Vereniging reformhuizen bestaat veertig jaar Koningin opent het Historisch Museum Afvoer water Veluwse campings kost 5 miljoen Negentiende Pax Christi voettocht Zestig jaar oud Fordje gevonden in Flevopolder Vooral laatste jaren grote bloei 'Volksverzekering van gezondheid een ongezond plan' Afschuw van Israëlcomité over resolutie Idealen meer waard dan winstcijfers Vakbonds- beraad over Belgische vervuilers Hoogtepunt van Amsterdams verjaardag Vragen over optreden Hoekse politieman Treinlocomotief bij Overveen ontspoord Actiecomité tegen bezuinigingen op technisch onderwijs Hashiesh gevonden op Liberiaans schip Milieudefensie erg tegen levering van kerncentrales BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een verslaggever LELYSTAD In een graanveld tussen Elburg en Lelystad is een zestig jaar oud fordje ontdekt. De auto ligt op één meter diepte ondersteboven in de modder. Het wrak zal gelicht worden door de afdeling bodemonderzoek van de rijksdienst IJsselmeerpolders. In dien de 'oldtimer' in goede con ditie blijkt te zijn, zal hij ten toongesteld worden, Het is mo gelijk dat de auto in de jaren twintig vanaf een schip in de toenmalige Zuiderzee gevallen is. Ook kan het fordje tijdens een strenge winter tijdens een tocht over het ijs naar Urk in een wak gereden zijn. Verzekeraars: Van een verslaggever BOEKELO Volgens het voorlopi ge oordeel van het particuliere ver zekeringsbedrijf zijn de plannen van het kabinet voor het indienen van een wetsontwerp voor een al gemene gezondheidsverzekering on gezond. Dit heeft mr. J. J. van Rijn, lid van de raad van bestuur van de Nederlandse unie van scha deverzekeraars op een bijeenkomst in Boekelo meegedeeld. Het particuliere verzekeringsbedrijf, waarom bet hier gaat. is verenigd in de federatie van onderlinge ver zekeringsmaatschappijen, de fede ratie van verenigingen voor 2ieken- huisverpleging en de Nederlandse vereniging van ongevallen en ziek teverzekeraars. Bij deze federatie is de helft van de niet-ziekenfonds verzekerden aangesloten. De heer Van Rijn (die sprak op een trainingscursus van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond) is lid geweest van de speciale SER- commissie ter voorbereiding van een advies over de meest wenselij ke structuur van de verzekeringen tegen kosten van geneeskundige verzorging. Hij vindt een volksver zekering gewenst, maar eerst zou er een wet gezondheidsvoorzieningen moeten komen omdat daarop de volksverzekering (die de financie ring regelt) kan inspelen. De heer Van Rijn herinnerde eraan dat in het gepubliceerde wetsontwerp de financiële paragraaf nog ontbrak. De Raad van State wacht daar nog steeds op, maar naar de heer Van Rijn ter ore gekomen was heeft het kabinet een door de staatssecreta rissen Hendriks en Mertens herzie ne financiële paragraaf opnieuw verworpen. Nu studeert het depar tement van minister Vorrink er weer op. Volgens de heer Van Rijn is het algemene vermoeden dat het wets ontwerp niet meer in deze kabi netsperiode door het parlement zal worden behandeld. AMSTERDAM Het Israël Comité Nederland heeft in telegrammen aan de Algemene Vergadering van de VN, de Nederlandse regering en de beide Kamers zijn afschuw uit gesproken over de resolutie, waarin het zionisme als een vorm van racis me en rassendiscriminatie wordt ge kenmerkt. Het comité beschouwt het zionisme juist als een duidelijke en wettige reactie op racisme en discriminatie. Wanneer, aldus het telegram, deze resolutie ook in de Algemene Ver gadering wordt aanvaard, schaart de VN zich in feite achter het anti zionisme, dat door het comité als een vorm van antisemitisme wordt beschouwd. Van een verslaggever DEN HAAG De vereniging van Nederlandse reformhuizen be staat veertig jaar. Morgen en overmorgen wordt dat gevierd. Momenteel zijn er in Nederland onge- veer honderd volledige reformwinkels. Het merendeel daarvan is bij de vereni ging aangesloten. Maar het gezelschap wisselt nogal eens. Er komen winkels bij, maar er gaan er ook af. Naast de volledige reformhuizen bestaan een duizendtal verkooppunten. Winkels dus die een 'reformhoek' hebben. De exploitanten van deze verkooppunten zijn lang niet allen lid van de vereni ging. Maar het komt wel vaak voor dat winkels met een verkooppunt uit groeien tot volledige reformhuizen. Als de exploitanten lid willen worden van de vereniging moeten ze een cursus van twintig lessen doornemen. Die les- sen zijn afkomstig uit Duitsland. Dit land is de bakermat van de reformhui zen. De vereniging vindt de bedrijven die Van een onzer verslaggevers APELDOORN Om een aantal kampeerterreinen op de Veluwe van hun vuile water af te helpen, zal er een bedrag van vijf en een half miljoen gulden nodig zijn. De Recreatiegemeenschap Veluwe heeft hiertoe bij het ministerie van economische zaken subsidiever zoeken ingediend. Het gaat om vijf campings langs het Veluwe randmeer in de gemeente Nun- speet, twee campings in Vierhouten en een aantal campings in de buurt van het dorp Wissel. Aan de minister is gevraagd 75 pro cent van de kosten voor zijn rekening te nemen, waarna de provincie Gel derland 15 procent zal betalen en de Recreatiegemeenschap zelf 10 pro cent. Met het verzoek i3 ingehaakt op een nieuwe regeling, die kort geleden door de staatssecretaris van economi sche zaken werd bekend gemaakt: •Richtlijnen subsidiëring toeristische infrastructuur 1975'. Deze regeling heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wil men hiermee een achterstand inhalen op het gebied van de infrastructurele voorzieningen bij recreatieprojecten (wegen, water-, gas- en elektravoorzieningen, riolering enz.). Daarnaast wil men er de werk gelegenheid mee bevorderen. Schalk 602 Met de regeling kan eindelijk een op lossing worden gevonden voor een aantal milieuhygiënische knelpunten, die in bepaalde gevallen al jaren be staan. Voor de afvoer van het vuile water wordt gedacht aan de aanslui ting op zuiveringsinstallaties en op de bouw van gemalem UTRECHT De confessionele vak bonden uit Nederland en België gaan na 15 november praten over de Belgische milieuvervuilers. Piet Spijkers, voorzitter van de Indus triebond NKV, klaagde over de ver vuiling vanuit België begin oktober tijdens een vergadering in Terneu- zen. Hij voorspelde een milieuramp voor België en Zeeuws-Vlaanderen als de Belgische regering niet in grijpt in het Antwerpse gebied en de Belgische kanaalzone. Spijkers verweet de Belgen dat zij hun wet geving ten aanzien van het milieu steeds soepeler maken. Hij noemde de 'onvriendelijke buren' van Zee land ook een bedreiging voor de werkgelegenheid. De klaagzang is ook ln België ge hoord. Het komende gesprek is daarvan het resultaat. alleen een reformhoek hebben e4 maar een noodoplossing. Reformartikelen zijn (zo luidt j de omschrijving van de verei produkten die naar aard, sameni en bewerking zo natuurlijk m zijn. Ze moeten, dus vervaardi zonder belangrijke chemische in en toevoegingen. Men denkt in 11 band onder meer aan kunst kleur en conserveringsmiddel! artikelen van de reformhuizen i g* dus door een hoog gehalte aan 1 rijke natuurlijke stoffen en do dere natuurlijke eigenschappei belang zijn voor een goede gezoet Artikelen Volgens de vereniging zijn in huizen onder meer te koop v< dige voedingsmiddelen, waaron t voorbeeld aardappelen die zonf" toevoeging van kunstmest zi bouwd. Zo ook groenten en fru Verder artikelen voor lichaai schoonheidsverzorging, natuur kundige produkten, boeken o\i meopathie, kruiden, voeding enjR enz. In aparte afdelingen verde levensmiddelen, zoals zoutarme kervrrje diëten. Overigens void dieetprodukten lang niet altijd- eisen die nakr het inzicht vani eniging van reformhuizen worden gesteld. De reformhuizen trekken vooral sen van allerlei min of meer richtingen, zoals rozekruisers, de-dag-adventisten, jehova's g enz. Ook vegetariërs zijn vaak p wezen op de reformhuizen. De vereniging, die spoedig n: richting het eigen verenigii VNR creëerde, heeft in 1952 eg bedrijf opgericht voor invoer, tie en distributie van reformat Ideaal voorop Ideaal voorop De vereniging komt liever n omzetcijfers op tafel. De omzi bij haar op de tweede plaa ideaal gaat voorop. Terwille ideaal moet de reformwinkelii bare voorraden aanhouden vi dukten die veelal een lage om heid hebben- De centrale inkc nisatie is sedert 1962 gevestigd Daar wil men zo is althans 1 ook een model-reformhuis i voor leer- en propagandadoe Maar wanneer dat kan wordl wezenlijkt is nog niet duidelijk.1 grote financiële problemen dj overwonnen moeten worden. B: levensmiddelenbranche in N vormen de reformhuizen natuu erg klein groepje, en dat zal n wprden. Overigens gewaagt r een grote opbloei in de laatste, jaar. Vooral veel jonge mens den de laatste tijd hun weg! reformhuizen. En dat acht r verheugend verschijnsel. ln De revival van 't pal De trend, om bij elke gelegenheid te verschijnen in onge dwongen vrijetijds- kleding, neemt af. Een man mag nu wee lopen in een pak. Een goed, slank pak wel te verstaan. En voor wie nog een stapje verder wil gaa ook het vest is er we in volle glorie. Hier twee voorbeelden: Links: Zwart pak van 55°/i> Diolen/45% wol. Sjie doorgestikt Let op <t_ klepzakken. Rugsplil Broek met riem. 29l Rechts: Driedelig pak van Pd ester/wol. Klepzakkl en modieus opgesna revers. Rugsplit. In zwart, raf of grijs. 350.- VRIJDAG 24 OKTOBER 19T5 AMSTERDAM Maandagmorgen zal koningin Juliana met het opensluiten van de toegangsdeur het nieuwe Historische Museum van de hoofdstad officieel in gebruik stellen. Dat gebeurt op de dag, die als de zevenhonderdste verjaardag van de stad wordt aangemerkt, maar in eerste instantie verwijst naar de vrijdom van tolrechten in 1275. De vorstin wordt op deze gedenk dag ontvangen in de Nieuwe Zijds Kapel aan het Rokin, waar zij met de genodigden bijeenkomt, die na het aanhoren van toespraken het museum, via de ingang Kalver- straat zullen binnengaan. Minister Van Doorn (CRM) burge meester Samkalden en dr. S. H. Levie, directeur van de Amsterdam se Gemeente Musea, zullen in de kapel de betekenis van deze aan winst voor de jubilerende stad in redevoeringen belichten. De restauratie van het vervallen complex, het voormalige burger weeshuis heeft ruim 10 jaar gevergd en heeft ongeveer veertig miljoen gulden gekost. Het Amsterdamse architectenbureau Van Kasteel- Schippérs heeft met de uiterst fijn zinnige restauratie een topprestatie geleverd. De inrichting van het museumcomplex - 20 zalen - toont vrijwel alle technische snufjes, die een groot, modem museum behoe- ROTTERDAM Het PvdA-ge meenteraadslid J. C. Rotmeijer heeft het college van b. en w. in Rotterdam gevraagd een onderzoek ln te stellen naar het optreden van een politiefunctionaris ln de nacht van donderdag 2 op vrijdag 3 okto ber in Hoek van Holland. De be trokken politieman zou. nadat ie- mand hem een inbraak had gemeld, gezegd hebben 'Moet ik soms achter de boeven aan?' Eraan toevoegend dat het politiebureau niet onbe heerd mag worden achtergelaten. De 'boeven', die in de nacht aan het inbreken waren in een mobiele consumptiegelegenheid, konden on gestoord hun gang gaan. pe heer Rotmeijer wil weten of de politieman overeenkomstig zijn in structies heeft gehandeld. Als dat zo is. acht het gemeenteraadslid het raadzaam, dat het politie-apparaat in Hoek van Holland wordt ver sterkt. ven. Een groot deel van de histori sche rijkdom van de stad schil derijen. gebruiksvoorwerpen, (teke ningen. atlassen, kaarten, curiosa, harnassen) enz. is tesaamgebrac'nt waardoor een verbluffend beeld is ontstaan van Amsterdams verleden. Opgravingen Wethouder Treumann (kunstzaken) deelde mee, dat voorwerpen, die tijdens graafwerkzaamheden voor de metro, evenzeer tot de aanwin sten behoren. Hij verwacht, dat de werkzaamheden in het Nieuw- marktgebied - een zeer oud deel van de stad - tal van nieuwe vond sten zullen opleveren. Het gemeen tebestuur heeft, in dit verband spe ciale maatregelen getroffen. Zo zal al de te verwijderen bagger met zorg worden gezeefd. De historische grond achter de Kal- verstraat. nabij het Begijnhof, krijgt zijn derde vestiging sinds de 15de eeuw. Op het eind van de middeleeuwen stond hier het kloos ter. gewijd aan Sint Lucia. Na de Alteratie werd het complex een op vangcentrum voor wezen en oude mannen. Geleidelijk aan werden de gebouwen als uitsluitend kinderhuis ingericht. De weeskinderen waren door de eeuwen heen een karakte ristieke verschijning - in hun rood zwarte dracht, de stadskleuren - ln Amsterdam. Jan van Speyk was er wees. In 1960 verlieten de wezen deze behuizeng, toen een nieuw ge- OVER VEEN Bij Overveen is gis termorgen de locomotief van de intercity trein Zandvoort-Heerlen met één as ontspoord. De rijtuigen van de trein werden met een ande re locomotief naar Zandvoort te ruggesleept. Het treinverkeer on dervond er weinig hinder; het werd over één spoor geleid. Een paar uur lang reden de sneltreinen Heerlen- Zandvoort maar tot Amsterdam: tussen Amsterdam en Zandvoort werd een pendeldienst onderhou den. Er ontstond daardoor een ge ringe vertraging. meentelijk jeugdcentrum aan de Amstelveense weg tot stand was gekomen. Het grote pand tussen Sint Luciënsteeg. Nieuwe Zijds en Kalverstraat werd bestemd als Mu seum. Een jarenlange grootscheepse restauratie, waarbij zoveel mogelijk recht werd gedaan aan het verle den, kwam tot stand. Er is thans een bijzonder fraai museumcom plex verrezen, dat zich'nationaal en internationaal een reputatie zal verwerven. Van een verslaggever UTRECHT Vier organisaties op het gebied van het middelbaar technisch onderwijs hebben een ac tiecomité opgericht om invoering van de bezuinigende overheids maatregelen die vooral het onder wijs en het middelbaar nautisch onderwijs zullen treffen te voorko men. Voorzitter van het comité is ir. P. van Rijn, voorzitter van de vereniging van middelbare techni sche scholen. De organisatie zegt dat de positie van de middelbare technische scholen en de middelba re scholen voor scheepswerktuig kundigen door de voorgestelde maatregelen fundamenteel wordt aangetast. Door het voeren van actie wil het comité de minister en beleidsbepa lende instanties duidelijk maken, dat het onaanvaardbaar is bestaan de en goed functionerende scholen, die in een duidelijke behoefte voor zien, af te breken. Het comité keert zich onder meer tegen vermindering van het aantal lesuren van 32 naar 30 en een verhoging van de gemiddelde klas sebezetting van achttien naar twin tig leerlingen in het middelbaar technisch onderwijs en van zestien naar twintig in het middelbaar on derwijs voor scheepswertuigbouw- kundigen. Het comité wijst erop, dat vier Jaar geleden het aantal lesuren reeds werd teruggebracht van 34 naar 32. ROTTERDAM Personeel van de douane in Rotterdam heeft aan boord van het Liberiaanse schip 'Albarat' een hoeveelheid hashiesh met een gewicht van 8 kg aange troffen. Tijdens een onderzoek vonden de douanemannen in een opslagruimte een zak met zaagsel. Hierin zaten 33 plakken hashiesh. Een speur tocht naar de eigenaar leverde niets op. AMSTERDAM De vereniging mi lieudefensie is verontrust over de mogelijke levering van kernreacto ren aan Zuid Afrika. In een verklaring zegt de vereni ging dat veel landen in de verkoop het béwijs zullen zien dat de Ne derlandse exportbelangen zwaarder wegen dan de veroordeling van de apartheidspolitiek. De vereniging meent dat een eventuele levering een logisch gevolg is van de Neder landse inspanningen om kerncen trales in eigen land te bouwen. De affaire sterkt de vereniging in de overtuiging dat energievoorziening met kernenergie een heilloze zaak is. De vereniging is van mening dat de overheid op deze weg terug moet komen. Duizenden jongeren trokken gisteren naar de Brabanthallen in Den Bosch, om vandaar te worden vervoerd naar dherse vertrekpunten voor de negentiende Pax Chriti Voettocht. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16