we werden wel (vat laat energiebewust AKZO ontsnapte op het nippertje aan een explosie Herrema Visuele manoeuvres bij Molly Bloom De kern van wijsheid, Japans ritueel toneel Harry van Kruiningen, Spinoza en Amsterdam Regering wil gesprek )p lange baan schuiven' Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. n jaar 2000 mag energieverbruik niet meer groeien taking van cursisten duurt voort Tien ton hoogst explosief mengsel Uitslag Prijsvraag 3 oktober 1975 Antwoorden Quiz-vragen opgave nr. 2: Seriös-bedrijf wordt mogelijk verplaatst Baader-Meinhof- proces wordt voortgezet Nederlandse toernee van Teatr Studio uit Warschau Indonesië oefent vluchtelingen voor strijd op Timor Nobelprijs letterkunde voor Eugenio Montale JDAG 24 OKTOBER 1975 TROUW/KWARTET PS9/RH11 an onze redacteur wetenschappen NSCHEDE 'Het moet mij van het hart dat we, vele energiedeskundigen incluis, ons wel wat laat gaan interesseren voor energie, althans in de mate waarin wij dat nu doen'. Dit zei minister fibbers gisteren, toen hij op de technische Hogeschool Twente het symposium 'energie nu en mor opende, dat georganiseerd was door de jubilerende vereniging van werktuigbouwkundige stu- enten. (ADVERTENTIE) 0 Vervolg van pag. 1 e oliecrisis', aldus minister Lub- >rs, 'hielp ons abrupt beseffen dat dagen van goedkope energie tot st verleden behoorden. En energie in zekere zin nog steeds goed- >p. Olieminister Yamani conclu- jerde onlangs dat hij in de indus- ielanden nog steeds evenveel even weinig moet r betalen ior een vat mineraalwater als wij zijn land voor een vat olie.' oofdthema van het symposium as niet of olie nu duur of goed- jop is, maar dat het over een jaar 25 merkbaar op begint te raken s se op dezelfde voet doorgaan. It dat vooruitzicht trok prof. dr. van Gooi de conclusie dat we in periode 1990-2000 de groei van et energieverbruik tot nul moeten 'an een onzer verslaggevers ITRECHT De cursisten van het centrum voor vakopleiding olwassenen (CW) in Utrecht, die sinds dinsdag staken, hebben esloten ook vandaag deze staking te laten voortduren. hebben teruggebracht. Alleen voor een stabiele situatie zijn namelijk behoorlijke lange termijn-plannen te maken. En maken we die niet, dan zullen we steeds hardere eco nomische en maatschappelijke klappen te verwerken krijgen van het soort dat we nu bij het onge controleerd stagneren van de pro- duktie meemaken. Als Deltaplan Energieplamniing is wat zijn om-' vang betreft goed te 'vergelijken met bijvoorbeeld het Deltaplan, meent prof. Van Gooi: het moet politieke wisselingen kunnen over leven, anders komt er weinig van terecht. Het vervelende is dat je zo'n plan eigenlijk alleen aanvaard krijgt vanuit een noodtoestand. 'Wat dat betreft zouden we de OPEC moeten vragen, de kraan nog eens goed dicht te draaien'. Prof. Van Gooi is voorzitter van de lan delijke bestuursgroep energieonder zoek, die in december zijn tweede rapport hoopt klaar te krijgn. In het scenario dat ze in Enschede voorlegden, wordt het energiever bruik duidelijk sterker beperkt dan in de ideeën die minister Lubbers Voedsel' in zijn energienota ontvouwde. Toch maakt kernenergie deel uit van het voorzieningenpakket. Prof. Van Gooi: 'Ik spreek mij niet uit voor of tegen, maar wie er zónder wil moet wei uitleggen waar hij de energie dan vandaan denkt te ha len of hoe hij nog sterker wil bereikt, toen Gallagher de politie aanbood zijn slachtoffer vrij te ge ven in ruil voor een vrije aftocht voor Marian Coyle. Coyle zelf zou zich echter ten zeerste hebben ver zet tegen enige concessie van de kant van Gallagher. Gallagher deed dit aanbod luidkeels aan een hoog geplaatste politiefunctionaris op de benedenverdieping van het huis. Hi;j vroeg om een gesprek met de Ierse minister van justitie, Patrick Cooney, de Nederlandse ambassa deur in Dublin, de heer Van Raalte, en met een politiecommissaris om over een vrijgeleide voor zijn me deplichtige te onderhandelen, aldus een woordvoerder van de politie. Commissaris Lawrence Wren begaf zich later op de dag naar het huis om met ontvoerder Gallagher te praten, maar de politie weigerde daarna over dit gesprek ook maar iets mee te delen. In tegenstelling tot woensdag accepteerden de ont voerders gisteren wel melk en sandwiches. Wren gaf toestemming dit voedsel te verstrekken. let aantal stakende cursisten is in- iddels uitgegroeid tot vijftig man. de stakingskas bevindt zich mo- enteel drieduizend gulden, aldus >t stakingscomité. In een verkla- ng noemen d> stakers het voorstel in het ministerie van sociale za- ;n om te komen tot een landelijk isprek, waarbij alle centra zijn trokken een 'positieve reactie', laar we vinden het onbegrijpelijk, it het ministerie volledig voorbij- lat aan de drie door .ons gestelde sen.' Die eisen zijn: erkenning in de cursistenraad, vrije vakkeu en inzage in de reglementen en lorschriften. let ministerie wekt hiermee de ïhijn naar buiten een aanbod te Den tot oplossing van het conflict, laar weigert in feite elk gesprek iet die drie eisen als uitgangspunt. kunnen het voorstel daarom leen beschouwen als een poging Ik gesprek in die richting op de nge baan te schuiven', aldus de akers. 'Ook tijdens een eventueel ndelijk overleg blijven de wan- estanden in het Utrechtse cen- um voortbestaan.' ken dat heeft voorgesteld, zal on danks hun staking toch wel door gaan. Op dit moment zie ik geen enkele opening voor hen.' De Tweede Kamerleden Van der Lek (PSP) en mevrouw Van der Heem (PPR) hebben minister Boersma schriftelijk gevraagd of hij bereid is om zonder voorwaarden vooraf in overleg te treden met de cursisten van het centrum. bezuinigen.' Kolen De verscheidene alternatieve ener giebronnen werden in Twente uit gebreid besproken. De Engelsman Broadbent liet zien dat koien op wat langere termijn volledig de rol van olie kunnen overnemen. Prof. Van Koppen uit Eindhoven liet de laatste berekeningen voor de eco nomische toepasbaarheid van zon- ne-energde voor verwarming zien: warm-water-voorziening is nu al betaalbaar, verwarming van huizen nog niet, maar dat kan over een jaar of tien al anders liggen, meent hij. Op een ander terrein, omzetting van zonlicht in elektriciteit, was het hem opgevallen dat de stroom publikaties het laatstd halfjaar was opgedroogd. 'Niet omdat er niets meer t melden valt, maar ongetwij feld omdat het commercieel inte ressant begint te worden. We kun nen de komende jaren verrassingen verwachten'. ilislukte poging heer F. J. J. Kramer van de Igemene bond van ambtenaren 4BVA) heeft zijn pogingen om te middelen in het conflict tussen stakende cursisten en de leiding tn het centrum opgegeven. Tegen Jri advies besloten de cursisten de aking voort te zetten. Een beslis- ng, die de heer Kramer 'niet ver- andig' noemde. 'Ze prijzen zich a min of meer uit de markt. Een indelijfc overleg, zoals sociale za- Van een verslaggever ROTTERDAM De fabriek van AKZO is op het nippertje aan een ramp ontsnapt. Dat blijkt achteraf, naar aanleiding van het nakaar ten over de gaswolk die dinsdagmorgen vroeg uit de fabriek van AKZO zoutchemie in Rotterdam is ontsnapt. Er bestond namelijk een acuut explosiegevaar. In de eerste plaats bltjkt de gaswolk veel groter te zijn geweest dan de fabriek aanvankelijk meldde. In wer kelijkheid is tien ton vinylchloride ont- ADVERTENTIE ^Onderstaand treft u aan de antwoorden, op de qufzvragen van Trouw's Najaar- 'spuzzel nr. 2. i Tevens maken wij de prijswinnaars(resseri) bekend die in deze puzzel één van de veie prijzen hebben gewonnen. A - CABRIOLET B= EDINBURGH C CULEMBORG De overige 25 antwoorden van quiz-vragen die echter NIET hoefden te worden ingezonden zijn: 1 NAPOLEON MUSEUM 2 PLYMOUTH 3 LORENTZ 4 ANNA BOLEYN 5 POTTER 6 INDIANA 7 NARVIK 8 ARPAD DE ZIGEUNER 9 ABE LENSTRA 10 SERGEANT-MA JOOR 11 JEROME BONAPARTE 12 ANDERSEN 13 DUIZEND EN EEN NACHT 14 ECUADOR 15 CORREGGIO 16 NABUCCO 17 AZOREN 18 SINT PI ETER 19 AMUNDSEN 20 SCHERMEN 21 MOUNTBATTEN 22 LANDROVER 23 RAPALLO 24 NAUTILUS 25 SIBELIUS Pri]swlnnears(ressen) ,1e prijs 1 reis voor 2 personen 450.- p.p., totaal ƒ900,- Beschikbaar gesteld door de Nederlandse Christelijke Reïsvereniglng- Den Haag. C. E. Danhof-Taal, Westerse Drift 12, Haren (Gr.) 2aprijs 1 filmcamera, de Eumig Mini 3 t.w.v. 445,- Beschikbaar gesteld doorCapi-Lux. B. Siebenga, Gerard Keilerstraat 70 - Den 3e prijs 1 Gazelle Impala Sportfiets t.w.v. 400,- (dames- of herenfiets) met rem- naaf of knijpremmen. Beschikbaar gesteld door Gazelle - Dieren. Corn. Smit, Kemperpad 41, Rotterdam. 4e prijs 1 fototoestel Agfamatic Pocket 300 t.w.v. 156,90. Beschikbaar gesteld doorCapi-Lux. Roeland Vos, Eekhoornlaan 14, Wageningeri-Hoog. Se prijs 1 Oosthoek Times Atlas t.w.v. 89,-. Beschikbaar gesteld door Uitgeverij Oosthoek-De Meem. H. Koster-Boers. Nobelstraat 78, Apeldoorn. 6aprijs 1 soft skin badset t.w.v. 49,50. Beschikbaar gesteld door Pierre Robert - Amersfoort. J. W. L. van der Harst, Middenweg 115 III, Amsterdam. 7e t/m 16e prijs 10x1 boekenbon t.w.v. 25,-. W. A. Polman, C. Huygenslaan 74, Uithoorn NH. P. van der Woude, Is. Sweersstraat 21Hengelo. O. N. Commijs, Katendrechtse-Lagedijk 375A, Rotterdam. Mej. M. Maan, Oostbuurtseweg 5, De Lier. D. J. Houwen, Diessenplasstraat 26, Holten. Hajer, Haarlemmermeerstraat 1361, Amsterdam. H. W. Huizing, S. Magelhaen 11, Veendam. P. Gille, Hooystraat 17, Amstelveen. H. C. J. Koning, Jacques Perkstraat 8, Eindhoven. G. Scheues, Achter de Hoven 8, Dwingelo. Janie Koster, Vlietdijk 18. Reeuwrjk. snapt. Dat la vastgesteld door de dienst centraal milieubeheer Rijnmond, in sa menwerking met deskundigen van de AKZO. Aanvankelijk bestond er een ingrijpend verschil van mening over de omvang van de wolk. Politie en Rijnmond spra ken over twintig ton. De fabriek daar entegen meende dat het nog geen twee ton was. De waarheid lag in het mid den. Explosief Rijnmond zegt dat het ontsnapte gas explosief en uiterst brandbaar was. Die gevaarlijke gaswolk is dinsdag morgen vlak langs een fornuis ge trokken dat in werking was. Een woordvoerder van Rijnmond zei gis teren: 'Als het gas boven het fornuis gekomen was, zou het leed vermoede lijk niet te overzien zijn geweest. Het gas was dan waarschijnlijk geëxplo deerd, met als mogelijk gevolg een kettingreactie.' Het onderzoek naar de oorzaken van het lek is nog niet afgerond. Het wach ten is nog op het oordeel van de in spectie van het stoomwezen. Deze heeft de betreffende installatie onderzocht. De installatie blijft buiten gebruik tot dat het onderzoek is afgerond en tot eventuele conclusies zijn getrokken. Het feit, dat Gallagher, die woens dag nog riep 'Barst met je rot eten', nu wel op het aanbod van yoedsel inging, zou er ook op kun nen wijzen, dat zijn houding zich aan het wijzigen is. Voor zichzelf zou Gallagher geen enkele conces sie hebben gevraagd. Wel heeft hij meegedeeld over 2000 patronen te beschikken en over meer dan één vuurwapen, als het met de politie en soldaten buiten tot een treffen zou komen. 'Het heeft er de schijn van, dat Gallagher het wat zijn eigen persoon betreft op een vuur gevecht wil laten aankomen', aldus een politiewoordvoerder. Gezond Gisteravond laat was niet bekend, hoever men met de onderhandelin gen was gevorderd. Vast stond wol. dat er regelmatig contact was tus sen de autoriteiten en de ontvoer ders, waarbij met name Coyle de indruk gewekt zou hebben de actie te willen volhouden. Dr. Tiede Her rema zelf bevond zich, volgens de laatste berichten, nog steeds in goede gezondheid. Zijn vrouw ver blijft momenteel in Dublin in de Nederlandse ambassade, waar zij gezelschap wordt gehouden door de vrouw van de ambassadeur, me vrouw Van Raalte. Uit alle delen van de wereld hebben haar brieven en kaarten bereikt van meelevende mensen, die haar ikracht en sterkte toewensten. GRONINGEN Het pand van de gesloten confectiefabriek? Seriös te Nieuwe Schans, dat onlangs door het personeel werd bezet, zal moge lijk een soort depèndance worden van de sociale werkplaats in Win schoten. Er zal nu op de een of andere manier een zelfstandig ka rakter moeten worden behouden, omdat het personeel heeft gewei gerd in een sociale werkplaats te worden opgenomen. Het bestuur van de werkplaats zelf heeft dit overigens ook geweigerd omdat men de sociale werkplaats niet wil zien als een opvangcen trum van werklozen. Dit bestuur zal nu nagaan of er mogelijkheden zijn om het confectiewerk van de socia le werkplaats toch op enigerlei wij ze in Nieuwe Schans te doen uitvoe ren. De fabrieksbezetMng werd onlangs opgeheven toen minister Boersma er in toestemde dat de gemeente Nieuwe Schans het pand met rijks- hulp zou kopen, als onderdeel van een poging de werkgelegenheid vast te houden. De minister ging er toen mee akkoord dat het personeel nog een maand extra uitkering zou krijgen 'van de stichting Wercon. Over drie weken is die maand ver streken. Als er dan nog geen oplos sing ls dreigt opnieuw actie van de werknemers, die nog in een sociale werkplaats, noch in de werkloos heidswet willen lopen. KARLSRUHE (Reuter) Het Westduitse federale hof heeft giste ren beslist dat het proces tegen de vier leiders van de Baader-Mèin- hofgroep kan worden voortgezet zonder de aanwezigheid in de rechtszaal van de beklaagden. De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat kunnen we wel afspreken, nietwaar?). v igf A c ,,'n Goed idee, - al zeg ik het zelf!" amro bank door André Rutten ROTTERDAM De Vlaamse regisseur Pol Dehert en de be kende Nederlandse Joyce-ver- taler John Vandenbergh hebben samen een theaterbewerking ge maakt van het laatste hoofd stuk van het befaamde boek 'Ulysses' van de Ierse schrijver James Joyce. De Vlaamse actrice Nicola Delvaux speelt die bewer king, 'Molly Bloom', onder regie van Pol Dehert. Zonder meer bewonderenswaardig. Toch geloof ik, dat deze voorstelling als zelfstandige theaterproductie, ge zien dus los van Joyce, een reeks im pressies oplevert, waarmee iemand, die 'het verhaal' niet kent en niet de in leidingen in het programma gelezen heeft, moeilijk uit de weg kan. In het decor zijn, met donkere plan kenvloeren en met het bed, perspecti vische vertekeningen aangebracht, waarschijnlijk omdat alles wat er in het hoofd van Molly Bloom (33 jaar, vrouw van Leopold Bloom) omgaat zich tussen dromen en waken afspeelt. Dat verklaart ook de gevarieerde reeks van lichteffecten. Dat de actrice veel haar eigen Btem gebruikt, maar dikwijls ook via ver schillende geluidsbanden is, moet ver klaard worden uit de visie'op Molly, die ln haar verschillende soorten vrouw aanwezig ziet, alhoewel in AMSTERDAM De Teatr Studio uit Warschau onder leiding van de schilder, graficus, decorontwerper en regisseur Jozef Szajna, komt bin nenkort voor het eerst naar Neder land. Het gezelschap dat uit 31 per sonen bestaat, wordt hier gepresen teerd door het Nederlands centrum van het Internationaal Theater In stituut. Er worden in de periode van 1 tot 12 november twee stukken ge speeld: Replika voor kleinere speel ruimten met publiek rondom, en Dante voor de grotere schouwbur gen. De stukken worden gespeeld in de bewerking en de regie van van Szajna zelf. hoofdzaak 'een vrouw zonder onnodige franje, die een taal spreekt, die regel recht uit haar hart en haar verlan gens voortspruit' (John Vandenbergh). Bij het lezen van het verhaal ontstaat er een direct contact met de figuur. Hoor je alleen haar stem, zoals inder tijd bij Anne-Wil Blankers via de ra dio, dan ontstaat dat contact ook. Nu die stem op verschillende manieren tot je komt, word je enige verwarring ge waar, je kunt niet geconcentreerd luisteren misschien ook omdat de klankkleur van het Vlaams anders is dan die van het Nederlands, dat je da gelijks om je heen hoort. En al die vi suele hulpmiddelen werken in hoofd zaak afleidend. De voorstelling is een coproductie van de Beursschouwburg in Brussel en de Toneelraad Rotterdam. Zij ligt in het experimentele vlak. Zij is zorgvuldig doordacht en bijzonder goed uitge voerd. Zij bereikt haar doel niet, waar schijnlijk omdat zeker dit 'verhaal' van Joyce alleen in een rechtstreeks con tact met de lezer gaat leven. Nicolè Delvaux als Molly Bloom JAKARTA (Reuter, UPI, AP) In donesië geeft vluchtelingen uit Por tugees Timor een militaire training, zodat ze aan de kant van de Indo nesië welgezinde troepen tegen het Revolutionaire Front voor de onaf hankelijkheid van Oost-Timor (Freteiin) kunnen meevechten. Dit heeft gisteren de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Adam Malik tegenover journalisten toegegeven. De minister zei: 'we geven ze voed sel en onderdak en we zenden ze terug als ze sterk genoeg zijn. We zenden geen soldaten of wapens', zo vervolgde Malik, 'maar we leren ze hoe ze wapens moeten stelen van het Fretilin'. Volgens berichten uit Indonesië wordt het Fretilin steeds verder te ruggedrongen door de troepen van de pro-Indonesische Timorese De mocratische Unie (UDT) en de De mocratische Associatie van het Ti morese Volk (Apodeti). door G. Kruis door André Rutten AMSTERDAM De Japanse groep 'Yoshi and Company' geeft in Mickery vrijdagavond voor het laatst voorstellingen van een spel 'Han Nya Shin Gyo' (De kern van wijsheid) dat gebaseerd is op het Tibetaanse Dodenboek en dat gebruik maakt van de ri tuelen en ceremonies, die het fundament vormen van de Ja- paanse cultuur. Als je in het programma naast 'de overledene' de figuren Zuiverheid, Me delijden, Wijsheid, Kracht en Demon aangekondigd ziet, vraag je je af of er enige gelijkenis zal zijn met onze Elckerlyc. In zekere zin wel, maar het verschil is dat het, overeenkomstig de Boeddhistische leer van de reïncarna tie, gaat over de periode waarin een gestorvene verkeert tussen dood en nieuw leven in, waarin hij geconfron teerd wordt met de genoemde figuren, die hem van het verkeerde van het vorige leven zuiveren zodat hij 'schoon' opnieuw geboren kan worden. De stryd, waarmee dat gepaard gaat, is een meditatieve les voor de levenden, die er naar kijken. Het is herkenbaar in de rituelen en ce remonieën, waarmee het toonbaar ge maakt wordt, zy zyn van een grote, rustige eenvoud, gaande naar enkele climaxen: de bezwerende rituelen, waarmee de ziel van de overledene van het lichaam wordt bevryd, en de zui verende stryd in het niemandsland, eindigende in zijn nieuwe geboorte. Van de voorbereidingen tot het spel en van het zich kleden met kimono's, wier kleuren de figuur aanduiden, zyn ook tot rustige rituelen gemaakt. Op vallend is, wat in de béwogener scènes de spelers op de judomat met hun li chamen kunnen. Het is byzonder inte ressant en zelfs rustgevend, ook al speelt het in tegen het westerse onge duld. One-mau-show In het bovenzaaltje van Mickery is er daarna, om half elf, t.m. 26 oktober, een wonderhjke originele one-man- show van de Amerikaan Bob Carroll. Hy heeft een spijkerbroek en een don-, ker tino-shirt aan, gebruikt eventjes een houten stoel en een rode en een zwarte viltstift om op zijn handen ge zichten te tekenen, maar verder al leen handen, voeten, gezicht, stem om byvoorbeeld de hele Chinese revolutis op een fascinerende manier uit te beel den. De hoofdmoot van zijn program ma is nu de Internationale Ruling Class de super intermulnatio- nale ondernemingen verpersoonlgkl in de clan Rockefeller. Hij laat zoveé figuren ook nog 'gespeeld' door be kende Amerikaanse acteurs in hoog tempo op draven, zodat het je wel gaai duizelen, maar het is ongeloofelijl wat hy allemaal weet op te roepen. AMSTERDAM De bekende grafi cus Harry van Kruiningen exposeert —tot 3 november in Arti et Amici- tiae aan het Rokin een groot aan tal etsen, waarvan een deel geïnspi reerd is op uitspraken van Spinoza en een ander deel 'leven en willekeur in de historie van Amsterdam' tot onderwerp heeft. Behalve etsen is er op deze tentoonstelling een uitvoeri ge documentatie bijeengebracht. Zo is er een zeer kostbare eerste uitga ve van een boek van de wijsgeer te zien, een plakkaat van de Staten van Holland, waarin het verbod wordt aangekondigd van Spinoza's boek 'De Ethica' en een aantal brieven en oude boeken. De bijbelse uitspraken vr.n profeten, die Spinoza becommentarieerde heb ben Van Kruiningen tot zijn etsen geïnspireerd. De Amsterdamse etsen zijn gemaakt naar aanleiding van documenten uit het stadsarchief. Doordat Van Kruiningen vooral de minder bekende historische feiten tot onderwerp heeft gekozen, belicht de expositie ook een aantal wonder baarlijke wetenswaardigheden. Want wie weet er nog, dat er eens vier heilige varkens in de stad hebben rondgebaggerd, die door de overheid gevoed werden. Wie herinnert zich deze verboden: om vermomd rond te lopen of om als echtgenoten samen in één badkuip te zitten? Er is ook een advertentie in een 18e eeuwse krant, waarin ene Mo zart een concert van twee wonder kinderen aankondigt, een jongen en een meisje. Die jongen: Wolfgang Amadeus, die zijn eigen composities speelde. Dinsdag tot en met zaterdag van' 10.00 tot 17.00, zondags van 13.00 tot 17.00 uur, maandag gesloten. ROME De 79-jarige 'prins der Italiaanse letteren' Eugenio Montale is de Nobelprijs voor letterkunde 1975 toegekend. Hij heeft zijn beste werk, volgens kenners, al geschreven in de jaren 1920-1930. Sinds die tijd heeft men hem in Italië steeds een goede kandidaat voor de Nobelprijs geacht. Hoewel zijn werk niet be paald 'populair' genoemd kan wor den, geniet hij als literator ook bui ten Italië een redelijke bekendheid. Enkele van zijn gedichten werden ook in Nederlandse vertaling uitge geven. De stijl van Montale is kort, sober. Hoewel hij zelf zijn poëzie eens heeft gekenmerkt als 'afstan delij 1$' klinkt in zijn werk toch een duidelijk moreel besef door. Eertijds heeft hij in Florence een belangrij- De winnaar van de Nobelprijs voo Letterkunde 1975: Eugenio MontaU ke functie in de letteren opgegevej teneinde zich niet te moeten rang schikken onder de Italiaanse fascis ten. Montale werd in 1896 in Geniu geboren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11