tamer voelt er weinig oor onafhankelijkheid nogelijk uit te stellen Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! 'Opvang Surinamers moet rijkstaak zijn' 1É1 Rijkspostspaarbank 'Twee doden op spoorbaan geen gevolg van moord' Tom Mix ïendement van Surinaamse VHP'er maakt geen kans pLaat dat. nu "naar en doe Sfle rest van verhaal' uw nationale spaarinstelling Industriebond NKV Man zou inbraak bij patroon bijna opgelost hebben boos op ministerie over marine-order 'Economie ten gunste van derde wereld veranderen' Consumentenbond: zaterdagse post niet afschaffen BOEK m'OfMIIE WOBJEHEVEMDEB IHtOEHKWIlE Het Regent Dat Het Giet. vergeet Je StophoestNiet. Friese wethouder: rekening van koloniaal bewind komt in laatste instantie bij gemeenten Onderwijs Brokken Van Red Band Natuurlijk. RITA DERDAG. 23 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze parlementsredactie HAAG De Surinaamse oppositiepartij VHP wil door een wijziging van de wet over Suri- Js onafhankelijkheid de mogelijkheid uitsluiten dat Suriname onafhankelijk wordt zonder Idwet. Gisteravond heeft het VHP-lid (en oud-minister) mr. dr. drs. J. Adhin een amendement le wet ingediend, waarin wordt vastgehouden aan de datum van 25 november. Met dat amen- ent wordt echter achter die datum het voorbehoud ingevoegd 'mits dan een grondwet is gesteld'. Mocht het niet lukken op die manier de datum van 25 november te halen, dan zou latum van onafhankelijkheid samenvallen met de datum van afkondiging van de nieuwe dwet. (ADVERTENTIE) amendement maakt niet veel aangezien de Surinamers in Tweede Kmaer niet mogen lemmen (zij hebben geen recht) en het is wel duidelijk de Nederlandse parlementariërs e et véél voor voelen. I:ren zijn nagenoeg de hele dag urlnaaimse parlementariërs op Binnenhof aan het woord ge en het werd duidelijk dat zij loral op uit waren de frustra- it weg te praten over twee maan- zwijgen (want het parlement 5 'aramarübo is al sedert half gstus niet meer bijeengeweest), straten daarom ook grotendeels de hoofden van hun Neder- collega's heen, die soms beter wisten te doen dan ver en soms vermaakt toe te y rren. Kamervoorzitter Vondeling had 11 pel eens moeilijk met het ver- 1 geweld dat zo nu en dan rstte. Hij had zich echter de schuwing van zijn collega ter harte genomen: 'Wilt rekening mee houden dat het Amerikaanse temperament wel hoog kan oplaaien' en hij was st voorzichtig. n de oppositieleden Somohard- Mungra waren hem een paar 'te gortig: de eerste toen hij steeds zat te hakketakken t de 'onwettige en onconstituti- wijze' waarop de 'Surinaamse atie was samengesteld en de de toen hij Nederland blijkens iptreden in Suriname een 'Her- j ilk' noemde en toen hij asgoci- legde met Eichmann en zijn ien en de manier waarop in rland de Surinamers worden ,v zangen. de laatste uitlating kreeg hij alleen een schrobbering van jj:rvoorzitter Vondeling, maar de fiaamse voorzitter Wijntuin en ook VHP-leider Lachmon en ouw Liesdek boden excuses voor deze uitlating van Mun- tuoos voorzitter van de regeririgsge- fractie van de Nationale Par- ombinatie (NPK), Rufus Nooit- toonde zich een vaardig eer, die met gemak de egluids- illatie zou kunnen ontberen irtuoos met beelden en woor- Mkan goochelen. ijs rom komen al die Surinamers peen?', vroeg hij zich af, en hij an onze parlementsredactie ;o1>EN HAAG Een nieuw e le- lent in de Nederlandse oo "weede Kamer was ook de pzienbarende wijze waarop bae Surinaamse frac'tievoorzit- ers zich bemoeiden met de spraken van minder hoog ezeten fractieleden. Mevrouw a iesdek deed dat heel moe- erlijk vriendelijk, toen So ep tohardjo maar bleef door T< aan over een kwestie die aifondeling buiten de orde had ïteld ('Salim, ik zou je ad- sélseren: laat dat nu maar va erzijde en doe de rest van je rhaal'), een intermezzo dat eter werkte dan Vondeling? tfiamer. lachmon had aanvankelijk Qpinder succes bij zijn fractie- tenoot Nurmohamed. Hij was ïi ennelijk iets te lang van A'tof naar de smaak van Lach- ;h<ion en deze wenkte een paar ngeer nadrukkelijk. Geïrriteerd an ei Hurmohamed toen van ;huet spreekgestoelte: 'Ja, ik zie oï wel wenken, maar ik zeg brat ik te zeggen heb'. In de b eokkamer heeft Lachmon em kennelijk deze uitval nog h< ens goed ingepeperd, want te ven later vroeg Nurmohamed vaandacht voor een persoonlijk eit. Hij had maagkrampen ehad en vandaar zijn uitval opegen zijn baas. Sorry hoor. tb (ADVERTENTIE) 'n TIC-JE BETER DUBBELE I •VIEUX r DUBBELE JENEVER 1 0% besparing jJjK I Qebruikt immers maar de I elft teen halt borrelglaasje) n maakt dus 2x zov 'ngdrinks uit een fles. 1st betekentperlongdrink OO/o bespBring in geld en i alcohol-gebruik. zocht het' antwoord in de. wet van Buys Ballot, volgens welke de vhn- den van een maximum naar een minimum stromen. Nederland is zo'n minimum (aan armoede) en Suriname zo'n maximum. Ziedaar de verklaring van dit opmerkelijk feit. Lachmon als de belangrijkste woordvoerder Van de oppositie had een hee 1 andere verklaring. Men had indertijd naar zijn voorstellen in de Koninkrijkscommissie moeten luisteren om de Surinamers na de onafhankelijkheid voorlopig in het bezit te laten van de Nederlandse nationaliteit. Er zou nooit een exo dus gekomen zijn. Mungra hanteer de op het punt van de nationaliteit het wapen van het sarcasme door Nederland schamper toe te voegen: 'Gij zijt het enige land ter wereld welké nationaliteit doodgewoon bij elk reisbureau te koop is'. 'Wat te doen met die stakkers die niet eens een enkele reis bij de KLM kunnen kopen?', riep Lachmon pathetisch uit. Op dit punt kreeg hij het echter aan de stok met een interrumpe rende minister ,De Gaay Fortman, Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. Van een verslaggever UTRECHT De Industriebond NKV is verontwaardigd over het feit dat het ministerie van defensie een miljoenenorder voor marine- uniformen niet bij een Nederlandse maar bij een buitenlandse onderne ming heeft geplaatst. 'Dat is een klap midden in het gezicht van de vele werklozen, met name in de confectie', schrijft de Industriebond NKV in het blad 'Industrierevu'. 'Het een schande dat men zoiets durft te presteren terwijl met na me vanuit speciaal met de overheid opgerichte stichtingen van alles wordt gedaan om de werkgelegen heid overeind te houden'. De bond heeft geen goed woord over voor het optreden van defen sie en economische zaken en acht het hele kabinet hiervoor verant woordelijk. De bond wijst er op dat het niet de eerste keer is dat de fensie orders in het buitënland uit besteed en Nederlandse onderne mingen die voor een groot deel of geheel op defensieorders draaien in de kou' laat staan. Van een onzer verslaggevers NUNSPEET/APELDOORN De zestigjarige R. W. Rosheuvel en de 21-jarige Lydia de Ruyter, ma gazijnbediende en serveerster in het wegrestaurant 'Routier' Nunspeet, zijn niet door een derde ver moord. Tot deze conclusie is de politie gekomen nadat zij ruim acht weken bezig is geweest met het onderzoek naar de dood van het tweetal, dat op donderdagavond 14 augustus door de sneltrein AmersfoortZwolle werd gedood. De leiding van het ongeveer 25 man tellende politieteam, dat zich twëe maanden intensief heeft be- NVV-voorzitter Kok: De Surihaamse oppositieleider Lachmon in gesprek met leden van de regeringsdelegatie. Van links naar rechts de heren Derby, Wijn- tuin en Nooitmeer- t die een geweldige tegenspraak ont dekte in Lachmons betoog. Deze verklaarde zich voor de onafhanke lijkheid voor de datum van 25 no vember, maar ontzegde de meerder heid in de parlementen van Den Haag en (Paramaribo het recht om een regeling voor de nationaliteit aan te gaan. DEN HAAG De Consumenten bond stat scherp afwijzend tegeno ver de gedachte de postbestelling op zaterdag af te schaffen. De Con sumentenbond zou deze afschaffing een onaanvaardbare vermindering van de dienstverlening vinden. Daarbij komt nog dat de nieuw aangekondigde tarieven mede geba seerd zijn op de zaterdagse postbe zorging. 'Een staatsbedrijf moet terdege rekening houden met de belangen van zijn klanten' meent, de bond. RECTOR-MAGNIFICUS Tot rec- tor-magnificus van de universiteit van Amsterdam is benoemd prof. dr. G. den Boef. hoogleraar in de analytische chemie. Hij zal in deze functie op 1 januari 1976 prof. dr. A. De Froe opvolgen. (ADVERTENTIE) Dag mam, omdat ik zoveel van je hou. Zetze in de bloemen, al die lieve mensen. Kies bij uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht135, Den Haag. Van onze sociaal-economische re dactie AMSTERDAM NW-voorzitt/n Kok heeft gisteren op een interna tionaal vakbondscongres in Mexico de vakbonden uit de ontwikkelde landen opgeroepen druk uit te oe fenen op hun regeringen om het economische systeem van de wereld daadwerkelijk te veranderen ten gunste van de ontwikkelingslanden. Als de rijke landen de rechtvaardi ge verlangens van de ontwikke lingslanden niet positief beant woorden, zal de weg naar de voor uitgang niet via overleg, maar al- leep via botsingen en conflicten kunnen worden gebaand, aldus Kok. De vakbonden in de rijke landen zullen hun regeringen hier van moeten overtuigen. Kok pleitte voor omvorming van de economieën van de ontwikkelde lan den. De lasten daarvan moeten ge lijk worden verdeeld. Werknemers die door de omvorming, ten gunste van de economieën in de ontwikke lingslanden. hun baan en inkomen verliezen, moeten daarvoor com pensaties krijgen. De gelden voor deze omvorming mogen door de ontwikkelde landen niet worden beschouwd als ontwikkelingshulp, zoals door Nederland nu wordt ge daan, aldus de NW-voorzitter. ziggehouden met deze tragedie, is er wel van overtuigd dat Rosheuvel op het moment yan het ongeluk de oplossing van een bij zijn patroon gepleegde inbraak vrijwel in zijn zak had. Ook zegt de politie er bijna zeker van te zijn dat de ongefrankeerde enveloppe, waarin nagenoeg de hele buit (25.000 gul den) per post aan de eigenaar werd teruggestuurd, door Lydia is ge schreven. Over de vraag hoe het verband tussen deze dingen en de ramp op de spoorlijn is de politie echter niet duidelijk, en hetzelfde geldt voor de omstandigheden waaronder het ongeluk gebeurde. In Apeldoorn deelde de politie gis teren mee dat zij niet gelooft in 'een kapitaal delict' (dat een derde de hand in de dood' van het tweetal gehad zou hebben). Een tijdsrecon- structie heeft aangetoond dat daar voor slechts anderhalve minuut be schikbaar was, en dat wordt onvol doende geacht. In verband met de zaak is destijds een man aangehou den, die naar de gunst van het meisje dong en daarbij een tegen stander had in de magazijnbedien de. De politie heeft aan de zaak onge veer tienduizend manuren besteed. Vijftig tips moesten worden nage trokken. ruim tweehonderd proces sen-verbaal zijn opgemaakt en er vonden 136 verhoren plaats. De dis trictsrecherche van de rijkspolitie- zet nu alleen nog het onderzoek voort met betrekking' tot de in braak. die kort. voor de dood van het tweetal bij Routiers in Nun speet is gepleegd Zij hoopt intussen wel dat dit tevens nieuwe aankno pingspunten oplevert, die tot ophel dering van het ongeluk kunnen lei den. Op een dubbele zelfmoord houdt de politie het niet; hoogstens laat zij ruimte voor de veronderstelling dat Lydia, om welke reden ook, voor de trein is gesprongen en dat Rosheu vel vergeefs heeft geprobeerd dat te verhinderen. Het feit dat hij zelf gedood blijkt te zijn door een tik van de treeplank geeft daartoe aanleiding. Accuraat Volgens de politie moet voorkomen worden dat Rosheuvel (een rijksge noot), blijvend wordt gedoodverfd als een moordenaar. De man was zeej- accuraat: hij voelde-zich nauw met Routiers Nunspeet verbonden hij wilde de inbraak oplossen. De politie die ervan overtuigd is dat de opheldering van deze zaak intern gezocht moet worden (hoewel men dat niet al te eng moet nemen want er is een groot personeelsver loop). Mogelijk heeft Rosheuvel er ook de hand in gehad dat het geld terugkwam. Op de fatale avond had Lydia dienst, Rosheuvel niet. Rosheuvel heeft Lydia naderhand bij de spoorlijn opgewacht en daar een gesprek geforceerd. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DRACHTEN Als spreker uitgenodigd op een zaterdag in Utrecht gehouden in formatie- en discussiebijeenkomst over de opvang en spreiding van Surinamers in Nederland, somde de Friese gemeentebestuurder J. Jongstra maar liefst twaalf grieven tegen het terzake gevoerde regeringsbeleid op. De ook aanwezige minister van CRM, mr. H. W. van Doorn, stelde daar slechts een, volgens Jongstra, 'vrijblij vend verhaal' tegenover. Hij deed zijn gehoor de toezegging na 25 november, de dag waarop Suriname volgens de plannenonahankelijk wordt, tot een beter overleg met de gemeenten te komen. De regering hoopt dat zij dan wat meer adem zal krij gen. 'Waar die hoop op berust, begrijp ik niet helemaal', zegt Jongstra een paar dagen later in het raadhuis in Drachten. wee nieuwe producten Jongstra, PvdA-wethouder van welzijnszorg en onder wijs van de gemeente Smal- lingeriand (die Drachten en een aantal kleinere plaatsen omvat), verwijt de regering dat zij de gemeenten in een 'bestuursvacuiim' heeft ge manoeuvreerd. De gemeen ten zijn voor het blok gezet en kunnen, zegt Jongstra, niet eens meer hun eigen verordeningen naleven. In een hotel in Drachten verblijven op dit moment 66 Surinamers, terwijl er maar plaats is voor 45. Aan de door de gemeente gestelde voorwaarden met betrekking tot veiligheid, brandpreven tie, hygiëne is niet voldaan. Na een bericht uit Den Haag moesten de Surna- mers een paar maanden ge leden van de ene dag op de andere in het hotel worden ondergebracht. Het gemeen tebestuur, aldus Jongstra, werd 'met de rug tegen de muur gezet'. Op de Utrechtse bijeen komst, die was georgani seerd door de Evert-Ver- meerstichting, in samenwer king met het wetenschappe lijk bureau van de PvdA, de Wiardi-Beckmanstichting, maakte Jongstra zich tot tolk van veel, zo niet al zijn bij de onderhavige proble matiek betrokken collega's. 'Het was duidelijk', zegt hij, 'dat Iedereen het er moeilijk mee heeft'. De bijdrage van minister Van Doorn aan de bijeen komst bracht niet bepaald licht in de duisternis. Jong stra: 'Hij kwam met een verhaal dat hij al zo vaak heeft gehouden. Eigenlijk zei hij alleen maar: wij zit ten als regering met im mense problemen, en dan moeten jullie als lagere overheden niet liegen te donderjagen. Na 25 novem ber wil hij tot een beter overleg met de gemeenten komen. Hij hoopt dat we dan de grootste toevloed ge had zullen hebben. Maar dat staat nog te bezien. Ik hoor van Surinamers zelf dat ze verwachten dat er na die datum nog heel wat familie leden zullen komen'. Jongstra weet dat de rege ring zichzelf ook met de rug tegen de muur gezet voelt. Het Centraal bureau uitvoe ring vestigingsbeleid rijks genoten in Den Haag laat hiet af erop te wijzen dat het geen zicht heeft op de stroom Surinamers die in Paramaribo het vliegtuig neemt. De directeur van het Centraal bureau. Jan Bred- dels, klaagt steen en been over het gebrek aan mede werking van de Surinaamse regering. Jongstra zegt dat hij 'als klein wethoudertje' hiet kan beoordelen of het Centraal bureau inderdaad overrom peld is. En hij wil ook wel geloven dat 'die kerels daar' dag en nacht werken. Maar de, zoals hij het noemt, 'verklaring van onvermogen' die de regering bij monde van Van Doorn en Breddeis keer op keer afgeeft, vindt J. Jongstra hij 'geen goed excuus' om een deel van de rijkstaak af te wentelen op de gemeen ten. 'De regering', aldus Jong stra, 'moet eraan vasthou den dat die opvang van Su rinamers een rijkstaak is. Als er dan gemeenten zijn die het rijk behulpzaam zijn bij het vervullen van die taak, moet men ook de voorwaarden scheppen en de middelen ter beschikking stellen. Ik zie het zo dat wij na driehonderd jaar de re kening van ons koloniaal bewind gepresenteerd krij gen. Die rekening komt in laatste instantie bij de ge meenten terecht. De ge meenten moeten er tijd, energie en moeite in steken. Ze zouden daarvoor dan ook extra ruimte moeten rij gen'. Met 'extra ruimte' bedoelt Jongstra met name ook rui mere financiële armslag en uitbreiding van de beman ning van sociale diensten. 'De diensten', zegt Jongstra, 'staan onder zware druk. Dat is bekend bij CRM. Wij hebben CRM ook laten we ten dat de Surinamers hier weinig kans op werkgele genheid hebben, friesland zit met een hoog percentage werklozen'. Ook met betrekking tot de onderwijsproblemen heeft de regering het, althans in Drachten, tot nog toe laten afweten. Jongstra: 'Er werd gezegd: zolang de Surina mers in het opvangcentrum zitten, regelen we dat zelf wel. Maar dat bleek hele maal niet het geval te zijn. Het Centraal bureau zou ie mand sturen om met ons te overleggen. Maar de goeie man is nooit komen opda gen. We hebben het zelf moeten oplossen. Dat bete kent dat we de kinderen in het bestaande onderwijs moesten onderbrengen. Nou, dat was nogal wat'. Op onderwijsgebied voorziet Jongstra trouwens nog meer problemen. 'De grote moei lijkheid na 25 november wordt, dat we moeten -weten of de komst van de Surina mers een tijdelijke zaak is. Wordt er gekozen voor te rugkeer van de Surinamers of niet? Dat zal een ontzag lijk verschil uitmaken, met name met betrekking tot het voortgezet onderwijs. Moet je er rekening mee houden dat ze hier blijven pf ervan uitgaan dat ze te rugkeren? Het probleem is dat men, en dan bedoel ik de Surinamers zelf, daar niet uit is'. Tot nog toe hebben de ge meenten de problemen bij de opvang van Surinamers het hoofd kunnen bieden. Zaterdag heeft hij ook ge merkt, zegt Jongstra, dat de gemeenten zich 'duidelijk positief' opstellen. Niet zon der verbazing moet hij zelfs constateren; 'Gezien de om standigheden, slagen ze er redelijk in er op hun terri toor nog van te maken wat ervan te maken valt'. Hij voegt eraan toe: 'Maar er wordt dan ook wel een groot beroep op de inventiviteit van de mensen gedaan'. Jongstra blijft intussen wel zijn hart vasthouden. 'Het is nu nog een kwestie van on derdak verschaffen. Over woningen wordt helemaal niet gepraat. Maar straks moeten die mensen wel er gens gaan wonen. Als er dan geen goed samenspel is tussen de gemeenten en dè - rijksoverheid, komen er brokken van'. 'Ik kom zo theedrinken, mam, even mijn handen wassen.' i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3