Belangen voor \jax zijn groter' 'Wedstrijd tegen PSV de ommekeer' Pleun Strik kent eigenwaarde Enorme belangstelling voor Polen-Italië Anti-Spaans protest Björn Borg: weer winst Killanin naar China Medaillejacht VS gaat voort FC Den Haag rekent op nieuw succes tegen RC Lens Frans Thijssen drie weken uitgeschakeld Rob Ouwerkerk wordt professional Timman: winst in 16 zetten Basis van Blokkeer sterk in Joegoslavië JENSDAG 22 OKTOBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS11 - RH13 JfARSCHAU (PAP) Voor de interlandwedstrijd PolenItalië, de voor Jederland zo belangrijke ontmoeting in groep 5 van het toernooi om de Inropese beker voor landenploegen, bestaat een enorme belangstelling, pij de Poolse voetbalbond kwamen tot nu toe 300.000 aanvragen voor taartjes binnen. Het 'Dziesieciolecie-stadion', waar de wedstrijd op londag 26 oktober wordt gespeeld, heeft echter 'slechts' een capaciteit 18.000 plaatsen. Zesduizend kaarten zijn gereseveerd voor Italiaanse [upporters. Kazimierz Gorski, de Poolse coach, weet nog niet hoe zijn basisformatie er uit zal zien. 'Zeven geselecteerden spelen vandaag in de Europese bekertoernooien en dat houdt mogelijke blessures in', zei Gorski. 'Daar om kan ik pas donderdag, als ik ze allemaal bij elkaar heb, beslissingen nemen. Het is onzeker of Deyna zal spelen, maar ik heb de hoop nog niet opgegeven. De wedstrijd tegen Italië is een kans om de schande van Am sterdam (nederlaag van 03 tegen Nederland) uit te wissen. Het is bovendien onze enige kans op verdere kwalificatie'. BERLIJN (DPA) De grasmat van het Berlijnse Olympisch Stadion waar Ajax vanavond zijn eerste UEFA Cup-wedstrijd speelt tegen Hertha BSC, is door onbekenden voorzien van de leus 'ETA/Spanien ist ein KZ'. In vertaling is dat 'ETA/Spanje is een concentratiekamp'. Deze voor West-Berlijn unieke vorm van protest is uitgevoerd door de tekst met een onkruidverdelgingsmiddel in het gras te branden. De goed leesbare letters zijn zowat twee meter groot en hebben de grasmat over een lengte van ca. 60 meter beschadigd. BARCELONA (Reuter) Björn Borg heeft het Internationale ten nistoernooi in Barcelona gewonnen. In de finale versloeg hij de Italiaan Adriano Panatta in vier sets (1-, 7-6, 6-3, 6-2). Voor Borg betekende dit zijn derde Grand Prix overwin ning van dit jaar. vertha-coach Georg Kessler: i onze speciale verslaggever BLIJN Georg Kessler is ook bij de Westduitse topclub Hertha BSC een opmerkelijk type ge ven- De nu 43-jarige voetbaltrainer, die in zijn Nederlandse periode een veelbekritiseerde oefen ester was, varieert in zijn presentatie naar buiten-uit nog immer van arrogant en quasi-streng tot emelijk en charmant. Georg Kessler eist daarnaast van zichzelf om in alle gemoedstoestanden stipte en korrekte heer te blijven. Kessler, een man ook, die met Duitse 'Gründlichkeit', die hem l en is, alles zo 'pünktlich' mogelijk wil regelen. LAUSANNE (Reuter) Lord Killanin, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), zal in decem ber een bezoek brengen aan Peking om besprekingen te voeren met Chinese sportoffi- cials. In mei van dit jaar stelde het IOC een beslissing aangaande China's toetreding uit tot het congres van febru ari in Innsbruck (Oos) in afwachting van een bezoek van Lord Killanin aan zowel China als Taiwan. China wil lid worden van het IOC, maar wenst uitsluiting van Taiwan. De exacte data van Killanins bezoek aan'Peking staan nog niet vast, zeker is wel dat het voor kerstfeest zal zijn. t die laatste eigenschap betreft, eft men het in Nederland ei- ïlijk xnet zo zien zitten met ssler. Gedurende zijn loopbaan KNVB -bondscoach en als club- iner bij Sparta en PEC Zwolle it een Belgische periode bij An- lecht ertussenin vond men ssler in het algemeen 'te Duits', choon zijn (vooral) organisatori- ie en technische kwaliteiten wer- erkend. Als coach van Oranje van 1966 tot 1970 had hij "rendien te maken met zeer wei- j ichtige clubs en spelers, die a het leven doorgaans zo zuur a gelijk maakten. Bekend zijn nog 5S meest onverwachte ziekten en assures van Johan Cruijff, wan- S(er er in die tijd een interland e, &igde'. Maar Kessler werd in Ne- and vooral toen vanwege zijn te ontkennen Germaanse in een merkwaardige man gevon- Hoewei een club als Sparta weer dankzij hem een enorme wing kende. Met de aanteke- dat Kessler bij zijn vertrek Spangen de nodige financiële os achterliet. nenteel ondervindt Kessler nwel de waardering, die hem in «herland niet altijd was gegund. sslers nog aleens wrevel veroor- ende persoonlijkheid hij ver meestal van werkgever het aflopen van zijn con- utjct zal hem bij Hertha BSC lelijk niet al te snel opbreken, zilvergrijze voetbaldocent is in njrlijn immers Duitser onder de 1 teers. En een Duitser is een feffe en strenge leiding nu een- haal nog altijd eerder gewend dan oorbeeld een Nederlander. zegt Kessler, gisteren bij het rzien: 'Ik heb in de loop der ïnpn een brok ervaring opgedaan. ervaring is een som van ge hakte fouten. Ik heb getracht me- positief te veranderen. En ik xfoof dat dat mij is gelukt. In ferland zal men het niet gelo- raaar ik ben gevoeliger gewor- Neem bij Hertha een speler als to Kostedde. Eén der beste tballers in West-Duitsland. Een gen met een geweldig balgevoel, ar tevens een zeer gevoelig type. opzichte van hem werk ik niet de zweep', sier kwam gisteren op dedoor n persoonlijk tot in de puntjes zorgde persbijeenkomst voor Ne- landse journalisten in ver- ïd met het vanavond te spelen PA Cup-duel Hertha BSC-Ajax soms evenwel toch weer tevoor- ijn als het typetje, waar een ;-Duitser om glimlacht. Ge- agd naar zijn mening over het van nu, ratelde hij bij voor - ld zonder onderbreken de door n verwachte Amsterdamse ploeg met inbegrip van alle mogelijke ecedenten der spelers. Dat ging 'Piet Schrijvers, een uitstekend )er, international, maar niet er mijn leiding. Ruud Krol,, ken goed. Debuteerde bij mij tegen (eland (01) in het Nederlands tal. Wim Suurbier, geroutineerde dediger. Speelde in 1966 voor eerst tegen Tsjechoslowakije in nje. Een wedstrijd die met 0—1 d verloren'. Nooit: Kessler akte in het geval-Suurbier zijn ge fout ja toch want Tsje- islowakije won-met 12. die wijze spuidde Kessler zijn ate kennis, aardig om aan te eh. maar niet dat men er zoveel zer van werd. Kessler verklaarde rts over de ontmoeting met 'Door de komst van Michels le ploeg weer een gedisciplineerd eel geworden. Vanuit financieel punt bekeken Is deze wedstrijd Ajax belangrijker dan voor Ajax heeft gewoon Europa ■voetbal nodig om rond te ko- Bij ons ligt dat anders. WIJ iben begroot dat we in dit toer- in totaal 50.000 toeschouwers iten krijgen. Tegen Ajax ver- :ht ik er al tussen de veertig- en tigduizend. terwijl er in de eer ronde tegen een niet aanspre- ie Finse tegenstander ook nog Kluizend waren. Hertha maakt winst wanneer er in de Bundes- dit seizoen boven een gemid- de van 31.000 toeschouwers IAKEN Fenny Heemskerk heeft t wegens gezondheidsredenen ite- Setrokken uit het toernooi om het erlands kampioenschap schaken r dames in Oosterbeek. ZIJ bezette laatste plaats. stand na de vijfde ronde is: 1. e en Brudnenbe-rg 3 punten uit 4. Van der Glessen 3 uit 5. 4. Van reren 2. 5 uit 4, 5. De Graaf 2. 5 5. 6. De Klerck 2 uit 5. 7. Mulder Van Gent 1. 5 uit 4. 9. Van Bist 1 5. 'NIS Rolf Thung heeft ln de 'te ronde van het indoor-tennls- raooi van Perth (Australië) vrij lakkelljk gewonnen van de Japan- Jun Kukl. Thung moest slechts le eerste set drie games afstaan: 6—0. Indiër Anand Amltraj had 3'A uur «g om Bob Blltlnan (Aus) te vers- Amltraj won uiteindelijk met i 6—7. W—9. ETB&i, De loting voor de derde vs* het toernooi om de UEFA vind* op 7 november ln Zürich Gorg Kessler, Duitser onder de Duitsers wordt gedraaid. Dat gemiddelde ligt nu al op 40.000'. Opmerkelijk is dat het aan 90.000 kijkers plaats biedende Olympiscn Stadion van Berlijn vanavond hooguit voor de helft zal zijn ge vuld. Kessler: 'In West-Duitsland heeft het Europa Cup-voetbal niet die aantrekkingskracht als in Ne derland. In Nederland is zoiets veel meer een nationale zaak. Misschien komt er hier iets meer belangstel ling, wanneer we eventueel de vol gende ronde bereiken'. Kessler deelde gisteren overigens mee, dat de ex-Spartaan Stef Wal beek vanavond niet in Hertha's ba sisopstelling zal starten. De Rotter dammer is vervangen door Erwin Hermandung. Kessler: 'Ik heb Wal beek als opvolger van de gestopte libero Lugi Mtiller naar Hertha ge haald. Ik had ook gehoopt, dat Stef een vaste plaats als libero zou vero veren. Hij heeft echter fouten ge maakt, die hij in Nederland nooit maakte. Het is gebleken, dat hij individueel te weinig van de West duitse voetballers wist. Daarnaast kon hij de organisatie niet aan. De laatste zes wedstrijden heb Ik hem als middenvelder laten spelen. Via het middenveld wil ik hem op den duur terugkrijgen op de plaats van libero'. Via de naam Walbeek, verlegt Kessler het gesprek naar het on derwerp 'niveau' van het West duitse voetbal. Hij zegt: 'Walbeek heeft gemerkt, dat het taktisch hier niet allemaal even ideaal toe gaat. Althans, naar het idee van een Ne derlandse voetballer. Maar Walbeek heeft ook al toegegeven dat de Westduitse voetballer doorgaans over een uitstekende techniek be schikt. Er wordt met veel wils kracht gespeeld, waarbij het spel aantrekkelijk is'. 'Het voetbal bestaat uit drie zuilen, techniek, taktiek en conditie. Naar mijn mening wordt er in een land als Nederland teveel het accent ge legd op de zuil taktiek. Het voetbal als kijkspel lijdt daaronder. Hoewel er hier ook weer enorme waarde ring bestond voor het spel van Nederland, zoals dat werd gespeeld in de interland tegen Polen. Dat was absolute topklasse'. Hertha BSC begint vanavond overi gens met een elftal dat vier A- internationals herbergt: doelman Wolter (ooit tijdens het wereld kampioenschap in Mexico in de na tionale ploeg, toen hij nog" bij Ein- tracht Braunschweig onder de lat stond), de verdediger Uwe Klie- mann (in Frankfurt debuterend te gen Nederland), en de aanvallers Erich Beer (eveneens voor de eer ste keer tegen Nederland) en Erwin Kostedde. MATTY VERKAMMAN Van onze speciale verslaggever DEN HAAG We draaien de klok even terug naar half mei van dit jaar. In het stadion-Feyenoord te Rotterdam bejubelde een opvallend groot legioen Hagenaars hun club FC Den Haag, dat in de finale van de strijd om de Nederlandse voetbalbeker het favo riet geachte, maar door Europa-cup-besognes vermoeide en uitge bluste FC Twente in een tintelend duel versloeg. En terwijl voor malig international en aanvoerder van FC Den Haag Aad Mans veld de levensgrote kelk voor de zoveelste maal in de hoogte stak, volgde een nieuwe ovatie- MEXICO C. (Reuter, AFP) - De Ame rikanen hebben hun medaillejacht ook op de achtste dag van de Pan- Amerikaanse Spelen voortgezet. Weliswaar kwamen de atleten 'slechts' tot een totaal van 19 gou den plakken (tijdens de vorige spe len in Columbia waren het er 24), maar de zwemploeg zorgde voor aanvulling van de goudvoorraad van de Verenigde Staten. Voor de verrassing van de dag zorgde de Cubaan Rigoberto Mendoza, door de marathon te winnen voor favo rieten als de Amerikaan Chuck Snead en de Canadees Tom Ho ward, de man die vierde werd op de marathon van Boston. De overwin ning van Mendoza was er een met historische betekenis. Nog nooit eerder had een Cubaan een grote internationale marathon gewonnen. Bij het wemmen leverde de 4x100 meter vrije slag estafette een over tuigende zege op voor het Ameri kaanse viertal Edwards, Brown, Merrick en Collins. Met hun tijd van 3.17.67 bleven zij slechts 12/100 seconde boven het wereldrecord. OLDENZAAL (ANP) FC Twente zal vermoedelijk drie weken niet kunnen beschikken over Frans Thijssen, die zondag in het duel tegen Feyenoord een gebroken bo venkaak opliep. Dinsdag kreeg Thijssen van de behandelende me dicus te horen dat er niet operatief hoéfde te worden ingegrepen. Hem werd wel geadviseerd drie weken lang niet te voetballen, teneinde alle risico's te vermijden. De mid denvelder van FC Twente is echter van plan om deze week nog aan de looptraining te gaan doen, zodat hij geen conditionele achterstand zal oplopen. AMSTERDAM De drievoudige Nederlandse kampioen kunstrijden Rob Ouwerkerk (20) is professional geworden. Hij heeft een contract getekend bij "The New Ice Genera tion' show in Vancouver. Deze ijs- show maakt een toernee door Cana da en het noordelijk deel van de Verenigde Staten. Rob Ouwerkerk trainde de afgelo pen twee jaar zonder veel succes bij mevr. Burka in Canada. De nationale titel, die hij in 1972, 73 en 74 behaalde, werd hem in 1975 niet toegekend (hoewel hij de eni ge deelnemer was), omdat hij het vereiste puntenaantal niet haalde. Bij het Europees kampioenschap in Kopenhagen werd hij aansluitend daarop laatste. Den Haag had eindelijk zijn eerste voetbalsucces te vieren na de ge ruchtmakende samensmelting van ADO en Holland Sport. Europa Cup-voetbal in de Residentie, dat was na het vertrek van Ernst Hap- pel niet meer voorgekomen. Begrij pelijk. dat in de roes van de feest vreugde nogal wat optimisme werd geventileerd ten aanzien van de toekomst. 'Het leek wel of heel Den Haag een kick had gekregen', her innert manager Eddie Hartmann zich nog als de dag van gisteren. Achter de schermen van de Haagse club kreeg de nuchterheid echter weer snel de overhand. Ondanks het bekersucces, behaald onder re gie van de beminnelijke ex-Joego- slavische international Vujadin Bos- kov. was een versterking van de basisselectie een ijzeren noodzaak. Na moeizame onderhandelingen, die meer dan een jaar heben ge duurd, kon Lex Schoenmaker van Feyenoord worden losgeweekt. Daar stond dan weliswaar het vertrek van Ling naar Ajax tegenover, maar veel tranen zijn om zijn transfer naar Amsterdam, mis schien met uitzondering van Bos kov, niet om het grillige talent geplengd. FC Den Haag ging met hooggestemde verwachtingen het nieuwe seizoen in. Het wellicht al te grote optimisme van toen is inmiddels wel wat ver dwenen. FC Den Haag bungelt, on danks de spectaculaire overwinning zaterdagavond op PSV (41), op dit moment nog in een weinig moedgevende zone van de vader landse eredivisie. Het Haagse pu bliek, dat zodra het even minder goed gaat, het Zuiderpark links laat liggen, heeft de begroting tot op heden tot een farce gemaakt. In de thuiswedstrijd tegen FC Twente kwamen 4000 toeschouwers minder opdagen dan men had verwacht. Tegen Ajax bleef de toeschouwer- REYKJAVIK (Reuter) Jan Tim- man, de Nederlandse grootmeester, is in het zonetoernooi van Reykja vik met een daverende overwinning van start gegaan. Na zestien zetten had Timman zijn Westduitse tegen stander Ostermeyer in een kansloze positie gespeeld. Het toernooi is overigens een dag te laat-begonnen omdat twee deelnemers. Liberzon uit Israël en Murray uit Ierland, eerst gisteren arriveerden. Zij zul len hun uitgestelde partij donder dag moeten inhalen. Uitslagen eerste ronde: Poutlalnen (Fin)-Van den Broeck (Belg) 10. Hart- stone (GB)-Lalne (Guernsey) 10. Ham man (Den)-Thorsteinsson (IJsl) 10, Parma (Joeg)-OIafsson (IJsl) 1'0, Zwalg (Noor)-Jansa (Tsj) 10, Timman (Ned- Ostermeyer (WDld) 10, Liberzon (Isr)- Miuxiray (Ierl) ultg. De Nederlandse schaakster Alexan dra van der Mije-Nicolau heeft in de twaalfde ronde van het zone- toernooi in Pula remise gespeeld tegen Belamaric (Joe). Van der Mije-Nicolau staat samen met Po- rubski (Pol) bovenaan met 71= punt. de Joegoslavische Lazarevic staat met zeven punten op de derde plaats. score 5000 man beneden de plan ning. Tegen Excelsior passeerden 5000 toeschouwers de loketten in plaats van de 8000 die men had voorzien. 'In drie thuiswedstrijden', zo stelt manager Eddie Hartmann triest vast, 'zaten we dus in totaal 10.000 toeschouwers a raison van 5,- in de min'. De wedstrijd te gen PSV trok 12.000 betaalde kij kers, ook al een aantal, dat aan zienlijk hoger had moeten uitval len. De eerste confrontatie in het kader van het Europese toernooi voor bekerkampioenen, die tegen de Deense amateurclub Vejle, liep Vermoedelijke opstellingen FC Den Haag: Thie: De Caluwé, Van Vliet, Mansveld, Korevaar; Ou wehand (of Albertsen), Perazic, Ki- la; Jol, Van Leeuwen en Schoen maker. Lens: Lannoy; Hopquln, Marle, Cieselski, Mujica; Elie, Bousdira, Leclercq: Jankovic, Notheaux en Zuraszek. financieel op een catastrofe uit: een deficit van 20.000. Alle hoop is nu gericht op de ontmoeting tegen RC Lens, weliswaar geen hoogvlieger in de Franse competi tie, maar het feit datvde Fransen al een dikke 3000 kaarten hebben af genomen, heeft in het Haagse kamp de verwachting gewettigd dat dit keer niet over de rode cijfers be hoeft te worden gesproken. Aan voerder Mansveld: 'Tegen Lens moeten we opnieuw kunnen vlam men. Ik hoop dat de wedstrijd te gen PSV de ommekeer is geweest. Vanaf nu zijn we alleen maar met die Franse club bezig. En ik ver wacht eerlijk gezegd niet anders dat er morgen 20.000 mensen op de tribune zitten. Tegen PSV hebben ze in elk geval waar voor hun geld gehad'. Voor de povere competitiestart var FC Den Haag zijn volgens manager Hartmann wel een reeks excuses aan te voeren. 'Tot de dag van vandaag hebben we nog niet een keer met een compleet elftal ge speeld. Leen Swanenburg is aan een hernia-operatie geopereerd. Daardoor moeten we het zonder linksbuiten stellen en Hans Bres, die op die positie werd ingezet, is nu eenmaal geen linkerspits van origine. Verder werd het elftal nog al geteisterd door schorsingen (Mansveld. Van Leeuwen, Van Vliet en Kila). Natuurlijk, moeten we de schuld voor die straffen bij onszelf zoeken, maar als betaalde club ben je nu eenmaal afhankelijk van prestaties en die zijn niet te berei ken met een gehandicapte ploeg'. Een ander voor FC Den Haag pijn lijk feit is het onopvallende optre den van Lex Schoenmaker die in competitieverband zelfs nog geen kans heeft gezien te scoren, terwijl hij twee seizoenen terug toen zijn zitvlak vanwege een langdurig ver blijf in de dug-out nog geen pijn lijke plekken vertoonde, bij Feyen oord goed was voor een kleine twintig doelpunten. Trainer Boskov en Hartmann zijn er echter van overtuigd dat Haagse Lex zijn oude niveau zal hervinden. 'Aan zijn spel is te zien dat hij veel te lang uit de roulatie is geweest. De laatste we- Ik ben er altijd van uitgegaandat se niet om me heen kunnen Van onze speciale verslaggever CHORZOV Pleun Strik, die zich weer terug weet in het eerste team van PSV1, is de afgelopen weken zichzelf gebleven, toen zijn vaste standplaats werd opgeofferd aan de dadendrang van jong talent. Strik incasseerde rustig, wachtte af, maar begrijpt erg goed dat er vanavond een greep op zijn routine wordt gedaan in ver band met de Europa Cup-wedstrijd tegen Ruch Chorzov. Het blijft daarbij ook niet een incidenteel gebeuren. Strik, de nuchtere pro fessioneel geharde, blijft buiten Eindhoven een pion om mee te schuiven én zelf begrijpt hij de waarde daarvan. 'Ik ben er altijd van uit gegaan, dat ze niet om me heen kunnen. Ik ben ook altijd bereid geweest om me te verplaatsen in de gedachten- wereld van een trainer. Dan kun je ook zelf nog eens tot een oordeel komen waarbij je constateert, dat meer jongens frank en vrij moeten voetballen. Van mij is bekend dat ik onder druk kan spelen'. Bij Ruch Chorzov, waar PSV giste ren tegen de avond arriveerde, haalde Strik wat herinneringen op het misschien wel Juist is om Strik aan een oud avontuur. In het hotel eens te vervangen. Aan de andere buiten de stad, rustig zoals Van kant, i'k ken mijn waarde. Ik ben er van uitgegaan dat ze niet om me heen kunnen. Per slot van rekening heb ik ervaring. Ik blijf rustig on der alles. Ik heb al zoveel ups en downs meegemaakt. Bij ons zouden Beveren en Van der Kuylen enkele weken terug met het Nederlands elftal hadden geprevaleerd boven het verblijf in de drukke stad Ka towice, besefte Strik dat van zijn directe tegenstanders slechts Marx hem bekend voorkwam. 'In de aan loop naar de eindronde van het wereldkampioenschap 1970 speelde ik in het Nederlands elftal links achter en was hij rechtsbuiten. Dat was in dat stadion waarin via enorme luidsprekers het publiek werd opgehitst'. Strik, 31 nu en aan het eind van dit seizoen na 8 seizoenen PSV transfervrij, vindt dat slechts één van de zeer vele ervaringen die hem tot een geroutineerd speler van nu hebben gemaakt. Iemand die zich de laatste weken vanaf de reservebank niet roerde met harde schreeuwen om erkenning. Evenals vorig seizoen toen hij als reservist het landskampioenschap meemaak te, aangezien Quaars hem toen uit het kamp had gespeeld, ging hij uit van het standpunt: 'Ik ga toch geen gekke dingen doen. Ik weet toch dat ik nu 31 ben en dat het in 1 of 2 jaar afgelopen kan zijn'. Strik, naast zijn voetbalmetier werkzaam ln de assurantiën en stu derend in de makelarij, heeft zich overigens nooit druk gemaakt over concurrentie. 'Ik heb het wel graag. Bovendien, bij PSV heb ik in de loop der jaren zoveel mensen zien komen, maar ik heb er ook erg veel weer zien gaan'. Strik bleef nadat hij als 23 Jarige bij Go Ahead was weggehaald. Hij stippelde vooral zelf zijn voetbal wegen uit. 'Met trainers heb ik nooit zoveel contact gehad. Ik heb dat ook niet nodig'. De oorspronke lijk bij Feyenoord gestartte speler die in 1974 tot de 22 geselecteerden voor het wereldkampioenschap be hoorde, verwerkte daardoor bij PSV ook rustig de trainerswisselingen. Nicolic heeft hem uit Deventer ge haald. Blokman verscheen daarna en die werd weer opgevolgd door Kurt Linder. Doordat ik een type ben, dat niet veel contact nodig heeft, had ik het in die periode ook niet moeilijk'. Anderen wel en daarom was het voor velen een verademing dat Rijvers twee jaar geleden als opvolger van Linder verscheen. De jacht op het kampioenschap kon pas toen, on danks alle aankopen, serieus wor den waargemaakt. Dit seizoen zou de internationale erkenning moe ten-worden afgedwongen. Maar op de weg daarheen liggen nogal wat kasseien. Rijvers hoopt ze onge schonden te passeren via het be sluit om het aanvalsavontuur goed in te pakken. Bij gelegenheid, dus in het knusse Eindhoven, is het leuk om mee te adverteren. Ver weg echter zoals in Chorzov, maar straks ook in de vaderlandse com petitie, is behoedzaam manoeuvre ren geen veroordeelde aangelegen heid meer. Zo is er weer plaats voor Strik, die In de voetbalprak tijk heeft uitgemaakt dat dromen over aanvallend voetbal hoe mooi ook voor de betrokkenen, niet al tijd uitkomen. THEO REITSMA Vujadin Boskov, weer lachen 11a winst op PSV ken is zijn vorm groeiende. We weten dat Lex een goede voetballer is. die ons ongetwijfeld niet zal teleurstellen'. FC Den Haag rekent er min of meer op dat de derde ronde in het Europese toernooi voor bekerwin naars een haalbare kaart is. Ook trainer Boskov, vorig seizoen nog door Feyenoord begeerd, is erop gebrand met de Hagenaars op in ternationaal niveau furore te ma ken. Op 1 juli loopt immers zijn contract af. Hartmann: 'In decem ber gaan we met hem praten'. RICHARD MATTHIJSSE KRALJEVO Nog nooit is een set in een toernooi om het Europees volleybalkampioenschap zo snel verlopen als de derde van het 'Ne derlands herenteam tegen Tsje choslowakije. In precies zes minu ten veegden de Tsjechen met 150 de vloer aan met de Oranjeforma tie. Tsjechoslowakije won deze wedstrijd dan ook regelmatig met 3;0. Als excuus mag gelden dat coach Ben Krysik in deze set had gekozen voor de spelers van het tweede garnituur. Het was duide lijk, dat de niet-Blokkeerspelers nog niet geschikt zijn voor hét grote werk. De eerste twee sets met de Blokkeerbasis wel in de ploeg, verliepen aanzienlijk beter, al kon men natuurlijk niet op tegen de Tsjechische grootmeesters. Met 4-15 moest de eerste set worden ingele verd. maar enkele fraaie aanvallen en goed blokkeren van Constandse en Willemstein zorgden voor ap plaus van de matig bezette tribu nes. Een ander facet dat voor de Oranje-ploeg werkte, was het veelal onbegrijpelijk wisselen van coach Krysik. Dit had ondermeer tot ge volg dat de spelverdelers Warns en Schmidt naast elkaar -geplaatst werden. Dit bevorderde de eenheid van de ploeg beslist niet. Daarom was het opmerkelijk, dat Nederland in de tweede set redelijk tegen stand bood en de Tsjechen bijna 30 minuten bezighielden voordat de 157 setstand op hèt bord ver scheen. Ondanks het gemanipuleer met de opstelling ln de laatste wedstrijd van de voorronde kan gesteld wor den dat Nederland redelijk heeft gespeeld. Vooral de Blokkeerbasis heeft getoond tot grote hoogte te kunnen stijgen. Alleen de zwakke conditie belette een sensatie. .Ne derland zal in Belgrado verder in de verliezerspoule moeten uitkomen tegen Oost Duitsland, dat verras send van Bulgarije verloor met 1 3, Frankrijk, Italië en Hongarije. Bij winst op Frankrijk kan Nederland de tiende plaats bereiken waardoor een gunstige kwalificatie voor het volgende toernooi om het Europees kampioenschap is gegarandeerd. Het Nederlands damesteam verloor ook de derde wedstrijd tegen Roe menië. De eindstanden van de voorronden van het toernooi om het Europese kampioen schap volleybal zijn: Heren groep A. 1. Polen 36, 2. Joegoslavië 34. 3. Italië 3 2, 4. Hongarije 30. Groep B: 1. Sowjet Unie 36, 2. Bulga rije 34, 3. Oost-Dulteland 32, 4. Frankrijk 3—0. Groep C: 1. Tsjechoslowakije 36. 2. Roemenië 34. 3. Nederland 32. 4. Belg 3—0. Dames: Groep A: 1. Hongarije 36. 2. Oost-Du<ltsland 34. 3 Joegoslavië 3—2. 4. West-Duitsland 30. Groep B: 1. Sowjet-Unle 3—6, 2>. Bulga rije 34, 3. Roemenië 82, 4. Nederland 3—0. Groep C: 1 Tsjechoslowakije 36, Polen 3—4. 3. Italië 3—2. 4. België 3—0. De eerste twee plaatsen zich voor de flna- legroepenDe overige landen gaan over naar de verldezersgroepen. Het toernooi voor zowel de heren als de dames wordt woensdag ln Belgrado- voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13