fit de weekbladen Gérard Lemaitre betoont hommage aan Van Manen Boeiende 'Fantastique' onder Kees Bakels "\foor ons ondernemers is 1980 gisteren al begonnen? "De NMB ontwikkelde een financieringsplan gericht op onze mogelijkheden van moigen? PRO en jaar vaarlijk Multinational Angola Zwolsman De NMB denkt met u mee. Probeert. Weer vrachtwagen in Italië gestolen Weer protest tegen dreigend Duits 'beroepsverbod' Kunst-Interpol tegen diefstal 1DERDAG 23 OKTOBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 13 (ADVERTENTIE) lagse Post: rijn voor tachtig procent ver- woordelijk voor het succes van VPRO. Wij zijn de Cruijff en skens van de VPRO', zeggen a van der Linden en Wim T. ippers aan Jef Rademakers van Haagse Post. De vier grote rond &jef van Oekel die voor op het VPRO-prograonma iden, zijn plotseling geanniu- d en samenstellers Schippers en der Linden zijn daarover be- ■lijk hoos. 'Het kwam plotseling de lucht vallen. Tinus Plotseling dat. Het werd ons zo maar teloos meegedeeld. Een dictato- beslissing.' omslagverhaal van HP gaat Bert Haanstra. 'Ik zie geen enlijk verschil tussen het wer- aan comedy of aan een drama, is allebei moeilijk en het is bei heel serkeus werk. Het gaat n: boeit het verhaal je en boei- daarin een paar mensen je.' der in Haagse Post: Het offen- van de belastingontwijkers, interviews over Zuid Afrika en verhaal over een volksverhui- (Suriname-Nederland) eviers Magazine: 'ijd: een televisieprogramma zoals Op sporing Verzocht wederom met zijn zaak wordt geconfronteerd. 'Bij een recente moordzaak in Amsterdam, waar tussen twee van dergelijke misdrijven, tegen kinderen begaan, een groot aantal jaren lag, was het opmerkelijk dat beide daden wer den gepleegd enkele dagen nadat de kranten uitgebreide sensationele verhalen met afbeeldingen over een dergelijke moord hadden gebracht', aldus mr. Abspoel. Fractieleider Ed van TThijn van de .PvdA lost weer eens een schot voor de boeg. Hij zou het onaanvaard baar vinden wanneer de KVP zich niet zou laten overtuigen dat er volgend Jaar niet mag worden ge tornd aan de collectieve voorzie ningen. Als de KVP toch wil door zetten, dan moet er maar een kabi- etscrisis komen, aldus Van Thijn. Hij vindt overigens dat hij tijdens de algemene beschouwingen de KVP een beetje ontzien heeft. 'Ik heb bewust geen gebruik gemaakt van de problemen in het CDA, ik heb geen zout gestrooid in de won den van de KVt» zelf, ik heb niet gesproken over de verhouding KVP-'NKV die beneden peil is.' Martin Ros schreef een zeer boei end artikel over Jufcien Green, de Franse schrijver die ondanks zijn fijnzinnige stijl enigszins in de schaduw is blijven staan. ictie van Elseviers Magazine !t vorige week afscheid geno- van het vlaggeschip der Ko- dijfce Marine, de kruiser de Ze- Provinciën. De redactie kreeg herinnering het laatste wapen- ldje van de Zeven Provinciën Hoofdredacteur Hoogendijk en naar Doeve kregen bovendien een stropdas van de Zeven rinciën. Eenzelfde das was en- weken tevoren defensieminis- Vredeling overhandigd, waarbij mandant Gonggrijp zei: 'U ons de das omgedaan; sta ons Jjdat wij u die nu omdoen. Tegen IIkleur (felrood) kunt u geen raren hebben, tegen het wzpen ook niet. U bent tenslotte erlander en de zwarte letter en lifters (C 802, het nummer van 'Zeven') mag u zien als een n van rouw, maar dat is dan eigen schuld Duys schrijft in zijn eerste in Elsevier dat 'er na bijna tig jaar ijverig timmeren aan reg met behulp van camera's en ofoons over mijzelf eigenlijk zoveel nieuws meer te vertel- valt.' Willem gaat voor Elsevier Hilversum eh muziek scbrij- er in Elsevier een selectie uit ste artikelen die de afgelopen jaar in Elsevier verschenen riers Magazine bestaat name- tien jaar. De selectie geeft een beeld van de woelige jaren en hoe Elsevier Vietnam, Pa- 8, Hans van Z., Win Kan, Cruijff en Herbert von Kara- lournalistiek aanpakte lormd Nederland: iTER-reclame is vaak gewoon !t, 'als reclame, vaktechnisch .n. Ze doet niet zelden kinder en hinderlijk aan', schrijft dr. van der Meiden in Hervormd irland. Toch vraagt hij zich af STER moet worden gedoofd. Iwint de STER, dan gaat de en luisterbijdrage fors om- (met een-derde). Wil het pu- dat voor zijn irritatie inrui- Ik twijfel sterk.' En zijn con- 5: 'Als de STER moet verdwij- moet het publiek daarin mees- !n. indirect door het aanbod te ren. En de reclamewereld, die cht uit zelfregulatie kan zeg- ergernis verkoopt op den duur we stoppen er mee. Maar de vertellen anders.' Waagmeester interviewde de rdamse hoogleraar Peter Odell j kernenergie. 'Zelfs als de groei het energieverbruik niet wordt nd, hebben we tot zeker het 12050 de tijd om alternatieve giebronnen te ontwikkelen. We fen tenminste nog drie genera- lom een maatschappij te onder- Jon met een technologie zonder |en olie, met energiewinning uit rbeeld de zon, de wind of I middel van kernfusie. Kerne- jie hebben we dus niet nodig.' Int: :cent van deze week: de avon- van Alfons Accent, Piloot t op 't scherp van de snede, de teur is aanhanden en voeten oden, gevulde olifantslurf en ster Trip, de grote onbekende, die onbekendheid zal Accent even een einde maken. 'Hij teveel, Fokele. En hij is niet trouw. Tijdens de persconfe- e Camel zonder filter, bij ons ■k Gladstone met. Langdurige puleert hij met de onaange- n sigaret. Alsof hij het genot ent zo lang mogelijk wil uit- n.' Human Interest, heet dat. rote enquête over de directeur onder meer deze gegevens lie directeur stemt op de WD procent), is protestant (33,7 int) en heeft middelbaar- of rheidsonderwijs genoten (55,9 int). Hij vindt zichzelf demo- sch (67 procent), 32 procent zich autocratisch) en hij t hard, 35 procent tussen de 50 5 uur per week, 11,6 procent dan zestig uur. Jnsterdamse officier van justi- ör. J. J. Abspoel schrijft in De dat het volstrekt niet uitgeslo- ls dat de dader van een zeer ig seksueel misdrijf opnieuw delict pleegt wanneer hij door De Nieuwe Linie: Vakbewegingen staan machteloos tegenover de multinationals. De Nieuwe Linie poogt een bijdrage te leveren aan het bestrijden van de multi-internationale onderneming. Nooit tot nu toe werd de multinati onal aangepakt. Toch hadden vak- bondspublikaties in de jaren vijftig al op het gevaar van de veelkoppige draak gewezen. Tweehonderd mul tinationals zullen er nog maar in 1985 over zijn die samen tachtig procent van de produktie in de westerse landen controleren. De Nieuwe Linie begint deze week onder de titel 'socialisme en fascis me in Spanje' een artikelenserie over Spanje. De reeks begint met een historisch overzicht van kenner A. L. Constandse. De grootste kan sen voor de sociaal-democraten kwamen in 1931 door de proclama tie van de Tweede Republiek. De sociaal-democraten waren toen ge roepen een doorslaggevende rol te spelen bij het scheppen van een radicale parlementaire democratie, een verzorgingsstraat van vrijzinnig karakter. Ze slaagden er niet in. Al in 1934 sloeg de reactie toe, in 1936 viel ze aan op barbaars bloedige wijze. In beide gevallen was Franco het symbool van de conservatieve terreur. Elke mogelijke vooruitgang werd in bloed gesmeurd. aldus Con standse. De Groene: De voorbereidingen voor de viering van de onafhankelijkheid van An gola op 11 november zijn op volle gang. De Groene Amsterdammer geeft een reisverslag uit het ver scheurde Angola. 'Het ingrijpen van de Verenigde Naties zal leiden tot een wapenstilstand. Dat zou de Unita en de FNLA de mogelijkheid bieden weer op adem te komen. De MPLA voert daarom meer een ge vecht tegen de tijd. Als zij er voor de onafhankelijkheid niet in slaagt om het zuiden volledig in handen te krijgen, ziet de toekomst er nog al somber uit', aldus De Groene. Uitgebreid aandacht wordt gegeven aan de juridische kant van de be jaarden problemen. 'Wie voor een dubbeltje geboren is wordt niet voor een kwartje oud. Bejaarden die in mindere mate over inkomen, kennis en invloed beschikken, zijn achtergesteld ten opzichte van de meer bevoorrechte bejaarden. De gelijkwaardigheid naar inkomen bijvoorbeeld zal een wassen neus blijken als een bejaarde in een tehuis niet zelfstandig over eigen inkomen en vermogen kan beschik ken. Nog steeds zijn er tehuizen die het als vanzelfsprekend beschouwen dat zij het beheer over het inko men van hun bewoners overnemen. Een beschouwing over de 'Gekken- krant' op de achterpagina. 'De krant loopt nu na twee jaar als een trein. De oplaag is stijgende. Een belangrijke functie is het doorbre ken van het onderlinge isolement. Het zou goed zijn als er meer aandacht gegeven zou worden aan de praktische problemen, waarmee mensen die van een inrichting te rugkeren in de maatschappij ge confronteerd worden'. Vrij Nederland: Vrij Nederland opent voor de vier de maal met onthullingen over het Zwolsman-imperium. 'De tolerantie van de belastingen was gigantisch. Zwolsman betaalde geen enkele aanslag. Hij regelde alles en kreeg geen moeilijkheden.' Dit is voorlo pig het eind van de Zwolsmanstory. De verhalen werden opgebouwd aan de hand van gegevens verzameld in gesprekken met een twintigtal in formanten (oud-medewerkers van Zwolsman). Gerard van Westerloo heeft een interview met George Hindori die de oppositiepartij van Lachmon in Suriname in de steek had gelaten. 'Lachmon heeft niet naar een op lossing gezocht, hij zoekt wraak. Vanaf dit moment heb ik besloten mij zo op te stellen dat het lands belang zal prevaleren boven auto matische gehoorzaamheid.' De herfst-boekenbijlage heeft een 'beschouwing naar aanleiding van een nieuwe biografie over Céline, de omstreden Franse schrijver, be kend vanwege zijn antisemitische geschriften. Met het oog op de toekomst bouwen we nu een nieuw pand, waarin wij jaren vooruit kunnen en de noodzakelijke schaalvergroting kunnen realiseren. De middelen die we nodig hebben voor onze toekomstplannen hebben wij samen met de NMB afgestemd op de te verwachten rentabiliteit. Daardoor werd het een haalbare kaart. De NMB kent onze bedrijfstak. Ze bestudeer den niet alleen onze huidige situatie maar ook de mogelijkheden van morgen. Dat is belangrijk voor de continuïteit van het bedrijf. Bij het overleg over onze lange-termijn-lening wees men ons en passant op mogelijke kostenbesparing bij de loonadministratie en het wagenpark. Kijk, dat doen ze bij de NMB. Ze begeleiden je in je ondernemerschap. Als kreatieve bankiers zijn ze echte gesprekspartners, die inbreng hebben bij het bespreken van plannen waar je mee bezig bent. Dat komt omdat ze jugp^k meedenken. En dat is voor Imk ons heel wat meer waard W Bnv dan alleen geld. Praat ook nEDERLANDSCHE eens met de NMB. MIDDENSTANDSBANK door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Het is bij het Nederlands Dans-Theater een traditie aan het worden dat de eigen dansers zich ook gaan bewegen op het gebied van de choreografie. Bekend is onder hen Jiri Kylian, die zich hoogst interessant in deze richting ontwikkelt. Behalve Christopher Frey vorige week in het HOT met een eerste cho reografie 'Mountain Stream' zorgde Gérard Lemaitre dinsdagavond in de Koninklijke Schouwburg voor een ver rassing: daar werd zijn eerste werk stuk 'Concerto en sol' gepresenteerd. Lemaitre, die na een dansloopbaan van vijftien jaar plotseling met dit eigen ballet kwam, toont zich er terecht, want deze maakt mooie balletten een bewonderaar mee van Hans van Manen. Deze gevoelens van respect en ook vriendschap zijn wederzijds: Van Manen maakte immers enige tijd ge leden 'Opus Lemaitre', een solo, hele maal voor Gérard Lemaitre opgezet en uitgewerkt. Lemaitres gevoelens voor Van Manen vielen te meer op omdat zijn 'Concerto en sol' direct kwam na 'Noble et Sen- timentale' van Van Manen. Lemaitres werk is niet, zoals de naam zou doen vermoeden, een muziekballet maar een heel gevoelig-romantisch duet, waar van sfeer en uitwerking veel aan 'Noble et Sentimentale' doen denken. Bovendien zijn er elementen in die in 'Twilight' zijn terug te vinden. Verder is Lemaitres ballet aantrekkelijk door een' probleemloze, genoeglijke uitwer king en door de gekozen muziek, die gemakkelijk aanspreekt. Lemaitre noemt zijn ballet een pas de deux, maar het duet met Susan McKee als gastdanseres volgt niet de nogal streng gebonden opzet van de pas de deux. Hij wilde niet meer geven dan een warme relatie tussen twee jonge mensen met duidelijke elemen ten van liefde en bewonderende ge negenheid. De tweede première was van Jiri Ky lian: 'Verklarte Nacht' op het gelijk namige muziekwerk van Schönberg. Als danswerk hoogst interessant; Ky lian heeft een grote stap vooruit ge daan in vergelijking met eerder ballet- werk. Wel nog altijd veel heftige be weging, rennen en gewervel over het toneel. Soms wat veel herhalingen, waardoor er, ondanks al die beweging, te weinig voortgang is en de zaak te lang wordt. Maar bij al dat moois komt Kylians bedoeling niet over het voetlicht. Ky lian wilde het Tristan-thema uitdan sen: een vrouw en haar minnaar, de vrouw die een kind verwacht van de man van wie zij niet houdt; een grote liefde die dat alles op een hoger plan brengt. Ondanks het romantisch be schilderde achterdoek en de gevoelige dansuitdrukking, raakt dit Tristan- thema voor de argeloze toeschouwer verloren. Het Nederlands Dans-Theater brengt dit programma vanavond in de Am sterdamse Stadsschouwburg. Insan McKee in Michal Saunders in „Concerto en Sol" door Jac. Kort AMSTERDAM Kees Bakels, de talentvolle jonge assistent-di rigent van het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest, is een bewon deraar van de Finse componist Jean Sibelius. Het zal hem niet onaangenaam zijn geweest om in de korte periode waar in hij Anton Kersjes' plaats voor het orkest inneemt, na de Tweede Sym fonie j.l. zaterdag, dinsdagavond het Vioolconcert van Sibelius te dirigeren. Het is bekend dat de componist, die zelf de illusie heeft gehad solo-violist te worden, in dit concert enorme tech nische eisen aan de speler stelt. De jonge Russische violist Philipp Hirsh- horn, enige jaren geleden naar Israel geëmigreerd, beschikt stellig over de technische capaciteiten om deze solo- p ar tij aan te kunnen. Tot zover moet zijn optreden zeker geslaagd worden genoemd. Hij behoort echter naar mijn overtuiging vooralsnog niet tot de wei nigen die dit stuk zodanig kunnen ver tolken, dat men er geboeid naar blijft luisteren. Bewondering voor zijn tech nische prestatie, daar bleef het wat mij betreft in hoofdzaak bij. Het Amsterdams Philharmonisch Or kest dat voor een goed klinkende be geleiding had gezorgd, speelde na de Van een verslaggever DEN HAAG In Italië is de 84ste Nederlandse vrachtwagen sinds 1 januari 1973 gestolen. De vrachtwagencombinatie bevatte zes- Van een verslaggever tien ton kledingstukken ter waarde van een half miljoen gulden. pauze de Symphonie Fantastique van Hector Berlioz. Dit uit 1830 daterende meesterwerk is in vele opzichten een toetssteen, zowel voor een orkest als voor een dirigent. De partituur, vol voetangels en klemmen zowel op dy namisch als agogisch gebied, vergt de uiterste waakzaamheid van de diri gent en van ieder lid van het orkest. Kees Bakels heeft klaarblijkelijk met grote volharding aan de 'Fantastique' gewerkt. Het stuk klonk uiterst ver zorgd, zowel in de tutti als in de tal rijke solistische partijen en daarbij was het boeiend van begin tot eind. Een prachtige prestatie van orkest en di rigent, die terecht met een langdurig applaus werd beloond. FLORENCE Na eerder mislukte pogingen lijkt nu de oprichting van een soort Interpol voor kunst nabij. In Florence zijn maandag deskundigen uit heel de wereld bijeengekomen om zich over de maatregelen te beraden die genomen kunnen worden om een einde te maken aan de overal ter we reld in omvang toenemende kunstdief- De betreffende vrachtwagen met daarachter een oplegger is van het expeditiebedrijf De Haan uit Alblas- serdam en maakt deel uit van de combinatie confectievervoer. Deze combinatie vervoert geregeld via Italië stof naar Malta, die daar tot kleding wordt verwerkt. De wagen en de inhoud zijn gestolen bij de oprit van de Brennerpas. stallen en vernielingen aan kunstwer ken. Het initiatief vóór de conferentie, die vier dagen duurt, is genomen door de Italiaanse gevolmachtigde minis ter voor kunstzaken Rodolfo Siviero, het Vaticaanse secretariaat voor de niet-christelijke godsdiensten, en de stad Florence. Men denkt te komen tot de oprichting van een bureau dat in Florence zal worden gevestigd en dat zal werken onder auspiciën van de Verenigde Naties. Het bureau zal een lijst opstellen van gestolen kunst werken en gegevens bijhouden van per sonen en organisaties die wegens kunstdiefstallen zijn veroordeeld of worden gezocht. Sprekers uit twintig landen hebben reeds het woord ge voerd op de conferentie. Algemeen was de klacht, dat de regeringen te weinig aandacht schenken aan de kun sten en de bescherming van het cul turele erfgoed. DEN HAAG In West-Du ltsland dreigt net als onder het nazi bewind opnieuw een beroepsboycot yoor mensen die verdacht worden van minder gewenste politieke activiteit. Daartegen is in Nederland protest aan getekend. In West Duitsland zijn en kele wetsvoorstellen in behandeling volgens welke leden van een radikale groepering, zoals de verboden linkse KPD, geen functies mogen bekleden bij overheiddienst of bij het onderwijs. De federatie van kunstenaarsvereni gingen in Nederland heeft zich op nieuw gekeerd tegen dit beroepsverbod ('Berufsverbot'), dat b.v. dreigt voor de schilder, beeldhouwer en vice-pre sident van de akademie voor beeldende kunst in Hamburg, prof. Jochen Hilt- man. Volgens de resolutie van de kunste naarsverenigingen kweekt de her nieuwde invoering van het systeem van 'Berufsverbot' een klimaat van politieke intimidatie en vervolging en lijkt het gevaarlijk veel op de nazl- praktijken. Ook de PSP-fract.ie in de Tweede Kamer heeft gisteren in telegram men aan de voorzitter en de frac tievoorzitters in de Westduitse Bondsdag, geprotesteerd tegen de wetsontwerpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13