)ndernemingsraad heet angijzer voor kabinet Eerlijk maakt geliefd. II 'De speler' bleef steken in goede bedoelingen 01 V. Nobelprijzennaarvijf onderzoekers materie Dansers ontwikkelen zich tot choreograaf Moderne Kamermuziek op ongewone instrumenten rnstig conflict rond jrkblad 'Hervormd Delft' ikel ds. Zuurmond geweigerd Ook bij Philips wellicht ontslagen Man verzamelt explosieven Cigarros Autenticos. Première van Prokofjeffs opera Vorm atoomkern en molecuul centraal r RDAG 16 OKTOBER 1973 BINNENLAND KUNST TROUW/KWARTET 8 kabinet krijgt het moeilijk met de ondernemingsraden. Vanuit de PvdA grootste regerings- ij en de vakcentrales NW en in mindere mate NKV wordt sterke druk uitgeoefend om idernemingsraden via wetswijziging om te vormen tot personeelsraden. Vorige week nog noemde ^-fractieleider Van Thijn in de Tweede Kamer de personeelsraad een van de 'maatschappelijke ormingen' die de KVP niet voortdurend moet proberen tegen te houden, wil er van voortzetting Jde huidige regeringscoalitie met PvdA, KVP en ARP sprake kunnen zijn. r Johan van Workum IW en NKV bleven gisteren In de SER a-lileen staan met personeelsraad. Slechts het talige PvdA-kamerlid mevr. wjüre voegde zich als kroonlid hen. Twee vooraanstaande -ledien, de vroegere kamerle- lans van den Doel en Ed Berg, en zich volledig af van de to ptie van de personeelsraad. f lelden zich volmondig achter 5|sie van het CNV. it blijkt niet alleen dat in istische kring niet eensgezind gedacht over de personeels- Het versterkt ook de positie •hfoegenen in de PvdA-fraotie en -kabinetsleden die niet onver- de visie delen van fractiespe- voor bedrijfsdemocratisering 3tan Poppe, voorheen naaste ff erker van Arie Groenevelt. -fitter van de grootste vakbond, dustriebond NW. en NKV visie oorstanders van de personeels- vinden, dat de huidige onder- ïgsraad, met de directeur als voorzitter, zich teveel identi- t met het bedrijfsbelang, en in het werknemersbelang on- ichlkt maakt. Volgens NW en kan in de huidige kapitalisti- marktstructuur de raad het aemingsbeleid niet wezenlijk imste van het werknemersbe- beinvloeden. Door toch mede verantwoordelijkheid te aanvaarden worden de raadsleden medeplichtig aan beslissingen bijvoorbeeld re organisaties met ontslagen zon der te beschikken over mogelijkhe den beter alternatieve beslissingen te bevorderen. Die alternatieven zonden Immers leiden tot de onder gang van het bedrijf in de concur rentieslag. 'Geen kilo medeverant woordelijkheid op je nemen als je maar voor een ons zeggenschap (invloed) hebt', is een gevleugeld woord van Groenevelt. Daarom moet, In deze visie, de ondernemingsraad personeelsraad onder de huidige economische orde vooral opkomen voor het werkne mersbelang. Voedsel voor deze visie werd geleverd door de grote me taalstaking van voorjaar 1973, toen de ondernemingsraad van Hoog ovens zich opstelde aan de zijde van de .bedrijfsleiding en tegenover de vakbonden die tot staking opriepen. Hier tegenover staat de visie van het CNV. Dat ziet de onderneming als samenwerkingsverband van zelfbewuste en mondige, verant woordelijkheid dragende mensen. Die moeten zich dan wel kunnen vinden in de doelstellingen van de onderneming. Ze moeten die mede kunnen bepalen en ze moeten wer kelijk kunnen deelhebben in het realiseren van die doelstellingen. Thans echter, aldus CNV-voorzitter Lanser gisteren in de SER, schiet de onderneming- ver tekort in mo gelijkheden voor vrijheid en ver antwoordelijkheid van/de mensen. Vandaar 'de onvrede, onmacht en vervreemding' onder de werkne mers. Het CNV wil een bedrijf waarin alle bedrijfsgenoten mee kunnen eigenlijk: moeten beslissen over alle belangrijke zaken. Het CNV wil daartoe een onderne mingsraad met meer bevoegdheden, maar vooral een 'gemeenschappe lijk bestuur' voor elke ondene- ming, waarbij de heft van de be stuursleden rechtstreeks wordt ge kozen door de werknemers. Een personeelsraad, waar de onderne mingsleiding uit is gestoten, ziet het CNV daarom als 'een stap te rug'. Steun Berg en Van den Doel steunen deze opvatting. NVV en NKV willen zich geheel onthouden van het mee-be- slissen en mee verantwoordelijk heid nemen, zei Berg. De weg van de personeelsraad heeft het gevaar van uitholling van de onderne mingsraad. De toekomst van deze weg achten Berg en Van den Doel 'twijfelachtig' Zij geven daarom de voorkeur aan de stap-voor-stap-weg van het CNV. Opvallend bleek gisteren opnieuw de werfkracht van de CNV-denk- beelden hoewel slechts een vijfde omvattend van bij de vakcentrales georganiseerde werknemers, haalde het CNV-standpunt gisteren in de Dr Zijlstra SER toch evenveel stemmen als het standpunt van NW en NKV. De volgende kroonleden stelden zich achter het CNV: dr. Zijlstra (presi dent Nederlandsche Bank), dr. Van den Beid (directeur Centraal Plan bureau), SER-voorzitter De Pous, en de professoren Belinfante, Meu- lenberg, Schut (broer van de vroe gere AR-minister). De Leede, Berg en Van den Doel. Drie van hen Berg, Van den Doel en Van den Beid staan ook de CNV-opvat- ting voor het 'gemeenschappelijk bestuur'. Prof. Schouten, prof. Goedhart en prof. Wytzes kozen de zijde van de werkgevers. Dr. Zijlstra riep op tot een discus sie over de economische orde, alvo rens de zaak van de ondernemings raden te regelen. Hij vond een advies over deze raden, zonder dat er eerst helderheid is over de ge wenste economische orde, slechts •lapwerk, broddelwerk'. SER-voor- zitter De Pous haakte hierop in door in bedekte termen het kabinet te vragen de zaak een tijdje te laten rusten. ADVERTENTIE Als u 65+ bent, worden bus en tram overal véél goedkoper. Met: BAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten boe u'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier. Jen onzer verslaggevers Zeven van de tien hervormde predikanten te Delft heb- lun medewerking aan het kerkblad 'Hervormd Delft' opge- t als gevolg van een conflict met het college van kerkvoog- h Is, dat de kerkvoogden de t van het Wad opdracht heb- egeven, een boekbespreking hand van ds. Rochus Zuur- (een van de zeven) niet te en. Ds. Zuurmond besprak 'De listische revolutie' van de theoloog Golilwitzer. Het ar- eriwas nagenoeg gelijk aan de le, die hij over dit boek voor radio heeft gehouden, i het ministerie van predi- -0' i. dat de redactie van Her- Delft vormt, hadden drie uiten (eindredacteur ds. C. nis, ds G. H. van Kooten en J. van der Plas de beide in zijn van gereformeerde- _^nodaliteit) bezwaar tegen ig van het artikel van ds md. Nadat bij meerderheid temmen besloten was, het e plaatsen, greep de ïerfc- J In. 6 een donderdagavond ge- n vergadering van de centrale &d dienden de zeven oredi- een motie in, waarin een gevraagd werd, dat het ri), van kerkvoogden zich dient ere houden van inmenging in het, iebeleid. Met acht tegen ze- wnmen werd deze motie ver worpen. De zeven predikanten heb ben de zaak nu voorgelegd aan de provinciale commissie van bezwa ren en geschillen in de hervormde kerk In de hervormde gemeente van Delft zijn regelmatig spanningen tussen de richtingen. Van de tien predikanten zijn drie studentenpre dikant en één speciaal voor de vrijzinnige buitengewone wijkge- meente. Van de zes gewone predi kanten zijn er twee van de gerefor meerde bond. 'Wij hebben ons in deze situatie als Delftse predikanten altijd op het standpunt gesteld, dat wij elkaar in het kerkblad de ruimte moesten geven', aldus ds H. W. van den Toorn. Hij en andere zes zouden er ook geen bezwaar tegen hebben ge had,'wanneer tegelijk met het arti kel van ds Zuurmond een 'rechts' tegenartikel zou zijn gepubliceerd. 'Maar het zou heel jammer zijn. als er in Delft geen mogelijkheid meer zou zijn, om van de gedachten van ds Zuurmond (een van de 'christe nen voor het socialisme') kennis te nemen, ook al hoef je het nog helemaal niet met hem eens te zijn'. James Rainwater (57) van de Co lumbia universiteit in New York, ontwikkelde een theorie over het rondwriemelen van elementaire deeltjes in een atoomkern, die voorspelde dat zo'n kern niet altijd rond is, maar bijvoorbeeld wat ei vormig kan zijn. Met name voor het inzicht in de samensmelting van atoomkernen (kernfusie) en de splijting van kernen, was dat van groot belang. Aage Bohr (53) kwam onafhanke lijk van Rainwater op dezelfde ge dachte. Samen met Ben Mottelson (49) publiceerde hij enkele jaren later de experimentele bevestiging van de theorie. Aage Bohr is een zoon van Niels Bohr, die in 1922 een Nobelprijs kreeg voor zijn atoommodel. Bohr en Mottelson werken aan verschillende instituten in Kopenhagen. De in Australië geboren John Corn- forth (58) werkt al sinds 1939 ih Engeland, momenteel aan de uni versiteit van Sussex in Brighton. Hij heeft de natuurlijke vorming van biologische stoffen onderzocht, en met name de ruimtelijke aspec ten daarvan. Veel natuurstoffen zijn niet-symmetrisch opgebouwd, in die zin dat er linkse en rechtse vormen van bestaan die op dezelfde manier aan elkaar ongelijk zijn als een linker- en een rechterhand schoen. In het algemeen ls maar één van de twee vormen biologisch actief, dus de opbouw van dergelijke stof fen luistert bijzonder nauw, zeker als er een aantal 'asymmetrische centra' in zitten, die allemaal de 'goede stand' moeten hebben. Met zeer doordachte experimenten stel de Cornforth onder andere vast hoe cholesterol wordt opgebouwd. Aan gezien deze stof het basis-skelet vormt van een serie natuurlijke en half-kunstmatige geslachtshormo nen (onder andere toegepast in 'de' pil), had dit werk ook belangrijke praktische betekenis. De uit Joegoslavië afkomstige, tot Zwitser genaturaliseerde Wladimir Prelog (69) werkte onafhankelijk van Cornforth op een verbant ter rein. Prelog is verbonden aan de federale technische universiteit Van onze correspondent EINDHOVEN Diverse uitlatingen wijzen erop dat ook bij Philips ontslagen op komst zijn. Bij een periodiek gesprek met de vakorga nisaties heeft de directie sociale zaken van Philips erop gewezen dat er veel onzekerheden zijn en dat zich nog steeds geen verbeteringen aankondigen. Beheersing van de (arbeids) kosten is daardoor nood zakelijk, zo staat in de Philipskoe- rier. In het artikel wordt de vraag ge steld of het bedrijf de huidige con juncturele problemen blijvend kan oplossen door voor het natuurlijk verloop geen nieuwe mensen aan te trekken. Dit laatste is ook aan vak bondsvertegenwoordigers meege deeld. Op de vraag of dit inhoudt dat er ook ontslagen kunnen val len, zei men in Eindhoven dat dit niet bij voorbaat onmogelijk moet worden geacht. GROESBEEK De rijkspolitie in Groesbeek heeft gisteren een 38- Jarige inwoner van Groesbeek aan gehouden die in twee schuurtjes bij zijn woning voldoende munitie had verzameld om de hele buurt op te blazen. Er lagen een geweer, een karabijn, duizenden patronen, een aantal scherpe mortiergranaten en andere explosie ven. De man werd aangehouden omdat hij bezig was met een mijndetector oud ijzer op te sporen in de bossen bij Groes beek. ADVERTENTIE De Chérie van La Paz is een eerlijke, ongematteerde senoritas, die z'n naam alle eer aandoet: de geliefde. Een stukje natuur dat geen opsmuk nodig heeft. Een echte, zuivere senoritas voor 33 cent. door R. N. Degens STOCKHOLM (Reuter, UPI) Twee Denen en een Amerikaan krijgen dit jaar de Nobelprijs voor natuurkunde voor de inzichten die zij kort na 1950 ontwikkelden over de structuur van atoomker nen. Een Australiër en een Zwitser krijgen de scheikundeprijs voor hun onderzoek naar de ruimtelijke opbouw van ingewikkelde molekulen. ETH in Zürich. Prelog en Cornforth hebben beide gestudeerd onder Le opold Ruzicka, die in 1939 de No belprijs voor scheikunde kreeg voor zijn onderzoek aan natuurstoffen. AMSTERDAM Als Alexej aan het eind van 'De speler' van Prokofjeff, temidden van kwistig rondgestrooide bankbiljetten, in een dramatische pose zijn armen ten hemel sterkt, weet je niet of je moet lachen of huilen. Dat kan komen doordat je niet zoveel hebt begrepen van waar het nu precies in deze opera van Pro kofjeff om gaat, het kan ook zijn dat je dan eens temeer beseft hoe duidelijk het allemaal verklede zangers zijn die de hele avond druk op het toneel in de weer zijn ge weest. Het kan ook zijn dat Prokof jeffs officiële eersteling op opera- gebied van zichzelf te onduidelijk ergens tussen comedie en morali teit zweeft om naar de ene of de andere kant te overtuigen. Het was donderdagavond in Am sterdam de première van een reeks voorstellingen door de Nederlandse Opera Stichting van De Speler (in Nederlandse bewerking van Joh. den Hertog) door Prokofjeff in 1916 gecomponeerd. Het stuk ging pas in 1929 (na een herziening) in Brussel in première, en is daama nas weer in 1957 in Edinburgh ge speeld. En sinds een paar Jaar mag het ook (voor het eerst) in Sowjet-Unie. Libretto Naar Dostojewski's gelijknamige verhaal maakte Prokofjeff zelf het libretto. Centraal daarin staat Alexej, gouverneur in dienst van de generaal (niet nader genoemd) op wiens dochter Paulina hij verliefd is. De generaal heeft al zijn geld verspeeld in het Duitse Roulette burg (waar het stuk gesitueerd is) en hoopt op de dood van zijn rijke oma. Die niet sterft, maar wel óók al haar geld aan de roulette ver speelt. Paulina zou nu uit nood een even gemene als rijke markies moeten trouwen, maar dan werpt Alexej zich op de roulette, laat de bank enkele malen springen, en zwemt dan in het geld. Maar als hij dat Paulina aanbiedt, smijt ze het hem in het gezicht, en dan blijft hij, in de genoemde dramatische pose, alleen op het toneel van de Amsterdamse Stadsschouwburg achter. Want zoals gezegd, dat blijf je je wel steeds bewust: dat het niet echt is. En de ervaring leert, dat als het goed is, Je alle schmink en papier-maché in een opera vergeet en wordt meegesleept door muziek en spel. Regisseur David Pountney heeft er o.m. de tegenstelling tus sen het argeloze, landelijke Rus land en het materialistische West- Jan Blinkhof en Anne Haenen in 'De speler' van Prokofjeff, die donderdag in Amsterdam bjj de Nederlandse Opera Stichting in première ging. Europa in gezien. Het kwam er in zijn regie niet uit. Prokofjeff lijkt ook alleen maar een wat bittere comedie op de geld- en speelzucht te hebben willen schrijven. Die door Hans W. Ledeboer DEN HAAG In de wereld van dans en ballet, waar altijd drin gend behoefte is aan goede werkstukken is een eerste werk van een nieuwe choreograaf een gebeurtenis, waar iedere belangstel lende even voor gaat zitten. Met zo'n eerste werk, Mountain- Stream van Christopher Frey, opende het Nederlands Dans-Thea- ter donderdagavond in het HOT het balletseizoen. Fey is bekend als danser, en het Nederlands Dans- Theater heeft vaker dansers gehad die zich als verdienstelijke choreo grafen hebben doen kennen. In een ondertitel zegt Frey heel kort iets over de inhoud van zijn ballet: 'Interaction of the four ele ments', hetop elkander inwerken van de vier klassieke oer-elementen aarde, water, lucht en vuur. Frey gebruikte als muziek 'Jeux Vénétiens' van Witold Lutoslawski en wellicht inspireerden de vier delen van dit werk, uitlopend op een muzikale climax, hem tot zijn vier-elementen-idee Hoewel Freys ballet soms heel nauwkeurig de muziek in beweging vertaalt, is 'Mountain-Stream' be slist geen muziekballet. Maar ook het klassieke beeld van de vier ele menten is niet in teveel symboliek uitgewerkt. Frey's werk bevat een grote mate van abstractie, zelfs van koele ma thematiek, waarbij de soms nogal hevige bewegingen niet oninteres sant zijn uitgewerkt zonder al te veel experimentele waagstukken. Dinsdagavond komt het Nederlands Dans-Theater in de Koninklijke Schouwburg met een tweede pre mière-avond. Wederom met een eerste werk van een nieuwe chore ograaf: 'Concerto en Sol', een duet van niemand minder dan de be kende danser Gérard Lemaitre, op het Adagio Assai uit het Pianocon cert in G. van Ravel. Een tweede première op die avond ls een werk van Kylian: 'VerklSrte nacht' op het gelijknamige muziekwerk van Arnold Schönberg. haar sterkste karakteristieken In het orkestrale gedeelte heeft gekre gen. Voor de zangstem schrijven was nooit Prokofjeffs opmerkelijk ste kwaliteit. En in De Speler was hij nog heel ver van het betrekke lijke hoogtepunt dat hij in dit op zicht bereikte in de vijf jaar later geschreven opera 'De lefde voor de drie sinaasappelen'. Schilderachtig Ondanks op zichzelf goede regie- vondsten, en een vaak zeer schil derachtige aankleding, met doelma tige projecties op het doek tussen de scènes om achtergronden te ver duidelijken; ondanks de goed ge profileerde en doorzichtig-markant gehouden vertolking van de orkest partij (Utrechts Symfonie Orkest) en de als geheel zeer bewuste en doordachte muzikale leiding van Hans Vonk: ondanks ook de be wonderenswaardige beheersing van de zeer veeleisende rollen die Jan Blinkhof (Alexej). Anne Haenen (Paulina), Tom Haenen (de gene raal), Jennie Veeninga (grootmoe der) en Nico Boer (markies) ten toon spreidden, waarbij we de on geveer vijftien andere belangrijke rollen nog onbesproken laten, on danks dat alles blijft het toch moeilijk om van een verrassende of zelfs maar boeiende kennismaking met 'De Speler' te spreken. Omdat er, ook bij Prokofjeff zelf, nog te veel in de goede bedoelingen bleef steken. Volgende voorstellingen zijn op 19 en 27 oktober in Amsterdam, 21 oktober in de Rotterdamse Schouw burg, 23 oktober Utrechtse Stads schouwburg, 25 oktober Schevings Circustheater. door Jac Kort HAARLEM Aan het kamermuziekconcert dat donderdagavond in het Concertgebouw te Haarlem werd gegeven, kwam nauwelijks een der traditionele kamermuziekinstrumenten te pas. Baldrick Deerenberg bespeelde een maal de tenorblokfluit en verder de bas- en contrabasblokfluit. De laat ste is een instrument van ongeveer drie meter lengte. Harry Spamaay was aanwezig met zijn basklarinet. Verder was de (strijk)contraoas, bespeeld door Rudolf Senn, van de partij en verleenden René Jacobs, counter-tenor en Polo de Haas, pi- a o, hun medewerking. Het programma was uit hoofdzake lijk Nederlandse muziek van onze tijd samengesteld. Van Jacqurs Bank (1943) klonken 'De ouwe' en 'Blue Mosque'. Nauricio Kagel's (1931 'Gene: albas'. Ton Brnynel's (1934) 'Looking ears' en 'Songs of innoncenses' van Rob du Bois (1935) completeerden het deel voor de pauze. Bank zocht het veelal in ongewone AMSTERDAM De gouden har pen, een onderscheiding van de stichting Conamus voor wie zich verdienstelijk heeft gemaakt voor het Nederlandse lied, zijn voor 1975 toegekend aan de zangeres zonder naam, Gerrit den Braber. Han Dunk en Rogier van Otterloo. De gouden harpen zullen op 27 oktober door Albert Mol in Amsterdam wor den uitgereikt. klankeffecten en in het toepassen van allerlei menselijke stemgelui den. Kagels stuk voor contrabas was voor de helft van de tijd (to taal 9 minuten) op fluistersterkte tot bijna onhoorbaar. Geheel an ders Bruynel, die met een grondig bespeelde en betimmerde piano, een fors klinkende baskaarinet en een daverende bandrecorder in een oogwenk de mogelijk ingeslapen bezoeker weer bij zijn positieven bracht. De meterslang contrabasblokfluit heb ik a' eens eerder in avant- garde muziek horen bespelen. Deze avond ging het om stukken van Kunst en Logothetis. Ik moet eer lijk zeggen dat ik het instrument nu ook wel eens zou willen horen in muziek uit de tijd waarin het stamt:de barok. Alle medewerken den besteedden hun enorme vaar digheid aan de uitvoering der di verse stukken. Er werd fantastisch knap gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9