kamercommissie wil )e Hoop' behouden aadscommissie egt ja tegen Katwijks koor Jubilate :veel succes in VS pijltjes Wijkgroep tegen nieuw bouwplan in Voorschoten floembollen wachten op de zomer Dch meer geld voor hospitaalschip? ooi pakhuis in as Twee doden en gewonde bij botsing Tankers hadden aanvaring Ook PSP boos op PvdA Bloemen voor gouden Pia Kans op besmetting tbc daalde sterk Tiende Lijnbaanring Bezwaar voor M. de Rooy Man deed poging medebewoners te vergiftigen OUDEREDAMES G. M. de Jong Rudolf Peters Studio BINNENLAND TROUW/KWARTET H21 N HAAG Vrijwel unaniem keert de visserijcommissie uit de eede Kamer zich tegen het regeringsvoornemen om over te n tot vermindering van de jaarlijkse subsidie aan het hospi- lkerkschip 'De Hoop'. bleek ln een Cbesltoten) overleg de cammiissae met landibouiwmi- er Van der Stee. Volgens de 1st er kan in verband met de tnd'ering ln de werkomstandiig- zan het hospitaalkerkschip den overgegaan tot de 'afbouw' de jaarlijkse bijdrage, in de oatatlekosten. Tot deze veran- ngen reikent de minister de 'k gespreide ligging van de coö- itionele vissersvloot en de ver- dering van de visserij-aotivitei- In de toelichting op de begro- voor het komend, jaar wijst hij p dat er een alternatieve moge heid van hulpverlening ter zee met name de marine. In de rotdng 1976 wordt voorgesteld de 'lijkse subsidie voor 'De Hoop' terug te brengen van een miljoen vier honderd negentig duizend gul den tot een miljoen gulden. Tijdens het overleg beschikten de commissieleden over een overzicht van de werkzaamheden, door 'De Hoop' verricht gedurende de laatste reizen. Uit dit overzicht blijkt, dat het aantal geholpen schepen ten opzichte van vorig jaar is toegeno men, evenals het aantal patiënten en opnemingen. Tegenover een to taal van 99 verpjeegdagen in 1974 werden tot 10 oktober van dit jaar 164 verpleegdagen geboekt. In de laatste week van december zal het suibsidievraagstuk opnieuw in de Kamer aan de orde worden gesteld, wanneer de landbouwbe groting wordt besproken. N HAAG De Haagse gemeenteraadscommissie ..voor openbare ken, verkeer en vervoer, heeft zich op de PPR na akkoord ver- irs( ard met de aanleg van een weg tussen de Wilhelmina van Prui- Mweg en de Schenkkade, ter hoogte van de Jac. Mosselstraat. |weg moet er in de eerste plaats 3or|ien voor de nieuwe brandweer - ne nabij de Schenkkade. Ook flen B. en W. de wegaanleg idzakelijk voor de reconstructie I het voorplein van het station van Nieuw OostTndië. De an zal verdubbeld worden behoeve van de toekomstige holiljn. oorspronkelijke plan voor de ve weg stuitte op felle kritiek buurtbewoners. In dat plan is, wijkbijeenkomst, een aantal togen aangebracht. De rij- zal acht meter breed zijn, de rijbaan zullen parkeerstro- aangelegd en bomen geplant Uigs de rijbaan zullen parkeerstro- aangelegd en bomen geplant "NGEN Een monumentaal gilhuis uit de achttiende eeuw is unacht in Harlingen door brand )est. Enkele erg mooie huizen e bt dit pakhuis liepen vrij ern- ie brand- en waterschade op. incident liet zich aanvankelijk 1 gmstig aanzien. De brand be- in een keuken van een pand het pakhuis. worden en de verkeersldchteninstal- latles op de kruisingen Laan van Nieuw Oost-Indië-Schehkkade en Prinses B eatri xiaam-S ch emkkad e zullen beïnvloed kunnen worden ten behoeve van uitrukkende brandweerauto's. Om de wegaanleg mogelijk te ma ken zal de spoorloot gedempt moe ten worden of dient een brug aan gelegd te worden. Op verzoek van de raadscommissie zal wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer) nog laten on derzoeken welke mogelijkheid de voorkeur geniet. GROENLO De 26-jarige H. J. Spekschoor en zijn 20-jarige zuster E. Spekschoor, beiden uit Ruurlo, zijn bij een botsing om het leven ge komen. De beide slachtoffers reden op een motorfiets en werden ge schept door een personenwagen die naar,de politie vermoedt geen voorrang verleende. De bestuurder van de auto moest met zware ver wondingen worden opgenomen in een ziekenhuis in Groenlo. Hospitaalkerkschip 'De Hoop' afge meerd in de Scheveningse haven (archieffoto uit 1971 ROTTERDAM Woensdagavond heeft de Noorse tanker Berge Tasta op acht mijl uit de kust een aanva ring gehad met de dertienduizend ton metende Liberiaanse tanker Spartan Lord, die op weg was naar Bilbao. De Noor, die met 80.000 ton ruwe olie geladen was, was op weg van de Perzische Golf naar Europak in Europoort. Het schip liep wat boegschade op maar verloor geen olie, zodat het gewoon in de Rot terdamse haven kon afmeren. De reddingboot Koningin Juliana heeft van de Liberiaan één zwaargewond bemanningslid gehaald. Dit schip liep bij de machinekamer aanzien lijke schade op. van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ook de Pacifisti sche Socialistische Partij in Rotter dam heeft in navolging van de Politieke Partij Radicalen besloten te breken met de Partij van de Arbeid. Aanleiding tot deze stap is het volgens PPR en PSP trage op treden van de PvdA inzake het voorleggen van een toetsingsstuk waarmee het beleid van de fractie en van de partijen aan de orde gesteld kunnen worden. In tegenstelling tot de PSP heeft de PPR laten weten alsnog met de PvdA in discussie te zullen gaan over het kernpuntenprogramma. Dit gesprek is woensdagavond ge houden. Zoals bekend heeft de PPR één en de PSP geen zetel in de Rotterdam se gemeenteraad. De PvdA heeft zestien zetels. Het college van b. en w. bestaat uitsluitend uit PvdA- leden. In een reactie noemde drs. R. den Dunnen, waarnemend fractievoor zitter van de PvdA, het 'dom' dat de linkse partijen ruzie maken. 'We maken veel te veel ruzie en daar 'is geen enkele inhoudelijke grond voor.' door C. Barentsen-Plomp WASHINGTON Het Katwijkse koor "Jubilate' dat onder leiding van dirigent Sander van Marion uit Scheveningen een muzikale tournee maakt door een deel van Canada en de Verenigde Staten heeft op de eerste con certen groot succes geboekt. In Toronto waar de eerste uitvoe ring plaatsvond was nogal wat bezoek van Nederlandse emi granten en hun nageslacht. Het was duidelijk merkbaar dat op dit concert het gevoel een belangrijke rol speelde bij het genieten van de koorzang. Het publiek dankte de koorleden bij zonder enthousiast voor hun in spanning. In Muskegon werd door 'Jubila te' een schoolconcert verzorgd met aanwezigen die uit de om geving van Grand Rapids af komstig waren. Het waren echte Amerikanen die geen Nederlands meer spraken of verstonden. Vrijwel iedereen was positief over het gebodene, en dat zeker niet alleen uit een soort good will. In Acron waren leerlingen van de plaatselijke highschool de toehoorders van het Katwijkse koor. Het betrof een verplicht lesuur, 's Avonds werd ln de fraaie schoolaula gezongen met toehoorders die praktisch alle maal uit de muziekafdeling van de University afkomstig waren. Kritisch publiek dus, dat naar 'Jubilate' ondervond, de zang zeer op prijs wist te stellen. Vorige week vrijdag traden de Katwijkers op In de Hebrew Temple in Washington, waar het publiek allervriendelijkst was. Openlijk applaus was er niet, maar mlsshien is dit hier niet gebruikelijk. Na afloop bleven de zangers en zangeressen met hun publiek praten. Het koor zelf geniet geweldig, niet alleen van het zingen, maar ook van het met elkaar 'uit* zijn. Goed in de smaak valt een stuk je Hollandse folklore dat als in termezzo steeds op de uitvoerin gen wordt gebracht. Vijfentwin tig dames reizen namelijk mee vanuit Katwijk en andere plaat sen die een demonstratie volks dansen verzorgen. De vrouwen hebben een keer buiten op klompen gedanst, uiteraard een gewild plaatje voor de Amerika nen. Dat bleek uit de tientallen foto's die hiervan werden ge maakt. Gezegd moet .worden dat de dames op een leuke wijze volksdansen. Het zijn allemaal amateurs. De solisten bij de concerten, de organist Klaas Jan Mulder (die tevens pianosoli verzorgt) en de hoboïst Han Kapaan slaan goed aan. 'Jubilate' zal ln de loop van maandag a.s. weer naar ons land terugvliegen. Nu reeds is het duidelijk voor de deelnemers aan de reis dat het een onverge telijke ervaring is. Dat laatste slaat niet ln het minst op de enorme hartelijkheid die de koorleden van hun gastvrouwen en gastheren ondervinden. Mevrouw C. Barentsen-Klomp uit Den Haag, schrijfster van dit artikel, maakt de reis van 'Jubi late' mee als begeleidster. VOORSCHOTEN De inspraakgroep van de wijk Noord-Hofland in Voorschoten heeft bij Gedeputeerde Staten een bezwaarschrift ingediend tegen de plannen van de gemeente om woningen te bou wen dicht langs de toekomstige Rijksweg 11. De pianiste Pia Beek werd gisteren in de bloemen gezet in het Scheveningse Circustheater. Ze vierde haar vijftigste verjaardag en haar vijfendertigjarig muziekjubileum. UTRECHT Recruten die in 1975 voor de eerste oefening opkomen hebben een kans van 0.027 procent om met tuberculose besmet te wor den. In 1956 was dit nog 0,23 pro cent. zodat de kans om met tbc te worden besmet de afgelopen jaren met 88 procent is gedaald. Dit blijkt uit een artikel over de tuberculine-gevoeligheid bij Neder landse recruten in het blad van de koninklijke Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tu berculose. Het is geschreven door dr. M. A. Bleiker en kapitein-arts A. Schroten. Op 2 juni j.l. deelde de wethouder van openbare werken van Voor schoten, de heer A. Eveleens, tij dens een druk bezochte hoorzitting mee dat de gemeente aan geïnte resseerden inspraak wilde geven over de voorgenomen woningbouw in het gebied tussen de sportvelden en het De Savornln Lohmanplant- soen. Een grote groep bewoners heeft toen een inspraakgroep opge richt. Spoedig bleek echter dat en kele hoofdlijnen van dit plan al door de gemeente waren vastgelegd. Juist deze hoofdlijnen waren voor de inspraakgroep onaanvaardbaar. Na een gesprek met de wethouder bleek echter dat hij niet bereid was de hoofdlijnen van het plan alsnog ter discussie te stellen. ROTTERDAM De tiende Lijn baanring is toegekend aan de heer Matthijs de Rooy, die de public relations verzorgt bij het bedrijf Smit Internationale, tot voor enige jaren beter bekend als L. Smit en Co's Internationale Sléepdaenst. Daarmee heeft het bestuur van de Vereniging Winkelpromenade Lijn baan het advies overgenomen van de destijds ingestelde commissie, die tot taak heeft een voordracht op te stellen. Men heeft zich bij het advies mede latën lelden door het feit dat Rotterdam dit jaar in het teken van Water'75 staat. Zo kwam men bij Smit Internationale, die de naam van onze natie op alle we reldzeeën hoog houdt, maar ook in onze eigen havens zeer actief is. De heer Matthijs de Rooy was in sep tember dertig jaar In dienst, van Smit Internationale bloembollen verdwijnen weer onder de grond. Op de foto: de gemeentelijke plantsoendienst van sterdam aan het werk aan de Admiraal de Ruyterweg bij Sloterdijk. Het hoofdbezwaar van de inspraak groep is het feit dat er een woon wijk komt op 100 m. uit de as van een toekomstige rijksweg, wat met het oog op de te verwach ten geluidshinder volstrekt onver antwoord is. Hierbij wijst de in spraakgroep op een rapport van de Gezondheidsraad, waarin staat dat er met het oog op geluidshinder zeker 200 m. afstand moet zijn tussen de weg-as en de bebouwing. Verder maakt de inspraakgroep be zwaar tegen de bebouwingsdicht heid op dit stuk grond. Na de indiening van het bezwaar schrift bij Gedeputeerde Staten heeft de inspraakgroep contact op genomen met de architect, die het bestaande plan ontworpen heeft. Zij willen ln overleg met hem wer ken aan een plan waarin wel reke ning wordt gehouden met de aan bevolen normen met betrekking tot de geluidshinder. Hierbij heeft de inspraakgroep vier wensen naar vo ren gebracht, t.w.: Indeling van het te bebouwen gebied in drie gedeelten met aan passing in die zin dat de Wetering behouden kan worden. Het zoveel mogelijk weren van gemotoriseerd verkeer uit de woon gebieden. Het creëren van een bredere strook langs het tracé van rijksweg 11, welke gebruikt zou kunnen wor den voor een ontsluitingsweg en geiuidswerende voorzieningen. Meer uitenlopende woningen (met name ook kleinere woningen voor bijvoorbeeld alleenstaanden). Gedeputeerde Staten heeft, on danks dat het bezwaarschrift te laat was ingediend, de inspraak groep inmiddels uitgenodigd om hun bezwaren op de hoorzitting van 6 november a.s. nader toe te lichten. Van een verslaggever TILBURG De politie in Tilburg heeft de 51-jarige G. de J., die in Tilburg op kamers woont, aangehou den. Hij wordt ervan verdacht ten minste drie kamerbewoners, die met hem in hetzelfde pand wonen, thal lium te hebben gegeven. Het drietal de 31-jarige A. Brinks, de 53-ja- rige J. Flipsen en de 71-jarige A. Vereist heeft de afgelopen maan den lastgekregen van maagstoornis sen en haaruitval. Een arts van het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg, die de mannen behandelde, lichtte de politie in over deze verschijnselen die duidelijk op vergiftiging wijzen. Over motieven van de verdachte is nog niets bekend. Dr. J.W. Holst Huisarts te Scheveningen Is afwezig tot 10 november voor waarneming: tel. 321780 P.P. Nieboer, tandarts. Afwezig tot 10 nov. voor spoedgevallen tel. 151028. Uw speciaalzaak japonnen deux-PIÈCES LODEN EN TWEED MANTELS 0VERG00IERS ROKKEN en BLOUSES en onze specialiteit D00RKN00PJAPONNEN fn extra heupmaten 41 t/rn 51 •Laan van Meerdervoort 555 - den Haag tel. 391322 Tussen Valkenboskade en Goudenregenstraat. TE HUUR GEVRAAGD BEDRIJFSRUIMTE voor garagebedrijf. Totale oppervaikte plm. 150 a 200 m* Liefst met enige parkeerruimte. Brieven onder nummer 2675 bur. Trouw. Haag. Malakkastraat 109-Telefoon 557542 conditie-training Taek Won-do ook speciale kinderclubs. woonruimte aangeboden Zoekt U naar een kamer of etage, kom dan naar het kamer- en eta- gebem. bedrijf „Woningbureau Centrum." EERSTE Sweelinckstr. 47, Den Haag. Vlakbij de Groot- Hertoglnnelaan en de Laan var» Meerdervoort. Tel. 070-602347 en 070-604791. Geopend van maan dag t/m zaterdag. Steeds van 10 u t/m 19 u. T105 woonruimte gevraagd Kamers, etages en flatwoningen ta huur gevraagd. Gest: en/ol Gem. evt. leeg te aanvaarden. Met of zonder overnamekosten. Woning bureau „Centrum." EERSTE Sweelinckstr. 47. Den Haag. Tel. 070-602347 en 070- 604791. Geopend van maandag tl m zaterdag. Steeds van 10 u tlm 19 u. T10B MINISTERIE VAN DEFENSIE Bij een onder 543 Verbindingsbataljon ressorterende telefooncentra le, ter standplaats 's-Gravenhage, kunnen worden geplaatst: TELEFONISTEN (mnl./vrl.) in de leeftijd van 18 tot omstreeks 30 jaar. LEERLING TELEFONISTEN (mnl./vrl.) die hun opleiding in diensttijd zullen genieten. Het salaris bedraagt, afhankelijk van leeftijd en ervaring, maximaal 1.569,- bruto per maand. Na een inwerkperiode vindt tewerkstelling in onregelmatige dienst plaats waarvoor een toeslag op het salaris wordt toegekend. Promotiemogelijkheid met een daaraan verbonden maximum salaris van 1.732,- bruto per maand met daar boven een uitloopmogelijk heid op grond van diensttijd. Tenminste 20 vakantiedagen per jaar en 7,8% vakantieuitkering. Kom eens piraten bij de telefooncentrale op het adres Van der Burch- Jaan 31 te 's-Gravenhage op: donderdag 23 oktober en vrijdag 24 okto ber a.s. van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur, zaterdagmor gen 25 oktober a.s. van 10.00 tot 12.00 uur. Onroerend goed Wegens opheffing te koop winke- linvenlaris van groentewinkel. Lijsterbesplein 12, Den Haag. tel. 070-390833. Tl 08 □ATSUN AUTOBEDR'JF BROERTJES SASSENHEIM 02522129^1 PARAPLU-REPARATIE (ook opvouwbare) WANDELSTOKKEN. INVALIDEN- STOKKEN. RUB8ERDOPPEN. Re paraties worden alleen aan de zaak aangenomen. Paraplu-maga zijn Van Oerle, Haarlemmerstraat 95, Leiden, tel. 071-23458. T109 Kleine zelfstandige voor behang- wlt- en schilderwerk, zeer voorde lig, vrijblijvend prijsopgave 070- 274540. T109 Voetbal schoenen va 17,95. Sporttassen v.a. 9,75. Trainingspakken v a. 49.75. Sporthuis Meevers Schol- te. Boekhorststraat 157, Den Haag. Tel.: 070-633652. T131

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21