'We worden steeds meer een functionarissenkerk' Over twee boekjes en een actie Vandaag Beroemde kathedraal in Rusland gesloten Hervormd moderamen: vergeet personeel van AMRO-bank niet Medestanders Frenz staan onder druk KIND EN ZONDAG OP WEG Aartsbisschop Ko bezoekt Roemeni 'Opsporing Verzocht' gevaarlijk programma Weekbladdelïjd DONDERDAG 23 OKTOBER 1975 KERK TROUW/KWARTET Cri de coeur van dr. J. van Klinken: Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Geruisloos voltrekken zich fundamentele verande ringen in de landelijke organisatie van de gereformeerde kerken in Nederland'- Veranderingen, die hun uitwerking op het leven van de gemeenten niet zullen missen.' 'Zonder ingrijpende wijzigingen gaan we een toekomst tegemoet van blijvende bureaucratisering en van een overleg- en vergaderstruc tuur, die zo initiatief-dodend zijn, dat het moeilijker zal worden be kwame mensen bereid te vinden, zich vrijwillig in te zetten voor bestuurlijk arbeid bij de kerk'. Enkele volzinnen uit de eerste bladzijde van een boekje, waarme dr. J. van Klinken, de directeur van het algemeen diakonaal bureau (ADB) en als zodanig een van de topfunctionarissen' van de gerefor meerde kerken, een knuppel in het hoenderhok heeft gegooid. 'Synodale papiermolens malen murw' heet het 44 pagina's tellende geschriftje, dat bij Kok, Kampen verschenen is met als ondertitel 'Pleidooi voor behoud van eigen initiatief*. Reorganisatie In de gereformeerde kerken wordt al sinds 1963 gewerkt aan een reor ganisatie van het landelijke kerk werk. Argumentatie: er kwamen steeds meer bureaus, deputaat- schappen, functionarissen. Velen wisten nauwelijks van elkaar wat ze deden. Werk werd en wordt overlapt en de generale synode had op het onoverzichtelijke geheel nauwelijks meer greep. En zou het bij meer centralisatie en coördina tie ook vanzelf niet goedkoper kun nen? Twaalf jaar studie en besluiten, die nu vorm beginnen te krijgen: een centraal gebouw voor de verschil lende' kerkelijke bureaus (in Leus den. bouw thans bijna klaar), cen tralisering van het personeelsbeleid, bundeling van de deputaatschappen (de tientallen worden terugge bracht tot 17, waarvan twee mam moets, te weten 'gemeenteopbouw' en 'zending en werelddiakonaat') en de benoeming van een algemeen secretaris, drs. E. Hazelaar, al weer enkele jaren in functie. Dr. Van Klinken, waarom hebt u deze cri de coeur (zoals u uw boek je zelf noemt) nog geschreven, nu de priTicipiële beslissingen toch al gevallen zijn? Daarbij hebben bij mij vooral drie overwegingen meegespeeld. Om te beginnen geloof ik, dat we in de gereformeerde kerken de verkeerde MOSKOU Een van de belangrijkste kerken in de Sowjet-Unie, de kathedraal van de stad Wladimir (150 kilometer ten oosten van Moskou), is in opdracht van de burgerlijke autoriteiten gesloten. Als reden voor de sluiting hebben de autoriteiten aangegeven, dat de kathedraal dringend aan restauratie toe is. schop Nikolaj van Wladimir onlangs naar een ander bisdom is overge plaatst. De kathedraal, die in Rusland bekend staat als de Oespenski Sobor (Maria- ten-Hemel-opnemingskathedraal stamt uit de twaalfde eeuw. Beroemd zijn vooral de muurschilderingen, die in het jaar 1408 zijn aangebracht door de ikonenschilder Andrej Roebljov. Het tijdschrift 'The Orthodox Church' gelooft echter, dat het werkel(jke mo tief is gelegen in de praktijk in de Sowjet-Unie, om waardevolle ortho doxe monumenten te veranderen in musea. Het blad wqst op het maandenlange touwtrekken tussen de autoriteiten en de orthodoxe gemeenschap van Wladi mir, dat aan de sluiting is voorafge gaan en ook op het feit, dat aartsbis- UIT VAN LEZERS Zoutafvoer Het dringend beroep van de water leidingbedrijven op de overheid te geraken tot een internationale rege ling voor het schoonmaken van Rijn en Maas tezamen met de overschot tonnage van de binnenschippers, heeft bij mij de vraag doen opko men of met wat goede wil op korte termijn een oplossing zou kunnen worden gevonden zowel voor a. het probleem van de opslag van het zout van de Franse kalimij- nen als b. de opvang van thans in de Rijn door Zwitserse, Duitse en Fran se chemische industrieën geloosd chemisch afval. Immers de beschikbare capaciteit aan Nederlandse, Belgische en ande re binnenschepen is zo groot, dat het zout van de Franse kalimijnen naar de Nederlandse zeemonden kan wor den afgevoerd en aldaar op verstan dige wijze bij aflopend water kan worden geloosd. Het chemisch afval kan mogelijk gedeeltelijk worden vervoerd naar bestaande onder bezette vernietigingsbedrijven en aldaar worden verwerkt (Rotter dam). Een en ander zou Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubiikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. b. de reparatie-werven aan werk helpen; c. kostenbesparend werken bij de waterleidingbedrijven, waarte genover deze bedrijven per afge leverde m« water een heffing zouden kunnen betalen. De gezondheid van de bevolking, de land- en tuinbouw en de veeteelt zou hiermede een grote dienst worden bewezen, terwijl de riviervisserij weer lonend zou worden. Moge ik besluiten met de opmer king dat de Rijncreverstaten reeds een regeling hebben getroffen met betrekking tot de kostenverdeling van de zoutopslag van de Franse ka limijnen. Rotterdam H. J. j. Overgaauw Dr. J. van Klinken kant opgaan. We worden steeds meer een functioudrissenjcerk. Het gewone gemeentelid kan niet meer voldoende tegenspel geven. Dat wordt in de nieuwe structuur nog moeilijker. Er zijn nog genoeg ge meenteleden bereid, tijd te steken iri bestuurlijk werk voor de kerk, in commissies of deputaatschappen. Maar in de nieuwe structuur zal men zoveel tijd kwijt zijn aan overkoepelende besprekingen, over legsituaties. coördinatie. Het is een niet fulltime gemeentelid niet kwa lijk te nemen, dat hij daar zijn kostbare tijd niet voor over heeft. De kerk is bij de reorganisatie beke ken, alsof ze een bank was. Het financiële en het juridische domi neren. Juist nu we tot de ontdek king zijn gekomen, dat de kerk nog veel meer open moet staan voor samenlevingsvragen. bepleit ik flexibeler structuren, zodat het voor veel meer geïnteresseerde gemeen teleden mogelijk is mee te draaien. Dan zal trouwens de opzet van de synode ook heel anders moeten worden. Mijn tweede overweging is, dat hervormden en gereformeerden 'sa men op weg' hun organisatiestruc tuur ook steeds meer op elkaar af moeten stemmen, wat nu juist niet gebeurt. In de derde plaats zie ik in de voorgestelde nieuwe structuur het gevaar, dat het kerkelijk leven sterk introvert wordt. Leusden Wilt u de centrale huisvesting in Leusden ter elfder ure nog onge daan maken? Dat kan uiteraard niet meer. Het ADB verhuist op 23 november naar Leusden. Op zichzelf is een ge meenschappelijke huisvesting ook niet erg, maar het streven naar efficiency en de bureaucratie krij gen in een centraal gebouw uiter aard wel meer kansen. De ervarin gen van de wereldraad van kerken met zijn bureau in Genève en de Amerikaanse raad van kerken met Riverside Drive in New York zijn bepaald niet hoopgevend. Mede op grond daarvan heeft de hervormde kerk afgezien van een centrale huisvesting. Voor mij is nog nooit aangetoond, dat deze centralisering kostenbesparend zal zijn. Ook hier wijst de ervaring (bij voorbeeld van de- confessionele jeugdorgani saties op De Drieburg in Drieber gen) eerder op het tegendeel. Ais de structuren meer ingewikkeld worden, dan zijn er automatisch meer functionarissen nodig, voor organisatie, coördinatie en noem maar op. Kunt u daar voorbeelden van noe men? Wij worden nu al geconfronteerd met een toenemende bureaucratie, waarin je voor alles toestemming moet vragen. Met name in het per soneelsbeleid geeft dat moeilijkhe den. Je raakt goede sollicitanten kwijt, omdat je ze veel te lang op een beslissing moet laten wachten. Overleg vergt veel tijd Introvert Hoe ziet u als gevolg van de her structurering het kerkelijk leven introvert worden? Ik kan dat het beste illustreren aan de voorgestelde splitsing van het diakonaat: binnenlands diakonaat valt strak onder het deputaatschap 'Gemeenteopbouw' en het werelddi- akonaat wordt met de zending sa mengevoegd. De eenheid van het diakonaat heeft in de achterliggen de jaren juist een zeer vruchtbare wisselwerking gebracht. Steeds meer besef je trouwens, dat een en ander niet meer te scheiden zijn. Als je Turkse gastarbeiders traint in Rotterdam, ls dat niet te onder scheiden van een trainingsproject in Turkije zelf. Denk ook aan de ontwikkelingsproblematiek: wat wij hier in Nederland er zelf aan doen. is minstens zo belangrijk, als wat we in de derde wereld doen. Het diakonaat, zoals wij dat ken nen, is uniek in de wereld. De ervaringen en inzichten in het ge- meentediakonaat zijn van grote be tekenis voor het werelddiakonaat en vice versa. Zo zijn ook zending en evangelisatie onlosmakelijk met elkaar verbonden. Daarom zou men zending en werelddiakonaat met precies even veel recht in het mammoetdeputaatschap 'Gemeen teopbouw' kunnen brengen, als al het andere. Denk maar aan de 'mission in six conti-nents'-gedachte en de vraag, die ons vanuit de derde wereld steeds duidelijker be reikt naar onze motivatie, onze ge loofwaardigheid. de bereidheid ons eigen gemeente-zijn ter discussie te stellen. Dat de tegenstanders van abortus ook niet steeds kieskeurig zijn in het kiezen van hun argumenten be wijst deze Engelsman, die meedeed aan een betoging van ongeveer 50.000 tegenstanders van de verrui ming van de abortuswetgeving in Groot-Brittannië. Onder het op schrift 'Baby's om te verbranden' heeft de man een tekst uit 2 Konin gen laten drukken: Zij lieten hun zo nen en dochters door het vuur gaan, gaven zich af met waarzeggerij en wichelarij en lieten zich gebruiken; zo deden zij wat Jahweh mishaagt en griefden zij Hem. SANTIAGO Op de Duitse luther se dominees, die in Chili samen werkten met de thans uitgewezen bisschop Frenz, wordt pressie uitge oefend om het land eveneens te ver laten. In het dagblad La Tercera noemt dr. Julio La j tony i een aantal dominees met name. Hij adviseert hen maar naar Oost-Duitsland te gaan om zich nuttig te maken voor de duizenden politieke gevangenen daar. Lajtonyi is vice-president van de lu therse gemeenten, die zich eerder van bisschop Frenz hadden afge scheiden wegens diens steun aan de slachtoffers van het Chileense mili taire bewind. Deze gemeenten be staan grotendeels uit geëmigreerde Duitsers. DEN HAAG Het is ons bekend, dat reeds nu leden en ook althans één orgaan van onze kerk hun betrekkingen met de Amro- bank willen verbreken. Uiteraard respecteren wij een dergelijk be- besluit al moet ons van het hart, dat w(j een zekere zorg koesteren over bepaalde aspecten van deze gang van zaken. Alternatief De huidige situatie was ook niet t handhaven. Wat is uw alternatief? Er waren inderdaad veel te veel deputaatschappen. Ik bepleit een functionele indeling van de werk zaamheden (pastoraat, getuigenis en diakonaat), waardoor men meer aansluiting krijgt bij de geestelijke verscheidenheid van de gemeente leden.. Er zijn er nog genoeg, die zich willen inzetten met hun speci ale gaven voor bepaalde werksoor ten, mits zij niet te veel tijd moe ten steken in organisatorische vra gen. Er zou een commissie moeten komen, waarin synodeleden en ver tegenwoordigers van de belangrijk ste sectoren van het kerkewerk zit ting hebben, samen met gemeente leden, d ie behalve hart voor de kerk ook verstand van organisatie hebben. Zij zouden in overleg met de hervormde kerk de zaak nog eens helemaal opnieuw moeten be kijken. In afwachting daarvan zou de verdere reorrganisatie voorlopig moeten worden opgeschort. Dit schrijft het moderamen van de her vormde synode aan de werkgroep 'be taald antwoord' in een brief, waarin gevraagd wordt rekening te houden met de positie van het bankpersoneel. Het moderamen reageert hiermee op een stencil van 'betaald antwoord' van eind vorige maand, waarin informatie wordt aangeboden 'aan allen, die met de Amro-bank willen breken en zich afvragen van welke andere bank zijrn» gebruik zullen gaan maken', wegens bezwaar tegen de rol van de Amro- bank in Zuid-Afrika. Het moderamen heeft besloten in deze zaak nog geen advies aan de hervorm de synode uit te brengen maar de re sultaten af te wachten van besprekin gen, die zullen worden gevoerd door de raad van kerken in Nederland en de directie van de Amro-bank. Gewetensconflict Het komt ons voor, aldus het modera men, dat uw actie meer gelegenheid geeft aan klanten van bankinstellin gen om hun mening tot uitdrukking te brengen, dan aan het personeel van zulke instellingen. Wij weten van em ployees van de Amro-bank, die zich a. oplossen het probleem van sane ring van de vloot aan binnensche pen (met onder andere steunuit- keringen aan de bemanningen S3Ch3rOW van deze schepen); Wolven Ik las in de krant van die mijnheer, die wolven op de Veluwe wilde heb ben. Is die man gek geworden? Wat moeten wij in ons kleine landje met wolven. Is het niet heerlijk dat mens en dier veilig kunnen leven? Wij kunnen de wolven wel zien in Artis. Gelukkig hebben die dieren het daar ook goed. Amsterdam door A. J. Klei De Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging (nog altijd fier met sch en èen dubbel ee) bestaat vandaag, de 23ste oktober, op de kop af 110 jaar. Met de uitbundige eeuwfeestviering nog in de botten doet de NZV het bij dit lustrum kalmpjes aan en volstaat met ons twee boekjes plus een actie aan te reiken. In dft verband noemt Gerard van Hulst mevrouw Simens Onze adressen: AMSTERDAM Nieuwe Zijds Voorburgwal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Sacharow-tribunaal: een beerput, die geopend werd, zo luidde het commentaar. Zou iemand iets an ders hebben verwacht? Iedereen kon toch weten dat die beerput er was? Denk aan alle kreten om hulp van vervolgde christenen achter het ijzeren gordijn. Lees in Trouw van 20 okt. jl. van de Tsjechoslowaakse priesters die er in hun brief aan Ro me op wijzen dat 'de gelovigen in htm burgerleven grote nadelen van hun kerkelijke meelevendheid on dervinden'. De klacht van de chris tenen wordt nu onderschreven door wetenschapsmensen, die hun berich ten de wereld inzenden. Blijft de regering zwijgen of zien we onze excellenties weer op het Domplein? Welke houding wordt straks in Nairobi door de Wereld raad van Kerken aangenomen t.a.v. de reeds tientallen jaren bestaande schending van de meest elementaire mensenrechten? Wat doet de pers (in alle vrijheid» met de gegevens van het tribunaal? Als mijn verwachtingen uitkomen, dan zal men van officiële zijde pro beren het deksel weer op de beerput te krijgen en er verder het zwijgen toe doen. Om je dood te schamen! Utrecht, L. Huesing Om met één van de boekjes te begin nen, voor drie-en-een-halve gulden kan de liefhebber bij de NZV Bloemgracht 65. giro 85.21) een 23 pagina's tellend werkje bestellen, dat '10 over 100' is genaamd en waarmee Gerard van Hulst (die als muziekpedagoog heel wat uren in de NZV heeft gestoken) ons het forse pand aan de Bloemgracht binnenleidt teneinde ons te vertellen wie daar werken en waarom. Hfl doet dit op een enigszins kinderlijk-opgeto gen toon ten gevolge waarvan NZV- dlrecteur Jac. J. Sinnema als een soort van stichtelijke waarzegger uit de verf komt via van uitroeptekens voorziene zinnetjefe als: 'Zijn vermoeden ls waar gebleken!' Overigens is enige opgetogenheid best op haar plaats, want de NZV heeft, aangevoerd door de heer Sinnema, het zondagsschoolwerk met krachtige hand uit het zondagsschoolsféértje vandaan gehaald. Ik bedoel dit: als wij het hadden over een zondagsschool versje of een zondagsschoolverhaal bedoelden we daarmee een sentimen- teel-vroom lied of een huilerige beke ringsgeschiedenis, maar dat kunnen we nu niet meer zo grif doen omdat de NZV een streep gezet heeft door het gevoelige versje en de móóie vertel ling. Of beter gezegd (anders lijkt het net alsof de NZV tegen gevoeïigheid en zo is, terwijl ze je aan de Bloem gracht heus nog wel een romantische zondagsschoolprent willen verkopen de NZV was en is in de weer om te voorkomen dat er zoiets als een zon- dagsschoolgeloof ontstaat dat je later net zo makkelijk afschudt als het ge loof in Sinterklaas. het grote werk 'Vertel het uw kinde ren' van directeur Sinnema en vor mingsleidster C. M. de Vries. Adem- loos meldt de heer Van Hulst dat je bij het in handen nemen van dit boek van de ene verbazing in de andere valt, maar hij vergeet te vertellen dat ook de confessionele dominees ver baasd raakten en dat niet uit bewon dering: ze stelden er op jaarbijeen komsten van de NZV kritische vragen over. De heer Sinnema heeft het over leefd. Persoonlijk werd ik het meest geboeid door de naamlijst van NZV- bestuursleden vanaf het begin (achter in '10 over 100' te vinden), want daar in kom je zeer roemruchte predik heren tegen: Hoedemaker, Van Gheel Gildemeester, Haspels, De Vrijer, be nevens mevrouwen met dubbele namen. Voor het tweede boekje moeten we naar de boekhandel. Het heet 'Nieuwe belooning', met twee o's, want het gaat hier om een facsimile-herdruk van een verzameling van zestien zogenaamde beloningsplaatjes die in het midden van de vorige eeuw aan brave zon dagsschoolkinderen werden uitgereikt. Ze bevatten stuk voor stuk een ver rukkelijk plaatje, charmant omlijst, en piepkleine preekjes en korte versjes van de befaamde ds. J. J. L. ten Kate, iNf DE MEDIA Er is een breed onbehagen over media, radio en televisie. Het he er alle schijn van dat deze zaken behoorlijk uit de hand beginnen lopen. De nota van de minister he enkele lichtpunten. Wat mij beti het besluit om de NOS niet te lal uitgroeien tot zoiets als een nal nale omroep. Daar vraagt niema om. Een moeilijker zaak is dat nog steeds geen begin gemaakt om aan de werkelijke problen iets te doen. We zitten met groot aantal zg. zendgemachtigc Een zaak die te maken heeft i het recht van iedereen om zich te ten horen. Maar iets anders is i tuurlijk: waar is de grens? Nu worden we bedolven onder inforn tie. De uren moeten gevuld wore Waarmee? Gevolg dat we ein loos verveeld worden met deze! of geheel nutteloze informatie alle mogelijke soorten intervie Toen de heer Kila van de FC 1 Haag enkele weken geleden tere voor vier wedstrijden vanwege i ruw optreden geschorst werd heb we dat ook minstens vier keer i voerig moeten aanhoren, n.b. tol het journaal toe. Een voluit belac lijke aangelegenheid. Minstens e belachelijk als die nimmer eindig de reeks van portretten die pres tatoren bij voorkeur van elkaar ander media-personeel menen moeten maken. De gegevens die gelijke portretten opleveren doei onbenulligheid vaak niet onder i spiritistische séances met hun richten van de overzijde. Tei schroeven van zendtijden zal mi lijkheden en werkloosheid ge Goed, maar we kunnen eindelijk eens ergens een streep trekken het goede natuurlijk niet te na sproken. door een boycot van hun werkgever voor een scherp gewetensconflict zien geplaatst. Uw opmerking dat er geen helder bank-alternatief geboden kan worden, maakt hen nog meer onzeker. Zij vra gen zich o.i. met enig recht af waarom de christelijke gemeenschap, die lange tijd weinig interesse heeft getoond voor de ethische aspecten van het bankwezen, nu plotseling wel een duidelijke ethische beslissing kan vra gen, zonder een even duidelijk alter natief te bieden. Wij zijn daarom van mening, dat bij een eventuele kerkelijke uitspraak over het gebruik van een een bepaalde bank men mede rekening dient te houden met de positie van het personeel. Aldus het hervormd moderamen tot Betaald Antwoord, in een brief waarin o.a. ook staat: "Het advies om reke ningen op te zeggen zal min stens yergezeld moeten gaan van een openlijke oproep aan christenen werk zaam bij alle banken en niet alleen bij de amro om op alle mogelijke manieren binnen hun instelling de dis cussie over de onderhavige problema tiek te bevorderen'. allemaal naar aanleiding van hetgeen geschreven staat in het boek der Spreuken. Een en ander leverde een wat je noemt, snoezig boekje op, door Callenbach in Nijkerk bij het 110-jarig bestaan van de NZV voor 14,90 op de markt gebracht. De aandachtige lezer van 'Nieuwe belooning' zal spoe dig merken dat de christenheid van toen geen last had van horizontalisme. 'Gasten zijn wfl hier op aarde, dat wij lieven gaat voorbij', houdt Ten Kate de kleinen voor. En als je wel eens jokt: 'Denkt er aan, Gods heilige oogeo zien u immer door en door.Gladde ton gen, valsche harten kunnen niet ten Hemel gaan. Tenslotte de actie ten bate van de vol strekt subsidieloze NZV, die 600 'ge wone' en 3300 zondagsscholen en daar mee omstreeks driehonderdduizend kinderen bestrijkt en zo'n twaalfdui zend aangesloten leid(st)ers telt. De actie heet: 'Doe met ons mee'. Doe mee aan de kinderhulpactie 'Helpen doet helpen' of stuur een gift. Nog lie ver: wordt vaste donateur. We zullen (net als voor de radio) het gironum mer herhalen: 85.21 t.n.v. NZV, Am sterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Vriezenveen: G. Embden te Bodegraven; te Caj a. d. LJssel: B. M. Meijndert te I teren. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Stadskanaal: J. man te Dalfsen. GEREF. KERKEN (VRIJG.; B.V. Afgestaan voor bet legerpredik schap (lang verband): J. Verh te Amsterdam-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenwouden: G. G< kand. te Amersfoort. Overleden: I. van der Knijff em. pred. te Hellendoorn. Was j te De Krim, Papendrecht, Ro burg en te Den Helder. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Klaaswaal: H. Lig berg te Terwolde. Onderwijzeres wendt zich na schorsing tot hervormde synodi GRONINGEN De onderwijs Nederlands, Jenny Manschot-, Emmen heeft zich tot de herv< de synode gewend omdat zij m dat haar geen recht wordt geda Ongeveer een jaar geleden wen' geschorst door het bestuur vai christelijke MAVO-school Schoonebeek, omdat zij als lid de Jezusbeweging lectuur verspi de en in het kader van de N( landse taalles de bijlbei gebruik Allerlei acties van haar kant op niets uitgelopen. Zij schreef1 dermeer koningin Juliana en r te zich tot tweemaal toe to l commissie van beroep voor voortgezet onderwijs onder vot1 terschap van mr. J. van Aartse I Deze commissie vindt haar iw echter niet ontvankelijk. In brief aan de synode stelt m frouw Manschot opnieuw twee gen centraal. Zij vraagt zich grond waarvan de bijbel niet worden betrokken bij lessen o christelijke MAVO-school. T wil zij weten op grond waarvai bestuur van een christelijke si een lerares Nederlands mag si! sen, omdat zij de inhoud va i bijbel niet buiten de lessen hie UTRECHT De oud-kathi j aartsbisschop van Utrecht, mgi Kok, zal op uitnodiging vam triarch Justinianus van de orthi kerk van Roemenië van 31 ok tot 6 november een officieel 1 brengen aan deze kerk. Dit bi houdt verband met de viering het vijftigjarig bestaan van hè i triarchaat en de negentigste l jaardag van de autokefalie vi orthodoxe kerk in Roemenië. Kok brengt dit bezoek als voor i van de Internationale bisschop! ferentie van de in de Unie Utrecht verbonden oud-kath kerken. (ADVERTENTIE) Dit kinderkopje siert het omslag van 'Kind «mi zondag', het maandblad van de NZV, waarin voor iedere week een bijbels thema aan de orde wordt ge steld, met speciaal op elkaar afge stemde stof voor: gezin, kleuter- en basisschool, eredienst en kinder- nevendienst. Mr J.J. Abspoel, Amsterdams officier van justitie, schrijft voor de Tijd een uiterst sceptische TV-kritiek Ed van Thijn"Werkqevers vernielen sociaal klimaat." De KVP mag hij ook al niet Henk Neuman over de achtergronden van VU-eredoctor C.F von Weizsacker, Duits kernfysicus Sensitivity-training; een ambtelijk rapport en een persoonlijke reportage .80) abonnementen: 020-233984. r-1VV.I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2