Is moratorium ook een politiek model? r\ u Zuidafrikaanse brief over steun aan racismefonds fllsllla Gratis reizen naar Zuid- Afrika voor kerkleiders Antwoord aan ds. Bouma Aller ogen zijn gericht op Kenia IV Jehova's getuigen ontvluchten Malawi Staatssecretaris Meiier deelt vrees prof. K. Runia niet Russische spreker op ICCC-toogdag i Nieuwe boa ïfa VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 KERK door Aldert Schipper Sinds de wereldconferentie voor zending en evangelisatie die eind 1972, begin 1973 in Bangkok werd gehouden staat de oecumenische lectuur bol en styf van het woordje moratorium. Hiermee be doelt men dat voor een bepaalde tjjd de stroom van mensen en geld van de rijke kerken in het (Vesten naar de arme jonge kerken wordt stilgezet. Het gaat niet om het einde van de zending, maar /erbetering van de zending. De Philippijnse theoloog Emerito Nac- pil zegt: 'De beste zendingsdienst. die een zendingsarbeider onder het huidi ge systeem aan Azië kan bewflzen, is naar huis gaan. En de meest vrije, van levenskracht en moed getuigende daad die de jonge kerken vandaag kunnen stelen is een eind te maken aan het onder het huidige systeem vragen om zendingsarbeiders'. Wij ha len deze woorden aan uit een keuze uit opvattingen over het moratorium, die gedaan is door ds. E. J. van der Veen en dr. H. Koetsier en die Is af gedrukt in het laatste nummer van Aler Wegen, het blad van de Neder landse Zendingsraad. Wanneer volgende maand de duizen den in Nairobi bijeen zullen zijn om de assemblee van de wereldraad van ker ken te houden, zal zonder enige twijfel eveneen het model van het morato rium niet van de lucht ztjn. Volgende stap In Nairobi zetelt dominee John Gatu, die heel wat nijdige reacties uit de eigen Afrikaanse kerken, maar boven al uit de westerse zendingsgenoot schappen heeft uitgelokt met zijn slag zin: Zendingsarbeiders ga naar huis. In Target, de Oost-Afrikaanse colega van Trouw schreef Gatu: 'Wij kunnen de kerken in Afrika niet bouwen op de aalmoezen van over zeese kerken, zo min als wij de zaak van het Koninkrijk dienen door alle bisschoppen, algemene secretarissen, moderatoren, presidenten en super intendenten tot bekwame en enthou siaste bedelaars te maken doordat zij altqd weer komen met hetzelfde liedje over de armoede van de kerken in de Derde Wereld. Wat nodig is is toewijding en de vast beraden beslissing om in geloof verder te gaan. Want Afrika heeft geld en mensen; en totdat wij de twee broden en vijf vissen tevoorschijn gebracht hebben blijft onze Heer zeggen: 'Geeft gij hen te eten'.' 'Ik begon met te zeggen', gaat Gatu verder, 'dat de zendingsarbeiders voor een periode van tenminste vijf Jaar dienen te worden teruggetrokken uit de Derde Wereld. Ik wil verder gaan en zonder meer verklaren dat zen dingsarbeiders dienen te worden terug getrokken. De reden daarvoor is, dat wij God de Heilige Geest moeten toe staan onze volgende stap te bepalen zonder Hem een tijdschema voor te schrijven. Wie weet wat wij na die periode nodig zullen hebben?' Gatu pleit dus voor vrijheid voor de Heilige Geest. De Zuidamerikaanse theoloog dr. José Miguez Bonino ver taalt dit in wereldse termen van be vrijding. 'Voor ons is het belangrijkste niet of wQ samen met dan wel zonder de Amerikanen zullen strijden', zegt Miguez Bonino. 'Het belangrijkste is of wij ja dan nee zullen strijden voor de bevrijding van onze mensen, per soonlijk en in de politieke sfeer. Als de Amerikaanse kerken bereid zijn in die strijd zich bij ons te voegen dan zijn zij welkom. Wij zullen dan samen met hen werken, samen met hen na denken, samen met hen plannen op zetten, hun zendingsarbeiders ontvan gen en samen met hen in vrijheid hun middelen als onze eigen middelen ge bruiken.' Miguez Bonino wil onderscheid maken tussen zendelingen die wel en zende lingen die niet meedoen aan de bevrij ding van de mensen in Latijns Ame rika. De bevryding van de mensen, dat is wat de kerk in dat werelddeel meent te verstaan als zq naar Jezus luistert Zendelingen moeten die roep stem ook horen of anders thuis blij ven, zegt Miguez Bonino. On-bevrijd Hij raakt hier naar onze mening een punt dat er heel erg toe doet. Miguez Bonino laat zendingswerk terugslaan op de kerk die de zendeling er op uitstuurt. De mensen in de kerken in de Derde Wereld vinden van ons dat wij niet zo erg bevrijd zijn. Ze horen weinig van de maatschappijcritische geluiden, die er binnen onze kerken zijn. Wat hun in het oog springt is een Nederlandse kerkleider, die zenuw achtig wordt, wanneer de maatschap- UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Zionisme (1) 'Dat het zionisme geen racisme ls, maar veeleer een antwoord op racis me, hoeft voor Europa nauwelijks uitgelegd te worden, schrift Trouw in het hoofdartikel van 20 oktober. Erg jammer, vind ik, dat deze uitlegging ons op deze ma nier onthouden wordt. Voor de toe komst had ik dat maar liever zwart op wit willen hebben. Het lijkt me namelijk niet ondenkbaar dat onze officiële Israël-politiek ooit eens de neiging zal hebben om 'genuanceerd' te worden. Bijvoorbeeld wanneer daar het Likoed-blok aan het bewind komt. (Je weet het maar nooit in een democratie.) Sliedrecht J. H. Bade Zionisme (2) Het zionisme is in wezen een van de meest constructieve nationale be wegingen in de wereldgeschiedenis en wilde oorspronkelijk in vrede le ven met alle volken van het Midden- Oosten. Het zionisme streed voor het recht op onafhankelijkheid en zelf ontplooiing van een historische ge meenschap in het land van her komst. Het zionisme nam de verant woording op zich van de vertrapte, half uitgeroeide en ontheemde jo den. Elke vorm van discriminatie of racisme is in strijd met de zio- Onze adressen: AMSTERDAM Nieuwe Zijds Voorburgwal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. dr. U. H. Kollaard DEN HAAG De verzending van brieven en pakjes naar Canada is op geschort. Dat is gebeurd omdat het postpersoneel ln Canada staakt. Het publiek wordt aangeraden voor lopig geen post voor Canada te bezor gen. aldus een mededeling van de PTT gisteren. Vertaling nistische gedachte en de mening van een kleine groep Israëliërs is niet relevant aan de instandhouding van de palestijnse kwestie door de Israëlische maatschappij, dat is ook een onwaarheid. De doorsnee Israë lische burger heeft ondanks de con stante terreuracties van de Pelestij- nen geen vanzelfsprekende noch ge programmeerde haat tegen de Ara bieren. Rotterdam F. Pauw Zionisme (3) Wat is, als je gestolen hebt, de bes te manier om aan de aandacht van de politie te ontsnappen? Dat is een oude truc: de straat oprennen en heel hard 'houd de dief gaan schreeuwen. Dan holt al gauw ieder een. de agent incluis, achter de ver keerde aan, terwijl de echte dief er tussenuit knijpt. Dit is precies wat de Arabieren doen in hun aktie tegen Israël en het zio nisme. dat volgens hen 'racistisch' is. Laten we eens kijken naar de wijze waarop de Egyptische solda ten werden voorbereid op de oorlog van okt. '73. Ze kregen o.a. het vol gende te horen De mensheid heeft nooit eerder en zal nooit later een beestachtiger vijand hebben dan de joden. Zij kunnen alleen vernietigen, samen spannen. valstrikken leggen en verontrusting zaaien. Reeds in de moederschoot hebben zij de laag ste vorm van karakter ontvangen en vererven dit van generatie tot generatie. Zij hebben zich over de wereld verspreid om de mensheid te kunnen vernietigen. Zij sloten zich bij de samenzwering tegen Jezus aan om hem te kunnen do den. Goebbels zou het niet hebben verbe terd. De Arabieren, die geen moeite sparen om het zionisme zwart te maken, blijken zelf schuldig te zijn aan racistische praktijken. Wat volgt hieruit? Allereerst dit: Geen land dat prijs stelt op zelfrespekt en morele integriteit kan langer meewerken aan een VN. die zich voor het karretje van het Arabisch racisme laat spannen. Ten tweede: het wordt tijd, dat de wereldraad van kerken de bestrijding van dit Arabisch racisme zonder uitstel in haar programma ter bestrijding van racisme opneemt. Amstelveen pij-critische mannen een karakteris tiek stuk westerse maatschappy als de Amro-bank aanvallen. Dat soort dingen springen bq Miguez Bonino in het oog en hq denkt dan: een kerk, die met hart en ziel deel uitmaakt van een maatschappij, die leeft op de zak van de arme, zo'n kerk staat in Latqns Amerika de verbreiding van het evan gelie in de weg. Zo'n kerk kan geen zending bedrijven. Gevreesd moet worden dat Miguez Bonino geiyk heeft en in Nairobi zal deze vraag de Westerse vertegenwoor digers wel herhaaldelijk gesteld wor den: hoe zijn julie bezig je in het Westen te bevrijden? Zending is verkondiging van de bood schap van bevrijding. Toegegeven: hiermee is nog niet zo heel veel ge zegd. Maar wanneer de mensen in de derde wereld ons zo on-bevrijd vinden dat een efficiënte zending en missie gehinderd of zelfs verhinderd wordt, dan wordt het tijd dat de mensen in Oegstgeest, aan de Prins Hendriklaan in Amsterdam en in Baarn (of ls dat inmiddels al Leusden?) hun blik maar eens naar Nederland richten en zich afvragen wat zy in ons land kunnen doen aan de bevrijding. En dan nog wat. De zending hoeft zich dan niet te beperken tot een geeste lijke bevryding. Dat weet de zending heel goed. Dat heeft de zending ge toond in de tijd van de dékolonisatie. Een man als professor Verkuyl heeft aan Indonesië en aan ons land een grote dienst bewezen, door ons te la ten inzien dat er zoiets was als recht van Indië op een eigen identiteit en zelfstandigheid. En Verkuyl stond niet (geheel) alleen. Men kan rustig zeg gen dat 'de zending' al heel snel ons de ogen opende voor het gerechtvaar digde streven naar politieke zelfstan digheid. Moratorium zou wel eens een weg kunnen vrijmaken naar een eigen technologie in de ontwikkelingslanden. FRANKFURT Aan verscheidene vooraanstaande kerkelijke per sonen in West-Duitsland zijn door de Zuidafrikaanse ambassade in dat land kosteloos reizen naar Zuid-Afrika aangeboden met het doel deze persoonlijkheden over te halen tot steun aan de officiële poli tiek van Pretoria. Dit blijkt uit een artikel in het Westduitse Allge- meines Sontagsblad Christ und Welt. Het blad noemt de reis van dr. Jürgen H. Winterhager, professor aan de ker- keiyke hogeschool in Berlqn, die hq deze zomer met achttien studenten naar Zuid-Afrika maakte. Ook meldt het blad dat de Westduitse kerkelijke superintendent Reinhold George in september met drie begeleiders een reis naar Zuid-Afrika maakte. De Zuidafrikaanse ambassade pleitte by haar regering in Pretoria dat zij de vliegtickets voor de reis van prof. Winterhager en zijn studenten zou bekostigen, omdat de professor er 'graag toe wil bydragen om jonge veel belovende theologen, die naar zijn oor deel in de toekomst een belangrijke rol In de evangelische kerk zullen spelen, tot ons standpunt over te halen'. Winterhager ontkent nu dat hij ooit zoiets heeft gezegd of gedacht. Hy verzekert dat dit verraad aan de evan gelische kerk zou betekenen. Toen hy van zqn reis terugkeerde, zei hij overi gens wel in een interview: 'Van enige officiële discriminatie van een mens op grond van zyn ras heb ik niets gemerkt.' De tickets van Reinhold George zyn door de Zuidafrikanen betaald. Hij heeft zyn reis gemaakt in vacantietijd. Zijn superieuren waren, van de reis op de hoogte. De kringvergadering van de evange lische kerk in Neuköln, West-Berlijn, heeft de leiding van de kerk gevraagd zich over dit soort reizen uit te spre ken. De Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging Afrikaans Nationaal Congres (ANC) neemt de reizen van kerkeiyke hoog waardigheidsbekleders naar Zuid-Afri ka hoog op. Het ANC noemt de ker keiyke bezoekers 'spionnen en agenten van het Zuidafrikaanse bewind' en het eist dat deze mensen uit hun kerke- lqke ambt worden gezet. Als dat niet gebeurt weigert' het ANC verdere sa menwerking met de evangelische kerk. LUSAKA De laatste weken zijn meer dan duizend Jehova's getuigen uit Malawi naar het buurland Zam bia gevlucht. Deze vluchtelingen stroom is reeds de tweede. In 1972 kwamen zestienduizend tot negen tienduizend Jehova's getuigen uit Malawi Zambia binnen. Hun organisatie, het Wachttorenge nootschap, is in 1967 in Malawi ver boden verklaard. De regering van Zambia heeft contact opgenomen met het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties met het verzoek wegen te vin den, om deze nieuwe stroom vluch telingen in andere landen onder te brengen. Van een .verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Meijer (CRM) deelt niet de vrees van prof. dr. K. Runia, dat de overheid via subsidies bezig is de confessionele Jeugdorganisaties door middel van voorwaarden te dwingen in de richting te gaan van het tlgemeen jeugdwerk en daarbij prioriteiten van het kabinet over te nemen. Dit blijkt uit antwoord van de staatssecretaris op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Lei- jenhorst en Van der Mei (beiden CHU). Prof. Runda uitte zijn vrees in een artikel, geplaatst in het 'Centraal weekblad'. De bewindsman deelt mee, dat het Landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk, de Hervormde Jeugdraad, het Christelijk Jongeren Verbond en de Christelijke Jeug draad deze zomer in een tweetal gesprekken vroeg of zij een bijdra ge zouden kunnen leveren aan het beleid inzake het inhalen van ach terstanden, welk beleid staatssecre taris Meijer voorstaat. PRETORIA De katholieke bis schoppen van Zuid-Afrika hebben besloten hun kantoor van.de blanke buurten van Pretoria te verplaatsen naar een negerwijk. Zij hebben dit onder meer besloten omdat de werk omstandigheden van de negers in de blanke wijken vernederend zijn. Het ligt voor de hand dat de kerken op zoek gaan naar een vertaling naar de politiek van het theologische model van het moratorium. Zou er zoiets bestaan als een bezinningspauze in de economische expansie van het Westen in de Derde Wereld? Ligt er mogelijk een terugtrekking, een globale des investering in het verschiet? De Azia tische raad van kerken zegt in een verklaring: 'Zou het moratorium de westerse kerken de vrijheid verlenen om nieuwe functies en nieuwe prio riteiten voor de zending te aanvaar den? Zou het een Westerse kerk be vrijden tot het verstaan van zijn zen ding onder zyn uitgebuite buitenlandse werknemers en zijn etnische minder heidsgroepen, of zijn zending ten aan zien van de zetels van de wereldmacht, ten gunste van een meer rechtvaardige economische wereldorde, of op het ter rein van een evangelisatie, die zó om mensen geeft, dat mensen die het spoor kwyt zqn Hem kunnen vinden, die de weg is?' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een van de sprekers op de jaarlqkse 'reformatorische ge tuigenisdag', die de internationale raad van christelijke kerken (ICCC) mor gen in Hilversum belegt, is de 33- jarige Russische evangelist Hermann Hartfeld. Hartfeld zal spreken over zijn erva ringen in het illegale kerkewerk en jeugdwerk in Siberië, bij de onafhan- lcelqke baptisten. Nadat hq zelf meer dan zes en een half jaar in gevange nissen en werkkampen had doorge bracht. werkt hy sinds vorig jaar in West-Duitsland. Het programma van deze ICCC-toog- dag is gewijd aan de vraag 'Hoe ver wachten wq Jezus' wederkomst?' Daarover zullen spreken ds. P. P. J. Monster uit Hierden en ds. P. J. Mie- tes uit Zeist. Verder spreekt ds. J. C. Maris uit De Bilt over 'Nairobi en daarna'. Ds. J. H. Velema uit Nun- speet verzorgt de opening. De toogdag wordt gehouden in de Expohal in Hil versum. Van ojize redactie PRETORIA De directeur voor oecumenische aangelegen heden van de Nederduitse gere formeerde kerk in Zuid-Afrika, dr. F. E. O'Brien Geldenhuys heeft de gereformeerdde kerken in Nederland een brief gezonden, waarin hij hun steun aan het fonds tot bestrijding van het ra cisme (PCR) aanvalt. Een uit treksel uit de brief verscheen in het oktober-nummer van Die Voorligter, het gemeenteblad van de Nederduitse gereformeer de kerk. In zijn brief raakt O'Brien Geldenhuys naast de kwestie van steun aan het PCR oo'k het thema van de desinves tering en van de emigratie aan. De Zuidafrikaanse theoloog betuigt zijn instemming met de stelling dat het racisme bestreden moet worden als 'een roepende zonde'. De vraag is echter wat onder racisme verstaan moet worden, zegt dr. Geldenhuys. De term is voor de gereformeerde depu- taten niet duidelijk. De Zuidafrikaan meent dat de gereformeerden bevrij dingsbewegingen steunen, die geen ander doel hebben dan de bestaande orde omver te werpen en te vervangen door een ander -politiek systeem, dat evenmin ware vrijheid biedt aan de burgers. Geldenhuys vraagt de gereformeerde synode of het christelijk verantwoord is 'om u achter een programma te stellen, dat volgens de beschikbare gegevens gebruikt is en wordt om een campagne van terreur, intimidatie, zinneloze moord en nameloze ellende aan duizenden slachtoffers te bezor gen'. De Zuidafrikaan vraagt de synode of zy haar steun aan het programma tot bestrijding van het racisme opnieuw wil overwegen. Hij zegt dat hy het vx-eemd vindt dat de Nederlandse ge reformeerden hun oordeei baseren op gegevens uit Genève en niet aan de Nederduits gereformeerden om inlich tingen hebben gevraagd. Hq wqst er op dat de kei-ken en geesteiyke lei ders zich eensgezind te^en. de steun aan de bevrijdingsbewegingen hebben uitgesproken. Hij zegt dat zijn kerk met alle kracht werkt aan het bestrip den van onrecht en wreedheid in Zuid- Afrika. 'Onze taak wordt voortdurend bemoeilijkt door diegenen, die naar het schijnt niet willen dat de toestand in ons land verbetert'. Volgens Geldenhuys zijn de mogelijk heden voor een dialoog in Zuid-Afrika nog lang niet uitgeput. 'Wij mogen aannemen dat u als kerk liever by geweldloze pogingen betrok ken zult zijn dan bij een andei-e weg?' vraagt hij. Desinvestering (het terugtrekken van investeringen uit Zuid-Afrika) zou vol gens Geldenhuys een oorlogspsychose onder de blanken scheppen, die het ontwikkelingsproces van de zwarten zou vertragen. Hy zegt dat de zwarte lonen steeds sneller stijgen, dat er steeds meer geiyke lonen voor gelijk werd wordt betaald, dat steeds meer banen voor zwarte ax-beidskrachten worden opengesteld en dat er een groeiend aantal zwarte ondefhemers komt. Geldenhuys wijst op de moge lijkheid voor zwarten om in de thuis landen aan democratische verkiezin gen mee te doen en dat er een podium ontstaat voor zwarte leiders in de thuislanden. Geldenhuys pleit voor investeringen in thuislanden. Hierby kunnen, zo zegt hij, kerken en buitenlandse onderne mingen een rol spelen. Hij zegt dat zijn pleidooi voor de thuis- landpolitiek niet impliceert dat de lo nen niet meer kunnen verbeteren of dat hij de trekarbeid goedpraat. 'Na uw positieve aanbeveling over in vesteringen was het voor ons een te leurstelling en schok, dat u in verband met emigratie naar Zuid-Afrika be sloten hebt deze in de huidige situatie te ontraden', zegt Geldenhuys. Hij be- ■grypt niet hoe de gereformeerde sy node tot dit oordeel is gekomen, omdat 'wij van geen enkel geval weten, waar een immigrant het werk ontnomen heeft aan een zwarte. Integendeel is het onze ervaring dat elke Nederlandse immigrant heel spoedig werkgelegen heid schept voor grote aantallen zwar te arbeiders'. De gereformeerde steun aan het PCR komt op 19 november in de gerefor meerde synode aan fle orde. (ADVERTENTIE) Met een welhaast nucleair verbaal geweld, grof en insinuerend, heeft Ds. Bouma gemeend vanuit zyn cre do's mijn artikel 'Kernenergie en sa menleving', verschenen in Tr/Kwvan 18 oktober jJ., te moeten beant woorden. Zonder ook maar één van de 'kleine dertig denkfouten, kronkelredenerin gen, inconsequenties en kortzichtig heden' (ontdekt na een zorgvuldige tekstanalyse» toe te lichten, wordt op de wijze, onzorgvuldig-te-werk- gaande theologen eigen, een consta tering tot 'triomfantelijke belijde nis, c.q. hooggestemde credo' verhe ven, waarbij dan, o wonder, mijn 'verward en misleidend verhaal' met behulp van deze 'leeswijzer' 'een glashelder stuk proza' wordt. En passant wordt dan nog een kwaad aardige link gelegd tussen mijn con statering en een democratische be sluitvorming, waarbij ter staving de industriële/commerciële dictatuur er bij gesleept wordt. Ik dacht dat ik over de heerschappij van het econo misch moment en het profijtbegin sel ook enige, bepaald niet zachtzin nige, opmerkingen heb ten beste ge geven. Maar genoeg hierover. Vanwege het belang van een goede voorlichting heb ik in mijn verhaal het betoog van Ds. Bouma op de voet gevolgd en zo systematisch mo gelijk van kanttekeningen en tegen argumenten voorzien, gericht op de werkelijke (zoals ik die zie) priori teiten van de samenleving, zonder overigens zijn argumenten belache lijk te maken. Daarom betreur ik het, dat hij op geen enkel argument mijnerzijds is ingegaan: een erg zwakke houding, ook al zijn dan in zijn ogen mijn argumenten 'ver ward, misleidend en uiterst zwak'. Het enige, dat ik uit het antwoord van Ds. Bouma heb begrepen, is, dat een zinnige discussie met hem on mogelijk is. Tenslotte: de opmerkingen over de Industriële Raad voor de Kernener gie, n.b. het belangrijkste adviesor gaan voor de Regering, vind ik van uit het oogpunt van een democrati sche besluitvoering belangwekkend. Hoe uit deze constellatie een steek houdend argument tégen de nucleai re energieopwekking kan worden gedestilleerd zal voor mij wel voor altijd verborgen blijven. E. Barendrecht De repliek van ds. Bouma stond in onze krant van 22 oktober (red.) Q^[] Aktueel boekennieuws van KOK KAMPEN Dr A.H. van den Heuvel e.a. EENHEID DOOR BEVRIJDING 112 blz., f9.90 Nairobi 1975. De zes secties waarin het thema van de Vijfde Assemblee van de Wereldraad van Kerken, die binnenkort begint, onderverdeeld is worden in deze bundel behandeld door: Prof. Or. H.A.M. Fio- let, Prof. Dr. J. Verkuyl, Drs. T.M. Gilhuis, Drs. J.J. ter Laak en Dr. H.M. de Lange.Aan hun bij dragen gaat een heldere inleiding, geschreven door Dr. A.H. van den Heuvel, vooraf. Voor gespreks- kringen en allen die ziel* betrokken voelen bij wat straks in Nairobi gebeurd biedt deze bundel belangrijk materiaa?. belangrijk materiaal. Dr. C. Klapwijk VREUGDE EN LIJDEN 116 blz.. f 13 50 Het christendom heeft al de eeuwen door het kruis gepredikt en in de navolging het kruisdragen als een vanzelfsprekende zaak ervaren. Er zijn verschillende vra gen: moet de christen een kruis dragen en hoort het lijden bij het christendom? Heeft het christendom dan inderdaad masochistische trekken, d.w.z. zoekt het in het lijden een vorm van bevrediging en moet de voorkeur voor het lijden gezien worden als een weg naar de vreugde? Op buitengewoon boeiende wijze is de auteur in dit boek met deze belangrijke vragen bezig. Jan van Lemmer DE INRICHTING Dagboek voor mijn dochtertje 162 blz.. f 17.25 Het ware en daardoor des Te aangrijpender verhaal van een mens die vanuit een huiveringwekkende leegte de weg terug heeft mogen vinden. Een in drukwekkend document dat de vaak stille nood weergeeft van onze medemensen die in 'de inrich ting' verblijven moeten. Tegelijk is dit boek een felle aanklacht tegen een maatschappij die zich nauwe- iijks bekommert om het lot van hen die daar ver pleegd worden. Een eerlijk boek dat niemand onge lezen mag laten, verkrijgbaar in de boekhandel. Wie is Hij? Het was een levendig gespj jz< gesprek tussen mensen di voor zich bijzonder gemotiv< JA ren om over het onderwerp <r ken. Het onderwerp was: wl zus? Hoe moeten wij over H 1 a ken? Er kwam van alles op d er bleef misschien nog veel i j] der de tafel. Was Hij de Z Jn God? En wat bedoel je mee wanneer je dat eens iikn woorden wilt zeggen dan h gezegd is, wanneer je je eei eis wilt laten oriënteren door i ]e Hem geschreven staat. Wat I g, het dat Hij zichzelf zo z<BrC; noemt en ook niet de me „a waarom komt die anden e 'Zoon des mensen' dan wei voor in zijn spreken? Al dit ,n waren in diskussie. Iedereen n een eigen invalshoek, zoals et heet. Iemand zei dat 't er t (fc zo toe deed hoe je Jezus zajw- maar luisterde en je door zl; osj den liet richten. En toen me n. ander weer op dat Hij toch g resseerd is naar de meningei j mensen over Hem. 't Was jn heel fijn dat iedereen zo o praten, zonder dat hij zijn e die angstige manier in toom i de te houden die ontstaatdd er ketterjagers in de buurt n toen viel het mij op dat Ifo aantal mensen heel erns s waren over de vraag 'wie is p dat ze van elkaar verschilde et kaar indringende vragen p i maar dat ze stuk voor sl ar huid en haar aan Hem ve en waren. Hij was om zo te zeg n; aller eten en drinken, hoe ze o' onder woorden brachten. Ijpei niet gezegd wil zijn dat dit t niet belangrijk is. gv ird op et NED. HERV. KERK Beroepen te Raalte: B. Strijen; Veenendaal: J. Smi versum; te Nieuw-Buinen: H. G. Oostinga te Lisse. Aangenomen naar Grl (Zld)B. W. de Wit, kand den. Afscheid op 26 oktober van veld: A. H. Laurentius wegi ritaat; van Utrecht (stadszei evangelisatiewerkzaamhedei Dronkers wegens emeritaa - Rotterdam (jeugdwerk)J| Blaauwendraad wegens be fulltime leraar ped. ac. Jan sau te Utrecht (tevens part' stand in het pastoraat in d< van Groenekan); van Ami P. F. Th. Aalders ber. te 'f land-Ankeveen; van Koog-Z P. Oussoren wegens benoen reausecretaris van de katl hogeschool te Utrecht en in daarmee eervol ontheven. Intrede te Den Bosch: H. hof uit Maarn; te Andel Vis uit Zijderveld. Emeritaat verleend (om heidsredenen) aan K. M. Maartensdijk (buiteng. wfes wording). EV. LUTH. KERK Afscheid van Rotterdam: J. ber. te Dordrecht en Gorinch GEREF. KERKEN Beroepen te Oosterhout: H beek te De Lier. Afscheid van B eetster zwaait hij als em. pred. hulpdienst 1 verricht: J. J. Oranje: van borg: J. G. Meynen ber. tef;, foort; van Roekan je: J. Maartensdijk die in dezelfd zal worden bevestigd als 1( in lang verband vormingv Beekbergen; van Amersfoort,;^ Horst die in dezelfde dienst den bevestigd als luchtmach lang verband vormings>n, Beekbergen. Intrede te Westervoort: di Droeendiik uit Wormer; te kand. D. Lof uit Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-N van Haaren te Amersfoort; delburg: A. Hoogerland te B dijke. lZi H ch al wc es du en ter DE GROTE WERELD EN D$ei NE ELIZABETH door 1 a Hoekmeijer. Zeer veel foto's auteur, 144 blz. Prijs: 14.1 Unieboek, Bussum. Natuurlijk is het geweldig] droom werkelijkheid wordt een reis om de wereld in ei jf' zeilschip kunt maken. Natu hetzeer aantrekkelijk, als ook nog eens uitstekende kunt maken, die na terugki an een uitgever tot een foto-bofui wat begeleidende tekst) bracht worden. Adriaan Hoekmeijer en zijl Margaretha hadden een dri 'I uitkwam. Zes jaar lang he op de wereldzeeën gevaren, ste jaren bovendien vergezi hun aan boord geboren do Katja Het relaas van de H jers, neergelegd in deze uitg e 1 Unieboek, is door de d" prachtige foto's interessai6 verslag van een reis vol avi1 zorgen en gevaren. Maar het blijft een beetje dat je voor de verwezenlijk een dergelijke wensdroom geluk zeker ook een we beurs nodig hebt. Het bezit schip als de Elizabeth, de goureuze verbouwing en daa zes jaar lange verblijf buit kosten vast een lieve duit. gi kei ve: SS fh ■o-U IN' IV

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2