!ontrole op itkeringen misbruik verslapt' uisvesting psychiatrische atiënt schiet veel tekort Herrema Vier Syriërs krijgen jaar voor bezit van (zware) wapens Amen nflict dreigt in kabinet B jstelijke werkgevers uiten kritiek op arbeidsbureau's: Mannen gaan in hongerstaking Demonstratie voor legaliseren van hasj De Vauxhall Viva.Twee jaar lang dit alles gratis. IDAG 23 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 sociaal-economische redactie CW grondt deze mening -op dat de afgelopen jaren door jeidsbureau's steeds minder arschriften' en 'kennisgevin- ijn uitgegeven, terwijl het ingeschreven werklozen juist toenam. De arbeidsbureau's »ren en bemiddelen werklo- )e uitkeringen echter worden l door de bedrijfsverenigin- VW) en gemeentelijke sociale (WWV, bijstand). Wan- m arbeidsbureau vaststelt werkloze passend werk wei- tuurt het een 'bezwaarschrift' iet uitkeringsbureau, waarop ering wordt stopgezet. Een geving' wordt uitgestuurd er het arbeidsbureau vermoe- van misbruik heeft en een onderzoek aanbeveelt. )W acht het •ongeloofwaardig legrijpelijk' dat er bij groei- vérkloosheid minder verdach- vallen en misbruikgevallen zijn. 'Wie de werkelijkheid moet hieruit afleiden dat de le van de arbeidsbureau's op rklozen aan het verslappen us het NCW In zijn blad 'De iver' van deze week. arbeidsbureau's vallen onder linisterie van sociale zaken, inisterie wilde nog geen offi- eactie geven op de aantijging 1AAG De controle van de arbeidsbureaus op misbruik en oneigenlijk gebruik van werkloos- itkeringen is aan het verslappen. Dat beweert tenminste de christelijke werkgeversorganisatie van het NCW. Niettemin acht het ministerie het verminderde aantal bezwaarschriften en kennisgevin gen goed verklaarbaar. Bezwaarschriften en kennisgevin gen ontstaan namelijk wanneer een werkloze een passende baan weigert of een sollicitatie naar een door het arbeidsbureau aangeboden pas sende baan opzettelijk laat stran den. bijvoorbeeld door zijn gedrag afwerende houding, ongeïnteres seerdheid, bij het sollicitatiege sprek. Het aantal werkaanbledingen door arbeidsbureau's is echter weinig af hankelijk van het aantal werklozen, maar sterk afhankelijk van het aantal vacatures dat door bedrijven bij arbeidsbureau's is aangemeld. Dit aantal was begin 1971 nog rond 130.000, en is ingezakt tot nog geen 40.000op dit moment. Vandaar dat het ministerie, los van de vraag of de controle al dan niet is verslapt, niet verbaasd is over de gedaalde aantallen bezwaarschriften en ken nisgevingen. Het NCW pleit in elk geval voor verbetering van de controle. Daar voor zou een apart apparaat kun nen worden opgezet, los van de arbeidsbureau's, met speciale be voegdheden. Het NCW vindt dat volg van pagina 1 n alsnog te wijzigen. In re aring wordt evenwel sterk leid of er voor Boersma nog eg terug is, omdat hij zijn ten in een intern kabinets- wart op wit heeft vastgelegd, jden menen te weten dat de de afgelopen, maanden remier Den Uyl is gewonnen oplossing die hij tenslotte gekozen. heeft zwaar gewogen dat er imend jaar voor de werklie den loonstijging van beteke- ogelijk zal zijn en dat zij ee des te makkelijker kunnen verzoend wanneer in de loemde 'immateriële' sfeer Ktra tegemoetkoming aan hun gens zouden kunnen boeken, iet ziet er naar uit dat de s van ARP en KVP zich met heid tegen de plannen van lister zullen keren en daarbij voor een kabinetscrisis niet wijken. De partijgenoten van ia (ARP) in de Tweede Ka- ebben intern te verstaan ge- dat zij het niet zullen slik- iranneer leiding en werkne- van ondernemingen tegenover zullen worden geplaatst. Mit De Gaay Fortman, de enige llega van Boersma in het ka- zou het in dit opzicht met de eens zijn. De fractieleider KVP, mr. Andrlessen heeft (P-ministers Lubbers en Van- ren. Agt naar verluidt het strikte con signe gegeven dat zij in geen geval akkoord mogen gaan met de plan nen van Den Uyl en Boersma. Daarom wordt verwacht dat de be sprekingen binnen de ministerraad uitzonderlijk moeilijk zullen wor den. Bij de fracties van KVP en ARP overheerst de mening dat. als een breuk over dit punt dan toch onvermijdelijk is, die breuk dan .maar meteen binnen de minister raad tot stand moet komen. Daarentegen zegt met name de PvdA-fractie overtuigd te staan achter de richting waarin NVV en NKV willen koersen, al valt er ook wat haar betreft te praten over noodzaak en wenselijkheid van overleg met de leiding van de on derneming. Voor de PvdA staat echter voorop dat de positie van de werknemers zelfstandiger moet worden, waarbij de leiding (de di recteur) van de onderneming geen bijzondere bevoegdheden of rechten toekomt. De oindernemingsdirecteur wordt in de PvdA-visie gezien als een gewo ne werknemer, die niet uit hoofde van zijn functie lid, laat staan voorzitter, van de (personeels) raad mag zijn. Het wetsontwerp als zodanig is nog niet in de kabinetsvergadering ter sprake gekomen. Naar verwachting zal dat pas volgende maand gebeu- voorai ook van belang 'voor ai die vele mensen die terecht gebruik maken van hun uitkeringen, maar op een hoop geveegd dreigen te worden met hun collega's die min der scrupuleus zijn'. Vervolg van pagina 1 niet uitgesloten geacht, waarbij men denkt aan de manier waarop in Nederland de Schevenongse gij zelingszaak tot een goed einde is gebracht. 'Geen akkoordje' De politie heeft nogmaals laten we ten, dat er 'geen sprake' is van het op een akkoordje gooien met de ontvoerders. 'Wij eisen overgave', aldus een woordvoerder. Vakbonds leider Philip Flynn, die door de ontvoerders als bemiddelaar is' aan gewezen, heeft woensdag voorspeld, dat Herrema zijn hachelijk avon tuur zal overleven. 'Ik denk dat hij uiteindelijk ongedeerd zal worden vrijgelaten, zei hij, 'maar Gallagher geeft zich niet over. Hij zal het liever uitvechten. Flynn zei verder, dat het geen be toog behoefde dat de drie mensen in het huis aan grote druk en spanning bloot staan. 'Herrema ligt waarschijnlijk geboeid in een hoek van de slaapkamer, maar heeft kennelijk geen prop in de mind, want we hebben hem horen pra ten'. Volgens Flynn heeft Gallagher alle lampen uit de fittingen ge draaid en 'naar ons toegegooid'. Hij heeft enige tijd in het benedenhuis doorgebracht. Van een verslaggever AMSTERDAM De vier Syriers, die op 5 september j.l. een gij zelingsactie op de Warschau-expres hadden willen uitvoeren (vanaf Amersfoort) zijn gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De vier Syriers zullen naar aanleiding van dat vonnis onmiddellijk een hongerstaking begin nen, totdat de dood er op volgt. Dat hebben ze gisteren meegedeeld aan hét einde van de zitting. ■MSI Politiemannen houden hun revolver gericht op het raam van het huis in het Ierse Monasterevin. waar de Nederlandse industrieel dr. Tiede Herrema gevangen wordt gehouden. Geen voedsel De Ierse televisie liet gister- gisteravond steeds beelden zien van het belegerde huis, waarin de ont voerders en dr. Herrema nu al twee dagen zonder voedsel zitten. Melk en broodjes die de politie zou heb ben aangeboden, werden geweigerd. Water krijgen ze volgens commis saris van politie Tom'Kelly uit de badkamer op de bovenverdieping. Via een microfoon, die in de buurt van de kamer van Herrema en zijn ontvoerders is aangebracht luister den gisteren psychiaters de ge sprekken af. Volgens de politie be schikt Gallagher minstens over een pistool, waarmee hij al enkele ma len schoten door het plafond van de benedenverdieping heeft gelost. Er werd echter niemand geraakt. Tegenover de politie toonde hij zich niet bepaald vriendelijk. Toen politiecommissaris Edward Garvey hem vroeg zich over te geven, kreeg hij van Gallagher verwensingen en scheldwoorden naar zijn hoofd ge slingerd. Gp verzoek van de' Ierse \politie kwamen gisteravond enkele hoge officieren van Scotland Yard naar Dublin om technisch advies te ge ven bij het beleg van het huis. De scherpschutters, die zich hebben verborgen achter 'gebouwen en bo men, buiten het gezichtsveld van de ontvoerders, hebben opdracht gekregen te schieten, wanneer de belegerden een. vluchtpoging wa gen. Premier Deri Uyl heeft gistermid dag kort na half vijf de Tweede Kamer verlaten in verband met de zaak-Herrema. Minister De Gaay Fortman deelde dit mee tijdens het koninkrijksdebat over de onafhan kelijkheid van ^Suriname. Korte tijd ,ater keerde de premier op zijn plaats achter de regeringstafel te rug. De RVD wilde over deze zaak niets kwijt, maar aangenomen wordt, dat drs. Den Uyl contact heeft gehad met een of meer ml-' nisters uit het kabinet om zich op de hoogte te stellen over de zaak- Herrema, zoals dat de afgelopen dagen meer het geval is geweest. Minister Van der Stoel heeft op schriftelijke vragen van de VVD- Kamerleden Wiegel en mevrouw Veder-Smit geantwoord, dat de Ne derlandse regering vanaf de be kendmaking van de gijzeling van Herrema in Ierland alles in h^t werk heeft gesteld bij te dragen aan de vrijlating vari de directeur van de Ferenka-fabriek. Ze zijn veroordeeld op grond van ver boden wapenbezit. Op het illegale wa penbezit van zware vuurwapens staat een maximum-straf van vier jaar. Op het bezit van lichte vuurwapenen is een maximum straf van drie maanden van kracht. Hun bewapening, twee gewone pisto len en twee kleine machinepistolen van Oosteuropese makelij zijn ver beurd verklaard. Hongerstaking Aan het eind van de zitting, na het uitspreken van de opgelegde straf, stond een van de vier verdachten, de 27rjarige Josef A. op om iets te zeg gen. H(j kreeg daartoe de gelegenheid, ofschoon het proces in feite gesloten was. A. verklaarde dat de vier ver dachten de opgelegde straf onrecht vaardig vonden, omdat niet bewezen zou zijn dat er sprake was geweest van zware vuurwapenen. 'We gaan daarom vandaag beginnen met een hongersta king, en de Nederlandse regering stel len we daarvoor verantwoordelijk', zo zei hij. De president van de rechtbank legde uit dat hij daar niet meer op in kon gaan omdat de rechtbank zijn oor deel heeft gegeven en verder niets meer kan doen. Verworpen De rechtbank achtte bewezen dat de verdachten wapens en munitie voor handen hebben gehad en dat ze wisten of konden vermoeden dat de twee pis tolen van het merk 'Scorpion' ma chinepistolen waren. Amin S. had wel iswaar betoogd dat hij niet wist dat het bezit van vuurwapenen in Neder land strafbaar is, maar de rechtbank verwierp dat argument omdat h(j zich op de hoogte had kunnen stellen van de in Nederfcind geldende wettelijke bepalingen. De rechtbank heeft aangenomen dat de vier bereidheid hadden ook van de wapens gebruik te maken. In het von nis werd niet betrokken de gijzelings actie of de motleven die daartoe kun nen leiden. Dit heeft de rechtbank buiten beschouwing gelaten, omdat van een begin van uitvoering van de actie niets is gebleken. Daarom werd alleen het bezit van vuurwapens ten laste gelegd. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De actiegroepen 'Stoned Free' 'en 'Wij ro-ken hasj... Nou en?' zijn van plan zaterdag 1 november een demonstratie te hou den op het Binnenhof in Den Haag om hun eis 'alle ;hen n e pprodukten te 'legaliseren' kracht bij te zetten. Zij pleiten daarnaast voor een 'ef ficiënte aanpak van het hard drug probleem' en 'onmiddellijke invrij heidstelling van alle mensen, die vastzitten op verdenking van het in bezit hebben ,of verhandelen van soft drugs'. De actie wordt gevoerd door men sen, diie graag rustig willen genie ten van alternatieve genotmiddelen zonder het risico te lopen daarvoor gestraft te worden, aldus de actie groepen. Ze hopen, dat de overheid naar hen. zal luisteren en inziet, dat hard drug—gebruikers geholpen en hard drug-dealers aangepakt die nen te worden. Wil de overheid zich- hierop concentreren, dan zal zij niet anders kunnen dan de hasj legaliseren. Van een onzer verslaggevers ITERDAM De grootste moeilijkhed enin de psychiatrische leging en behandeling worden veroorzaakt doordat de huisves- in het algemeen zeer ver achter ligt bij wat nodig is. Dit de voornaamste uitkomst van de discussies in de ledenver- iring van de sectie psychiatrische instituten van de natio- ziekenhuisraad, welke gisteren in Rotterdam werd gehouden. 1. H. Cohen Stuart, geneesheer- teur van het Deltaziekenhuis in tugaal en voorzitter van het fo- dat de discussies leidde, sprak de hoop uit dat bouw en in rich - van deze instituten eindelijk op het peil konden worden ge it van 1965. En dat ondanks tie miljard, die al lang voor dit gereed liggen en de vele plan- lie van schrijftafel naar schrijf- gaan. eiding tot de discussie was een referaat van mr W. B. van der Mijn over recht en bescherming van de patiënt. De heer Van der Mijn is ju ridisch secretaris van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst. Hij constateerde dat door het ontbreken van een spe cifiek behandelingscontract in het burgerlijk wetboek de rechtspositie van een psychiatrische patiënt on duidelijk is. Een patiënt dient te worden behandeld en niet (men denkt dan aan ter beschikking stel- Vervolg van pagina 1 de koopkracht van \de modale werk nemer 0,4 procent zal toenemen. Deskundigen van het centraal planbureau hebben een nota opge steld over de werkgeverscijfers. Van werkgeverszijde wordt nu beweerd dat de vakcentrales hun becijferin- gen niet meer zouden bestrijden. Gevaar Van de kant van de vakcentrales wordt dit echter tegengesproken. ling van de regering) als een min der nuttig lid van de samenleving te wórden opgeborgen. De patiënt heeft recht op informatie en zeggen schap: een behandeling zonder dat de patiënt daarin heeft toegestemd is in beginsel onrechtmatig. Recht op vertrouwelijkheid is ruimer dan hetgeen wordt gedekt door het me dische beroepsgeheim. Mr Van der Mijn voegde er onmid dellijk aan toe, dat het grootste pro bleem zich voordoet bij de patiënten die naar het inzicht van anderen dan zijzelf hun vermogen tot oordeels vorming niet kunnen gebruiken in een verantwoord geachte richting. De heer Van der Mijn zei dat als er in de praktijk een machtiging van een met zo'n machtiging opgenomen patiënt verloopt, deze als regel daarvan geen kennis krijgt, zodat het hem niet vrij staat de psychia trische inrichting te verlaten als hij daartoe het recht zou hebben. Deze situatie zag hij als juridisch onjuist: als een ziekenhuis meent dat het in het belang is van 'n patiënt of van de openbare orde om hem vast te houden moet contact worden opge nomen met de familie of met de of ficier van justitie en dan moeten al le factoren opnieuw worden bezien. Dat garandeert alleen de Viva. Twee jaar lang geen garage rekeningen! cijferingen loonstijgingen uiit hoofde van icompensatie liepen in dit tem- achterop. Voor het komende wordt echter een vertragng in tempo van de prijsstijging ver- ht. Bij automatisme in de prijs- ipensatie zouden dan echter üeuw de lonen achterlopen, dus hoge tempo van stijging nog aanhouden. Juist daarom wil de werkgevers nu breken met automatische compensatie. De centrales vinden dit echter on- sch. Daar verwacht men dat de ion derhandelingen dit najaar op dit punt zullen toespitsen. lussen hebben deskundigen van irkgevers en vakcentrales de/.e lek hun hoofd gebogen over be teringen van de werkgevers. Die weren dat ook zonder prijscom- nsatie halverwege volgend jaar De werkgevers komen vooral tot hun uitkomst door de prijscompen saties op de laatste geldigheidsdag van de lopende CAO's, voor de meeste werknemers op 31 december aanstaande. Volgens het centraal planbureau wordt de compensatie 4,6 procent (volgens de werkgevers 4,8). Hierdoor komt bet gemiddelde, jaarinkomen van de x betrokken werknemers in 1976, ook zonder verdere prijscompensatie in juli. uiteraard een stuk hoger uit dan het gémiddelde jaarinkomen over 1975. De vakcentrales verwerpen echter deze redenering. Zij betogen dat dc prijscompensaties van eind decem ber zijn bedoeld om door prijsstij gingen dit jaar opgelopen inko mensachterstand in t.e halen, zodat men begin 1976 weer 'bij' is. (Ove rigens is de denkwijze van de werk gevers in het verleden steeds toege past door regering, planbureau, werkgevers en vakbeweging). In de discussie kwam naar voren, hoe de krankzinnigenwetgeving het reeds toestaat een patiënt tegen zijn wil op te nemen als er voor hem of voor de samenleving gevaar dreigt. Wat gevaar inhoudt wordt niet na der omschreven. Ruim toegepast mag dus iedere Nederlander ieder ander in een inrichting laten opslui ten Bij dit alles kwam het vraag stuk, hoe I.et bij tbr bijvoorbeeld mogelijk is, van te voren reeds een verpleegduur of behandelingsduur vast te stellen. Daardoor wordt een genezen patiënt vaak. ingevolge een juridisch vonnis, heel Wat langer vastgehouden dan nódig is, zodat de 'tbr' het karakter krijgt van een ex tra-vrijheidsstraf. Grote aandacht kreeg in de discussie ook het privé leven van langdurig verpleegden en-hun recht op sexuele beleving. Dit vraagstuk bleek onop losbaar door de huisvesting in de be staande instituten welke door hun bouw en inrichting volslagen onge schikt zijn voor iedere vorm van pri- vé-leven van een patiënt. Koop tussen nu en 31 december aanstaande een Vauxhall Viva en twee jaar (of 40.000 km) lang krijgt u gratis onderhoud. Dus: Gratis reparaties. Gratis servicebeurten. Gratis onderdelen. Gratis arbeidsloon. En dat geven wij u zwart op wit. U heeft al zo'n ruime Viva v.a. fl. 9.999 (inkl. B.T.W.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9