dichtbij Spoorwegen zetten strijd in gang om miljoenenorder weerrapporten zo gaat het op de boerderij kerstkaarten buitenmodel marinières handel medelijden aief (1) laief (2) Jein wil betalen iillegegeld 1973 iet uitstellen erpleegster e» ngekomen Diepvriesweer vertrouwd beeld op Nederlandse rails de loc uit de 1100-serie, die misschien nog wel even meekan, maar eigenlijk niet meer eigentijds is. Als aan te brengen verbeteringen te duur blijken, wacht voor hem de slopershamer. Weerrapporten van gisteravond 19 uur: weer, maximum temperaturen eu neer slag van 719 uur: Amsterdam licht bewolkt 12 0 De Bilt licht bewolkt 14 0 Deeien licht bewolkt 12 0 Eelde half bewolkt 10 0 Eindhoven licht bewolkt 13 O Den Hélder geheel bewolkt 10 0 Luchth. R'dam 1. bewolkt 13 0 Twente mist 9 0 Vlissingen half bewolkt 13 0 Zd. Limburg onbewolkt 13 0 Aberdeen zwaar bewolkt 13 0.1 Athene weerlichten 23 0 Barcelona licht bewolkt 22 0 Berlijn motregen 10 2 Bordeaux zwaar bewolkt 21 0 Brussel llfiht bewolkt 13 0 Frankfort zwaar bewolkt 13 0 Genève licht bewolkt 11 0 Helsinki mist 3 0 mnsbrück onbewolkt 14 0 Kopenhagen geheel bewolkt 1:0 0.3 Locarno onbewolkt •15 0 Londen zwaar bewolkt 13' 0- Luxemburg onbewolkt 12 0 Madrid half bewolkt 25 0 - Malaga onbewolkt 25 0 Mallorca licht bewolkt 23 0 München onbewolkt 10 0 Nice onbewolkt 19 0 Oslo "onbewolkt 10 0 Parijs zwaar bewolkt 13 0 Rome licht bewolkt 18 0 Split licht bewolkt 19 0 Stockholm mist 10 0 Wenen onbewolkt 11 0 Casa Blanca onbewolkt 25 0 Las Palmas onbewolkt 29 0 Tel Avlv onbewolkt 26 0 HAGEL BEWOLKING in het uiterste zuiden werd in 12 uur tijd 47 mm water geregistreerd. INDERDAG 23 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 onder redactie van loessmit Je hoeft- er niet langer over te pie keren wat de tekenaar Rien Poort vliet bewogen heeft om na boeken als 'De vossen hebben liolen- en 'Hij was één van ons' ineens met 'Té hooi en te gras', een getekendver- slag over het boerenleven van alle dag, te komen. Hij vertelt dat zelf al in het begin: 'Het- was in de oorlog. Ik toas een jaar of elf en ging bij Ome Dirk op de boerderij wonen./..,) Een heerlijke tijd waarin ik het boerenleven van har te liefkreeg. En ik werd stilcverliefd op 'den Grieze', een van de twee zware Bélzen van Onie Dirk. Groot, sterk en met lieve,wijzè, dülderige ogen'. Die liefde voor het boerenleven is Poortvliet nooit meer kwijtgeraakt. Hij ruikt nóg de lucht van de ge droogde appeltjes op zolder, hij proeft nog de prak met uitgebak ken spekkies. Nooit vergeet hij hoe een wonderlijk zachte lippen een groot dier als den Grieze' had, hoe hij als klein jongetje met zijn oor tegen dat grote hoofd gedrukt hoorde, hoe het paard een suiker biet vermaaldehoe hijop de bok zittend, zag 'dat z'n korte staartje nét lijkt op een mevrouw die van boven uit het raam nee schudt naar iemand beneden'. Dat gebeurde meer dan dertig jaar geleden bij me Dirk op Flakkee, dat hij mèt boeren, boerderijen en bij behorende dieren door en door heeft leren kennen, maar als we nou met vakantie naar FJakkee gaan, kan ik alle paarden van 'f héle eiland- op beide handen aftellen. En van daar dit boek. Om wat er op de boerderij nog allemaal te zien is 1 voordat 't misschien verandert/. Daarom reisde Poortvliet kriskras het land door om te hooi en te gras het boerenleven op papier te zet ten. In tekeningen natuurlijk, maar daar ip hij Rien Poortvliet voor. Van mooie, oude boerderijen, lan derijen, prachtige paarden en boe ren met- platte petten, met details uls liet Brabants tuig van so'n bon kige knol, het juk-, het. bosje stro in de kapotte ruit. En dan de grap jes tussendoor: de boer die staat te hooien en in exact dezelfde hou ding in z'n zondagse pak in de kerk met de 'hengel' collecteert, de ma nier om buiten je neus te snuiten (mèt één duim), het pleehuisje bui ten ('een kouwe bedoening'). Hof honden komen in verhouding tot al die mensen en dieren bijnti niet aan de orde. Vermoedelijk is Poort vliet niet bijster gesteld geweest op de hond van Ome Dirk, Wie het werk van Rien Poörtvliet een beetje kent, behoeft geen nade re toelichting over de kwaliteit- van tekeningen en gquarellen in dit bock. De boerenkoppen, de paar denhoofden, de houdingen, de trot se hofsteden, de krotterige schuur tjes zijn som zo móói dat het je aan liet hart gaat dat zo'n pagina van onder tof boven volgetekend is. Veel tekeningen zou je meer ruimte willen geven, maar wie een boek vol vertelt of die dat nou in woorden of tekeningen doet heeft.nu eenmaal alle ruimte nodig. Bovendien zon het boek heel wat duurder geworden zijn als het twee, drie keer zo dik was uitgevallen. Nu lean uitgeverij Van Holkema en Warendorf een prachtig uitge voerd boek met honderden tekenin gen voor 9,50 leveren. Inclusief Uit reacties van politieke gevange nen of hun familie heeft Amnesty International kunnen afleiden, dat het echt helpt als zulke gevangenen veel post krijgen: in de meeste ge vallen krijgen ze direct beter eten. betere medische zorg en een betere behandeling in het algemeen. Daar om is het belangrijk om ook dit jaar weer zoveel mogelijk kerstkaarten te sturen naar politieke gevange nen. Daaronder verstaat Amnesty mensen, die om hun politieke of godsdienstige overtuiging, om ras, huidskleur of taal in de gevangenis zitten, voor zover ze geen geweld hebben gebruikt. Dit jaar heeft Amnesty honderd van die gevan genen in de kerstactie opgenomen. De bedoeling is1 dat deze mannen en vrouwen, die vaak al heel lang onder slechte omstandigheden op gesloten zitten, overladen worden met kerstgroeten uit d.e hele wereld. De kaarten zijn ditmaal ontworpen door tekenaar Dick Bruna en zijn voor 50 cent te bestellen bij Am nesty International, 3e Hugo de Grootstraat 7 in Amsterdam, of bij plaatselijke werkgroepen. Na be stelling wordt een acceptgirokaart thuisgestuurd plus namen en adres sen van drie politieke gevangenen: één in een westers land, één in een communistisch land en één in een land in de Derde Wereld. Poortvliet zelf ten voeten uit,' i» z'n ouderwetse boerenpak. Gekre gen op een van de vele boerderijen, die hij bezocht en tekende en waar hij zoveel vriendelijke boeren en boerinnen ontmoette dat hij graag, 'die kwaje waakhond die ik achter me aan kreeg' vergeet, 'of die geit. die stiekem een hele dag werk van me stond op te vreten'. Eg t dan neemt hij ook die teilen goedbe doelde koffie erbijook al zaten er soms 'vellen als onderhoeken' in. De grootste Engelsman, de31- jardge Christopher Geener ihé het plaatsje Hayes, is ruim twee en een kwart meter lang en weegt 294 pond. Met zo'n om vang kun je natuurlijk moeilijk op een Lichtgewicht vouwfiets!» en zelfs niet op een normal» herenfiets klimmen. Daarom, heeft een Londense firma eén speciaal model voor hem ge maakt: een rijwiel van 2.13 m*- ter lengte en 1.37 meter hoopte, sterk genoeg om Greener* hon derden ponden t» torsen. - Voor het eerst in het zestigjarig bestaan van de marine-academie in de Amerikaanse stad Newport zui len er volgend jaar ook vrouwen tot de opleiding worden toegelaten. Had het Amerikaanse Congres niet een besluit genomen waarin de toe lating met ingang van de cureus- 1976 verplicht werd gesteld, dan was er misschien nog geen eind aan de alleenheerschappij van d« mannen daar gekomen. In elk ge val ziet het er naar uit dat de vrou wen gretig gebruik zullen maken van de nieuwe beroepsopleiding: de directeur van de marineacademie heeft gemeld, dat zich nu al een stuk of wat vrouwelijke cursisten- in-spé hebben opgegeven. Hele rijen Turkse tortels kun je 's morgens in Blijdorp zien zitten, wachtend op het voer dat d« daar gehuisveste vogel» krijgen. Veel van deze tortelduivenblijven maar gelijk in de Rotterdamse diergaard* slapen, dicht bij de voederplaatsen. Zo zitten ze ook in de bomen van het buitenverblijf van de okapi's, waar 's morgens vroeg dan ook Jio- pen duivenmest liggen. Dat vindt de verzorger natuurlijk niet leuk; hij moet de rommel eerst schoon maken voordat de okapi's" naar bui ten mogen. Diereninspecteur C. van Doorn-,1* goed in de bijbel thuis en weet^ad- les van duiven die daarin voor komen. In Blijdorp Geluiden vertelt hij dan ook: 'Bij de dagelijks* con trole beklaagde een verzorger van de okapi's zich weer eens over het achterlaten van de honderden visitekaartjes van die verwenste tortels. Ik probeerde hem wat mil der te stemmen en zei dat in de bijbel (2 Kon. 6 vera 25) wordt ver teld dat duivenmest tijdens" de be legering van Samaria al» mensen- voedsel werd genuttigd en daar voor vier zilverstukken teen rijks daalder) per liter werd verkocht. Hij keek mij eens meesmuilend aan en zei 'we praten er nog wel eens over', alsof hij al een voordelig* handel in het genoemde produkt in het verschiet zag! Overigens vertelt de inspecteur -*r bij dat de Turkse tortels Blijdorp handenvol geld kosten. De boekhou der van.de tuin heeft uitgerekend, dat de meer dan duizend ongenod* gasten bijna tienduizend gulden per jaar kosten. Een aantal Britse dierenvrienden: tot de aanval overgegaan. Ze vor men samen een anti-viviaectiebewe- glng, die 'in naam van de dieren heeft toegeslagen om te laten mer ken dat wij niet passief willén toe kijken bij het folteren en vermoor den van beesten'. De groep die hèt afgelopen weekeinde toesloeg door brand te stichten in een pasteien- fabriek in Amersham (in de buurt van Londen» waardoor een schade van 275.000.ontstond,noemt zich 'de groep van het medeleden'. In de ogen van het officiële Britse genootschap tegen de vivisectie heeft dit 'medelijden' geen genade gevonden; het genootschap heeft de activiteiten van de dierenbescher mers vierkant in het openbaar ver oordeeld. lommentaar )e Nederlandse Nobelprijswinnaar rof- dr. Jan Tinbergen maakt met ui aanial collega-deskundigen een udie over de vraag hoe een nieuwe ees: betere) internationale economi se orde (manier waarop het econo- éch even is georganiseerd) eruit toet zien." i juni van dit jaar is de studiegroep ï&WlnrdfïïïE Worden nieuwe locs Duits of Frans? lat heeft in de ogen van de Neder ndse werkgeversorganisaties geen ge- ade gevonden. Het stuk werd door :n bestempeld met 'naief'. Maar Tin- :rgen heeft deze uitdrukking onmid- fllijk vertaald en gezegd dat daarmee irmoedelijk wordt bedoeld 'onrealis- sch en politiek niet haalbaar'. (en mikt daarbij op twee zeer funda- icntele vragen. Hoe kan het trieste iven van de arme 'verre naaste' zo i loedig mogelijk iets aangenamer ivor en? En tegelijkertijd wordt de vraag 1 an de orde gesteld hoe de samenle- 'ing nu (in economisch opzicht) moet orden veranderd opdat volgende ge- leraties niet al te zeer in de knoei )men. Inzetten voor een miljoenen-competitie: de strak gestyleerde, door draaistroom gevoede, Duitse loc (links) en de Franse machine. Beide worden op het ogenblik door NS uitgetest. - a hij wijst daarbij op Engeland. iriiitig jaar geleden zou het 'önrealis- ich' zijn geweest te denken dat En- land lid 2ou worden van de Europe- Gemeenschap. En nu is Engeland t :n volwaardige partner. Al is het dan Liet erg spontaan gebeurd. nbergen en de zijnen hebben er ook jgewezen dat de schuld van de ildige wereldsituatie bij de rijke lan- :n ligt. En de werkgevers vinden .dat olstrekt eenzijdig'. Toch wel een [pel merkwaardige reactie, want niet werkgevers worden daarvan be- fauldigd, maar de rijke landen (met hun inwoners). En terecht wijst nbergen onder andere op Amerika I >tyest-Duitsland, die maar zeer aar- lend een positieve houding aanne- en tegenover de arme landen. s werkgevers ménen, ook dat de ide economische orde de wereld al- d goed heeft gediend en dat er geen hoefte is aan een nieuwe. Het is :h wel verbazingwekkend dat de i :rkgevers dit zo kunnen beweren, ant binnen ons land is het in de op der tijden voortdurend noodzake- k geweest correcties op de économi- he orde aan te brengen, wilden de rakken niet helemaal onder de voet I irdën"' gelopen. En in internationaal zicht is dat nog velé malen erger, zou je ook af kunnen vragen of de dernemersorganisaties die Tinbergen brek aan realisme verwijten, zelf :1 over voldoende fantasie beschik- Q. I kritische lezer zou zich kunnen i'ragen of Tinbergen misschien niet erg op de ondernemers is gesteld, elnu, hij kan gerust zijn. Het is ze week precies één jaar geleden I Tinbergen in Berlijn zijn nogal itisch gehoor toevertrouwde dat in- nationale ondernemingen een posi- ve rol in de wereldeconomie inne- en en onmisbaar zijn. Toen hebben j Tinbergen om zijn eerlijkheid ge- izen. 'Dat doen wij ook nu. n onze Haagse redactie IN HAAG Staatsecretaris Klein niet bereid studenten nog langer stel te geven voor de betaling hun collegegeld over 1973. Hij twoordt dit "op vragen van de d.A-kamerleden Masman en Pop- Deze wezen erop dat veel stu nten door de afbetaling in finan- le moeilijkheden komen. lgens dr Klein zijn er misver- nden gerezen over de betaling n de collegegelden. Destijds kon- n de studenten een zogenaamde «nesse tekenen in plaats van de fhonderd gulden collegegeld di- !t te betalen. Die promesse moest na twee, jaar .betaald worden en is niet de bedoeling deze loop- in d nu weer te verlengen, ij 1 staatssecretaris wijst erop dat erderharige studenten toch een ■ome lening bij een bank kun- nemen om de vijfhonderd gul- te voldoen. Minderjarige stu- (jp iten kunnen, als hun ouders rkelijk niet kunnen bijspringen, promesse omzetten in een rente- fe is voorschot in het kader van de 0j dietoelagen. Dit laatste geldt alleen voor studenten die voor het lopende collegejaar studietoelage ontvangen. i een verslaggever :ei re RGEN (L) De 38-jarige ver ia egster G. Collin uit Hoogezand is de rijksweg in Heijen (Limburgs (gen) omgekomen toen zij op tegenligger botste. Een militai- wagen kwam bij hetzelfde onge il tegen een boom terecht: de es founder en de bijrijder werden I stig gewond. ERHUGOWAARD De twintig- ige A. Rentenaar uit Schagen is t rijn auto in Heerhugowaard de weg geraakt en omgekomen. Een oudje uit het NS-park: een loc uit de 1000-serie, die er als eerste uitgaat. Van onze weerkundige medewerker Wanneer het in ons land streng vriest en eenstormwind je de sneeuwvlokken om de oren blaast, is het voor de waarnemers een koud karweitje om elke drie uur de weergegevens te verzamelen. Eén van de moeilijkste momenten van deze eeuw moet wel de stormkou van 11 tot 14 februari 1929 zijn geweest. De thermometers zakten toen bij een bulderende noordoos ter tot, bijna 20 graden celsius. Nog veel verder terug, namelijk uit de strenge winter van 1740 las ik, opgetekend door dr. M. Stimstra te Harlingen: 'Op 11 februari was de oostenwind zo hevig, dat mensen onmogelijk gedurende drie minuten •hi die Porte diu Port te Harlingen aan de kou konden' zijn blootge steld. Aan de meteorologen in de pool streken worden dag in dag uit nog veel zwaardere eisen gesteld. Onze medewerker in Oud-Bei j er land hierover: 'Om de drie uur trekt hij naar zijn hut om de temperatuur, de vochtigheidsgraad, de windsnel heid op te nemen. Wanneer hij klappertandend uit zijn warme slaapzak kruipt, schiet hij zijn ijs koude bovenkleren aan. Boven het wollen ondergoed draagt hij een trui met kraag, een zware anorak (windjack met capuchon) en een dikke broek in winddichte stof. Voor de bescherming van zijn voe ten beschikt hij over wollen sokken of kousen van hondepels, schoenen van osse- of rend ierhuid of hoge poollaarzen die met .pikdraad ge naaid zijn. De handen beschut hij met grove pelsmoffen en winddich te wanten. Met de skimuts op het hoofd en de dikke sjerp rond de hals begeeft hij zich dan buiten in een temperatuur, die er af en toe niet om liegtHet betreft hier een beschrijving van een Russische door Dick Ringlever Een Britse loc uit de in 1970 aange schafte 1500-serie: took hard aan vervanging toe. De 1300-loc: niet meer ideaal, maar waarschijnlijk zal hij z'n tijd nog wel uitdienen. meteoroloog in het noordpoolge bied. Enkele temperatuurcij fers die nu volgen hebben betrekking op het Amerikaanse drijf station B Fletcher's Ice Island) waarvan de gegevens betrekking hebben op de periode van juli 1957 tot decem ber 1958. De posities varieerden van 75 tot 82 graden noordèrbreedte en 126 tot 98 graden westerlengte. De jaarlijkse etmaaltemperatuur op dit station bedroeg 18,3 graden cel sius, de hoogste maximumtempera tuur 5.6 graden celsius in juli. de laagste minimumtemperatuur 53,3 graden censius in februari, de ge middelde februaritemperatuur —37,2 graden celsius en de gemiddelde juli- temperatuur +0.8 graden celsius. In het huidige weertype komt niet veel verandering. In de tweede helft van deze week blijft het weer onder bescherming van een krach tig hogedrukgebied van Skandinavië tot Rusland dat zich langzaam in zuidelijke richting verplaatst* Het blijft droog en gaandeweg komt er wat meer ruimte voor opklaringen. In de nacht en ochtend vormt zich mist. Overdag wordt het vrij zacht bij zuidoostelijke wind. Ierland heeft veel regen ontvangen van een Atlantische stormdepressie. In Cork verlengd tot 1992/1994. Deze machines, die in het midden van de jaren vijftig in het kader van de Marshall-hulp door de Amerikaanse en Nederlandse industrie samen werden gebouwd, blij ken door hun goede en vooral goed kope gedrag, voorlopig nog best mee te kunnen. Zwaarwegend De vraag welke loc de rest van de NS-tractiè straks (te beginnen in 1979) zal gaan vervangen, is voor de spoorwegen gewichtig. Niet alleen van wege de financiële gevolgen (met de order is zeker 35 miljoen gemoeid, maar waarschijnlijk wel 180 miljoen), vooral ook in het licht van de toe komst gezien. Tenslotte moet nu wor den besloten met welk materiaal zij tot het jaar-2010 zullen moeten rijden. Wat dat -laatste betreft lijkt de Duitse conceptie, die zowel door de Duitse als de Zwitserse spoorwegen reeds als toekomstloc wordt aangemerkt, hoge ogen te gooien. Nieuw aan deze loc is, dat hij door draaistroom wordt ge voed, wat betekent, dat hij weinig ^te- wegende delen heeft, niet snel slijt en dus weinig onderhoud vraagt. De Franse loc is in principe nog van ■het conventionele stempel, zij het dat hij is uitgerust met nieuwe moderne apparatuur (onder meer een traploos schakelpiechanisme). De machine heeft een vermogen van vierduizend kilo- Watt, rijdt 160 kilometer per uur en kan desnoods als door één man te bedienen tweeling voor extra-zware vrachten worden geplaatst. Welke de race wint, zal voor NS een zwaarwegend vraagstuk worden. UTRECHT De spoorwegen gaan hun verouderde elektrische locomotieven door nieuwe vervangen. Binnen een jaar zal de beslissing moeten zijn gevallen en moet een keus zijn gedaan tussen de loc van de Franse Alsthom-fabriek en die van het Duitse Henschel-concern. Ook 1100-serie? Daarnaast zullen waarchijniijk ook de 58 Franse 'locs uit de 1100-serie, die sedert het midden van de jaren "vijftig in gebruik zijn, moeten worden ver vangen. NS-technici hebben de.dir.ecr tie geadviseerd "de machines,die aan vankelijk pas tussen 1983 en 1990".uit de roulatie zouden worden genomen, voortijdig naar de sloper te brengen omdat ze nogal problemen opleveren. Behalve dat ze onrustig rijden en on voldoende trekkracht leveren, missen ze comfort en veiligheid voor de ma chinisten. De directie heeft nog geen principe besluit genomen, omdat ze eerst wil nagaan of verbeteringen kunnen wor den aangebracht (onder meer in de vorm van een versterkte 'hondeneus' voor de machinisten-cabine). Van de kosten daarvan zal afhangen of de Blijvertje voor NS: de 1200-loc, snel, zuinig en veilig. locs worden vervangen. Gebeurt dit, dan betekent dit een extra-uitgave van nog eens 145 miljoen gulden. Datzelfde onderzoek (met name ten aanzien van de veiligheid van de ma chinist) zal worden verricht op de vijftien locs van de 1300-serie, die wat vorm betreft vrijwel gelijk zijn aan de 1100-modellen, maar langer zijn en bovendien een veel grotere trekkracht hebben, zodat ze voor alle doeleinden kunnen worden ingezet (zowel voor het trekken van goederentransporten als van internationale treinen). Om die laatste reden denkt men er bij NS dan ook niet aan ook deze vroeg tijdig te vervangen: ze zullen gewoon tot 1982/1987 hun" tijd uitdienen. Daarentegen wordt de levensduur van de succesvolle 1200-serie (25 stuks De eerste locomotief, die in Frankrijk al enige tijd in gebruik is, wordt deze maand op de Nederlandse banen uit getest. De Duitse loc wordt door NS- deskundigen in Duitsland beproefd. Voorlopig zal het gaan om de aan schaf van veertien locomotieven, wat een uitgave van 35 miljoen gulden zal vragen. De nieuwe locs zullen als ver vanging gaan dienen van de acht uit de 1000-serie (sterk verouderde Zwit serse machines van vlak na de oorlog) en de zes uit de 1500-serie (uit 1954 daterende Britse locs, die in 1970 voor nog geen zesde van de prijs van de Britse spoorwegen tweedehands vver- deh overgenomen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5