M KORT Nieuw ministerie van financiën open Prettig wonen in wijk, die gesloopt dreigt te worden Nootdorpse kritiek op recreatieplan "s-Gravenwoude' Nieuwbouw Haags politiebureau H Gesprek met wethouder gevraagd Agrarische belangen vergeten Geknoei met TV-antennes in Alphen Nuts ziektekosten verzekering verhoogt premie met 10 pet Directe verbinding tussen rijksweg 13 en Pijnacker Waarderingsprijs bloemisterij voor Rijnsburger Werkruimte voor 1300 man aan Voorhout NABEZORGING VAN DE KRANT Meer nieuws uit de regio - pag. 21 DONDERDAG 23 OKTOBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bewoners van de 'Tuinenbuurt' in Loosduinen zijn over het algemeen tevreden met hun wijkje. De meesten vinden It het wonen' er prettig, zo blijkt uit een enquête, die gehouden is nadat wethouder Van Hage (volkshuisvesting) liet weten, dat igjjl sloop van de Tuinenbuurt onvermijdelijk lijkt. De Loosduinse werkgroep Ruimte lijke Ordening en Verkeer (ROV) heeft, gesteund door het Stedelijk Bureau Wijkopbouwwerk. de me ningen gepeild in het wijkje, gele gen tussen de Oude Haagweg en het gebied, waar de wijk Waldeck II zal verrijzen. Een gesprek met de Tuinenbuurt-bewoners over de re sultaten van de enquête heeft ertoe geleid, dat de Initiatiefnemers wet houder Van Hagen om een spoedig gesprek zullen vragen. 'Er moet een duidelijk antwoord komen op de vraag, of de wijk gesloopt wordt of gehandhaafd kan blijven', aldus een woordvoerder van de werkgroep ROV. Buurtopbouwwerker C. J. Teuben is dezelfde mèning toege daan. Slechte kwaliteit Op een informatie-bijeenkomst over de plannen voor Nieuw Wal- deck heeft wethouder Van Hagen dit jaar de woningen in de Tuinen buurt van zeer slechte kwaliteit ge noemd. Weliswaar zouden de zeven tig jaar oude arbeiderswoningen nog een aantal jaren kunnen blij ven bestaan, maar daarna rest slechts sloop. Volgens wethouder Van Hagen zou het onmogelijk zijn de huizen die vaak geen douche of behoorlijke keuken hebben op te knappen. Met woningverbetering zouden enorme bedragen gemoeid zijn. Wensen Uit de resultaten van de enquête blijkt, dat ook om een andere re den renovatie uiterst moeilijk zou zijn. Een belangrijk deel van de huizen is niet in handen van de gemeente of woningbouwcorpora ties. maar van particulieren. De Haagse ervaringen met het opknap pen van particulier huizenbezit zijn slecht (het mislukkén van de Proeftuin Ten ierstraat!). Een groot deel van de geënqueteer- Ilet is prettig wonen in de Tuinenbuurt. zo vinden veel bewoners van dit oude wijkje aan de Oude Haagweg in Den Haag. den heeft zelf meer of minder in grijpende verbeteringen in de hui zen aangebracht. Er zijn nog tal van wensen, vooral op het gebied van de sanitaire voorzieningen. Klachten, die veel inwoners op de enquêteformulieren vermeld heb ben. betreffen o.a. de slechte riole ringen. vocht en lekkages. Speel- en groenvoorzieningen worden in de Tuinenbuurt erg gemist. Circa dertig procent van de onder vraagden denkt er wel eens over te verhuizen. Van hen vindt ruim een kwart een huur van 200 gulden of meer 'redelijk'. Momenteel liggen de huurprijzen globaal genomen tussen de 80 en 150 per maand. Ruim zeventig procent van de on dervraagden woont 'prettig' of 'heel prettig' in de Tuinenbuurt. Een- kwart. van de bewoners heeft op de vraag 'Hoe vindt u het om in deze buurt te wonen?' geantwoord 'gaat wel'. Volgens een der leden van de werkgroep ROV is het. met behulp van diverse rijkssubsidies, mogelijk 'met beperkte middelen' de Tuinen buurt zodanig te verbeteren, dat de huizen nog zo'n 15 jaar kunnen blijven staan. Van een onzer verslaggevers NOOTDORP B. en W. van Nootdorp zijn van mening dat in het recreatie basisplan 's-Gravenwoude'. dat de inrichting van één groot recreatiegebied in Zuid-Holland regelt, te weinig aandacht aan de agrarische belangen wordt geschonken. UtiHHMiiti iii(. t'Y1, f tóllliifl«)SH mi i/1- ALPHEN AAN DEN RIJN De meeste antennes In dè Alphense wijk Ridderveld zijn onbruikbaar voor de aanleg van een centraal antenne-systeem. Volgens de direc teur van de gemeentelijke water en lichtbedrijven, dé heer W. J. Nieuwland, is bij de aanleg van deze antennes vreslijk geknoeid. De heer Nieuwland. tevens bestuurslid van de woningbouwvereniging 'Alp hen aan den Rijn' en van 'Sodea'. de stichting voor het ontvangen en doorgeven van ethersignalen Alp hen. constateerde dat er bij sommi ge installaties zelfs kabels onbe schermd in de muur liggen. Naar aanleiding hiervan hebben de bewoners tijdens een wijkvergade ring een enquête gehouden naar de behoefte van een kabel-tv. De meesten van de ongeveer 90 aan wezigen waren van mening dat het merendeel van de Ridderveldse be woners tevreden is met de huidige tv- en radio-ontvangst. Het is nog niet duidelijk wie aan sprakelijk kan worden gesteld voor de ondeugdelijke apparatuur. De antennes zijn geplaatst door een Rotterdams bedrijf. Volgens een woordvoerder voldoen de door dit bedrijf geplaatste antennes aan de êisen voor een gemeenschappelijke antenne-inrichting. DEN HAAG De Stichting Nuts- zieketekostenverzekering in Den Haag, één van de grootste ziekte kostenverzekeraars in ons land. heeft besloten per 1 januari a.s. de premie met 10 procent te verhogen. Na T974 zijn de premies, niet meer verhoogd. Hoewel een kostenstij ging van 18 tot. 20 procent voor volgend jaar wordt verwacht zegt de Nutsziektekostenverzekering voldoende overschotten te hebben om met deze minimale premiever hoging te kunnen volstaan. In een notitie aan de gemeenteraad zegt het college het, bezwaarlijk te vinden dat het agrarische land schap volgens het basisplan alleen op zijn recreatieve waarde wordt bezien. 'De vrees bestaa* dat het agrarische bedrijven en de agrari- deze gedachte als een afgeleide zal worden behandeld', aldus B. en W 'Wij zijn van mening dat er ook duidelijkheid moet komen over de grarische bedrijven en de agrari sche activiteiten. In de nota zou daarop in elk geval ingehaakt moe ten worden bij het onderdeel van de kostenramingen'. Volgens het college zal een bedrijf dat omwille van de recreatieve as- pekten moet'blijven voortbestaan toch een steeds terugkerende fi nanciële last voor de gemeenschap moeten betekenen. B en W. hebben verder de plannen voor 's Gravenwoude met betrek king tot de deelgebieden Roeleveen. de Delftse Hout en het tussenge bied (tussen Roeleveen en Delftse Hout) onder de loep genomen. Het college heeft er bezwaar tegen in te stemmen mei een verlegging van de Veenweg. die in de huidige vorm ongeschikt wordt geacht als recrea tie- en aanvoerweg. De Veenweg zou als rijwielDad in stand blijven. Een nieuwe weg zou evenwijdig aan de Veenweg moeten worden aange legd. Voorts uit men kritiek op de ge dachte in het gebied Roeleveen zo genaamde puinstortheuvels aan te leggen, die een soort geluidsdam- men zouden kunnen vormen. 'Onze bezorgdheid met betrekking tot eventuele bodemverontreiniging is nog niet weggenomen', zo schrijven B. en W. Het college stemt in met de aanleg van het rijwielpad ten noorden van Rijksweg 12. Gewezen wordt op de passages in het ontwerp-plan voor de bouw van een motel aan de Veepweg: 'Wat planologisch onjuist werd genoemd, blijkt uit recreatief oogpunt als een wenselijkheid te worden beschouwd' pleinspoorlijn een recreatieve ver bindingszone met een meer uitge sproken bosachtig karakter noemt. 'Agrarische bestemmingen schijnen daarbij niet in tel te zijn. Het plan is hier te absoluut. Elk gebied heeft zijn eigen bekoring en het is alleen de vraag of de toeschouwer die bekoring ondergaat of niet'. Voorts is men er verbaasd over dat het zoetwaterkanaal (van Waddinx- veen naar Voorburg o m. over Noot dorps grondgebied) een recreatieve funktie krijgt. 'Eerder is ons mede gedeeld dat het kanaal niet door een recreatiegebied mocht lopen en er geen recreatieve funktie aan kon worden gegeven'. B en W. van Nootdorp zijn van mening dat een toetredirjg tot en deelname aan een gemeenschappe lijke regeling voor 's Gravenwoude pas in overweging kan worden ge nomen als er een duidelijk inzicht bestaat In de consekwenties. met name ook op het planologische en financiële vlak. De gemeenteraad wordt voorgesteld in te stemmen met deze kritische kanttekeningen en deze ter kennis te brengen van Gedeputeerde Staten. DEN HAAG Het ontwerp voor de nieuwbouw van het Haagse hoofdbureau van politie is ge reed gekomen. Links op de foto het bestaande deel van het poli tiebureau. rechts een deel van de huidige bebouwing aan de Jhr- mr. Van Karnebeeklaan. Daartussen de nieuwbouw aan de Patijnlaan. Een aantal ge bouwen aan deze laan zal ge sloopt moeten worden. Het is de bedoeling dat in 1976 de eerste paai geslagen wordt voor de nieuwbouw. Eind 1978 zou het gebouw in gebruik genomen moeten worden. Tegen de oor spronkelijke uitbreidingsplan nen was binnen en buiten de ge meenteraad fel protest aapgete kend. DELFT Met het doel het huidige zware doorgaande verkeer uit de Delftse woonwijken (in hét bijzon der de Wippolder) te kunnen weren wil de gemeente Delft een directe verbinding aanleggen voor het ver keer van en naar Pijancker-Zoeter- meer met Rijksweg 13 (Rotterdam- Den Haagz. De gemeenteraad wordt voorgesteld een door de raadscom missie gekozen variant nader uit te werken, -die bestaat uit de aanleg van een verbinding tussen de pa rallelweg langs Rijksweg 13 en het zogenaamde Kruithuisplein en van een brug over de Pijnackersevaart. Zowel Rijkswaterstaat als Provinci ale Waterstaat hebben'in principe geen bezwaren tegen deze oplos sing. Omtrent de detialleringen is nader overleg noodzakelijk. Boven dien zullen de omwonenden bij de planvoorbereiding worden betrok ken. B. en W. stellen de raad voor in eerste instantie een krediet van 25.000 te voteren voor de verdere uitwerking van het plan. RIJNSBURG Wegens het leveren van een bijzondere prestatie, die de afzet van bloemen en planten in het binnenland heeft bevorderd kreeg ing. W. R. Oudshoorn uit Rijnsburg gisteren op de algemene vergadering/voor lichtingsdag van de Vereni ging 'De Nederlandse Bloe misterij' in Wageningen de Waarderingsprijs 1975 uitge reikt De heer Oudshoorn heeft veelvuldig via verschillende media deskundige voorlich ting gegeven over het gebruik en de verzorging van bloemen en planten. O.m. heeft hij de ze voorlichting voor het TV- prograniina 'Studio Vrij' on der brede lagen van de bevol king uitgedragen. Ing. Oudshoorn heeft verder, zo vermeldt het rapport, een aantal boeken samengesteld voor de amateur-tuinier. De hem tiegekende prijs be staat uit een geldbedrag en een oorkonde. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Door het overhandigen van de sleutel van een met guldens gevulde kist werd gisteren minister Duisenberg van Fi nanciën formeel toegang verschaft tot het nieuwe gebouw van zijn ministerie aan het Korte Voorhout. Hofpleinlijn Het college is er verwonderd over waarom de commissie 's Graven woude het gebied langs de Hof- Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mo gelijk. maar in ieder geval de/elfde dag nog. bij u na bezorgd. In DEN HAAG. VOOR BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519. b.g.g*070-469445. In LEIDEN nummer070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stelten met dc agent. De officiële openingshandeling werd verricht door dr. P. Lief tin ck. de man die vlak na de oorlog mi nister van Financiën was. De ope ningsplechtigheid werd gehouden in de zeer ruime ontvangsthal van het gebouw. Het nieuwe ministerie van Financiën bestaat uit twee kantoorvleugels. die door drie dwarsvleugels met elkaar verbon den zijn. Daardoor zijn twee bin nenplaatsen 'binnenhoven' noemt me ze op het miisterie ontstaan, waarvan er één over eige tijnd een exotische tuin moet vormen terwijl de tweede naar een ontwerp van de kunstenaar Onno van Dokkum zal worden aangekleed. Het nieuwe te huis van het ministerie is zo ruim opgezet dat er bij de huidige bezet ting van bijna 1300 ambtenaren nog ruimte overblijft. Het gebouw beschikt dan ook over een vloerop pervlakte van 300.000 vierkante meter Schouwburg Rij het ontwerp van het gebouw moest de toenmalige Rijksbouw meester ir. J. J. M. Veeter rekening houden met zowel een zo effectief mogelijk gebruik van de grond, waarop voor de oorlog o.a. het Beth- lehemziekenhuls en het Paleis van Justitie stonden, als met het zo min' mogelijk aantasten van het aanzicht van het Korte Voorhout Een eis was bijvoorbeeld, dat het gebouw niet hoger zou worden dan het gebouw van de Amerikaanse Ambassade en dat ook rekening gehouden zou worden met de Ko ninklijke Schouwburg. gelegen, naast het nieuwe ministerie Om die overgang van het grote gebouw naar de Koninklijke Schouwburg wat te 'verzachten' werd tussen de twee gebouwen een lager blok ge bouwd. waarin de kantine van het ministerie gevestigd is. De archi- tekten hebben er bewust van afge zien het beton van het gebouw kunstmatig te kleuren, maar heb ben getracht door middel van be kisting en het aanbrengen van re liëf het betonoppervlak 'levend' te maken. De lage voorbouw is boven dien voorzien van platen gegoten alluminium, platen die ook te vin den zijn op de dakrand van het gebouw. Overigens wordt de inrichting van het nieuwe pand door veel ambte naren erg kil genoemd. Door het grote glasoppervlak, het beton en de strakke aankleding heeft het gebouw een zeer zakelijk karakter gekregen. Veel aandacht is besteed aan het weren van het geluid dat het drukke verkeer op het Korte Voorhout maakt. Aan de zijden van Voorhout en Prinsesseeracht zijn dan ook ruiten ingezet, waarvan het glas eirqjl 11 milimeter dik is. Dat het gebouw in zo korte tijd gereed is gekomen (minder dan vier jaar geleden werd met de bnuw begonnen) is te danken aan het zogenaamde pre fab-systeem Op de fundering na werden alle onderde len van het gebouw in de fabriek klaar gemaakt voor morttage. De weersinvloeden hadden weinig in vloed op de werkzaamheden Zowel minister Duisenberg als oud-minister van Financiën Lieftinck. rechts op de foto. grijpen met geoefende hand in de schatkinst. dit als onderdeel van de openingsplechtigheid van het nieuwe mi nisterie van Financiën. Verdere groei De direkteur-generaal van de Rijksgebouwendienst, ir. J. Halm. durfde in zijn toespraak weliswaar geen schatting te doen over de periode waarin het nieuwe ministe rie 'vol' zal geraken, maar wees wel op een aantal mogelijke toekomsti ge dependances wanneer het perso neelsbestand zich verder zou uit breiden. Hij wees met narrte op het Ministerie van Buitenlandse Zaken en het Rijksarchief, twee nabijgele gen gebouwen die over een aantal jaren leegkomen wanneer de nieuwbouw in het Bez.uidenhout ge reed is De eerste paar jaar zullen de amb tenaren van het nieuwe ministerie echter nog volop de ruimte hebben in hun door Balast Nedam gebouw de werkterrein, dat honderd mil joen gulden gekost heeft. Vrolijk naar de Lier' Commissaris der Koningin, i M. Vrolijk, brengt op 27 oktl in gezelschap van zijn echtgj te een werkbezoek aan De 's Middags woont hij een vej dering bij van het college vaj en W. In die tijd bezoekt vrouw Vrolijk het nii potchrysantenbedrijf van de ma Boekestijn. Daarna volgt korte rondrit door de geme waarbij een kort bezoek v gebracht aan het nieuwe z* bad en de karakteristieke 1 Later op de middag gaat Commissaris naar de ve Delft-Westerlee. Zijn vrouw zoekt dan het echtpaar W ling aan de Kralingerweg heer en mevrouw Wesseling ben de zorg op zich gen« voor zeven meervoudig geha capte kinderen. Het werkb< wordt afgesloten met een vi dering van de gemeentel Voordat de zitting begint zoekt mevrouw Vrolijk het stencentrum 'Het Anker' en creatief en cultureel een 'De Spin'. Circus Renz Het circus Renz treedt vri a.s. om drie uur en half acl aan de Acacialaan in Leimu Het betreft een wervel shouw in eon tent voor bezoekers. Chef-dresseur Jos terlinde brengt diverse raspaarden in de manege, vens presenteert hij de Ind olifant Tibor in een combi met de pony Tonio. Uitei komt Jos ook met zijn bek varkensnummer. Sportgebouw Nu de verbouwing van het s gebouw aan de Nieuwelaa Delft vrijwel gereed is word terdag 1 november een open gehouden, vanaf tien uur 's gens. In de grote zaal is plafond verlaagd de verwar is hierin gebouwd en bovei is de zaal geschikt gemaakt volleybal, basketbal en bad ton. Ook de andere ruimten gen een opknapbeurt. De k< hebben 750 000 bedragen, drachtgeefster was de gem Delft. Bouwbedrijf Van li heeft het karwei opgeknap o.a. een pauzeruimte gereali die v.w.b. kleur en verlaagd fond een gezellig aanzien ge De Volle Maan Enkele bureaus van de gen telijke afdeling welzijn in verhuizen deze week naar pand van 'De Volle Maan' hoek van de Oude Delft e Schoolstraat. Het gaat om bureau sportzaken, de educs medewerkers, het bureau va Culturele Gemeenschap ei rijksinspecteur voor het onderwijs. Deze bureaus v tot op heden verspreid ge vest. De verhuizing naar Volle Maan' houdt om. ver met het ontruimen van Stadhuis voor de komende wendige restauratie. Koekamplaan De Koekamplaan in Den Ha vanaf maandag 3 novembe durende vier weken voor gaand verkeer afgesloten, betreft de werkzaamheden de Utrechtsebaan. Het is mogelijk op deze laan te bl parkeren. Het verkeer kan v Zuid-Hollandlaan omrijden. Oecumene in Leiden Dr. Albert van den Heuvel cretaris-generaal van de Hervormde Kerk spreekt v vond om half acht in het l logisch Instituut van de L Universiteit aan het Rapei 59 over het onderwerp: 'Eei der kerk'-'eenheid der men De tweede lezing over de i van zaken in de oecumene op 20 november door prof. Berkhof, voorzitter van de van Kerken in Nederland g( den. Tenslotte spreekt op 1 cember dr. H. M. de Lange zijn ervaringen op de asset van de Wereldraad van K( in Nairobi. Stadsjuweel Het Haags Stadsjuweel da voorronde voor het Nati< Landjuweel in mei volgend in Haarlem wordt gehoudei gint morgenavond in het gresgebouw met een opvo van ODIA door Mare Camol 'De parel van het huls'. november speelt de Amate medie 'De Spooktrein' in de van het. Voorburgse D Lyceum. Het Stadsjuweel i vervolgd door opvoeringen Caroussel (8 november), I stad (15 nov.), DES (22 nov ADO/DVS en Die Haghe Si (22 januari). Pluimvee In het Kleindierencentrur het Haagse Zuiderpark wor< 25 en 26 oktober een provlr jubileumtentoonstelling n pluimvee gehouden. Ondet dieren bevinden zich hoer fazanten, eenden, krielen duiven. Tijdens de keuring de dieren, morgen tussen 15 uur is men ook welkoi het nu vijftig jaar besta Kleindierencentrum. Monumenten Burgemeester mr K. Staabj Wassenaar open' zaterdaja dag as. in de Galerie-B theek aan de Luifelbaan eei|l combineerde expositie van I die werden gemaakt voorla Wassenaarse foto-monumet! wedstrijd en van wandklk van Ans de Groot. De tentjtt stelling toont foto's van 6» zenders (tot en met 19 nof ber).

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6