Steeds meer begrip voor wensen van niet-rokers dichtbij immentaar Meer 'rookloze' treinen, gebouwen en vliegtuigen ^bestelling aks nieuwe mmers voor towegen Rokende raadsleden 'staken' uit protest Joods protest tegen veroordeling van het zionisme tegenwoordigers en actie tegen ere autolasten Niet waterdicht HB recht voor de kip en haar ei kanonskogel mening vrouwenbank badpakbroodje ISDAG 22 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 nog maar korte tijd geleden dat jbele postbestelling per dag tot. •nkele werd teruggebracht. Nu igzamerhand aan deze vermin van het dienstbetoon lijken te jewend hetgeen iets anders is ermee verzoend), wordt aandringen van de PTT- ïden alweer een tweede aanslag serviceverlening van de post nd. Staatssecretaris Van Huiten de Tweede Kamer tenminste weten dat hij bezig is, de voor delen van het afschaffen van de agbestelling tegen elkaar af te open, dat de staatssecretatis bij fweging ten spoedigste en met heid ten gunste van de zaterdag- ing zal kiezen, en dit heus niet omdat anders 30.000 abonnees |it dagblad hun krant van zater- op maandag zouden kunnen Er zijn trouwens nog 170.000 van andere kranten, wie dit lot zou treffen. Het kabinet zal onverhoopt een hele toer heb- eventuele afschaffing van de agbestelling te rijmen met zijn eivormige informatieverstrekking hte mediabeleid. er zijn nog andere klemmende en tegen een dergelijke beslissing voeren. In onze berichtgeving isteren zijn er daarvan enkele md die staatssecretaris Van nü al zouden moeten kunnen igen. Wij herinneren aan de men die zouden ontstaan bij het inden per post van rouwbrieven aanwijzingen voor het gebruik iedicijnen. Het zal dan voorko- lat brieven die op donderdag- g worden weggestuurd, pas op gmiddag bij de geadresseerde n bezorgd. it, terwijl de voordelen van een ijke maatregel maar zeer betrek- zijn. Voor veel werknemers van T komt weliswaar de vrije za- het verschiet, maar daar zal ver staan dat mensen van de landse Spoorwegen op zondag moeten werken. Argumenten op Vein van de kostenbesparing en Matigheid die wel ten gunste van schaffen van de postbezorging terdag worden aangevoerd, zijn ok niet erg overtuigend, ens: hoeveel werklozen kunnen st in deze tijd niet van getuigen elk een kilheid en schraalheid egingen van kostenbesparing en atigheid kunnen leiden. Uitein- is de goedkoopste postbestelling lostbestelling. HAAG De Nederlandse n zullen in de naaste toe- it worden aangeduid met ve nummers. nelwegen krijgen A-nummers, laire autowegen N-nummers. laast zal een aantal grensover- dende internationale wegen, de E-wegen, een nieuw nummer n. Dit laatste om de numme- an de afzonderlijke landen be- elkaar af te stemmen, n ander heeft minister Wester- [isteren megedeeld op de ver- echnische leergang van de in Den Haag. enkele wegen staat de nieu- immering al vast. Zo zal de ig Amsterdam-Maastricht het er A-2 krijgen en de weg it-Groningen het nummer A- A-nummers zullen met name 3]ote doorgaande nationale rou- ngeven. mmering zal in fasen worden oerd: eerst kom ende A-num- dan de N-nummers. i bestaan er plannen te komen fritbenamingen. De minister dat als de wegnummers en de enamingen eenmaal op de we- arten zijn aangebracht de bruiker in Nederland veel ge- ïlijker zijn weg zal kunnen i dan nu. "el over het algemeen op de e borden langs de snelwegen twee nlaatsnamen zullen wor- ermeld (het hoofddoel en het eel), zal wanneer dit ver- echnisch nodig zou blijken rde naam kunnen worden toe- nd'ere vernieuwing is het plaat- an informatiebbrden bij par s' rreinen langs snelwegen. 11 p vindt de weggebruiker ge- over het wegennet de ver- gs- en recreatiemogelijkheden de weg en in de buurt van steden stadsplattegronden. door Cisca Dresselhuys AMSTERDAM Temidden van alle begripvolle geluiden en maatregelen, die ervoor zorgen dat de niet-rokers in onze sa menleving eens wat meer aan hun trekken komen, klonk gis teren opeens een 'dissonant': twee raadsleden van de partij Gemeentebelangen in Hendrik Tdo Ambacht weigeren deel te nemen aan de komende raads vergadering in deze gemeente, omdat besloten is, dat er tijdens deze vergaderingen een rook verbod zal gelden. De meerderheid van de raad in deze plaats bestaat uit nietrokers, zodat het voorstel om niet meer te roken, met een meerderheid van stemmen werd aangenomen. Uit protest tegen dit besluit zullen de heren J. Menk (fractievoorzitter), A. H. v. Ommen beide fikse sigarettenrokers de komende vergaderingen niet bijwo nen, omdat ze vinden, dat zij te sterk in hun persoonlijke leven worden beknot door het besluit. Zoals gezegd: dit is een 'dissonant' is het steeds groter wordende koor van mensen en instellingen, die eindelijk eens wat meer begrip gaan tonen voor de wensen van niet-rokers, die al jarenlang vroe gen ook eens in eeri 'rookloze' om geving te mogen leven en werken. Vooral het rapport van de Gezond heidsraad,-dat in juli van dit jaar harde maatregelen aanbeval om het roken tegen te gaan, heeft nogal wat maatregelen ten gunste van de niet-rokers ten gevolg gehad. Maar ook daarvoor was er toch al het een en ander beslist, waarmee de niet-roker blij kan zijn. Ministerie Het verst zijn minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gegaan, toen zij een aantal maatregelen voor het eigen personeel bekend maakten. Overi gens werden deze genomen met in stemming van de dienstencommis sie van dit ministerie (een soort ondernemingsraad). Er geldt hier nu een rookverbod in de dienst ruimten die voor het publiek be stemd zijn, zoals wachtkamers, en spreekkamers. Ook voor de verga derzalen geldt een verbod om te roken. Het personeel van dit minis terie kan verder bordjes met 'niet roken' er op krijgen om buiten de kamerdeur op te hangen. In Ka mers waar meer mensen samen zit ten moet in overleg worden vastge steld of er op de kamer wel of niet gerookt zal worden. Als de meerderheid besluit dat dit niet het geval isf dan mag er ook echt niet gerookt worden. De rokers moeten dan met hun sigaretje op de gang gaan staan of in de kanti ne gaan zitten. In de kantine mag namelijk nog wel gerookt worden, hoewel ook hier rekening gehouden moet worden met de wensen van de niet-rokers. Tenslotte hebben minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks besloten, dat er geen rookartikelen meer te koop mogen zijn op het koffiekarretje, dat door het gebouw rijdt. Alleen in de kan tine zijn nog sigaretten te koop. Treinen Bij de spoorwegen wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het om schakelen van een groot aantal 'rook-coupé's' tot 'niet-rook-cou- pé's'. Nadat er tot tweemaal toe een Het (verkeerde) voorbeeld van bekende mensen, is er de oorzaak van dat veel jongelui gaan roken- Geen fraaie foto dus, in dat op zicht althans, van wethouder Max van den Berg van Groningen, t.v. presentator Chiel Montagne en CRM-minister Harry van Doorn. enquête onder de reizigers was ge houden, is besloten in alle treinen (totaal 120.000 zitplaatsen) een even groot aantal coupé's ter be schikking te stellen voor niet-ro kers als voor rokers. In eerste in stantie wordt dit aangegeven door stickers. Wanneer de treinen toch voor een algehele onderhoudsbeurt naar de werkplaats moeten, zullen (in de loop van drie tot vijf jaar) alle ashakjes uit de nieuwe 'niet- rook-coupé's' worden weggehaald. Bij de reizigersenquete's is geble ken, dat de groepen reizigers, die in de trein willen roken en zij, die dit niet willen even groot zijn. (beide 35 procent van de reizigers, dertig procent kon het niets schelen). Het blijkt, dat de voorkeur voor 'niet- rook-coupé's' toeneemt met het stijgen der jaren. Vooral wanneer men lange reizen moet maken, stellen veel mensen het op prijs om in een rookloze ruimte te zitten. Tot nu toe heeft men bij de spoor wegen voornamelijk positieve reac ties gehad op de groe' van het aantal coupé's voor niet-rokers. Wachtkamers In de wachtkamers en de stations restauratie mag overigens nog steeds wel gerookt worden. Daaro ver heeft het Tweede Kamerlid Van der Mei (CHU) enige tijd geleden nog eens vragen gesteld. Hij meen de, dat er een rookverbod zou moe ten gelden voor het roken in stati onswachtkamers. Hij wilde echter verder gaan: in navolging van de Duitse deelstaat Baden-Wiirttem- berg wil hij een rookverbod voor alle openbare gebouwen. Staatsse cretaris Hendriks heeft daarop ge antwoord, dat hij deze suggestie best in overweging wil nemen, maar dat hierover contact moet worden opgenomen met de minister van Binnenlandse zaken en de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten en de besturen van de provin cies, omdat het hier zou gaan om maatregelen, die vooral zullen gel den in overheidsgebouwen, waar ambtenaren werken. De Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft, na het advies van de Gezondheids raad. een richtlijn voor artsen op gesteld, waarin zij vraagt of de artsen met name tijdens het uitoe fenen van hun praktijk niet willen roken. Verder vindt het hoofdbe stuur van deze instelling (waar-op de bestuursvergaderingen overigens nog wel geraakt wordt), dat er in instellingen van de gezondheids zorg, zoals ziekenhuizen en polikli nieken, niet gerookt zou mogen worden. Ook de KLM heeft maatregelen ge nomen, waardoor vliegtuigpassa giers redelijk ongestoord door de rook van naburige rokers, kunnen reizen. In alle vliegtuigen van de KLM is een heel compartiment zit plaatsen (ongeveer 35 procent van het totaal, bij de nieuwste vliegtui gen zelfs vijftig- procent) gereser veerd voor niet-rokers. De KLM is tot deze beslissing gekomen nadat een buitenlands onderzoek had uit gewezen, dat vooral Europeanen en Amerikanen prijs stellen op een rustige 'rookloze' reis. Nederland kent op het ogenblik on geveer vier miljoen rokers (op een bevolking van ruim tien miljoen mensen, die ouder zijn dan dertien jaar). Gebleken is, dat sedert 1958 ongeveer vijftien tot twintig pro cent van de Nederlandse mannen het roken heeft gestaakt. Daarente gen stijgt het percentage rokers nogal sterk onder de tieners en met name onder de jonge meisjes. Hoewel het totale percentage rokers toch daalt, geeft de consumptie van rookwaren toch een fikse stijging te zien. Dat komt. omdat de men sen, die roken, meer zijn gaan ro ken. Onder de jongens en meisjes van dertien tot negentien jaar wordt, zoals gezegd, stug gerookt: in 1973 rookte 47 procent van de jonge meisjes en 44 procent van de jongens. Naarmate men ouder wordt zakt dit percentage heel langzaam. Heel belangrijk voor het (gaan) roken van jonge mensen, is, vol gens de Gezondheidsraad, het voor beeld van bekende mensen, zoals politici, filmsterren, popmusici en dergelijke. Vandaar dat men, met name op deze een beroep doet, niet in het openbaar meer te roken. DEN HAAG 'Tezamen met alle joden ter wereld' protesteert het Nederlandse Jodendom tegen de veroordeling van het zionisme als vorm van racisme door de derde commissie van de algemene verga dering van de verenigde naties. Dit staat in een verklaring, die gisteren is uitgegeven door het Portugees- Israëlitisch kerkgenootschap, het Nederlands-Israëlitisch kerkgenoot schap, het verbond van liberaa,- religieuze Joden, de Nederlandse zi onisten bond en de WIZO-Neder- land. De verklaring noemt de uitslag van de stemming 'een omverwerpen van alle maatstaven van intellectuele eerlijkheid'. De historische beteke nis van het zionisme wordt zo ver- draaid, dat het zionisme wordt ge lijkgesteld met bewegingen, die het jodendom hebben willen vernieti gen. De verklaring onderstreept, dat het zionisme uitdrukking geeft aan de aloude and. die de joden hebben met het land van hun voor ouders. n verslaggever 't ERDAM De Nederlandse lareiziger- en Handelsagenten- lliging (NHRV) heeft besloten ie eden op te roepen tot een pro- nonstratie tegen de verhoging tè motorrijtuigenbelasting. Met de al atratie, op maandag 10 novem- Amsterdam, hoopt de vakbond reiken 'dat de verhoging geen Uj ang zal vinden'. De bond roept (naar schatting zo'n vijftigdui- leden op om met hun auto's op 18 'ember bij het centraal station in pi rdam een file te vormen die het Muntplein en weer terug ui °m zodoende te bereiken dat het in de Amsterdamse binnenstad >mt te liggen'. De bond wil voor m de toestemming van de autori- vragen. Van onze weerkundige medewerker Wij hadden droog weer verwacht, maar ziehet is gisteren niet overal kurkdroog gebleven. De vrij hoge barometerstanden, uitgaande van een stationair 1040 millibar- maximum boven Scandinavië, vormden geen voldoende garantie om de wolken niet te doen lekken. Dat gebeurde het eerst in het noordoosten, daarna ook meer naar het westen en zuidwesten. De hoe veelheden lichte regen en motre gen waren, voorzover bekend, niet belangrijk. Een hoeveelheid als bijvoor beeld Hamburg tot gisteravond zeven uur kreeg (6 mm) lijfcft in ons land nauwelijks haalbaar. Bij onze oosterburen was het gistera vond nog niet droog. Zo meldden Berlijn, Greifswald en Lindenberg (DDR) nog lichte regen. Ook boven 't westelijk deel van de Oostzee was het niet droog en evenmin verder naar het oosten, in Polen, Het sta tion Lodz in westelijk Polen meldde gisteravond zelfs matige regen en een aftapping over de voorafgaande 12 uur van 9 mm. En dit bij een barometerstand van 1025 millibar. De lucht zat in het overgrote deel van Polen nog altijd potdicht. Maarde barometers lopen nu ook in Duitsland en centraal-Euro pa vooruit en dat wettigt toch wel de gedachte dat het na nog een sombere woensdag, in de tweede helft van deze week op meer plaat sen geheel droog zal zijn met een geleidelijke overgang naar wat vriendelijker weer met zonnige pe rioden. In Oostenrijk was gisteravond een station dat kennelijk niet veel last meer had van het van de Balkan afkomstige vlakke warmtefrontsys- teem in de hogere niveaus. Inns- Weerrapporten van gisteravond 19 uur: maximumtemperaturen en neerslag van 719 uur. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente zwaar bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt .m zw. bewolkt a geheel bewolkt Vllssingen geheel bewolkt Zd. Limburg geheel bewolkt regenbul halt bewolkt regen half bewolkt onbewolkt geheel bewolkt licht bewolkt mist regen zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt half bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt bruck gaf onuewolkt weer. Ook de Zugspitze (3000 meter) lag duide lijk boven het uitgebreide lage stratocumulusdek. waarvan In München als hoogte 600 meter werd opgegeven. In Augsburg en eveneens in Passau lag dit wol kensysteem tussen 900 en 1000 me ter. Op de Zugspitze was de tempe ratuur -8 graden (maximum -6) bij een westnoordwestenwind. Ook ho gerop in de Zwitserse bergen was er geen vuiltje meer aan de lucht en in Joegoslavië was Split geheel vrij van wolken na een maximum temperatuur van 19 graden. Uit Italië kwamen ons geen hoeveelhe den regen van betekenis meer on der ogen, nog wel van een enkel station uit het oosten van Joegosla vië: Kraljevo 22 mm. Tenslotte nog even een overstapje naar Israël met de maximumtemperatuur van gisteren met daarachter tussen haaikjes de waarden van een etmaal daarvoor. Haifa 36 (35), Lod Air- port 32. Beer Sheba 33 (35). Eilat 38 (37), Tel Aviv 28 (28), Jeruzalem 30 (30). De barometer was gistera vond plaatselijk op 1020 millibar (1012), en er zat neg steeds een stijging in de lucht. Om 7 uur gisteravond werd nergens .een spoor van bewolking waargenomen. 5 OPKLARINGEN MIST bREGEN HAGEL BEWOLKING MIN. TEMP. WINDRICHTINO HOOG WATER, 83 oktober VlkKlngen:- 3.2615.35HaringvMetslulzen: 5.06 17.18; Rotterdam: 6.1318.14; Schevendn- gen: 4 34—16.49; IJmulden: 5.10—17.25; Den Helder: 9.1921.30: Hartogen: 11.32—23.52: Delfzijl: 1.25—13.36. onder redactie van loes smif In kleine gaashokjes van 45 bij 50 centimeter zitten gemiddeld vijf kippen samengeperst. De bodem van zo'n kooi is ook van gaas en loopt schuin af, want de eieren moeten vanzelf naar be neden rollen. Zo ziet een hokje in een legbatterij eruit; rijen op elkaar gestapelde hokjes vormen samen een enorme eierenfa- briek. Kippen in zo'n gaashokje hebben zo weinig ruimte, dat ze letterlijk over elkaar lopen. Hun tenen steken door de gaasbo dem. ze drinken uit een ventiel en waar een loslopende soortge noot drie kwartier over het leg gen van een ei doet. doen zij er door gebrek aan bewegingsvrij heid wel tweeëneenhalf uur over. Meer en meer mensen krijgen een weerstand tegen het eten van eieren uit legbatterijen, net zoals steeds meer mensen zich verzetten tegen de hele bio-in- dustrie. Je kunt dan natuurlijk voortaan gewoon geen eieren meer eten, maar liet kan ook anders: je koopt geen eieren meer uit een legbatterij, maar voor een paar centen meer alleen van kippen die in zgn. strooiselschuren leven, waar ze zich vrij kunnen bewegen en een voor een kip .normaal leven leiden. Alleen: hoe kun je weten waar een ei vandaan komt? Omdat je aan het ei nu eenmaal niet kunt zien met hoeveel pijn en moeite het ter wereld is ge bracht, kom je daar als eenvou dig consument maar moeilijk achter. Maar daar wordt iets aan gedaan. Sinds kort zijn er eieren m de handel met een embleem op het doosje: in een oranje vierkantje staat 'rechten voor al wat leeft' en als het doosje dan ook nog stevig dicht zit, zit het met de eieren wel goed. Omdat de eierenactie nog maar kort op gang is, zijn deze dozen mis schien nog niet overal te krij gen, maar dat komt dan nog wel. Waar ze wèl te koop zijn. hangen duidelijke, raambiljetten met datzelfde embleem. Achter de 'rechten voor al wat lééft' zit een belangengroep met dezelfde naam, die zich voor alle mishandelde dieren inzet. Met de eierenactie hoopt de groep een algehele omschakeling van legbatterijen naar de schuren te bereiken, maar ze verliest daar bij de belangen van de pluim veehouders niet uit het oog. Die zijn soms wel gedwongen op slechte produktiesystemen over te schakelen, willen ze de con currentie het hoofd bieden. En dus, vindt de groep, moet er iets gevonden worden waardoor de legbatterijen overbodig worden. Daar moeten dan zowel de eters als de producenten van eieren In Californië is Hugo Zacchini overleden. Zacchini werd in 1898 in Peru geboren, maar hij was Itali aan. In Rome bestudeerde hij de schone kunsten en in de eerste we reldoorlog vocht hij in het vreem delingenlegioen. Van zijn hele ba taljon overleefden maar twaalf mannen de oorlog, van wie Zacchini er dus één was. Hij was dan ook geen gewone jongen: deze Hugo Zacchini was de eerste, originele 'menselijke kanonskogel', die zich in 1922 in zyn vaders circus voor het eerst op Malta de lucht in liet schieten. Een sensationele stunt, waarbij hij de eerste jaren nogal wat verwondingen opliep, maar al les went. Hij kreeg er zelfs de Ita liaanse medaille voor dapperheid voor. De hele wereld had hy met zijn nummer al afgereisd, toen hjj in 1929 voor het Amerikaanse cir cus Ringling Brothers en Barnum and Bailey ging werken, wat hij tot 1939 volhield. Hij was toen 41 jaar en getrouwd met een Amerikaanse. De laatste jaren van zijn leven hield hij het rustig: teruggevallen op zijn Romeinse studie, onderwees hij kunsthistorie aan het Callforni- sche Chaffey College. Johan Cruyff, gevraagd naar zijn mening over politiek, Spanje en sport: 'Ik heb altyd al beweerd dat vijftig procent de ene mening heeft en vqftig procent een andere me ning'. Een duidelijke uitspraak van Cruyff dus, uit zijn mond letterlijk Schalk 602 althans volgens de KRO-gids Studio genoteerd tijdens een vraaggesprek op Hilversum 3 na de grote overwinning van Nederlaid op Polen. aan meewerken. Er is al veel contact gelegd met mensen die deskundige adviezen kunnen ge ven om tot zo'n oplossing te komen. Wie er meer over toil weten kan schrijven naar de Belangengroep 'rechten voor al wat leeft' Ho ge weg la in Raalte. Een wereldprimeur is de in het New Yorlcse hotel Ritz geopende 'vrouwenbank', een bank waar al leen vrouwen voor hun geldzaken terecht kunnen en die door voor namelijk vrouwen wordt beheerd. Binnenkort wordt er in San Fran cisco een tweede vrouwenbank in gebruik genomen, die Western Wo men's Bank gaat heten en zich met name voor jonge en gescheiden vrouwen wil inzetten. En dan be staan er ook nog plannen voor nog meer vrouwenbanken, waar vrou wen via een speciale cursus beter wegwas kunnen raken in geldzaken. Mannen zjjn niet allemaal even ge lukkig met dit initiatief. Op het bovenste plaatje staat een man voor de etalage van de New York- se bank te demonstreren met een bord, waarop staat dat de plaats van de vrouw thuis is en niet op een bank. Op de onderste foto hangt een bewaakster van de bank een groot 'dollarbiljet' op, waarop de beeltenis van George Washing ton is vervangen door die van de immer glimlachende Mona Lisa. Een Amsterdamse firma stuurt een uitnodiging voor een perspresenta tie (die vroeg in de ochtend zal plaatsvinden en daarom met een ontbijt wordt gecombineerd) van Duitse badpakken van een zeer be kende naam plus daarbij behorende dameskleding voor buiten het bad. Tot zover is er niets bijzonders aan de hand, ware het niet dat er een doos meegestuurd is met daarin een op een croissant gelijkend broodje. Waar heb dat nou voor nodig, om met B. Servet te spreken. Stelt dat een broodje badpak voor of een badpakbroodje? Wordt de genodigde gèacht het broodje te bewaren tot het gezamenlijk ontbijt over ruim twee weken? Allemaal niet erg aannemelijk. Blijft over dat het de bedoeling is, dat de ontvan ger het direct nuttigt, maar dat lijkt niet aan te bevelen. Wat een geurig, knapperig croissantje had moeten zijn, is nu taai en oudbak ken. Geen wonder: een dag voor aankomst al heeft de PTT het pakje brood afgestempeld (dat was maan dag) en wie weet heeft het er het hele weekend al op, afstempeling liggen wachten. En zelfs als dat niet het geval was: zo'n broodje hoor je vers en warm te eten en niet als het minstens een dag in een postzak heeft gelegen. Een grote verspilling dus, al die rond gestuurde croissants. Zonde van het broodje. Het ligt nu in de prulle- bak, waar alleen de muizen er van kunnen genieten. 'Simpkins kan. goed met dieren omgaan.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5