kinkerbuurt is het rijk echter reductie op de pre mie die zal voor hen van ƒ41,85 op Op de 'Rotterdam' en de 'Staten- De bonden vrezen dat de HAL op dam' zullen de functies van kwar- de duur op de officieren na al het tiermeester, brandwacht, barman, personeel door goedkope krachten hofmeester, supervisor, klerk, film- wil gaan vervangen en dat zou operator en assistent-wasmeester ontslag voor enkele honderden be door Indonesisch personeel vervuld tekenen. worden. Een verdere (gefaseerde) doorvoering van de vervanging van Nederlands door Indonesisch perso neel in de komende één a ander half jaar is volgens de HAL nodig. Gedeeltelijk kan dit verwezenlijkt worden door natuurlijk verloop. In ƒ48,15 komen. Het betreft hier 48.000 gezinnen, voornamelijk heel kleine zelfstandigen. Het rijk be taalt hiervoor ruim dertig miljoen gulden. Niet-werknemers met lagere toko- gistermorgen opgeschrikt door een de officiersrangen zal geen vervan- felie gasbrand, die leidde tot'snelle ging plaatsvinden. Van onze onderwijsredactie NIJMEGEN De strijd om het (katholieke) benoemingsbeleid aan de Nijmeegse universiteit heeft geleid tot een bezetting van de aula door studenten. Zij willen hiermee protesteren tegen wat zij beschouwen als een inperking van de levensbeschouwelijke ver scheidenheid die in de afgelopen jaren het benoemingsbeleid heeft gekenmerkt. ontruiming van enige huizen. De brand ontstond in dc Jan Hansen straat bij de Bellamydwarsstraat. Het bleek, dat de machinist van een dragline bij graafwerkzaamhe den de hoofdhuis van het gasnet De heer De Wit van de federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart zei bijzonder verontwaar digd te zijn over de gang van zaken. Twee jaar geleden is er tus- Het katholieke karakter van de universiteit is de laatste maanden weer volop i;n discussie. Het college van bestuur' heeft een nota opge steld over de criteria die bij benoe- „r x. i. mingeoi een rol moeten spelen. In btclü tCFUg RIJSWIJK - Na het testeii van zes deze noj.a worCjt wel niet gezegd dat in elk geval zeer ruim: ook joden, mohammedanen, protestanten en humanisten konden benoemd wor den. C-I JvIlCIIlC-Iü IUCO iagcic 1111VU- nJ kunnen overigens in plaats had geraakt. Het ontsnappende gas sen bonden en de rederij een hevig i - iT-,I- -. i' I s.*- rrr\nTnr\e.¥ rtv, r*r»L- 1111 7ÜD H O van bij ziekenfondsen ook bij par- vloog ticuiiere verzekeraars verzekeringen in brand. De metershoge conflict geweest en ook nu zijn de tegen ziektekosten nemen. De pre- dwongen, nadat elders de buis kon miestijgtogen zijn daar doorgaans worden afgesloten. De machinist overigens ook hoog. kreeg lichte brandwonden. vlammen kónden pas worden be- bonden door de HAL weer voor een - - voldongen feit gesteld, aldus de heer De Wit. 'Zonder dat er sprake is geweest va nenig vooroverleg merk n speelgoedtreintjes is geble ken dat sommige elektrische speel goedtreinen beter niet in handen van kinderen terecht kunnen komen. De Stichting Vergelijkend Warenonder zoek heeft een aantal relatief goed kope beginsets en enige losse trans formatoren, locomotieven en rails onderzocht. Van de transformatoren uit de sets bleken er vier niet te deugen. men katholiek moet zijn om in Nijmegen benoemd te kunnen wor den, maar de kandidaat moet wel aanvaarden dat de universiteit een katholiek karakter draagt. Dit punt is de afgelopen jaren nog al onduidelijk geweest. Er is zelfs uitvoerig gepraat over loslating van het katholieke stempel. Het benoe mingsbeleid dat gevoerd werd was vergadering van de zieken eraad liet een spreker namens u kenfondsen zich hierover gis- verontrust uit, gezien de lage d{ chttoigen voor de inkomens- kf ering volgend jaar. De fond- 30 kunnen echter niet anders Van een verslaggever PARAMARIBO Het enthousiasme en de medewerking van de Surinaamse be volking om de onafhankelijkheidsviering opT een uitbundige manier te vieren is sterk verminderd. De plannen voor de fe esten op 24, 25 en 26 november hebben vertraging opgelopen. De moeilijke poli tieke situatie heeft sterk zijn weerslag op de gevoelens van de Surinamers. en verslaggever H 'INGEN Het enige zeebad tg Ie Noord-Nederlandse wadden- Harlingen is uitgebrand. De aije wordt geraamd op vier ton. i voor de tweede keer in een dat er in Harlingen een grote heeft gewoed. Eén dag er- jk brandde een monumentaal af. vo i (ADVERTENTIE) ieders oogmerk! Centraal bij de feesten staat de officiële ondertekening van de soevereiniteitsover dracht op dinsdag 25 no vember om negen uur 's morgens in het gebouw van de Surinaamse Staten in Paramaribo. Rond het middernachtelijk uur (ne gen uur daarvoor) is er een vlaggenceremonie in het stadion; na het spelen van het Wilhelmus wordt de Ne derlandse vlag gestreken (sommige Surinamers zeg gen liever: neergehaald) en de nieuwe Surinaamse vlag (het ontwerp, waarschijnlijk een gele, een groene en een rode baan, moet nog worden' goedgekeurd) gaat dan om hoog, onder aanzwellend tromgeroffel, voortgebracht door typisch Surinaamse slaginstrumenten. Met het spelen van het Surinaamse volkslied zal deze plechtig heid eindigen. Speciaal genodigden Het staatsbanket op 24 no vember en het staatsbal op 25 november mogen in te genstelling tot de plechtig heid in het stadion (slechts 16.000 plaatsen) niet bijge woond worden door 'gewone' Surinamers, Slechts speciaal genodigden hebben de 'eer' om deze feestelijkheden bij te wonen. De plaatsen voor deze feestelijkheden zijn vooral gereserveerd voor de naar verwachting tweehon derd buitenlandse genodig den en de driehonderd met uiterste zorg uitgekozen Su rinaamse gasten, Premier Arron heeft premier Den Uyl schriftelijk uitge nodigd om met een delega tie van ministers naar de onafhankelijkheidsfeesten te komen. Ook zouden leden van het koninklijk huis (in ieder geval niet koningin Juliana) de feestelijkheden bijwonen. Verwacht wordt in Suriname dat prinses Be atrix en prins Claus hun komst aankondigen, Naar 35 landen en vijftien internati onale organisaties zijn uit nodigingen gestuurd (alle EEG-landen, Surinames buurlanden, naties met egn consulaire vestiging in Su riname en enige staten waarmee Suriname econo mische betrekkingen onder houdt). Wil I Cij ^1 o Amsterdam nog 7520 kilometer staat te lezen op een kruising vlakbij het Surinaamse vliegveld Zanderij. Of veel Surinamers na het uitroepen van de onafhan kelijkheid nog gebruik zullen maken van deze (nu nog drukbezochte) afslag is de vraag. Kolonel Kolonel Hefford, de gepensio neerde Brit die al zoveel ontwikkelingslanden hielp bij hun onafhankelijkheids feesten is niet zo gelukkig met de houding van de Su rinamers. Volgens welinge lichte bronnen verwijt hij de regering dat zij teveel plannen tegenhoudt om be- zulniglngsredenen. De Surinaamse regering wenst een 'sobere' viering. Toch worden enkele miljoe nen uitgegeven, waarvan naar verwacht de Surinaam se bevolking niet véél terug_ zal zien. Het organisatiebureau (offi ciële naam COC) is opge dragen niets los te laten over de komende gebeurte nissen, zolang de politieke situatie niet verbeterd is. Door de vertragingen heeft het organisatiebureau al aan particuliere verenigingen gevraagd te helpen bij het organiseren van de feeste lijkheden. De samenwerking is echter niet zo goed. Kolo nel Hefford. met ervaring in het organiseren van onaf hankelijkheidsfeesten in Ni geria. Sierra Leone, Tanza nia, Jamaica, Malta, Guya na, Barbados en Mauritius, is zeer ontevreden. De zichtbare veranderingen in Paramaribo zijn de nieu we verflaagjes die sommige gebouwen op hun versleten buitenkant kregen en het zogenaamde onafhankelijk heidshotel (honderd ka mers) aan de Surinamerl- vier. Toch blijft er hoop dat alles rond komt tegen de 25ste november, ondanks alle pes simistische geluiden. Beslis singen op het laatste mo ment worden wel meer ge nomen in Suriname. Een deel der studenten (onder meer de Unie van Studenten te Nijmegen) en van de ambtenaren (met name de Abva-Nijmegen) is verontrust over de nota van het bestuur, dievolgens hen een stap terug betekent. Voor de studenten die de aula bezet hebben komt daar nog bij dat zij in een paar actuele kwesties (de opvolging van de hoogleraren Van den Doel en Hoogerwerf bij politiecologie en de benoeming van een hoogleraar in de filosofie) duidelijke voorkeur hebben voor een linkse kandidaat. Zij menen dat dit van hogerhand wordt tegengewerkt. Het college van bestuur heeft de enig overgebleven hoogleraar in de politicologie, prof. Tudyka, uit de benoemingscommissie gewipt om dat hij teveel bij de strijd betrok ken was. Prof. Udyka, die hiertegen in beroep gaat, staat als marxist bekend. Bij filosofie bestaat al sinds 1971 eèn vakature en juist deze week is de benoemingscom missie ontbonden: omdat men het niet eens kon worden. Volgens de bezetters is ook dat een gevolg van tegenwerking die een marxistische kandidaat ondervindt. 'Ik ben in een goeie bui om naar school te gaan. 5374.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3