Politie vindt bandopname van Herrema One Way Day trok 12.000 jongeren 557 miljoen vrouwen werken buitenshuis Industriebond NVV keert zich tegen werkgeversvoorstel Veel doden in verkeer Bij de Amro ligt 'n gratis meenemertje voorkinderen. NVVextra vrije middag voor grafici mmentaar in crisis (1) ia| in crisis (2) en 'grijsd V ra Unieraad onderwijs Neusverkouden? Rhinospray helpt 'Fiets is Neerlands hoop in bange dagen' Reglement Groenevelt boos op Philips 5Aü 20 OKTOBER 157' BINNENLAND TROUW/KWARTET Z indieners van de resolutie dat imsme een vorm van racisme is, menen daarmee een bijdrage iren aan de oplossing van de ;n in het Midden-Oosten, is Isel. Zij werpen alleeii maar ieuw ernstig beletsel op de toch moeilijk begaanbare weg naar in het Midden-Oosten, het zionisme geen racisme is, veeleer een antwoord op racisme j: voor Europa nauwelijks uitge- 3 te worden, zelfs niet aan de t-Unie die het opportuun heeft om haar eigen kat- en muisspel Joodse aspirant-emigranten te n n door zich achter deze resolutie d stellen. aanvaarding van deze resolutie nanoieel bankroet van de VN unnen betekenen is niet de be- kste vraag de Amerikaanse (ge zou eventueel gemakkelijk gen kunnen worden door een jrote bijdrage van de Arabische e iden. Veel ingrijpender zou het 1 bankroet zijn. Daarmee bedoe- 'jj e niet dat de landen die de tie hebben ingediend zo verdor- jn zij hebben de programs uitgevonden maar wèl dat «,et mmimum aan gelijkgezind- e#at er nog bestaat over funda ble zaken van het Handvest der erdwijnt. Dan weet geen land (vaarop het zich kan beroepen verdwijnt ook het gezag waar- e VN nog iets aan de vorming I iternationale gedragscodes, kun- ^uitbouw van het begrip racisme n ouwens reeds het hele actiepro- bia van het VN-tienjarenpro- )e ia tegen het racisme op losse 211 ven zetten, omdat de VS en de •el,hebben laten weten dat ze dit, t. resolutie wordt aangenomen, Êr neer kunnen steunen. Terecht een aantal Afrikaanse landen ontwikkeling. Hun houding zal Ie verdere gang van zaken van belang zijn. Jïüoet gezegd worden dat Israël izc lai den en hun gevoeligheden 1 tste jaren uitermate slordig is irongen. Na het loffelijk ont- ingswerk dat het eerder in Afri- :ft gedaan iser een kentering Die viel ongeveer samen afspringen van een belangrij- drage die Israël aan het eind zestiger jaren aan het Defence id Fund zou doen. De Zuidafri- regering dreigde toen de bijdra- an de Joodse gemeenschap in ifrika aan de staat Israël te ren en daardoor is de gift niet gaan. In de jaren daarna is economisch nogal intiem met .frika geworden. een artikel in het gezagheb- Amerikaanse blad Foreign Af- er een intensieve samenwer- eriissen de South African Iron and Corporation en de Israëlische injtaatsonderneming Koor. Wat in mblicatie nog meer treft is de g van tientallen licenties op u gebied door Israël aan Zuid- onder meer voor de raketten ke:l en Rechef. Op dit gebied Israël het minstens even bont als Frankrijk, e Arabische propaganda in de anse landen grif van dergelijke jjJ ns gebruik maakt om Israël met zorlfrika in dezelfde beklaagden- e zetten, ligt voor de hand. do rafische Bond CNV' heeft een voorzitter, N. F. Kruijff, die zijn leeftijd (dertig jaar) nog o 'at jaren mee kan bij het CNV. algemene vergadering in Lun- rees een protest tegen de be- ig, omdat enkele afdelingen er mee hadden dat het hoofdbe- lutonoom een nieuwe voorzitter kozen. Terecht mag je verwach- I juist aan de top van zo een eci »jke bond medezeggenschap in k wordt gebracht. Het argu- van de aftredende voorzitter, de uc I. Jens dat het hoofdbestuur de iiste voorzitter aanwijst, op grond in reglement uit 1919 was aardig 2 Men. Maar het mist natuurlijk n ivertuigingskracht. Een mooie oor de nieuwe voorzitter om het Ie reglement iets te actualise- in verslaggever ?e ENAAR De Unieraad van be U buitengewoon verontrust e toekomst van het onderwijs ft besloten tot het houden van tra algemene vergadering van zit eraad. De verontrusting bij de ïtreft de beleidsplannen van Pijsminister Van Kemenade, n Üeze zijn neergelegd in de aca lurnota, de contourennota en 1SC voorstellen tot wijziging van s0| ndwet. *rsl wijzigingen betreffen de vrij- an onderwijs die zo meent len leraad door de voorstellen 0111 arden aangetast. De plannen ook de thans bestaande mó- leden tot inspraak van ouders, jichten en besturen in het on- icn s aantasten, aldus de mening e unieraad. De extra buiten- e vergadering wordt gehou- 17 januari. UITSLUITEND VERKRIJGBAAR BIJ UW DROGIST EN APOTHEKER Van een verslaggever UTRECHT Cabaretier Freek de Jonge heeft zaterdag in Utrecht officieel de eerste enige echte Ne derlandse wielrijdersbond (ENWB) opgericht door snedig een binnenband door te knippen. De ENWB wil fungeren als 'over koepelende snelbinder' voor een aantal werk- en actiegroepen, die op het gebied van milieubescher ming hun sporen hebben ver diend. Groepen, 'die de fiets zien als een belangrijk middel om ons behoorlijk verpeste milieu te ver beteren'. Vandaar ook dat de ENWB pal staat voor de belzngen van de negen miljoen fietsers in ons land. 'De fiets is Neerlands hoop in bange dagen' Avas de strekking van het betoog, dat dr. W. Drees jr., bekend ijveraar voor selectief autogebruik en lid van de ENWB, en na hem tal van andere spre kers in Utrecht afstaken voor cir ca driehonderd overtuigde fietsers. De ruim een maand oude ENWB telt op dit moment duizend leden. Dagelijks komen er honderd nieu we bij, aldus voorzitter Jan Wit tenberg. Een bewijs, dat deze bond aanslaat en dat veel mensen vinden, dat de fietser letterlijk en figuurlijk in de verdrikking zit. Vorig jaar kwamen er 600 fietsers in het verkeer om en raakten er 10.000 gewond. Aan het slot van de oprichtings bijeenkomst peddelden ongeveer 200 ENWB-ers in een demonstra tieve optocht 'door Utrecht. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor; de automibilisten in de binnenstad kwamen met de schrik vrij. Vervolg van pagina 1 meenschappelijk bestuur stemden (een reeds langer verdedigd CNV- standpunt) zijn er twee socialisten. Dat komt omdat het CNV-stand- punt het meest radicale was', aldus Lanser. 'Laat men dus ophouden te zeggen dat we vriendelijk staan ten opzichte van de maatschappelijke orde. Het CNV heeft een heel kriti sche houding tegenover de samen leving.' Tijdens de bijeenkomst in Lunte ren werd afscheid genomen van de heer G. Jens als voorzitter van de NCGB. Hij wordt opgevolgd door de dertigjarige N. F. Kruijff, lithofoto graaf van oorsprong en al vijf jaar bestuurder van de grafische bond. Op de algemene vergadering in Lunteren waar de benoeming werd bekend gemaakt, rees enig protest tegen de gang van zaken rond de benoeming. Enkele afdelingen had den er moeite mee, dat het hoofd bestuur .autonoom een nieuwe voor zitter kiest. Terwijl ze 'een jong persoon' niet de juiste figuur acht ten om de belangen te behartigen. Voorzitter Jens repliceerde dat de gang van zaken misschien vreemd leek, maar datal sinds 1919 het reglement aangeeft dat het hoofd bestuur de nieuwe voorzitter aan wijst. De grafische bond zal voortaan niet meer NCGB heten, maar Grafische Bond CNV. Dit omdat andere bon den ook al de initialen CNV ge bruikten. AMSTERDAM Het afgelopen weekeinde heeft veel doden in het verkeer geëist. Bij een verkeerson geluk in Oudkerk tussen Dok- kum en Leeuwarden zijn zater dagmiddag de 26-jarige mevrouw H. Beerda-Wagenaar uit Giekerk en de 24-jarige J. Venema uit Zwaagwes- teinde omgekomen. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto van me vrouw Beerda door nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft te rechtkwam en frontaal botste tegen een tegevligêer. bestuurd door de heer Venema. Het kind van me vrouw Beerda, dat in de auto mee reed, is met ernstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. Voor de ogen van haar vriendin is de 13-jarige Tanja Postma uit het Friese Hemrik door een auto ge schept. Zij was op slag dood. De vriendin kwam met de schrik vrij. De bestuurder van de auto reed met grote snelheid door, maar kon zondagavond door de politie van Heerenveen worden aangehouden. Er bleek nog een tweede persoon in de auto te zitten. Beiden hadden alcohol gebruikt. De politie onder zoekt nog wie het ongeval heeft veroorzaakt. Verder kwamen om het leven op de weg: de 16-jarige Alma Dijkema uit Appingedam, de 16-jarige Herman de Graaf uit Lochem. de 17-jarige Bertus Teeuwen uit Bergambacht, de 21-jarige F. H. Mulders uit Has selt, de 36-jarige L. Barten uit Winkel in Nieuwe Niedorp, de 51- jarige M. N. Wit-de Boertje uit Oude Niedorp, de 51-jarige J. C. Treffers-Kroon uit Haarlen, de 52- jarige onderwijzeres A. de Boer uit Leeuwarden, de 64-jarige A. G. van der Haar uit Veenendaal en de 76- jarige mevrouw J. J. van Helden uit Gorlnchem. ADVERTENTIE GENÈVE Over de hele Avereld Averken in totaal 557 miljoen vrouwen buitenshuis en in het jaar 2.000 zullen dat er ongeveer 837 miljoen zijn, zo verwacht het Internationaal Arbeidsbureau in een studie over vrouwen arbeid. Van de 557 miljoen Averkende vrouwen Averken er ruim 300 miljoen in de landbouw, 150 miljoen in de dienstensector en 110 miljoen in de industrie. Tussen 1950 en 2.000 zal het aantal Averkende vrouwen meer dan verdub belen, van 341 miljoen naar 837 miljoen. Maar het aandeel van de vrouwen in het totale aantal arbeidskrachten zal iets verminderen. Die ontwikke ling is volgens het Internationaal Arbeidsbureau te verklaren door de ver betering van scholingsmogelijkheden en pensioenvoorzieningen in de ont- Avikkelingslanden. Anderzijds Avordt die ontAvikkeling iets afgeremd door het toenemend aan tal Averkende vromven in de ontAvikkelde landen. De enige eis, die door de ontvoer ders van dr. Herrema is gesteld én ook is ingewilligd, is het voor onbe paalde tijd sluiten van de Ferenka- fabriek in Limerick, waarvan dr. Herrema directeur is. Dit is al tien dagen geleden gebeurd. De 1200 werknemers hebben sinds de slui ting hun A'olledige salaris gehad. De onderneming, die deel uitmaakt van Enka-Glanzstoff. heeft tot dus ver een verlies geleden van meer dan 250.000 pond sterling. Gevreesd wordt, dat de Ferenka- fabriek zal worden opgeheven, aan gezien de fabriek dit jaar al een verlies heeft geleden van drie mil joen pond sterling (ongeveer 16 miljoen gulden). Opheffing van Fe- renka. de grootste buitenlandse in vestering in ierland, zou een gevoe lige slag zijn voor de pogingen van de Ierse regering, meer buitenland se bedrijven ertoe te bewegen in dit land te investeren. ADVERTENTIE „Het doet mij als commissaris van politie te Rommeldam drommels veel genoegen dat er bij de Amro Bank voor iedereen 'n gratis sticker ligt,*vanwege de Wereldspaarweek. Die stickers zijn namelijk lichtgevend en kunnen dus - op jas of fiets geplakt - de verkeersveiligheid bij mist en avond bevorderen. Ik sprak overigens Olivier B.Bommel en die vond 't ook een aardig weggevertje. BulleBas', zei hij, ,ik kom binnen kort ook met iets leuks bij de Amro, maar daar mag ik helaas nog met geen woord over praten'. Kinderachtig, nietwaar?" Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Industriebond NVV, die eind november als eerste vakbond met de werkgevers gaat onderhandelen over een nieuwe cao zal niet akkoord gaan met het werkgeversvoorstel vol gend jaar geen prijscompensatie in de lonen te verwerken. Hier door zou het reëel besteedbare inkomen direct omlaag gaan. In het VARA-programma In de Rooie Haan verklaarde voorzitter Arie Groenevelt zaterdag 'daar geen barst voor te voelen'. Ook een com pensatie van de helft in procenten en de helft in centen vond hij niet de juiste oplossing omdat met deze sleutel de hogere groepen toch nog teveel zouden krijgen. Groenevelt bepleitte dat de over heid meer greep krijgt op de inves teringgen van de bedrijven. Als de regering daar niet in slaagt, wil hij een pllitieke strijd A'an zijn bond^ UTRECHT De ANGB, de NVV- vakbond van grafische werknemers, wil een vrije vrijdagmiddag voor de grafici. Ook streeft de bond naar pensioen op zestigjarige leeftijd. De bond ziet deze maatregelen als mid delen om de nog beschikbare ar beidsplaatsen in de grafische sector eerlijk te verdelen. Voorzitter Van der Werff van de ANGB zei dit zaterdag op een kader dag van zijn bond in Utrecht. Met name bij de dagbladen worden vooral zetters, overbodig door invoe ring van nieuwe apparatuur. Van der Werff pleitte voor een landelijk 'centraal toetsingsorgaan' van werk gevers, werknemers en onafhanke lijke deskundigen samen, dat alle beslissingen van bedrijven inzake in vesteringen in nieuwe arbeidsbespa rende apparatuur zou moeten be zien. Het personeel in de onderne ming zal medebeslissingsrecht moe ten krijgen over invoering van nieu we apparatuur, aldus Van der Werff. tegen het Kabinet niet uitsluiten. Ten aanzien van de mogelijke me dewerking van. het Rijn-Schelde- concern aan de bouw van kerncen trales in Zuid-Afrika, kondigde hij aan daarover met het kader van de bond te gaan praten. 'Deze zaak ligt ongeveer in hetzelfde vlak als die van de onderzeeboten, die Ne derland enkele jaren geleden voor Zuid-Afrika zou bouwen. De me- taalbedrijfsbond heeft dat toen voorkomen. Ik vind. dat we in deze zaak een soortgelijke houding moe ten aannemen', aldus Groenevelt. Sprekend over multinationale on dernemingen, zei Groenevelt op het onlangs in Tokio gehouden congres van de internationale bond van metaalbewerkers ernstige kritiek te hebben gehoord op het beleid van Philips in het buitenland. Onder meer had men er bezwaar tegen, dat dit bedrijf in Hongkong een volautomatische fittingfabriek had gebouwd, die de werkgelegen heid ter plaatse niet noemenswaard verbetert en binnenkort waar schijnlijk zal leiden tot werktijd verkorting in Qesteuropese fabrie ken. die niet volautomatisch wer ken. 'Een krankzinnige zaak', noemde hij het, dat Philips in Chili, waar de vakbewegingen zijn verboden, een eigen vakbond heeft opgericht, waarvan de fabrieksdirecteur voor zitter is en de werknemers ver plicht zijn lid te worden. 'En dat gebeurt kennelijk allemaal met toestemming van de bedrijfsleiding in Nederland'. Als het meest schrijnende werd. aldus Groenevelt, op de conferentie ervaren, dat Philips geweigerd heeft met vertegenwoordigers van de in ternationale vakbeweging om de tafel te gaan zitten. 'Dat zet vooral bij de mensen in de ontwikkelings landen veel kwaad bloed', aldus Groenevelt. Philips had geen enkele behoefte om commentaar te leve ren op de uitspraken van de Indus- brlebondvoorzitt.er. UTRECHT 'Er is ontzettend veel voor deze dag gebeden', zei Ben Hoekendijk verscheidene malen tijdens zijn zaterdag in Utrecht gehouden One Way Day. Het karakter van de manifestatie was conventioneler en ernstiger dan de drie vorige jaarlijkse 'Een Weg Dagen', die de evangelist heeft georganiseerd. Het programma bleek deze keer niet doordrenkt van de sound van moderne, pop achtige muziekgroepen. In plaats daarvan zong een vijfhonderd leden tellend koor speciaal voor deze gele genheid gecomponeerde lie deren. Belangstelling Ondanks de weinig opzien barende opzet, had Hoeken dijk over belangstelling niet te klagen. Meer dan twaalf- dlizend jongeren kwamen naar de Julianahal om te luisteren naar toespraken van Anne van der Bijl, Nico van Biljouw en Hoekendijk zelf, alsmede om zich aan de hand van een vragenlijst in het programmaboekje 's middags in kleine groep jes bezig te houden met bij belstudie en gebed. CHU-fractieleider dr. Krui- singa behoorde tot de geno digden. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit dat zoveel jongeren het onder het motto 'Jezus Komt' ge houden evenement bijwoon den. Hij zei verder dat het evangelie een volstrekt noodzakelijk element is voor de geestelijke volksgezond heid en spoorde de aanwezi gen aan door te gaan de christelijke boodschap tot het Nederlandse volk te brengen. Verdrukking In zijn openingstoespraak zei Ben Hoekendijk in de nabije toekomst nog meer geestelijke opwekking onder de jeugd te verwachten, maar ook verdrukking van christenen. Vele honderden bezoekers togen in de loop van de dag naar de gebedsruimte, waar 350 nazorgers met hen spra ken en baden. Van het podi um af werd gemeld dat hon derden tot geloof in Chris tus waren gekomen. Evange list Anne van der Bijl, met zijn organisatie 'Kruistoch ten' werkzaam in officieel voor het christendom 'geslo ten' landen (zoals commu nistische), wekte 's aA'onds de jongeren op zich in aller lei beroepen in door revolu tie bedreigde landen te gaan inzetten. Bid voor een juiste beroepskeuze.' Via de collecten kwamen de kosten van de dag ruim zestig mille ruimschoots op tafel. De duizenden gul dens die de organisatoren overhouden, worden aange wend voor de bouw van een aantal eenvoudige gebeds huizen in Indonesië. M evangelist Ben Hoekendijk georganiseerde One Way Day. DUBLIN (Reuter, UPI, AP, DPA) Honderden Ierse militairen en politiemannen hebben dit weekeinde het gebied van Howty aan de noordkant van Dublin uitgekamd op zoek naar de Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema en de mensen die hem twee weken geleden uit Limerick hebben ontvoerd. Nadat het gebied - een schiereiland - was afgezet werden de huizen stuk voor stuk doorzocht en op straat vele auto's aangehouden en nagekeken. Het Was een van de grootste operaties 'sinds de Neder landse industrieel op 3 oktober ver dween. Afgelost In een woning in het doorzochte gebied werd in een brievenbus een bandopname gevonden, waarop de ontvoerde nog eens bij de Ierse regering pleit voor vrijlating van drie gevangenen, zoals zijn ont voerders hebben geeist. Deze nieu we, duidelijk gedicteerde boodschap wijkt naar stijl en accent af van vorige boodschappen. In Dublin werd zondag dan ook de speculatie gehoord, dat de vermoedelijke ont voerders van dr. Herrema, leden van een kleine splintergroepering van het Ierse republikeinse leger IRA, intussen door de veel machti ger IRA-provisionals, zijn 'afgelost'. Volgens deze theorie zouden de 'provos' - met hun bekendheid met schuilplaatsen in Ierland - meer succes hebben gehad bij het zoeken naar Herrema's ontvoerders dan de politie. Ze zouden de splintergroep hebben verdrongen en zelf de zaak in handen hebben ogenomen. Steun voor deze theorie zou kunnen zijn het vertrouwen, dat de als 'tussen persoon' aangeduide vakbondsman Philip Flynn koestert, dat dr. Her rema geen leed zal overkomen. Vanuit IRA-kringen is echter te gengesproken, dat er contact zou zijn geweest met de ontvoerders. Gezegd werd dat men nog steeds bezig is deze lieden op te sporen, omdat ze door hun optreden de ondergrondse beweging in een zeer kwalijk daglicht hebben gestel. De Ierse politie zet haar speurtocht naar de ontvoerders nog steeds voort en met een grotere ijver dan voorhepn. Regering' weigert De regering heeft opnieuw laten weten, dat ze weigert met de ont voerders tot een akkoord te komen. Drie ongewapende Ierse politie agenten, die naar de verblijfplaats van dr. Herrema zochten, zijn za terdag overrompeld door drie gewa pende mannen, die hen over de grens zetten. De drie agenten keer den later vanuit Noord-Ierland naar de Ierse republiek terug. De agenten doorzochten een boerderij in Euragh in het graafschap Cavan en hadden een geweer gevonden, toen ze plotseling door drie gewa pende mannen werden omsingeld. Ze moesten het geweer teruggeven en vervolgens meemarcheren naar de Noordierse grens. Aan de andere kant werden ze toen vrijgelaten. zolang de voorraad strekt TO J BRIID bank

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3